تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری

صفحه: 1
پاسخ دهی
دکتر حسین سامی راد, موسس دانشکده دندان پزشکی مشهد | دکتر امیر اسماعیل سندوزی

استاد حسین سامی راد در شهر بجنورد در یک خانواده اصیل ایلاتی ایران پا به عرصه وجود گذاشت. پس از تحصیلات اولیه در خراسان برای ادامه تحصیل عازم فرانسه شد و در پاریس با دکتر منوچهر اقبال دوست و هم منزل می‌شود. دکتر سامی راد دوره تخصص خود را در بیماری‌های اطفال با امتیاز به پایان می‌رساند و در سال 1315 با دارا بودن دکترای پزشکی از پاریس با درجه ممتاز و تخصص اطفال و سابقه تدریس فیزیولوژی در دانشگاه پاریس به تهران وارد شد. دکتر سامی راد برای تدریس علوم فیزیولوژی در دانشگاه تهران استخدام می‌شود. با وجودیکه داشتن شغل در دانشگاه تهران آنروز و زندگی در تهرانی که در آن وسایل راحتی از قبیل برق و وسایل نقلیه و تسهیلات تفریح مانند سینما و تآتر و ... بتازگی فراهم شده بود, آرزوی هر تحصیل کرده آنروز وحتا بعد ها بود ولی ایشان با وجود بدست آوردن تمام مزایای زندگی در تهران, به خراسان می‌رود. از خاطراتشان که درجه عقب ماندگی جامعه آن زمان را میرساند این بود که در میهمانی که بخاطر ورودشان به مشهد از طرف خانواده ترتیب داده شده بود, او برای دوستان توضیح می‌دهد که تخصص اطفال از پاریس گرفته. یکی از دوستان می‌گوید: ”ای کاش چند سال بیشتر در فرنگ مانده بودی تا درجه دکترای بیماریهای بزرگسالان را می‌گرفتی!“
اصولاً در آن زمان نه تنها برای کودکان ارزشی قائل نبودند و اغلب به علت جهل عمومی, اطفال در دوران کودکی از بین می‌رفتند. نه تنها در شهرستان‌ها بلکه در تهران هم از پزشک متخصص خبری نبود. و اگر بود در دسترس همگان نبود و نیز در همان زمان معاینه خانم‌ها بوسیله پزشکان مرد ممنوع و دست زدن به جسد مرده حتا برای کسب دانش حرام و گناه محسوب می‌شد. در چنین شرایطی دکتر سامی راد به خراسان می‌رود و برای مبارزه با بیماری‌ها و کمک به تامین بهداشت و بالا بردن سطح دانش عمومی مردانه اقدام می‌کند. دکتر سامی راد خدمت خود را در سالهای 1318 و 1319 از شهرداری مشهد شروع کرد و برای اولین بار درمانگاهی رایگان برای درمان کودکان خانواده های بی بضاعت در شهرداری دایر کرد.
بعد از سال 1320 دکتر سامی به فکر تربیت پزشک از شهرستانها برای شهرستان‌ها افتاد و برای تامین این هدف, قانون تاسیس آموزشگاه‌های بهداری را شخصاً نوشت و شخصاً برای وزیر فرهنگ وقت ”مرحوم حکمت“ برد و اجازه تاسیس آموزشگاه‌های بهداری را گرفت که بعداً در خراسان و اصفهان و شیراز هم تاسیس شد که هر یک از این سه آموزشگاه موجب تاسیس دانشگاهی شد.
دکتر سامی راد آموزشگاه بهداری خراسان را از دبیرستان فردوسی مشهد شروع کرد . در گوشه دبیرستان کلاسی برای تربیت پزشک تاسیس کرد. بعد از سال‌های 1330 چهره پزشکی مشهد بکلی عوض شد. پس از آن مصمم شد آموزشگاه بهداری خود را تبدیل به دانشکده پزشکی نماید. برای این منظور طرح تاسیس دانشگاه‌های شهرستان‌ها را با کمک اساتید و دوستانش تهیه و از مجلس شورای ملی گذراند. در سالهای بعد از 1338 به تاسیس دانشگاه مشهد در خیابان دانشگاه اقدام کرد. و نیز بنای مرکز پزشکی دانشگاه را در خیابان احمد آباد مشهد تاسیس کرد. دکتر سامی راد پس از انقلاب به منزل شخصی خود در شمال رفت و آنجا زندگی کرد و در این ناحیه در کنار منزل خود, درمانگاه رایگانی برای مردم نیازمند احداث کرد. صبح‌ها شخصاً به درمان رایگان کودکان بی بضاعت می‌پرداخت.
استاد سامی راد در تاریخ 29 شهریور 1365 درگذشت و در جوار حضرت امام رضا(ع) بخاک سپرده شد
روحش شاد. یادش گرامی
http://www.irden.com/site/daneshgah/mashad/
hosein-samirad.jpg (7.61 کیلوبایت)

Dear Dr Sondouzi:
I heard fr om Guity about your wh ereabouts and your acheivements in the world of art. Unfortunately I was not able to find your site at Google. It was all about your daughter Taraneh which I am sure you are so proud of. I am glad to hear you are doing well after going thru all the mishaps. Now that my father is no longer with us, it is always nice to hear about his old friends unfortunately not many of them are still with us. I am afraid I do not have Skype and have no intention to sign up for this, therefore my only communication has to be thru email or text message. I am sorry to say that I never became to know you well while in Mashhad and my only contact was thru you filling a few front teeth for me which was supposed to last for 10-15 years, but they are still there after 50 years. I am amazed as to what materials you used! Please if possible forward me your site so I can get more familiar with your work.

لیلاس عزیز
با سلام ودرود

زمانه پندی آزاده داد مرا
زمانه را چو نکو بنگری هم پند است
اولین پند هم برای من مهر ومهربانی و محبت بود و قدر و منزلت بزرگان و دیگران دانستن بود و هست.
در دانشکده دندان پزشگی زمانی که من را مؤسس دانشکده نامیدند و گل برگردنم انداختند گفتم که:
"تاسیس دانشکده پزشگی و دندان پزشگی و ازآن هم بالاتر دانشگاه مشهد که شد، فردوسی، مدیون راد مرد بی نظیر استاد واقعی که خودش مقام استادی را ایجاد کرد و به حق صاحب چنان عنوانی بود و شد شاد روان دکتر حسین سامی راد است ولاغییر نه ذات ملوکانه و نه عنایات خداوندانه. نتیجه کوشش وکیاست دکترسامی راد و دوستانش بود. امروزهم به این جا نیامده ام که گل برگردنم بیاندازید. بلکه به عنوان شاهد وناظری آمده ام که چنین شهادتی بدهم که از سن بیست و چهار سالگی که دانشگاه مشهد اموزشگاه بهیاری بود شاهد همت مردانی نظیر دکترحسین سامی راد، دکترحسن شهیدی، دکترمحمد تقی رادپور، دکترجمالدین مستقیمی و دکتر باقر بهپور و دیگران بوده ام و اکنون هم این تاج گل برگردنم را به روان
شاد آن عزیزان تقدیم می کنم که اگز نبودند ونمی کردند من این افتخار را هرگز نداشتم....."

لیلاس عزیزم اگر دوستت می دارم پس از این سال ها و دراین کم فرصتی ها به فرصت برایت می نویسم به دو دلیل است:
اول، به حرمت دوست بزرگوارم که هم سن پدرم بودند و دوستی شان برایم افتخار،
دو، شخصیت دوست داشتنی خودت بوده هست. دختری شیطان، سر زنده، پر انرژِی، افتاده، بی تکبر، صادق، با صفا و کمک کار و خلاق
چرا می نویسم خلاق؟ شاید فراموس کرده ای. من به هنگام سخن گفتن یا دورهم نشستن عادت داشتم هنوزهم دارم که طراحی می کنم. شما شاید یادت نباشد که این طراحی را جمع کرده بودی و بر صفحات مقوای سفیدی جدا جدا چسبانده بود و از ان درباشگاه دانشگاه برای جشن تولدم یک نمایشگاه دیواری ترتیب داده بودی.
من خدمات پدر بزرگوارشما و این خاطرات را درکتاب "سرشت سرنوشتم در670 صفحه نوشته ام برای چاپ به "ایردن" سایت دندان پزشکان ایران سپرده ام تا همراه 5 کتاب دیگرم چاپ ومتشر شود. شاید هم بنا بررسم ایران بعد از گذر از روزن زمان چاپش کنند.

به هرحال شما برای من عزیز بوده اید و هیچ کس مانند خودتان نمی داند که دوستی بین شما ومن از چه پایه ومقام پاکی برخورداربوده و هنوزهم هست.
با شادی از یافتن لیلاس
سندوزی
ادرس سایت: www.sondouzi.ir | www.irden.com
رسانه و زیر رسانه پیام ها در پیام ها درارشیو می توانید بخشی از مقالات را بخوانید
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ

مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel