تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
زیرمیزی پزشکان
 

پزشکانی که زیرمیزی دریافت نمی کنند، مورد تمسخر قرار می گیرند


دکتر سیدهاشم سیدمهدی عضو انجمن جراحان عمومی ایران با بیان اینکه درد نظام سلامت با سرانه پایین درمان حل نمی شود، گفت: یکی از پیامدهای این مساله آن است که پزشکان در یکی از بیمارستان خصوصی که کار می کنم، زیر میزی می گیرند و افرادی که این کار را نمی کنند، مورد تمسخر سایران واقع می شوند.

 
دولت یازدهم آمد. دولت یازدهم با امید فراوان آمد. دولتی که قرار شد با تدبیرش امید را به جامعه ایران باز گرداندوزیر بهداشت با پزشکان رشوه بگیر چه خواهد کرد؟ و مشکلات را حل کند. مشکلاتی که از فاز اول هدفمندی یارانه ها بر دوش جامعه باقی مانده بود و جامعه بیمار از به دوش کشیدن این مشکلات دیگر تاب و تحمل نداشت.
حسن روحانی همزمان با پا گذاشتن به عرصه دولت و سیاست گذاری با جامعه ای روبرو بود که همزمان با افزايش قابل‌توجه تورم به‌دليل سياست‌هاي غلط اقتصادي از يک سو و از سوي ديگر اجراي ناقص فاز اول هدفمندي يارانه‌ها و بر زمين ماندن قانون برنامه چهارم توسعه، بيماري يکي از اصلي‌ترين دلايل سقوط افراد به زير خط فقر بود.
به همین دلیل دکتر حسن روحانی اگرچه پیش از انتخابات وعده رفع مشکل درمان را داده بود پس از شروع به کار هیئت دولت از طرح تحول نظام سلامت سخن به میان آورد. طرحی که می توانست بخش قابل‌توجهي از بار منفي اجراي فاز دوم هدفمندي دوم يارانه‌ها را خنثي کند.
با این وجود هرچند از ابتداي روي کار آمدن دولت يازدهم، سير صعودي و لجام‌گسيخته افزايش قيمت دارو متوقف و روزنه‌هايي از اميد در برابر بيماران روشن شد اما همزمان با زمزمه‌هاي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها و سپس اجراي آن، ترسی دوباره بر جان بيماران و خانواده‌هايشان افتاد. ترسی که وزارت بهداشت دولت یازدهم توانست عنان مهار آن را به دست گیرد.
با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت و اختصاص بیمه همگانی از بخشی از درآمد دولت از حدف یارانه ها قسمت عمده ای از هزینه های درمانی کاسته شد و نگرانی ها دوباره فروکش کرد.
بر طبق سخنان دکتر سيدحسن هاشمي، وزير بهداشت، در تشريح جزئيات این طرح، بيماران بستري در شهرها فقط 10 درصد و بيماران بستري مناطق روستايي، کميته امداد،‌ افراد تحت‌تکفل بهزيستي، عشايري و... که از طريق نظام ارجاع به بيمارستان‌ها مراجعه مي‌کنند، فقط 5 درصد هزينه‌هاي بستري‌شان را خواهندپرداخت.
با این حال اما بار دیگر نظام سلامت و وزارت بهداشت با موجی دیگر از مشکلات مواجه شد. دکتر حسن هاشمی با وجود این که یکی از بی حاشیه ترین وزیران دولت یازدهم است و به جرأت می توان گفت بهترین وزارت را از ابتدای وزارت خود تا کنون نشان داده است اما مشکلات گویا یکی پس از دیگری بر سر راه وزارت او سبز می شوند.
اگرچه سال گذشته بود که ماجرای زیر میزی گرفتن پزشکان متخصص بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت اما پیگیری رسانه ها کار را به جایی رساند که لیستی از اسامی این پزشکان اعلام شد. چندی پیش خبرگزاری ایسنا لیستی از اسامی پزشکانی را منتشر کرد که نام 14 پزشک مشهور در آن وجود داشت که البته این امر مورد انتقاد اعضای شورای عالی نظام پزشکی قرار گرفت.
در این لیست که اسامی پزشکان رشوه گیر به صورت مخفف در آن ذکر شده است، از جراحی عمومی تا ارتوپد و ماما دیده می شد.
بر طبق آنچه که در این گزارش آمده است، پزشکانی که از تخصص بالایی در حوزه تخصص خود برخوردار هستند بدون هیچ ابایی مبالغی بین 30 تا 60 میلیون از بیماران خود طلب می کنند.
در این گزارش همچنین آمده است که این افراد با شیوه‌های مختلفی از جمله داشتن حساب بانکی متعلق به شخصی دیگر، خواهان این مبالغ هستند با چنان ظرافتی اقدام به دریافت زیرمیزی می‌کنند که به سختی می‌توان تخلفات را شناسایی و این افراد را متهم به اقدامات غیرقانونی کرد.
با این وجود اما از سوی دیگر بیمارانی که ناچار به پرداخت این مبالغ هستند از اعتراض و علنی کردن پرداخت زیرمیزی امتناع می‌کنند زیرا معتقدند اگر دوباره گذارشان به این پزشک بیفتد از ارایه خدمات مطلوب بی‌بهره مانده و همین ترس باعث فرار از اعلام اسامی پزشک مربوطه از سوی بیمار می‌شود.
خبرگزاری ایسنا در ادامه این گزارش می آورد که همه این فجایع در سایه برخی بیمارستان‌هایی رخ می‌دهد که نام خصوصی بودن را یدک می‌کشند و آیین‌نامه‌هایی مبنی بر دریافت نکردن مبالغ اضافه از بیماران را دارند.
با این وجود اگرچه خبرگزاری ایسنا با اعلام این اسامی پرده از روی فسادهای اقتصادی در حوزه پزشکی برداشت اما با انتقادهایی از سوی مسئولین مواجه شد.
در همین راستا دکتر سید سجاد رضوی، مدیرکل نظارت بر درمان و اعتبار بخشی وزارت بهداشت گفت: جوسازی در خصوص دریافت های غیرمتعارف، پیگیری های قانونی وزارت بهداشت در این خصوص را بی نتیجه می سازد و همچنین به اعتماد مردم به جامعه پزشکی ضربه می زند.
وی همچنین در رابطه با صحت این لیست از اسامی پزشکان رشوه گیر گفته است: اسامی 14 پزشک اعلام شده در رسانه ها نیز تنها نمونه‌ای از فهرست ارسالی بوده و انجام این چنین بررسی‌هایی برای اولین بار نبوده که اتفاق می افتاده است و بی‌تردید برای آخرین بار هم نخواهد بود. اسامی این 14 پزشک در حالی منتشر شده که تخلف آنها تایید نشده است بلکه شکایت از آنها صرفاً بر اساس شکایت‌های تلفنی، حضوری یا بررسی‌های دانشگاهی بوده است.
مدیرکل نظارت بر درمان و اعتبار بخشی در این باره گفت: بر اساس آخرین گزارش سازمان نظام پزشکی، شکایت هفت مورد از آنها اصلا وارد نبوده است؛ به طوری که پزشک نامبرده شده در رسانه ها یا در ایران نبوده یا در رشته مطرح شده، فعال نیست. حدود هفت مورد دیگر را سازمان نظام پزشکی بررسی کرده و جهت اقدامات بعدی به دادسرای مربوطه ارجاع داده است. بنابراین اعلام این اسامی به هیچ عنوان اخلاقی نبوده است.
اگرچه موج انتقادات به لیست اسامی پزشکان رشوه گیر شدید بود اما با انتشار سخنان ایرج ندیمی‌" نماینده مردم شهرستان‌های لاهیجان و سیاهکل در بهارستان از سوی رسانه ها مبنی بر حضور 300 پزشک در لیست 3هزار نفری از افراد مالیات گریز که ماهیانه درآمدی بیش از یک میلیارد تومان از روش‌های مختلف همچون دریافت زیرمیزی از بیماران کسب می‌کنند، افکار عمومی و رسانه ها را بیش از بیش به این موضوع جذب کرد.
در همین راستا اما دکتر سيد سجاد رضوي رئيس مرکز نظارت بر درمان وزارت بهداشت، با اعلام خبر تعهد سازمان نظام پزشکي و انجمن‌هاي علمي مربوط براي پيشگيري از اخذ مبالغ اضافه و حذف زيرميزي در کشور در ارتباط با عواقب این رشوه گیری ها گفت: تذکر شفاهي و کتبي که پيش از اين به عنوان اولين برخورد با پزشکان متخلف تعيين شده بود، حذف شده است؛ بنابراين اگر پزشکي به دريافت زيرميزي اقدام کند، با «ممنوعيت طبابت» مواجه خواهد شد که اين مسئله براي بار اول از ۳ماه تا يک سال خواهد بود و در صورتي که ادامه پيدا کند، «محروميت دائمي از طبابت» خواهد داشت.
با این حال اگرچه از زمانی که موضوع رشوه گیری پزشکان در ایران مطرح شده است حدود یک سال می گذرد و سازمان نظام پزشکی در حال بررسی این موضوع است اما گمانه زنی افراد از دست داشتن مدیران بیمارستان ها با این پزشکان در این رشوه گیری ها حکایت دارد.
با این وجود اما گسترش و اهمیت رشوه گیری در نظام پزشکی به طور علنی آن چنان وزارت بهداشت را مورد انتقاد قرار داد که وزیر بهداشت را نیز وادار کرد که انگشت اشاره به سوی پزشکان دراز کند و به آنها اولتیماتوم دهد.
وزیر بهداشت در آستانه پانزدهم آبان‌ماه و همزمان با نزدیک شدن به اجرای گام سوم طرح تحول نظام سلامت ضمن تاکید بر لزوم رعایت تعرفه‌های قانونی خطاب به پزشکان رشوه گیر گفت: با احدی رودربایستی نداریم؛ شک نکنید کسانی که خارج از تعرفه‌ها دریافتی داشته باشند، اجازه طبابت نخواهند داشت.
وزیر بهداشت افزود: در حوزه دولتی و دانشگاهی به سخت‌ترین شکل ممکن با تخلفات و دریافت‌های خارج از تعرفه برخورد می‌شود. هر نوع دریافت خارج از تعرفه را رشوه می‌دانم. البته این به معنای آن نیست که گوش‌مان بسته است. همواره آماده دریافت پیشنهادات هستیم. چندین بار گفته‌ام زمان می‌برد تا به نقطه مطلوب برسیم اما مسیر همین است که پیش گرفته‌ایم. براین اساس حتما برآنچه که با شما عهد کرده‌ایم وفادار خواهیم بود. سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت، سازمان مالیاتی، قوه قضاییه و تعزیرات هم پای کار هستند.
اما با این حال باید دید که با نزدیک شدن به اجرای گام سوم طرح تحول نظام سلامت وزارت بهداشت چگونه از این موانع گذر خواهد کرد؟ و تکلیف زیرمیزی های پزشکان متخلف چه خواهد شد؟
shafaf.ir
 
سه شنبه ۱۶ دى ۱۳۹۳
محرومیت قطعی ۵ پزشک زیرمیزی بگیر
معاون نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: ۱۰۰ هزار تماس با سامانه ثبت شکایات تعرفه‌ای و دریافت زیرمیزی برقرار شده که ۲۶۹ مورد آن مرتبط با بستری بوده است. از این میان برای ۵ پزشک حکم قطعی محرومیت از طبابت صادر شده است.
محمد جهانگیری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در رابطه با ‌آخرین وضعیت ثبت شکایات تعرفه‌ای در سامانه ۱۶۹۰گفت: وضعیت مطلوب است با توجه به فرایند نظارتی منسجم نشان داده شد که جامعه پزشکی همانگونه که در علم پیشرو هستند در اخلاق و رعایت حقوق بیماران نیز پیشرو هستند.
وی ادامه داد: از ۱۰۰ هزار تماسی که با این سامانه گرفته شده و چندین هزار بازدید و بازرسی‌های انجام شده در نهایت ۹۰ درصد پرونده‌ها مقطوع شد و ۵ رأی صادر شده است.
جهانگیری گفت: آمار پایین حکم صادره نشان‌دهنده فرهیختگی و پایبندی جامعه پزشکی به اخلاق حرفه‌ای است البته اگر مطالبات پزشکان به موقع داده شود این انحرافات صورت نمی‌گیرد چرا که انحراف به دست جامعه پزشکی نیست و از جایی صورت می‌گیرد که مطالبات به حق آنها داده نشده است.
 
سید حسن هاشمی وزیر بهداشت این روزها بیشتر به خاطر درگیر شدن با بخشی از جامعه پزشکی که به حق خود قانع نیستند مورد توجه رسانه‌ها است. آقای وزیر امروز از زیرمیزی سالانه هفت تا ده هزار میلیاردی در نظام سلامت خبر داده است. با توجه به آمار پزشکان کشور، این اعداد به معنای این است که چیزی حدود ۳۵۰۰ پزشک، هر کدام سالی دو سه میلیارد تومان رشوه می‌گیرند!

جمع به نسبت کوچکی از پزشکانی که در آغاز طبابت سوگند بقراط بر زبان می‌آورند تا به اصول و اخلاق پزشکی اعلام تعهد کنند و جان و سلامتی بیمار خود را بر هر چیزی مقدام دارند، هر سال تقریبا دو تا سه برابر اختلاس مشهور سه‌هزار میلیارد تومانی از مردم زیر میزی می‌گیرند.
وزیر بهداشت در حالی بر نظارت بیشتر بر بخش درمان و جلوگیری از دریافت زیرمیزی از بیماران تاکید دارد که به گفته وی مردم پیش از اجرای طرح تحول سلامت سالانه ۷ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان زیرمیزی پرداخت می‌کردند.
هاشمی در حالی بر مبارزه با زیرمیزی تاکید کرده است که سوابق موضوع اجازه خوش‌بینی چندانی را نمی‌دهد. سالهاست که مسئولان وزارت بهداشت بر عزم خود برای مبارزه با زیرمیزی تاکید می‌کنند و مجلس برای اصلاح و یا تصویب قوانین مناسب اعلام آمادگی می‌کند، ولی پولی که در این وسط وجود دارد بزرگتر از آن است که با هشدار و اندرز بتوان برای آن کاری کرد.
با فرض جمعیت هشتاد میلیونی ایران، هر ایرانی به طور متوسط سالی حدود صدهزار تومان به جمع محدود پزشکان زیرمیزی بگیر، زیرمیزی می‌دهد و اگر آمار بانک جهانی را در نظر بگیریم که تعداد پزشکان ایرانی را یک پزشک به ازای هر هزار نفر می‌داند، با توجه به ادعای شیوع دو تا پنج درصدی زیرمیزی بین پزشکان و به ویژه جراحان، می‌توان فرض کرد که ۳۵۰۰ پزشک، هر کدام سالی دو سه میلیارد تومان رشوه می‌گیرند!
موضوع زیرمیزی و وضعیت مالی این بخش خاص از نظام سلامت کشور در چند سال اخیر بارها و بارها خبرساز شده است. سال گذشته، علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی در حاشیه تشریح عملکرد ۱۰۰روزه سازمان نظام پزشکی درباره چگونگی وجود ۳۰۰ پزشک که ماهانه یک میلیارد تومان درآمد دارند و مالیات نمی‌دهند و درصدی از این درآمدهای خود را از طریق زیرمیزی کسب می‌کنند، اظهار داشته بود: بنده با توجه به اینکه از سال‌های دور در زمینه قوانین مالیاتی در حرف پزشکی اطلاعات دارم بنابراین به هیچ وجه این آمار را قبول ندارم.
محمد جهانگیری معاون برنامه‌ریزی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور نیز با این ادعا که یک فرار مالیاتی برخی صنوف به‌اندازه کل درآمد جامعه پزشکی است، گفته است: درآمد یک میلیارد تومانی ۳۰۰ پزشک در هر ماه، در قبال ۲۳۰ هزار عضو گروه پزشکی رقمی نیست.
آمار جدید وزیر بهداشت نشان می‌دهد که فاصله واقعیت زیرمیزی با ان چه نظام پزشکی از آن دفاع می‌کرده است، چقدر عمیق است. از این بیشتر، فاصله حجم زیرمیزی‌ها با مجازات زیرمیزی‌بگیران است.
سجاد رضوی مدیر کل وقت دفتر نظارت بر درمان وزارت بهداشت در اردیبهشت ماه ۱۳۹۲در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار داشته بود که «برخی اسناد قطعی نیست و بر این اساس در قانون تعریف جرم با تنبیه به صورت شفاف تبیین نشده است. مثلا از برخی دانه‌درشت‌هایی که زیرمیزی پزشکی گرفته‌اند فقط آنها را در حدود ۲۰۰ هزار تومان جریمه کرده‌اند.» به گفته وی در مجموع ۲ تا ۵ درصد پزشکان به خصوص جراحان زیرمیزی‌بگیر هستند.
ادامه آمارهای ارائه شده توسط رضوی و مقایسه آن با عددی که امروز وزیر بهداشت اعلام کرده است، عمق فاجعه مبارزه با زیرمیزی را نشان می‌دهد. رضوی اعتراف کرده بود که «در گذشته عواملی در داخل کشور و حتی در سطح وزارت بهداشت به ما فشار می‌آوردند که در مورد معضل زیرمیزی کوتاه بیاییم. ولی ما به جد مقابل این معضل ایستاده‌ایم و در سال ۹۰ بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان و در سال ۹۱ در حدود یک و نیم میلیارد تومان پول زیرمیزی پزشکی را گرفته و به بیماران برگرداندیم. ولی این مقدار شامل درصد کمی از افرادی است که زیرمیزی‌ها را گزارش می‌دهند.»
آمار حضور یک پزشک به ازای هر هزار ایرانی و به عبارت دیگر آمار تقریبا هشتادهزار نفری جمعیت پزشکان یا ۲۳۰ هزار نفری گروه پزشکی ، شیوع دو تا پنج درصدی زیرمیزی گرفتن بین پزشکان و عدد اعلامی ۷ تا ده هزار میلیاردی زیرمیزی اعلام شده توسط وزیر بهداشت، یکی از حالت‌های جدول زیر را به واقعیت نزدیک‌تر می‌سازد.
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel