تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری

صفحه: 1
پاسخ دهی
تغییر رشته از پزشکی به دندان پزشکی, پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟

با سلام
یه سوال از شما دارم لطفا در حد امکان راهنمایی فرمایید
من دانشجوی ترم 3 پزشکی هستم ولی علاقه زیادی به دندان پزشکی دارم ولی چون دندان پزشکی شهر خودم قبول نشدم به خاطر اشتباه خودم پزشکی و انتخاب کردم در حالی که علاقه نداشتم
حالا می خوام تغییر رشته بدم به دندان شهر دیگه ای که دانشگاه نسبتا ضعیفتری نسبت به دانشگاه خودمون داره و اولین سالی است که واسه دندان پزشکی دانشجو برمیداره
به نظرتون همچین کاری کنم؟ دندان پزشکی بهتره یا پزشکی؟ آینده و درآمد کدوم بهتره ؟ احتمال داره بعدا به پزشکی علاقه پیدا کنم یا نه؟ ضمنا لرزش دست چقدر مهمه در دندان پزشکی چون گاهی اوقات در هنگام استرس لرزش دست پیدا میکنم؟ لطفا تا جایی که امکان داره راهنمایی فرمایید؟
با تشکر

سلام
بهترین راهنمائی که من می توانم به شما ارائه بدهم این است که اگر بحث مالی برای شما خیلی مهم است، دندان پزشکی در حال حاضر خیلی زود بازده تر از پزشکی می باشد در مورد تغییر رشته هم باید عرض کنم که اطلاعات کافی در این زمینه را ندارم در ضمن اشباع شدن کل بازار کار در چند سال اینده با وجود ازدیاد دانشکده های دندانپزشکی بسیار زیاد است.
موفق باشید

شما چندین مسئله را عنوان کرده اید و برسر دوراهی قرار گرفته اید؟ رشته های علوم پزشکی گرفتن آلام و درد مادی، معنوی وروحی بیمار می باشد. اگر رشته پزشکی یا دندان پزشکی را بخاطر اندوختن سرمایه و مسایل مادی انتخاب کرده اید چه بهتر انصراف داده در بازار دنبال کسب کار مناسب و پر درآمد بگردید! هر دو رشته بهتر هستند جهت اریه خدمت به قشر محروم وکم د رآمد. هر دورشته استرس زا هستند رفع استرس شما بستگی به علم و تبحر در رشته مربوطه و علاقه شما بستگی به هدف اصلی و نوع خدمت خواهد داشت ودر مورد تغییر رشته بخاطر اختلال شخصیتی شما نمی توان اظهار نظر کرد با مشاورین دانشکده ومسئول آموزش دانشکده خودتان مشاوره کنید!؟

سلام
من فارغ تحصیل رشته تجربی هستم و تازه کنکور دادم و فکر می کنم با توجه به کنکوری که دادم رشته ی پزشکی یا دندون پزشکی قبول نمی شم.
می خواستم کمکم کنید که چه رشته ای بخونم تا بعدا بتونم به پزشکی یا دندون تغییر رشته بدم. لطفا اگه امکان چنین تغییر رشته ای است شرایط ان را هم بنویسید و پاسخ سوالاتم را روی سایت بگذارید.

سلام
من امسال لیسانسمو از رشته برق قدرت می گیرم ولی درامدش برام کافی نیس(حدود 1.5 میلیون در ماه) و به رشته دندان پزشکی هم علاقه دارم. می خواستم درامد دندان پزشکان رو بدونم حدود چقدره و اینکه ارزش داره بخوام 6 سال دیگه بخونم یا نه. الان 23 سالمه و اینکه این رشته تا 6سال دیگه اشباع میشه یا نه .
ممنون می شم منو تو تصمیم گیری کمک کنید

با سلام
من دوره کارشناسی پرستاری را به اتمام رساندم و جهت انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد احتیاج به مشاوره در خصوص تغییر رشته دارم خواهشمند است راهنمایی فرمایید به چه رشته هایی می توان تغییر رشته داد و آیا در رشته فیزیوتراپی میتوان ادامه تحصیل داد یا خیر?
از راهنمایی شما متشکرم.

با سلام
من فوق دیپلمم را در رشته آموزش علوم تجربی گرفتم و علاقه زیادی به پزشکی دارم. می خواستم بدونم آیا می تونم تغییر رشته بدم و برم پزشکی یا این که باید کنکور پزشکی شرکت کنم. لطفا راهنمایی کنید وبه ایمیلم ارسال کنید و اگه سایتی دارین که منو با رشته های پزشکی آشنا کنه از هزینه هاش و غیره اطلاع پیداکنم برام ارسال کنید.
با تشکر

سلام من دانشجوی ترم یک پروتزدندانم کارنامه نهاییموکه دیدم رتبه ام واس فیزیوتراپی هم میرسیدچون دوربودبعدرشته ای که الان میخونم زده بودمش ولی الان باز دودلم فک میکنید کدوم اینده ش بهتره؟عاقلانه هست که ازترم دو تغییررشته بدم به فیزیوتراپی؟ممنون

سلام من دانشجوی رشته پزشکی آزاد تهران هستم و این ترم امتحان علوم پایه دارم
می خواستم شرایط تغییر رشته به دندون پزشکی را بدونم؟

IP/ واقعی: 2.146.211.14 / 108.162.219.224

باسلام
من پزشکی رو خیلی دوسدارم چون میشه طبابت کردولی خیلیا میگن که رشته سختی است وچون متاهل هستم وبعد بخوام بچه دار بشم دندون یا دارو بهتر است حالا .بین دو راهی هستم لطفا راهنمایی کنید

با سلام
آیا امکانی وجود داره که بتوان از وزارتخانه ها مثل نفت یا دفاع یا نیرو ، پس از قبولی بورس تحصیلی گرفت بخصوص برای کسانی که رتبه خوبی تو رشته دندانپزشکی می آورند ؟
اگر وجود دارد در صورت امکان مراحلش را توضیح دهید
باسپاس

با سلام و خسته نباشید. من علاقه ام به هر دو رشته پزشکی و دندانپزشکی یکسان است. خواهرم دندانپزشکی میخواند. توصیه او دندانپزشکی است. نظرتان چیست؟

سلام، من خودم رشتم دندانپزشکیه و ترم 5 میرم، اما از اولش به شدت به پرشکی علاقه داشتم با اینکه دارم این رشته رو ادامه میدم و راضیم و حتی دارم بهش علاقه مند میشم اما همیشه احساسی ته دلم هست که اگر پزشکی میرفتم شاید راضی تر بودم ازخودم... من علاقه از اولم پزشکی بوده... نمیدونم شایدم اگر پزشکی میرفتمم قرفی نمیکرد برام، ولی همیشه سعی کنید دنبال علاقتون برید حداثل همشه احساس رضایت دارید

با سلام.

مشکل بزرگ آموزش دندان پزشکی این است که بیش تر به دندان می پردازد تا پزشکی. در کار مطبی هم دندان پزشک برای کار تکنیکی اش دست مزد دریافت می کند نه تشخیص های پزشکی اش.
اگر کسی به پزشکی علاقه وافر دارد بهتر است از همان ابتدا وارد دوره پزشکی عمومی شود. ولی اگر به هر دلیلی سر از دندان پزشکی در آورد و هنوز علاقه اش به پزشکی باقی بود، می تواند در ترکیب دندان + پزشکی با دیدن دوره های مختلف و شرکت در سمینار های پزشکی کفه پزشکی را از احتضار درآورد.
برای نمونه ششمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی و مراقبت های ویژه سل در پژوهش‌کده سل و بیماری های تنفسی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد و برای دندان پزشکان 14 امتیاز در نظر گرفته اند. اگر چه تجربه ای که من دارم این است که در این نوع کنگره ها تعداد دندان پزشکان از انگشتان یک دست تجاوز نخواهد کرد. (هر چند 30 هزار دندان پزشک داریم.) امیدوارم شما و نسل شما یکی از این انگشتان دست باشید.

با احترام.
آیرج کی پور

باسلام من دانشجوی ترم1دندان پزشکی دانشگاه تهران هستم. راستش من ازاول به پزشکی علاقه داشتم، اماموقع انتخاب رشته چندنفر، مخصوصاپزشک ها ودندانپزشک ها توصیه کردند که دندان رو اول بزنم. هرچند فکر کردم که زیاد برام تفاوتی نخواهد داشت، اما وقتی کارهای عملی دندان رو می بینم، احساس می کنم برای این کارساخته نشده ام وته دلم پزشکیه. چون وقتی یکیم که میگه رشته ام پزشکیه، یک جورایی حسرت می خورم، اما حتی الانم که بارزیدنت هاحرف می زنم، میگن دندون خوبه. ازطرفی بعضی هام میگن شان اجتماعی پزشکی بالاتره. من این حرف ها رو که می شنوم، فقط بیشتر گیج میشم. الانم دغدغه دارم. تورو خدا راهنماییم کنین. چون نمی خوام راهی برم که پشیمون شم.
خیلی ممنون

باسلام وخسته نباشید.
بنده دانشجوی دوره کار آموزی پزشکی هستم. با توجه به اختلالات روحی که برام پیش آمده تصمیم به تغییر رشته دارم. لطفا راهنماییم کنید که چه رشته ای میتوانم بروم که اضطراب کمتر داشته باشد و در شان منی که دانشجو بودم هم باشد؟

یه سوال از حضورتون دارم. من دانشجوی ترم 2 داروسازی دانشگاه تیپ1 بعد از دو ترم می خوام بیام دندان پزشکی تیپ 3
به نظرتون ارزششو داره؟
لطفا زود بهم جواب بدید.
مرسی

سلام
من دانشجوی ترم 3 رشته دندان پزشکی هستم، ولی الان حس می کنم به پزشکی علاقه بیشتری دارم، از طرفی شرایط رو که می سنجم در حال حاضر دندان وضعیت شغلی بهتری داره، لطفا منو راهنمایی کنید. اگه میشه یه مقایسه ای بین این دورشته کنید که من بتونم تصمیم درستی بگیرم.

سپاس

سلام
من لیسانسمو تو رشته زیست شناسی سلولی ملکولی گرفتم، اما کار ندارم از طرفی به رشته دندون .پزشکی علاقه دارم
به نظر شما چکارکنم رشته خودمو ادامه بدم یا دندون یا ژنتیک انسانی؟
.اگه بخوام کنکور بدم باید برم شبانه؟ ایا تا 6 سال دیگه این رشته اشباع نمیشه
واقعا گیج شدم لطفا راهنمایی کنید.

متشکرم

جناب آقای میرزائی، همکار عزیز.
برای کسی که به پزشکی به عنوان شاخه ای پول ساز در بین رشته های دانشگاهی نگاه می کند تفاوتی بین دندان پزشکی و پزشکی نیست. با کار در این دو شاخه می توان یک زندگی قابل قبول در رویه متوسط اجتماع ایجاد کرد.
اگر بار انسانی این دو شاخه هدف باشد، باز هم هر دو یکی اند. دندان پزشک هم دندان و فک و صورت یک انسان را درمان می کند و چشمان دندان پزشک هنگامی که بیمارش احساس رضایت می کند همان قدر درخشندگی دارد که پزشک عمومی.
همیشه در زندگی لحظه ای وجود دارد که انسان باید به ندای قلبش و به کشش هائی که ناشی از استعداد و توانی اش هست پاسخ دهد. من به تجربه دیده ام کسانی که به دنبال استعداد شخصی و کشش های قلبی رفته اند حتی اگر آسیب اقتصادی دیده باشند در زندگی آرامش و کیفیت بیش تری احساس کرده اند تا آنان که «خود» را به کناری نهاده و «دیگری» شده اند.

شاد باشید.
آیرج کی پور

سلام شما رو به خدا کمکم کنید.

تو بزرگترین چالش زندگیم گیر کردم، حالم خیلی خرابه، من امسال رتبه خوبی اوردم، ولی نمی دونستم پزشکی بزنم یا دندون، هر کاری می کردم به نتیجه نمی رسیدم، دقیقاً ۵۰ _۵۰بودم، اینقدر فکر کردم که کلی وزن کم کردم، بابام که حالمو دید یه روز بهم گفت الا و بلا باید فردا انتخاب رشتتو انجام بدی، خودمم می دونستم دیگه باید انتخاب کنم، یه روز به پایان مهلت مونده بود، منم اصن نمیدونم چی شد، همینجوری، با هزار شک و تردید دندون زدم، دندونپزشکی شهید بهشتی قبول شدم و قراره از بهمن برم، ولی حالا اون شک و تردید دوباره مث خوره افتاده به جونم، شبا از فکر و خیال خوابم نمی بره، من پزشکی شهید بهشتی مهر و بهمن و البته پزشکی دانشگاه تهرانو اوردم و اونجور ک پرسیدم میتونم تغییر رشته بدم، ولی باز تو دوراهی گیر کردم، اینو بگم مهم ترین دلیلی ک پزشکی نرفتم ترس از این بود که آیا حوصلشو دارم تا تخصص بخونم یا نه و اگه می دونستم این حوصله. و این انرژی در من هست می رفتم پزشکی، حالا ازتون می خوام ی لطف بزرگ در حق من بکنید و نظرتون هر چی ک هس، چه پزشکی چه دندون، یه جوری بگید که من به نتیجه قطعی
برسم و از این اشفتگی در بیام، بعضی وقتا با خودم میگم کاش رتبم خوب نمی شد و اینجوری تو دوراهی گیر نمی کردم، از خدا واسه همه عزیزایی که لطف میکنن و نظر میزان موفقیت و آرامش می خوام،

منتظرم، مرسی
سعید

دوست خوب و همکار آینده، آقا سعید،

از این که با تلاش خود و همراهی خانواده، موفق به ورود و شروع مسیری شده اید که آرزوی اغلب جوانان است، به شما و خانواده محترم تبریک می گویم. دوست خوب، بسیار مهم تر از رشته ای که می خواهید بخوانید و حتی مهم تر از درس خواندن در دانشگاه، آرامش شما در زندگی و همچنین کسب طمانینه و اعتماد به نفس در مسیری است که در پیش دارید. بخصوص حال که در رشته ای پذیرفته شده اید که به زودی به جمع «دکتر»های جامعه ملحق خواهید شد، باید بدانید که بیشترین انتظار جامعه از فرهیختگان و صاحبان عنوان، این است که «الگو»یی شایسته برای نسل های بعدی باشند. به شما توصیه می کنم به رشته خوب و دانشکده خوبی که انتخاب کرده اید امیدوار و خوش بین باشید. ضرب المثلی در فارسی هست که می گوید «مرغ همسایه غاز است» و انگلیسی زبان ها می گویند «چمن همسایه سبزتر است»! این طبیعت انسان است که هرچه به دست آورد ممکن است «قدر»ش را نداند و این تصور پیدا می شود که «آن»چه دیگری دارد بهتر از «مال من» است.
the grass is always greener on the other side

دوست خوب،
رشته دندان پزشکی نه تنها زمینه لازم برای ورود شما به جرگه «پزشکی» را فراهم می کند، بلکه با داشتن عرصه های هنری، تجسمی و کارگاهی، عرصه های جدید و متفاوتی را به رویتان می گشاید که به هر بخشی علاقه بیشتری داشته باشید، به آسانی قادر به گرایش به همان سو خواهید بود. اگر در آینده نزدیک احساس کردید که بیش از جنبه های هنری و یا کارگاهی، به جنبه های علمی یا محفوظاتی علاقمند هستید، به راحتی می توانید در حین تحصیل و سپس در مرحله انتخاب رشته تخصصی، به بخش هایی چون علوم پایه، بیماری های دهان، دندان پزشکی اجتماعی و یا جراحی فک و صورت فکر کنید. در دندان پزشکی، مسیر «پزشکی» به روی شما بسته نیست اما اگر احیانن در مراحل بعدی احساس کنید که هنر یا کارورزی عملی به شما آرامش بیشتری می بخشد، گرایش به آن سو -برخلاف پزشکی- برایتان مهیاست...

نکته دیگری که در دندان پزشکی دست شما را بازتر می کند، زمان نسبتن کوتاه تر نتیجه گیری از تحصیل نسبت به پزشکی است که چه بسا برای شما مطلوب تر باشد.

با توجه به شرایط روحی که دارید، توصیه می کنم ضمن حفظ آرامش فعلی، خود را آماده گذراندن یک دوره دشوار تحصیلی بکنید که بهرحال گذراندن آن مستلزم قدرت روحی بالایی است. از طرفی حتی با وجود رتبه خوبی که کسب کرده اید، در حاشیه عرض می کنم که اگر بتوانید به دانشکده هایی که آرامش بیشتری حین تحصیل به شما می دهد جابجایی انجام دهید، ممکن است در آینده خوشحال تر باشید. خوشحال از دو جهت: هم کمک به یک فرد مشتاق دیگر که بتواند به جای شما به دانشکده ای که معروفیتش بیش از موفقیت و محبوبیتش است بیاید و دوم از این نظر که متوجه شوید مدرک سایر دانشکده های مادر و معتبر، تفاوتی با این دانشکده ندارد ولی دوران تحصیلی آن ها برای دانشجو ممکن است خیلی متفاوت و بهتر باشد.

آرزوی آرامش، سلامت و موفقیت شما را دارم.
راد

سلام آقای دکتر، خیلی خیلی ممنون

سلام آقای دکتر راد
بنده هم از مطلبتان کمال استفاده را کردم و واقعا خدا خیرتان دهد. ممنون از راهنمایی های شما
.همیشه سر بلند باشید

سلام دکتر
من دانشجوی ورودی بهمن 93 پزشکی شهید بهشتی ام. دیگه کم کم دارم دیوونه میشم. پزشکی با روحیات من جور در نمیاد. میخوام تغییر رشته بدم برم دندونپزشکی اما شرایطشو نمی دونم. کاش این پیام آقای سعید رو زودتر میدیدم و می تونستم رشته هامونو با هم عوض کنیم .
اینجوری خیلی راحت تر بود.

واقعا همینطوره.
منم دندون بهشتی میخونم ترم5 ولی واسه تغییر رشته به پزشکی مردد هستم؛ به خاطر اینکه به کار عملی خیلی علاقه ندارم و گردنم هم درد میکنه. از طرفی این دانشکده فشار زیادی به دانشجویان خودش وارد میکنه بیشتر فشار روانی. البته از دندون هم بدم نمیاد ولی زمان کنکور به خاطر کشیک و ... با اینکه به پزشکی بیشتر علاقه داشتم دندون رو انتخاب کردم ولی الان موندم دوستان نظر شما چیه؟ لطفا من رو راهنمایی کنید که آیا تغییر رشته بدم؟
خواهشا هرچه سریع تر منو راهنمایی کنید من فرصت زیادی واسه تغییر رشته ندارم

سلام من داتشجوي ترم يك دندون پزشكي دانشگاه تهران هستم و مي خوام به پزشكي تغيير رشته بدم مي شه لطفادقيق براي من توضيح بدين شرايط وظوابطش چيه ؟ اگر اين لطف بزرگ در حق بنده بكنيد بسيار ممنون مي شم

سلام خدمت پزشکان عزیز
من دندانپزشکی بین الملل شهرستان قبول شدم ولی ا ز هزکسی میپرسم میگه برو شغل ازاد الان دندون اشباعه و ازین چیزل حالا با توجه به خرجی که میخوام بکنم به نظر شما می ارزه؟ ینی استرس نداشته باشم با اینکه به به رشته دندونپزشکیم علاقه دارم؟؟؟
مرسیییییی بابت توجهتون

با عرض سلام و ممنون از پاسخگویی شما
من 29 ساله ساکن تهران کارشناس ارشد کشاورزی هستم
میخوام ادامه تحصیل بدم (هم به دلیل علاقه و هم به دلیل داشتن آینده شغلی مناسب‌تر و جایگاه اجتماعی بهتر)
اما بین تحصیل در دکتری رشته خودم، یا شرکت در کنکور سراسری و خوندن رشته داروسازی یا دندانپزشکی، نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم.
علت انتخاب گروه پزشکی علاوه بر علاقه، داشتن آینده شغلی خوب هستش.
لطفا مرا راهنمایی کنید
1- ایا به نظر شما میتونم اینده شغلی خوبی با گروه پزشکی داشته باشم؟
2- دندان بهتر است یا دارو؟
3- با توجه به اینکه دایی همسر من دندانپزشک معتبر و معتمد هستند میتوانم با تکیه بر این امر اینده ای پیش بینی کنم (از راهنمایی و تجربه و تبحر ایشان در دوران تحصیل بهره ببرم در جهت پیشرفت)؟
منتظر جواب شما هستم. با سپاس فراوان

سلام اقای دکتر
من دانشجوی ترم 2 پزشکی شهید بهشتی هستم.موقع انتخاب رشته به دندان پزشکی فکر نکردم ولی الان که وارد پزشکی شدم احساس میکنم علاقمو از دست دادم و از اینور و اونور میشنوم که رشته دندان پزشکی برای یه زن خیلی بهتره و وقت ازاد بیشتری رو نسبت به پزشکی براش میذاره.این روزا حتی اصلا نمیتونم علاقه واقعیمو تشخیص بدم.انقدر فکر تغییر رشته ذهن منو درگیر کرده ک اصلا انگیزه درس خوندن ندارم.من نمیخوام درس خوندن خوشیا و تفریحاتمو ازم بگیره.از طرف دیگه خیلی میترسم تغییر رشته بدم و باز پشیمون بشم.میشه راهنمایی کنید?
همچنین میخواستم بپرسم علوم پایه دندان پزشکی و پزشکی چه تفاوتایی باهم دارن?یعنی اگه من یه ترم دیگه پزشکی بخونم تا تصمیممو بگیرم ایا فرقی داره با این که الان تغییر رشته بدم??
واینکه ایا ارزششو داره ک از پزشکی شهید بهشتی برم دندون شهرستان?
ممنون میشم راهنمایی کنید
سلام من یک دانشگاه تیپ 1 پزشکی قبول شدم ودندان هم دندان آزاد تهران قبول شدم ولی به نظرخودم به پزشکی خیلی علاقه دارم اما همه اطرافیان نظرشون روی دندون هست ومیگن بعداً پشیمون میشم ، با توجه به اینکه امسال رتبم به دندون دولتی (منطقه 1)نرسید اگه برم پزشکی بعد علوم پایه میتونم برم دندون یا قبلش یا این امکان برای من وجود نداره ؟ حتی به یک دانشگاه پایین تر

سلام من دانشجوی ترم 5 دندانپزشکی هستم و وارد پری کلینیک شدم ولی هر چی جلو تر می رم می بینم اصلا روحیه ام با کارای عملی سازگار نیست متاسفانه علوم پایه دادمبهنظرتونمیتونم به پزشکی تغییر رشته بدم ب

فقط دکترای پیوسته بیوتکنولوژی
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (3 مهمان ها)
فرم پاسخ

مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel