تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
مؤسسه‌ اخلاق پزشکی ایرانیان(ماپا)
 
اخلاق حرفه ای یکی از نیازهای مهم و شاید "مهم ترین نیاز حرفه ای" در دنیای مادی امروز است.
جمعی پزشک فرهنگ دوست که خواستار سعادت خود و همکارانشان هستند با مشکلات فراوان اقدام به ایجاد یک انجمن تخصصی در زمینه رواج اخلاق حرفه ای ایجاد کرده و وب سایتی را برای درج نظرات و گزارشات انجمن خود ایجاد کرده اند.
خوب است ما که دغدغه ارتقاء فرهنگ دندان پزشکی را داریم، در مدیریت خود به اصولی که این عزیزان عنوان کرده اند متوجه باشیم.

آدرس وب سایت موسسه اخلاق پزشکی ایرانیان (ماپا):
http://www.iranmapa.com

مقدمه این سایت:
«ماپا» مؤسسه‌ای است مستقل و غیردولتی، در خدمت بازآفرینی پروفشن پزشکی از شبه ‌پروفشن دولتی پزشکی در ایران.
در این سایت مباحثی در مورد مفاهیم:
- کد اتیکز،
- پروفشن، و
- عرف پارلمانی
مطرح خواهد شد. در مورد این مفاهیم به اجمال می‌توان گفت:
1- «کد اتیکز» مجموعه‌ای است منسجم ار ارزش‌ها، موازین، و استانداردهای رفتاری، که اعضاء یک پروفشن برای خود تدوین کرده و به صورت مکتوب و علنی منتشر می‌کنند تا جامعه و پروفشن با هر عضوی که کد اتیکز آن پروفشن را نقض کرد برخورد کند. به این ترتیب می‌توان گفت کد اتیکز نه صرفاً یک سند مکتوب، که در واقع تکنولوژی استریل‌سازی سازمان‌های اجتماعی است.
2- «پروفشن‌ها» گروه‌هایی هستند که علناً اعلام می‌کنند در خدمت یک خیر مهم اجتماعی هستند. خدمات پروفشن‌ها بسیار پیچیده و تخصصی است و مشتریان‌ آن‌ها ناگزیرند که به اعضاء پروفشن‌ها به صورت یک جانبه اعتماد کنند. در ازاء همین اعتماد یک جانبه، که منزلت اجتماعی بسیار با اهمیتی محسوب می‌شود، پروفشن‌ها باید کد اتیکز داشته باشند و اعضاء متخلف را مؤاخذه و از پروفشن اخراج کنند.
3- «عرف پارلمانی» یا «نظام‌نامه‌ی انجمن» به مجموعه‌ای از قواعد گفته می‌شود که اعضاء هر مجمع تصمیم‌گیری بر اساس آن‌ها عمل می‌کنند تا حقوق فرد، گروه، اکثریت و اقلیت، به شیوه‌ی دموکراتیک تضمین شود. عرف پارلمانی ریشه در تمدن یونان باستان دارد. اما،در پارلمان انگلستان بود که به مرور و از طریق آزمون و خطا تکامل یافت و اعضاء مجامع تصمیم‌گیری عرفاً طبق قواعد یا رویه‌های غیرمکتوب عرف پارلمانی عمکرده و می‌‌کنند.
این قواعد عرفی، در اواخر قرن نوزدهم در ایالات متحد آمریکا تدوین و به صورت کتاب‌های مختلف و در تیراژهای وسیع منتشر شد و معمولاً هر سازمان، انجمن و گروهی، یکی از این کتاب‌ها را به عنواان« مرجع پارلمانی» خود انتخاب می‌کند تا مجامع و نشست‌های اعضاء آن سازمان بر اساس قواعد پارلمانی اداره شود.
خواننده‌ی گرامی!
اگر قرار است روزی مشکلات عمیق این جامعه در مسیر اصلاح واقعی قرار بگیرد، این امر فقطه به دست مردم همین کشور باید انجام شود. در آن صورت، گروه‌ها، سازمان‌ها و انجمن‌ها، پیش از هر چیز باید قواعد پارلمانی یا نظام‌نامه‌ی انجمن را بیاموزند تا بتوانند اختلاف نظراتی را که در هر جمع انسانی بسیار طبیعی است، به شیوه‌ای دموکراتیک مدیریت کنند. داشتن کد اتیکز و پایبندی اعضاء هر سازمان به آن نیز از مهم‌ترین پیش‌شرط‌های ارتقاء کیفیت روابط انسانی در جامعه است. به این ترتیب، می‌توان گفت که کد اتیکز، پروفشن، و عرف پارلمانی مفاهیمی هستند که آگاهی از آن‌ها و پایبندی به آن‌ها از جمله‌ پیش‌شرط‌های اصلاح مشکلات ساختاری و عمیق جامعه خواهد بود.
با توجه به نکاتی که به اجمال گفته شد، اگر در آرمان‌های «ماپا»‌ شریک هستید، دست یاری شما را صمیمانه می‌فشاریم. کمک به ماپا کمک به انسانی‌تر شدن روابط اجتماعی است.
نگارش دوم: یک‌‌شنبه 12 خرداد ماه 1378
- تلفن‌فاکس‌‌های تماس با دبیرخانه‌ی ماپا: ایران- تهران ؛ 88911017 و 18
- ایمیل:[email protected]
- صندق پستی: ایران - تهران؛ 893 - 14335
mapa.JPG (43.37 کیلوبایت)
ویرایش: پویا - 17/01/2009 12:45:34 (Spell correction)
 

حضور بزرگواران مؤسس ماپا سلام عرض می کنم

موفقیت شما را در وصول به اهداف عالیه خود آرزو داریم و امیدواریم که با تلاش مستمر و خستگی ناپذیر خود موفق شوید اصول اخلاقی مدونی را که جهان علمی پیشرفته امروز پذیرفته، در جامعه نیازمندمان گسترش دهید. مدیران ایردن ضمن نهایت احترام به این حرکت خوب و بسیار ضروری، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری مشترک اعلام می دارد.

thank_you.jpg (18.89 کیلوبایت)
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel