جستجو  کاربران  قوانین 
ببند
نام کاربری:
رمز عبور:
رمز عبور را فراموش کرده ای؟
ثبت نام
ورود

صفحه: 1
پاسخ
چیدن یونیت ها, نحوه نصب و چیدن یونیت های دندان پزشکی

سلام
اگرممکن است نکاتی را که باید برای قرار گرفتن یونیت - صندلی های دندان پزشکی رعایت شود بفرمایید.
من یک دندان پزشک هستم و در مطبم سه یونیت دارم. مطب جدیدی تهیه کرده ام که قصد انتقال یونیت ها به محل جدید را دارم.
تشکرمی کنم

پاسخ کوتاه شما این است که:
سعی کنید صندلی درمان دندان پزشکی را در مقابل پنجره و منظرهای زیبا قرار دهید در غیر این صورت از تابلو یی زیبا استفاده کنید. فضای درمانی علاوه بر درمان جسم باید آرامش بخش روان بیماران نیز باشد

اما توجه شما دکتر گرامی را به مطالب و تصاویری که در این زمینه گردآوری کرده ام جلب می کنم. امیدوارم با ارامه همکاری "ایردن" و سؤالات سنجیده عزیزان دندان پزشک، این مطالب به حدی برسد که به صورت مقالات مدون و سپس کتاب کاملی در زمینه "ملاحظات معماری کلینیک های دندان پزشکی" ارائه گردند.
با احترام-لادن وجدان زاده (آرشیتکت)

مطب دندان پزشکی :
1- عملکرد :
مطب دندان پزشکی اساسی ترین بخش در طراحی خدمات دندان پزشکی است . تعداد و نوع مطب تا حدود زیادی با توجه به جمعیت تحت پوشش و سیاست های حوزه خدمات بهداشت دهان منطقه مشخص می شود . همچنین اتاق یا فضای درمان باید مجهز به ابزار کافی و مناسب به تعداد دندان پزشکان کلینیک باشد .
محل انجام خدمات دندانپزشکی در اصل یک کایبن یا اتاق با صندلی دندان پزشکی (یونیت) است که تشخیص و درمان در آن صورت می گیرد. گاه برخی عملکردهای اداری نیز در همین فضا انجام می پذیرد . با وجود این، عملکرد های یاد شده باید به صورت فیزیکی از منطقه (حوزه )انجام کار جدا شود .با توجه به نوع طراحی انتخاب شده ،با قرار دان حوزه اداری در کنار پارتیشن (مانند شکل 2- پلان آزاد
ویا در قسمتی دورتر از فضای درمان شکل 1 - اتاق منفرد این مساله به راحتی قابل حل می باشد.
ابعاد یک مطب دندان پزشکی به اندازه ای است که گنجایش یک صندلی چرخدار یا دسترسی برانکارد را داشته باشد. (علاوه بر تجهیزات اصلی هر مطب) در صورتی که یک فضای درمانی قابل استفاده برای تمامی افراد جامعه حتی افراد کم توان یا ناتوان جسمی باشد دارای طراحی صحیح و منطبق بر تناسبات فضایی و انسانی از دید معماری است.
گنجاندن حداقل یک مطب محصور کمک شایانی به سازگاری و تطبیق فضا جهت رفع نیازهای ویژه یا اضطراب و نگرانی بیماران می کند .
2- حدود طراحی :
اتاق منفرد
در طراحی یک اتاق منفرد تمامی خدمات و وسایل مورد نیاز برای تشخیص و مداوا در یک اتاق ادغام می شود. اتاق منفرد هنگامی مناسب بیماران است که :
1- فقط 1 الی 2 صندلی فراهم کننده ی تسهیلات رفاهی باشد .(2 صندلی مخصوص دندان پزشک و دستیار دندان پزشک)
2- یک فضای پویا باعث افزایش کیفیت طراحی می شود .
3- مطب دندان پزشکی منفرد فضایی خصوصی را برای بیمار به هنگام درمان به وجود می آورد.
4- ظرفیت پذیرش برانکارد(جهت بیماران اورژانسی و یا هنگامی که بیمار حین انجام درمان دچار ایست قلبی و ... می شود) یا صندلی چرخدار ضروری است
5- صندلی دندان پزشکی (یونیت)
با توجه به شکل 1 ابعاد مطب دندان پزشکی منفرد 16مترمربع است .

پلان آزاد
در طراحی مطب دندانپزشکی با پلان آزاد دکترها فضا را، به صورت جفت جفت باقراردادن لگن گرد (روشویی) ،دستگاه نمایش اشعه یXو قفسه های تسهیلات مشترک بین هر دو تقسیم بندی می کنند.
هر فضا به وسیله پارتیشن های نسبتا بلند از هم مجزا می شود.
فضای سرپرستی که در قسمت انتهای جلوی هر واحد قراردارد به صورت فیزیکی به وسیله ی کابینت و حفاظ خصوصی از فضای درمانی جدا می گردد.
فضای اداری در امتداد محور اصلی فضای مطب قرارداردو به هر دو طرف دسترسی آزاد دارد.
اثاثیه ثابت ایجاد کننده ی حایل بصری و فضای خصوصی بیمار در حوزه ی درمانی مطب نسبت به راهرو سیرکولاسیون داخلی می باشند.
قفسه های تسهیلات عمومی و نمایشگر اشعهXمشترک در امتداد راهرو سیرکولاسیون داخلی مطب دندان پزشکی جهت ارایه خدمات به هر واحدواقع شده اند.

مزایای مطب پلان آزاد :

1- بازدهی فضایی
2- اقتصادی بودن (استفاده از وسایل مشترک)
3- محیط مناسب تر برای تدریس و نظارت بر دانشجویان دندانپزشکی
4- جمع آوری راحت و آسان ابزار کثیف و آلوده برای استریلیزاسیون از طریق دسترسی اصلی به راهرو سیرکولاسیون داخلی
شکل2- پلان آزاد مساحت مورد نیاز در پلان آزاد به ازای هر یونیت m2 15 است .
شکل 3- حوزه کار دندان‏پزشک و ابعاد وسایل نشان دهنده ی ابعاد یونیت و حوزه ی کار دندان پزشک است .
البته در برخی موارد نیز فضای درمانی به صورت پلان آزاد طراحی می شود اما از پارتیشن های جداکننده استفاده نمی شود و در این صورت فضای درمانی حالت خصوصی بودن خود را از دست می دهد اما در صورت طراحی درست و در نظر گرفتن ابعاد و اندازه ی صحیح، فضایی جذاب و خلاق ایجاد خواهد شد .
البته در طراحی فوق پارتیشن های میانی و فضای کار دندان پزشک عملکرد اداری حذف می شود.و فضای اداری فقط منحصر به فضای کار دستیار دندانپزشک خواهد بود ،همچنین یک میز چرخدار (ترولی) در کنار هر یونیت قرار داده می شود.
همچنین به یاد داشته باشد که یونیت دندان پزشکی را در مقابل پنجره و منظرهای زیبا قرار دهید در غیر این صورت از تابلویی زیبا استفاده نمایید. فضای درمانی علاوه بر درمان جسمی باید آرامش بخش روان بیماران نیز باشد.همچنین عرض راهروهای سیرکولاسیون داخلی نباید کمتر از m 20/1 باشد.
صفحه: 1
پاسخ
کاربرانی که این سخن را مرور می کنند
فرم پاسخ

متن خود را بنویسید*
آپلود تصاویر
Send Cancel