تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری

صفحه: 1
پاسخ دهی
تکلیف شغل "کمک دندان‌پزشک تجربی" یا "بهدار تجربی دندان" چیست؟, کمک دندان پزشکان تجربی: ظالم اند یا مظلوم؟

سلام
چه عجب برای این قشرمظلوم یه جایی به فکرافتاد که اقلاً اسمشونو ببره!!! :o من و همکارانم مشکلات زیادی داریم که امیدوارم در صورت طرح در این تالار اهمیتی بدهید.

خدمت دوستان عزیز ایردن سلام عرض و خسته نباشید عرض می کنم . تا به حال چشمم به تالار گفتگوی کمک دندانپزشکان تجربی نیفتاده بود . با دیدن آ ن شوکه شدم و چند ثانیه ای فکی میکردم اشتباه می‌بینم . اما واقعیت داشت .
همکاران عزیز این کار شما یعنی مطرح کردن دندانپزشکان تجربی شباهت زیادی به زنده کردن مرده دارد . آخر عزیزان من در شرایطی که وفور دندانپزشک در کشور وجود دارد و برخی از آنان بیکار هستند شما چرا باید افرادی بیسواد و نادان را که صرفأ برای کسب روزی دست به انجام درمانهای دندانپزشکی میزنند دوباره مطرح کنید و برای بقای آنان زمینه سازی کنید ؟ در کجای دنیای پیشرفته و درحال توسعه این افراد را به رسمیت می شناسند که شما شناخته اید ؟ آیا می دانید اینان اکثرأ پادوهای مطب های دندانپزشکی بوده اند که پس از مدتی دست به تأ سیس مطب زده اند و برای گذران زندگی چه بلاها که بر سر مردم نیاورده اند ؟ به خدا این کار شما بسیار بد و غیر قابل توجیه است و حتی ممکن است با اعتراض مسئولین بهداشت کشور قرار گیرد . بجای‌این کار دعا کنید نسل این حرفه ی کاذب و خطرناک هر چه سریعتر منقرض شود . دوستانه به شما عرض می کنم اعتبار سایت خود را با مطرح کردن اینان زیر سوأل نبرید .

همکار ارجمند دکتر ش
باسلام و احترام،
از دلسوزی شما برای حرفه خود و صراحت لهجه ای که دارید به سهم خود سپاسگزارم. اگر افراد ارزشمندی چون شما در حوزه دندان پزشکی تعدادی پیدا شوند، اوضاع فرهنگی این رشته تحولات زیادی خواهد یافت، اما افسوس که همه سرگرم درمان و وابسته به مطب باقی مانده و عنایتی به ارتقاء فرهنگی این حرفه نداریم!
مدتهاست این بخش ایجاد شده و شما اولین کسی هستید که در آن یک پیام جدی می گذارید! بنده نظر موافق یا مخالفی را ابراز نمی کنم اما توجه شما را به چند نکته جلب می کنم. امیدوارم این توفیق دست دهد تا از نزدیک بتوانم با جنابعالی آشنا شده و حضوراً به این موضوع بپردازیم.
1. پورتال "ایردن" با هدف طرح کلیه مسائل دندان پزشکی ایرانیان و ارتقاء فرهنگی این رشته ایجاد شده است. بی تردید واقف هستید که جمع زیادی با عنوان "کمک دندان پزشک تجربی" با صلاحیت یا بی صلاحیت با داشتن مجوز های قانونی و رسماً به فعالیت اشتغال دارند. این افراد هم وطن ما و دارای حق حیات هستند. از دیدگاه قانونی این افراد هیچ خلافی مرتکب نشده اند. چطور با نادیده انگاشتن آنها درصدد دفع آنها برآییم؟ و به فرض دستمان برسد، با چه وجدانی افرادی را که اغلب شرافتمندانه و قانونی و اغلب با سنین بالا تاکنون از این طریق امرارمعاش کرده اند به تیغ بسپاریم؟!
2. بهترین و مؤثرترین راه برای حل معضلات، شفاف کردن آنهاست! اگر افرادی کم یا زیاد، صاحب صلاحیت یا بی کفایت و... در حوزه دندان پزشکی حضور دارند، "ایردن" نه تنها حق خود که تکلیف خود می داند که آنها را بنمایاند.
3. "ایردن" صرفاً یک وب سایت خصوصی است که با همت جمعی از دندان پزشکان فرهنگ دوست و ایثارگر ایجاد شده تا برای دندان پزشکی این مملکت کاری بکند. نه پلیس است و نه قاضی، نه قانونگزار است و نه سیاستمدار! ما را چه به دخالت در امور "خسروان"؟!! ایشان صلاح کار خویش دانند! مملکت مدیران قدرتمندی دارد که با قدرت و مکنت قادرند هرگونه تغییری ایجاد کنند. ما تنها به شفاف سازی فضا مشغولیم. دعا کنید در این مسیر پر سنگلاخ به راه بندان نخوریم تا در این محدوده عمر اندک بتوانیم تلاش مثمرثمری داشته باشیم.
شما هم همراه شوید و قدری با ما باشید تا بیشتر در جریان قرار گیرید.
بازهم از اظهار لطف شما در طرح نظرات سپاسگزاری می کنم.
منتظر نظرات بعدی شما در همه بخش های "ایردن" هستم.

مدیر محترم ایردن
باسلام مجد د و تشکر از پاسخ سریع شما موارد زیر را به استحضار می رسانم :
1- آیا کمک دندانپزشکان تجربی‌به واقع کمک دندانپزشک هستند ؟ آنچه واقعیت دارد این است که این واژه صرفأ تشریفاتی‌است­ و این آقایان خود را دکتر می دانند و دکتر معرفی میکنند و کارهایی‌را انجام می دهند که دندانپزشکان انجام می دهند مثل پر کردن ، کشیدن ،عصب کشی ! ،جرم گیری ،ساخت پروتز های ثابت و متحرک و ......
اینان به کسی کمک نمی کنند بلکه عین یک دکتر دندانپزشک در مطب خود کار ! می‌کنند .پس کمکی‌در کار نیست !!
2- آیا اینان دندانپزشک هستند ؟ پاسخ واضح است دندانپزشک کسی است که سالهای‌زیادی­ از عمر خود را در مدرسه ودانشگاه درس می خواند و زیر نظر اساتید فن کار می کند تا بتواند مدرک دکترا ی دندانپزشکی بگیرد و پس از گذرانیدن سالها طرح و خارج از مرکز مجوز تأسیس مطب دریافت می کند . اما کمک دندانپزشک تجربی‌کسی است که با یک سواد خواندن و نوشتن در یک مطب دندانپزشکی به عنوان پادو یا منشی یا آبدارچی مشغول کار می‌شود و پس از مدتی تصور می کند می تواند کارهایی را که یک دندانپزشک انجام می دهد انجام دهد . لذا با دست و پا کردن یک مطب و لوازم مربوطه شروع به کار می کند .حال مقایسه کنید آن جوان فرهیخته ای را که از نوابغ کشور است و با گذشتن از سد کنکور سالها بطور شبانه روزی در س خوانده و تمرین کرده تا دندانپزشک شده ، با آن فردی که از فرط بیسوادی کاری جز پادویی در مطب دندانپزشکی پیدا نکرده. مقایسه کنید دندانپزشکی را که سالها در آزمایشگاهای میکروب و پاتو و ویروس و ..... علم آمو خته تا بتواند درمان صحیحی برای مردم انجام دهد با آن فردی که تفاوت میکروب را با باکتری نمی داند و در واقع هیچ چیزی نمی داندو تنها شجاعت و جسارت داشته است و از خلأ بی قانونی و کمبود دندان پزشک استفاده کرده و خود را واد این حرفه نموده است.
3- سوألی که اکنون مطرح است این است که چه لزومی به مطرح کردن دوباره ی این حرفه احساس شده است .
مسئو لین نظام بهداشتی کشور امروز که به قدر کافی در کشور دندانپزشک تربیت شده است برای حفظ سلامت جامعه باید هر چه سریعتر نسبت به جمع آوری این حرفه اقدام نمایند. ایا مسئولین محترم به کسی اجازه می دهند تحت عنوان پزشک تجربی در کشور مطب دایر کند و تابلو بزند ؟ آیا کم بودن حساسیت مسئو لین نسبت به کمک دندان پزشکان تجربی این نیست که آنان اکثرأ پزشک هستند و هنوز رشته ی دندان پزشکی را به رسمیت نمی شناسند . آ یا نباید از خواب غفلت بیدار شوند ؟ آیا مسئو لین قوه قضائیه نباید با کسانی که بدون داشتن سواد کافی‌ دست به اقدامات درمانی میزنند برخورد نمایند ؟ آیا این که جمعی‌کاسبی خود را از دست می دهند و بیکار می شوند پاسخ درستی برای این معظل است ؟ مسئولین می‌توانند برای‌ آنان شغل های شرافتمندانه ای‌دست و پا کنند تا نیازی به دخالت اینان در دندانپزشکی نباشد.
4-مسؤو لین محترم ایران ارتو آگاه باشند که حمایت از دندان پزشکان! تجربی منجر به این خواهد شد که عنقریب حرف تجربی مشابهی زاییده شود مثل ارتودنتیست های تجربی ، جراحان فک و صورت تجربی ، و.......همانگونه­ که اکنون برخی از تکنسین های پروتز در لابراتوار خود و یا در مطب دندانپزشکان ! ارتودنسی می کنند، پروتز کامل می گذارند و.........
5- دوستان عزیز باب دندانپزشک تجربی دیر یا زود بسته خواهد شد . وظیفه ی حرفه ای ما ایجاب می کند به تسریع آن کمک کنیم .
از لطف شما متشکرم . دکتر ش

سلام به عزیزان ایردن و این همکار جوان آتیشی!!
حق با شماست دکتر عزیز ولی آخه وقتی یه گروهی تواین مملکت هستن و در زمینه دندانپزشکی هم کار میکنن چرا اسمشون حذف بشه؟!!!!!!!

سلام دوستان عزیز
اینقدر بی انصاف نباشید.این صنف یعنی تجربی ها درست یا غلط در زمانی که کشور در گذشتهای نه چندان دور از کمبود دندانپزشک رنج میبرد مشکلات مردم را مرتفع کردند.

این افراد مطابق قانون و آئین نامه میتوانند کارهای بسیار محدودی انجام دهند مثل ترمیمی سطحی.جرمگیری.�­�اخت دندان متحرک و نه ثابت این حق مکتسب آنهاست و مثل هر کس دیگری حق فعالییت دارند.
و افرادی که مرتکب توهین یا هتک حرمت شوند یا صلاحییت افرادی را که از طریق قانونی و امتحان کسب نمودهاند و توسط وزارت بهداشت مجوز گرفته اند زیر سوال ببرند خود مجرم بوده و مطابق قانون مجازات اسلامی قابل پیگیری و مجازات هستند.

پس بهتر است قبل از اینکه حرفی بزنیم مواظب عواقب حقوقی آن هم باشیم.

در ضمن مگر خود شما دوست عزیز کاملا قانونی کار میکنید.
چرا از عنوان جعلی جراح دندانپزشک استفاده میکنید.
ایا نمیدانید دندانپزشک عمومی هستید؟آیا میدانید یک وکیل زبر دست خواهد توانست حضرتعالی را به جرم استفاده از عنوان جعلی و فریفتن مردم محکوم کند؟

راستی چرا در درمانهای اندو از رابردم استفاده نمیکنید؟
آیا قانون مربوط به اشعه را در مطب خود رعایت میکنید؟
اصلا میدانید قانون اشعه چیست؟
ایا تعرفه ها را رعایت میکنید؟

سلام.
دوستان تجربی خود می دانند سالها پیش در یک اشفته بازار جواز کار گرفته اند.روزگاری بنا به نیاز دیپلمه ها هم در مدارس تدریس می کردند ولی امروز حتی لیسانسه ها هم شانس کمی برای کار دارند..در جواب ان دوست بگویم مدرک ما DDS است.یعنی doctor dental surgery پس عنوان جراح دندانپزشک صحیح است.!به هر حال با پیشرفت علم و وجود دندان پزشک به حد کافی دخالت عده ای که بعضی حتی دیپلم هم ندارند در حوزه طبابت تعجب برانگیز است...در ضمن مواردی مثل رابردم یا امور اشعه در صلاحیت وحوزه اطلاعات تجربی نمی باشد..

با سلام به شما بنده یک دندان پزشک تجربی هستم شما که ادعا میکنید تجربیها چیزی بلد نیستن بنده حاضرم هم در کار و هم از نظر علمی وداروی با شما امتحان بدهم بنده مدت 14سال کار ومطالعه حا ضرم نوع بیماری وداروی مالعجه رابنویسم که جنابعالی در دانشگاه هم بهت یاد ندادن لذا درکار همیشه 30درصد علم 70درصد تجربه بنده حرفهای زیادی برای گفتن دارم لذا بنده باهرعزیز تحصیل کرده ای حاضرم مسابقه دهم
با تشکر سعید

باسلام
دوست عزیز
اولاً شما "دندان پزشک تجربی" نیستید! "کمک دندان پزشک تجربی" هستید یا "بهدار تجربی دندان"
ثانیاً شما که نه اسم گذاشتی نه آدرس و نه حتی شماره تلفن چطور می خواهی مسابقه بدی؟
ثالثاً شما ارزش علوم دانشگاهی و لزوم انجام کارهای تخصصی توسط افراد تحصیل کرده دانشگاهی را نفی می کنید؟
رابعاً گفته اید 14سال سابقه دارید، پس مجوز هم ندارید! آخرین مجوزها مربوط به قانون سال 1368 است که باید افراد داوطلب دارای 15سال سابقه کار قبل از آن تاریخ می بودند و مدرک معتبر ارائه می دادند!!
خامساً شما همین الان دو حرف کاملاً غیر علمی زده اید! چطورمدعی مسابقه علمی هستید: "جنابعالی در دانشگاه بهت یاد نداده اند"! و "همیشه 30درصد علم 70درصد تجربه" که دقت در آنها بی مبنا بودن آنها را نشان می دهد
درسایه "عدم نظارت مراجع مسؤول" و "بی ارزش بودن علم و قانون" در این مملکت موفق باشید
علی

سلام . اگر می شود یکی توضیح دهد که چطور می توانیم کمک دندانپزشک تجربی شویم .در کجا تحصیل کنیم

salam
دوست عزیز با عرض معذرت باید عرض کنم عنوان قانونی شماهمان است که در پروانه شما منعکس گردیده است .یعنی دندانپزشک عمومی و استفاده از عنوان جعلی دندانپزشک .جراح توسط جنابعالی جرم کلاهبرداری محسوب میشود به ویژه اینکه قصد پنهان کردن آن را دارید که علاوه بر ارکان قانونی و مادی جرم رکن معنوی و قصد مجرمانه شما نیز تحقق یافته و قابل پیگیری قضائی است.در ضمن پدر بنده دندانپزشک تجربی بودند و بنده کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستم نه دنتیست تجربی.

با سلام
ضمن احترام به همه دوستانی که نظرات خود را مطرح می نمایند (به دور از هر گونه هتک حرمت) لازم به توضیح است که در ظهر کارت نظام پزشکی اینجانب صادره از سازمان محترم نظام پزشکی که تنها مرجع صدور پروانه مطب در کشور می باشد نوشته شده است:
Dr. ... D.D.S
که مخفف Doctor of Dental Surgery (دکتر جراحی دندانپزشکی) می باشد.
موفق باشید.

سلام
دوست عزیز همانطور که میدانید تمام اسناد رسمی در کشور قانونا به زبان فارسی تنظیم میشوند و استفاده از
زبانهای دیگر ممنوع میباشد.نوشتن کلمه ddsتوسط نظام
پزشکی در پشت کارت شما اولا غیر قانونی است و در ثانی
نمیتواند دندانپزشک عمومی را به جراح تبدیل کند.عنوان قانونی شما دندانپزشک عمومی است که باید در تابلو مهر و سرنسخه قید گردد.در این خصوص معاونت سلامت هم چندین بار جهت اصلاح عناوین به معونتهای درمان سراسر کشور دستور داده است.منتهی به دلیل اعمال نفوذ همکاران شما تا بحال عملی نشده است.در همین ایردن اگر توجه داشته باشید قبلا عنوان دندانپزشک عمومی قید شده بود که با اعمال نفوذ همکاران شما آنهم به دندانپزشک تبدیل شده است.
در هر حال از رعایت ادب و نزاکت توسط جنابعالی سپاسگزارم و امیدوارم موفق باشید

با عرض سلام خدمت گردانندگان تالار گفتگو

مشاهده شد که آقایان دکتر ح ش و علی ش گفته اند که وفور دندانپزشک است و برخی از آنان بیکارند و دندانپزشکان تجربی را افرادی بیسواد قلمداد کرده اند.
اگر چنین است چرا آقایان نمی توانند با مشتی بیسواد رقابت کنند در حالی که این افراد به قول ایشان بیسواد که در هیچ درمانگاه و مرکز درمانی مشغول به کار نیستند و مراجعین آن محل ها را به مطب های خود هدایت نمی کنند با خیل مراجعین مواجهند.
گفته اند دندانپزشکان تجربی برای گذران زندگی خود چه بلاهایی سر مردم می آورند ، سری به ادارات نظارت بر درمان بزنید و تحقیق کنید شکایت از دندانپزشکان تجربی بیشتر است یا از آقایان دانشگاه دیده؟!
آقایان دکتر ح ش و علی ش علت ناراحتی شما را مردم خوب می دانند دندانپزشکان تجربی مانعی هستند در مقابل زیاده خواهی شما و همفکرانتان و اگر این افراد نباشند وای به حال مردم.
یکی از آقایان نوشته اند که اینان پادوهای مطب های دندانپزشکی بوده اند تا جایی که به خاطر داریم شاغلین مطب های شما از جنس و تیپ دیگری بوده و هستند.
والسلام

سلام بر همه دوستان

به عنوان یک دندان پزشک خوشحالم که محلی برای اظهارنظراتی به ظاهر جنجالی، اما در باطن دوستانه و دلسوزانه و حرفه ای، به گونه ای فراهم شده که همه با دیدگاه های مختلف، قادر به ابراز نظر و روشنگری نسبت به حرفه خود باشند. از نظر من وجود چنین موقعیتی ذی قیمت است و اگر به نحو شایسته ای از آن استفاده شود، می تواند موجب رشد جامعه شده و همه ما را منتفع کند. ضمن احترام به همکاران تجربی و دوصد احترام به همکاران دانشگاهی، نظر خود را مطرح می کنم.

از نظر بنده، نه کمک دندان پزشکان تجربی و نه دندان پزشکان آکادمیک گناهی نکرده اند! هرکس در حد مقررات جاری مملکت و شرایط خود موقعیتی را برای کسب معاش و خدمت به خلق یافته و مسیری را درپیش گرفته است. اگر خطا یا سوءتدبیری هست، مسوول ماجرا مدیران جامعه و بانیان قوانین جاری هستند نه هموطنانی که هریک به نوعی در جدال با مشکلات زندگی، دست و پنجه نرم می کنند. در وجود یا بقای افراد تجربی در جامعه ایران هرچه رخ داده، باید خطاب ما به قانونگذاران، مجریان و ناظران باشد.
چرا بی جهت احترام هموطن خود را نگه نداریم؟
چرا به کسانی که در چارچوب مقررات این کشور به خدمت پرداخته و در حد توان علمی و فکری خود رفتار می کنند جسارت کنیم؟
آیا با حذف نام این هموطنان، شغل و موقعیت و وجود آنها را هم حذف کرده ایم؟
حذف بی معناست!
،به جای "مرگ" گفتن های رایج که ورد زبان همه ما کرده اند، با درک یکدیگر، منادی "درود"، "دعا" و "اصلاح" باشیم. به جای پرخاش به هم باب گفتگوهای سازنده را بگشاییم و از این طریق با کمک هم، راه های معقول و نجات بخش را به مدیران و مسوولینی که با عدم درک کافی از شرایط روز کشور و جهان، در رویا بسر می برند نشان دهیم.

به امید نشاط و موفقیت همه دست اندرکاران حرفه ای دندانپزشکی کشور و ریاست افراد خردمند

با سلام خدمت همیه دست اندرکاران علوم دندانپزشکی من بسیار خوشخالم که این فضا برای علوم دندانپزشکی فراهم شد تا که از شاخه های دیگر از علوم عقب نباشه من به عنوان یک وب گرد آزاد همه جامیرم و سر میزنم وگاهی نظرم رو میگم خدمت دوست عزیز دکتر علی ش که نظرات منفی در رابطه با دندانسازان تجربی دارند عرض کنم که من تمام مطالب شما رو خوندم چیزی که از این گفتمان شما فهمیدم اینکه شما دندانساران تجربی رو مانعی بر سر را کسب مشتری و درامد خود می بینید. البطه من مخالف آن هستم که یک دندانپزشک تجربی به گشین زیشه های نهفته وعصب کشی وپرکردگیهای عمقی بپردازد ولی انصافا کار آنها در درست کردن چروتزهای متحرک صحیح وپسندیده است. چرا ؟ چون از لحاظ مهارت وتجربه آنها استادتر هستند و از لحاظ مادی گاه تا یک چهارم قیمت از دندانپزشکان پائینتر هستند من بارها دیده ام افرادی که شکایات زیادی از دندانپزشکان در زمینه پروتز متحرک در شبکه داشته اند. به امید داشتن انصاف در پشکی .

سلام
اینم جایگاه این عزیزان در وزارت بهداشت درمان. چرااز ایردن انتظار دارید نادیده بگیره؟

ساز دندانسازها کوک نیست!
دهان و دندان به عنوان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عضوهای بدن نقش مستقیم در سلامت افراد ایفا می‌کنند. با این وجود به گفته پزشکان محافظت از این اعضا اهمیت قابل توجهی داشته و باید مراقبت آنها جزو برنامه روزانه باشد. رعایت بهداشت دندان‌ها مصداق این مراقبت است که تاکید پزشکان بر مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت روزانه مهر تاییدی بر آن است.با این وجود اما هنوز هم مطب‌های دندانپزشکی و دندانسازی‌ها پر است از بیمارانی که یا از درد دندان و خرابی آن رنج می‌برند یا به دلیل از بین رفتن دندان‌ها باید از دندان مصنوعی استفاده کنند.عدم مراقبت از دندان‌ها از زمان‌های دور شاید دلیلی بر آن بود که دندانسازی رواج پیدا کند و دندانسازهایی نیز نه از راه علمی بلکه به صورت تجربی به این کار روی بیاورند. با ازدیاد لابراتوارهای دندانسازی بویژه تجربی‌ها، همیشه این خطر برای دندانپزشکان احساس می‌شد که این دندانسازها در کار دندانپزشک دخالت ‌کنند و موجب شوند این 2 قشر «دندانساز و دندانپزشک» نه‌تنها تعامل مناسبی نداشته باشند بلکه گاهی مانند 2 خط موازی باشند که هرگز به هم نمی‌رسند.

به ازای هر 3 هزار نفر یک‌دندانپزشک وجود دارد
با این وجود آنچه اکنون دغدغه دندانپزشکان تجربی شده ادامه حیات است که از سوی وزارت بهداشت و شبکه‌های بهداشت استانی تهدید می‌شود. با وجود اینکه بیش از 25 هزار دندانپزشک در کشور فعالیت دارند ولی تنها به ازای هر 3 هزار نفر یک ‌دندانپزشک وجود دارد و اگر دندانسازها که آمار دقیقی از آنها وجود ندارد در کنار دندانپزشکان نباشند شرایط نامناسب‌تری سلامت بیماران را تهدید می‌کند.از سوی دیگر نباید غافل از این شد که تعداد زیادی فارغ‌التحصیل دندانپزشکی آماده ورود به کار هستند اما افرادی با کمترین میزان تحصیلات در گوشه و کنار شهر بویژه با نام دندانساز تجربی به صورت رسمی و غیررسمی مشغول کار هستند و پول هنگفتی به دست می‌آورند و حتی ریالی از آن را هم مالیات نمی‌دهند. باید به این نکته توجه داشت که به گفته رئیس جامعه دندانسازان ایران «به دلیل نظارت ضعیف وزارت بهداشت لابراتوارهای دندانسازی غیرمجاز 5 برابر لابراتوارهای مجاز شده‌اند».

آگاهی مردم را بالا ببریم
رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران هم در این باره به «وطن‌امروز»‌ می‌گوید: دندانسازهایی که زیرزمینی گیر آورده و به انحای مختلف و با ادعای گوناگون مبنی بر اینکه از دندانپزشکان ماهرتر هستند و بر دفتر و دستکشان پرده کشیده‌اند و مردم را فریب می‌دهند در واقع شیادان حرفه مقدس دندانپزشکی هستند.دکتر اکبر فاضل ادامه داد: معنا ندارد عده‌ای به بهانه‌های مختلف و غیرقانونی در حوزه دندانپزشکی و درمان مردم کار کنند. وی یادآور شد: در حالی که هزاران فارغ‌التحصیل رشته دندانپزشکی و جویای کار داریم که با سختی وارد این حرفه می‌شوند و از هفت خوان رستم می‌گذرند، سربازی می‌روند، طرح می‌گذرانند، مجوز بهداشت می‌گیرند تا بتوانند یک ‌مطب بزنند آیا صحیح است که حق این افراد را پایمال کنیم و به دندانسازهای تجربی برسیم؟ فاضل با بیان اینکه اگر مردم بهداشت و سلامت فردی برایشان اهمیت دارد باید در انتخاب خود دقت کافی داشته باشند تا دچار زیان نشوند، افزود: باید فرهنگ و آگاهی مردم را بالا ببریم. قریب به اتفاق استان‌ها دانشکده دندانپزشکی دارند و نیروی متخصص تربیت می‌کنند و اگر مردم مطمئن باشند که دندانپزشک در خدمت آنهاست هرگز دنبال دندانساز تجربی نمی‌روند.

پرونده‌های زیادی در پزشکی قانونی مفتوح است
رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران با بیان اینکه نباید از تاثیر رسانه‌ها در آگاهی‌رسانی غافل شد، گفت: درباره دندانسازهای غیرمجاز و در کمیسیون‌های مختلف پرونده‌های زیادی در پزشکی قانونی مفتوح و مطرح است که برخی از آنها پس از خرابکاری، اخاذی و آسیب رساندن بویژه به فک و دهان بیمار تغییر مکان داده و گریخته‌اند در حالی که نه نام و نشانی درست دارند و نه مطب و مجوز.فاضل افزود: ساماندهی دندانسازهای تجربی معنا ندارد و اگر می‌خواهند فعالیت خود را ادامه دهند حتما باید به صورت آکادمیک دوره لازم را طی کنند و اگر در داخل کشور نمی‌توانند کنکور بدهند و دوره‌ای لازم را بگذرانند، راه دانشکده‌های پزشکی خارج از کشور روی آنها باز است و ما تنها در این صورت می‌توانیم به آنها مجوز کار و فعالیت بدهیم.این در حالی است که می‌توان گفت فارغ از برخی سودجویان در کار دندانسازی تجربی برخی از این افراد در حوزه کاری خود توانسته‌اند موفق باشند و درخواست آنها از وزارت بهداشت آن است که دوره‌ای آموزشی برگزار کرده و در صورت قبولی آنها مجوز کار برایشان صادر کند.

ما اهل مبارزه هستیم
در حاشیه بیستمین کنگره علمی پروتز دندان جامعه دندانسازان، جمعی از دندانسازان تجربی از بی‌مهری وزارت بهداشت و متولیان حوزه سلامت نسبت به خود گلایه داشتند و معتقد بودند که نامه‌‌نگاری‌ها و پیگیری‌های آنها تا به حال هیچ نتیجه‌ای نداشته است.بهمن پاپی، دندانساز اهل دورود لرستان که سال 1368 و پس از فوت پدرش ترک تحصیل کرده و در دندانسازی دایی‌اش مشغول به کار شده است در این باره به «وطن‌امروز»‌ می‌گوید: کار من پروتز است و در 22 سالی که مشغول به فعالیت بوده‌ام، یک ‌دندان نکشیده‌ایم. جرمگیری یا عصب‌کشی نکرده‌ام چرا که تخصص من نبوده است.این دندانساز شهرستانی که تجربه کار در شهرهای اراک، مشهد و تهران را در کارنامه خود دارد، افزود: بارها از سوی شبکه بهداشت به دادگاه احضار شده‌ام و رفتارهای خیلی بدی با ما شده ولی هر بار من دوباره برخاستم چرا که اهل مبارزه هستم.وی تصریح کرد: من از سال‌ها پیش وارد دندانسازی شده‌ام و الان نمی‌توانم کار دیگری انجام بدهم. تنها مشکل ما تحصیلات دانشگاهی است که من اینجا از وزیر بهداشت و همه مسؤولان می‌خواهم برای ما فکری بکنند چرا که ما هم ایرانی هستیم و حق داریم با داشتن خانواده زنده بمانیم.

درخواست برگزاری دوره‌های آموزشی
دندانساز دیگری که خود را محمدعلی اسدپور از اردبیل معرفی می‌کند، هم از سال 1363 به شغل دندانسازی روی آورده و زمان جنگ به مردم منطقه کمک کرده است‌.وی می‌گوید: «تقاضا دارم فکری به حال دندانسازهای تجربی شود و حداقل یک ‌دوره برای همه اینها بگذارند و هر کدام قبول شدند، به آنها مجوز بدهند. از شبکه‌های بهداشت استان‌ها خواهش می‌کنم تبعیض را کنار بگذارند و تنها به افراد بانفوذ اجازه فعالیت ندهند».اسدپور افزود: اگر قرار است دندانسازی‌های تجربی که مجوز لازم ندارند پلمب شوند باید مشمول همه شود نه اینکه سلیقه‌ای به تعزیرات و دادگاه معرفی شوند. شاید فراخوان همه دندانسازهای تجربی و ساماندهی آنها با توجه به تحصیلات و تجربه و به دنبال آن در نظر گرفتن دوره‌های فشرده و کوتاه‌مدت و سپس اعطای مجوز به آنها را بتوان به عنوان یک ‌راهکار پیشنهاد داد که به طور‌ یقین می‌تواند نتیجه‌ای به مراتب مطلوب‌تر برای جامعه داشته باشد اما بنا به گفته برخی دیگر از این افراد، سن بالا شرایط ادامه تحصیل را برایشان مشکل کرده است که با این حال وزارت بهداشت باید در این باره چاره‌اندیشی کند، چرا که از سویی این افراد توان انجام کار دیگری را ندارند و از سوی دیگر سلامت بیماران و مردم در گرو سلامت کاری دندانساز است.
وطن‌امروز

به نام یگانه خالق هستی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما سروران گرانقدر
بنده شاهرخ هستم. در یکی از شهرهای محروم استان آذربایجان غربی حدود شش سال هست که مشغول به حرفه ی دندانپزشکی تجربی هستم و در طی این سالها توانسته ام که به دلیل علاقه ی شدیدی که به این حرفه دارم تجارب زیادی از طریق مقالات دندان پزشکی، سوالات و انجام کارهای عملی زیر نظر دکترهای دندانپزشکی که با انها رابطه داشته ام و همچنین دانشجویان این رشته و... کسب کنم
البته خودم میدونم که از نظر قانونی کارم درست نیست ولی خدا شاهده نه تنها مردمی که برایشان کار کرده ام بلکه تمام دکترهایی که کارهای بنده را مشاهده نموده اند چه از نظر ظرافت و چه از نظر کیفیت از کار بنده راضی بوده اند تنها عیب کار بنده اینجاست که مدرک ندارم البته بعضی از کارها هم هستن که شاید از عهده ی بنده بر نمی آیند و من آنها را به دکترهای دیگر متخصص در این رشته معرفی و واگذار می نمایم حالا سوال اصلی من اینه که آیا راهی وجود داره که از بنده امتحانی به عمل آید یا راه حل دیگه ای به جز تحصیل هست؟
من متولد 67 هستم و سرپرست یک خانواده ی شش نفره
پدرم خدا بیامرز 35 سال در این رشته فعالیت داشتن البته اونم بدون مجوز من هم تحت نظر پدرم کلی تجربه کسب کرده ام و هم اینکه تحت نظر چند دکتر متخصص کار کرده ام
حالا با توجه به کل این توصیفات بالا بنده را راهنمایی بفرمایید ازتون خیلی ممنون میشم و یک عمر دعاتون می کنم

با تشکر فراوان

باسلام
برای ما بارها پیش اومده که دندانپزشکان حتی جراح هم کار خودشونو درست انجام ندادن وبابت پولی که دادیم و زحمتی که متحمل شدیم کلی پشیمون شدیم آخرش هم خرابکاری ایشون رو یه کمک دندانپزشک اصلاح کرده. البته گیر دندانساز کلاهبردار هم افتادیم. منظور من اینه که شعار ندیم که من اینم بلکه اگه میخوایم ارزش واقعی خودمونو داشته باشیم باید خودمون اونو بدست بیاریم اون هم با درست انجام دادن کارمون. بخدا مردم خودشون متوجه میشن.
کاش هرکسی درهر کاری که هستیم فقط کارمونو درست انجام بدیم.

سلام
جنگ بر سر دکتر بودن است؟
فکر کنم دکتر باید 7سال درس بخواند
فکر کنم دندانپزشک سرش درد بگیرد باید پیش یک دکتر برود و خود را نمی تواند نسخه پیچ نماید
تجربی یا غیر تجربی همه در یک صنف حضور دارند
برخی پس از 5 سال فارغ تحصیلی یا در هنگام دانشجوئی از دکتر خوانده شدن لذت می برند
حساب دندانپزشکان متخصص فک و صورت از این مقال جداست
چرا که توانایی دریافت مدرک پزشکی را نیز دارا هستند

واقعا برای ایردن متاسفم که برای خودشیرینی پیش گروهی کلاهبردار که خود را دندانپزشک می خوانند، فضا را برای اونها آماده کرده است. این کار ایردن زمینه ضایع کردن زحماتی است که انجمن های دندانپزشکی در جهت حذف این صنف مخرب و خلافکار کشیده اند. من به چشم خودم دیده ام که این افراد بی تجربه و بیسواد که پس از سی سال تجربی بودن هنوز بی حسی بلاک بلد نیست بزنه و هشت تا کارپول برای کشیدن یک دندون عقل در خانی آباد تهران جلو چشم خودم به بیمار از همه جا بیخبر زده، دانسته یا ندانسته چه جنایاتی مرتکب میشوند.
اگر هم وزارت بهداشت کاری به اونها نداره مثل پلیس که نیرو نداره معتاها رو جمع کنه باید بهش نگاه کنین نه این که بیاییم در معتبرترین سایت دندانپزشکی کشور مطرحشون کنیم.
باز هم متاسفم

در قانون چیزی به نام دندانپزشک تجربی وجود ندارد. پس کسی که ادعا کند دندانپزشک تجربی است از عنوان جعلی استفاده کرده است. اما گروهی که در قانون پیش بینی شده و اجازه کار به آنها داده شده باید بتوانند تا زمانی که قانون به ایشان اجازه کار می دهد و برآنها نظارت می کند در همان محدوده نعریف شده فعالیت کنند و اگر رعایت کردند کسی نمی تواند متعرض ایشان شود مگر اینکه قانون زمینه فعالیت ایشان را بازبینی کند.
البته بنده هم دیده ام که برخی تجربی ها برای خودشان از عنوان دکتر استفاده می کنند و دست به هر کاری می زنند که مسؤولان وزارت بهداشت باید مثل دیگر افراد فاقد صلاحیت که دست به اعمال پزشکی بزنند باید جدی با ایشان برخورد کند.
متاسفانه برخی افراد تجربی با بی تجربه خواندن دندانپزشکان از روش نادرست تخریبی استفاده می کنند که واقعیت هم ندارد چون یک دندانپزشک که فقط سی سال داشته باشد جدا از هجده سال تحصیل شش سال هم سابقه درمان علمی دارد که اصلا کم نیست که تجربه عظیمی محسوب میشود.

همکار خوب دلسوز ایردن!

هیچ نام و ایمیلی -ولو مستعار- از خود نگذاشته‌اید که بتوان حداقل شما را به نام خطاب کرد. چه خوب است اگر آن‌ها که برای جامعه و یا حرفه‌ی خود دل می‌سوزانند و برای دیگران تاسف می خورند، لااقل با جسارت کافی، از طرح نام خود ابایی نداشته باشند.

این که گفته‌اید افراد شاغل در یک حرفه قانونی را نباید مطرح کرد، بر چه مبنای منطقی، عقلی یا علمی است؟
آیا فکر می‌کنید که تاسف برای ایردن اصل مشکل را حل می کند؟

آینه چون نقش تو بنمود راست
خود بشکن، آینه شکستن خطاست

ایردن تنها یک آینه شفاف و صادق است نه بیش و نه کم. اگر از شرایط ناراضی هستید، مشکل را جایی دیگر بیابید. بستن دهان آن‌ها که حقایق را نمایان می‌کنند، نمی تواند مشکل گشا باشد. فرض کنیم که ایردن ساکت شد، آیا موضوع موردنظر شما حل شده است و این قشر حذف می شود؟! اگر تصورمی‌کنید که همت یا قدرت حل مشکلی را دارید، ابتدا باید صورت مساله را بدانید، بعد آن را کارشناسانه تحلیل نمایید و در نهایت سعی کنید که از راه‌های پذیرفته شده آن را «حل» کنید.
آیا خود شما همکار معترض به «طرح مساله از سوی ایردن»، تا چه حد در تجمعات و فعالیت‌های حرفه‌ای خود مشارکت می کنید؟
تاکنون چه قدم‌هایی در کاهش معضلات مدیریت دندان‌پزشکی برداشته اید؟
چه راه حل‌هایی برای همین موضوع تداوم حضور درمان‌گران تجربی اندیشیده و در کدام مجامع حرفه ای طرح موضوع کرده اید؟ و...
در ایردن درباره این مقوله‌ها سخن بگویید و حاصل «اندیشه»تان را مطرح کنید نه واکنش «احساسی» خویش را. ما را به «سکوت» و «سانسور» دعوت نکنید، خود دهان را اندیشیده بگشایید و کارشناسانه رهنمود بدهید.
تنها «حذف صورت مساله» و «سربردن زیر برف» برای ندیدن موضوع، مشکل‌گشایی» نمی‌کند، بلکه «عقده‌نمایی» می کند!
در جوامع پیشرفته، دهان رسانه را نمی‌بندند، بلکه قانونگزاران و مجریان درست برگزیده می‌شوند تا «قانون»، کارشناسانه تدوین شود و «نظارت»، بی‌طرفانه اعمال گردد!

در امریکا و کانادا دندانسازهای تجربی برای خود انجمن‌های رسمی پذیرفته شده و قانونی دارند.

آدرس‌وب چند مورد از جوامع دندانسازی تجربی کشورهای متمدن را در زیر ملاحظه کنید:

امید که شاد، خیرخواه، اندیشمند و آرام باشید.

با احترام - ایردن

توضیح: از آنجا که اعتراض فوق با مضمونی مشابه، مجددن برای ایردن ارسال گردید، به جای تکرار آن، تنها به ویرایش و تکمیل پاسخ پیشین ایردن بسنده شد.

باسلام

من به رشته دندانپزشکی علاقمند شدم نمی دونم از کجا شروع کنم. ابتدا برای ادامه تحسیل ثبت نام کردم ولی برای اموزش نمی دانم چه کنم؟ آیا بهتر نیست که کمک دندان پزشک شوم و کنار ان به تحصیلاتم و آموزش ادامه بدم؟ اگر می شود مرا راهنمای کنید.

با تشکر

سلام
.خواستم منو راهنمایی کنید
من در حال حاضر دانشجوی دامپزشکی هستم ولی‌ خوب علاوه بر رشتهٔ تخصّصی خودم به دندان پزشکی‌ تجربی هم علاقهٔ زیادی دارم.
لطفا خواهشاً منو راهنمایی کنید که چطوری می تونم دندان پزشک تجربی بشم؟
اینم شمارهٔ تماسم: (حذف از طرف ایردن) یا برام ایمیل کنید
اینم بگم که اطلاعات خوبی‌ هم در زمینهٔ دندون کسب کردم.
با چندتا از دندانپزشکان اطراف محل زندگی‌ خودم هم خواستم که تجارب خودشونه در اختیارم بزارن ولی‌ متاسفانه نشد.

لطفا کمکم کنید
ممنون

با سلام
اینجانب حدود 3 سال هست که به عنوان تکنسین ساخت پروتز های دندانی و 2 سال هم تو کار مطب دندانپزشکی البته از نوع تجربی مشغول به کار هستم. با اینکه بدون هیچ مشکلی و سختی مشغول به این کار هستم اما علاقه دارم از راه تحصیل به ادامه و ارتقا این رشته {دندانپزشکی یا کمک دندانپزشکی} بپردازم ولی متاسفانه هیچ اخباری و هیچ اطلاعاتی در این زمینه موجود نیست. لطفا اگر مطلبی یا کمکی در توان دارین لحاظ بفرمایید
... در ضمن مدرک اینجانب سوم راهنمایی هست. با تشکر
ویرایش: دکتر علیزاده - 02/02/2016 09:49:36

هر وقت تو این مملکت دندان ساز ها جمع شدن، تازه میتونید دم از قانون و اینکه دندونپزشک عمومی میتونه ارتو انجام بده یا نه!

گفتاورد
فرید تلاشان | Talashan نوشته است:
...به عنوان تکنسین... و 2 سال هم دندانپزشکی البته از نوع تجربی مشغول به کار هستم. اما علاقه دارم از راه تحصیل به ادامه و ارتقا این رشته (دندانپزشکی یا کمک دندانپزشکی) بپردازم ... لطفا اگر مطلبی یا کمکی در توان دارین لحاظ بفرمایید

شهروند گرامی. با سلام.
برای ادامه تحصیل در رشته دندان پزشکی ابتدا باید دوره دبیرستان را به پایان برسانید. چنان چه وضعیت درسی مناسبی داشتید می توانید کنکور داده وارد یکی از دانشکده های دولتی یا آزاد یا غیر انتفاعی (پردیس بین الملل) شوید و در رشته دندان پزشکی تحصیل کنید. اگر امکان آن را دارید می توانید از یکی از دانشکده های خارج از کشور پذیرش بگیرید و با ضوابطی که در آن زمان در ارزش گذاری مدرک ها و دانشگاه های خارج از کشور وجود خواهد داشت به ایران برگردید و کار دندان پزشکی را شروع کنید.
موفق باشید.

باسلام خدمت شما دوستان عزيز و زحمت کش.
سوالی در مورد اين آموزش دندانسازی داشتم که ممنون مي شم من رو با راهنمايي های خودتون روشن کنيد.
بنده ديپلم فنی دارم، آيا مي شود به آموزش دندان پزشکی و دندانسازی مراجعه کنم، همچنين اگه مي شود بنده ساکن يزد مي باشم و مي خواهم بندانم کی مي شود ثبت نام نمايم و از چه تاریخی مي توانم شروع کنم؟
سوال اخرم اين است که بنده معلول جسمی بهزيستی هستم که براثر حادثه کاری معلول شدم. آيا مشکلی نسبت به آموزش دارد يا نه؟
ممنون مي شوم.
به اميد راهنمايی هرچه زودتر شما

سلام
ضمن رعایت ادب و خسته نباشید به ايردن و دندانپزشکان محترم که احترام خاصی شخصا برای انهاقائلم، به عرض بعضی از انها که از روی بغض حرفهایی در مورد بهداران دندان یا همان دندانپزشکان تجربی حرفهای بی ادبانه میزنند که برخواسته از تربیت خانوادگی انها میباشد. به اطلاع ان عده خاص که خود معلوم نیست چگونه وارد دانشگاه شده اند با پایین ترین معدل یا کمترین رتبه برسانم که انها طی دورهای فشردهای کلاسهای عملی وتئوری و قبولی در ازمون با مجوز رسمی وزارت بهداشت ودرمان مشغول بکار میباشند که هر ساله در دو نوبت کلاس باز اموزی از طرف وزارت درمان تشکیل میشود که اجباری جهت ارتقا وبروز رسانی سطح علمی وعملی کار میباشد، پس انطورها هم که میگید بعضی از اقاین نیست. البته عده اي هستند که هیچگونه مجوزی ندارند ولی دخالت در امور دندانپزشکی میکنند که انهم ما به سهم خودمان بارها به اطلاع رساندیم ولي هیچگونه کاری صورت نگرفته لذا از معترضین تقاضا دارم که اگر اعتراضی دارن بگویند کسانی که مجوز ندارند نه اینکه همه را با هم بگیرند و توهین کنند زیرا همینها هستند که دندان پدران شما هارو ساختندو یا پر کردندویک عمر دعا گویشان بودند پس خود را گم نکنیم
امید وارم که حرفی نزده باشم که دور از ادب باشد لطفا روی سایت قرار دهید.

با عرض معدرت آدم به یاد تنازع بقا می افته !
چه شارلاتانيسمی بر حوزه دندان پزشکی حاکمه!

من رشته مدیریت بازرگانی خونده ام. می خواستم در دوره آموزشی پروتز دندان شرکت کنم. البته در این رشته، می خواهم از نقطه صفر شروع کرده و وارد بازار کار شوم. آیا امکان دارد؟ لطفا پاسخ دهید.
باتشکر

آقای ناصر صالحی، کاربر محترم،

دوره آموزشی ساخت پروتزهای دندانی یا دندانسازی در دو سطح «کاردانی» و «کارشناسی» در دانشکده های دندان پزشکی کشور ارائه می شود. برای گذراندن هریک از این دوره ها، پذیرش در کنکور سراسری و کسب حد نصاب لازم برای رشته و دانشکده ضرورت دارد. گذراندن این رشته نیز مانند سایر رشته ها به روشنی در دفترچه آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها مشخص شده که در صورت قبولی در کنکور و گذراندن دوره دو یا چهارساله تحصیلی می توانید وارد بازار کار دندانسازی شوید. مهم ترین دانشگاه های ایران که این رشته را ارائه می دهند عبارتند از تهران، گرگان، تبریز، یزد، سبزوار، اصفهان و دانشگاه آزاد تهران

هدف این رشته تربیت متخصصان موردنیاز لابراتوارهای دندان پزشکی مراکز آموزشی، درمانی دولتی و خصوصی است. با توجه به توانمندی‌هایی که تحصیل کرده ی این رشته در طی دوره تحصیل کسب می‌کند، به راحتی می‌تواند در بازار کار جذب شود. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنند و هم در مراکز دندان پزشکی فعالیت کنند. هر دندان پزشک عمومی یا ارتودنتسیت برای ساخت دندان مصنوعی یا دستگاه های ارتودنسی نیاز به همکاری یک تکنیسین پروتزهای دندانی دارد.این رشته یکی از پر درآمد ترین رشته های تحصیلی، بخصوص در کشور هایی مثل ترکیه، کشورهای آسیای مرکزی و کشورهای اروپایی است. در ایران رشته دانشگاهی «ساخت پروتزهای دندانی» به دلیل نوپا بودن کمی ناشناخته است و همچنین حضور جمعیت زیادی از افراد تجربی و فاقد تحصیلات دانشگاهی که در این حوزه -عمدتا به صورت غیرمجاز- به کار مشغول هستند، موجب عدم توجه کافی به این رشته شده ولی در کشورهای پیشرفته، دندانسازی جایگاه ویژه ای دارد. هزینه ی تحصیل این رشته در برخی دانشگاه های اروپا حتی از رشته ی دندان پزشکی نیز بیشتر است و جزء رشته های لوکس محسوب می شود. امکان ادامه ی تحصیل بعد از کارشناسی نیز برای این رشته در بسیاری از کشورها وجود دارد. یکی از گرایش های این رشته برای ادامه تحصیل، رشته ی «دکترای مواد دندانی» است که به عنوان مثال در ترکیه وجود دارد.

واحدهای درسی این رشته و همچنین سایر قوانین و مقررات مربوط به آن در بخش قوانین و مقررات ایردن قابل دسترسی است.

همانطور که مستحضر هستيد در دانشگاههای بزرگ دنيا تمام رشته های علمی به صورت تخصصی مورد بررسی و مطالعه قرار می گيرند. يکی از اين علوم تخصصی رشته پروتز دندانی می باشد که تحقيقات گسترده ای در آن انجام می گيرد. متاْسفانه اين علم در دانشگاه های ايران مظلوم واقع شده و به پيشرفت آن در سطح علمی کشور توجه نمی شود در صورتی که به رشته ای مانند دندانپزشکی که يکی از رشته های مادر شاخه ی پزشکی می باشد و نيمی از آن در کنار مبحث پروتز دندان معنا می گيرد توجه شايان ذکری صورت می گيرد. اميد است با کمک شما عزيزان علاقه مند به علم و به خصوص به اين رشته، در راستای ارتقای سطح اين رشته به درجات قابل توجهی برسيم.

با تشکر
انجمن عدالت خواه دانشجويان پروتز دندان

باسلام و تسلیت به مناسبت ایام محرم،

بنده فارغ التحصیل رشته مهندسی ساخت و تولید هستم اما بدلیل خراب بودن شرایط کار به نظر پدرم که ۴۵سال هست به عنوان بهدار تجربی دندان در خدمت مردم هستن، ۵سال است که وارد رشته ساخت پروتز دندان شده ام, ۳سال اذیت شدم و به هر شکل ممکن نزد یکی از دوستان پدر اموزش دیدم فقط اجازه دیدن داشتم با تلاش خودم ویاری خدا وحمایت پدرم مشغول به کار شدم وشکر خدا کا را یاد گرفتم.از انجایی که بسیار مشتاق رفتن به دانشگاه بودم چندسال در کنکور شرکت کردم با مدرک دانشگاهیم.اما متاسفانه موفق به این مهم نشدم.هرچند سعی کردم نشد,کارم را بسیار حساس انجام میدهم و بروز جلو میروم اما دوست دارم علمش را داشته باشم وبه شهرم خدمت کنم,شهریکه واقعا نیاز دارد(اسلامشهر)در واقع مردم شهرم اسیر کارهای تجربی لابراتوارهای زیر زمینی شده و هیچ گونه منطقی در کارها نیست و پزشکان اغلب بخاطر هزینه پایین با اینگونه لابراتوار ها همکاری میکنند.من میخواهم اوضاع را دگرگون کنم تمام زندگیم تحت تاثییر این مهم است,اما هرچه تلاش میکنم که درکنکور قبول شوم نمیتوانم.شنیده ام کلاس هایی برگزار می شود و مدرک معتبر میدهند که بسیار کار شایسته و به هنگامی است مخصوصا برای من. درطرح ساماندهی هم شرکت کرده ام اما خبری نیست.

از شما تقاضا دارم منت گذاشته و بنده را در رسیدن به ارزویم کمک و راهنمایی فرمایید.

باتشکرمیثم ه. ۲۸ساله از اسلامشهر

برای ماندن در تاریخ دندان پزشکی:

مکاتبه ای ساده و خودمانی ولی مهم، در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۳ بین یک پدر و فرزند در مورد موضوع دندانسازان انجام شده که حیف است در بایگانی ایردن بماند و دیگران مطلع نشوند. آن را برای آن ها که درد وطن و حرفه دارند منتشر می کنیم:

در حال حاضر مردم ما از حضور افراد کم سواد رنج می کشند
​​طریقه ورود به دانشکده های دندان پزشکی و کنکور و ضوابط آن روشن است و افراد تجربی نیز با گذراندن آن مراحل میتوانند مدرک دکترا به دست آورند. اگر غرض از طرح موضوع در ایردن، دادن امتیاز به این گروه است، من برای ایردن متاسفم.

دکتر افتخاری

با سپاس از تذکر جنابعالی،

مستحضر هستید که ایردن رسانه و مانند آینه است نه بیشتر. طرح این موضوع، به صورت پرسشی از سوی یک کاربر در تریبون آزاد بوده است. ایردن با احترام به نظرات و پرسش‌های کاربران، که با علاقه در بخش های مختلف این پایگاه حضور پیدا می‌کنند، انعکاس مطالب آن ها را وظیفه و رسالت خود می‌داند و دخالتی فراتر از ویرایش های ضروری را سانسور و رفتاری غیرحرفه ای و غیراخلاقی می پندارد.

شما خود مستحضر هستید که دادن امتیاز به گروه های خاص، در اختیار این پایگاه نیست!
پاسخ ایردن به کاربر جهت اطلاع شما تقدیم می شود.

علی بسیار عزیز و گرامی،

شما 13 ساله بودی که ماده واحده مربوط به کمک دندان پزشکان تجربی به تصویب مجلس شورا رسید و این کار محصول سال ها پیگیری دلسوزانه کسانی بود که زیر پرچم جامعه دندان پزشکی ایران با کج رویها در حرفه مبارزه می کردند و من هم یکی از آنهابودم ولی در خط اول جبهه. من عمر و جوانی ام را در راه جامعه گذاشته ام و چه بسا اگر بیشتر به پسرم هادی می رسیدم اورا ازدست نمی دادم. حساسیت من نسبت به مسائل حرفه ای در من ریشه دوانیده و از همین رو است که وقتی در ایردن می خوانم «چه راهی برای اخذ مدرک دندان پزشکی افراد تجربی هست؟» متن پیام برایم آزار دهنده است، زیرا زحمات صمیمانه افرادی که در گذشته در این راه مبارزه کرده اند را از بین میبرد. البته تمام افراد تجربی که آن تیتر را می خوانند خوشحال می شوند و توجهشان به مرجع خبر جلب می شود که برای ایردن خوب است، ولی برای کسی که سابقه امر را میداند، شبهه برانگیز و نگران کننده است.

دوست بسیار خوبم من موهایم را در آسیاب سفید نکرده ام و شیطنت ها و ریزه کاری های خبری و مطبوعاتی را میدانم.

مخلص شما
افتخاری

پدر بزرگوار،

ما و اغلب دست اندرکاران سابقه دار دندان پزشکی کشور، به شما ارادت داشته، از سوابق خدمات خالصانه و بی دریغتان در این عرصه اطلاع دارند و برایتان احترام ویژه قایل هستیم. دلسوزی جنابعالی کاملن قابل درک است. مدیر پایگاه ایردن نیز که خود از دندان پزشکان متخصص و دارای چند دهه سابقه خدمت در عرصه های مختلف آموزش، درمان، مدیریت و برنامه ریزی های بهداشتی و همچنین پژوهش های مختلف دندان‌پزشکی است، خود به اهمیت موضوع مورد اشاره شما واقف است و برای اعتبار این حرفه دل می‌سوزاند. انگیزه اصلی از راه اندازی و نگهداری بیش از یک دهه ایردن نیز -با وجود سنگ اندازی ها و حرف و حدیث های فراوان- چیزی جز احساس مسوولیت در قبال جامعه نبوده است. موضع ایردن در قبال موضوع مورد اشاره جنابعالی نکات زیر است که بارها در جای جای این پایگاه توضیح داده شده و مورد تاکید قرار گرفته است:

۱- گروه زیادی از افراد، از طریق حرفه های تجربی مرتبط با دندان پزشکی ارتزاق می کنند.

۲- سکوت متولیان و همچنین عدم پرداختن به این موضوع در رسانه ها، نه موجب توقف و نه اصلاح روند کار این گروه شده یا می شود.
۳- این روند نه تنها در حرفه دندان پزشکی، که در حرفه های دیگری چون پزشکی، دام پزشکی، کشاورزی، کامپیوتر،... و حتا سیاست جریان دارد.
۴- اشخاصی در سن جوانی به این حرفه ها مشغولند و به آسانی آن را وا نخواهند گذاشت.
۵- چنین حرفه های درآمدزای میان بر، برای کسانی که به هر دلیل امکان یا تمایل دانشگاه رفتن ندارند، جذابیت فراوان دارد.
۶- برای اشخاص علاقمند، هنوز راه های غیرقانونی به برکت بی تحرکی مسوولان انجمن ها و سازمان ها باز است.
۷- به دلیل عدم توجه کافی کارشناسان به وسعت و اهمیت موضوع، مشکلات این بخش پوشیده مانده، طوری که نه قانون گذاران، نه برنامه ریزان، نه ناظران و نه حتا مردم و اجتماع ما آن را جدی نگرفته اند!
۸- پرداختن رسانه های حرفه ای چون ایردن به این موضوعات، مانند تاباندن نور به تاریکی های محیط است! روشن شدن موضوع متولیان، کارشناسان و مسوولان را ناچار به جش، تصمیم سازی و اقدام می کند. از این طریق هم تکلیف جمع زیادی اشخاصی که بالقوه یا باالفعل در این بخش مشغول هستند معلوم می شود و هم برای عوارض مختلف آن تعیین تکلیف خواهد شد.
۹- سخن آخر این که نه تنها «سکوت» راه چاره نیست، که حتا «حذف» نیز راه گشا نیست! مطالعه در شرایط کاری حوزه دندان پزشکی در کشورهای اروپایی و کانادا برایتان روشن خواهد کرد که اشخاص تجربی دست اندرکار این حوزه، تحت شرایط قانونی پذیرفته و دارای پایگاه اجتماعی هستند. پس کارشناسی موضوع نیز اقتضا می کند که جنبه های مختلف آن پرداخته شود و تجربیات اجرایی جوامع پیشرفته که ما در دندان پزشکی دنباله رو آن ها هستیم نیز مدنظر قرار گیرد.

خلاصه و ختم کلام این که نشان دادن آنچه در صحنه واقعی اجتماع می گذرد و همچنین آنچه در ذهن پرسشگر مردم و جوانان جریان دارد، نه تنها فسادآور نیست که خود یکی از مهم ترین حقوق مبتنی بر آزادی های اجتماعی و در نتیجه شفاگر است.

با ارادت فراوان
ایردن - علی
(دکتر علی شکفته راد)
کانادا

من واقعا براى سرماىه هاى انسانی و مالی این کشور که در جهت پرورش عده اى بىسواد سودجو با عنوان دندانپزشک تجربی یا کمک دندانپزشک تجربی هدر مىرود متاسفم که باخىال داشتن شغل و حرفه و مجوزی که حداقل پنجاه سال از علم روز به دور است، دست به چه جناىات پولسازانه اى مىزنند! کجای منطق دنیا می پذیرد که با داشتن اینهمه دانشکده دندان و این همه دکتر دندانپزشک، ما دلسوز جمعی باشیم که از همه جهت دارند به مردم لطمه می زنند. نه از بهداشت می دانند و نه درمان. آیا ثمره ی این همه وزارت خانه و میلیارد میلیارد سرمایه های بودجه و این همه جوان که عمرشان برای کسب مدرک دندانپزشکی دارد صرف می شود مهم تر از سرنوشت چند نفر یا چندصدنفر که به ناحق دارند درمان دندان جامعه را در شرایط دوره قاجار پیش می برند؟ چرا روشنفکرها و مجلس و همه دست به دست هم نمی دهند که گرچه این گروه هم حقی دارند، اما هم حقی و شغلی به آنها بدهند و هم بهداشت و سلامت مردم را نجات دهند؟! وزیر محترم که این همه کارهای خوب کرده چرا جرات نمی کند بگوید بابا حالا که عهد قاجار و صفویه نیست که با سواد خواندن و نوشتن بشود دست به دهان مردم برد! الان می شنویم که صدها تخصص در دندان پزشکی ایجاد شده که بحث دیگه خود مدرک دندان پزشکی هم نیست! یک قانونی هم ظاهراً زمان شاه گذاشتند که تا مدتی بعد این قشر و این حرفه غلط دیگه جمع بشه اما حالا تازه آدم میشنوه دارند باز همون راهای قبلی رو باز می کنند. چرا این عزیزان نباید برند یک کار آبرومند و حلال که به سلامت مردم مربوط نشه انجام بدند؟ چرا اصرار دارند حتمن روپوش سفید بپوشند؟ به چه قیمتی؟

من بیچاره یکی از هزاران آدمی هستم که بعد از فیس و افاده دندانپزشکم به دام یک تجربی افتادم که برام عصب کشی کرد و دندانم را نابود کرد اما نمی خوام مشکل خود رو مطرح کنم. می خوام به سرنوشت مملکت و وضعیت مایوس کننده ای که درش هستیم اشاره کرده باشم.

دندانپزشکان هم اىا تا به حال از خود پرسىده اىد مدرک پزشکى ابوعلى سىنا وسىنوحه و هم نوعان آنها کجاست که شما به علم آنها افتخار مىکنىد؟ دیگر سرمایه علمی آنها پیش ما نیست! سالهاست که دیگران برده اند و خوب استفاده کردهاند. به مدرک خود افتخار نکنىد که امرى است لازم نه کافى.

با سلام خدمت همه دوستان؛

لطفا یک نفر به سوال من جواب قانع کننده ای بدهد. یک دندانپزشک مبلغ 500هزار تومان می گیرد و دندان عقل می کشد، 700 هزار تومان می گیرد عصب کشی می کند؛ ایا بنده که توانایی مالی ندارم، حق این را ندارم که سراغ یک فرد تجربی برم که بهتر از دندان پزشک کار می کند و هزینه ای که می گیرد خیلی کمتر از دندانپزشک است؟

با تشکر
IP/ واقعی: 5.134.185.137 / 141.101.105.57

نه عزیز من حق ندارید! شما با چه منطقی می فرمایید که «بهتر از یک دندان پزشک»؟! آیا به این جمله خود دقت کرده اید؟ می دانید تفاوت یک دکتر با یک فرد تجربی در حوزه دندان پزشکی از زمین تا آسمان است؟...
مطب من واقع در شهرک غرب است و دندان عقل را در شرایط کاملا علمی و تخصصی با یکصد هزارتومان می کشم! این نرخ 500 هزارتومان را بی جهت درست نکنید و تهمت نزنید! هم دندانساز تجربی ظلم می کند که دست به کشیدن دندان -که نوعی جراحی است- می زند و هم احیانن همکار بی انصافی که 500 هزار تومان حق الزحمه کشیدن دریافت می کند!

سلام
متاسفانه 20 سال است که من در این امر دندانسازی مشغول به کارهستم. چندین بار توسط اداره نظارت بر امور درمان توقیف اموال شده ام. لذا هرکاری دراین مورد جهت اخذ مدرک انجام داده ام بی فایده بوده است. لطفاً شما بگویید الان که 43سال سن دارم و مستاجرهستم باید چیکار کنم؟

تکنسین تجربی دندانسازی هستم، می خواستم ببینم تو کشورسوئد واسه من کار گیر میاد؟
اگه هست شرایطش چیه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

خاک ایران یکسر از دکتر پر است هرکه دکتر نیست نانش آجر است
ملک ایران سرزمین دکتران این‌قدر دکتر نباشد در جهان
شهر دکتر، کوچه دکتر، باغ دک کبک دکتر، فنچ دکتر، زاغ دک
عابران هر خیابان دکترند دانه‌های برف و باران دکترند
هم وزیران هم مدیران دکترند بیشتر از نصف ایران دکترند
هرکه پستی دارد اینجا دکتر است دیپلم ردی‌ست، اما دکتر است
هرکه شد محبوب از ما بهتران هرکه شد منصوب بالا دکتر است
هرکه رد شد از در دانشکده یا گرفته دکترا، یا دکتر است
شعر نو مدیون دکترها بوَد تو ندانستی که نیما دکتر است؟
شاعر تیتراژهامان دکتر است مجری اخبار سیما دکتر است
آن‌که مثل آفتاب نیمه‌شب سر زد از صندوق آرا دکتر است
شاد باش ای دکتر آرای ما دکترای جمله دانش‌های ما
ای تو افلاطون و جالینوس ما دکترایت نخوت و ناموس ما
در جهانی که پر است از نابغه دکتری چندان ندارد سابقه
بی‌سبب افسرده‌ای، غم می‌خوری سرزمین ماست مهد دکتری
خط‌مان وقتی شبیه میخ بود ای‌بسا دکتر در آن تاریخ بود
این‌همه آدم که در عالم نبود آدمی کم بود و دکتر کم نبود
من نگویم، شاعران فرموده‌اند رخش و رستم هردو دکتر بوده‌اند
گرچه باشد قصه‌ها پشت سرش دکتری دارند ملا و خرش
شاعران از رودکی تا عنصری بی‌گمان دارند هریک دکتری
شعله‌های عشق چون گر می‌گرفت آتشی در خیل دکتر می‌گرفت
عشق با دکتر نظامی قصه‌گو عشق با دکتر سنایی رازجو
عارف شوریده دکتر مولوی نام پایان‌نامه او مثنوی
حافظ و سعدی و خواجو دکترند سروقدان لب جو دکترند
وحشی و اهلی و صائب دکترند تاجر و دهقان و کاسب دکترند
عالمان را خود حدیثی دیگر است حجت‌الاسلام دکتر بهتر است
بحث‌های جعل مدرک نان‌بری‌ست بهترین سرگرمی ما دکتری‌ست
عده‌ای مشغول دکترسازی‌اند عده‌ای سرگرم دکتر‌بازی‌اند

با سلام،
من دانشجوی ترم 3 میکروبیولوژی مشهد هستم. می‌خواهم دوباره کنکور شرکت کنم و تغییر رشته بدهم به رشته پروتزور دندان.
لطفن مرا راهنمایی کنید که:
تا چه رتبه ای رو قبول می‌کنند؟
آیا بعد از قبولی، امکان تطابق واحد هست؟
من هرجایی
حضورن رفتم، کسی پاسخ کاملی به من نداد. بین سایت ها هم فقط در این صفحه ایردن اطلاعات کاملی ارائه داده شده. لطفن دوستان جواب سوالات مرا بدید. یک دنیا سپاسگزارم. با تشکر.

با سلام و احترام خدمت دوستان و دندان پزشکان و تمامی عواملین این سایت
اینجانب فارغ التحصیل رشته مهندسی می باشم. حدود 7 سال است که به عنوان دستیار -کنار دندانپزشک- در یک مطب دندانپزشکی مشغول کار هستم. در همان اوایل ورود به این حرفه، اقدام به اخذ مدرک «دستیار دندانپزشک» کردم. بعد از اتمام دوره و آموزش های کوتاه مدت، مدرک مربوطه را گرفتم. به دلیل علاقه ی زیاد به این حرفه، طی این چند سال دقت زیادی به خرج دادم که کارها را یاد بگیرم. همچنین حدود یک سال هست در یک لابراتوار دندانسازی مشغول آموزش پروتزهای متحرک می‌باشم. درخواست اینجانب از شما این است که من را راهنمایی کنید:
چگونه می‌توانم مستقل شوم و به عنوان «کمک دندان‌پزشک تجربی» برای خودم فعالیت کنم؟

باسلام خدمت اساتيد محترم،
بنده جوانی 28 ساله اهل تبريز هستم وعلاقه مند به رشته دندانسازي و كارهاي لابراتواري. متاسفانه به هر لابراتواري كه مراجعه می کنم مرا نمی پذیرند. خواهش راهنماييم كنيد تا بتوانم به این شغل مورد علاقه ام برسم.

می خواستم بدونم آیا در دانشگاه آزاد برای دندانسازی امکان تحصیل هست؟ در دانشگاه علمی کاربردی چطور؟

من دندانساز تجربی و فاقد مدرک و مجوز کارگاهی هستم. لطفن برای گرفتن مجوز، راهنماییم کنید. ممنون

سلام، من دانشجوی حسابداری در دانشگاه آزاد هستم و در لابراتوار دندانسازی مشغوله کارم و مایلم در رشته پروتز دندانی ادامه تحصیل دهم. با توجه به اینکه در حال حاضر این رشه در انحصار وزارت علوم بوده چگونه می‌توانم در این رشته تحصیل کنم؟
.ممنون می‌شم راهنماییم کنید
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ

مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel