تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
تهمت به دندان‌پزشکان: برای اعزام بیمار به رادیولوژی، پورسانت می‌گیرند, چرا دندان پزشکان غیررادیولوژیست دهان در مطب خود رادیوگرافی می کنند؟
 
باسلام خدمت شما عزیزان دلسوز و زحمتکش گلایه ای که ما دنداپزشگان ازشما متولیان امور صنفی داشتیم این بود که لااقل یک واکنشی، حرفی، حدیثی نسبت به چاپ مصاحبه یکی از اساتید رادیو لوژی اصفهان که ای کاش ایشان استاد نبودند تا لااقل گفته ایشان را حمل بر نظر شخصیشان می کردیم که آنهم جای تامل دارد.
مصاحبه سراسر کذب و افترا و بهتان دکتر مهناز شیخی مبنی بر دریافت پورسانت به ازای معرفی بیمار به مطب های رادیولوژی توسط دندانپزشگان که متاسفانه در روزنامه سراسری چاپ گردیده که نه تنها قداست حرفه ای را لکه دار و زیر سوال می برد بلکه راه را برای ترکتازی ها و بی حرمتی های بیشتر را باز می گذارد .لذا ما از شما می خواهیم نسبت بی این گستاخی دکتر مهناز شیخی عکس العمل نشان دهید تا ایشان تصور چنین یاوه گویی هایی را در سر نپروراند، چرا که از قدیم گفته اند حرمت امامزاده را متولی نگه میدارد. حال ما منتظریم ببینیم شما چکار می کنید در غیر این صورت نه تنها اعتبار از دست می رود بل اعتماد هم به متولیان نیست و موضوع از نهادهای قانونی دیگر پیگیری خواهد شد.
باتشکر

عنوان خبر:
برخی دندان‌پزشکان برای اعزام بیمار به رادیولوژی، پورسانت می‌گیرند
 

اعتراض به ارائه خدمات رادیولوژی در سایر مطب ها


با این که در رشته رادیولوژی، تکنیسین، کارشناس و حتی متخصص رادیولوژی وجود دارد و متخصصان این رشته دست کم برای مدت 6 ماه برای آشنایی با مبانی علمی سونوگرافی، ام آر آی، رادیولوژی و سی تی اسکن، فیزیک می خوانند، اما در حال حاضر برخی از پزشکان با نصب دستگاه های مربوطه در مطب های خود این خدمات را ارائه می دهند
 
تجمع رادیولوژیست‌ها در مقابل وزارت بهداشت

تعدادی از رزیدنت‌های رادیولوژیست و همچنین نمایندگانی از رادیولوژیست‌های سراسر کشور در واکنش به تصمیم اخیر وزارت بهداشت مبنی بر مجوز انجام سونوگرافی از سوی پزشکان عمومی مقابل این وزارتخانه تجمع کردند.
یکی از رزیدنت‌های رادیولوژیست به دلایل برگزاری این تجمع اشاره کرد و افزود: با مصوبه اخیر وزارت بهداشت به پزشکان عمومی اجازه داده شده است با گذراندن دوره‌های آموزشی ۶ ماهه سونوگرافی انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه با این اقدام مردم، رادیولوژیست‌ها و رزیدنت‌های این رشته متضرر می‌شوند، افزود: رادیولوژی رشته تخصصی است و ما چهار سال روی آن کار می‌کنیم و بعداز گذراندن دوره‌های عملی که با آزمون همراه است اجازه انجام رادیولوژی به ما داده می‌شود، حال چطور ممکن است که بعد از یک دوره ۶ ماهه این اقدام برای پزشکان عمومی میسر شود از همین رو به نظر می‌رسد انجام این کار از سوی آن‌ها با اشتباهات تشخیصی و ضربه زدن به بیمار توام باشد.
این رزیدنت رادیولوژی ادامه داد: با اجرای چنین مصوبه‌ای، رادیولوژیست‌هایی که تازه شروع به کار کرده‌اند و یا رزیدنت‌هایی که از چند سال دیگر وارد بازار کار می‌شوند نسبت به وضعیت شغلی خود بسیار نگران هستند.
وی یکی از ابزار مهم در رادیولوژی را سونوگرافی دانست و افزود: اگر اجازه انجام این کار به همه پزشکان عمومی داده شود این رشته دیگر از انحصار رادیولوژیست‌ها خارج می‌شود.
این رزیدنت رادیولوژی با اشاره به اینکه رادیولوژیست‌ها نمی‌توانند شخصا نسبت به انجام سونوگرافی در نسخه مریض اقدام کنند، افزود: این در حالی است که با اجرای مصوبه وزارت بهداشت، پزشک عمومی می‌تواند برای بیمار سونوگرافی تجویز کند و خود نیز این سونوگرافی را انجام دهد که به نوعی ارجاع به خود تلقی می‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که تجمع رادیولوژیست‌ها با چه واکنشی از سوی مسئولان وزارت بهداشت مواجه شده است، افزود: اوایل هفته گذشته جلسه‌ای بین رادیولوژیست‌ها و معاون وزیر بهداشت برگزار شده بود که ایشان در آن جلسه وجود چنین مصوبه‌ای را تکذیب کردند اما دیدیم که اینطور نبود.
این رزیدنت رادیولوژی تصریح کرد: ظاهرا مسئولان وزارت بهداشت از نمایندگان رادیولوژیست‌های دعوت کرده‌اند که به داخل سالن وزارت بهداشت بروند اما از آنجا که مطالبات رادیولوژیست پیش از آن به مسئولان وزارت خانه اعلام و حرف‌ها زده شده است نظر جمع بر این است که از رفتن به وزارت بهداشت خودداری شود.

ایلنا- 22 تیر 1392

 
رادیولوژیست‌ها با انحصار می‌خواهند خدمات گران به مردم بفروشند

نایب‌رئیس سابق انجمن پزشکان عمومی گفت: در حوزه رادیولوژی حصارهایی وجود دارد که به این دلیل است که مردم برای دریافت خدمت به عده خاصی مراجعه کنند. آنها سعی دارند با انجام احتکار، خدمات پزشکی را گران کنند و به دست بیماران بدهند.
مسعود مسلمی‌فرد در مورد اعطای مجوز رادیولوژی به پزشکان عمومی و سایر متخصصان گفت: بخشی از امور جامعه پزشکی که باید خدمت‌رسانی درستی شود متأسفانه وارد بحث تجاری شده و این مسئله به مردم آسیب می‌زند.
وی ادامه داد: اینکه عده‌ای خدمات پزشکی را طوری عنوان می‌کنند که اگر بر عهده پزشکان عمومی باشد فاجعه می‌شود نادرست است چرا که پزشکان عمومی توانمند هستند.
مسلمی‌فرد گفت: وزارت بهداشت بدون برنامه‌های آموزشی و بحث‌های علمی و مهارتی این مجوزها را به افراد واگذار نمی‌کند و این در حالی است که بخشی از مطالب رشته‌های مختلف پزشکی در حوزه مهارت‌هاست.
نایب رئیس سابق انجمن پزشکان عمومی گفت: این بحث‌های مهارتی در دانشگاه‌ها مطرح نمی‌شود بنابراین آموزش دادن این مهارت‌ها برای پزشکانی که 7 تا 10 سال درس خوانده و طبابت می‌کنند سخت نیست.
وی تصریح کرد: در بحث رادیولوژی نیز آموزش مهارت به پزشکان کار سختی نیست. ناراحتی رادیولوژیستها از موضوع پیش آمده به دلیل مشکلات علمی نیست بلکه موضوع بر سر پول هنگفتی است که از بیماران می‌گیرند و زمانی که جلوی آن گرفته شود ناراحت می‌شوند.
مسلمی‌فرد گفت: هر کاری که در نظام سلامت به نفع مردم انجام می‌شود برای شکست حصارهایی که مانع خدمت‌رسانی بیشتر می‌شود، واجب است.
نایب رئیس سابق انجمن پزشکان عمومی ادامه داد: در حوزه رادیولوژی نیز حصارهایی وجود دارد و آن به این دلیل است که مردم برای خدمت‌گرفتن به عده خاصی مراجعه کنند در حالی که نظام سلامت توانایی این را دارد تا همین بسته خدمتی را توسط پزشکان دیگر با سرعت، هزینه کمتر و کیفیت بهتر به دست مردم برساند.
مسلمی‌فرد با بیان اینکه بسیاری از بخش‌های رادیولوژی مهارتی بوده و با انجام دوره‌‌های پودمانی قابل آموزش است، گفت: باید در نظام سلامت سعی کنیم روند طوری باشد که بسته خدمتی به راحتی به دست مردم برسد و اگر انحصاری ایجاد شد به معنی احتکار است و حرام خواهد بود.
وی افزود: عده‌ای سعی می‌کنند با انجام احتکار خدمات پزشکی،خدمات را گران کنند و با شرایط دلخواه خود خدمت را گران به دست مردم بدهند.
نایب رئیس سابق انجمن پزشکان عمومی در پاسخ به اینکه آیا واگذاری رادیولوژی به دست متخصصان و پزشکان عمومی باعث خود ارجاعی نمی‌شود گفت: این طور نیست که وزارت بهداشت به همه پزشکان مجوز بدهد. این اجازه عام نیست و وزارتخانه به پزشکان خاصی که در منطقه‌ای خدمت می‌کنند که متخصصان رادیولوژی در آن کم است، این اجازه را می‌دهد و بسته خدمتی در این شرایط تعریف می‌شود.

فارس- 22 تیر 1392 
وقتی رییس یک دانشکده میگه تعداد رادیولژیستای دهان کافی نیست، چه اصراری که کار مردم را معطل خودشون کنند؟


رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: 150 رادیولوژیست دهان، فک و صورت برای پوشش بیماران تمام استان کافی نیست و متخصصان بیشتری در این رشته باید تربیت شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، شاهین شیرانی امروز(چهارشنبه) در چهارمین کنگره سراسری انجمن رادیولوژی دهان، فک و صورت ایران که در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، با اشاره به اهمیت پیشگیری در بخش سلامت دهان و دندان اظهار کرد: پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان باید از دوران کودکی آغاز شود چرا که سرمایه‌گذاری در این بخش هزینه کمتری نسبت به درمان دارد.
وی رادیولوژی در بخش دندانپزشکی را بسیار با اهمیت عنوان کرد و افزود: در این بخش باید تحقیق، کیفیت، حفاظت پزشک و بیمار فراهم شود و تکنیک‌ها و دستگاه‌های جدید بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به عدم پراکندگی رادیولوژیست‌ها در شهرستان‌های استان بیان کرد: تمرکز این پزشکان بیشتر در شهر اصفهان است و دسترسی به این متخصصان در شهرستان‌ها با محدودیت بیشتری همراه است.
شیرانی با اشاره به اینکه دانشکده دندانپزشکی اصفهان یکی از برترین دانشکده‌های دندان پزشکی کشور است، گفت: این دانشکده ظرفیت خوبی برای آموزش و درمان بیماران دارد و دانشجویان باید از این امکانات به خوبی استفاده کنند.
وی بابیان اینکه فعالیت دانشگاه‌های علوم پزشکی نباید تنها محدود به آموزش و تحقیق شود، ادامه داد: رسیدگی به سلامت جامعه وظیفه شرعی و قانونی حاکمیت و مسئول برقراری این سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه سلامت دهان و دندان یکی از مباحث اصلی در نظام سلامت کشور است، تصریح کرد: متاسفانه به خاطر هزینه‌های بالای دهان و دندان نسبت به دیگر بخش‌های سلامت که در کشور ما مانند دیگر نقاط دنیا وجود دارد توجه به آن توسط افراد جامعه قابل توجه نیست.

رادیولوژی چشم سوم دندانپزشکی است
هم‌چنین رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز رادیولوژی را چشم سوم دندانپزشکی دانست و گفت: بدون رادیولوژی در خصوص سلامت دهان و دندان نمی‌توان کاری انجام داد.
عباسعلی خادمی با بیان اینکه رادیولوژی در زمینه پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان نیز ضروری است، ابراز امیدواری کرد که جایگاه رشته رادیولوژی در دندانپزشکی افزایش یابد.
هم‌چنین مهناز شیخی، دبیر علمی کنگره با اشاره به استقبال قابل توجه متخصصان و دانشجویان از این کنگره گفت: بیش از 500 مقاله و پوستر به دبیرخانه کنگره ارسال شده است که از این میان حدود 60 مقاله علمی برای سخنرانی انتخاب شد که 20 مقاله مربوط به میهمانان خارجی است و 340 مقاله به صورت پوستر ارایه خواهد شد.
به گزارش ایسنا، از جمله مباحث مطرح در این کنگره، کاربردهای کلینیکی CBCT، تکنیک‌های تصویربرداری خاص، تصویربرداری دیجیتال، رادیوگرافی های خارج دهانی، پانورامیک، سفالومتری و ...، حفاظت و ایمنی تشعشع، تصویربرداری غدد بزاقی، تصویربرداری TMJ، تصویربرداری سینوس‌های پارانازال، اخلاق پزشکی، کاربری رادیولوژی در رشته‌های وابسته از محورهای اصلی این همایش است که تا 28 بهمن ماه ادامه دارد.

 
ببین آقای بهمنی
این چیزی بوده که من بارها شاهدش بودم و جز حقیقت از حرفای خانوم دکتر شیخی نمیشه برداشت کرد!
در ضمن من فکر میکنم شما هم از اون دسته افرادی هستین که نقل قول خانوم دکتر بوده، که اینقدر بهتون فشار اومده...
قداست رو در عمل پیشه کنید نه در توهمات ذهنیتون!!
موفق باشین
 
باسلام،
این که افرادی بدون مدرک رادیولوژی کار رادیوگرافی انجام دهند سالهاست که در دیگر کشورها حتی امریکا انجام شده و نتایج بسیارخوبی داشته است. درامریکا حتی افراد غیرپزشک با گذراندن دوره هایی می توانند در یک بخش خاص مثلا کبد حتی دربیمارستان کار کنند. بهرحال اقدام خوب و درستی برای جامعه است. ولی برای آنان که بدنبال درامد انحصاری کلان هستند، خبری بسیار بد است.
 
حتی دکتر حسن هاشمی٬ وزیر بهداشت هم اخیرا در بحث سونوگرافی که یک نوع تصویربرداری پزشکی هست گفته: ... در بازدیدی که از بیمارستان نیویورک داشتم سونوگرافی را پرستار‌ها انجام می‌دهند.

حالا چرا بعضی ها مخالف تهیه رادیوگرافی توسط دندانپزشکان هستند؟!

این اعتراض ابدا نمی تواند از دیدگاه علمی یا منطقی مطرح شده باشد و صرفا ریشه در منافع مادی و انحصارگرایی دارد. همین انحصارگرایی بی منطق را در بعضی تخصص های دیگه مثل ارتودنتیست ها شاهد هستیم. اگر قانون حاکم باشه و برای هر موضوعی هم یک عده کارشناس قانون تدوین کنند دیگه این جور حرف و حدیث های بچگانه جایی برای طرح نخواهد داشت. انصاف و عدالت اقتضا می کنه که منافع عموم مردم به منافع جمع محدودی حرفه ای ترجیح داده بشه. حرفه ای ها و همچنین مسوولان در واقع باید «خدمتگزار» و خادم مردم باشند نه این که خودشون برای حفظ انحصارهای حرفه ای منافع عمومی رو زیر پا بگذارند.
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel