تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
در حق ما دندان پزشکان ظلم شده است!, نامه ای به آقای دکتر اکبر فاضل
 
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر فاضل


اینجانب محمد باقری با شماره نظام پزشکی 134555 فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستم
در سال 89 من و جمعی ازدانشجویان سال ششم دندان پزشکی به مدت قریب به یک سال صرف مطالعه و تلاش برای شرکت در آزمون دستیاری سالنود کردیم .درست 3 ماه پیش از امتحان قوانین وزارت خانه به طرز عجیب و باورنکردنی با اصلاحیه مواجه و باکمال تعجب ابرازشده بود که دانشجویان پسر که خدمت نظام وظیفه ی خودرا به انجام نرسانده اند و شامل طرح استعدادهای درخشان نمی شوند لازم است که دوره ی خدمت سربازی خودرا طی کنند.اینگونه شد که با بی تدبیری وزارت خانه ماحصل یک سال ازعمرمان یکشبه و با یک اصلاحیه برباد رفت .اقدامات بعدی ما و مراجعه به وزارت خانه تنها با شانه خالی کردن و ارجاع ما به نظام وظیفه رو برو شد . پس ازآنکه ما از امتحان دستیاری محروم شدیم . و نهایتا با این موضوع کنار آمدیم .طبیعتا با توجه به پایان ترم آخر در اواخر تیرماه ما آماده ی دفاع از پایان نامه دکترای خود شدیم و در بهترین شرایط در مردادماه و شهریور ماه از پایان نامه ی خود دفاع نمودیم و پس از آن بلافاصله برای انجام کارهای فارغ التحصیلی اقدام نمودیم و با توجه به آشنایی شما به این موضوع قریب به 15 روز تا یک ماه این پروسه به طول انجامید .اینجانب و سایردوستانم بلافاصله مدارک را برای نظامم وظیفه ارسال کردیم و طبق ضوابط آن اداره ازیک ماه تا شش ماه تاریخ اعزاممان متغیر بود برای مثال.اینجانب با تمام تلاش ها برای اعزام سریعتر و درخواست تعجیل نهایتادر دی ماه سال 1390 به نیروی هوایی سمنان اعزام شدم.
سال 90 را نیزبه علت سربازبودن از امتحان محروم شدیم در حالیکه دانشجویان دختر باگذشتن سه ماه از طرح شان قادربه امتحان دستیاری بودند . با گذشت سال نود ،در حالیکه دو سال ازفارغ التحصیلیمان می گذرد، شروع به مطالعه کردیم در حالیکه مشقت دوران سربازی را نیزمی چشیدیدم اکنون بعد از چند ماه مطالعه با شرایط سخت ، بدون توجه به شرایط دانشجویان وظیفه و با کمال تعجب قانون بیست و چهار ماه سابقه ی کار وضع شده است .این به معنی عدم توانایی ما به شرکت در امتحان پس از گذشت سه سال ازفارغ التحصیلی ماست.در حال حاضرحتی تلفن های بخش مرب.ط به حوزه ی فعالیت شماپاسخ داده نمیشوند.
این قانون با اشکالات جدی مواجه است. لاز می دانم نکاتی را به عرض جناب عالب برسانم
1-در این قانون ذکرشده است که افرادی که خدمت سربازی کم تر از 24 ماه دارند باید ما به ازای آنرادر سازمان های دولتی و یاخصوصی مشغول به فعالیت باشند . این سوال مطرح است که تمام دانشجویان پسری که استعداد درخشان نبوده اند(رتبه ی بالاتراز500کشوری) در صورت انجام سزیع ترین اقدامات ممکنه ،از جمله ارسال به موقع و سریع مدارک به نظام وظیفه نهایتا در آبان ماه یا دی ماه به سربازی اعزام می شوند ،و این درحایست که که زمانی پروانه ی کار آن ها صادر میشود که نامه از یگان خدمتی خود به وزارت خانه ارایه کنند .آیا شما از آن هاانتظار کار غیر قانونی در مراکزدارید ؟ در غیر اینصورت در بهترین شرایط این دانشجویان می توانند20 تا 22 ماه تجربه ی رسمی و با مجوزداشته باشند این به معنای این است که با وجود اینکه این دانشجویان دوسال از فارغ التحصلیشان می گذرداما باید سه سال منتظر شرکت درامتحان دستیارییباشند،آیا این منطقی و منصفانه است که اینجانب وسایر دوستانی که تنها مشکلشان پسر بودن و خدمت سربازی بوده است سه سال پیاپی از شرکت در آزمون دستیاری باز بمانیم در حالیکه هم دوره های ما از جمله دختران صرفا به علت نداشتن خدمت نظام وظیفه و پسران به علت مشمول استعداد های درخشان بودن در حال اتمام دوره ی دستیاری خود هستن2- با وضع این قانون دانشجویان دخترو یا پسری که معاف ازخدمت سربازی هستند ازآنجا که در بهترین شرایطبعد از مهرماه سال فارغ التحصیلی می توانندبه طرح بروند نه دو سال بلکه سه سال باید منظر شرکت در امتحان بمانند،
2- اگر این قانون بهمنظورافزایش تجربه ی کلینیکی وضع شده است آیا دانشجویان متاهل و یا استعدادهای درخشان معاف از کسب تجربه هستند .می خواهم بپرسم تاهل و استعداد درخشان بودن(که مربوطمی شود به رتبه ی کنکور سراسری که قریب به ششسال از زمان آن می گذرد و از نظر هر صاحب خردی فاقد اعتباربرای محک دانشجوست ) مانع ازنیاز به کار کلینیکی و کسب تجربه می شود
3- ما گروهی هستیم که با بی تدبیری وزارت خانه از شرکت در امتحان دستیاری درست تنها 3 ماه قبل ازامتحان باز ماندیم و اکنون نیزبا وضع قوانین مبهم ازطرف شمابرای دو سال دیگر محروم خواهمیم ماند از شما می پرسم در
کدام کشور و در کدام سازمان دانشجویی که خواستار ارتقای سطح علمی و خدمت بیشتربه جامعه ی علمی خود است اینگونه سرگردان و معطل می ماند
4- درکدام کشورو سازمان قوانین بدون هیج اطلاع قبلی هر سال بدون توجه به شرایط زندگی دانشجویان عوض می شود .کدام وزارت خانه اینگونه در اعلام قوانین خود بی مبالات و عجولانه عمل میکند آیا نباید شاغلین در این حرفه امنیت فکری و قدرت برنامه ریزی برای آینده ی خود داشته باشند.آیا با وضع اینگونه ی قوانین توسط شما و همکارانتان این امکان باقی می ماند.
پیشنهاد می کنم این قانون به منوط به دو سال گذشت از تاریخ فارغ تحصیلی دانشجویان اصلاح شود
خواهشمندم به علت گذرزمان و بلاتکلیفی ما هر چه سریع ترنسبت به پاسخ گویی اقدام فرمایید
باتشکر محمدباقری
شماره نظام پزشکی :13455
 
از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی از قانون جدید مبنی بر لزوم "اشتغال به خدمت درمانی تا سقف دو سال" جهت شرکت در آزمون دستیاری دندانپزشکی مطلع شدیم و ما دندانپزشکان به علل زیر خواهان فوری لغو این قانون هستیم:

- متاسفانه مجددا شاهد وضع قانونی یکباره بدون در نظر گرفتن شرایط داوطلبین و بصورتی که "عطف به ما سبق" می شود هستیم! در صورتی که قانون باید شامل فارغ التحصیلان جدید شود نه افرادی که با قوانین قبل فارغ التحصیل شده و چه بسا سال گذشته نیز در امتحان شرکت نموده اند، حال امسال نمی توانند شرکت کنند، در حالی که برنامه زندگی و کار طولانی مدت خود را بر اساس قوانین گذشته تنظیم کرده اند!
- دانشجویان انتقالی خارج از کشور هزینه هنگفتی مبنی بر ورودیه و شهریه سالانه پرداخت نموده اند و به همین خاطر از دوره طرح نیروی انسانی معاف بوده اند و می توانستند امتحان بدهند حال به یکباره قانون عوض شده و ملزم به 2 سال سابقه کار می باشند در صورتی که افرادی که طرح را گذرانده اند میتوانند امتحان بدهند!
- دانشجویان انتقالی در حقیقت به ازای طرح، هزینه آنرا به دولت پرداخته اند و لااقل باید از این قانون معاف باشند.
- حال بعد از چند سال فارغ التحصیلی، ملزم به گذراندن دوره ای مشابه طرحی که معاف بوده اند می باشند!
هدف از برگزاری امتحان دستیاری ، انتخاب افراد با سواد بیشتر برای آن دوره هست. حال با وضع یک باره چنین قانونی بسیاری از دانشجویان تازه فارغ التحصیل شده و با سواد به روز نمی توانند شرکت کنند و مطمئنن از کیفیت رقابت در امتحان کاسته شده و صرفا افرادی که چند سال به دنبال کار بوده و از مطالعه دور بوده اند پذیرفته می شوند.
- در آبان ماه چنین قانونی اعمال می شود. حال با فرض اینکه فردی معاف از طرح بوده و نیاز به این 2 سال اشتغال داشته باشد، حداقل به آزمون 3 سال دیگر می رسد !!! کجای ای قانون انصاف است؟!
- بسیاری از دندانپزشکان بعد از فارغ التحصیلی به گذراندن دوره های آموزشی یا کار در مراکز خصوصی می پردازند که نه گواهی دارند نه جایی ثبت می شود، حال چگونه عدالت رعایت می شود؟
- افراد برای چند سال آینده خود با قوانین جاری برنامه ریزی می کنند. حال شما بدون در نظر گرفتن شرایط زندگی افراد، قوانینی وضع می کنید که به یک باره کل زندگی آنها را تحت الشعاع قرار می دهد.
- در تمام دانشگاه های معتبر دنیا حتی تاریخ امتحان 10 سال دیگر از امروز مشخص است حال باعث تاسف بسیار است که در کشور ما تا چند ماه مانده به امتحان هیچ چیز مشخص نیست!
- امتحان دستیاری نیاز به مطالعه مستمر چند ساله دارد. حال فردی که به قول شما 3 روز در هفته مشغول کار باشد چگونه می تواند موفق شود؟
- جز این است که بجای استفاده از نیروی جوان و تازه؛ صرفا با وضع قوانینی که بعید نیست 2-3 سال دیگر تغییر کند او را چند سال از دستیاری محروم می کنید؟
- افراد بسیاری با توجع به قوانین و فرضا مشکلاتی که دارند از طرح معاف می شوند. حال با وضع این قانون، وضع این افراد بسیار بدتر از افرادی می شود که سریعاً بعد از تحصیل به طرح می روند! اگر قرار بود 2 سال خدمت کنند پس دیگر چرا از طرح معاف شده اند؟
- عنوان گردیده که فرد بایستی 3 شیفت کاری به مدت 2 سال سابقه کار داشته باشد! این در حالی است که فرد با توجه به برنامه زندگی شخصی خود و نیاز درمانگاه ها و شیفت بندی آنها مشغول به کارمی شوند و حال با این قانون افراد گاه مجبور به کار کردن در چند درمانگاه مختلف می باشند. این در حالی است که صدور مجوز معتبر کار در دانشگاه حداکثر تا سقف 2 درمانگاه صادر می گردد و در دانشگاه شهر مربوطه ثبت می گردد.
- بسیاری از زنان و مردان متاهل پس از فارغ التحصیلی تمام وقت خود را صرف مطالعه به منظور امتحان تخصص کرده اند و برای زندگی خود برنامه ریزی کرده اند. حال آیا این انصاف است که با وضع یک قانون، یکباره چند سال از شرکت در امتحان محروم گردند؟!
- اگر در مورد اجرای یک قانون ماهها بین مسولین بحث و گفتگو هست، دلیل بر این نیست که همه افراد دیگر از آن مطلع باشند. اما شما با وضع قوانین بدون کارشناسی و سریع، به دندانپزشکان شوک وارد می کنید و بدون در نظر گرفتن شرایط افراد، اقدام به وضع قانون مبنی بر محرومیت افراد از شرکت در امتحان دستیاری می نمایید. ایا این کار منطقی، انسانی، اسلامی و قانونی است؟!
- اگر هدف از گذاشتن این قانون، داشتن تجربه کاری است، 2سوال مطرح می شود:
اول اینکه پس دانشجویان دندان پزشکی، طی 6 سال تحصیل خود در دانشگاه های همین کشور چه می کنند؟
دیگر اینکه تکلیف هزاران نفر که در سال های گذشته بدون تجربه کاری وارد تخصص شده اند چیست؟ تبعیض نیست؟
-بهتر نیست با برنامه ریزی طولانی مدت و صحیح ازتصمیم های عجولانه جلوگیری شود؟
- هیچ فکر کرده اید هدف متقاضیان ورود به رشته های تخصصی این است که در یک رشته خاص اشتغال داشته باشند؟ پس چه دلیلی دارد که ایشان چند سال عمر خود را به کار در تمامی شاخه ها بگذرانند؟
- اگر مشکل جامعه برطرف کردن نیاز مردم به دندانپزشک است، باید تمهیدات دیگری به کار گرفته شود نه اینکه فشار و محرومیت بیشتر را به دندانپزشکان وارد کنید.
ما جمعی از دندان پزشکان که امضای خود را نیز برای ایردن خواهیم فرستاد، به دلایل فوق و بسیاری از دلایلی که خودتان از آن واقفید و مشکلاتی که قوانین یک شبه پیش می آورند، خواهشمندیم این مصوبه را لغو کرده و اگر ملزم به اجرای آن هستید، آنرا برای 2 سال دیگر ( با احتساب اینکه آبان ماه اعلام شده 3 سال دیگر) و با اعلام قبلی به اجرا در آورید تا افراد با برنامه زندگی و کار خود را با آن وفق دهند، نه اینکه صرفا چند ماه مانده به امتحان افراد بسیاری را از آن محروم کنید.
با تشکر جمعی از دندان پزشکان
 
واقعا متاسف شدم.همه چی به نفع خانومتاست.ما در دانشکدمون از ۲۵ نفر ۱۵ نفر خانومن! :(
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel