تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری

صفحه: 1
پاسخ دهی
حروف عربی, سرچ و ذخیره مطالب فارسی در وب و کامپیوترها

علاوه بر مشکلات عدیده ای که در دانشکده با آن مواجهیم و همچنین غیر از محدودیت های کار با اینترنت، بخصوص سرعت پایین، یک مشکل ظاهراً کوچک مغفول مانده: حروف عربی در کامپیوترهای دانشگاه ها!! من هروقت قصد جستجوی مطلبی را به زبان فارسی دارم، یافته هایم در منزل با دانشکده فرق می کند. تازه متوجه شده ام که ویندوز دانشکده با حروف عربی عمل می کند! وقتی به بعضی دانشکده های دیگر هم رفتم و بررسی کردم متوجه شده که در اغلب مراکز دولتی از ویندوزهایی استفاده می شود که حروف آن "عربی" است نه "فارسی" جای تاسف است که با این بی توجهی مهم مقدار زیادی از مطالب علمی موجود در اینترنت عملاً از دسترس ما خارج است و مهم تر این گه بسیاری از مطالبی که دارد وارد وب می شود و زبان آنها فارسی است، با حروف عربی ذخیره می شود که افراد زیادی به آن دسترسی پیدا نمی کنند. کاش کسی از مدیران این مسائل را "درک" کند
در اینجا حروف متفاوت عربی با فارسی را می آورم که عزیزانی که مطلب مرا می خوانند آنها را در جایی کپی کنند و برای جستجوهای مهم خود با کپی و پیست مشکل خود را کاهش دهند
جالب است که حروف ""پ" و "ژ" که در عربی نیست به دوصورت فارسی و عربی موجود است!! اگر کسی به حرف من شک دارد این موضوع را بررسی کند. مثلا این دو کلمه را جدا جدا در همین ایردن سرچ کنید و نتایج متفاوت آن را ببینید: پیاده پیاده

http://www.irden.com/search/index.php?q=%D9%BE%D9%8A%D8%A7%D8%AF%D9%87&s=
http://www.irden.com/search/index.php?q=%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D9%87&s=

فارسی:
پ
ک
ی
ژ
د

عربی:
پ
ک
ی
ژ
د
ArabicVSParsi.JPG (27.95 کیلوبایت)

بادرود به کاربران محترم ایردن

پس از مدتها تلاش، بالاخره موفق شدیم این مشکل را در "بخش جستجو" ی ایردن حل کنیم. شما واژه را با هرفرمتی در آنجا بنویسید، هردو حالت عربی و فارسی جستجو می شود.
متأسفانه همان طور که اشاره کرده اید در گوگل و همه جا این مشکل هست و علت آن نابسامانی های مختلف در کد کردن حروف نگارشیِ فارسی است که با استانداردهای مختلفی انجام شده و هرکس که مطلبی را تایپ می کند، بسته به سیستم عامل و فونت های کامپیوتری که کار را باآن انجام داده، حروفی با ظاهر مشابه اما کدهای مختلف وارد متن شده و در جستجوی بعدی اگر با کدی دیگر سرچ انجام شود، آن متن قابل یافت شدن نیست.

بااحترام

ممنون از شما. اشاره ظریف و قابل اعتنایی بود
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ

مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel