تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
اظهارنظر غیرکارشناسی یک دندان پزشک در مورد درمان ارتدنسی, نکات ذکر شده بعضا نادرست و فاقد مبنای علمی است
 
دکتر فولادی دندان پزشک در گفتگو با خبرنگار کلینیک باشگاه خبرنگاران در مورد این که چرا به سیم و سایر ابزار های ارتودنسی نیاز می شود گفت: دندان های بعضی افراد ممکن است نزدیک به هم یا روی هم در بیایند یا این که پیچ در پیچ رشد کنند و یا دندان ها فضای کافی برای رشد نداشته باشند در این مواقع است که فک بالا و پایین یک اندازه نبوده و فک بالا آویزان شده و روی فک پایین قرار نمی گیرد در این صورت مشکلی به نام اُوِربایت (Overbite) به وجود می آید و وقتی بر عکس آن یعنی فک پایینی بزرگتر از فک بالای باید فرد به آندربایت (Underbite) دچار می شود.

او گفت: عاداتی مثل مکیدن شست و پستانک و افتادن زود هنگام دندان های شیری یا دائم که منجر به بروز اختلالات می شود در این موارد است که دندانپزشک تصور می کند فرد نیاز به سیم یا ابزار اصلاحی دارد و فرد را به متخصص ارتودنسی معرفی می کند.

دکتر فولادی در مورد ارتودنسی نامرئی گفت: این نوع ارتودنسی ها پشت دندان ها قرار گرفته و اگر هم جلوی دندان ها متصل شود به رنگ دندان بوده و قابل مشاهده نیست .

وی افزود: قالب گیری های این ارتودنسی ها نامرئی در کشور های خارجی انجام می شود و این ارتودنسی های نامرئی بسیار گران بوده و بین 2800 تا 3200 دلار هزینه دارند.
این متخصص ارتودنسی در پایان اظهار کرد: در ساخت این ابزار از قطعات شفاف استفاده می شود که اگر در درون دهان از جایشان خارج شوند نمی توان پس از مدتی از آنها استفاده کرد و ممکن است لثه ها را دچار مشکل کند.
fuladi-ortho.jpg (24.75 کیلوبایت)
 
بسیار بعید میدانم که چنین جملات بی معنی و غیر علمی از طرف یک همکارابراز شده باشد
 
با سلام به همکاران عزیز

در غیاب حضور فعال و موثر انجمن های دندان پزشکی و در شرایطی که صاحبان مسوولیت، سر به کار خود دارند، نشریات، که با محدودیت های مختلف سیاسی و فرهنگی باید کار کنند، تلاش مضاعفی برای انتشار مطالب علمی صرف می کنند. این رسانه ها وقتی دستشان به مراجع علمی با صلاحیت نمی رسد یا به آن ها مجاری مناسب شناسانده نمی شود، هر سخنی را که خبرنگار جوان آنها علمی بپندارد، بی تحقیق منتشر می کنند.

در انتشار این مطالب بی سروته، نه همکار کم اطلاع ما مقصر اصلی است و نه ناشر، اشکال کار را باید در خود جستجو کنیم!
آیا در این سال ها که تشکیلاتی به نام «انجمن ارتدنتیست های ایران» ایجاد شده، کدام حرکت جدی کارشناسانه و مداوم در جهت آگاه سازی رسانه ها، مردم و حتی
جامعه دندان پزشکی انجام شده است؟
آیا رسالت انجمن ها صرفا برگزاری کنگره هاست؟
آیا همین کنگره ها نیز خالصانه، با هدف ارتقای علمی برگزار می شود؟

انتطار جدی دندان پزشکانی که برای حیثیت حرفه ای خود نگران هستند از انجمن دندان پزشکی ایران و انجمن های مختلف دندان پزشکی این است که با تشکیل گروه های کارشناسی از میان خیل دستیاران جوان و دندان پزشکان پرانگیزه و علاقمند، یک رود جاری مداوم از مطالب علمی مفید را در قالب مباحث نوشتاری، مصاحبه، پرسش و پاسخ علمی با مردم مردم و با حضور خبرنگاران، جلسات ویژه با نشریات عمومی و ارائه ی انواع گزارشات مستند خبری از شرایط مثبت و منفی حرفه را به راه بیاندازند و با پرکردن خلا موجود، نگذارند که خبرنگاران، به ناچار به سراغ هر شخص کم اطلاعی رفته و برای پرسش های تخصصی، از آنها پاسخ بگیرند.
ادامه روند موجود، نه تنها باعث سرشکستگی برخی همکاران کم تجربه می شود، بلکه وهن حرفه و انحراف جامعه را در پی دارد.

وجود واحد یا کمیته ای در انجمن ها، برای بررسی و کارشناسی مطالب چاپ شده در نشریات (بدون مداخله و درخواست سانسور!) ضرورتی اساسی است و وجود آن اگر سنجیده و اندیشیده باشد، خود به عنوان یک هشدار جدی برای نشریات خواهد بود، که برای حفط اعتبار آن رسانه و پیشگیری از رسوایی ناشی از کم سوادی کارشناسانِ مجموعه ی خود، راه های مطلوب تری را جستجو کرده، از انجمن ها و دانشگاه ها مدد بخواهند.

به امید تحقق آرزوها در سایه تلاش همه ما
 
اینجانب برای همکاری در موارد یاد شده اماده هستم
 
برای من هم افتخاری است که بتوانم در هر گروه کارشناسی دندان پزشکی با هر عنوانی عضو بوده و کمک کنم. با توجه به امکانات وب، با روش های ساده و با حضور در خانه نیز می توان به این مهم پرداخت اما برای آغاز کار نیاز به خواست انجمن ها و ایجاد جای پای قانونی هست.
از طرفی با تشکیل گروه های مجازی و عضویت افراد حرفه ای با نام و مشخصات نیز انجام این کار شدنی است که کلاب لبخند می تواند یکی از این فضاهای مفید باشد.
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel