تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
نقش و اعتبار انجمن های دندان پزشکی, یک انجمن دندان پزشکی باید از اعتباری برخوردار باشد که شایستگی تحول مثبت در جامعه را پیدا کند
 
کاهش اعتبار انجمن. چگونه و چرا - بخش نخست

فردوسی در فراهم آوردن شاه‌نامه، پرسشی در پیش رو داشت: چه شد که چنین شد؟
«که ایدون به ما خوار بگذاشتند.»

در زمانی نه چندان دور، دندان‌پزشکان سراسر کشور، هر جا احساس می‌کردند باید پشتیبان سازمان حرفه ای خود باشند به یاری آن می‌شتافتند و در مجمع عمومی‌گرد می‌آمدند و هر یک به بهره خود، ستونی بر این کاخ می‌شدند. این بود که نهاد‌های مدنی دندان‌پزشکان پرشماره و کارا می‌شد.
نگاهی به وضعیت امروزین بزرگ‌ترین انجمن‌ دندان‌پزشکان ایران، ( انجمن‌ علمی دندان‌پزشکی ایران) نشان می‌دهد که روز از پی روز، اعتبار این انجمن علمی‌ به‌گونه ای نگران کننده کاهش یافته است و هیئت مدیره، ناتوان از برگزاری یک انتخابات سالم « قابل عرض»، به بستن دروازه انجمن، تهاجم به پایه‌های دموکراتیک اساس‌نامه ای و برگزاری مجمع های عمومی کم شمار برای پیش‌برد هدف‌های گروهی، روی آورده است. در واکنش به این پدیده ویران‌گر، به ویژه روی‌گردانی از انجمن علمی ‌و انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران به جائی رسیده است که در عمل نقشی در تصمیم گیری‌های کلان و خرد سلامت شهروندان ندارند. بر در و دیوار بزرگ ترین نهاد مدنی غیر دولتی دندان‌پزشکان، غبار رخوت نشسته است.
انجمنی علمی‌که نشریه علمی ‌نداشته باشد، نشست های ماهانه برگزار نکند، چالش‌های کاری اعضاء را به گفتمان نکشد، تجربه های بالینی اعضاء را در اختیار دیگران قرار ندهد و با بهره گیری از توان اعضای واقعی خود ( نه اعضای فرضی!!!) در کلیه سمت گیری‌های بخش سلامت ملی شرکت نکند، علت وجودی خود را به پرسش کشیده است.
انجمن علمی‌ دندان‌پزشکی ایران، رئیس دارد، نایب رئیس دارد، دبیر علمی دارد، دبیر اجرائی دارد، تشکیلات اداری عریض و طویل دارد و چه و چه‌ها، ولی، نه لیست اعضاء دارد، نه مجله علمی. برگزاری نشست‌های ماهانه علمی هم که گوهره و شجاعت ویژه خودش را می‌طلبد!!
این انجمن در سال یک کنگره برگزار می‌کند که در حقیقت زیر نام آن، با برپائی بازار مکاره خرده فروشی کالای دندان‌پزشکی، با واسطه گری درآمد زائی می‌کند.
انجمن علمی ‌دندان‌پزشکی ایران در سال ۱۳۸۷ به ثبت رسید ( ۶ سال پیش) و از آن زمان تا کنون، درآمد این انجمن از بازار مکاره خرده فروشی کالای دندان‌پزشکی رشدی شتابان داشته است تا جائی که درآمدش در سال ۱۳۹۲ از ۲۵ میلیارد ریال افزون‌تر شد. با این حال، همان گونه که در مجمع عمومی ۱۸/۲/ ۱۳۹۳شنیدیم، هیئت مدیره ادعا کرد ۳ میلیارد ریال از یک شرکت تجاری قرض گرفته است تا بتواند کنگره علمی سال ۹۳ را برگزار کند. چون تراز مالی این انجمن تصویب قانونی نشده است، به عنوان عضو انجمن علمی، تنها زمانی می‌توان قضاوت درست کرد که پس از شنیدن گزارش بازرس از عمل کرد مالی، مجمع عمومی گزارش هیئت مدیره را تصویب کرده باشد و به روشنی دریافته شود چه بهره ای از این درآمد به خزانه انجمن علمی رسیده است. اساس نامه انجمن و قانون این کشور نیز این را می‌گویند.
نگاهی به مجمع عمومی‌های دو سال گذشته و انتخاباتش بیندازیم که خود گویای حال و روز انجمن است.
هیئت مدیره فعلی انجمن‌ علمی‌ در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۰ انتخاب شد ولی مجوز رسمی ‌فعالیت آن توسط وزارت بهداشت و درمان در ۱۷ فروردین ۱۳۹۲ صادر شد. نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که اعتبار انجمن و روی‌کرد دندان‌پزشکان در زمان این هیئت مدیره به سرعت از دست رفته است تا جائی که شمار شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌ به اندازه ای کاهش یافته است که در هیچ دوره ای حتی زمانی که اختلاف‌های درونی انجمن در اوج قرار داشت، مجمع عمومی ‌تا به این رویه کم جان نشده بود.
هیئت مدیره کنونی انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران، نخستین مجمع عمومی‌ را در ۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۲در سالن سعدی برج میلاد هم‌زمان با کنگره ۵۳ برگزار کرد. همان زمان زنگ هشدارباش به صدا درآمده بود که هیئت مدیره به آن توجه نکرد. با این که نزدیک به ۷ هزار نفر به برج میلاد آمده بودند از این شمار فقط ۹۰ نفر در مجمع عمومی‌ دو انجمن علمی‌ دندان پزشکی ایران و انجمن صنفی دندان پزشکی ایران شرکت کردند.
شوربختانه هیئت مدیره صدای زنگ خطر را به جای شنیدن خاموش کرد و در واکنش، برای پیش‌برد هدف‌های خود، به مجمع‌های عمومی مهندسی شده روی آورد. بازخورد این روشِ کار را در مجمع عمومی‌ پس از آن دیدیم.
در مجمع عمومی‌۴ بهمن ۱۳۹۲ که برای انتخاب اعضای دیگر هیئت مدیره برگزار شد تنها ۴۰ نفر شرکت کردند. شمار رای۴ عضو اصلی وعلی البدل را در جدول می‌بینید.
چون اعضای هیئت مدیره انجمن دندان پزشکی ایران ( انجمن صنفی) عضو هیئت مدیره انجمن علمی ‌نیز هستند، آمار اخرین انتخابات انجمن صنفی را نیز آورده ام که در آن تنها ۲۶ نفر در انتخابات شرکت کردند.
در روزگاری نه چندان دور، انجمن دندان‌پزشکی ایران رونق و اعتباری داشت و کلام و طرح‌هایش در مجلس و دولت به زر خریده می‌شد. جا دارد بیندیشیم که چرا کار به این جا کشید و در جایگاه یک دندان پزشک و یک عضو انجمن چه باید کرد تا بار دیگر انجمن مادر نقشی کارا در برنامه ریزی‌های هدایت سلامت مردم و یاری رسانی به دندان‌پزشکان برای بالابردن توانائی‌های تئوریک و عملی داشته باشد.

۱
مجمع عمومی‌چهارشنبه ۲۵/اردی‌بهشت/ ۱۳۹۲
سالن سعدی برج میلاد، - هم‌زمان با کنگره ۵۳
شمار شرکت کنندگان در مجمع عمومی نزدیک به ۹۰ نفر


۲
مجمع عمومی‌و انتخابات ۴ بهمن ۱۳۹۲
شمار شرکت کننده: ۴۰ نفر
شمار نامزد عضویت در هیئت مدیره : ۵ نفر
سید محمود میران ۲۴ رای انتخاب به عنوان عضو اصلی هیئت‌مدیره
عطا الله شیرازی ۲۲ رای انتخاب به عنوان عضو اصلی هیئت‌مدیره
عباس دلورانی ۱۲ رای عضو علی البدل هیئت مدیره
سید مصطفی فاطمی ۱۰ رای عضو علی البدل هیئت مدیره

انتخابات مجمع عمومی‌۱۶مرداد ۱۳۹۳
برای انتخاب ۲ بازرس و یک علی البدل انجمن صنفی
شمار شرکت کننده ۳۰ نفر
شمار شرکت کننده در رای گیری: ۲۶ نفر
شمار اسمی‌اعضای انجمن ۳۰.۰۰۰ نفر

نامزد بازرسی
شفیع جعفری (تهران) ۲۱ رای - بازرس اصلی
محمدصادق آخوندی (تهران) ۱۴ رای - بازرس اصلی
کریم لاله ماژین (ایلام) ۱۱ رای - بازرس علی البدل
جمشید نیک‌زاد ۵ رای

آیا نیازی به تفسیر هست؟
انجمن برای آن که بتواند اداره بخشی از جامعه را با گرد آوردن دندان‌پزشکان جامعه و بهره وری از توانائی‌های آنان به سود سلامت شهروندان کشور به عهده بگیرد باید پرتوان و سالم زیست باشد.
دندان‌پزشکان برای آن که جایگاه اجتماعی خود را نیرومند‌تر ساخته و چالش های حرفه ای را به درستی گشوده کنند، احتیاج به انجمنی نیرومند دارند. جز با شرکت تک تک همکاران در سرنوشت انجمن نمی‌توان به این خواسته رسید...

ادامه دارد...
آیرج کی‌پور ۴ آبان ۱۳۹۳


 
دکتر جان
باسلام

کارهای ما مصداق کامل افراط و تفریط است. بازرس انجمن آن طور که طی 52 سال گذشته مرسوم بوده، خود "جزئی از هیئت مدیره" و کمک برای گردش بهتر کارها بوده است، ولی در این دوره بر مبنای لج و لجبازی، مشگلی در حال تکوین است که امیدوارم در مجمع عمومی راه حلی برای آن پیدا شود.
نظر شما جناب دکتر افتخاری بابت این جریان چیست؟
ممکن است من را هدایت و راهنمایی بفرمایید؟
سندوزی

 
دکتر افتخاری عزیز،

دوست داشتم در مورد این موضوع مهم اول مطلع باشم بعد عامل. راهی هم به نظرم نرسید جز اینکه دست به دامان پیر و مراد زنده ی جامعه دندان پزشکی ایران بزنم که از شما پرسیدم. هرچند پاسخم را کافی نگرفتم، ولی مانوس و دوستدارتان هستم و می مانم. ارزش و اعتبارشما به نوعی با ما گره خورده و گشودن این گره خوردگی را نمی خواهیم. این«ما»از نوع سلطان صاحب قرانی نیست. «ما» به معنای خانواده دندان پزشکی کشور است که صدپارچه اش می خواهند و همین«ما»ی پیر و جوان برای دوام، بقا، عزت و بزرگیش می کوشیم. دقت فرمایید می نویسم «جوان» در اکثریتی که ما پیرانِ، حتی اگر در اقلیت هم باشیم، بنا به دلسوزی که برای اکثریت داریم، هنوز هم نمی خواهیم رشته کار را از دست بدهیم.
صاحب باور و تفکرم و برای جوانانی که در ایران دندان پزشکی -یا هر رشته ای دیگر را- می خوانند تا روزی خدمتگزاران این مردم باشند، نگرانم. اگر سودی برای بهبود وضع موجود و سپردن کار جوانان به خود جوانان ممکن و میسور باشد، کوتاهی جرم است. دوست ندارم مرتکب این جرم باشم.
سنگ بنای جامعه دندان پزشکی، بر خلاف نظر موسسین اولیه اش (شادروان دکتر نواب و دوستان) بر این اساس نهاده شده که کار از دست کاردان هایی محدود خارج نشود. آن زمان شادروان دکتر محسن سیاح بود که سندیکا را دراختیار داشت و به گونه شاهد عینی نظرخیر داشت و می خواست سررشته کار دست خودشان باشد نه غیر. دوستان موسس همین جامعه که نمی خواستند مقید باشند، با توسل به خرد جمعی، این را برنتابیدند و بنایی نوین متناسب با شرایط آن ایام را بنیان گذاشتند.
گفتنی کم نیست ولی شاید گره گشا نباشد.


همکاران جوانم،

باید به یاری جوانان- که حداقل بیش از پانزده هزار نفرند، اقدام به یک کار اساسی آن لاین کرد و به طور آن لاین نیروی جوان را به حرکت آورد و... این رسالت را بر دوش ایردن می بینم و امیدوارم این پایگاه متوجه رسالت خود باشد. رسانه ایردن که همواره شاهد حفظ بی طرفی اش بوده ام، نباید «بی طرفی» را با «سکوت» اشتباه بگیرد. از آن طرف از سروران و پیش کسوتانی چون دکتر افتخاری و از پرتلاشانی چون دکتر کی پور و همسرشان هم انتظار دارم که مانع تفرقه ی بیشتر شوند و با کمک امکاناتی چون ایردن، با کمک تکنولوژی روزآورد، به رفع مشکلات بیاندیشند و با یگانگی و یکپارچگی کامل، در صدد رفع یا کاهش معضل یا معضلات باشند نه خدای ناکرده با توسل به شیوه های «فرد محکوم کن» که نتیجه اش کم دوام، کدورت زا و بی اثر یا کم اثر در سرنوشت حرفه است، مبادرت به ترغیب یا ممانعت از وقوع امری جمعی شوند.
آرزوی موفقیت و سربلندی حرفه دندان پزشکی و ترفیع شان دندان پزشکان ایران را دارم. با امید به سربلندی جامعه دندان پزشکی ایران، شرکت در این مجمع عمومی را با اکثریت بزرگی از جوانان و نواندیشان دندان پزشک یک ضرورت می دانم. همکاران جوان ولو بیشترین گرفتاری را در شهر یا مطب خود داشته باشند، برای ارتقای حرفه و سربلندی خود و آیندگان این حرفه تکلیف دارند که برای یک روز هم شده کار و دیار را بگذارند و با شرکت در تصمیم گیری های جامعه دندان پزشکی در جهت قدرشناسی از زحمات بانیان و مدیران این تشکل، در برنامه های عمومی آن مشارکت فعال کنند. کاش این پدر و همکارتان نیز در ایران و در کنارتان فرصت حضور می داشت.

سربلند و سرفراز باشید که این سرفرازی با همت خودتان به دست آوردنی است و بس!

امیراسماعیل سندوزی

 
دکتر کی پور عزیز همکار ارجمند،

با ادب و مهربانی،

در این چند ماه گذشته نوشته های شما را دنبال کرده و خوانده ام،
نه تنها نوشته شما بلکه گفتار یا نوشتار همکاران آن سوی شما را – دقت فرمایید من این همکاران را مخالف نمی نامم- دنبال کردم. صرف نظر از نحوه برخورد، هدف بیانی، عملی و کلی هر دو گروه، باید، بهبود وضع موجود باشد. این هدفی است که در راستای فکری و ذهنی من هم می گنجد.
بنابراین اجازه بدهید بی هیچ رمز ورازگویی و پرده پوشی، به صراحت و احترام برای هر دو گروه بنویسم:
پیش از ورود به موضوع ، شاید لازم باشد به رئوس مطالب و نظرکلی ای که باید درنظر داشته باشیم، به گونه فشرده اشاره ای داشته باشم، سپس به نوشته های شما دوستان بپردازم.
باور نظام مدیریتی مستلزم این است که:
در برخورد با چالش ها، نظرخواهی ها، طرح، بحث، گفت و شنید و تصمیم گیری ها، کاربرد شیوه حذفی یا تفوق طلبی مردود است. بحث و مشاوره، برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب و توافق است نه رسیدن به یک تضاد. راه مناسب، کوشش برای دستیابی و عمل کردن به نظر اکثریت است ولو سه نفر باشیم.
مشاوره، کارکرد گروهی، تفویض مسوولیت، عدم دخالت در مسوولیت دیگران، بررسی، انتقاد و یافتن راه هایی تازه، بخش جدایی ناپذیر در یک مدیریت کارآمد است.
درست است که مدیریت و مسوولیت با هم همراه و هم گام اند، ولی در یک مدیریت پویا، واگذاری مسوولیت و آمادگی واگذاری این مسوولیت، در هر زمان که منافع جمع ایجاب می کند، از موقعیت شناسی یک مدیر با تجربه حکایت دارد.
جلب و جذب نیروی جوان و تازه نفس، نوعی ترمیم توان کارآرایی هر جامعه ای است. گشودگی و تامین امکان برابر برای ترقی و مسوول شدن همه افراد، توان بازدهی هر موسسه را افزایش می دهد و از کهنگی و کندی کار می کاهد.
پای‌بندی همگان به اساس نامه، موجب اجرای دقیق مقررات و تقویت و نهادینه شدن قانون مداری است. تخلف، فاسد کننده یک مدیریت پویا و پوینده است.
بازگردیم به نوشته های شما:
اگر نوشته های شما واقعیت داشته باشد، (ملاحظه فرمایید دارم پیرانه و سالمندانه برخورد می کنم)،
اگر وقایع چنان باشد که شما به شهامت از دید من و به جسارت از دید دیگران عریانش کرده اید،
اگر بپذیریم که نوشته شما از دل برخاسته وبی خاروخس وخیرخواهانه است، وبرای روشنگری است نه هدف گیری،
اگر طرح این مسایل به صداقت و برای بهبود وضع موجود، موضوعیت طرح داشته باشد، که کارنیکی است و اگرنداشته باشد از روی خیرخواهی و برای رفع شبه نوشته شده باشد، باز هم بیان یک شک بهتر از مخفی کردن آنست، ولی اگر صداقت نداشته باشد اولین کسی که خسران این عدم صداقت را می پردازد باز هم شمایید.
اگردوستان سال‌دار یا هم‌سالان من، بر من ایراد نگیرند که تو کجا بودی که پای برهنه و شتابان به میان معرکه دویده ای؟
اگر باورم کنند که به خاطرعزیز جوانانی است که به امید دست یافتن به یک حرمت اجتماعی و معاش محترمانه، رنج تحصیل را برخودشان هموار کرده اند و یا در خرم آباد و جزیره کیش دارند این حرفه شریف را دنبال می کنند که می نویسم،
اگر شما قبول بفرمایید که من هنوزهم خودم را یک دندان پزشک متعهد به جامعه ایران و وجدان آگاه جامعه دندان پزشکان ایران می دانم،
اگر دست اندرکاران و گروه سازانی که زمام امور این حرفه را در بیرون از این جامعه و به قصد اختیار و هدفی که برای خودشان مقدس می‌دانند، بپذیرند که دل سوخته داند که دل سوخته چون است، دخالت من را براندازی ومخالفت تعبیر و تفسیر نفرمایند،
اگردندان پزشکان جوان و نوپا، امکان شنیدن سخنم را، به گونه ای داشته باشند، بر حقم بدانند و همراه و همگامم شوند،
اگر شما این هیچ را ذره ای و غباری صدیق بدانید،
اگر این اگرها ره به جایی و رهنمودی برای ایجاد یک اصلاح و بهبودی ای شود،
اگر دوستان سال دار و پرتجربه دست اندرکارم صلاح بدانند،
باید همه باهم بپذیریم که:

o این درهم ریختگی و خود کامگی در حفظ و تامین منافع بیش از 25000 دندان پزشک ایرانی، به هر منظور و هدفی باشد، به نفع جامعه بهداشتی وسازمان های بهداشت و سلامت مردمی نیست.
o رای اکثریت در راستای صلاح و مصلحت می تواند رهگشای این مهم شود.
o می توان این مهم را به گونه متمدنانه و صلح جویانه گشود و به نتیجه دلخواه رساند.
o شرطش این که تیپ جوان و دارای انرژی پتانیسل را وارد کار کرد.
o برای این کار، نیازمند یک طرح وبرنامه ریزی صادقانه و هم سو با نظام- که نسبت به این گونه جوامع محتاط است و دوست دارد ناظرانه نظارت و عمل کند- است.
o
اگر شما و دوستان طرف مقابل بپذیرید، می توان این طرح را که چندی ازدوستان و همکاران خوب شما هم از آن مطلع اند به گونه ای خیراندیشانه و محترمانه مطرح و حل وفصل کرد و پایه و اصولی را فراهم نمود که شرکت همه گان را باخود داشته باشد. بهترین داور و قضاوت کننده، صاحبان این انجمن و جامعه دندان پزشک ایرانند. امکان شرکت آنها را هردو سوی سخن فراهم کنند تا حق به رای آورنده چند هزار نفری برسد. گیرم دوستان عزیز 200 نفر آمدند و به شما رای دادند، شرم تان نمی آید که خود را نماینده 24800 دیگر بدانید؟

روی سخنم با دندان پزشکان جوان است، فرزندان برومند و خوش اندیشم، اگر شما به مهر وملایمت برنخیزید، کسی برای احقاق حق شما برنخواهد خواست*
آیا با این پیشنهادم موافقید؟

*چه کسی می خواهد،
من و تو ما نشویم؟
خانه اش ویران باد !
من اگر ما نشویم، تنهاییم
تو اگر ما نشوی، خویشتنی
من اگر برخیزم
تو اگر برخیزی،
همه بر می خیزند!
من اگر بنشینم
تو اگر بنشینی،
چه کسی برخیزد؟

دکترامیر اسماعیل سندوزی
پاییز1393
 
کاهش اعتبار انجمن، چگونه و چرا؟
بخش دوم:

کاهش ناگهانی تعداد شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌ و گزینش اعضای هیئت مدیره با کم‌ترین رای ممکن، این پرسش را پیش آورد که آیا با روی گردانی و ناامیدی دندان‌پزشکان از نهاد‌های حرفه ای خود روبرو هستیم یا روش‌هائی که هیئت مدیره برای بقای خود در مسند قدرت گرفته است، حصاری از بی‌خبری پیرامون انجمن کشیده و دندان پزشکان را نسبت به آن چه در درون خانه می‌گذرد بی تفاوت کرده است؟
تقریباً در تمام کشور‌ها، نهاد‌های مدنی برای طرح مسائل اجتماعی، پیشاپیش دولت می‌تازند. طرح خواسته‌ها و کشمکش برای دستیابی به آن در اجتماع سال‌ها به‌درازا می‌کشد تا سرانجام ترکیب دولت به گونه ای تغییر کند که یک نهاد مدنی بتواند بخشی از مطالباتش را تحقق یافته ببیند. ولی گاهی شرایطی پیش می‌آید که ناگهان انبوهی از خواسته‌های مدنی را می‌توان در زمانی کوتاه جامه عمل پوشاند.
امروزه انجمن‌های ما فرصتی استثنائی برای جهش به سوی مرحله ای فرازتر در اداره جامعه به دست آورده اند. این فرایند در زمان دولت ریاست جمهوری فعلی اتفاق نیفتاد بل‌که روندی است که از سال‌ها پیش به آهستگی پذیرفته شد و امروز با مشی اعتدالی شکوفا شده است.
انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران به جای درک این لحظه و گردآوری گسترده دندان‌پزشکان برای تحکیم وجهه و اعتبار حرفه، به سوی اقتصاد گرائی، ریاست بازی و حذف بازرس از راه ترفندهای شبه اساس‌نامه ای مشغول شده است.
چندی پیش وزیر بهداشت تقاضا کرد انجمن‌های علمی ‌با نقد از درون، مشکلات داخلی خود را برطرف کرده و سهمی ‌در پیش‌برد هدف‌های دراز مدت ملی به عهده بگیرند. طبیعی است انجمن علمی ‌دندان‌پزشکی ایران با تشکیل مجمع عمومی‌30 نفری نمی‌تواند خود را نماینده واقعی 30 هزار نفر دندان‌پزشک کشور بداند و هیئت مدیره ای که با کم‌تر از 30 رای انتخاب می‌شود، هیچگاه توان روانی ابراز وجود نخواهد داشت. نباید از دولت انتظار داشت دایه مهربان تر از مادر شده و به انجمن دندان‌پزشکان بیش از آن چه هست بهائی داده شود.
متاسفانه تفکرات حاکم بر هیئت مدیره انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران که از سوئی به نشست‌های پشت صحنه دل خوش کرده است و از سوئی دیگر، با تدارک برای حذف بازرس و گریز از حساب‌رسی، می‌خواهد بر مسند قدرت بماند، انجمن را به ایستائی و کم اعتباری کشانده است.
در این لحظه، غلبه بر رکود و بی تفاوتی، گرد آمدن در مجمع عمومی‌8 آبان 93 و اعلام نظر قاطع برای شکست این ایستائی، نخستین گامی‌است که از هر دندان‌پزشکی که نسبت به آینده حرفه خود احساس مسئولیت می‌کند، طلبیده می‌شود.
آمدن گروه بزرگی از دندان پزشکان به مجمع عمومی 8 آبان، به معنای قوام یافتن موقعیت دندان‌پزشکان در هرم اجتماعی کشور است. گام بعدی را مجمع عمومی ‌برخواهد داشت که کوچک‌ترین آن حساب‌رسی از درآمدهائی است که هیئت مدیره از شفاف سازی آن ابا داشته است.
تحقیر شدن اعضای انجمن در نزد شرکت‌های فروش کالا پس از وابستگی درآمد انجمن به شرکت‌های تجاری، تا آن حد پیش رفت که گروهی از غرفه داران در کنگره 53 برج میلاد شعار مرگ بر انجمن و مرگ بر هیئت مدیره راه انداختند و آنان را تهدید به افشای مسائل پنهانی کردند.
همکاران عزیز. در مجمع عمومی‌ می‌توان برای نخستین بار از ترکیب درونی انجمن و سطح آگاهی سازمان یافته دندان‌پزشکان اطلاعات با ارزشی به دست آورد. چون نقطه محوری تقاضای بازرس برای برگزاری مجمع عمومی،بهره گیری از اراده و قدرت جمعی برای حساب‌رسی و شفافیت مالی و کاری در انجمن است، پیرامون رکن بازرسی، کسانی خواهند ایستاد که خواسته‌هائی مانند شفافیت در کار مالی و کاری را می‌طلبند و امید دارند با برطرف کردن این بندها، موقعیت از دست رفته انجمن را باز گردانند. ثبت و تحلیل ترکیب شرکت کنندگان در مجمع عمومی ‌و سپس معرفی این گروه‌ها می‌تواند تصویر روشنی به دست دهد که چه کسانی مدافع به روز کردن فعالیت انجمن اند و چه کسانی در پشت رکن هیئت مدیره صف کشیده و خواهان ادامه وضعیت فعلی یعنی ناشفافی در فعالیت کاری و مالی، تبدیل انجمن علمی ‌به انجمنی شبه تجاری و گریز از انجام وظایف اساس نامه ای هستند.
چون برای نخستین بار است که بازرس یک انجمن، مجمع عمومی تشکیل می دهد، این پندار می‌تواند بروز کند که با درگیری و برخوردهای تشنج آور در مجمع عمومی روبرو خواهیم بود. با شناختی که از همکاران داریم می‌توان نشان داد که چنین نخواهد شد. دندان‌پزشکان ما با همه اختلافی که می‌توانند در مسائل گوناگون داشته باشند، در رویاروئی با هم حرمت‌ها را نگه داشته و از اتهام زنی پرهیز می‌کنند. مجمع عمومی 8 آبان93 نیز همان طور که پیش‌تر دیده ایم، بسیار آرام و در جوی دوستانه شروع شده و پایان خواهد یافت.
همکاران عزیز. بدون شرکت گسترده در نشست‌هائی که به کار حرفه می‌پردازد؛ از جمله مجمع عمومی ‌انجمن، نباید انتظار داشت چالش‌های حرفه ای به ‌خودی خود گشوده شود و دندان‌پزشکان موقعیت مناسب‌تری پیدا کنند.
اگر انجمن لاک کهنگی را شکسته بود و همه اعضاء می‌توانستند بر پایه اساس نامه ای به روز شده، از راه اینترنت نظر و رایشان را ابراز کنند، می‌شد درک کرد دیدگاه همکاران درباره این گونه پدیده ها چیست، ولی به جای نوسازی، هیئت مدیره در بند نقش ایوان است و عضو انجمن پای در گریز.
تعریف از خود، ما را به مقامی‌ نمی‌رساند. باید در عمل گام برداشت. می‌توان صبح پنج‌شنبه را تعطیل کرد و به مجمع عمومی‌آمد. با این کار شما به سهم خود، گامی‌ به سوی توان‌مندی انجمن و حرفه خود برداشته اید.
با احترام. آیرج کی‌پور
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel