گروه مشاوره های دندان پزشکی در کلاب لبخند

روی تصویر زیر کلیک کنید

مشاوره با دندان پزشک
جستجو  کاربران  قوانین 
ببند
نام کاربری:
رمز عبور:
رمز عبور را فراموش کرده ای؟
ثبت نام
ورود

صفحه: 1 2 3 بعدی
RSS
علت های زانو درد

من به مدت 4 سال ورزش کاراته را حرفه ای دنبال کردم.اما برای 1 سالی ورزش را کنار گذاشتم ،الان زانو درد دارم .در صورت امکان مرا راهنمایی کنید چه ورزشی را می توانم به صورت حرفه ای شروع کنم و ادامه دهم که مشکل زانو دردم رفع شود. :(

دوست گرامی
درمورد درد زانو اشاره ای به نقطه درد {چپ،راست(مینسک داخلی وخارجی)،بالای زانو،پائین زانو
(ضعف عضلات وفشار کشگکی)،ویا پشت زانو،لگامنت های متقاطع یا صلیبی)}نشده است ،زیرا هرکدام دارای روش درمان جداگانه می باشد. زمان شروع درد (صبح، شب،بعد از فعالیت ورزشی،از پله پائین وبالا رفتن ، نشستن روی صندلی،و...) چه زمانی است؟ مشخصات ظاهری شما (سن ،وزن ،قد،نوع تغذیه) چیست؟در کدام سبک ورزش کاراته فعالیت نموده اید؟ ودارای چه درجه(کمربند)می باشید؟ باتوجه به موارد فوق 2 راه حل برای ادامه ورزش کردن شماپیشنهاد می گردد.
1- ابتدا باانجام حرکات کششی و تقویت کننده (نرم دویدن روی چمن،پیاده روی در داخل آب،پیاده روی درمسیرهای صاف باکفش وجوراب مناسب،استفاده از روغن زیتون یا بابونه همراه با ماساژصبح وزمان خوابیدن، درصورت امکان کار با دستگاه های بدنسازی)به اصلاح ناهنجاری مورد نظر پرداخته، که مدت زمان این برنامه باتوجه به شدت درد 2تا 5 ماه می باشد.
2- باتوجه به خصوصیات فردی ،استعداد بدنی وعلاقمندی،فرصت تمرین ونوع تغذیه،امکانات رفاهی ورزشی درحد معقول،می توانید:رشته های دوومیدانی،پینگ پنگ(تنیس رومیزی)،شنا،دوچرخه سواری، بدمینتون را زیرنظر مربی کار آزموده ادامه دهید.

من دختری 29 ساله و مجرد می باشم که پنج سال پیش بر اثر ضربه ای که به پای چپ من وارد گردید درد شدیدی در ناحیه زانوی چپ احساس کردم ولی به صورت جدی به پزشک مراجعه نکردم تا اینکه حدود دوسال پیش هنگام خم کردن زانو یا ایستادن به مدت طولانی پاهایم درد شدیدی می گرفت به طوری که احساس می کردم زانوی چپ من انگار لق می خورد و نمی تواند محکم وزن مرا تحمل کند وو گاهی اوقات احساس می کنم پاهایم اصلا حسی ندارند طی مراجعات مکرر به پزشک متوجه شدم که مینسک زانوی من دچار مشکل شده است و عکس MRI گرفتم ولی هنوز جواب را به پزشک معالج نشان ندادم سوال من این است در صورت داشتن مشکل در مینسک پا ایا راه درمانی وجود دارد یا خیر و چه ورزشی و یا دارویی باید استفاده کنم و بعد از چه مدتی بهبودی کامل حاصل می شود و ایا اصلا بهبودی حاصل می شود یا خیر در ضمن من مدت یکسالی هست که به دستور پزشک کمتر زانوی خودم را خم می کنم با تشکر

خانم راضیه فتوحی
با توجه به مشخص نبودن (وزن،مینسک داخلی یا خارجی،زمان شروع درد وجواب MRI و …) راه درمانی که برای بهبودی مینسک پای شماپیشنهاد می گردد به شرح زیر می باشد.
درصورتی که تورم والتهاب در زانو زیاد نباشد راه درمان به مراتب آسان تر است.
لطفا بعداز گذشت 7الی 10 روز تغییرات حاصله را گزارش نموده تا راه درمان اصولی تر پیشنهاد گردد (مدت زمان بهبودی این نوع عارضه ها معمولاً مابین 2 الی 5/3 ماه است).
1. متخصصین براین عقیده هستندکه علت تمامی این گونه عارضه ها ضعف عضلات ونداشتن آمادگی نسبی بدن است.
2. کاهش فشار از روی عضوی که دارای درد می باشد.
3. با احتیاط کامل وآرام حرکت نمودن در مسیرهای شیبدار.
4. پائین وبالا رفتن به صورت مورب ازپله ها وکمک گرفتن از نرده یا دیوار
5. در زمان نشستن(روی مبل صندلی،میز،روی زمین،و...) زانونباید کمتر از 90 درجه خم شود.
6. استفاده نکردن از آب سرد،سرما وپوشش پلاستیکی.
7. استفاده از کفش وجوراب مناسب که ضخامت کفش درحدود 5/2 تا3 سانتی متر و دارای زیره کاملاً تخت باشد (بدون پاشنه).
8. استفاده از زانو بند مخصوص(دوعدد) در زمان راه رفتن و ورزش کردن(زمین صاف،چمن،زمین خاکی،وغیره).
9. ماساژ با روغن زیتون ،گردو،بابونه بدون فشار 2 مرتبه (صبح و30 دقیقه قبل از خوابیدن)به طور مداوم .
10. استفاده از آب استخر یا جکوزی 2تا 3 روز در طول هفته به مدت 30 تا 45 دقیقه به صورت متناوب کمک موثری به بهبودی عارضه می نماید.
11. پرهیز از ایستادن دریک نقطه بیشتر از 10 دقیقه.
12. انجام نرمش ها دو مرتبه در روز.ابتدا حرکات کششی برای گرم کردن بدن،دوم حرکات تقویت کننده عضلات زانو وقابلیت انعطاف دادن به مفاصل آن.
13. به مجموعه شکل های 1 و2 توجه فرمائید.
[URL=http://www.iranortho.com/consult/detail.php?ID=40183&lang=fa]شکل 1:حرکات کششی برای گرم کردن بدن[/URL]

[URL=http://www.iranortho.com/consult/detail.php?ID=40189]شکل2:حرکات تقویت کننده عضلات زانو وقابلیت انعطاف دادن به مفاصل آن[/URL]

با سلام من مردی هستم 32 ساله که حدود 8 سال است که فوتسال بازی میکنم البته تفریحی و هفته یک جلسه حدود 2 هفته پیش دردی درپشت زانوی راستم درقسمت بیرونی زانو احساس کردم و مرتب این شدید تر شده است وقتی زانویم مدتی خم است دیگر راست نمیشود و وقتی هم راست است دیگر خم نمیشود لطفا ورا در انجام نرمش راهنمائی کنید

دوست عزیز
باتوجه به سئوال شما در محل درد هم مینسک ها، هم مفاصل وهم لیگامنت ها وجود دارند؛اگردر نقطه ای که اشاره نموده اید درد توأم با ورم والتهاب باشدودر زمان نشستن وبرخاستن ویا پائین آمدن ازپله ها ویا در موقع کار کردن شدت می یابد،درصورتی که اضافه وزن نداشته باشید،رعایت نکات زیر دربهبودی درد موثر می باشند:
1. ماساژ با روغن زیتون تصفیه نشده روزی دو مرتبه «شب قبل از خواب صبح بعداز بیدارشدن» به مدت 10 دقیقه و تا فاصله 20 سانتی متر بالا وپائین تر ازنقطه درد .
2. گذاشتن کمپرس آب گرم«کیسه آب گرم،حوله داغ،نمک ید دار گرم،شوک الکتریکی» به مدت سه هفته فقط شب ها بعداز ماساژ با روغن . بعداز سه هفته ماساژ ادامه می یابد.
3. درموقع نشستن،بلندشدن و پائین رفتن ازپله ها از نرده ها ودیوار کمک بگیرید،ودرمسیرهای شیبدار«به سمت پائین بااحتیاط حرکت نمایید».
4. از کفش و جوراب مناسب استفاده کنید .البته به ضخامت زیره کفش توجه کنید .
5. قرارنگرفتن درمعرض هوای سرد،باد،دوری جستن از آب سرد وپوشش پلاستیکی.
6. استفاده از زانوبند مخصوصاً هنگام فعالیت.
7. درصورت امکان راه رفتن در داخل استخر آب گرم به مدت 45 دقیقه به صورت متناوب.
8. پیاده روی در مسیرهای بدون شیب .
9. کاهش فشارها وفعالیت ورزشی رقابتی تا بهبودی عارضه «بافشار در حدود 30 تا35% کار را اجرا نمائید».
10. در زمان نشستن زانو نباید بیشتر از 90 درجه خم شود.
جهت ادامه برنامه های ورزشی وتفریحی وکسب آمادگی وتندستی، لازم است حداقل 3 روز درهفته و هر روزبه مدت 30 دقیقه طبق فرمول زیر فعالیت ورزشی خود را دنبال نمایید :
1. ماساژ بدن قبل از حرکات کششی دو دقیقه«مفاصل».
2. اجرای حرکات کششی 7 - 10 دقیقه.
3. انجام فعالیت های اصلی ومورد نظر «پیاده روی،شنا کردن،بدنسازیفوتسال،،کوه پیمایی» درکوهنوریاستفاده از کلنگ،باتون برای حمایت از زانوها در مسیرهای شیبدار در زمان برگشت ضروری است.
4. بهبودی به یک الی 3 ماه زمان نیاز دارد .
5. یکی از علل مهم صدمات ورزشی عدم آگاهی افراد از نحوه گرم کردن اولیه وسرد کردن می باشد.
6. درصورتی که اضافه وزن از حدمعمولی بیشتر است نسبت به کاهش آن « براساس برنامه ریزی اصولی» اقدام نمایید.

باسلام
من حدوده یک سال است که فقط شبها در خواب زانو درد دارم ولی درروز درد حس نمیکنم و همینطور شب دست و پایم دچار خواب رفتن میشود. جدیدآ این درد زانو به قسمتهای آرنج دست و مچم هم منتقل شده البته در شبها . ممنون میشوم اگر بفرمائید مشکل من چیست :)

دوست عزیز سلام
اولا شایسته است اگر انتظار دارید در چنین تالار مهمی طرح سوال کنید و از راهنمایی استاد ارزشمندی چون آقای وجدان زاده استفاده نمایید، حداقل خود را معرفی کنید!
ثانیا مشخصات کمی از خود را بنویسید: جنس شما؟ سن شما؟ شغلتان؟ سابقه فعالیت های بدنی، سابقه مشکل اخیر و.... بخصوص که این تالار ها مشخصاً برای حرفه ای های دندان پزشکی ایجاد شده، مهم است که شما جزو این گروه باشید.
ثالثاً اینجا محل غیب گویی نیست و نمی توان از راه دور گفت "مشکل شما چیست" !! حتی اگر به یک ارتوپد هم مراجعه کنید و معاینات کامل هم انجام شود، باز از شما رادیوگرافی، آزمایشات و... درخواست می کنند که پس از تهیه آنها و بررسی دقیق تازه ممکن است هنوز هم به تشخیص نرسند! پس نحوه سوال کردن و انتظار شما از این بخش نیز باید اصلاح شود.
در این تالار، پس از رعایت موارد فوق نهایتاً می توانید از استاد درمورد نرمش های پیشنهادی ایشان برای کاهش مشکل خود یا پیشگیری از ایجاد یا گسترش یک مشکل بپرسید که بازهم ایشان ممکن است نظر دکتر معالج شما را ملاک عمل بدانند. مهم ترین انتظار دوستان باید درخواست نرمش ها و حرکات اصلاحی مناسب باشد که استاد وجدان زاده با توجه به تخصص، تجربه و بینش خود راهنمایی های بسیار مفیدی خواهند داشت.
انتظار مدیران "ایردن" نیز نه تنها آشنایی با مخاطبین از طریق درج نام که بیش از آن "ثبت نام در سایت" و حضور فعال شماست!
موفق باشید

<a href="/auth.php?register=yes"><blink>ثبت نام در ایردن</blink></a>

salam.
etelaati darmorede ab avardegi zanoo mikhastam.
khorshid asgary

با سلام
من یک زن 43 ساله هستم ، 156 سانت قد و 52 کیلو وزن دارم. سال ها است به دویدن، نرمش های کششی و ورزش های هوازی و کوه نوردی می پردازم. گاهی در زانوی چپم درد احساس می کنم. این درد در جلو و روی زانو است. چه حرکت ها و اقدام هایی برای کاهش این درد و یا از بین بردن آن می توانم انجام دهم.
با سپاس اختر بهرامی

خانم اختر بهرامی
باتوجه به سئوال ومشخصات شما عوامل زیادی می تواند در بروز درد زانو(کشگک) (Patella).وعضلات چهارسر رانی سهیم می باشند :
1. رژیم غذایی غیر معقول، درنتیجه کمبود مواد ضروری در بدن وضعف عضلات.
2. کاهش وزن زیاد در مدت زمان کوتاه.
3. فشار تمرینات بیش از اندازه طبیعی باتوجه به سن وشرایط زندگی روزانه.
4. داشتن عارضه زانوی پرانتزی وضربدری .
5. مبتلا بودن به عارضه صافی کف پا(Flat Foot,Pes Plane) از نوع (مادر زادی،ارثی،اکتسابی).
6. کج بودن شست پا در حالت های مختلف (Hallux Valyus).
7. فشارهای عصبی وروانی روزمره.
8. سرما،کفش نامناسب(پاشنه بلند،زیره نازک،تخت و سفت)،حرکت باسرعت نامناسب در مسیرهای شیبدار(سرازیری).
9. سن(پیری) Senile که در طول سال هاباعث ضعف لیگامنت ها، عضلات،وپوکی استخوان ها می شوند(به علت کاهش هورمون های ترمیم کننده در بدن).
10. اتخاذ روش های اشتباه در نحوه راه رفتن نشستن وبرخاستن،وغیره....

پیشنهاد حرکات اصلاحی ودرمان:
1. استفاده از کفش وجوراب مناسب.
2. پائین رفتن از پله به صورت مورب ویا کمک گرفتن از نرده .
3. حرکت در مسیرهای شیبدار به طور آهسته(گام کوتاه وآرام).
4. کاهش فشار بر روی اندام های بدن خصوصاً در زمان کم خوابی،خستگی وعصبانیت.
5. اجتناب از سرما،آب سرد و درمعرض کوران هوا قرار گرفتن مخصوصاً زمان ورزش ویا استفاده از دوش.
6. برای خنثی کردن فشار بر زانو ومچ پا در برنامه های کوهپیمایی خصوصاًزمان برگشت حتماً از باتون های فنردار،یا کلنگ استفاده نمائید.
7. درشیب های تند به صورت مورب فرود را آغاز نمائید وسرعت حرکت کنترل شده باشد.
8. تلاش نمائید زمان نشستن،کارکردن،انجام حرکات ورزشی زاویه زانوی شماکمتر از 90 درجه نباشد(زاویه خمش زانوتا 90 درجه باشد).
9. ماساژ با روغن زیتون،بابونه،گردو،بادام تلخ( روزی 2 مرتبه) وگذاشتن کمپرس آب گرم درشب ها تا 15 روز،اما در صورت امکان روغن به طور مرتب استفاده گردد.
10. استفاده از حرکات کششی وقدرتی برای تقویت این عضلات
شکل 1:
1. به حالت قائم روی یک صندلی یا روی زمین بنشینید ویک پا را به صورت ضربدری بالای زانوی پای مقابل قرار دهید.
2. مچ ویا پاشنه پایتان را گرفته با یک دست نگه دارید.
3. قسمت سر انگشتان پا را دست دیگر گرفته،نگه دارید.
4. بازدم نمائید وبه آرامی قسمت زیر پایتان رابه طرف بدنتان بکشید.
5. این حرکت را بین 3تا4 باروهر بار درمدت 20 ثانیه انجام دهید.
6. حالت کششی را نگه داشته وسپس استراحت نمائید.
شکل2:
1. به حالت قائم ایستاده ویک پا راکمی جلوتراز پای دیگر قرار دهید.
2. پای جلورابچرخانید،به طوری که قسمت جلوی پا روی زمین قرار گیرد.
3. بازدم نمائید و وزنتان رابه جلو منتقل نمائید ومفصل مچ پا را بازکنید(زاویه مچ پا را افزایش دهید).
4. این حرکت را بین 2تا3 بار وهر بار درمدت 20 ثانیه انجام دهید.
5. حالت کششی را نگه داشته وسپس استراحت نمائید.

شکل3:
1. به حالت قائم ودر چهاریا پنج قدمی ازیک دیوار بایستید.
2. یک پا را به طرف جلو خم کنید وپای مقابل را به حالت کشیده نگه دارید.
3. درمقابل دیوار تکیه بدهید بدون این که خط مستقیم بین سر،گردن،مهره ها،لگن، پای کشیده شده ومچ را از دست دهید.
4. پای عقب تان را هم سطح وموازی با لگن نگه دارید.
5. بازدم نمائید،بازوها راخم کنید وسینه را به طرف دیوار حرکت دهید و وزنتان را به طرف جلو منتقل نمائید.
6. این حرکت را بین 4تا5 بار وهر بار درمدت 20 ثانیه انجام دهید.
7. حالت کششی ر انگه داشته وسپس استراحت نمائید.
شکل4:
1. به حالت قائم ایستاده،هر دو دست را روی ران ها و زانوها قرار داده،اگر نیاز است از یک دیوار جهت تعادل استفاده نمائید.
2. پاشنه را در پائین،هم سطح وموازی نگه دارید.
3. بازدم نمائید وبه آرامی زانوها راخم کنید،این امر موجب می شود که شما تاحد امکان به زمین نزدیک تر شوید.
4. این حرکت را بین 5تا7 بار وهر بار درمدت 20 ثانیه انجام دهید.
5. حالت کششی رانگه داشته و سپس استراحت نمائید.
شکل 5:
1. به حالت قائم بایستید ،پاها در حدود 60 سانتی متری از هم قرار داشته باشند .
2. پای چپ را 90 درجه به طرف چپ بچرخانید، انگشتان و پاشنه را دریک خط با بدن نگه دارید.
3. دست هارا روی لگن قرار دهید.
4. بازدم نمائید وبه آرامی به طرف جلو جهش کنید.
5. این حرکت را بین 3تا4 بار وهر بار درمدت 20 ثانیه انجام دهید.
شکل 6:
1. به حالت قائم ایستاده ، سر را روی دست هاودیوار قرار دهید.
2. پای عقب کاملاًکشیده وکف آن را روی زمین قرار دهید.
3. پای جلو را خم کرده تا زاویه آن به 90 درجه برسد،این حالت را تا30 ثانیه نگه داشته.وسپس بازدم نمائید.
4. این حرکت را بین 3تا4 بار انجام دهید.
شکل 7:
1. به حالت قائم ایستاده ، دست هارا درکنار بدن قرار دهید.
2. زانوها تا 30 درجه خم نموده،این حالت را تا30 ثانیه نگه داشته،بازدم نمائید.
3. این حرکت را بین 5تا6 بار انجام دهید.
4. حالت کششی را نگه داشته وسپس استراحت نمائید.
شکل8:
1. زانوهاراخم نموده(30 درجه)،دست ها به پنجه پا در صورت امکان به زمین برسانید.
2. بازدم نموده وبه حالت اول بر گردید.
3. این حرکت را بین 5تا7 باروهر بار درمدت 20 ثانیه انجام دهید.
4. حالت کششی را نگه داشته وسپس استراحت نمائید.

[URL=http://www.iranortho.com/consult/detail.php?ID=53598&lang=fa]تصاویر مربوط به حرکات اصلاحی زانو[/URL]

خانم خورشید اصغری
باتوجه به سئوال شما :علل آب آوردن زانوکه یک اصطلاح عامیانه می باشد،وممکن است ( توأم با تورم،التهاب،قفل شدن زانو،درد، وعدم تحرک مناسب است) به شرح زیر می باشد(شاید دربعضی از افراد،درد،قفل شدن،ویا مشکل حرکتی) وجود نداشته باشد .
1. شکستگی بسیار شدید در یک حادثه به عنوان مثال ورزش اسکی.
2. در رفتگی کامل دریک حادثه یا دریک مسابقه ورزشی.
3. شکستگی های حاشیه ای(جزئی).
4. التهاب بالشتک چربی زیر کشکک(بیماری هوفا Hoffa تکثیر بافت چربی درمفصل زانو براثر ضربه)،تورم در زیر کشکک درهرطرف وترکشکک ممکن است به دلیل آرتروسکوپی های مکرر(غلط)پدید آمده باشد.
5. آسیب چین بالی(alar fold ) همراه با شکلی مانند گیره ومنگوله شبیه باپارگی مینسک که دربعضی موارد با قفل شدن واضح همراه است،برای تشخیص ،ممکن است نیازبه آرتروسکوپی باشد،درهیپرتروفی چین بالی ممکن است نیاز به برداشتن از طریق جراحی داشته باشیم.
6. تجمع سروز با حجم کم درالتهاب پرده سینوویال.دراین حالت مایع موجود ممکن است ازیک طرف به طرف دیگر کشیده شود.
7. تجمع زیاد خون درحفره مفصلی(همارتروز)دراثریک ضربه به چین بالی یا رباط ضربدری قدامی.
8. تورم درکیسه زلالی پیش کشککی(در حالت های مختلف)انواع کیست ها.
9. خون مردگی درون کیستی- تورم ناگهانی درسمت داخلی زانو که با یک ضربه مستقیم وشدید پدیدآمده است.
10. فشار های نامناسب در زمان چرخش درحالت های مختلف،وزن بیش از اندازه طبیعی،وضعیت آناتومیکی در حرکت روزمره،شرایط زندگی عادی.

سلام
من فرزین هستم از گرگان
در حین باز ی فوتسال پام از زانو پیچ خورد و صدای عجیبی داد بطوری که داور کنار زمین فوتسال شنید به پزشک مراجعه کردم و الان پاهام تو گچه دکتر چیزی نگفت که من متوجه بشم از شما خواهشمندام احتمال بیماری و اسیب دیدگی ام را به من بگید.

باتشکر

آقا فرزین گرگانی
عزیزم اینجا که با علم غیب جواب نمیدن عزیزم :D
شما نه عکس فرستادی، نه سن نه جواب پزشک .....!!
من که فکر نکنم اینجور سوال کردن درست باشه. صمیمانه از صبوری و پاسخگویی سنجیده استاد محترم تشکر میکنم و براتون آرزوی موفقیت دارم. از مدیرمحترم سایت تقاضا میکنم در مورد هر پاسخی یک تصویرم پایینش بذارن
ممنون
دکتر محمدی
Lap.jpg (11 Kb)

آقای فرزین
ورزشکار محترم فوتسال
در مورد پیچ خوردن زانوی شما درحین بازی فوتسال وصدای شنیده شده می توان به نکات زیر اشاره نمود:
1. پارگی مینسک داخلی پا.
2. پارگی مینسک خارجی پا.
3. پارگی مینسک خارجی کناری.
4. پارگی لیگامان کناری خارجی.
5. پارگی لیگامان متقاطع قدامی.
6. پارگی عمیقی لیگامان داخلی.
7. پارگی سطحی لیگامان داخلی.
8. پارگی تاندون استخوان کشکک در قسمت بالا وپائین زانو.
9. ویا ضربدیدگی سایر نقاط زانو
10. آسیب های وارده به موارد فوق دارای شدت های متفاوتی می باشند که پس از گرفتن عکس به شیوه های مختلف مشخص می گردد که نوع وشدت آسیب تا چه اندازه می باشد.
11. برای ترمیم و بهبودی کامل پس از عمل جراحی با حرکات اصلاحی و درمانی زانو با شدت درجه یک ،حداقل زمان مورد نیاز برای بازی مجدد بین 6 تا 8 ماه می باشد.
12. علت بوجود آمدن این گونه آسیب ها در فوتسال: عدم آمادگی بدن،گرم نکردن خوب،انعطاف پذیر نبودن بدن،خستگی مفرط،اصابت ضربه های ناگهانی به سطوح مختلف زانو،ضربه چرخشی بدون تماس بدنی، سفت بودن کف سالن،استفاده از کفش و قوزک بند نامناسب می باشد.

با عرض سلام
من حدود 10 سال پیش دچار آب اوردن زانو شدم و آب زانویم را کشیدم و حدود 20 روز در گچ بود
حال بعد از 10 سال دوباره دچار درد در زانویم شده ام ولی نه تورم دفعه قبل را دارد و نه درد دفعه قبل را
دکتر که رفتم با دست زدن گفت زانو آب آورده 10 روز دارو دیکلوفناک مصرف کن و 2 آمپول داد که من استفاده نکردم و منتظر گذشت 10 روز هستم روشی جز کشیدن اب زانو وجودو دارد برای بهبود زانو با توجه به درد کم زانو و تورم کم آن
با تشکر

آقای محمد حبیب زاده
شما در سوال خود به هیچ یک ازموارد آب آوردن زانو،سن ،آیا ورزشکار می باشید یا خیر،وزن ،قد و شغل(ایستاده یا نشسته). درد در کدام زمان وجود دارد(راه رفتن عادی، از پله بالاو پائین رفتن،در سرا زیری یا سربالایی حرکت کردن ،موقع نشستن و بلند شدن،صبح بعد از بیدار شدن از خواب، و...).اشاره نکرده اید .
آب آوردن زانو و علل آن عبارتند از :
1. تجمع سروز (مایع) باحجم کم درالتهاب پرده سینوویال.دراین حالت مایع موجود ممکن است از یک طرف کشکک به طرف دیگر کشیده شود.
2. تجمع زیاد خون درحفره مفصلی (همارتروز) در اثر ضربه به چین بالی یا رباط ضربدری قدامی.
3. التهاب کیسه زلالی پیش کشککی (زانوی خدمتکار Housemaid’s Knee).این حالت اغلب در اثر ضربه خوردن ایجاد می شود وممکن است در اثر ساییدگی روی سطح سخت یا تشک کشتی شدت یابد.ویا ممکن است درجلوی برجستگی درشت نی قرار گیرد.
4. بورسیت (التهاب کیسه زلالی) غاری شکل کامل ،یا زانوی شناگر قورباغه (Breast-stroker’s Knee ) آسیب ناشی از استفاده بیش ازحد که به هنگام لمس کردن نرم است.
5. خون مردگی درون کیستی.تورم ناگهانی درسمت زانوکه با یک ضربه مستقیم وشدید پدید آمده است.و یا تورم غافل گیر کننده که درقسمت خارجی زانو پدید آمده است.
6. دریک جمع بندی کلی: فشارهای ناگهانی،چرخش،وارد شدن ضربات ریز ومداوم موجب به وجود آمدن عارضه می شوند.
درمان:
1. کاهش فشار وارده بر عضو.
2. استفاده از کفش وجوراب مناسب( زیره کفش باید حداقل 2 سانتی متر ضخامت داشته باشد،جوراب حوله ای).
3. استفاده از بریس کمکی وگرم کننده حامی زانو جهت کم کردن بار ناحیه بورس (زانوبند مخصوص که روی زانو دایره ای شکل و باز است) ترجیحا از نوع امریکایی.
4. استفاده از بانداژ فشاری.
5. اجتناب از سرما،آب سرد،لباس های پلاستیکی.
6. استفاده ازکمپرس گرم.
7. ماساژ با روغن زیتون گرم.
8. استفاده از روش آب درمانی در استخر در هفته حداقل دو بار ( راه رفتن در داخل آب جایی که آب تا سینه باشد).
9. در صورت وجود درد و تورم استفاده از داروهای ضد التهاب با نظر پزشک.
10. اجتناب از انجام حرکات درد ناک.
11. حتی الامکان از دویدن در شیب (سرازیری) یا کناره جاده خودداری نماید.
12. دویدن یا راه رفتن در سطوح صاف واجتناب از تکرار این عمل در سطوح نامنظم وتپه ماهور.
13. توجه به نحوه صحیح : نشستن،بلند شدن، راه رفتن در تمام حالات.
14. در صورتی که دارای افزایش وزن می باشد،اجرای صحیح رژیم غذایی جهت کاهش وزن.
15. انجام تمرینات کششی و مقاومتی فزاینده.
16. درصورتی که پا به سمت داخل چرخش داشته و توأم با درد باشد استفاده از کفی مناسب درکفش.
تندرست باشید .
محمد وجدان زاده

با عرض سلام وخسته نباشید .من دختری 23 ساله هستم
درحدود 1سال است که همزمان در لگن و اطراف و پشت زانوی چپم احساس دردمیکنم احساس میکنم پای سمت چپم وزن مرا تحمل نمیکند. وفشار بر روی زانوی چپم وارد میشود احساس میکنم درد ازلگن سمت چپم شروع وبه زانو فشار وارد میکند.
زانوی چپم لق میخورد وصدا میدهد هنگام ورزش هنگام نشستن برروی زمین وبلند شدن
MRI لگن وکمر وزانو گرفتم وهیچ مشکلی نداشتم .

دختر خانم 23 ساله
با توجه به اطلاعاتی که شما در مورد بیماری خود عنوان نموده ایدکه بسیار اندک می باشد،عوامل زیر در بروز عارضه تأثیر گذار می باشند ::
1. سرماخوردگی و عدم درمان کامل آن ( عضلانی،استخوانی،مفاصل، یا سایر اندام های) که قسمت های مختلف بدن را دچار عارضه می نماید.
2. عفونت مربوط به دستگاههای تناسلی وکلیه ها خصوصاً در خانم ها.
3. استفاده از رژیم های نا مناسب برای کاهش وزن بی رویه .
4. عدم تحرک کافی یا اجرای حرکات نا موزون و ضعف عضلات،مفاصل و لیگامنت های در بدن.
5. کمبود ویتامین های C و D3 وکلسیم و روی یا ZINC .
6. استفاده از آب سرد،در معرض سرما وکوران هوا قرارگرفتن خصوصاً زمانی که بدن عرق نموده ودارای حرارت بالایی می باشد.
7. فشارهای نا متناسب بر روی اعصاب سیاتیک، بی خوابی، درمعرض سرما و فشار قرارگرفتن.
8. کوتاهی اندام های تحتانی از نظر فیزیولوژیکی.
9. عدم توجه به نحوه راه رفتن، نشستن و برخاستن اصولی.
10. مبتلا بودن به روماتیسم مفصلی و درمعرض سرما و فشار قرارگرفتن.
11. وارد آمدن فشارهای روانی،جسمانی و ضعف اعصاب.
12. حساسیت بی مورد و بیش از اندازه بر روی موضوعات مختلف.
13. کمبود خواب ،املاح معدنی در بدن.

درمان:
1. تنظیم برنامه غذایی با توجه به سن،وزن و نیازهای (فعالیت فیزیکی روزانه) بدن و رعایت فاصله زمان صرف غذا.
2. تنظیم برنامه تمرینات ورزشی منظم (مرحله اول اصلاح و درمان، مرحله دوم تقویت عضلات بدن) زیر نظر فرد متخصص با توجه به شدت عارضه موجود و توان فیزیکی شما.
3. گنجانیدن میوه جات،سبزیجات،لبنیات در برنامه غذایی روزانه حداقل تا 3 وعده.
4. استفاده از کفش وجوراب مناسب به علت وجود درد در سمت چپ بدن.
5. ماساژ با روغن زیتون گرم شده دو مرتبه (صبح،شب) تا بهبودی کامل درد.
6. مراجعه به پزشک متخصص زنان و عفونی و استفاده از مکمل های غذایی تقویت کننده خوب (برای مفاصل، لیگامنت ها،عضلات،استخوان ها).
7. تنظیم مقدار خواب حداقل 7 تا 5/7 ساعت در تاریکی در شبانه روز.
8. کاهش فشارهای استرس،اضطراب،هیجان در حالت کلی.
9. استفاده از پوشاک مناسب (در هوای سرد و گرم) و رنگ های شاد هم در زمان ورزش و هم در زندگی روزانه.
10. استفاده از گرما درمانی ( سونای بخار ، جکوزی گرم و استخر آب گرم) در هفته دو روز.
11. دوری جستن از آب سرد،هوای سرد،نوشابه های گاز دار،غذاهای سرخ کردنی و پر چرب.

سلام 23 ساله هستم و درقسمت پا مشکل دارم به صورتی که هنگام ایستادن زانو ها به هم میچسبد ولی پایین زانو ها خالی است و سر استخوان نازک نی از سمت خارج پا کمی بیرون زده باورزش کششی عضلات پشت پا خیلی بهتر شده شاید نوعی زانو پرانتزی باشه چون یکی از زانو ها هم یکمی به داخل چرخیده.چه حرکاتی میشه انجام داد تا شکل بهتری پیدا کنه ممنون میشم از وقتی که میزارین وکمک بی نهایت بزرگی که به من میکنین شاد باشین

سلام
لطفآ ورزشهایی برای درمان پای پرانتزی بدهید.
متشکرم.

دوست عزیز 23 ساله
ورزش برای پای پرانتزی
با توجه به اطلاعات شما نکات زیر در بروز عارضه تأثیر گذار می باشند:
1. ضعف عضلات ران، زانو،ساق پا ،مچ پا وکف پا.
2. عدم توجه مادران در دوران نوزادی و طفولیت و کودکی (دوران اول رشد).
3. استفاده از کفش نا مناسب در دوران نوجوانی و جوانی(دوران دوم رشد) و بزرگسالی تا سن 25 سالگی دوران سوم.
4. عدم توجه به اصول صحیح نشستن، راه رفتن، و فعالیت های جسمانی.
زانوی پرانتزی Genu Val gum
اگر کندیل های داخلی از هم فاصله بگیرند و یا زاویه Val gum فیزیولوژیک زانو کاهش پیدا بکند زانو ، زانوی پرانتزی خواهد بود.
علل ایجاد کننده زانوی پرانتزی
1. وزن زیاد : باعث فشار بر روی استخوان ها هم در بچه ها و در بزرگسالان عامل زانوی پرانتزی و ضربدری است؛
2. زمینه ارثی: افرادی که زمینه استعداد ارثی در آنها وجود دارد؛
3. بیماری روماتیسم« التهابی» عفونت مفاصل؛Rheumatoid Arthritis
4. راشیتسم نرمی استخوان؛Rachitist کمبود کلسیم، ویتامین D.
5. رشدکندیل داخلی در وضعیت طبیعی کندیل داخلی نسبت به خارجی پائین تر است« که رشد کندیل به سمت بیرون منحرف می شود»؛
6. شکستگی؛
7. در مورد بچه ها قنداق کردن« پوشاک زیاد» در مرحله بعد زود راه افتادن آنها؛
8. فرو رفتگی در قسمت داخلی زانو که توأم با درد می باشد؛
9. کشیدگی در قسمت خارجی زانو« کشش» ؛
10. کشکک به سمت داخل انحراف پیدا نموده و درد در قسمت قدامی زانو بروز می نماید
11. صافی کف پا اگر زاویه به 90 درجه برسد؛
12. طبیعی 130- 120 درجه می باشد Coax Veraگویند؛
13. پارگی خارجیLCL ؛
14. **اگرعضله همسترینگ ضعیف باشد درد وجود دارد.،اگر نیم وتری و نیم غشایی ضعیف شوند،قادر به تحمل فشار عضله ثابت داخلی نبوده،درنتیجه زانوبه سمت داخل منحرف می شود{این عضلات در قسمت داخلی ران (نشیمنگاه قرار دارند)}.
15. کوتاهی همسترینگ وضعف دو سر رانی؛
16. کوتاهی فاصله درشت نی ؛Iliotibial bond
17. نشستن قورباغه ای « چهار زانو».W-sitting

روش درمان:
1. مراجعه به پزشک برای تشخیص مسائل ذکر شده.
2. روش های درمانی ( حرکات اصلاحی ). دامنه حرکتی و تعداد حرکات با توجه به شدت درد و ناراحتی اجرای می گردد.
3. حرکات تقویت کننده عضلات. به لحاظ بالا بردن قدرت عضلات،مفاصل،تاندون ها برای تحمل فشار های وارده بر اندام ها.
a. بچه زمان متولد شدن دارای زانوی پرانتزی طبیعی است.این روند تا دو سالگی تداوم دارد ،در دو سالگی چرخه حرکتی از پرانتزی به ضربدری ادامه می یابد،بعداً بتدریج از ضربدری خارج شده به سمت طبیعی می رود.در هر سنی قابل اصلاح می باشد اما زمان طولانی تر است.
b. ** همسترینگ خارجی: رو به شکم خوابیده مچ پا را به خارج چرخانیده از فرد می خواهیم زانو را خم کند در مقابل مقاومت اعمال می نمائیم؛
c. **همسترینگ داخلی:فرد طاق باز خوابیده مچ پا را به خارج چرخانیده زانو را صاف کرده پا را بالا می آوریم؛
3. توجه کامل در راه رفتن « اندازه فاصله طولی پاها کمتر شود»؛
4. زمانی که در منزل هستیم،قرار دادن حوله در داخل زانو و دو پا را در ناحیه قوزک بهم نزدیک کنیم؛
5. در زمان استراحت در منزل؛ قرار دادن حوله بین دو زانو و بستن دو ساق با رو سری یا باند تا بهم نزدیک شوند؛
6. تلاش برای نشستن دو زانودر منزل با دقت تمام.
7. در صورتی که کف پاها صاف باشند،روی لبه پاها و با پای برهنه راه بروید « نیاز به تمرین دارد».
8. انتقال وزن بر روی قسمت داخلی پا هنگام راه رفتن.
9. اصلاح باکفی در هر سنی:با قرار دادن کفی که لبه خارجی آن برآمده تر است زانو ها را بهم نزیک نمایید « پای صاف»؛Medial Heel Wedge که ضخامت برای بزرگترها mm  میان سالان mm 4 و برای بچه کمتر است.
10. استفاده از کفش مناسب (دارای ضخامت کافی و قابلیت ارتجاعی خوب). هم در ورزش و هم در زمان های عادی.
11. راه رفتن در داخل آب استخر در هفته سه روز و هر جلسه حداقل یک ساعت.
12. پیاده روی در مسیرهای صاف و یا روی چمن حداقل سه روز در هفته هر جلسه یک ساعت.
13. پرهیز از آب سرد ،هوای سرد و رطوبت.
14. استفاده نکردن ازلباس پلاستیکی (دمپایی، جوراب، تشک ابری).
15. قبل از اجرای حرکات تمرینی بدن را با روغن زیتون به مدت 7 - 5 دقیقه ماساژدهید این حرکات شامل 1- حرکات کششی نرم 2-برنامه اصلی3-حرکات کششی برای بازگشت به حالت اولیه می باشند.

ورزش ها و حرکات اصلاحی را برای زانوی عقب رفته ندارید .
دانشجوی آسیب شناسی هستم .

با سلام
من دختری هفده ساله هستم که دارای کف پای صاف هستم .
من از شما می خواهم عوارضودرمان این بیماری را برای من بازگو کنید؟
متشکرم.

ba salam
man dokhtari 20 sale hastam va pahayam prantezi ast albate kam.
mikhastam dar rabete ba jarahi va hazineye an tozih dahid.DAR ZEMN LOTF KONID JAVAB RA BE ADDRESAM SEND KONID
mamnoon

یک دنیا تشکر میکنم از توضیحات کامل و قشنگتون ولی مثل اینکه من منظورم رو درست نگفتم پای من پرانتزی هست ولی خیلی کم در قسمت زانو باکمی فشار میچسبه و قوزکها هم به راحتیولی گویا شما توضیحاتتون برای پای ضربدری بود مثل اون قسمت که حوله گذاشتن و با روسری بستن شرمندم ولی چون میترسم اشتباه در تمرینات باعث معکوس شدن درمان بشه لطفا قسمت های مربوط به پای پرانتزی رو مشخص کنید در ضمن یکی از زانوهام به داخل چرخیده همینطور که فرموده بودین و در مورد تقویت عضلات همسترینگ هم توضیح بدین چون مال من ضعیفه وعضلات چهار سر به دلیل دوچرخه سواری در گذشته قویه ممنونم از وقتی که گذاشتین

سلام نظرتون رو برای این عکس میخواستم بدونم اگر بعد از عمل جراحی به دلیل نرفتن به فیزیو تراپی اینطور شده باشه البته نه به این شدت و. چه ورزش های میتونه بهش کمک کنه مرسی
296cdb70.png (16.6 Kb)

دانشجــوی آسیب شناســی
علل و حرکات اصلاحـــی برای زانـــوی عقب رفتــــه:
1. سائیدگی مفاصل خود زانو.
زانوی عقب رفته:
Genu Recurvatum
Knee Deformity (hyperexsion)

زانوی عقب رفته:میزان باز شدن بیش ازحد طبیعی اطلاق می گردد« بیش از 180 درجه»Back Knee
انواع زانوی عقب رفته:
1. فیزیولوژیک: درحالت ایستاده و معمولی و راه رفتن قابل مشاهده نیست،فقط می تواند آن را در هر زمان به سمت عقب سوق دهد.
2. پاتولوژیک:یک نوع بیماری است،که زانو در زمان راه رفتن پس زده می شود،زمان ایستادن فرو رفته است.
علل زانوی عقب رفته:
1. یکی از شایع ترین،شلی مفصل یا شلی رباط ها« ارثی است» نرمی با شل بودن فرق دارد؛ Joint Laxity یاJoint Ligament Laxity.
2. کوتاهی عضله چهار سر ران « پا را به سمت جلومی کشد» همسترینگ قدرت کشش به سمت عقب را ندارد.
3. قوی بودن عضله چهار سر ران « چون تعادل برقرارنشده»آگونیست وآنتاگونیست،قوی بودن پا رابه سمت جلو پرتاب می کند.
4. ضعف عضله چهار سر ران فرد دست خود را روی زانو می گذارد« مرکزثقل» را به سمت جلومی اندازد.
5. راه رفتن روی پنجه پا ( فلج مغزی) تعداد کمی کنترل ندارند،زانو به سمت عقب می رود.
6. راه رفتن روی پاشنه کش آمدن پشت پا.
7. پارگی رباط متقاطع قدامیACL .
چون اکثر به صورت خفیف است دیده نمی شود
عوارض زانوی عقب رفته:
1. افزایش فشار بر واحدسطح« توضیح وزن درسطح کم»،آرتروز زود رس،سائیدگی کشکک زیر استخوان ران، درد در پشت زانو«کشش کپسول مفصلی وعضلات » ورباط اتفاق می افتد.
2. درد در پشت زانو و جلو زانو«کشیده شدن عضلات درپشت» افزایش طول همسترینگ«ضعف عضلانی»که آن را )Stretch Weakens ضعف ناشی از کشش.(
تشخیص زانوی عقب رفته:
1. فرد طاق باز خوابیده پاشنه را گرفته روی آن دست می کشیم« تشخیص علمی نیست».
2. اندازه گیری با گونیامتر.

حرکات اصلاحی:
زانوی عقب رفته را به راحتی نمی توان اصلاح نمود!
1. برای افرادی که دارای زانوی برآمده ضعیف از پشت می باشند کفش پاشنه دار توصیه می گردد« چون ساق پا را به سمت جلو متمایل می سازد»،این حالت برای زانوی عقب رفته مثمرثمر می باشد.
2. برای افرادی که دارای زانوی برآمده شدید از پشت می باشند: چون در عضلات همسترینگ ضعف وجود دارد،باید آن را تقویت نمود،در مرحله اول باید طول عضله را به حالت اولیه برگردانید،بعداً آن را تقویت نمود،گچ گرفتن برای زانو برای کوتاهی آن است.
3. استفاده از برس زانو: چون اجازه حرکت بیشتر از 18 درجه به عقب را نمی دهد برای زانوی عقب رفته مناسب است. (Knee Cage)

4. اگر پارگی ACL باشد باید عضلات همسترینگ را تقویت نمود.
5. درصورت کوتاهی نیز این عضلات« همسترینگ» را باید تقویت نمود.
عارضه یا ناهنجاری دیگری از زانو به نام ,Hall- Mark Deformity Wind Sweptیکی ضربدری،یکی پرانتزی « مثل جارو زدن است».

دختــرخانـم 17 سالــه
در متن سئوال به سابقه عارضــه،رابطه وزن وقـــد،نـوع کار و حرفــه،اندازه قوس پا،اقدامات انجام یافته،وجود درد در ناحیه تحتانـــی بدن،درد در کمر اشاره ای نشده است. درعین حال بهتر است مطلب زیر را مطالعه بفرمایید:

[URL=http://www.iranortho.com/scientific/nondental/nondental_article_detail.php?ID=63756]کف پای صاف-محمد وجدان زاده[/URL]

اقای دکتر محمد وجدان زاده من همون 23 ساله ایی هستم که اول راجب به زانوی پرانتزی و عقب رفته سوال کردم ...
سلام....5 سال پیش به خاطر این موضوع رفتم دکتر ارتوپدولی میتونست با ورزش کمکم کنه . استخوان پای من کج نبود در قسمت زانو از بغل خارجی... سر استخوان نازک نی کمی بیرون بود ... وباعث شده بود بین دوزانو 2 انگشت باز باشه.منو عمل کرد و گفت اول یک پات بعد اون یکی بعداز عمل هم خانوادم فیزیو تراپی نبردن منم خودم یواش یواش راه افتادم خیلی سختی کشیدم و دیگه حاضر نشدم اون یکی رو عمل کنم ...این عمل شده هم عقب رفتگی زانو پیداکرد ...خیلی غصه میخوردم ازشکل ظاهریش خیلی بدم میومد برای بهتر کردنش یوگا کردم و باکشیدن عضلات پشت ران کم کم اثرات فوق العاده دیدم حتی به صورتی که ارزو میکنم کاش عمل نکرده بودم این حرکت هارو میکردم ولی نمیدونستم دقیقا باید چی کار کنم دکتر هم روم نمیشه برم...با جواب های شما ...واقعا الان خیلی اطلاعاتم زیادشده اینارو فقط برای تشکر نوشتم خدا بهتون عوض خیر بده به خاطر اطلاعات کاملتون وراهنماییهاتون خیلی ممنونم از وقتی که گذاشتین ممنونم از سایت خوبتون ممنونم.بازم نوشته هاتونومیخونم

با سلام

من پسری 18 ساله هستم.زانوهایم پرانتزی هستند.
چندی پیش به دکتر مراجعه کردم .دکتر گفت که باید زانوهایم
را عمل کنند .می خواستم بدانم که راه های درمان زانوی
پرانتزی چیست؟

با سلام و تشکر از راهنمایی های شما
من مشکل پرانتزی بودن زانوهام رو دارم. میخواستم در مورد روش حرکات اصلاحی اطلاعاتی کسب کنم.

سلام ا ستاد خسته نباشید
ما زیاد از تجربیات شما استفاده کرده ایم
من کریم آرمیده هستم

دخــــتر خانم 20 ساله
آقا سیــنای 18 ساله
آقا محمــد
اگر کندیل های داخلی از هم فاصله بگیرند و یا زاویه Val gum فیزیولوژیک زانو کاهش پیدا بکند زانو ، زانوی پرانتزی خواهد بود.
با توجـه بـه سئوال شما موارد زیر قابل بررسی می باشد:
1. از چه سنی این عارضـه شروع شدهاست.
2. درجـه انحراف چقدر می باشد( مقدارکم بایـد مشخص گردد).
3. در کدام ناحیــه از بدن درد وجود دارد ( مچ وکف پا،زانو،کمر،عضـلات ران،یا احساس خستگی و بـی حوصـلگی).
4. آیا کف پای شما صاف است یا نـه( چـه مقدار)؟
5. نحوه راه رفتن و نشستن شما چگونه است؟ ( پاها به صورت عـدد 7 یا 8 است،با زانوی باز می نشینید،و...).
6. شغل شما چیست،چــه مدت زمانی سـر پا می باشد؟
7. آیا ورزشی انجام داده یا می دهید،با چــه شـرایطــی،با چـه نوع کفشی؟
8. وزن و قـد شما دارای تناسب است ؟(توجه به تیپ بدنی).
امروزه با پیشرفت تکنولوژی ودستگاههای پیشرفته امکان اصلاح این عارضـه با درجه اطمینان بالایی وجود دارد.به شرط این که بعــد از عمل جراحی این اصول رعایت گردد: حرکات اصلاحـی،فیزیوتراپـی، آب درمانـی، ورزش وکفش مناسب،تقویت عضــلات محـــدوده زانو،محافظت از سـرما و فشار های نامناسب،سرپا ایستادن زیاد در یک نقطه ثابت.
نکتـه دوم: اگر اطلاعات داده شده کامل بود بهتــــر می شد راه حل پیشنهاد کرد.
پیشنهاد: مراجعه بـه پزشک متخصص اورتوپدی،مشخص نمودن شدت درجه عارضه،مشورت با چند متخصص یا تماس مجدد در این رابطه.
مبلغ هزیــنه با توجه به نقاط مختلف و پزشک یا بیمارستان خیلی متفاوت می باشد .

ماهان
اگر کندیل های داخلی از هم فاصله بگیرند ویا زاویه Val gum فیزیولوژیک زانو کاهش پیدا بکند زانو ، زانوی پرانتزی خواهد بود.
1. وزن زیاد : فشار بر روی استخوان ها هم در بچه ها و در بزرگسالان عامل زانوی پرانتزی و ضربدری است.
2. زمینه ارثی: افرادی که زمینه استعداد ارثی در آنها وجود دارد.
3. بیماری روماتیسم« التهابی» عفونت مفاصل.Rheumatoid Arthritis
4. راشیتیسم نرمی استخوان.
5. رشدکندیل داخلی در وضعیت طبیعی کندیل داخلی نسبت به خارجی پائین تر است« که رشد کندیل به سمت بیرون منحرف می شود».
6. شکستگی.
7. در مورد بچه ها قنداق کردن« پوشاک زیاد» در مرحله بعد زود راه افتادن آنها.
8. فرو رفتگی در قسمت داخلی زانو که توأم با درد می باشد.
9. کشیدگی در قسمت خارجی زانو« کشـش».
10. کشکـک به سمت داخل انحراف پیدا نموده و درد در قسمت قدامی زانو بروز می نماید
11. صافی کف پا اگر زاویه به 90 درجه برسد.
12. طبیعی 130- 120 درجه می باشد Coax Veraگویند.
13. پارگی خارجیLCL .
14. اگرعضله همسترینگ ضعیف باشد درد داریم،اگر نیم وتری و نیم غشایی ضعیف شوند،قادر به تحمل فشار عضله ثابت داخلی نبوده،درنتیجه زانو به سمت داخل منحرف می شود.
15. کوتاهی همسترینگ وضعف دو سر رانی.
16. کوتاهی فاصله درشت نی .Iliotibial bond
17. قورباغه ای نشستن« چهار زانو».W-sitting

روش تشخیص زانوی پرانتزی و درمان
بچه زمان متولد شدن دارای زانوی پرانتزی طبیعی است.این روند تا دو سالگی تداوم دارد ،در دو سالگی چرخه حرکتی از پرانتزی به ضربدری ادامه می یابد،بعداً بتدریج از ضربدری خارج شده به سمت طبیعی می رود.در هر سنی قابل اصلاح می باشد اما زمان طولانی تر است.
1. تصحیــح راه رفتن به صورتی که پنجه مستقیم و در مسیر خط پیشرفت قرار گیرد.
2. زمان راه رفتن زانوها را بهم نزدیک کنید.
3. زانوها در زمان نشستن بهم نزدیک کنید و یا ببندید.
** همسترینگ خارجی: رو به شکم خوابیده مچ پا را به خارج چرخانیده از فرد می خواهیم زانو را خم کند در مقابل مقاومت اعمال می نمائیم .
**همسترینگ داخلی:فرد طاق باز خوابیده مچ پا را به خارج چرخانیده زانو را صاف کرده پا را بالا می آوریم.

Flexion Deformity = Genu Flessum
کاهش میزان باز شدن زانو نسبت به حالت طبیعی را Genu Flessum یا زانوی خم می گویند،زانوها خم می باشد،باسن پائین است و بیشتر در سنین بالا اتفاق می افتد،که مهم ترین عامل در زانوی افراد بزرگسال می باشد.
1. سائیدگی مفاصل خود زانو.
در رابطه با عکس:
هر فردی دارای سیستم بدن خاص می باشد با توجه به ساختار بدنی باید برنامه طراحی گردد.ورزش های مناسب عبارتنداز:
1. ماساژ با روغن زیتون،روغن با بونـه،روغن گردو،روغن بادام تلخ،که مقداری گرم شده باشد صبح و شب.
2. پیاده روی در مسیرمناسب با کفش مناسب تا بهبودی عارضه.
3. تقویت عضلات ساق،زانو،ران،کمـر.
4. راه رفتن در استخر آب گرم در هفته حداقل دو روز.
5. تنظیم برنامه ورزش وحرکات اصلاحی.
6. کاهش هرگونـه فشاری از روی سیستم عصبی و بدنـی.
7. تغییر برنامه تقویت عضلات با توجه بـه بهبودی حاصل شده در بدن.
8. توجـه خاص نسبت به تغذیه با توجه به شرایط سنی.
9. ورزش های پیشنهادی:
a. قبل از اجرای هر کدام از برنامه ماساژ بدن به مدت 5 - 7 دقیقه خصوصاً مفاصل بدن.
b. پیاده روی و دویـــدن در مسیرهای صاف و هموار (خاکی یا چمن) توأم با کفش وجوراب مناسب در هفته سه مرتبه.
c. پیاده روی و دویــدن در داخل آب استخر در صورت امکان هفته ای دو مرتبه.
d. استفاده از حرکات کششی و مقاومت فزاینده با تنظیم برنامه { هر هفته دو تکرار به هر حرکات اضافه می گردد ( این حرکات بخشـی از حرکات یـوگا می باشد)}.
e. استفاده از دوچرخــه ثابت ( ترد میل). با توجه به شرایط بدنی که دارید (اجرای حرکات با شدت درد).
f. در تمام ورزش ها بغیر از اجرای حرکات فیزیکی باید بـه خود سازی درونی و روانی توجه خاص مبذول نمود(لازمه کار تمرکز،برقراری ارتباط با خالق یکتا،ارزش نهادن به شخصیت والای انسانی خود و دیگران، با عینک سفید وشفاف بـه دنیا و انسان ها نگریستن،در فلسفــــه فرو رفتن است ،بـه بنـد d توجـه نمائیـد).
زانوی عقب رفته:
Genu Recurvatum
Knee Deformity (hyperexsion)

زانوی عقب رفته به باز شدن بیش ازحد طبیعی اطلاق می گردد« بیش از 180 درجه»Back Knee
انواع زانوی عقب رفته:
1. فیزیولوژیک: درحالت ایستاده و معمولی و راه رفتن قابل مشاهده نیست،فقط می تواند آن را در هر زمان به سمت عقب سوق دهد.
2. پاتولوژیک:یک نوع بیماری است،که زانو در زمان راه رفتن پس زده می شود،زمان ایستادن فرو رفته است.
علل زانوی عقب رفته:
1. یکی از شایع ترین،شلی مفصل یا شلی رباط ها« ارثی است» نرمی با شل بودن فرق دارد. Joint Laxity یاJoint Ligament Laxity.
2. کوتاهی عضله چهار سر ران « پا را به سمت جلو می کشد» همسترینگ قدرت کشش به سمت عقب را ندارد.
3. قوی بودن عضله چهار سر ران « چون تعادل بر قرار نشده»آگونیست و آنتاگونیست،قوی بودن پا را به سمت جلو پرتاب می کند.
4. ضعف عضله چهار سر ران فرد دست خود را روی زانو می گذارد« مرکزثقل» را به سمت جلومی اندازد.
5. راه رفتن روی پنجه پا ( فلج مغزی) تعداد کمی کنترل ندارند،زانو به سمت عقب می رود.
6. راه رفتن روی پاشنه کش آمدن پشت پا.
7. پارگی رباط متقاطع قدامیACL .
چون اکثرا به صورت خفیف است دیده نمی شود
عوارض زانوی عقب رفته:
1. افزایش فشار بر واحدسطح« توضیح وزن در سطح کم»،آرتروز زود رس،سائیدگی کشکک زیر استخوان ران، درد در پشت زانو«کشش کپسول مفصلی وعضلات » و رباط اتفاق می افتد.
2. درد در پشت زانو و جلو زانو«کشیده شدن عضلات درپشت» افزایش طول همسترینگ«ضعف عضلانی»که آن را Stretch Weakens ضعف ناشی از کشش.
تشخیص زانوی عقب رفته:
1. فرد طاق باز خوابیده پاشنه را گرفته روی آن دست می کشیم« تشخیص علمی نیست».
2. اندازه گیری با گونیامتر.

حرکات اصلاحی:
زانوی عقب رفته را به راحتی نمی توان اصلاح نمود!
1. برای افرادی که دارای زانوی برآمده ضعیف از پشت می باشند کفش پاشنه دار توصیه می گردد« چون ساق پا را به سمت جلو متمایل می سازد»،این حالت برای زانوی عقب رفته مثمرثمر می باشد.
2. برای افرادی که دارای زانوی برآمده شدید از پشت می باشند: چون در عضلات همسترینگ ضعف وجود دارد،باید آن را تقویت نمود،در مرحله اول باید طول عضله را به حالت اولیه برگردانید،بعداً آن را تقویت نمود،گچ گرفتن زانو برای کوتاهی آن است.
3. استفاده از برس زانو: چون اجازه حرکت بیشتر از 18 درجه به عقب را نمی دهد برای زانوی عقب رفته مناسب است. (Knee Cage)

4. اگر پارگی ACL باشد باید عضلات همسترینگ را تقویت نمود.
5. درصورت کوتاهی نیز این عضلات« همسترینگ» را باید تقویت نمود.
عارضه یا ناهنجاری دیگری از زانو به نام ,Hall- Mark Deformity Wind Sweptیکی ضربدری،یکی پرانتزی « مثل جارو زدن است».

با سلام
من پسری 27 ساله هستم
حدود 12 سال پیش در حین فوتبال دچار آسیب دیدگی زانوی چپ شدم.به طوری که کاملا احساس کردم که کشکک زانو به صورت آنی جابجا شد و به جای اول برگشت.زانو به شدت متورم شد.پس از چند روز با مراجعه به یک پزشک غیر متخصص توسط سورنگ حجم زیادی خونی تیره از زانو کشیده شد که بعدها متوجه شدم این کار اشتباهی بوده است.در طول سالیان متوالی به علت علاقه زیاد به فوتبال بار ها این مشکل برای من به وجود آمده است و حتی یک بار در حین فوتبال برای هر دو زانو این مشکل به وجود آمد.با مراجعه به پزشک(بدون عکسبرداری) علت این مشکل آب آوردن زانو اشاره شد و اکیدا توصیه شد که از فوتبال صرفنظر کنم.پس از 2 سال مجددا 3 ماه پیش به فوتبال پرداختم مشکل خاصی وجود نداشت اما 3 هفته یش به تدریج زانوی چپم مجددا متورم شد و پس از 2 هفته در حال حاضر از تورم آن خبری نیست ولی مختصری درد دارد.می خواستم راهنمایی بفرمایید.آیا انجام فوتبال مضر است؟انجام شنا چظور؟چه تمریناتی توصیه می شود؟با تشکر.

ممنونم به خدا هرچی بهتر میشه دعاشو بجون شما میکنم مرسی از نوشتن کامل و قشنگتون

دوست عزیز:
احـــسان
باتوجه به سئوال شما :علل آب آوردن زانوکه یک اصطلاح عامیانه می باشد،وممکن است ( توأم با تورم،التهاب،قفل شدن زانو،درد، وعدم تحرک مناسب است) به شرح زیر می باشد(شاید دربعضی از افراد،درد،قفل شدن،ویا مشکل حرکتی وجود نداشته باشد .)
1. در رفتگی کامل دریک حادثه یا دریک مسابقه ورزشی.
2. شکستگی های حاشیه ای(جزئی).
3. التهاب بالشتک چربی زیر کشکک (بیماری هوفا Hoffa تکثیر بافت چربی درمفصل زانو براثر ضربه)،تورم در زیر کشکک درهرطرف وترکشکک ممکن است به دلیل آرتروسکوپی های مکرر(غلط)پدید آمده باشد.
4. آسیب چین بالی(alar fold ) همراه با شکلی مانند گیره ومنگوله شبیه باپارگی مینسک که دربعضی موارد با قفل شدن واضح همراه است،برای تشخیص ،ممکن است نیاز به آرتروسکوپی باشد،درهیپرتروفی چین بالی ممکن است نیاز به برداشتن از طریق جراحی داشته باشیم.
5. فشار های نامناسب در زمان چرخش درحالت های مختلف،وزن بیش از اندازه طبیعی،وضعیت آناتومیکی در حرکت روزمره،شرایط زندگی عادی.
0. تجمع سروز (مایع) باحجم کم درالتهاب پرده سینوویال.دراین حالت مایع موجود ممکن است از یک طرف کشکک به طرف دیگر کشیده شود.
1. التهاب کیسه زلالی پیش کشککی (زانوی خدمتکار Housemaid’s Knee).این حالت اغلب در اثر ضربه خوردن ایجاد می شود و ممکن است در اثر ساییدگی روی سطح سخت یا تشک کشتی شدت یابد.ویا ممکن است درجلوی برجستگی درشت نی قرار گیرد.
2. بورسیت (التهاب کیسه زلالی) غاری شکل کامل ،یا زانوی شناگر قورباغه (Breast-stroker’s Knee ) آسیب ناشی از استفاده بیش ازحد که به هنگام لمس کردن نرم است.
3. خون مردگی درون کیستی- تورم ناگهانی درسمت زانوکه با یک ضربه مستقیم وشدید پدید آمده است.و یا تورم غافل گیر کننده که درقسمت خارجی زانو پدید آمده است.
4. دریک جمع بندی کلی: فشارهای ناگهانی،چرخش،وارد شدن ضربات ریز و مداوم موجب به وجود آمدن عارضه می شوند.
درمان:
1. کاهش فشار وارده بر عضوی که دارای درد می باشـد.
2. استفاده از کفش وجوراب مناسب( زیره کفش باید حداقل 2 سانتی متر ضخامت داشته باشد،جوراب حوله ای).
3. استفاده از بریس کمکی وگرم کننده حامی زانو جهت کم کردن بار ناحیه بورس (زانوبند مخصوص که روی زانو دایره ای شکل و باز است) ترجیحا از نوع امریکایی.
4. استفاده از بانداژ فشاری.
5. اجتناب از سرما،آب سرد،لباس های پلاستیکی.
6. استفاده ازکمپرس گرم.
7. ماساژ با روغن زیتون گرم.
8. در صورت وجود درد و تورم استفاده از داروهای ضد التهاب با نظر پزشک.
9. اجتناب از انجام حرکات درد ناک.
10. حتی الامکان از دویدن در شیب (سرازیری) یا کناره جاده خودداری نماید.
11. دویدن یا راه رفتن در سطوح صاف واجتناب از تکرار این عمل در سطوح نامنظم وتپه ماهور.
12. توجه به نحوه صحیح : نشستن،بلند شدن، راه رفتن در تمام حالات.
13. در صورتی که دارای افزایش وزن می باشد،اجرای صحیح رژیم غذایی جهت کاهش وزن توأم با ورزش.

تمرینات پیشنهـادی و ورزش های مورد نیاز تا مرحله آمادگی:
a. انجام یک دور تمرینات آمادگــی جسمانی (حداقل یک دوره ســه ماهــه زیر نظـرفرد آگاه به حرکات اصلاحی،یا استفاده از حرکاتی که درسایت وجود دارد و مربوطـه بـه زانو می باشد) ،کششی و مقاومتی فزاینده.
b. استفاده از روش آب درمانی در استخر در هفته حداقل دو بار ( راه رفتن در داخل آب جایی که آب تا سینه باشد، شنای قورباغـه نرم، کرال پشت) بین 1 تا 5/1 ساعت به صورت متناوب.
c. تا آمادگی کامل از نظر قدرت،استقامت،انعطاف پذیری از بازی فوتبال خود داری نمایید!!
d. در صورت امکان گزارش مراحــل پیشرفت بهبودی عارضه را ارسال نمایید( برای تنظیم برنامه اصلی ورزشی.)
تندرست باشید .

با سلام ؛
من معصومه نخعی از مشهد 26 ساله وزن 63 کیلوگرم قد 156 و متاهل و خانه دار هستم . مدت 2 سال است که به تمرینات بدنسازی و آمادگی جسمانی مشغولم . لازم به ذکر است که در ابتدای تمرینات وزن من حدوداً 83کیلوگرم بود. و در این مدت حدوداً 20 کیلوگرم وزن کم کرده ام . به عرض میرسانم دو بار به پزشک مراجعه نموده و عکس نیز گرفته ام که هر دو بار پزشک گفته که زانوی سمت چپ من آب آورده است و تعدادی قرص دیکلوفناک و نیز 2 آمپول بتامتازون که هر 10روز یک بار باید تزریق میشد تجویز نمود ولی با مصرف این داروها نیز درد پای من بهتر نشده است . لازم به ذکر است که در ناحیه کف پا احساس شدید میکنم که کم کم درد به مچ رسیده و سپس به زانو و سپس به ناحیه کمر میرسد بطوری که راه رفتن و ایستادن برایم بسیار مشکل میشود .خواهشمندم مرا راهنمایی نمایید . قبلاً از راهنمایی شما نهایت تشکر و قدردانی را دارم .

با سلام و عرض خسته نباشید
مدتی است که مادرم از درد زانو رنج میبرد که ما حدود 1سال قبل اورا نزد ارتوپد بردیم و 10 جلسه فیزیو تراپی کرد و کمی بهبود یافت که تا دو روز پیش وقتی داشت قدم میزد درد بسیار شدیدی در ناحیه زانوی سمت راستش احساس کرد که همان لحظه به بیمارستان بردیم و پای اورا گچ کردیم و یک عکس گرفتیم که دکتر گفت زایعه ای در زانویش مشهوده که باید با عمل جراحی برداشته بشه و من خیلی نگران شدم میخواستم از شما نظر بگیرم که آیا شما هم با عمل جراحی موافق هستید؟ اگر هستید کدام بیمارستانرو مناسبتر میدانید برای این عمل و در ضمن مادر من 50 سال دارد و سابقه بیماری قلبی هم دارد با تشکر مهدی 19 ساله از تهران.

خانم معصومــه نخعــی
باتوجه به سئوال شما :علل آب آوردن زانوکه یک اصطلاح عامیانه می باشد،وممکن است ( توأم با تورم،التهاب،قفل شدن زانو،درد، وعدم تحرک مناسب است) به شرح زیر می باشد(شاید دربعضی از افراد،درد،قفل شدن،ویا مشکل حرکتی وجود نداشته باشد .)
سوال:
6. 20 کیلوگرم وزن در چه مدت زمان و با چه روشی کاهش یافته است؟
7. بدنسازی وآمادگی جسمانی در باشگاه زیر نظر مربی آگاه می باشد یا از روش عامیانه استفاده شده است؟
8. آیا رابطـه بین غذا،ورزش،خواب وکاهش وزن اصولی بوده است (کاهش وزن مطلوب روزانه 100 گرم است،توأم با کاهش مقدار 200 تا 250 کالری از انرژی روزانه)؟
9. روش راه رفتن،نشستن، تیپ بدنی،ونوع کفش مورد استفاده با اصول ارگونومی رابطــه مستقیم دارد؟
10. محل زندگی شما چگونه است(آپارتمان با دیوار بتونی،جهت شمالی،یا جنوبی)،بعداز ورزش که حرارت بدن بالا می رود،آیا با آب سرد پاها را شــستــشو می دهید و یا از دوش آب سرد استفاده می کنید؟

عوامل بوجود آورنده التهاب زانو:
1. در رفتگی کامل دریک حادثه یا دریک مسابقه ورزشی.
2. شکستگی های حاشیه ای(جزئی).
3. التهاب بالشتک چربی زیر کشکک (بیماری هوفا Hoffa تکثیر بافت چربی درمفصل زانو براثر ضربه)،تورم در زیر کشکک درهرطرف وترکشکک ممکن است به دلیل آرتروسکوپی های مکرر(غلط)پدید آمده باشد.
4. آسیب چین بالی(alar fold ) همراه با شکلی مانند گیره ومنگوله شبیه باپارگی مینسک که دربعضی موارد با قفل شدن واضح همراه است،برای تشخیص ،ممکن است نیاز به آرتروسکوپی باشد،درهیپرتروفی چین بالی ممکن است نیاز به برداشتن از طریق جراحی داشته باشیم.
5. فشار های نامناسب در زمان چرخش درحالت های مختلف،وزن بیش از اندازه طبیعی،وضعیت آناتومیکی در حرکت روزمره،شرایط زندگی عادی.
11. تجمع سروز (مایع) باحجم کم درالتهاب پرده سینوویال.دراین حالت مایع موجود ممکن است از یک طرف کشکک به طرف دیگر کشیده شود.
12. التهاب کیسه زلالی پیش کشککی (زانوی خدمتکار Housemaid’s Knee).این حالت اغلب در اثر ضربه خوردن ایجاد می شود و ممکن است در اثر ساییدگی روی سطح سخت یا تشک کشتی شدت یابد.ویا ممکن است درجلوی برجستگی درشت نی قرار گیرد.
13. بورسیت (التهاب کیسه زلالی) غاری شکل کامل ،یا زانوی شناگر قورباغه (Breast-stroke’s Knee ) آسیب ناشی از استفاده بیش ازحد که به هنگام لمس کردن نرم است.
14. خون مردگی درون کیستی- تورم ناگهانی درسمت زانوکه با یک ضربه مستقیم وشدید پدید آمده است.و یا تورم غافل گیر کننده که درقسمت خارجی زانو پدید آمده است.
15. دریک جمع بندی کلی: فشارهای ناگهانی،چرخش،وارد شدن ضربات ریز و مداوم موجب به وجود آمدن عارضه می شوند.

درمان:
14. کاهش فشار جسمانی وعصبی ،مخصوصاٌ در زمانی که بدن خسته و کم خواب می باشد برنامه ورزشی باید سبک اجرا گردد.
15. باتوجه به نشانه ها وعلائم و وجود درد در نقاط ذکر شده و فشارهای نا مناسب بر روی سیستم عصبی و بدنی این گونه دردها مربوطه به عصب سیاتیک شما می باشد.
16. استفاده از کفش وجوراب مناسب( زیره کفش باید حداقل 2 سانتی متر ضخامت داشته باشد،جوراب حوله ای و یا نخی).در داخل منزل بایــد از دمپایی طبـی (دارای زیره با ضخامت مناسب استفاده نمود).اگر پای شما دارای قوس نامناسب در کف پا می باشد استفاده از کفی طبی ضروری می باشد.
17. استفاده از زانوبند مخصــوص ( از نوع امریکایی یا مکــزیکی)و یا بانداژ فشاری با باند مخصوص برای کاهش دامنه حرکتی.
18. اجتناب از سرما،آب سرد،لباس های پلاستیکی.
19. استفاده ازکمپرس گرم ( در نقاطی که تورم و التهاب و درد وجود دارد در شبانه روز تا پنج مرتبه)،استخر و سونای بخار،جکوزی.
20. ماساژ با روغن زیتون گرم و تصفیه نشده دوبار در روز (صبح و 30 دقیــقه قبل از خوابیدن در شب).
21. در صورت وجود درد و تورم استفاده از داروهای ضد التهاب با نظر پزشک،گرفتن عکس (M.R.I)برای یافتن علت عارضه.وبا نظر پزشک استفاده از مکمل ها برای ترمیم مفاصل،تاندون ها و بافت های آسیب دیده ( که دارای طیف بسیار وسیعـــی می باشند).
22. آزمایش ادواری برای مشخص شدن اسیداوریک،اوره وکلسترول (V L D L& L D L) که باعث بروز درد در مفاصل و اندام های بدن می باشند،در ورزش نوع مفید آن ( H D L ) افزایش می یابــد.
23. اجتناب از انجام حرکات درد ناک(ورزشی و روزمره).
24. در صورتی که بیرون ( در محیط باز ورزش می نمائید)حتی الامکان از دویدن در شیب (سرازیری) یا کناره جاده خودداری نماید. دویدن یا راه رفتن در سطوح صاف و اجتناب از تکرار این عمل در سطوح نامنظم وتپه ماهور{تنظیم برنامه ورزشی معین(اول ماساژ،کشش سبک و نرمش ، برنامه اصلی و اصولی،کشش برای سرد کردن بدن)}.
25. توجه به نحوه صحیح : نشستن،بلند شدن، راه رفتن در تمام حالات.

تمرینات پیشنهـادی و ورزش های مورد نیاز تا مرحله آمادگی:
a. انجام یک دور تمرینات آمادگــی جسمانی (حداقل یک دوره ســه ماهــه زیر نظـرفرد آگاه به حرکات اصلاحی،یا استفاده از حرکاتی که درسایت وجود دارد و مربوطـه بـه زانو می باشدتوجه نمایید) ،حرکات کششی و مقاومتی فزاینده تحت نظر فرد آگاه.
b. استفاده از روش آب درمانی در استخر در هفته حداقل دو بار ( راه رفتن در داخل آب جایی که آب تا سینه باشد .
تندرست باشید .

آقامهدی 19 ساله
با توجه به متن سوال شما به این موارد باید اشاره نمود:
1. علت ضایعه مربوط به کدام نقطه از زانو می باشد؟:
a. مفاصل
b. لیگامنت ها
c. مینسک ها(اخلی وخارجی)
d. رباط های متقاطــع
e. رسوب ماده روی استخوان ها و وجود زائده
f. وجود کیست در نقاط مختلف
2. آیا ضربه ناگهانی یا فشار نامناسب و یا پیچ خوردگی یا عامل دیگر موجب بروز درد شده است؟
آیا وزن اضافه ، اسیداوریک،اوره وکلسترول (V L D L& L D L) فرد درسطح بالایی قرار ندارد؟
3. زمان درد در چه ساعتی از روز می باشد( بعداز بیدار شدن،قبل از ظهر،زمان بی خوابی بیشتر است،زمان گرسنگی وعصبانیت،یا در مواقع دیگر،و یا زمان راه رفتن وفعالیت)هر کدام از این موارد جای بحث دارد؟
4. بیمار قلبــی شامل کدام موارد می باشد:
a. گرفتگــی رگ های کرونری(بزگ وکوچک)
b. مشکل دریچــه آئورتی
c. مشکل دریچــه های میترال وســه لختــی
d. مشـکل دریچـه های سینی
e. عضــــله خـــود قـلب
f. نا مناسب بودن ضربان قلب
g. رمــــاتیســــم قلبــی
h. ویا سایــر موارد دیگر
5. فعالیت جسمانی منظم تحت نظر مربی صورت می پذیرد؟هنگام قدم زدن معمولی،از چـــه نوع کفش و محیطی استفاده می شود ؟

پیشنهـــاد:
1. کنترل وزن، قد که در حالت استاندارد باشد.
2. استفاده نکردن از غذاهای سرخ کردنی و پــر چرب و استفاده از ماسک در هوای آلوده
3. استفاده از آب درمانی در هفته سه روز توأم با ماساژ درمانی همراه با روغن زیتون ،روغن گردو، بابونـه و یا بادام تلــخ.
4. استفاده نکردن از آب سرد(خوردن ویا شستشو)نوشابه های گاز دار،گرمای شدید،سرمای زیاد(حتی نسیم ملایم).
5. کاهش فشار های عصبـــی و روانی.
6. استفاده از کفش وجوراب مناسب( زیره کفش باید حداقل 2 سانتی متر ضخامت داشته باشد،جوراب حوله ای).
7. استفاده از بریس کمکی وگرم کننده حامی زانو جهت کم کردن بار ناحیه بورس (زانوبند مخصوص که روی زانو دایره ای شکل و باز است) ترجیحا از نوع امریکایی.
8. استفاده از دمپایی طبی مناسب در منزل برای کاهش فشار روی پاها.
9. خم نکردن زانو بیشتر از 90 درجه.
10. از پله ها به صورت مورب پائین رفتن.
11. مراجعـــه به چندین پزشک و جراح متخصص ارتوپدی و استخوان و مفاصل.(در هر عمل جراحی مشورت با چندین جراح و متخصص در تصمیم گیری صحیح و منطقی موثر است .)
12. چون ما با چند موضوع روبرو می باشیم:
a. درد زانو و مشکلات آن
b. بیماری قلبی و مسائل مربوط به آن
c. ضعف قدرت عضلات بدن به علت سن بالا (کاهش هورمون پروژسترون در خانم ها)
13. عکس کافی نیست نیاز به سی تی اسکن هم می باشد که کاملاٌ مشخص گردد ضایعـــه چیست،بعد از اجرای مراحل فوق و مشورت با متخصص قلب و مشخص شدن نتایج حاصله تصمیم گیری منطقی تر می باشد.
تندرست باشید .

من دختری 22 ساله هستم حدودا یک سال 8 ماه پیش در والیبال رباط صلیبی پاره شد عمل کردم حدودا یک سال به فیزوتراپی رفتم اما حالا یک درد عجیبی در ناحیه زانویم احساس می کنم زانویم انگار وقتی که زیاد بخواهم راه بروم انگار مانند یک فنر از هم قفل می شود وقتی در جای به صورت نشته ام یک دفعه پایم انگار قفل می کند یک ساعت از شمی گذرد تا دوباره باز شود درد زیادی دارد به دکتر شهر خودم مراجهع می کنم دارو بهم داد حدودا 30 روز پیش به فیزوتراپی رفتم عضلات پایم کوچک شده بود الان دوباره هم کوچک شده من حدودا 8سال ورزش انجام می دادم کمک کنید دکتر شهر خودم می گوید به علت که ورزش نکردی کلسیم بدنم کم شده است چه کار باید بکنم

سلام لطفا در مورد زانوی طاقدیسی علت بوجود اومدن و حرکات اصلاحی این مشکل توضیحاتی بفرمایید . در هنگام ایستادن از بغل پا در یک خط صاف قرار ندارد . تا زانو صاف است و زیر زانو یک فرو رفتگی و بعد دوباره صاف میاید پایین و باعث میشه زانو برجسته دیده شود.. تشکر. میکنم از سایت کامل شما

دختــــرخانم 22 ساله
سئوال این است که کدام لیگامنت یا رباط شما در والیبال آسیب دیده و درد در کدام ناحیه زانو می باشد؟
1. ضربه خیلی شدید، رباط متقاطع خلفی باعث پاره شدن آن می شود.
2. ضربه خیلی شدید، رباط متقاطع خلفی باعث آسیب به منیسک داخلی ورباط داخلی می شود.
3. ضربه خیلی شدید، رباط متقاطع خلفی باعث آسیب به رباط متقاطع داخلی وخارجی می شود.
4. اگر ضربه وارده خیلی شدید تر باشد،رباط متقاطع قــدامی نیــز پاره می شود.

تشریح زانو شامل:
1. لیگامان متقاطع خلفی
2. لیگامان متقاطع قدامی
3. لیگامان قسمت عمقی داخلی
4. لیگامان قسمت سطحی داخلی
5. منیسک داخلی
6. تاندون استخوان کشکک
7. استخوان کشکک
8. لیگامان کناری
9. مینیسک خارجی
10. بورسیت های اطراف زانو (کیسه هایی که دارای ماده سینوویال می باشند)
پیشنهاد:
ترمیم رباط کناری یا متقاطع کار مشکلی است؛رمز موفقیت در ترمیم ضایعات در این حالت؛ ترمیم کلیه نسوج ناقص زانوست. مثلاً ترمیم رباط متقاطع قدامی توسط تاندون پاتلا،(کشکک)، (patella) تاندون عضله نیمه غشایی یا ایلیوتیبیال (Iliotibialis) به صورت داخل مفصلی بازسازی می شود.ترمیم رباط نیز ممکن است با روش خارج مفصـلی با استفاده از باند ایلیوتی بیال انجام شود.رباط های کناری نارسا را می توان از طریق کوتاه کردن تثبیت کرد.

بهبودی وعوارض آن:
ورزشکاریا هر فرد دیگری تا قبل از آن که زانو حرکات کامل خود را پیدا نکرده و قدرت عضلات به حالت اول بر نگشته است،نباید تمرینات عادی خود را شروع نماید.معمولاً پس از عمل،رباط زانو،پس از بازکردن گچ،6 تا 10 هفته دوران تمرینات تناسب اندام طول می کشد وپس از آن که حرکات زانو کاملاً برگشت،با اجازه پزشک معالج،ورزشکار می تواند در مسابقات قهرمانی شرکت نماید.
پس از ترمیم رباط های زانو،مدت یکسال طول می کشد تا قدرت رباط ترمیم شده،به سطح لازم برسد؛به این دلیل شرکت در مسابقات قهرمانی به خصوص ورزش های تماسی،باید تا این مدت انجام نشود.در صورتی که از رباط های مصنوعی استفاده شود ممکن است دوران توانبخشی کوتاه تر گردد. در این مورد باید دقت عمل بیشتر صورت پذیرد.
1. رادیوگرافی و آرتوگرافی باید انجام شود .آرتروسکوپی اطلاعات زیادی به ما خواهد داد.
2. استفاده از بریس کمکی وگرم کننده که محل مخصوص استخوان یا پاتلا (کشکک) را نیز به پوشاند (برای ورزش کردن جدا،برای حالت عادی جداگانه).
3. استفاده از جوراب وکفش مناسب ومخصوص که دارای کفه داخلی نرم وزیره ضخیم باشد.
4. ماساژ با روغن زیتون تصفیه نشده دوبار در هر روز (جزء برنامه زندگی شما باشد).
5. قبل از هر حرکت ورزشی ماساژ بدن مخصوصاً مفاصل بدن،انجام حرکات کششی،نرمش ،باتوجه به آمادگی شما اجرای ورزش مورد نظر با دقت عمل کافی.
6. استفاده از استخر آب گرم وجکوزی به عنوان آب درمانی و اجرای حرکات ورزشی در هفته سه روز،هر جلسه حداقل یک ساعت [URL=http://irden.com/scientific/consult/detail.php?ID=66938&lang=fa](راه رفتن داخل آب شکل1).[/URL]
7. اجتناب از سرما ،آب سرد،و لباس پلاستیکی به طور کلــی.
8. اجتناب از انجام حرکات درد ناک.
9. تقویت عضلات چهارسر وعضلات خلف ران با انجام تمرینات استاتیک وتمرینات کشـشـی (اگر عضلات فعالیت فیزیکی انجام ندهند حالت آتروفی پیدا می کنند).
10. استفاده از مکمل های غذایی با نظر پزشک (همانند ویتامین D3 و کپسول ,Calcium 500 mg با ویتامین (دی)،Centrum،Flex Tripleمخصوص تاندون ها)،یا ترکیبات دیگری که پزشک تشخیص دهد.
11. تنظیم رژیـم غذایی مخصوص برای تقویت بدن.
12. دقت عمل در زمان نشستن ،بلند شدن ،راه رفتن{ زاویه زاون نباید کمتر از 90 درجه باشد،در مسیرهای شیبدار ندوید.[URL=http://irden.com/scientific/consult/detail.php?ID=66938&lang=fa](حرکت راه رفتن آرام شکل 2).[/URL]
حرکات اصلاحی در مرحله پیشرفته:
Strengthen قدرتی
Enduranceاستقامتی
Stretching کششی

توانایی بدن یا قسمتی از بدن برای اعمال نیرو:
1. نیرو چگونه تأثیر گذار است.
2. هرچه عضله دارای حجم بیشتری باشد قدرت عضله بیشتر خواهد بود.
آموزش وقدرت:
1. آموزش Progressive Resistance Exercise باعث افزایش مقاومت عضله می گردد.
2. همه عضلات دارای قدرت یکستنی نیستند. (قدرت عکس العمل متفاوتی دارند) مثل افراد ورزشکار وغیر ورزشکار.
3. آیا زمانی که ازتمرینات Progressive Resistance Exercise استفاده می کنیم باید حجم عضلات افزایش پیدا کند ،دربعضی افراد قدرت، افزایش پیدا می کند اما حجم عضله افزایش پیدانمی کند(ساز گاری عصبی Naval Adaptation ).
4. زمانی که تمرینات قدرتی کنار گذشته می شوند قدرت عضله در عرض یک هفته در حدود 30 - 20% کاهش پیدا می کند:نکته جالب این که کاهش صورت گرفته قدرت عضله از حد سطح طبیعی اولیه بالاتر باقی می ماند.
5. قدرت وسن: آیا درصورتی که درسنین بالا از تمرینات قدرتی استفاده نمائیم قدرت عضله افزایش پیدامی کند، در سنین بالا قدرت افراد روبه کاهش خواهد بود،درسن 70 سالگی 69% قدرت جوانی باقی می ماند،قدرت افراد ورزشکار درسن 30 - 20 و افرادمعمولی از سن25 - 20 سالگی به اوج خود می رسد.
6. قدرت وجنس: تمرینات قدرتی درمردان به دلیل هورمونی بهتر جواب می دهد،اگر هورمون تستوسترون در زنان تزریق شود همین حالت ایجاد می شود« تزریق هورمون تستوسترون در دانشگاه به یک جوان باعث افزایش 16 سانتی متر درقطر یک ران او شده است».
7. انجام تمرینات قدرتی وبررسی مقایسه ای در دوطرف بدن متفاوت است، معمولاً سمت غالب ،به علت استفاده بیش ازحد آن بیشتر است.
8. افزایش قدرت تحت شرایط استرس،هیجان امکان پذیر است،رفتن بچه زیر ماشین وغیره(ترشح آدرنالین زیاد،ایمپاس های مختلف).

روش درمانی افزایش قدرتDelorme& Wathing :
10 تکرار بیشینه: وزنه ای است که فرد 10 مرتبه آن را در دامنه کامل حرکتی  RM بدون خستگی بتواند آن را انجام دهد(Rm = Repetition maximum)
مرحله اول یا ست اول با  RM ( 4 کیلوگرم 10 حرکت).
مرحله دوم یا ست دوم با  RM ( 6 کیلوگرم 10 حرکت).
مرحله سوم یا ست سوم با  RMکامل ( 8 کیلوگرم 10 حرکت).
درطول هفته سه روز ،جمعاً 90 حرکت.

برای اجرای حرکت اصلاحی : استفاده از وزنه وحرکت باقسمت های مختلف بدن Factional Over Loud منسوخ شده است.
تعدادی از متخصصین بر این عقیده می باشندکه: حرکات درهوای گرم به علت گردش خون بیشتر بهتر است.
Licht اظهار می دارد: که اگر عضله سرد باشد به علت پائین بودن متابولیسم بهتراست.
o تأثیر تحریک الکتریکی روی قدرت عضله:استفاده از آن تأثیر بسیار کمی روی افزایش قدرت دارد، اما درشرایطی که فرد درد شدید دارد تأثیر الکتریکی بهتر است.
o تئوری انتقال عرضی: اگر یک سمت را قوی کنیم تا 20% روی سمت دیگر عضله تأثیرگذار می باشد، Transverse Cross سمت چپ بدن با سمت راست ،دست چپ با دست راست.
o تمرینات عمقی:
1. راه رفتن روی تشک ابری یا استفاده ازکفش زیر ضخیم ابری.
2. تیک برد،فرد روی تخته به سمت جلو وعقب حرکت می نماید.
3. حرکت به چپ و راست پاها درکنار تخته قرار دارد.

استقامت: Enduranceمقاومت در برابر خستگی ورفع سریع خستگی
عوامل تأثیر گذار:
1. قدرت : هرچه قدرت افزایش پیدا کند،استقامت بالا می رود.
2. تأثیر مهارت های عصبی - عضلانی براستقامت: مثل دونفرکه در داخل آب قرار گرفته فردی که مهارت شنا را بداند 5 برابر کمتراز فردی که مهارت ندارد انرژی مصرف می نماید.
3. جنس واستقامت: استقامت در خانم ها زودتر به اوج خود می رسد.
4. چربی واستقامت:چربی باعث می شودکه وزن مرده به بدن تحمیل شود،درانقباض تداخل ایجاد می کند وباز دهی عضله کاهش می یابد.
استقامت وگردش خون وتنفس:
1. افرادی که دارای دیابت هستند،مشکل تنفسی دارند،دراین صورت روی دستگاه گردش خون اثر منفی دارد،چون نارسایی خون کمتر است.
2. بیماری های ریوی ،ناراحتی قلبی روی گردش خون واستقامت تأثیر گذارند.
استقامت ودستگاه عصبی:
1. تازمانی که پالس وجود دارد استقامت دستگاه عصبی همپای آن می باشد،اگر سیستم عصبی مرکزی یا محیطی به صدور پالس ادامه ندهند خستگی می تواند حاصل شود.

خانم بهاره
ناهنجاری های زانو عبارتند از:
1. زانــــوی ضــربدری
2. زانــــوی پرانتــزی
3. زانــــوی عقب رفته
4. زانــــوی خــم
a. فیـــزیولوژیک
b. پاتــــولوژیک
اگر منظور شما از زانوی طاقدیـــسی زانوی پرانتزی است،که این ناهنجاری همانند طاق دارای قوس است ورزش و اطلاعات مورد نیاز و بروز عوارض تأثیر گذار ،حرکات اصلاحی به شرح زیر می باشند:
1. ضعف عضلات ران، زانو،ساق پا ،مچ پا وکف پا.
2. عدم توجه مادران در دوران نوزادی و طفولیت و کودکی (دوران اول رشد).
3. استفاده از کفش نا مناسب در دوران نوجوانی و جوانی(دوران دوم رشد) و بزرگسالی تا سن 25 سالگی دوران سوم.
4. عدم توجه به اصول صحیح نشستن، راه رفتن، و فعالیت های جسمانی.
زانوی پرانتزی Genus Val gum
1. وزن زیاد : باعث فشار بر روی استخوان ها هم در بچه ها و در بزرگسالان عامل زانوی پرانتزی و ضربدری است؛
2. زمینه ارثی: افرادی که زمینه استعداد ارثی در آنها وجود دارد؛
3. بیماری روماتیسم« التهابی» عفونت مفاصل،Rheumatoid Arthritis
4. راشیتسم نرمی استخوان،؛Rachitist کمبود کلسیم، ویتامین D.
5. رشدکندیل داخلی در وضعیت طبیعی کندیل داخلی نسبت به خارجی پائین تر است« که رشد کندیل به سمت بیرون منحرف می شود»،
6. شکستگی؛
7. در مورد بچه ها قنداق کردن« پوشک زیاد» در مرحله بعد زود راه افتادن آنها،
8. فرو رفتگی در قسمت داخلی زانو که توأم با درد می باشد،
9. کشیدگی در قسمت خارجی زانو« کشش»،
10. کشکک به سمت داخل انحراف پیدا نموده و درد در قسمت قدامی زانو بروز می نماید،
11. صافی کف پا اگر زاویه به 90 درجه برسد،
12. طبیعی 130- 120 درجه می باشد Coax Veraگویند،
13. پارگی خارجیLCL ،
14. اگرعضله همسترینگ ضعیف باشد درد وجود دارد.،اگر نیم وتری و نیم غشایی ضعیف شوند،قادر به تحمل فشار عضله ثابت داخلی نبوده،درنتیجه زانوبه سمت داخل منحرف می شود{این عضلات در قسمت داخلی ران (نشیمنگاه قرار دارند)}.
15. کوتاهی همسترینگ وضعف دو سر رانی،
16. کوتاهی فاصله درشت نی ؛Iliotibial bond
17. نشستن قورباغه ای « چهار زانو».W-sitting

روش درمان:
1. مراجعه به پزشک برای تشخیص مسائل ذکر شده.
2. روش های درمانی ( حرکات اصلاحی ). دامنه حرکتی و تعداد حرکات با توجه به شدت درد و ناراحتی اجرای می گردد.
3. حرکات تقویت کننده عضلات. به لحاظ بالا بردن قدرت عضلات،مفاصل،تاندون ها برای تحمل فشار های وارده بر اندام ها.
a. بچه زمان متولد شدن دارای زانوی پرانتزی طبیعی است.این روند تا دو سالگی تداوم دارد ،در دو سالگی چرخه حرکتی از پرانتزی به ضربدری ادامه می یابد،بعداً بتدریج از ضربدری خارج شده به سمت طبیعی می رود.در هر سنی قابل اصلاح می باشد اما زمان طولانی تر است.
b. همسترینگ خارجی: رو به شکم خوابیده مچ پا را به خارج چرخانیده از فرد می خواهیم زانو را خم کند در مقابل مقاومت اعمال می نمائیم.
c. همسترینگ داخلی:فرد طاق باز خوابیده مچ پا را به خارج چرخانیده زانو را صاف کرده پا را بالا می آوریم.
3. توجه کامل در راه رفتن « اندازه فاصله طولی پاها کمتر شود».
4. زمانی که در منزل هستیم،قرار دادن حوله در داخل زانو و دو پا را در ناحیه قوزک بهم نزدیک کنیم.
5. در زمان استراحت در منزل؛ قرار دادن حوله بین دو زانو و بستن دو ساق با رو سری یا باند تا بهم نزدیک شوند.
6. تلاش برای نشستن دو زانودر منزل با دقت تمام.
7. در صورتی که کف پاها صاف باشند،روی لبه پاها و با پای برهنه راه بروید « نیاز به تمرین دارد».
8. انتقال وزن بر روی قسمت داخلی پا هنگام راه رفتن.
9. استفاده از دمپایی مخصوص در منزل (دارای قوس مناسب در داخل دمپایی باشد).
10. اصلاح باکفی در هر سنی:با قرار دادن کفی که لبه خارجی آن برآمده تر است زانو ها را بهم نزیک نمایید « پای صاف»؛Medial Heel Wedge که ضخامت برای بزرگترها mm  و برای افراد میان سال mm 4 و برای بچه کمتر است.
11. استفاده از کفش مناسب (دارای ضخامت کافی و قابلیت ارتجاعی خوب). هم در ورزش و هم در زمان های عادی.
12. راه رفتن در داخل آب استخر در هفته سه روز و هر جلسه حداقل یک ساعت شکل 1.
13. پیاده روی در مسیرهای صاف و یا روی چمن حداقل سه روز در هفته هر جلسه یک ساعت شکل 2.
14. پرهیز از آب سرد ،هوای سرد و رطوبت.
15. استفاده نکردن ازلباس پلاستیکی (دمپایی، جوراب، تشک ابری).
16. قبل از اجرای حرکات تمرینی بدن را با روغن زیتون به مدت 7 - 5 دقیقه ماساژدهید این حرکات شامل 1- حرکات کششی نرم 2- برنامه اصلی3- حرکات کششی برای بازگشت به حالت اولیه می باشند.
17. استفاده از مکمل های غذایی با نظر پزشک.

1.
حرکات اصلاحی در مرحله پیشرفته:
Strengthen قدرتی
Enduranceاستقامتی
Stretching کششی

توانایی بدن یا قسمتی از بدن برای اعمال نیرو:
1. نیرو چگونه تأثیر گذار است.
2. هرچه عضله دارای حجم بیشتری باشد قدرت عضله بیشتر خواهد بود.
آموزش وقدرت:
1. آموزش Progressive Resistance Exercise باعث افزایش مقاومت عضله می گردد.
2. همه عضلات دارای قدرت یکستنی نیستند. (قدرت عکس العمل متفاوتی دارند) مثل افراد ورزشکار وغیر ورزشکار.
3. آیا زمانی که ازتمرینات Progressive Resistance Exercise استفاده می کنیم باید حجم عضلات افزایش پیدا کند ،دربعضی افراد قدرت، افزایش پیدا می کند اما حجم عضله افزایش پیدانمی کند(ساز گاری عصبی Naval Adaptation ).
4. زمانی که تمرینات قدرتی کنار گذشته می شوند قدرت عضله در عرض یک هفته در حدود 30 - 20% کاهش پیدا می کند:نکته جالب این که کاهش صورت گرفته قدرت عضله از حد سطح طبیعی اولیه بالاتر باقی می ماند.
5. قدرت وسن: آیا درصورتی که درسنین بالا از تمرینات قدرتی استفاده نمائیم قدرت عضله افزایش پیدامی کند، در سنین بالا قدرت افراد روبه کاهش خواهد بود،درسن 70 سالگی 69% قدرت جوانی باقی می ماند،قدرت افراد ورزشکار درسن 30 - 20 و افرادمعمولی از سن25 - 20 سالگی به اوج خود می رسد.
6. قدرت وجنس: تمرینات قدرتی درمردان به دلیل هورمونی بهتر جواب می دهد،اگر هورمون تستوسترون در زنان تزریق شود همین حالت ایجاد می شود« تزریق هورمون تستوسترون در دانشگاه به یک جوان باعث افزایش 16 سانتی متر درقطر یک ران او شده است».
7. انجام تمرینات قدرتی وبررسی مقایسه ای در دوطرف بدن متفاوت است، معمولاً سمت غالب ،به علت استفاده بیش ازحد آن بیشتر است.
8. افزایش قدرت تحت شرایط استرس،هیجان امکان پذیر است،رفتن بچه زیر ماشین وغیره(ترشح آدرنالین زیاد،ایمپاس های مختلف).

روش درمانی افزایش قدرتDelorme& Wathing :
10 تکرار بیشینه: وزنه ای است که فرد 10 مرتبه آن را در دامنه کامل حرکتی  RM بدون خستگی بتواند آن را انجام دهد(Rm = Repetition maximum)
مرحله اول یا ست اول با  RM ( 4 کیلوگرم 10 حرکت).
مرحله دوم یا ست دوم با  RM ( 6 کیلوگرم 10 حرکت).
مرحله سوم یا ست سوم با  RMکامل ( 8 کیلوگرم 10 حرکت).
درطول هفته سه روز ،جمعاً 90 حرکت.

برای اجرای حرکت اصلاحی : استفاده از وزنه وحرکت باقسمت های مختلف بدن Factional Over Loud منسوخ شده است.
تعدادی از متخصصین بر این عقیده می باشندکه: حرکات درهوای گرم به علت گردش خون بیشتر بهتر است.
Licht اظهار می دارد: که اگر عضله سرد باشد به علت پائین بودن متابولیسم بهتراست.
o تأثیر تحریک الکتریکی روی قدرت عضله:استفاده از آن تأثیر بسیار کمی روی افزایش قدرت دارد، اما درشرایطی که فرد درد شدید دارد تأثیر الکتریکی بهتر است.
o تئوری انتقال عرضی: اگر یک سمت را قوی کنیم تا 20% روی سمت دیگر عضله تأثیرگذار می باشد، Transverse Cross سمت چپ بدن با سمت راست ،دست چپ با دست راست.
o تمرینات عمقی:
1. راه رفتن روی تشک ابری یا استفاده ازکفش زیر ضخیم ابری.
2. تیک برد،فرد روی تخته به سمت جلو وعقب حرکت می نماید.
3. حرکت به چپ و راست پاها درکنار تخته قرار دارد.

استقامت: Enduranceمقاومت در برابر خستگی ورفع سریع خستگی
عوامل تأثیر گذار:
1. قدرت : هرچه قدرت افزایش پیدا کند،استقامت بالا می رود.
2. تأثیر مهارت های عصبی - عضلانی براستقامت: مثل دونفرکه در داخل آب قرار گرفته فردی که مهارت شنا را بداند 5 برابر کمتراز فردی که مهارت ندارد انرژی مصرف می نماید.
3. جنس واستقامت: استقامت در خانم ها زودتر به اوج خود می رسد.
4. چربی واستقامت:چربی باعث می شودکه وزن مرده به بدن تحمیل شود،درانقباض تداخل ایجاد می کند وباز دهی عضله کاهش می یابد.
استقامت وگردش خون وتنفس:
1. افرادی که دارای دیابت هستند،مشکل تنفسی دارند،دراین صورت روی دستگاه گردش خون اثر منفی دارد،چون نارسایی خون کمتر است.
2. بیماری های ریوی ،ناراحتی قلبی روی گردش خون واستقامت تأثیر گذارند.
استقامت ودستگاه عصبی:
1. تازمانی که پالس وجود دارد استقامت دستگاه عصبی همپای آن می باشد،اگر سیستم عصبی مرکزی یا محیطی به صدور پالس ادامه ندهند خستگی می تواند حاصل شود.

باسلام
من می خواستم بدانم خمش پا و ایجاد زاویه ی کم تر از 90 درجه بین ران و ساق پا در طولانی مدت باث ایجاد چه عوارضی می شود؟(در صورت امکان منبعی راهم معرفی کنید.برای یک تحقیق می خواهم )
ممنون می شوم اگر سریع تر به سوالم پاسخ دهید

با سلام من حدودا 7 سال پیش در هنگام ورزش جودو ضربه محکمی به زانوی چپم وارد شد که حدودا5ماه درد شدیدش را تحمل کردم و باز به همان ورزش پرداختم وحالا هر بار که هوا سرد میشود ویا از پله ها پایین میام وحتی کوچکترین ضربه ناخن که به زانوم اصابت می کند از درد به خود می پیچم و زانوم قفل می کند. لازم به ذکر است که درد در روی زانو وقسمت پایینی زانو هستش و وزنم 65کیلو گرم است. واینکه دیگه ازدرد زانوم دیگه جودو کار نمی کنم.

سلام اقای دکترمحمد وجدان زاده عزیز برای تقویت عضلات نازک نی ساق پا ...چه حرکتی میشه کرد چون هرجا هم گشتم همچین تمرینی رو ندیدم که بصورت عملی چه حرکتی میشه انجام داد...ممنونم از جوابتون مرسی

دوست عزیز
زانوی خم
زاویه کمتر از 90 درجه بین ساق پا و ران برای کدام یک از حالت های زیر می باشد:
1. کارکردن در این حالت در مدت زمان بیشتر از 4 - 3 ساعت به صورت ممتد(در مدت زمان طولانی) همانند قالیبافان،کارگران مزارع،کارگران معدن، رانندگان وسایط نقلیه عمومی، وغیره.
2. نشستن درطول شبانه روز حداقل بین 5/1 -1 ساعت به صورت مستمر.
3. نشستن درطول شبانه روز حداقل بین 5/1 -1 ساعت به صورت متناوب.
4. نشستن تا زمان خستگی.
5. ورزش کردن وفشارهای نامتناسب وارده به این اندام ها.
تشریح زانو شامل:
a. لیگامان متقاطع خلفی
b. لیگامان متقاطع قدامی
c. لیگامان قسمت عمقی داخلی
d. لیگامان قسمت سطحی داخلی
e. مینسک داخلی
f. تاندون استخوان کشکک
g. استخوان کشکک
h. لیگامان کناری
i. مینسک خارجی
j. بورسیت های اطراف زانو (کیسه هایی که دارای ماده سینوویال می باشند)
6. دریک نگاه کلی از نظر آناتومی زانو از قسمت های مختلف تشکیل یافته،که فشار وارده بر هرکدام از این نقاط باعث بوجود آمدن عارضه های متداول بشرح زیر می باشد:
a. آرتروز
b. وجود مینسک (داخلی،خارجی،متقاطع)
c. درد کشکک(Patella )
i. کندرومالاسی (Chondromalacia)
d. سابیدگی سر استخوان نازک نی ودرشت نی
e. رسوب املاح روی همین استخوان ها.
f. انحراف به سمت داخل یا خارج پا
g. احساس درد در کمر،مچ پا، عضلات سرینی
h. وجود مشکل زمان راه رفتن ونشستن
7. هریک از موارد فوق بحث های خیلی زیادی را شامل می گردد.
8. منابع
فارسی:
a. آسیب های ورزشی /Dr Lars Peterson & Dr Per Renstom،مترجمین محمدرضا جهانی ..شهریارباقری - هادی شیرزاد- محمدرضا سیداحمدیان /انتشارات طاهریان.
لاتین
b. Sports Medicine Problems & Practical Management
صفحه: 1 2 3 بعدی
کاربرانی که این سخن را مرور می کنند

مشاوره با دندانپزشک