تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری

صفحه: 1 2 بعدی
پاسخ دهی
حقوق قانونی قسمت های مختلف ساختمان, حقوق قانونی مالکین و مستاجرین آپارتمان مطب، لابراتوار و مسکونی

خواستم بدانم در یک ساختمان دو طبقه، آیا اگر مطبی در طبقه دوم باشد، راه پله ساختمان متعلق به دکتر است یا به او تعلق دارد؟

ضمن عرض سلام و تشکر بابات مطالب سایت
سئوالی در مورد پارکینگ مجتمع مسکونی داشتم یه شرح زیر
واحدی مسکونی با حق پارکینگ اجاره نموده ام
آیا بجای پارک خودرو در محل می توان موتور سیکلت پارک کرد.
آیا صاحب خانه میتوان به این موضوع طرح شکایت کند؟
و در زمانی که خودرو نیست میتوان بجای آن هر وسیله نقلیه دیگری پارک نمود؟؟

IP/ واقعی: 2.146.229.205 / cf-173-245-49-205.cloudflare.com

با سلام
ما یه پاسیو داریم که درب پاسیو از آپارتمان ما است یعنی بقیه چنین در ورودی ندارند فقط پنجره های آنان به پاسیو باز میشود همسایه طبقه اول برای تعمیر پنجره خود بدون اطلاع ما و گاهی وقتی پشت در میماند از پاسیو استفاده میکند یکبارمن فکر کردم دزد آمده خیلی ترسیدم و شروع کردم به داد زدن و وقتی دیدم همسایه هست عصبانی شدم و گفتم از پاسیو بیرون بره ولی او شروع کرد به بد گفتن به من که این پاسیو مشاع است و من حق حرف زدن ندارم و نیازی هم برای اجازه از من نیست
در حالی که برق این پاسیو از خانه ما تامین میشود و آب از لوله کشی آب منزل ماست و یک در هم از آشپزخانه به پاسیو داریم که بقیه ندارن ایشون نه تنها معذرت خواهی نکرده گفت شکایت میکنه که این پاسیو استفاده عمومی داره
من زیاد آشنا نیستم ولی همیشه فکر میکردم این پاسیو در اختیار ماست و کسی بدون اجازه نباید از پنجره های منزلشان داخل بشه لطفا راهنمایی کنید خیلی متشکرم

با سلام
اینجانب یک واحد به متراژ70 متر در طبقه همکف در مراحل نهایی ساخت به فردی فروخته ام (هنوز سند تفکیک نگردیده بود) با ذکر پارکینگ اشتراکی در قولنامه. اما بعد از گرفتن سندهای تفکیکی و صورت مجالس و با توجه به یک کسری پارکینگ در سند طبقه همکف در مورد پارکینگ هیچ مطلبی نوشته نشده است اما در سند سه طبقه دیگر پارکینگ اختصاصی آورده شده است. حال فرد خریدار مطالبه پارکینگ می نماید در صورتی که دیگر قانون از واگذاری پارکینگ اشتراکی ممانعت می کند. لطفا راهنمایی کنید .

با سلام
سوالی دارم که خواهشمند است پاسخ آن را اعلام فرمایید
بنده در آپارتمان 7 واحده (طبقه آخر جنوبی)زندگی می کنم و به دلیل نیاز به افزایش فضای بنا می خواهم بخش جدیدی به بنا اضافه نمایم و لازم به ذکر است که هیچ تغییری در مشاعات نداشته و شهرداری هم با صدور پروانه موافقت را اعلام نموده ام مشروط بر دریافت رضایت سایر همسایه ها. آیا وقتی شهرداری تایید می نماید که امکان افزایش بنا وجود دارد و هیچ تعارضی با سایر مشاعات ساختمان ندارد باز هم رضایت همسایه ها معنی خواد داشت لطفاً در صورت تایید و یا رد عرایض بنده ماده قانون مربوطه را اعلام فرمایید

سلام
1 سوال داشتم.
ما در 1 آپارتمان 8واحدی زندگی می کنیم و حیاط خلوتی که درب آن فقط به داخل آشپزخانه و آن دیگری هم به داخل اتاق خواب باز می شود و هیچ راه ورودی دیگری برای دیگر همسایگان وجود ندارد که سایر همسایگان بتوانند از آن استفاده کنند.آیا سر پوشیده کردن سقف آن با ایرانت در صورتی که تمام ساکنین به جز 1 واحد راضی باشند ایراد دارد؟همسایه ای که راضی نیست مدام آشغال می ریخت و به این علت این کار را کردیم.
ممنون می شم اگر زودتر جواب بدین

با عرض سلام و خسته نباشید
در آپارتمان 4 طبقه زندگی می کنیم که همه مالک هستند و4 پارکینگ وجودارد ویکی از همسایه ها پارکینگ خود را اجاره داده است و دیگر همسایگان به علت عدم رعایت فرهنگ آپارتمانشنینی مثلاً( در نقشه انباری وجود ندارد کلیه وسایل خودرا درگوشه ای از پارکینگ ریخته و ریخت پارکینک و بهم زده است . برای بالکن جلو ساختمان کلاً شیشه نصب کرده علیرغم مخالفت همسایگان که یکدست نصب شود نمای آپارتمان را بهم زده است )و با اجاره دادن نامبرده مخالف هستند خواهشمند است مارا راهنمایی کنید که آیا ایشان می توانندپارکینگ خود رااجاره بدهند یانه؟ لازم به ذکر است که هنوز سند مالکیت صادر نشده است .

با سلام خدمت شما.سوالی داشتم در مورد دیوار کشیدن در حیاط مشاعی.ساختمان ما سه طبقه شش واحدی هست.طبقه همکف که ما هستیم و همسایه کناریمون یک حیاط مشاع داریم که فقط از منزل ماها راه داره و همسایه های بالایی نمیتونن داخلش بشن.از منزل ما یک در از یه اتاق و یک پنجره از اتاق دیگه باز میشه.و از خونه اونا فقط یک در به حیاط باز میشه.یعنی مساحت بر خونه ما به حیاط حدود شش متر هست (شامل دو اتاق)و بر خونه اونا به حیاط حدود 3 متر(شامل یک اتاق).اونا میخوان دیوار بکشن و حیاط رو جدا کنن.ایا از نظر قانونی این کار انجام پذیر هستش؟و اگه هستش این دیوار بر چه مبنایی محاسبه میشه؟ایا حیاط ما کوچکتر میشه یا از دیواری که خونه ما رو با اونا سوا کرده در راستای اون دیوار توی حیاط دیوار کشیده میشه؟عکسی تقریبی رو هم براتون میفرستم که بهتر متوجه بشین.ممنون میشم جواب بدید
divar.png (7.25 کیلوبایت)

گفتاورد
فرهمند نوشته است:
خواستم بدانم در یک ساختمان دو طبقه، آیا اگر مطبی در طبقه دوم باشد، راه پله ساختمان متعلق به دکتر است یا به او تعلق دارد؟
با سلام
سوال کمی مبهم مطرح شده است. اگر مراد شما از این سوال این است که راه پله طبقه فوقانی در ساختمان دو طبقه ای که در طبقه دوم مطب قرار دارد متعلق به کدام یک از طبقات است در پاسخ باید گفت:
مستند به ماده 127 قانون مدنی "پله فوقانی ملکِ صاحبِ طبقه فوقانی محسوب می شود مگر خلاف آن ثابت شود" بنابراین پله فوقانی متعلق به طبقه فوقانی یا در مورد سوال متعلق به مطب می باشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. برای نمونه یکی از موراد خلاف میتواند توافقی باشد که بین مالکین طبقات صورت می پذیرد.باید به این نکته توجه داشت که در بند ت تبصره ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها راه پله ها جزو قسمت های مشترک ساختمان محسوب شده است اما منظور این قانون آن قسمت از راه پله ها است که برای عبور و مرور واحد های موجود در آپارتمان مورد استفاده قرار می گیرد و راه پله فوقانی که به پشت بام راه دارد را شامل نمی شود.با این وجود مالک طبقه فوقانی نمی تواند از عبور مروری که به قصد انجام امور ضروری به پشت بام و حقوقی که برای او ایجاد شده است جلوگیری کند. مثلاً فرض کنید مالک طبقه پایین بر روی پشت بام دارای انتن و کولر می باشد. در این حالت مالک طبقه تحتانی حق دارد برای تعمیرات و نصب و راه اندازی و سرویس و دیگر امور ضروری از راه پله طبفه فوقانی رفت و آمد کند. نام این حق، حق ارتفاق است و حقی است که برای شخصی در ملک دیگری ایجاد می شود. البته مالک طبقه تحتانی نمی تواند از این حق سوء استفاده کرده و گاه و بی گاه و بدون ضرورت از راه پله طبقه فوقانی استفاده کند.فرض دیگری که مطرح می شود این است که ساختمان دارای سقف شیروانی است و پشت بام عملاً بلا استفاده است و مالک طبقه تحتانی هیج استفاده ای از بام ندارد و عملا هم نمیتواند داشته باشد که در این فرض حق ارتفاق مذکور در فوق هم وجود نخواهد داشت.در نهایت سوال مطروحه را به صورت خلاصه می توان اینگونه پاسخ داد:راه پله طبقه فوقانی متعلق به طبقه فوقانی است مگر خلاف آن ثابت شود. در هر حال مالک طبقه فوقانی نمی تواند از عبور و مرور مالک طبقه تحتانی به پشت بام برای انجام امور ضروری جلوگیری کند.
با احترام

گفتاورد
سارا نوشته است:

با سلام،
در پاسخ به سوال مطروحه باید گفت پارکینگ جزو قسمت های اختصاصی هر واحد مسکونی است که مالک آن حق دارد از آن هر استقاده ای که صلاح می داند انجام دهد. اما این استفاده باید متعارف بوده و به حقوق دیگر ساکنین لطمه ای وارد نسازد. قرار دادن دوچرخه موتور سیکلت و دیگر وسایل نقلیه از این قبیل را باید جزو استفاده های متعارف قلمداد کرد.بنا براین قرار دادن موتور سیکلت در پارکینگ امری متعارف و غیر قابل اعتراض است.نکته دیگر اینکه شما با اجاره نمودن ملک مالک منافع آن هستید و مالک اصلی ملک حقی در اعتراض به نحوه استفاده از ملک و چزئیات نمی تواند داشته باشد. مثلاً شما می توانید به مهمانان خود اجازه استفاده از پارکینگ را بدهید اما اگر شما پارکینگ را به دیگری اجاره دهید و این حق در اجاره نامه از شما سلب شده باشد این موضوع قابل پیگری و طرح شکایت توسط مالک است.
با احترام

گفتاورد
آسمان نوشته است:
با سلام
ما یه پاسیو داریم که درب پاسیو از آپارتمان ما است یعنی بقیه چنین در ورودی ندارند فقط پنجره های آنان به پاسیو باز میشود همسایه طبقه اول برای تعمیر پنجره خود بدون اطلاع ما و گاهی وقتی پشت در میماند از پاسیو استفاده میکند یکبارمن فکر کردم دزد آمده خیلی ترسیدم و شروع کردم به داد زدن و وقتی دیدم همسایه هست عصبانی شدم و گفتم از پاسیو بیرون بره ولی او شروع کرد به بد گفتن به من که این پاسیو مشاع است و من حق حرف زدن ندارم و نیازی هم برای اجازه از من نیست
در حالی که برق این پاسیو از خانه ما تامین میشود و آب از لوله کشی آب منزل ماست و یک در هم از آشپزخانه به پاسیو داریم که بقیه ندارن ایشون نه تنها معذرت خواهی نکرده گفت شکایت میکنه که این پاسیو استفاده عمومی داره
من زیاد آشنا نیستم ولی همیشه فکر میکردم این پاسیو در اختیار ماست و کسی بدون اجازه نباید از پنجره های منزلشان داخل بشه لطفا راهنمایی کنید خیلی متشکرم
با سلام خدمت شما دوست گرامی
قانونگذار در قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی همان قانون قسمت های مختلف ساختمان را به دو بخش اختصاصی و مشترک دسته بندی کرده است. بر اساس ماده 2 قانون مذکور باید سوال را با لحاظ دو فرض مختلف پاسخ داد: فرض اول اینکه مالکیت پاسیو در سند مالکیت آپارتمان شما قید شده که در این صورت واضح و مشخص است که دیگران حق استفاده از آن را بدون اذن و اجازه مالک ندارند. فرض دوم اینکه در مالکیت پاسیو در سند مالکیت قید نشده که در این حالت پاسیو در قلمرو قسمت های مشترک ساختمان است، مگر اینکه برای استفاده اختصاصی تشخیص داد شده باشد یا اینکه عرف و عادت محل این قسمت را در قلمرو قسمت های اختصاصی قرار دهد. در فرض سوال با توجه به وجود درب اختصاصی به پاسیو یک دلیل و همچنین پرداخت قبوض آب و برق از ناحیه شما اماره بر اختصاصی بودن این قسمت در ید شما می باشد. تبصره3 ماده3 نیز موید همین مطلب است چرا که به طور تلویحی قسمت هایی را که امکان دسترسی به آن تنها از یک یا چند واحد مسکونی وجود داشته باشد جزو قسمت های اختصاصی برای آن واحد یا واحد ها تلقی کرده است. و در فرض سوال شما تنها واحدی که به پاسیو دسترسی دارد واحد شما است و اینکه واحدی دارای پنجره به روی پاسیو است این پنجره دلیل بر ایجاد دسترسی به پاسیو نیست. (واگر نه از سقف هم می توان با بند بازی به پاسیو دسترسی داشت!!) برای روشن تر شدن مطلب توجه شما را به قسمت اخیر نص ماده 2 این قانون جلب می نماید: "...به طور کلی قسمت هایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده است یا در اسناد مالکیت ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین تلقی نشده از قسمتهای مشترک محسوب می شود مگر آنکه تعلق آن به قسمت معینی بر طبق عرف و عادت محل مورد تردید نباشد" در مجموع باید به این اصل کلی مذکور در قانون اساسی و قانون مدنی نیز متذکر شد که هیچ کس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به دیگری قرار دهد به بیان دیگر در پاسخ به سوال شما حتی اگر این قسمت جزئی از قسمت های مشترک ساختمان محسوب شود همسایه شما نمی تواند موجبات آزار و اذیت شما را فراهم آورد. بنابراین در فرض مطروحه در سوال پاسیو جزئی از قسمت های اختصاصی متعلق به واحد شما است و هیچ کس حق استفاده از آن را بدون اذن و اجازه شما ندارد.

کد
 با سلام 
در خصوص پاسخ به سوال مطروحه باید به عرض برسانم که راه پله در ساختمان جزو مشاعات می باشد و متعلق به شخص خاصی نیست

کد

گفتاورد
سارا نوشته است:

شخصی که پارکینگ را اجاره نموده می تواند هر وسیله نقلیه ای را در آنجا پارک کند و موجر به هیچ عنوان نمی تواند اعتراض کند پارکینگ متعلق به مستاجر است و شخص دیگری حق استفاده از آنرا ندارد
پری سیما اقبال
وکیل پایه یک دادگستری

گفتاورد
آسمان نوشته است:
با سلام
البته پاسیو جزو مشاعات آپارتمان است ولی بر اساس توافق میتواند تحت اختیار یکی از همسایه ها قرار گیرد که این توافق به صورت ضمنی در مورد شما ایجاد شده و ایشان به جهت عدم ایجاد مزاحمت برای شما باید از شما جهت ورود به پاسیو کسب اجازه میکرد
پری سیما اقبال
وکیل پایه یک دادگستری

گفتاورد
spordel نوشته است:
با سلام
اینجانب یک واحد به متراژ70 متر در طبقه همکف در مراحل نهایی ساخت به فردی فروخته ام (هنوز سند تفکیک نگردیده بود) با ذکر پارکینگ اشتراکی در قولنامه. اما بعد از گرفتن سندهای تفکیکی و صورت مجالس و با توجه به یک کسری پارکینگ در سند طبقه همکف در مورد پارکینگ هیچ مطلبی نوشته نشده است اما در سند سه طبقه دیگر پارکینگ اختصاصی آورده شده است. حال فرد خریدار مطالبه پارکینگ می نماید در صورتی که دیگر قانون از واگذاری پارکینگ اشتراکی ممانعت می کند. لطفا راهنمایی کنید .
در صورتی که در سند برای طبقه همکف پارکینگ در نظر گرفته شده باشد باید یک پارکینگ خاص مشخص شود در غیر این صورت سند صادر نمیشود
پری سیما اقبال
وکیل پایه یک دادگستری

گفتاورد
محمدی | Mohamadi نوشته است:
با سلام
سوالی دارم که خواهشمند است پاسخ آن را اعلام فرمایید
بنده در آپارتمان 7 واحده (طبقه آخر جنوبی)زندگی می کنم و به دلیل نیاز به افزایش فضای بنا می خواهم بخش جدیدی به بنا اضافه نمایم و لازم به ذکر است که هیچ تغییری در مشاعات نداشته و شهرداری هم با صدور پروانه موافقت را اعلام نموده ام مشروط بر دریافت رضایت سایر همسایه ها. آیا وقتی شهرداری تایید می نماید که امکان افزایش بنا وجود دارد و هیچ تعارضی با سایر مشاعات ساختمان ندارد باز هم رضایت همسایه ها معنی خواد داشت لطفاً در صورت تایید و یا رد عرایض بنده ماده قانون مربوطه را اعلام فرمایید
وقتی شهرداری انجام این کار را منوط به اجازه همسایه ها گذاشته یعنی در صورت انجام بدون رضایت همسایه ها تخلف صورت گرفته ماده قانونی در این مورد نداریم و تنها مربوط به شهرداری و اجازه آن می باشد
پری سیما اقبال
وکیل پایه یک دادگستری

گفتاورد
میهمان نوشته است:
سلام
1 سوال داشتم.
ما در 1 آپارتمان 8واحدی زندگی می کنیم و حیاط خلوتی که درب آن فقط به داخل آشپزخانه و آن دیگری هم به داخل اتاق خواب باز می شود و هیچ راه ورودی دیگری برای دیگر همسایگان وجود ندارد که سایر همسایگان بتوانند از آن استفاده کنند.آیا سر پوشیده کردن سقف آن با ایرانت در صورتی که تمام ساکنین به جز 1 واحد راضی باشند ایراد دارد؟همسایه ای که راضی نیست مدام آشغال می ریخت و به این علت این کار را کردیم.
ممنون می شم اگر زودتر جواب بدین
سر پوشیده کردن پاسیو باید با رضایت همه باشد حتی اگریک نفر راضی نباشد میتواند اعتراض کند
شما برای جلوگیری از مزاحمت های ایشان بهتر است استشهادیه تهیه کنید و در مرجع صالح شکایت بفرمایید
پری سیما اقبال
وکیل پایه یک دادگستری

گفتاورد
میهمان نوشته است:
در آپارتمان 4 طبقه زندگی می کنیم که همه مالک هستند و4 پارکینگ وجودارد ویکی از همسایه ها پارکینگ خود را اجاره داده است و دیگر همسایگان به علت عدم رعایت فرهنگ آپارتمانشنینی مثلاً( در نقشه انباری وجود ندارد کلیه وسایل خودرا درگوشه ای از پارکینگ ریخته و ریخت پارکینک و بهم زده است . برای بالکن جلو ساختمان کلاً شیشه نصب کرده علیرغم مخالفت همسایگان که یکدست نصب شود نمای آپارتمان را بهم زده است )و با اجاره دادن نامبرده مخالف هستند خواهشمند است مارا راهنمایی کنید که آیا ایشان می توانندپارکینگ خود رااجاره بدهند یانه؟ لازم به ذکر است که هنوز سند مالکیت صادر نشده است .
خیر نمیتوانند بدون اجازه همسایه ها پارکینگ خود را اجاره بدهند شما میتوانید همه با هم از این همسایه شکایت کنید
پری سیما اقبال
وکیل پایه یک دادگستری

گفتاورد
میهمان نوشته است:
با سلام خدمت شما.سوالی داشتم در مورد دیوار کشیدن در حیاط مشاعی.ساختمان ما سه طبقه شش واحدی هست.طبقه همکف که ما هستیم و همسایه کناریمون یک حیاط مشاع داریم که فقط از منزل ماها راه داره و همسایه های بالایی نمیتونن داخلش بشن.از منزل ما یک در از یه اتاق و یک پنجره از اتاق دیگه باز میشه.و از خونه اونا فقط یک در به حیاط باز میشه.یعنی مساحت بر خونه ما به حیاط حدود شش متر هست (شامل دو اتاق)و بر خونه اونا به حیاط حدود 3 متر(شامل یک اتاق).اونا میخوان دیوار بکشن و حیاط رو جدا کنن.ایا از نظر قانونی این کار انجام پذیر هستش؟و اگه هستش این دیوار بر چه مبنایی محاسبه میشه؟ایا حیاط ما کوچکتر میشه یا از دیواری که خونه ما رو با اونا سوا کرده در راستای اون دیوار توی حیاط دیوار کشیده میشه؟عکسی تقریبی رو هم براتون میفرستم که بهتر متوجه بشین.ممنون میشم جواب بدید
اصلا چنین حقی برای ایشان مفروض نیست در صورتی که قصد چنین کاری را دارید باید بر اساس توافق بین دو همسایه باشد
پری سیما اقبال
وکیل پایه یک دادگستری

گفتاورد
میهمان نوشته است:
با درود
در باره قسمت اول سوال شما پاسخ این است که مالک می تواند پارکینگ را به یکی از اعضای ساختمان اجاره دهد و هیچ منعی ندارد ولی به نظر اگر پارکینگ را به شخصی خارج از ساختمان اجاره دهد می توان آن را نوعی مزاحمت تلقی و رفع آن را از دادگاه حقوقی طی دادخواست رفع مزاحمت خوستار شد. البته در مورد اجاره دادن پارکینگ در بعضی از ساختمان ها اساسنامه ساختمان این امر را مشروط به اجازه هیات مدیره ساختمان می نماید که این امر موجب نظارت بر این امر و رفع برخی مشکلا احتمالی می شود.
و اما در مورد پرسش دوم شما ماده 9 قانون تملک آپارتمان ها به صراجت به آن پاسخ داده است"...هیچ یک از مالکین حق ندارد بدون موافقت اکثریت سایر مالکین تغییراتی در محل و شکل در، یا سردر، یا نمای خارجی در قسمت اختصاصی خود که در مرئی و منظر باشد، بدهد"
موفق باشید

با سلام اگر در آپارتمان(35 ساله
) 4 طبقه 3طبقه قصد ساخته داشته باشند و یک طبقه مانع شود رهی وجود دارد

با سلام
بله، اگرساختمانی دچار فرسودگی کلی شده باشد به دو دلیل زی:
اول:فرسودگی کلی توام با خطر جانی.
دوم:فرسودگی کلی توام با ضرر مالی
می توان نسبت به بازسازی آن اقدام نمود.
طبق ماده 13 قانون تملک آپارتمانها در این راستا لازم است اکثریت نسبی مالکین، سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری را جهت تشخیص و تایید نظرشان انتخاب نمایند که پس از رای ضرورت بازسازی توسط آنها بازسازی ساختمان از طریق حکم دادگاه ابلاغ و لازم الاجرا خواهد شد. برای مالکی هم که مخالف بازسازی ساختمان بوده است، توسط بقیه مالکین یک مسکن استیجاری مناسب تا زمان تجدید بنای ساختمان تهیه می گردد که چنانچه مالک مخالف، از سکونت در آنجا امتناع نمود، باید رای دادگاه برای تخلیه ملک ایشان گرفته شود.

با سلام
ضمن تشکر از سایت خوبتون
یه سوال داشتم در مورد مخدوش کردن وسایل یکی از مالکین در مشاعات
من ساکن یک مجتمع 40 واحدی هستم که فاقد اساسنامه و مجمع عمومی و موارد قانونی دیگر است
تعداد مالکین نیز در این ساختمان کمتر از 10 نفر می باشد و اکثریت مستاجر هستند
چند ماه پیش به دلیل تغییر دکوراسیون منزلم موکتی را در اتاق آسانسور گذاشتم و چند روز پیش وقتی می خواستم با سرایدار جهت باز نمودن درب اتاق آسانسور هماهنگ کنم متوجه شدم که مدیریت جدید ساختمان فکر کرده که موکت صاحب نداره یا صاحبش مستاجر بوده و رفته و بدون هیچ گونه اطلاع رسانی آن را برش داده و اتاق سرایدر را تجهیز نموده و بقیه آن را در اتاق آسانسور رها نموده بود
وقتی از مدیریت پیگیری نمودم گفتند ما فقط هزینه میزان برش داده شده را خواهیم پرداخت می کنیم که من هم در اعتراض گفتم مثل این است که لباس شخصی را پاره نموده و به اندازه های وصله های آن پارچه به او بدهی و این درست نیست و موکت یک سره درخواست نمودم
حال می خواستم من و راهنمایی نمایید که چه اقدامی می توانم انجام دهم
به دلیل برحورد بسیار زشت مدیریت تنها چیزی که به ذهن خودم می رسه اعلام شکایت در شورای حل اختلافه
لطفا راهنمایی بفرمایید به چه شکل عمل کنم
از پاسخ و راهنمایی شما پیشاپیش سپاسگزارم

با سلام

به اطلاع میرساند که طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها، قسمتهایی از ساختمان و اراضی و متعلقات آنها که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم مورد استفاده تمام شرکا می باشد قسمتهای مشترک محسوب می گردد و نمی توان حق انحصاری بر آنها قائل شد.و بر اساس تبصره همان ماده ، گذاردن میز و صندلی و هر نوع اشیاء دیگر و همچنین نگاهداری حیوانات در قسمتهای مشترک ممنوع است.لذا نگهداری موکت سرکار عالی در قسمت مشاع ساختمان ممنوع بوده و به ویژه که صاحب آن نیز برای مدیریت ناشناخته بوده است

بنابراین حتی با پیگیری قضایی تحت عنوان اتلاف اموالتان نیز راه به جایی نخواهید برد.ضمن انکه با وضعیت فعلی مراجع مربوطه و قیمت موکت شما،ضرر مالی و وقت پیگیری شما بیش از منفعت آن است.
واما بعد در مورد بر خورد ناشایست مدیر ساختمان شما که به نظر میرسد بیش از ضرر مالی، شما را آزرده است.
یک اتفاق پند آموز را نقل قول می کنم.

"روزی من با تاکسی عازم فرودگاه بودم.
ما داشتیم در خط عبوری صحیح رانندگی می کردیم که ناگهان یک ماشین از محل
پارک به وسط جاده درست جلوی ما پیچید.
رانندهء تاکسی من محکم ترمز گرفت ، طوریکه سرش با فرمان برخورد کرد.
ماشین سُر خورد ، ولی نهایتاً به فاصله چند سانتیمتراز آن ماشین متخلف متوقف شد!
ناگهان راننده آن ماشین با آنکه مقصر بود سرش را بیرون آورد و شروع کرد به فحاشی و فریاد
زدن بر سر راننده ما.
امـّا راننده تاکسی من، فقط لبخند زد و برای آن شخص دست تکان داد و خیلی
دوستانه برخورد کرد.
با تعجب از او پرسیدم : چرا شما چنین رفتار کردید؟!
آن مرد نزدیک بود ماشین را از بین ببرد و ما را به کشتن بدهد !
اینجا بود که راننده تاکسی درسی را به من آموخت
(( قانون کامیون حمل زباله ))
او توضیح داد که : خیلی از آدمها مثل کامیون های حمل زباله هستند .
وجود آنان، سرشار از زباله، ناکامی و خشم، و پُر از نااُمیدی است؛
وقتی زباله در اعماق وجودشان تلنبار می شود، دنبال جایی می گردند تا آن را
تخلیه کنند و گاهی اوقات ممکن است روی شما خالی کنند .
به خودتان نگیرید. فقط لبخند بزنید، دست تکان بدهید، و برایشان آرزوی
خیر کنید و بروید !
زباله های آنان را نگیرید تا مجبور نشوید روی بقیه اطرافیانتان در منزل ،
سرکار، یا در خیابان پخش کنید."

یادمان نرود که علما گفته اند: ده درصد زندگی چیزی است که برای ما اتفاق می افتد و نود درصد آن، نحوه برخورد ما با آن اتفاق است!

شاد و سلامت باشید و دندانتان هیچ وقت درد نگیره.

عباس فولاد

با سلام و تشکر از ایردن

لطفا در صورت امکان راهنمایی فرمایید.
.ما در ساختمانی کلا 3 طبقه (همکف+اول+دوم ) هستیم و یک واحد مسکونی از 5 واحدیم و در طبقه همکف که تک واحدی است مستقریم از آنجاکه ملک دو نبش میباشد واحد مسکونی ما که در طبقه همکف است هم در از ساختمان دارد و هم در از حیاط اما راه آپارتمانی دوطبقه فوقانی ما که هرطبقه دو واحد است از در جنوبی می باشد و از حیاط دسترسی مستقیم به طبقات فوقانی ندارند. این پنج واحد 4 پارکینگ در سند دارد که دو عدد آن در ضلع جنوبی که هریک از پارکینگ ها در مستقل دارد و دو عدد پارکینگ دیگر در حیاط روباز می باشد و هر یک در ماشین رو مستقل به حیاط دارند وساختمان فاقد آسانسور می باشد.

سوال:
1- آیا چهار واحد فوقانی می توانند در حیاط اقدام به اجرای آسانسور نمایند؟ این در حالی است که برای هر دو دستگاه آپارتمان باید یک آسانسور جداگانه احداث شود و این موضوع نمای زیبای ساختمان را بسیار زشت خواهد کرد از طرفی این آسانسور ها در فاصله ای کمتر از سه متر از پنجره های ما از سمت حیاط احداث و دید ما را خراب می کند.
2- پنجره آشپزخانه ما به دو عدد پارکینگ رو بسته پیلوتی جنوبی باز می شود؛ آیا صاحبان آن دو پارکینگ اجازه دارند با احداث دیوار میانی این دو پارکینگ را از هم کاملا جدا کنند و فضای دید ما و نور وارده به آشپزخانه را به این ترتیب کاهش دهند؟ آیا می توانند پنجره آشپزخانه مارا کلا مسدود کنند؟
3- آیا پارکینگ های پیلوتی در ضلع جنوبی می توانند همزمان بعنوان پارکینگ و انباری مورد استفاده قرار گیرند؟

جناب آقای حسین ریاحی با سلام،

«قانون تملک آپارتمان ها» وآئین نامه اجرائی آن در پایگاه دندان پزشکی ایران (ایردن) موجود است و می توان به آن مراجعه کرد و به پرسش های دیگری که پیش می آید پاسخ داد. در این جا برخی از چالش هائی که با آن روبرو بوده اید آمده است.

1- محوطه حیاط بخش مشاع ساختمان است و همه مالکین حق بهره وری از آن را دارند. استفاده انحصاری (اختصاصی) از بخش مشاع بدون رضایت همه مالکان مجاز نیست. اگر آسانسوری در ساختمان نصب شود (چه داخلی، چه از بیرون ساختمان) می بایست به گونه ای باشد که همه مالکان از آن برخوردار شوند یا اجازه آنان به دست آمده باشد.

2- تغییر نمای ساختمان حتی اگر همه مالکان رضایت داشته باشند می بایست با موافقت مسئولان تعیین شده از جمله مسئولانی است که در قانون شهرداری ها آمده است انجام شود. ولی نمای داخلی اگر موجب زیان به ساکنان دیگر ساختمان نشود مجاز است.

3- هرگونه تغییر در نقشه تصویب شده ساختمان که در مجوز پایان کار می توان دید بدون داشتن مجوز قانونی ممنوع است. اگر دیوار بین دو پارکینگ موجب زیان به واحد شما می شود، فقط با رضایت شما امکان پذیر است مگر این که در نقشه ساختمان پنجره ای که به آن اشاره کرده اید، پیش بینی نشده باشد.

با احترام،
دکتر آیرج کی پور

جناب دکتر سلام،

از راهنمایی های شما ممنونم. مطب من در یک چهار واحدی است، به صورتی که در هر طبقه دو واحد است و من طبقه اول هستم. حیاط مشاع است ولی صاحب آپارتمان زیر پای ما می گوید که این قسمت از حیاط پارگینگ من است و کسی حق ندارد ماشین پارک کند. وقتی دلیل را می پرسم می گوید من می گویم، چون زودتر از شما خانه را خریده ام و معاملات ملکی به من گفته است این قسمت حیاط پارکینگ شما است و کسی حق ندارد از این قسمت حیاط برای کاری استفاده کند، چون جلوی خانه من است. در سند ملک، حیاط جزو مشاعات نوشته شده است.
اگر ممکن است راهنمایی کنید باید با چنین موضوعی چگونه برخورد کرد؟

با تشکر

با سلام.
حیاط خلوت که در سند جزو مشاعات ذکر شده اما در اختیار یک واحد قرار دارد، اگر دکتری که مطبش در آن است مسقف کند، از لحاظ قانونی چه شرایطی دارد؟
همچنین بالای حیاط خلوت سقف ندارد و باران داخل می ریزد. اگر در بالاترین قسمت آن از پشت بام نورگیر نصب شود آیا منع قانونی ندارد؟
آیا مالک واحدی که در آپارتمان کنار این حیاط خلوت هست، می تواند خودسرانه و بدون اجازه بقیه ساکنین برای آن فضا نورگیر یا سقف بزند؟
با تشکر

مجموعه آپارتمانی که در آن مطب دارم شامل 3 طبقه جنوبی می باشد. راه ورود به حیاط فقط از طبقه اول امکان‌پذیر است. آیا طبقات دوم و سوم می توانند از طبقه خود به سمت حیاط پله زده و وارد آن شوند؟ این کار استقلال طبقه اول را تحت الشعاع قرار می دهد.

با تشکر از راهنمایی شما

با سلام
آپارتمان ما در مجموعه 16 واحدی و در 4 طبقه فاقد آسانسور قرار دارد. برای احداث آسانسور باید پله ها را برش دهند، همچنین 2 واحد در طبقه 2 مخالف ند. آیا بدون موافقت آنها می توان پله ها را برش داد و آسانسور را احداث کرد.
با تشکر

باسلام.
مالک طبقه همکف آپارتمان4طبقه جنوبی-شمالی هستم که به علت عدم وجود جای پارک در پارکینگ اشتراکی، از حیاط اشتراکی که از طریق آن به بالکن و داخل واحد بنده راه دارد و بس، استفاده می نمایم و این روش از بدو احداث ساختمان بدین منوال ادامه داشته، به طوری که زنگ در حیاط فقط به طبقه همکف وصل بوده وبرق حیاط نیز از طبقه همکف تامین می گردد. کلید حیاط در اختیار بنده بوده و تاکنون درمواقع احتیاج سایر واحدها حیاط را بدون هیچ گونه عذر و بهانه ای دراختیار آنان قرارداده ام. فلذاخریدار جدید طبقه 4درخواست کلید حیاط از بنده را به علت اشتراکی بودن دارد. چون اینجانب ازطریق حیاط به داخل ملک خود ازطریق بالکن رفت وآمد می نمایم، درصورت دادن کلید به غیر، امنیت آپارتمان من به خطر می افتد. خواهشمند است در مورد حقوق بنده و سایر ساکنین مترتب بر این فضا که تا به حال اختصاصی استفاده کرده ام، راهنمایی بفرمایید.

با سلام و خسته نباشید
در یک ساختمان پزشکان در یک مجتمع آپارتمانی، آیا تغییر نوع پنجره از آهنی به یو.پی.وی.سی با افزودن کتیبه به بالا یا پایین پنجره، تغییر نما محسوب شده و مستلزم اخذ رضایت همسایگان خواهد بود؟به طور دقیق تر این که، پنجره های واحد ما که در نمای ساختمان واقع شده، ارتفاع زیادی دارد. شرکت های سازنده ی پنجره های دو جداره، بدون اِعمال کتیبه (قسمت مجزای ثابت) در بالا یا پایین پنجره، حاضر به ساخت پنجره ها با ارتفاع زیاد نیستند. آیا اعمال این کتیبه ها که باعث عدم هماهنگی پنجره این واحد با سایر واحدها در نما می گردد، نیازمند جلب رضایت همسایگان و مجوز آنها خواهد بود و آیا شهرداری بر این تغییر خرده خواهد گرفت؟
با سلام وخسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز
در یک مجتمع مسکونی 35 واحدی مطبی هست که به عنوان مستاجر پارکینگ وانباری ندارد. برق پارکینگ جدا از برق راه پله است. حق شارژ برای تمام واحدها مبلغی تعیین شده که به حقوق نگهبان پارکینگ و برق آن محل هم مربوط است و همه واحدها موظف به پرداخت هستند، چه اونایی که پارکینگ دارن چه اونایی که پارکینگ و انباری ندارن. آیا نباید حق شارژ به نسبت سهم افراد در برخورداری از امکانات ساختمان باشد؟ آیا حقوق نگهبان پارکینگ را واحدهایی که پارکینگ ندارند هم باید بپردازند؟

با سلام
در ابتدا از مطالب خوبتون واقعا ممنونم
بنده آپارتمانی را برای لابراتوار خریداری کردم که توسط دو نفر شراکتا ساخته شده است. این دو نفر هنگام فروش این واحد به مالک قبلی آن از او یک تعهد گرفته اند که حقپیلوت را از خود سلب کرده و در قسمتی از پیلوت یک باب مغازه احداث کرده و پروانه و پایان کار جدید هم گرفته اند. صورت مجلس تفکیکی اداره ثبت هم مجدد صادر شده که تاریخ آن پس از تاریخ فروش آپارتمان به خریدار قبلی ست، آپارتمان اکنون در پیلوت جای 4 پارک دارد و تعداد واحدها نیز 4 تاست و لی آن دو مالک اولیه که اکنون در ملک حضور دارند با استناد به تعهد مالک قبلی آپارتمان بنده حق پارکینگ برای من قائل نیستند، آیا اجازه این کار را دارندو آیا با اخذ آن تعهد مالکیت من و مالک قبلی که من آپارتمان را از او خریدم نسبت به زمین ملک و پیلوت ملک از بین رفته است؟ آیا آنها اجازه احداث مغازه داشته اند؟
لطفا راهنماییم کنید
ممنونم

با سلام

بنده تکنیسین هستم. مالک آپارتمانی هستم که ملکم فاقد پارکینگ است. خواستم سوال کنم که آیا مدیر ساختمان می تواند از ورود موتورسیکلتم به آپارتمان جلوگیری کند؟

لازم به ذکر است آپارتمان ما دارای 4 پارکینگ است و 8 واحد دارد. یک حیاط کوچک که برای عبور و مرور ماشین باشد نیز در آن وجود دارد.

سلام وقت بخیر

ممنون از اطلاعات خوب این سایت. می خواستم در مورد استفاده از محیط یک حیاط خلوت از شما راهنمایی بگیرم. ملک من در طبقه اول یک ساختمان 7 طبقه واقع شده که حیاط خلوت مشترکی با همسایه کناری دارد.جهت مسقف کردن و تعبیه درب به این فضا با همسایه نامبرده هماهنگ ومتفق القول هستیم. سوال بنده این هست که بر اساس قانون و در رابطه با 12 واحد بالایی که فقط از پنجره ها به این فضا اشراف دارند مشکلی هست یا خیر؟
آیا اساسا ما مجاز به انجام این کار هستیم یا خیر
؟

با تشکر

اینجانب دارای دو واحد آپارتمان مسکونی میباشم که یک باب مغازه زیر آن قرار دارد. که هر کدام دارای سند رسمی مجزا میباشند. پایان کار آن مربوط به قبل از سال 1349 می باشد. توضیح اینکه مالکان قبلی مغازه و قسمت مسکونی دو نفربودند یعنی هر کدام مالک جداگانه داشتند. اینجانب آپارتمان ها را حدود بیست سال پیش خریدم و پس از چند سال هم مالک مغازه مغازه خود را فروخت. سوال اینکه مالک مغازه اکنون حقی نسبت به مشاعات آپارتمان‌ها دارد یا خیر؟
اگر دارد تاچه میزان می‌تواند نسبت به مشاعات خانه ام ادعا داشته باشد؟

با تشکر

گفتاورد

نیک کار | Nikkarنوشته:
...خواستم سوال کنم که آیا مدیر ساختمان می تواند از ورود موتورسیکلتم به آپارتمان جلوگیری کند؟...
پاسخ:
بله، مي تواند جلوگيري نمايد.

گفتاورد

ورنا پاپیروس | Papirusنوشته:
...آیا حقوق نگهبان پارکینگ را واحدهایی که پارکینگ ندارند هم باید بپردازند؟...
پاسخ:
حق شارژ به نحوي كه هيات مديره منتخب مجمع عمومي ساختمان تعيين مي كنند از همه ساكنين دريافت مي شود

گفتاورد

حیدری | Heidari نوشته:
...آیا تغییر نوع پنجره از آهنی به یو.پی.وی.سی با افزودن کتیبه به بالا یا پایین پنجره...
پاسخ:
بله، تغيير در نماي ساختمان محسوب مي گردد و مجاز نيست.

گفتاورد

علیرضا درخشانی | Derakhshani نوشته:
... حقوق بنده و سایر ساکنین مترتب بر این فضا که تا به حال اختصاصی استفاده کرده ام...

پاسخ:
كليه مشاعات هر ساختمان متعلق به همه مالكين آن ساختمان است منجمله حياط.
مگر توافق ديگري با كليه مالكين ديگر مكتوب شده باشد.

گفتاورد

محمد نوشته:
...بعد از مدتی متوجه شدم متراژ آپارتمان ده متر کمتر از عدد نوشته شده در اجاره نامه است. آیا میتوانم قرارداد را فسخ کنم؟...
پاسخ:
بله، هم مي توانيد فسخ كنيد و هم ميتوانيد مابه التفاوت را پس بگيريد. در مرحله اول با گفتگو با مالك و در غير توافق، از طريق دادگاه و مراجع صالحه تحت عنوان غش در معامله پيگيري فرماييد.

آپارتمانی پنجاه متری اجاره کرده ام ولی بعد از مدتی متوجه شدم متراژ آپارتمان ده متر کمتر از عدد نوشته شده در اجاره نامه است.
آیا میتوانم قرارداد را فسخ کنم؟
اختلاف قیمت اجاره هایی که بابت ملک پنجاه متری بصورت ماهیانه داده ام، میتوانم پس بگیرم؟

با سلام،
همسایه جلوی محل سکونت من، پنجره ای به پشت خانه خود، رو به شمال کار گذاشته بوده است. قسمت شمالی که زمین خالی بود خریداری و خانه‌ای درست کردم. در آخر حیاط، دیوار من زیر پنجره مذکور قرار گرفته که دقیقا در وسط حیاط ماست و داخل منزل ما راحت دیده می شود. چند بار از ایشان خیلی مودبانه خواهش کردم که این پنجره رو بگیره ولی ایشان گوش نمی‌کند. خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید که چکار باید بکنم؟ من جلو پنجره ایشان کاری نکرده‌ام. الان هم ایشان ادعا می کنه که دیوارتو بالا بیار.

با سلام
در یک اپارتمان 4 طبقه که چهارواحد هستیم، سه واحد مایل به احداث انباری یا مصالح کاذب در پشت بام هستند و یک همسایه مخالف است. سه همسایه با حضور مدیر ساختمان صورت جلسه ای تهیه کرده و قصد انجام این کار را دارند. سوال من این است که آیا قانونا می توانند با توافق سه نفره ولو مدیر هم جزو ایشان باشد این کار را انجام دهند؟

گفتاورد

نصرالله ملکی | Maleki نوشته:
...سه واحد مایل به احداث انباری یا مصالح کاذب در پشت بام هستند و یک همسایه مخالف است...
پاسخ:
برای ساختن انباری یا گل‌خانه و مانند این ها رضایت «همه مالکان» ساختمان ضروری است. پس از رضایت مالکان، مجوز شهرداری نیز باید دریافت شود.

گفتاورد

اسماعیل رحیمی خداجو | Rahimikhodaju نوشته:
...در آخر حیاط، دیوار من زیر پنجره همسایه قرار گرفته که دقیقا در وسط حیاط ماست و داخل منزل ما راحت دیده می شود....
پاسخ:
با سلام
هر تغييري در نماي ساختمان، خارج از پروانه ساختمان و نقشه هاي مصوب شهرداري، خلاف و غير مجاز است. ابتدا از طريق شهرداري منطقه پيگيري و در صورت عدم اعتناي همسايه به ضوابط مي توانيداز طريق دادگاه شكايت و پنجره خلاف را مسدود و هزينه اعاده دادرسي و اجراي عمليات مسدود سازي پنجره را نيز دريافت نماييد.
خداوند به همه ما معرفت،انسان دوستي، و پرهيز از تجاوز به حقوق همسايگان را عنايت فرمايد.

با سلام
در ساختمان 16 واحدی به عنوان مالک یک واحد سکونت دارم تعدادی از واحدها از حیاط که جزو مشاعات است به عنوان پارکینگ شخصی استفاده می کنند
اخیرا طبق توافق اکثریت قرار شده که این واحدها ماهانه مبلغی به صندوق ساختمان پرداخت کنند ولی بنده با این نظریه مخالف هستم.
آیا من حق شکایت از واحدهایی که در حیاط پارک می کنند را دارم.

دو پلاک در مجاورت همدیگر قرار دارند یک نفر در هر دو پلاک دارای واحد تجاری می باشد ولی بدلیل تعدد مالکین امکان تجمیع وجود ندارد. ایا مالک این دو تجاری با رضایت کلیه مالکین و تنظیم اقرار نامه محضری می تواند این دو را به هم متصل و از آن بهره برداری نماید آیا از نظر شهرداری در صورت رضایت مالکین غیر قانونی نمی باشد.
ممنون می شوم اگه زود جواب بدهید.

باسلام و عرض ادب

ما یک مجتمع چهار طبقه هستیم که دارای هشت واحد است بعلت اینکه نمای فعلی ساختمان سیمانی است و جلوه جالبی ندارد تصمیم به رنگ کردن نمای ساختمان گرفتیم، اما هفت واحد موافق و یک واحد که در طبقه
اول ساکن است مخالف این تغییر در نما است آیا میتوان نقاشی نما را انجام داد و هزینه آن یک واحد مخالف را از شورای حل اختلاف پیگیری کرد؟

سوال من این است در حالت هایی که طبقه آخر پنت هاوس بوده سقف بصورت سبک ساز و شیروانی مانند است و همسایه ها هیچ استفاده ای از بام نمی توانند بکنند. هزینه تعمیرات شیروانی بر عهده مالک پنت هاوس است یا همه؟

با سلام
آپارتمانی به متراز 110 متر به صورت پیش خرید، خریداری نموده ام. ولی پس از اتمام آپارتمان متراژ 107 متر می باشد. صاحب ملک می خواهد 3متر کسری را از طریق تحویل انباری در پشت بام جبران کرده و جزو زیر بنا محاسبه کرده و مبلغ اون 3متر کسری را به این شکل تلافی کرده و باز پس ندهد. سوال اینجاست که آیا انباری جزو زیر بنا محسوب میشود و سازنده میتواند پول این 3متر انباری را از بنده بگیردبا اینکه انباری داخل واحد نبوده و بالای پشت بام می باشد.
در ضمن در برگ پیوستی لیست مصالح اجرایی و مصرفی ساختمان قید شده که متراژ مفید قابل محاسبه در قیمت واحد شامل کلیه فضاهای اختصاصی و دراختیار مالک محسوب شده و پارکینگ جزو متراژ مفید نخواهد بود .
متشکر می شوم اگر راهنمایی ام کنید.

با سلام
من در یک آپارتمان 12 واحدی زندگی می کنم که 4 واحد فاقد پارکینگ می باشند و پارکینگ دو طبقه می باشد که طبقه زیر توسط اسانسور مخصوص حمل خودرو استفاده می شود. آیا هزینه تعمیر این آسانسور بر عهده همه ساکنین است یا بر عهده مالکین پارکینگها، ضمناً پارکینگها مشاع نمی باشند.
از راهنمای عاجل شما سپاسگزارم

باسلام و خسته نباشد
واحد ما دارای یک پاسیو می باشد که فقط بنده قابلیت دسترسی به ان را دارم. در بیعنامه مالک یک پنجم آنرا به من فروخته (گفته مطابق عرف در کرج پاسیو یک پنجم مطابق قیمت آپارتمان محاسبه می گردد) ولی در سند مالکیت جزوه مشاعات می باشد. اکنون همه همسایه ها از ین مسله معترض هستندو اجازه سقف موقت نیز به بنده نمی دهند. آیا میتوانم از مالک به عنوان فروش مشاعات ( فروش مال غیر ) شکایت نمایم؟
صفحه: 1 2 بعدی
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (12 مهمان ها)
فرم پاسخ

مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel