تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1 2 بعدی
نگارش صحیح متون فارسی بوسیله‌ی رایانه
 

نگارش صحیح متون فارسی بوسیله‌ی رایانهمسمومیت خطرناک کودک با بلعیدن خمیردندان
 

مسمومیت خطرناک کودک با بلعیدن خمیردندان


قوانین مربوط به مطب های پزشکی و دندان پزشکی
 

قوانین مربوط به مطب های پزشکی و دندان پزشکی
نمونه هایی از چند پرونده حقوقی دندان پزشکی
 

نمونه هایی از چند پرونده حقوقی دندان پزشکی

درمانگر، چه زماني كه مي خواهد مطبي را افتتاح كند و چه وقتي كه بر اساس قراردادي معين مي خواهد در يك درمانگاه كار كند و يا دستياري استخدام كند و یا مسؤول فنی کلینیکی شود، بايد بداند كه سرنوشت كاري اش با ضوابط و مقرراتي گره خورده است و چه بخواهد و چه نخواهد ملزم به رعايت آن است و جهل به قانون موجب تبرئه نمي شود.
حقوق پزشکی | دیوان عدالت اداری - دکتر شیرین عبادی
 

حقوق پزشکی | دیوان عدالت اداری - دکتر شیرین عبادی
راه اندازي اولين مركز تشخيص عارضه هاي مفصل فك
 

راه اندازي اولين مركز تشخيص عارضه هاي مفصل فك

عضو كميته علمي سومين كنگره بين المللي ايمپلنتولوژي DENSPLY از گشايش نخستين مركز تشخيص عارضه‌هاي مفصل فك در خاورميانه با همكاري متخصصان بيمارستان دانشگاه «ايني» (Ini) هانوفر آلمان در دي ماه امسال در تهران خبر داد.


بیماری لثه عامل از دست دادن دندان ها
 
بیماری لثه عامل از دست دادن دندان ها

بيماري‌هاي لثه مهم‌ترين عامل از دست دادن دندان‌ها در سنين بالاي ‪۴۰‬ سال است.
دکتر مسعود یغمایی، دندان‌پزشک، جراح دهان، فک و صورت
 

دکتر مسعود یغمایی، دندان‌پزشک، جراح دهان، فک و صورت

دکتر مسعود یغمایی، دندان‌پزشک، جراح دهان، فک و صورت
Dr.Masoud Yaghmaei_ Dentist, OMF Surgeon
حقوق پزشکی | تسکین و درمان با مواد افیونی - دکتر شیرین عبادی
 

حقوق پزشکی | تسکین و درمان با مواد افیونی - دکتر شیرین عبادی


کتاب حقوق پزشکی - تسکین و درمان با مواد افیونی


دکترشیرین عبادی


چاپ دوم،1372،گنج دانش،تهران


ص88-85


خرید و فروش و استعمال تریاک قانونا ممنوع است و برای متخلفین مجازات هایی در نظر گرفته شده است اما چون از تریاک برای مصارف  طبی نیز می توان استفاده کرد لذا تحت شرایطی مقنن اجازه مصرف داده است .
RojanDarman_Co.شرکت روژان درمان
 

RojanDarman_Co.شرکت روژان درمانaqajanikhameneh_hamid_Rojandarman_co.jpg

 مدیـــــــــر


 آقای حمیدآقاجانی خامنهManager


Mr.Hamid Aqajanikhameneh 

حقوق پزشکی | تعزیرات حکومتی امور بهداشتی،درمانی - دکتر شیرین عبادی
 

حقوق پزشکی | تعزیرات حکومتی امور بهداشتی،درمانی - دکتر شیرین عبادی


کتاب حقوق پزشکی - تعزیرات حکومتی امور بهداشتی،درمانی


دکترشیرین عبادی


چاپ دوم،1372،گنج دانش،تهران


ص165-146


در سال 1366 به دنبال اختلاف نظری که بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بروز کرد کمیسیونی به نام " مجمع تشخیص مصلحت نظام اسلامی" تشکیل شد و بر حسب اجازه ولایت فقیه مامور تدوین برخی از قوانین گردید. این کمیسیون بعداً در اصلاحاتی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عمل آمد جزء اصول قانون اساسی گردید.  در جلسه مورخ 23/12/1367، مجمع تشخیص مصلحت نظام قانونی به نام "قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی" را در چهل و چهار ماده تصویب نمود. ماده 44 این قانون مقرر می دارد: "اعمال تعزیرات حکومتی موضوع این قانون مانع اجرای مجازات های قانونی دیگر نخواهد بود". بنا براین با تصویب قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی، مجازات های گفته شده در فصول پیشین از بین نرفته و به قوت قانونی خود باقی است، یعنی اگر جرمی هم در مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و هم در قوانین دیگر پیش بینی شده باشد، مرتکب آن می بایستی هر دو مجازات را متحمل شود.


بنا و علی هذا و نظر به این که موضوع این کتاب بررسی قوانین و مقررات ناظر به حرفه پزشکی و بحث پیرامون چگونگی اجرای آن ها است لذا "قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی" جهت اطلاع خوانندگان ارجمند عیناً درج گردیده و از بحث و تفسیر آن خودداری می شود.

تبریک موفقیت خانم دکتر کرامت در اخذ درجه استادی دانشگاه
 
همکار ارجمند، پروفسور سرفراز، سرکار خانم دکتر کرامت،

به نمایندگی از همه دوستان شما در ایردن، با افتخار ارتقای درجه شما را به استادی، حضور جنابعالی، همسرمحترمتان جناب آقای دکتر محمودی، برادران بزرگوارتان آقایان دکتر منصور و دکتر حامد و فرزندان عزیزتان مهندس آرمین و مبین تبریک عرض می کنم.
امید که در تداوم سربلندی های فراوان شما، این موفقیت در گستره حیات، سرآغاز فراتررفتن افق نگاه و فروترشدن در عمق اقیانوس هستی باشد. امید که با آرامش، موفق شوید گنجینه های بیشتری از وجود انسانی و اخلاقی خود را در اختیار جامعه نیازمند بگذارید و همواره موجب افتخار ایران و انسانیت بمانید.

شاد و سربلند باشید،
با احترام - پویا


معضل بزرگ دکان‌های علم فروشی
 

معضل بزرگ دکان‌های علم فروشی

به گزارش ابتکار در حال حاضر بسیاری از موسسات تحت لوا یا نام «مشاوره علمی» به کار پایان نامه نویسی برای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی مشغولند.
درعرصه ی رقابت موجود، چگونه توجه بیماران را به خود معطوف کنیم؟
 

درعرصه ی رقابت موجود، چگونه توجه بیماران را به خود معطوف کنیم؟
دکتر علی شکفته راد - دندان پزشک، ارتدنتیست

یکی از مباحث مهم در مدیریت مطب دندان پزشکی، مدیریت مراجعین است. حیات یک کلینیک به وجود درمان‌خواهان کافی ‏بستگی دارد. یک دندان پزشک موفق باید به‌گونه ای رفتار کند که هم به‌طور مداوم مشتریان جدیدی برای انجام ‏خدمات دندان‌پزشکی به مطب او جذب شوند و هم این که بیماران موجود خود را بتواند حفظ نموده و در بهترین شرایط، ‏نسبت به خود وفادار کند. دندان‌پزشکی که طالب موفقیت در کسب و کار خود باشد، باید با احترام به اصول مدیریت ‏نوین، به مشتری بها داده و با ایجاد یک محیط جذاب و پویا، شرایطی متفاوت برای ارائه خدمات خود تدارک ببیند.‏
ارتقاء بهداشت دهان با ساخت دندان های ژله ای
 

ارتقاء بهداشت دهان با ساخت دندان های ژله ای

پژوهشگران با ساخت دندان ژله اي به شيوه جديدي براي ارتقاي بهداشت دهان پي برده اند.


کلاب لبخند: کلاب دندان پزشکی یا شبکه اجتماعی مردمی ویا هر دو؟!
 
آتوسای عزیز سلام،

از سخنان عمیق و خیرخواهانه شما سپاسگزارم. می دانید اما بازهم گفتنش را نیک می دانم که «کلاب لبخند» در واقع به صورت آزمایشی، چندسال پیش راه اندازی شد تا در کنار ایده اولیه و اصلیِ «بانک اطلاعات دندان پزشکی ایردن»، پیش برد کار با تکیه بر کاربران آزموده شود و نتایجش چراغ راه آینده قرار گیرد. ارزیابی های مختلف نشان داد که در فرهنگ ایرانی، مشارکت جمعی از طریق شبکه های اجتماعای نمی تواند در موضوعات جدی و فکری پا بگیرد و احتمالن هنوز جمعیت کافی برای حضور مداوم و موثر در عرصه وب، در موضوعات جدی وجود ندارد. شاید علت را بتوان ابتلائات فراوان ایرانی ها دانست، نه عدم «بلوغ اجتماعی» کافی یا «عادات، عرف و محدودیت های فرهنگی» ایران، اما بهرحال شرایط موجود به گونه ای است که هنوز «فضای وب» جایگاه شایسته اش را در میان ایرانیانِ تحصیل کرده، افراد متفکر و همچنین حرفه ای ها باز نکرده است. این تجربه را ایردن نه تنها در کلاب لبخند، که در ارائه آموزش آنلاین، بزرگداشت پیشگامان، شناسایی فرهیختگان، یادبود رفتگان، فروم های تخصصی دندان پزشکی، نظرسنجی ها، نظرخواهی ها، تبلیغات تحت وب، مکاتبات، مشارکت های صنفی و ... عرصه های مختلف نیز آزمود و نتایج همه همین بود که عرض کردم. لذا عملن اغلب بخش های ایردن -جز خبر، مقالات و تریبون آزاد- به حال خود گذاشته شد و با صرف حداقلِ زمان و توان، مدیریت می شود. تمرکز اخیر ایردن بر تکمیل و ارائه نرم افزار «مدیریت مطب دندان پزشکی» است که هرچند به دلیل محدودیت های مختلف روندی بسیار کند دارد، اما بهرحال به طور جدی و رونده درحال اجراست و امید زیادی به آن هست.

این که کسانی چون شما فرهیخته و دلسوز، ایردن را مورد توجه جدی و همیشگی خود دارند، مایه مباهات، خرسندی و سپاس است.

به شما و دوستان بزرگوار ایردن صمیمانه ترین درودها را تقدیم می کنم و آرزوی سلامت و آرامش شما را دارم.

با احترام - پویا
رییس ایردن
اعتراض انجمن حمایت از حیوانات به دانشکده دندان پزشکی اصفهان
 

اعتراض انجمن حمایت از حیوانات به دانشکده دندان پزشکی اصفهان

انجمن حمایت از حیوانات اعتراض کرد

در پی انتشار برخی گزارش ها مبنی بر کشتار غیر اصولی حیوانات در مرکز تحقیقاتی دانشکده دندان پزشکی اصفهان، انجمن حمایت از حیوانات اصفهان با ارسال نامه ای به رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به این موضوع اعتراض و خواستار توضیح در خصوص حیوانات آزمایشگاهی شد.


درباره پیام اسفند ایردن
 
جناب آقای مهندس امیر صادقی بابلان،

سال نو را برای شما زمانی سرشار از فراغت، فرصت و عرصه های فراهم* برای رشد و پیشرفت بیش از پیش آرزو دارم. امیدوارم در سال جدید، فضایی فاقد آلودگی
* های مختلفی که مخل زندگی انسانی ما هستند نصیب شود، عرصه ای فراهم* برای ساخت و تاخت باشد و همراهانی بیابید که بی پیش داوری* و رها از عادات* و آماده*، با مطالعه، قدرشناس کتاب های ارزنده ای باشند که شما عزیزِ دانشمند عرضه کرده اید...

از مدیر ارتباطات ایردن درخواست کردم اطلاعاتی در مورد شما برایم بفرستند تا بدانم این کاربر خوش نویس ایردن، که از میان خیل مخاطبین این پایگاه، نکته مهم اما پنهان پیام پویا را گرفته و مورد پرسش قرارداده اند کیستند و در حوزه ادبیات تا چه حد صاحب نظر که بتوان به نظر ایشان در مورد دستور زبان فارسی اعتماد کرد. آن طور که شما را معرفی کردند، مهندسی ادیب، مترجم، نویسنده، ناشر و نوآور بر حوزه های کسب و کار اینترنتی هستید. بسیار خوشوقتم که با شما انسان فرهیخته مواجهه ای ولو اینترنتی و کوتاه دارم.

http://www.021ketab.com/Sadeghi%20Works.html

در مورد جمع بستن «زنده یاد» حتما نظر شما را به عنوان یک درس در نظر خواهیم داشت و چون جمع با «ها» را نیز پذیرفته اید، در ایردن از «زنده یادها» استفاده خواهیم کرد، مگر این که پیشنهاد موکد دیگری بفرمایید.

در مورد پرسش محبت آمیزتان در زمینه اهمیت بیشتر خالی نسبت به پر، که از سر تواضع و با تکیه بر دانش و اندیشه خویش، نگارنده را به پس دادن درس وا می دارید، جسارتن توجه شما را به مطلبی که در ویژه نامه نوروز امسال به آدرس زیر، به عنوان «سخن پویا» آمده جلب می کنم. در این سخن، خلاصه ای در مورد اهمیت بیشتر «بخش خالی
» زندگی نسبت به «بخش پر» بیان شده است. در عین حال، برای پاسخگویی مثبت به اظهارمحبت شما، دو دلیل دیگر را نیز در اینجا تقدیم حضور می کنم و منتظر نظرات موافق یا مخالف و تکمیلی یا اصلاحی شما و صاحب نظران می مانم تا شاید از این راه، چیزی بیاموزم که نجات دهنده باشد در این هیاهوی روزگار.

ویژه نامه نوروز 1392:
www.irden.com/khabar/9201-nowruz.php#pouya

مقایسه ابدی بودن با موقت زیستن- هر «پُر»، در زمانی محدود صاحب ارزش است و خواه ناخواه این زمان تمام می شود، اما خالی زمان ندارد، ازلی و ابدی است! زمینی خالی و خانه ای ساخته بر آن را در نظر آوریم. کاسه ای خالی و همان کاسه را با هر ماده ای پر تصور کنیم. آیا در مقایسه موجودیت کوتاه مدت با موجودی همیشگی، کدام برتری دارد؟

اهمیت عرصه ی باز نسبت به شلوغی و پُری - حرکت در هر جهت و به هر میزان، که لازمه ی وجود هر موجود زنده ب
رای انجام ضرورت های حیات و رشد و تکامل است، نیاز به عرصه خالی دارد. آیا در عرصه ای که پر باشد امکان حرکت هست؟ ترافیک شهری یا هوایی نمونه های ساده موضوع هستند. اگر در صف پرواز هواپیما در ابتدای باند پرواز و یا در راه بندان ناشی از پر بودن خیابان ها معطل شده باشیم، بیشتر به اهمیت «خالی بودن» پی می بریم.

تلاش ایردن همواره ایجاد فضاهایی خالی برای حضور علمی و فعال صاحب نظران برای ارائه نظرات و مطالب خود به دیگران بوده است. امید آن که با حضور ذی قیمت چون شمایان، این مهم تحقق یابد.

از جسارت خود عذرخواهی می کنم و برای خود اندیشمندی در هر پدیده
و هشیاری در هر واقعه ای را آرزو دارم.

بااحترام فراوان


* فراغت، فرصت، عرصه های باز، .... همه نمونه هایی از «خالی» های مهم زندگی هستنددرباره پیام اسفند ایردن
 
دکتر کرامت پر کرامت،


این پیام شما در اثر مشکل فنی یا غفلت ما تا کنون ناخوانده مانده بود. مهم این است که سخن ارزنده و مبتنی بر تفکر، کهنگی ندارد و هرزمان شنیده یا خوانده شود «نو» و «آموزنده» است. فرمایشات خوب شما را به طور خلاصه پاسخ تقدیم می کنم:

1- در مورد «باید همیشه نیمه پر لیوان را دید» باید عرض کنم که پس از آشنایی با نظرات آقای دکتر سندوزی و تفکر پیرامون این موضوع، بنده به این نتیجه رسیدم که «نیمه خالی لیوان هم به اندازه نیمه پر آن ارزش توجه دارد» و دیدگاه نوترم این که «نیمه خالی لیوان ارزشی بیش از نیمه پر دارد!» علل آن را در فرصتی دیگر عرض خواهم کرد، اگر پرسنده ای باشد.

2- در مورد استفاده از واژه «زنده یاد» به جای «رفتگان» در ایردن، کاملن با نظر شما موافق هستم و همین امروز این تغییر اعمال شد. تنها در مورد جمع بستن آن ها به جای الف و نون از «ها» استفاده خواهیم کرد که با نگارش فارسی رفتار کنیم.

3- تشکیل گروه پیشگامان یا هر گروه دیگری عالی است، اما بپذیرید که کار ایردن نیست. ما امکانات نرم افزاری را فراهم کرده ایم و خود عزیزان هستند که باید با استفاده از این بستر، نسبت به ایجاد گروه و استفاده مناسب از آن پا پیش بگذارند.

4- ملاک پیشنهادی شما در مورد پیشگامان (بنیان گزاری موسسه دولتی» را در بخش
پیش گامان دندان پزشکی ایران
* اضافه کردیم که در صورت اظهارنظر همکاران و پذیرش جمعی، به ملاک ها افزوده شود. اما در مورد ایجاد مراکز هنری یا سایر حوزه های غیر دندان پزشکی، به نظر می رسد نمی توان این امور را به عنوان «پیش گامی در حوزه دندان پزشکی ایران» قلمداد کرد. اما اگر مرکزی مثل «مطب گالری آقای دکتر سندوزی» موردنظر باشد موضوع فرق می کند. این محل یک مطب دندان پزشکی است و برای اولین بار یک دندان پزشک آن را به عنوان یک «مطب گالری»، از طریق شهرداری به مردم تقدیم کرده** تا به صورت یک «مطب موزه» باقی بماند. این کار خود نوعی پیشگامی در عرصه دندان پزشکی ایران تلقی می شود.

در پایان از تاخیر در پاسخ عذرخواهی نموده، آرزوی سلامت و آرامش شما را در ایام خوش اخیر دارم. چون همیشه ایردن را با نظرات خوب خود سرفراز بفرمایید.

* www.irden.com/herfei/pishgam/mana/

** هرچند متاسفانه در اثر اهمال یک همکار، این محل از حالت مطب خارج شده و تنها موزه باقی مانده است. در ایردن این امیدواری به صورت جدی مطرح است که روزی -که کاش دیر نباشد- دوباره این محل را شهرداری تهران مانند روز اول که تحویل گرفت، به صورت «مطب گالری» در بیاورد تا الگوی یک مطب هنری و همچنین یک ایثار باشد برای همه دندان پزشکان.قریب ٩ درصد دندان پزشکان تهران در انتخابات نظام پزشکی شرکت کردند
 
با مشارکت فراگیر و وسیع همکاران است که نمایندگان واقعی دندان پزشکان به مراکز تصمیم گیری راه یافته و با رای بالای خود، مقتدرانه در کنار نمایندگانِ دیگر گروه های حرفه ای، امکان دفاع از حقوق دندان پزشکان و دندان پزشکی را خواهند داشت. عدم رای آوریِ کاندایداهای معرفی شده از سوی انجمن های دندان پزشکی، زنگ اخطاری است در اهمیت حضور دقیق تر ایشان در فعالیت های مربوط به حرفه و همچنین ضرورت نزدیک شدن بیشتر انجمن ها به اعضا.
زمانی که هیچ یک از افراد تایید شده از سوی تعدادی انجمن معتبر دندان پزشکی مورد اقبال شرکت کنندگان قرار نمی گیرند، شائبه ی استفاده ی نابجا از امکانات و اعتبار انجمن ها در جهت سلیقه های فردی مدیران و دور بودن این اقدامات از نظر اکثریت دندان پزشکان مطرح شده و این سوالات جدی به ذهن می آید:
- چرا باید یک انجمن صنفی و یا علمی، بی طرفی را کنار گذاشته و بر اساس نظر شخصی محدود، اقدام به پشتیبانی از افرادی خاص کند؟
- وقتی که همه کاندیداها عضو انجمن مادر هستند، چرا باید این انجمن روی دو نفر انگشت تایید بگذارد؟
- آیا بهتر نیست که انجمن ها، به جای فرد گرایی، به سوی تدوین استانداردها، شناسایی نیازهای واقعی، ایجاد ارتباط موثر با مراجع و مدیران مرتبط، نقد و کارشناسی وقایع و خلاصه کلام، یاددادن ماهیگیری به جای اعطای دو ماهی به اعضا و جامعه باشند؟
با امید به خردگرایی بیشتر مدیران، حضور فعالانه تر و موثر دندان پزشکان و جایگزینی رفتارهای حرفه ای به جای سیاسی کاری در حوزه های مختلف صنفی و علمی، ایردن با احترام به منتخبین دندان پزشک سازمان نظام پزشکی، برای همه همکارانی که به عنوان کاندیدا در این انتخابات حضور یافتند نهایت احترام و قدردانی را ابراز نموده و برای این عزیزان آرزوی موفقیت در فعالیت های آتی را دارد. در زمانه ای که هرکس ناچار به پرداختن به مسایل شخصی است، اعلام آمادگی این افراد، نوعی از خود گذشتگی و شایسته ی قدرشناسی دندان پزشکان است. تعداد آرا هرگز تعیین کننده میزان عزت و ارزش این بزرگواران نزد دندان پزشکان نیست.
اظهارنظر غیرکارشناسی یک دندان پزشک در مورد درمان ارتدنسی, نکات ذکر شده بعضا نادرست و فاقد مبنای علمی است
 
با سلام به همکاران عزیز

در غیاب حضور فعال و موثر انجمن های دندان پزشکی و در شرایطی که صاحبان مسوولیت، سر به کار خود دارند، نشریات، که با محدودیت های مختلف سیاسی و فرهنگی باید کار کنند، تلاش مضاعفی برای انتشار مطالب علمی صرف می کنند. این رسانه ها وقتی دستشان به مراجع علمی با صلاحیت نمی رسد یا به آن ها مجاری مناسب شناسانده نمی شود، هر سخنی را که خبرنگار جوان آنها علمی بپندارد، بی تحقیق منتشر می کنند.

در انتشار این مطالب بی سروته، نه همکار کم اطلاع ما مقصر اصلی است و نه ناشر، اشکال کار را باید در خود جستجو کنیم!
آیا در این سال ها که تشکیلاتی به نام «انجمن ارتدنتیست های ایران» ایجاد شده، کدام حرکت جدی کارشناسانه و مداوم در جهت آگاه سازی رسانه ها، مردم و حتی
جامعه دندان پزشکی انجام شده است؟
آیا رسالت انجمن ها صرفا برگزاری کنگره هاست؟
آیا همین کنگره ها نیز خالصانه، با هدف ارتقای علمی برگزار می شود؟

انتطار جدی دندان پزشکانی که برای حیثیت حرفه ای خود نگران هستند از انجمن دندان پزشکی ایران و انجمن های مختلف دندان پزشکی این است که با تشکیل گروه های کارشناسی از میان خیل دستیاران جوان و دندان پزشکان پرانگیزه و علاقمند، یک رود جاری مداوم از مطالب علمی مفید را در قالب مباحث نوشتاری، مصاحبه، پرسش و پاسخ علمی با مردم مردم و با حضور خبرنگاران، جلسات ویژه با نشریات عمومی و ارائه ی انواع گزارشات مستند خبری از شرایط مثبت و منفی حرفه را به راه بیاندازند و با پرکردن خلا موجود، نگذارند که خبرنگاران، به ناچار به سراغ هر شخص کم اطلاعی رفته و برای پرسش های تخصصی، از آنها پاسخ بگیرند.
ادامه روند موجود، نه تنها باعث سرشکستگی برخی همکاران کم تجربه می شود، بلکه وهن حرفه و انحراف جامعه را در پی دارد.

وجود واحد یا کمیته ای در انجمن ها، برای بررسی و کارشناسی مطالب چاپ شده در نشریات (بدون مداخله و درخواست سانسور!) ضرورتی اساسی است و وجود آن اگر سنجیده و اندیشیده باشد، خود به عنوان یک هشدار جدی برای نشریات خواهد بود، که برای حفط اعتبار آن رسانه و پیشگیری از رسوایی ناشی از کم سوادی کارشناسانِ مجموعه ی خود، راه های مطلوب تری را جستجو کرده، از انجمن ها و دانشگاه ها مدد بخواهند.

به امید تحقق آرزوها در سایه تلاش همه ما
درعرصه ی رقابت موجود، چگونه توجه بیماران را به خود معطوف کنیم؟
 
دو مطلب خوب در مورد موضوع مورد بحث (چگونه نظر بیماران را جلب کنیم) از دکتر کرامت و دکتر راد رسید که سزاواردیدم سخن پویای ماه نامه آبان 1391 را به سخنان این دو پویای دیگر واگذارم. از ابتکاراتی که در ‏مطلب دکتر راد به خرج داده شده، گنجاندن بخش های مجزایی به عنوان پیشنهاد پژوهش است که می تواند ‏برای پژوهشگران و ‏خصوصا دانشجویان دندان پزشکی یا تخصصی، سوژه های ‏مناسبی برای پروژه های دانشگاهی باشد و شاید ‏معاونت های پژوهشی ‏را نیز به کار آیددرعرصه ی رقابت موجود، چگونه توجه بیماران را به خود معطوف کنیم؟


یکی از مباحث مهم در مدیریت مطب دندان پزشکی، مدیریت بیمار است. حیات یک کلینیک به وجود بیماران کافی ‏بستگی دارد. یک دندان پزشک موفق باید به گونه ای رفتار کند که هم به طور مداوم مشتریان جدیدی برای انجام ‏خدمات دندان پزشکی به مطب او جذب شوند و هم این که بیماران موجود خود را بتواند حفظ نموده در بهترین شرایط، ‏نسبت به خود وفادار کند. دندان پزشکی که طالب موفقیت در کسب و کار خود باشد باید با احترام به اصول مدیریت ‏نوین، به بیمار بها داده و با ایجاد یک محیط جذاب و پویا، شرایطی متفاوت برای ارائه خدمات خود تدارک ببیند.‏
سالروز تولد دکتر محمد علی افتخاری, چهارم آبان ماه، سالروز تولدتان مبارک
 

سایت اختصاصی دکتر محمد علی افتخاری

گفتگوی ایردن با ایشان را در سایت دکتر ملاحظه کنید


سرور گرام، آقای دکتر افتخاری،

مایه نهایت خرسندی و افتخار است که می توانم باری دیگر زادروز میلاد خجسته‌ی شما را تبریک بگویم. فرزند و شاگردان شما در ایردن، پس از قریب هشت سال فعالیت، که بخش عمده‌ی آن را زیر سایه‌ی شما بوده است، آرزو دارند که درخت تناورِ وجود شما، که همواره
سایه و ثمرات ش را به همه علاقمندان، مدیران و دلسوزان دندان پزشکی کشور نثار کرده اید، همچنان برای دندان پزشکان و دندان پزشکی ایران مستدام بماند.
از سوی خود و همه همکاران، بهترین‌ها را برای شما آرزو دارم و از این که در همه کنگره های اخیر کماکان حضور فعال و شاداب و پر نشاط شما را در میان خیل شاگردان و فرزندانتان شاهد هستیم بر خود می بالیم.

با نهایت تواضع و عشق،
پویا
مشاوره های ایردن برای حقوق، طراحی داخلی و دندان پزشکی, چرا کسانی که مشاوره می دهند را معرفی نمی کنید؟
 
درود بر شما،

یک میثاق نامه داخلی، دست اندرکاران ایردن را بر آن می دارد که در این پایگاه، از تبلیغ اشخاص خودداری کنند. این موضوع بسیار مورد تاکید و عمل ما قرار دارد چون بیش و پیش از «شخص»، به «جامعه» می اندیشیم. مدیران و کارکنان ایردن تردیدی ندارند که با صرف سرمایه ها در جهت رشد جامعه، نتیجه نهایی بسیار فراتر از انتظار، به خود ما برخواهد گشت، حال چه جامعه ی دندان پزشکی و چه کشور عزیزمان ایران!

در مورد معرفی عزیزان حرفه ای که با ایردن همکاری دارند، نه تنها دلیل فوق به عنوان عامل اصلی مورد نظر است، بلکه از سوی دیگر، تعدد و تنوع افرادی که با ایردن مرتبط هستند و تغییرات موردی که در اشخاص -به دلائل مختلف- ایجاد می شود، می تواند اصل کار را تحت تاثیر قرار دهد.

بیش از هفت سال است که ایردن با وسعت و گسترش زیاد، پویایی مدام و صداقت و صراحت آشکار، با ده ها هزار کاربر خود ارتباط داشته و سخن گفته است. دوستانی که بر کار پایگاه ایردن نظارت دارند و کسانی که با ما مرتبط هستند، نیک می دانند که سطح کار در این مرکز به گونه ای کاملن حرفه ای و بدون ملاحظات محدود کننده‌ی مالی، سیاسی و فرهنگی و در عین حال با رعایت کلیه ارزش های اجتماعی و مبتنی بر خردجمعی بوده است. با استناد به این سابقه‌ی هفت ساله و همچنین چند ده سال سابقه ی علمی، حرفه ای و اجرایی مدیران ایردن، مخاطبین و کاربران می توانند با اعتماد کافی مشاوره خود را از طریق پایگاه دندان پزشکی ایردن انجام دهند.

امید آن که با مثبت اندیشی و همراهی صمیمی کاربران محترم ایردن که هدیه ی همواره ای به مدیران آن بوده است، همکاران صادق خود را در این نهاد جامعه نگر پشتیبانی بفرمایید.

بااحترام - پویا
رییس ایردن

خاطره هایی درباره دکتر سندوزی, دکتر سندوزی ایران می آیند
 
بخشی از «سفرنامه» آقای دکتر سندوزی که در دست آماده سازی است و امیدوارانه به زودی از سوی ایردن منتشر و برای علاقمندان ارسال خواهد شد:


نیست این کار زبان، کار دل است
شرح سفر بیست‌وهفت‌روزه به سرزمین بنفشه‌های جاودان
امیر اسماعیل سندوزی


صفحه شش:
"ایردن"، پایگاه دندان‌پزشکی ایرانیان، پیش‌قدم شد. سازمان فرهنگی-هنری شهرداری و مسوولین موزه هم همراهی و همت کردند. فیلم‌ساز و کارگردان و سناریونویس هم فراهم شد. فکر کردم، زندگیم که به آهی بسته است، ارزش تجدید و فیلم‌برداری ندارد، ولی مهر و همتِ دوستان، فراتر از این سخن‌ها بود. قبول کردَم. رَدِ احسان دوستان و رنجش جوانان برایم پذیرفتنی نبود. تنظیم و تهیه فیلم داستان زندگی، به خواهشم به یک فیلم مستند تبدیل شد، که شاید نامش را باید می‌گذاشتند: «چو در بگشادند، کس به خانه نبود»! گفتند که از زادگاهم مشهد و تهران و محل کارگاهم در شمال قرار است تصویربرداری شود. در نتیجه حضور "آرتیست" در ایران ضرورت یافت و سر بزرگ گاو درون خُمره داشت گیر می‌کرد که علاوه بر نگرانی کسانم، سفر بدون اجازه طبیبم برایم مقدور نبود! آن هم طبیب فرنگی که درد وطن و عشق به خاک پر گل بنفشه سرش نمی‌شود!

با شرط و شروط، من را بسته بندی کردند و فرستادند ایران. تا در فرودگاه تحویل و فیلمم را بگیرند و بگذارند در هواپیما و بگویند مال بد بیخ ریش خاطر خواهش و پَسَم بفرستند به ینگه دنیا!
می‌دانستم که هنوز هم عاشقم و برای دیدار این خاک بنفشه پرور چنین بی‌قرار، ولی باور نداشتم 27 ساعت در فرودگاه و هواپیما را طاقت بیاورم. از شهر ساحلی کوچک سان‌دیاگو در جنوبی‌ترین مرز امریکا با مکزیک به سانفرانسیسکو و دو ساعتی معطل ماندن در فرودگاه و پرواز یازده‌ساعته به فرانکفورت آلمان. باز چهارساعت معطلی و شش‌ساعت در صندلی‌های تنگ هواپیما معذب و ناراحت نشستن را طاقت بیاورم. آوردم که هیچ، به اشتیاق دیدار دوستان چرت هم نزدم تا در فرودگاه امام خمینی تهران در آغوش دوستان، به آنی خستگی راه را فراموش کردم و شش ساعتی هم حال و احوال‌پرسی با دوستان پیشواز کننده داشتم! احساس کردم که دارم جوان می‌شوم و مملو از انرژی
!

صفحه 25:

پنجاه و دومین کنگره و شاگردان استاد شده

درمدتی کوتاهی عده زیادی از دوستان، هنرمندان، فیلم‌برداران، نویسندگان، همکاران، شاگردان استاد شده، آشنایان دور و نزدیک، مراجعه کنندگان به مطب و کسان و بازماندگانشان به دیدنم آمدند. من را در آغوش کشیدند، فشردند، بوسیدند و من به یاد رفتگان عزیزشان آن‌ها را بوییدم و به اشک نشستم. تعدادشان کم نبود که من بتوانم نام ببرم. تنها در خانه و دیدار دوستان نبود که مورد مهر فراوانم قرار می‌دادند. در پنجاه و دومین کنگره دندان‌پزشکان که در مجتمع میلاد تشکیل شد، وقتی جمعیت به پا خاستند، چشمانم از اشک براق شد. می‌رفت که بغض سال‌های تنهایی و بیماریم بِشکُفَد و به گُل اشک بَدَل شود که در مقابل به پا ایستادگان، خم شدم. کمرم زیر بار مهرشان خم شد. برای دقایقی خم ماند. در واقع، به "مهربانی"، "محبت"، "انسانیت" و مردمی تعظیم کردم که همه چیز به من بخشیده بودند و اکنون بزرگ‌وارانه به پا ایستاده بودند تا سال‌های پایانی عمرم را بر من مبارک گردانند.

شب قبل دوستان را دیده و دعوت بزرگوارانه‌شان را به دیده قبول نهاده بودم. گفتند که کلامی بگویم، نمی‌دانستند که عمل جراحی، سخن گفتن را برای خودم سخت و برای دیگران نا مفهوم کرده و دیگر آن آوای که شنودنی باشد را فاقدم. از طرفی من از سال 1352 تاکنون در کنگره دندان‌پزشکی‌ای شرکت نکرده بودم. بیست سال دندان‌پزشکی در مشهد برایم افتخاری بود که می‌توانست دویست سال من را استوار نگاه دارد. تغییر رشته و شغل داده بودم و در زمینه برنامه‌ریزی و مسایل مرتبطه کار می‌کردم. درست بود که در نهایت پس از سالی چند "گالری مطبی" دایر کرده بودم که در آن نه متاعی برای فروش بود نه خدمتی برای متاع! قبول مجددم به عنوان یک دندان‌پزشک، عنایتی بزرگ از سوی همکاران بزرگوارم بود.


صفحه 33:
قرار بود به مشهد برویم. فیلم‌بردار و همکارانش با هواپیما رفتند و من خواهش کردم که از راه فیروز کوه به شمال، گنبدکاوس، بجنورد و قوچان برویم. دلم هوای راه و رانندگی کرده بود. هوس دیدار شهر به شهرم بود و قهوه‌خانه‌های بین راه و شاگرد قهوچی‌ی زبرو زرنگ که ده دوازده استکان و نعلبکی چای داغ را در استکان ‌های کمر باریک روی یک دست با ریتمی رقص مانند می‌آورد و نوش جان می‌گفت بودم. دلم می‌خواست چای ریخته شده در نعلبکی را بر زمین بریزم و قندی شکسته بردهان چای داغ را هورت بکشم... از آن قهوه خانه های طاق دار که محل دیدار مردان بیابان مانند گل محمد کلمیشی با سردار بلوچ در رمان "کلیدر"محمود دولت آبادی بود، دیگر خبری نبود، اما جاده و طبیعت همان بود که می‌جستم و بویش برایم هوش‌ربا بود! خاطرات فراوان جاده تهران به مشهد که سال‌ها پیش بارها از ان گذرکرده بودم و سختی سفر کودکیم که به تهران کوچ کردیم، داشت در ذهنم خودی می‌نمایاند. نه تنها قهوه‌خانه‌ها رستوران شده بود، جاده نسبت به گذشته تفاوت چشمگیرش این بود که راه رفت از برگشت جدا و سرعت به امان خدا سپرده شده بود! نکته جالب این که مردم همان مردم مهربان و مهمان‌دوست خون‌گرمی بودند که بودند. سماوری و منقل پر قوری چای و استکآن‌های کمر باریک و قند شکسته قدیم و زاغی* دست آموز و سار** و کبوتر در قفس -به «بهانه‌ی عشق» و به واقع «زندانی کردن»- هنوز در شهر‌های کوچک‌تر و اندکی دورتر از بزرگ شهر‌هایی که داشتند دست وپایشان را بر بیابان می‌گستردند، دیده می‌شد. به نظرم می‌آمد که شهرها را به عمد در آفتاب بی حیای بیابانِ کم‌آب، پهنشان کرده بودند تا خشک شوند!

صفحه 46:
تصورم این بود که می‌توانم بدون تاثر از دیدار مکانی که عمر و جوانیم را در آن مکان و آن آمفی‌تآتر گذرانده بودم این دیدار و فیلم‌برداری را انجام دهم. حراست دانشگاه با وجودِ بودنِ مجوز فیلم‌برداری، باید کسب تکلیف می‌کرد. زمانی در فضای باز مقابل آمفی‌تآتر منتظر ماندیم. بر روی نیمکتی نشستم و هجوم خاطرات جوانی و اشتیاقی که برای کار با دانشجویان داشتم را در خودم زنده شده یافتم. تنها پنجره اتاقی که به سختی چهل صندلیِ میزسرخود را در آن چیدم و کف پوشش کردم و کرکره بالا رونده که تازه مد شده بود برایش فراهم کردم، در مقابلم بود. اکنون، چه فقیرانه و محقر هم بود.

به خاطر آوردم، اولین کنکور دانشکده و اولین دانش‌جویانی که آمده بودند درس بخوانند و دندان‌پزشک بشوند- در دانشکده‌ای که تنها دو کادر آموزشی داشت و یک اتاق انباشته از صندلی!- کنار هم، نگران و امیدوار، به سخنرانی رییس دانشکده که یک ماه هم نشده بود که حکم ریاستش صادر شده و ساکن تهران بودند، گوش فرا دادند. سخن‌ها امیدوار کنند بود، ولی من می‌دانستم که دانشکده هیچ امکاناتی جزاین اتاق و ما دونفر، خانم دکتر بدری تیمورتاش استادیار و منِ آسیستان ندارد!

امیدم این بود که دو سال علوم پایه را در دانشکده پزشکی و از امکانات آموزشی آن دانشکده استفاده کنیم و در این دو سال فرصتِ تنگ و فشرده، بتوانیم تجهیزات و امکانات فنی و مکانیکی دانشکده دندان‌پزشکی را فراهم نماییم. این یک برنامه بسیار بلندپروازانه بود. کل پولی که در اختیار داشتیم نود هزار تومان بود،* در مقابل صدها هزار تومان نیاز آن زمانِ یک دانشکده دندان‌پزشکی.
* اهدایی شرکت ملی نفت به همت دکتر سندوزی و حمایت شادروان دکتر منوچهر اقبال. برای اطلاعات بیشتر به «سرشت سرنوشتم»، بیوگرافی دکتر امیر اسماعیل سندوزی مراجعه شود.
اقرار می‌کنم اگر درک و فهم اکنونم را داشتم، شهامت این کار سترگ و مشکل را نداشتم که بی هیچ امکانات تجهیزاتی، آموزشی و برنامه ریزی شده‌ای، دست به پذیرش دانشجو بزنم! تنها یک پشتوانه محکم و منبع امید در پشت سر داشتم، آن هم شادروان دکتر حسین سامی‌راد بود، رییس دانشگاه مشهد که پس از تاسیس آموزشگاه بهیاری، توانسته بود آن را به دانشکده پزشکی تبدیل کند. روانش شاد! اتاق کارش همان بالای سرم، جایی که روی نیمکت نشسته بودم بود. فکر می‌کردم که جوانی و جسارت، شما«شهامت»اش بخوانید، در کنار هم و دوش‌به‌دوش هم راه می‌روند. فکرش هنوز هم برایم ناباورانه می‌نماید. هیچ‌کس باور نمی‌کند کنکور بگذاریم و سی چهل جوان پر امید را انتخاب کنیم برای درس خواندن در دانشکده‌ای که پُرهزینه‌ترین و نیازمند تجهیزات فنی، مکانیکی و تخصصی فراوان است!

صفحه 54:
وقتی عنایت و مهربانی حلقه گل می‌شود

همان روز، بعد از صبحانه، به دانشکده دندان‌پزشکی مشهد باید می‌رفتیم. ساختمان بزرگی که در40 و اندی سال پیش، یکی از زیباترین دانشکده‌های دندان پزشکی خاورمیانه بود. حالا نمی‌دانم در چه مقام و منزلتی ایستاده‌است؟

ساختمانی که پی برداریش را در هوای زمستانی سرد و یخ‌بندان زیر صفر درجه مشهد، به کمک بیل‌های هیدرولیکی انجام دادیم. با شال گردن و پالتو در بَرّ و بیابانی که خارج از شهر بود لرزیدیم و ایستادیم تا پی‌برداری آغاز شود. هیچ ساختمان و نشانه حیاتی جز سوز و سرما و نرمه‌های برف یخ‌زده‌ی معلق در هوا نبود. این چندین و چندهکتار زمین دانشگاه فردوسی کنونی، در آن‌زمان در و دیواری نداشت. اولین ساختمانی بود که ساخته می‌شد بی‌هیچ تشریفاتی، نه پرچمی، نه تماشاگری و نه شادی و کف زدنی! در آن سال‌ها "هوا ناجوانمردانه سرد بود". بسیار غریبانه، به جای "کلنگ"، تیغه بیل هیدرولیکی را با زمین یخ‌زده آشنا کردیم تا بودجه مصوب، آن‌سال، به سال بعد نرود که نمادِ عدم توانایی مدیریت و جذب اعتبار مالیِ مشخص شده بود. در آن مقطع از زمان، کارکردن چنین ساده و روان نبود، خون‌دل‌خوردن بود. دست‌هایی برای کارشکنی هم بود. یاد کمک و پای‌مردی دو برادر مهندس، پروشانی‌ها و شرکت سازنده دانشکده به نیکی ماندگار باد.

در راه می راندند و من می‌اندیشیدم. آن روز سرد زمستانی، هرگز فکر نمی‌کردم روزی مانند اکنون از پله پرنور خوش ساختش با غرور بالا خواهم رفت. هنوز نمی دانستم که دستی قدر شناس به عنایت در صحن وروید باع پر درخت دانشکده که نهال‌های نازک کاجش را ایستادم تا کاشتند و آب دادند گلی برگردنم استوار خواهد کرد!


بر خلاف آن روز سرد زمستانی اکنون بهار بود. فصل رویش و شکوفایی. در مقابل فضای بیرون از ساختمان پله‌ها دوستان و عزیزان همکارم حلقه عنایت و گل را یک جا بر شانه‌هایم آویختند و بزرگواری را در حدّ کمال به جا آوردند سر افراز و سربلندم ترم کردند.
نزدیک نیم قرن از آن روز سرد زمستانی گذشته بود.
آسیستان‌های جوان آن زمان دانشکده، استاد و بازنشسته با موی سپید، قد و بالایی نزدیک به خمیدگی به مهرو ذرّه پروری آمده بودند. این جوانان مو در دانشگاه سفید کرده چه شکوهی داشتند.

دانش‌جویان آن زمان و همکاران شاغل و بازنشسته فعلی ام، ریش و سبیل خاکستری کرده با چشمانی از اشک شوق براق، دلم را چنان به طپش وا داشتند که فکر کردم قلبم نزدیک است از شادی دیدارشان از ضربه و تپیدن عذر بخواهد.

همه استاد و کارشناس تخصص‌های گوناگون دندان‌پزشکی شده بودند. دمی اندیشیدم آیا این بازده همان اتاق زیر آمفی‌تآتر پزشکی است با دو کارمند؟!

این کادر آموزشی ورزیده مو خاکستری کرده به پیشواز آمده نبودند که من را از شادی داشتند از زمین به عرش می بردند. صدها دانشجویان نشسته بر صندلی های گردان در حال کار با بیماران هم، چشمانم را از اشک شادی براق می کردند. کارمندان صدیق باغ اجاره‌ای منبع که خانه مسکونی شادروان موسا قائم مقامی سر سلسله سادات رضوی و به خواهش از ایشان اجاره کرده بودیم هم بودند!


آقای صفرزادگان که زمانی جوانی هفده ساله بودند و وقتی دانشکده اعضایش فقط شادروان دکتر بدری تیمورتاش و من بودیم، در ساختمان باغ منبع که تازه اجاره کرده بودیم، تنها کارمند دانشکده به عنوان: مسوولِ دفتردار، حسابدار، انباردار، کارپرداز و هر عنوان لازم دیگری در کنارم صمیمانه کمک می‌کرد، پیش آمد و دست در گردنم انداخت. صورتش را ناباورانه نوازش کردم که امیدی به دیدنش مرا نبود!

...

این سفرنامه حدود 80 صفحه است.
قابل ذکر است که با توجه به هزینه سنگین نشر کاغذی، در صورت عدم امکان تامین مالی، ناچار به انتشار آنلاین برای علاقمندان خواهد بود. در صورتی که سازمان یا دوستانی امکان تامین هزینه را داشته باشند، به نام ایشان انتشار انجام پذیر خواهد بود.
دکتر حسین سامی راد, موسس دانشکده دندان پزشکی مشهد | دکتر امیر اسماعیل سندوزی
 
استاد حسین سامی راد در شهر بجنورد در یک خانواده اصیل ایلاتی ایران پا به عرصه وجود گذاشت. پس از تحصیلات اولیه در خراسان برای ادامه تحصیل عازم فرانسه شد و در پاریس با دکتر منوچهر اقبال دوست و هم منزل می‌شود. دکتر سامی راد دوره تخصص خود را در بیماری‌های اطفال با امتیاز به پایان می‌رساند و در سال 1315 با دارا بودن دکترای پزشکی از پاریس با درجه ممتاز و تخصص اطفال و سابقه تدریس فیزیولوژی در دانشگاه پاریس به تهران وارد شد. دکتر سامی راد برای تدریس علوم فیزیولوژی در دانشگاه تهران استخدام می‌شود. با وجودیکه داشتن شغل در دانشگاه تهران آنروز و زندگی در تهرانی که در آن وسایل راحتی از قبیل برق و وسایل نقلیه و تسهیلات تفریح مانند سینما و تآتر و ... بتازگی فراهم شده بود, آرزوی هر تحصیل کرده آنروز وحتا بعد ها بود ولی ایشان با وجود بدست آوردن تمام مزایای زندگی در تهران, به خراسان می‌رود. از خاطراتشان که درجه عقب ماندگی جامعه آن زمان را میرساند این بود که در میهمانی که بخاطر ورودشان به مشهد از طرف خانواده ترتیب داده شده بود, او برای دوستان توضیح می‌دهد که تخصص اطفال از پاریس گرفته. یکی از دوستان می‌گوید: ”ای کاش چند سال بیشتر در فرنگ مانده بودی تا درجه دکترای بیماریهای بزرگسالان را می‌گرفتی!“
اصولاً در آن زمان نه تنها برای کودکان ارزشی قائل نبودند و اغلب به علت جهل عمومی, اطفال در دوران کودکی از بین می‌رفتند. نه تنها در شهرستان‌ها بلکه در تهران هم از پزشک متخصص خبری نبود. و اگر بود در دسترس همگان نبود و نیز در همان زمان معاینه خانم‌ها بوسیله پزشکان مرد ممنوع و دست زدن به جسد مرده حتا برای کسب دانش حرام و گناه محسوب می‌شد. در چنین شرایطی دکتر سامی راد به خراسان می‌رود و برای مبارزه با بیماری‌ها و کمک به تامین بهداشت و بالا بردن سطح دانش عمومی مردانه اقدام می‌کند. دکتر سامی راد خدمت خود را در سالهای 1318 و 1319 از شهرداری مشهد شروع کرد و برای اولین بار درمانگاهی رایگان برای درمان کودکان خانواده های بی بضاعت در شهرداری دایر کرد.
بعد از سال 1320 دکتر سامی به فکر تربیت پزشک از شهرستانها برای شهرستان‌ها افتاد و برای تامین این هدف, قانون تاسیس آموزشگاه‌های بهداری را شخصاً نوشت و شخصاً برای وزیر فرهنگ وقت ”مرحوم حکمت“ برد و اجازه تاسیس آموزشگاه‌های بهداری را گرفت که بعداً در خراسان و اصفهان و شیراز هم تاسیس شد که هر یک از این سه آموزشگاه موجب تاسیس دانشگاهی شد.
دکتر سامی راد آموزشگاه بهداری خراسان را از دبیرستان فردوسی مشهد شروع کرد . در گوشه دبیرستان کلاسی برای تربیت پزشک تاسیس کرد. بعد از سال‌های 1330 چهره پزشکی مشهد بکلی عوض شد. پس از آن مصمم شد آموزشگاه بهداری خود را تبدیل به دانشکده پزشکی نماید. برای این منظور طرح تاسیس دانشگاه‌های شهرستان‌ها را با کمک اساتید و دوستانش تهیه و از مجلس شورای ملی گذراند. در سالهای بعد از 1338 به تاسیس دانشگاه مشهد در خیابان دانشگاه اقدام کرد. و نیز بنای مرکز پزشکی دانشگاه را در خیابان احمد آباد مشهد تاسیس کرد. دکتر سامی راد پس از انقلاب به منزل شخصی خود در شمال رفت و آنجا زندگی کرد و در این ناحیه در کنار منزل خود, درمانگاه رایگانی برای مردم نیازمند احداث کرد. صبح‌ها شخصاً به درمان رایگان کودکان بی بضاعت می‌پرداخت.
استاد سامی راد در تاریخ 29 شهریور 1365 درگذشت و در جوار حضرت امام رضا(ع) بخاک سپرده شد
روحش شاد. یادش گرامی
http://www.irden.com/site/daneshgah/mashad/
ادغام خدمات بهداشت دندان در طرح پزشک خانواده
 

ادغام خدمات بهداشت دندان در طرح پزشک خانواده

وزیر بهداشت خبر داد


توزیع عادلانه دندان پزشکان در سطح کشور با اولویت مناطق محروم و تدوین برنامه به منظور ادغام خدمات بهداشت دهان در برنامه پزشک خانواده از برنامه هایی است که وزارت بهداشت آن را در دستور کار خود دارد.
ایردن می خواهد زنده بماند!
 

ایردن می خواهد زنده بماند!

در پی بروز مشکلات و محدودیت های موجود، ایردن به زودی به یک میزبان داخلی نیز منتقل می شود.
جشنواره سلامت با تقدیر از مدیران دولتی پایان یافت, ماه ها تبلیغات و هزینه های هنگفت با چه هدف و چه نتایجی؟!
 

جشنواره سلامت با تقدیر از مدیران دولتی پایان یافت


دهم دی ماه، پس از ماه ها تبلیغات و هزینه های هنگفت، جشنواره دوم سلامت از سوی وزارت بهداشت، دفتر آموزش و ارتقای سلامت، در تالار رازی تهران با حضور مقامات دولتی و وزیر بهداشت و بدون حضور فعال رسانه های بخش خصوصی برگزار شد.


جای مبهم پیشگیری در سیاست سلامت | دکتر رضا حسین پور
 
همکار خوبم دکتر حسین پور،

از این که مصاحبه ایردن با دکتر خوش نویسان را -که در پیام شماره 26 ایردن و همچنین خبرگزاری های مختلف منتشر شده- به نحو شایسته ای تحلیل کرده اید از شما سپاسگزاریم. از دکتر شایان امین، دبیر ویژه نامه دندان پزشکی سپید و همکارانش هم که سبب ساز نگارش و انتشار این مطلب شدند آرزوی تداوم در مسیر خدمت بی توقع فرهنگی به جامعه نیازمندمان را دارم.


پویا
سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران
 سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران
پس از بحث های بسیار، با مشخص شدن شرایط فعلی حاکم بر انجمن و جایگاه واقعی انجمن در این مقطع زمانی، سرانجام تصویب شد نام انجمن صنفی دندان پزشکی ایران به «جامعه دندان پزشکی ایران» تغییر یابد و بقیه مباحث از جمله اساس نامه جدید، به مجمع عمومی فوق العاده بعدی واگذار شود.

ضرورت وجود یک سیستم متمرکز اطلاعات دندان پزشکی, چرا اطلاعات جامعه دندان پزشکی به روز نیست
 


باسپاس از استاد ارجمند جناب آقای دکتر طاهرزاده، که با محبت، ایردن را جایگاهی شایسته برای انتقال پیام خود برگزیده اند، لازم شد به عنوان شخصی که بسیار برای این موضوع تلاش کرده و اغلب، به جای حمایت های پدر وار و رفاقت های برادرگونه، با رقابت و گاه دشمنی های غیرمنصفانه مواجه شده، درددل گونه ای را در قالب پاسخی کوتاه به عرض برسانم.

ایردن بارها در ارتباطاتی که با دوستان جامعه (انجمن) دندان پزشکی داشته، آمادگی خود را جهت همکاری در این مهم اعلام کرده است. جلساتی نیز مستقیماً با دبیر شورای آموزشی تخصصی (دکتر اکبر فاضل)، رئیس دفتر بهداشت دهان (دکتر خوش نویسان)، مدیرکل دفتر آموزش و ارتقاءسلامت (دکتر رخشانی) و همچنین مدیران تعاونی و انجمن دندان پزشکی (دکتر طاهریان و...) داشته ایم که مکرر و مؤکد، آمادگی و توانایی ایردن را برای همکاری در تحقق چنین پایگاه اطلاعاتی متمرکزی اعلام داشته ایم. همه عزیزان در ظاهر، آمادگی و اشتیاق خود را اعلام می کنند؛ اما در عمل، باوجود گذشتن مدت طولانی، به بهانه گرفتاری کاری، ضرورت بررسی موضوع در جلسات، فراموشی و موارد دیگر، کمترین توجه مثبتی به موضوع نمی شود. در عین حال می توانید هزینه های سنگین کارهای چاپی و پست و سایر پرداخت های این مجموعه ها را تنها برای تهیه و ارسال چند برگ نشریه ای که مشخص نیست چه زمان می رسد، چند نفر می خوانند و چه مدت دوام دارد ببینید که قابل قیاس با هزینه لازم برای خدمات تحت وب نیست!
از طرفی، به محض طرح ضرورت انجام یک کار مهم، اولین چیزی که به نظر ایشان می رسد، انجام کار در چارچوب افراد و سیستم های دولتی یا تحت نظر خود آن هاست! طبیعی است که با این روش، پس از چندباره کاری و دورریختن مبالغ هنگفت، تازه به نتیجه می رسند که بهتر است کار به کاردان سپرده شود، که گاه بسیار دیر است.
با برخورداری سازمان ها از خدمات حرفه ای تحت وب، نه تنها کاربران و مردم از این امکان بهره مند می شوند که به راحتی به اطلاعات دسترسی داشته باشند، بلکه خود مدیران و اعضای آن مجموعه نیز ارتباطاتی به مراتب وسیع تر، سهل تر، سریع تر و کم هزینه تر خواهند داشت. همچنین با کاربرد روش های نوین وب2، نیازی به تغذیه سیستم از بالا نیست و به طور خودکار، اطلاعات از سوی خود کاربران بروز خواهد شد، ارتباطات داخل و بین سازمانی تسهیل می شود و بسیاری فوایدی که کمترینِ آن، اطلاعات بروز در سیستم خواهد بود...
امتیازات فراوان سیستم های تحت وب در این گفتار کوتاه قابل ذکر نیست اما خرسندم که بزرگواری چون شما به یکی از آنها اشاره فرمودید.
باشد که تا دیر نشده، مدیران ما به عقب ماندگی سازمان های حرفه ای از غافله جهانی -در زمینه ارتباطات آنلاین- پایان داده و با اندک همت و تدبیر، مجموعه ی دندان پزشکی کشور را به جایگاه بایسته و شایسته در میان حرفه های مختلف و همچنین، دیگر همکاران، در سایر نقاط جهان برسانند.

بااحترام

موفقیت یک دندانپزشک در ساخت پلاک شفاف ایرانی
 

موفقیت یک دندانپزشک در ساخت پلاک شفاف ایرانی

روزنامه کیهان: در کشور ما یک دندانپزشک محقق به نام دکتر احمد شیبانی نیا استادیار بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی آزاد اسلامی توانسته است پلاک های Invisalign را در داخل کشور با هزینه ای بسیار کمتر تولید کند.
ملاک تعیین و معرفی پیشگامان, چگونه افرادی به عنوان «پیشگام» معرفی شوند؟
 
همکاران محترم، کاربران عزیز ایردن

درودبرشما،

با نهایت سپاس از همه محبت ها، از آنجا که یکی از بخش های مهم ایردن «معرفی پیشگامان دندان پزشکی ایران» است تا از این طریق قدم ولو کوچکی در قدردانی از بزرگان حرفه برداشته باشیم، از همه عزیزان تقاضا دارد در این بخش نظر خود را درباره "ملاک های انتخاب و معرفی افرادی که در ایجاد، رشد و یا حفظ ارکان حرفه نقش قابل اعتنایی داشته اند" بفرمایند و در این مهم مشارکت کنند.
متأسفانه روش معمول این است که این کار به طور سلیقه ای و بر اساس نظر افرادی که در قدرت هستند انجام می شود و در این مسیر، گاه بزرگانی به دلیل استقلال شخصیت و یا اختلاف سلیقه، نادیده گرفته می شوند.
همچنین اگر افراد خاصی نیز مدنظر است، لطفاً از طریق ایمیل و یا بخش «تماس با ما» با ذکر دلائل معرفی کنید.
از اظهارلطف شما نهایت سپاس را ابراز نموده منتظر پاسخ شما هستیم.

[email protected]
06/03/2009

www.irden.com/herfei/pishgam/mana/
برخی از مشکلات ما
 
دکتر صالحی، همکار خوب ایردن

عناوینی که اشاره کرده اید مجموعه ارزنده ای از نکاتی است که توجه به آن ها می تواند برای همه دست اندرکاران دندان پزشکی الهام بخش و برای جامعه ما راه گشا باشد. صمیمانه از شما دوست فرزانه دعوت می کنم با پرداختن بیشتر به این مباحث و نگارش سلسله مباحثی با این عناوین که از طریق خبرنامه های ایردن منتشر شود، زمینه ای را برای تبادل نظر صاحب نظران و ارائه راه حل های متنوع فراهم نمایید.

منتظر مطالب ارزنده شما هستم.

بااحترام،
دکوراسیون داخلی دندان پزشکی کودکان معلول
 


باسلام حضور شما خانم مهندس انسان دوست و دیگرخواه،

موضوع بسیار ارزشمندی را برای کار خود انتخاب کرده اید، صمیمانه تبریک می گویم. باید به عرض برسانم که ایردن یک پایگاه گردآوری و ارائه اطلاعات دندان پزشکی ایرانیان است. انجام کارهای این پایگاه با چند پرسنل محدود و تعدادی از همکاران داوطلب حرفه ای است. متأسفانه در حال حاضر امکان ارائه پاسخ مناسب به پرسش شما را نداریم اما پیشنهاد می کنم با داشتن یک بخش اختصاصی در این پایگاه، ضمن ارائه نظرات و گزارش کارهای ارزنده خود، پاسخ گوی سوالات احتمالی افرادی که نیاز به داشتن اطلاعات در حوزه کار شما هستند باشید. درصورت انجام این خدمت بدون انتفاع مادی، امکانات ایردن نیز رایگان در اختیار شما خواهد بود، درغیر این صورت پیشنهاد خود را ارسال کنید.

این ایمیل برای یکی از همکاران ساکن کانادا نیز ارسال می شود که اگر ایده ای داشتند به شما ارائه کنند.

ما را از نظرات خود بی خبر نگذارید و در صورت علاقمندی به داشتن بخش ویژه، لطفاً درخواست کتبی خود را که مورد تایید محل تحصیل/کارتان قرار گرفته باشد، اسکن و با ایمیل ارسال کنید. ممکن است قبل از طراحی بخش، با شما و یا محل تحصیل/کار شما تلفنی گفتگو شود.

موفق و سربلند باشید.

مدرک من هنوز توسط وزارت بهداشت تأیید نشده
 


همکار خوب سلام

من دندان پزشک هستم اما آشنایی ویژه ام جز دندان پزشکی، وب و اینترنت است نه قوانین. پرسش شما را برای یک همکار حقوق دان (آقای دکتر فرزاد زکیان) می فرستم و پاسخ ایشان برایتان خواهم فرستاد. علاوه برآن مطلب را در تریبون آزاد ایردن نیز می گذارم تا اگر همکاران نیز نظری داشتند در این تالار پاسخ بگذارند، اما دو نکته را می توانم عرض کنم:

1. طبیعی است که برای ارائه خدمت دندان پزشکی یا باید مدرک معتبر دانشگاهی مورد تأیید وزارت بهداشت ایران، به اضافه پروانه کار داشته باشید و یا در یک مرکز آموزشی، تحت مسؤولیت و نظارت مستقیم اساتید و مدیر فنی آن کار کنید.

2. در صورت داشتن علاقه، انگیزه و فرصت، از شما دعوت می کنم با ایردن همکاری کنید تا ضمن ارائه خدمتی ماندگار، معرفی شایسته ای از خود نیز داشته باشید.

بااحترام،

تبلیغ ایردن برای غیرمتخصص ارتدنسی
 

همکار ارزنده درود برشما
خرسندیم از این که لااقل موضوع یک آگهی ایردن سبب ساز تماس شما –برای اولین بار- با پایگاه خودتان ایردن شد. از آنجا که در این پایگاه ازابتدای کار بنا برشفافیت و گفتگوی منطقی گذاشته شده است، ضمن سپاس فراوان ازشما که باب دیگری از گفتگو را گشودید، پاسخ زیر را درمورد انتقاد مشفقانه شما عرض می کنم تا شاید با تضارب بیشتر افکار و درج نظرات دیگرعزیزان، امکان رشد هرچه بیشتر فرهنگ حرفه ای فراهم شود. باشد که با همت و دلسوزی عزیزانی چون شما، دریچه های نوی بر همکاران جوان این صنف گشوده شود تا از این طریق، آیندگان در فضایی به مراتب پاک تر و پیشرفته تر تنفس کنند.
اجازه دهید تا نظرات صریح و شجاعانه شما را به چند بخش تقسیم کرده و پاسخ ایردن را حضورتان تقدیم کنم:

I heard someone claimed that...

همکار خوب!
چه بهتر بود شما که خود دستی برآتش دارید لااقل چند دقیقه وقت صرف می کردید و شخصاً موضوع را درایردن ملاحظه می کردید تا موضوعی به این اهمیت را از همان ابتدا، متکی بر "شنیده ها" ی خود طرح نمی کردید.

someone claimed that he could manipulate and renovate the clear plastic (invisalign) and then He could make you to upload his falsehood things, …

هرکس آگهی تبلیغاتی -که مغایرتی با اصول پذیرفته شده حرفه ای نداشته باشد- به ایردن سفارش دهد، این پایگاه طبق ضوابط خود منتشر می کند، بخصوص آگهی هایی که حرفه ای های دندان پزشکی سفارش دهند. با توجه به هزینه های بسیار بالای ایردن که هیچ مرجع رسمی کشور کمترین کمکی به آن نکرد، طبیعی است که اتکا به درآمد تبلیغات، تنها راه بقای فعلی این کار بزرگ فرهنگی است.
ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که از فعل "make you to upload" شما بیشتر force و judge برداشت می شود که در این صورت، حاکی از مسلوب الاختیاربودن مدیران ایردن در مورد سفارشات مشتریان است. با شناختی که از مدیریت این پایگاه دارید بعید به نظر می رسد چنین منظوری داشته باشید.

he passed two years in the course of dental health even he was not approved the dentistry science in the first time, when he participated in the konkoor . then he graduated in dentistry from shiraz university ,…

داستان چگونگی اخذ مدرک هر شخص موضوع خصوصی و شخصی هرکسی است و موضوع مهم، داشتن مدرک دندان پزشکی ایشان از دانشگاه بسیار معتبر شیراز است که تصویر آن در بایگانی ایردن هم موجود است. من و شما اشخاصی را می شناسیم که پس از بارها شرکت در بورد تخصصی موفق به اخذ آن از مجاری رسمی نشده و با تمسک به ضوابط متفاوت و جدید در وزارت بهداشت، آن را اخذ نمودند. آیا کسی می تواند مدرک قانونی ایشان را زیر سؤال ببرد؟ حال این همکار که از مجاری عادی مدرک خود را از یک دانشگاه معتبر گرفته چرا مورد مؤاخذه یا تردید باشد؟ با داشتن این مدرک نیز، مادام که کسی از ایشان شکایتی نکند و حکمی از یک دادگاه معتبر صادر نشود، ایشان مجاز به همه گونه درمان دندان پزشکی هست. در مورد معرفی دستگاه جدید نیز مراکز بسیار سخت گیر امریکا بسیار بیش از من و شما مراقب اوضاع هستند.

after that he could go to an orthodontics office in the USA, I am sure he doesn't know anything about orhodontics. He only knows something about manipulating of the appliance. I think you know dr Kalantarmoatamedi who was the previous president of IAO? He told me he had been in the align Technology for more than 6 months, he told me He could not handle his patients with his clear appliances. He told me he had to send his record to USA for receiving clear plastics, I want to inform you that he is a general dentist .He is not qualified for treating the patient with mild problem. How and why did you accept his claims? you can identify who can treat the orthodontics patients

همکار بسیار خوب!
می دانید و می دانیم که نه من، نه شما و نه هیچ یک از افراد ولو بسیار معتبر، نه قادر و نه مجاز به ارزیابی توانایی و قابلیت های علمی، کلینیکی و یا هنری اشخاص هستیم و این مهم بر عهده مراکز معتبر و قانونی است. ایردن هم هیچ گاه به خود اجازه تعیین یا تکذیب صلاحیت اشخاص را نداده و تنها برای نام بردن از هرفرد حرفه ای، مدرک قابل اعتنایی را به عنوان سند ادعا و انتشار در سایت، بایگانی می کند. این پایگاه از ابتدای فعالیت خود به انحاء مختلف از مراجع رسمی کشور تقاضای همکاری در شناسایی حرفه ای ها را نمود که تنها چند همکار علاقمند، فهیم و دلسوز این درخواست را اجابت نموده و اطلاعاتی را برای درج در ایردن در اختیار قرار دادند ولی اغلب عزیزان به بهانه های مختلف از این همکاری ساده دریغ نمودند. اجازه دهید این پایگاه با رعایت اصل بی طرفی و انصاف اجازه دهد همه همکاران برای حضور در وب موقعیتی یکسان داشته باشند. این مهم - به اعتقاد ما- جز با پذیرفتن مجاری و مدارک رسمی اشخاص یا درج دقیق نوع سند مورد ادعا ممکن نخواهد بود. اگر شما روش پسندیده تری دارید، از طریق همین تریبون آزاد پیشنهاد بفرمایید.

I think everybody can Present himself in one CD, he is not qualify for everything he claims. I have 4years’ experience in this field and more than 8 years in the programming, this field include 3d software and orthodontics, It is not possible a general dentist will be qualified for this big method.

شما که می فرمایید 8 سال در برنامه نویسی تجربه دارید و درعین حال دندان پزشک متخصص هم هستید، آیا باید اعتراض کرد؟ بسیاری از دوستان که با داشتن درجه دکترا یا تخصص در مسندهای مختلف کارشناسی غیردندان پزشکی اشتغال دارند کار خلافی مرتکب می شوند؟ چرا باید به کسی که همت کرده و ضمن تهیه دو سی دی آموزشی، برروی روش جدیدی از درمان ارتدنسی تدقیق و تحقیق نموده و مدعی طرحی نو هست، بدون داشتن سند معتبر و دلیل مقبول بتازیم؟! آیا می دانید که پایه گذار بسیاری از روش ها و همچنین ابزارهای نو در ارتونسی و در دندان پزشکی، دندان پزشکان عمومی و یا افراد خارج از این حرفه بوده اند؟ داستان برخی از ایشان را در پاورقی این متن می آورم * و نمونه های بیشتر را ممکن است آقای دکتر شوکت بخش یا خانم دکتر جلالی برایتان ذکرکنند. حتی در مورد سایر رشته های علمی هم موضوع اختراعات، اکتشافات و ابداعات به همین منوال بوده که در بسیاری موارد اشخاصی خارج از آن تخصص، بدون تقید به اصول پذیرفته شده آن حرفه، موجب تحولی در آن شده اند. دربسیاری از موارد نیز اگر اسم یک متخصص بر یک ابداع هست، علت را باید در محذوریت های مبتکر واقعی جستجو کرد... به هرحال ما به هیچ عنوان خود را صالح به اظهارنظر درمورد شخص خاص ندانسته و نکات ذکرشده را به عنوان معترضه ای برمنطق شما آوردم.

Please vanish this case from your site as soon as posible.

شما در مدت بیش از پنج سال فعالیت ایردن کمترین قلمی یا قدمی در جهت کمک یا نقد این پایگاه صرف نکرده و حتی یک ایمیل ساده هم برای دست اندرکاران این سایت نفرستاده اید، آیا به جاست که بدون هیچ مستند قانونی یا علمی و بدون جایگاه اجرایی در آن، وصرفاً متکی بر مفروضات شخصی، دستور محو مطلبی را از ایردن صادر می کنید؟!
با کمال احترام به شما همکار بزرگوار، ازاین که دلسوزانه و ازسر درد انتقادی را مطرح کردید صمیمانه سپاسگزارم و برای شما و همه علاقمندان علم و فرهنگ این مرزوبوم آرزوی موفقیت و آرامش دارم.
درپایان از شما تقاضا دارم بحث حاضر را صرفاً یک گفتگوی دوستانه حرفه ای تلقی نموده، صراحت بنده را حمل بر جسارت نکنید.
ارادتمند شما - پویا

* * * * *

* درحالی که آقای انگل بزرگ و پیروانش شدیداً دستگاه های ثابت را ترویج و دستگاه های متحرک را بااستدلال های مختلف تحقیر می کردند، پییررابین، یک پزشک فرانسوی، در1902 با ارائه ی بی محابای ایدهFJO خود، پایه گذار همه دستگاه های متحرک فانکشنال شد واندرسون، بیملر، بالترز، فرانکل و دیگران همه در واقع با پیروی از دیدگاه این پزشک دستگاه های خود را ساختند.
آقای Norman W. Kingsley که پدر ارتودنسی خوانده می شود، یک هنرمند، مجسمه ساز، نویسنده و ضمناً دندان پزشک بود.
اولین کسی که رادیوگرافی را برای تشخیص ارتدنسی به کاربرد یک پزشک امریکایی به نام Eugene Solomon Talbot's بود.
ابداع سیم های حافظه دار که امروزه از ملزومات هرمطب ارتدنسی شده، از ابداعات دانشمندان غیردندان پزشک ناسا است.
جالب تر این که همین دستگاه ارتدنسی نامرئی یا Invisalign که موضوع بحث شماست اساساً توسط دو امریکایی که کاملاً خارج از حرفه دندان پزشکی بودند (by Zia Chishti and Kelsey Wirth - MBA) در سال 2000 معرفی شد.

The Masters of Functional Orthodontics - Robert Shaye, D.D.S., Dr.MeD.DenT.
Innovations in Dental Care - Nitinol, NASA
AJO, Volume 127, Issue 4, Pages 510-515
HISTORY OF DENTISTRY - A PRACTICAL TREATISE FOR THE USE OF DENTAL STUDENTS AND PRACTITIONERS - BY TAYLOR, D.D.S.

حروف عربی, سرچ و ذخیره مطالب فارسی در وب و کامپیوترها
 
بادرود به کاربران محترم ایردن

پس از مدتها تلاش، بالاخره موفق شدیم این مشکل را در "بخش جستجو" ی ایردن حل کنیم. شما واژه را با هرفرمتی در آنجا بنویسید، هردو حالت عربی و فارسی جستجو می شود.
متأسفانه همان طور که اشاره کرده اید در گوگل و همه جا این مشکل هست و علت آن نابسامانی های مختلف در کد کردن حروف نگارشیِ فارسی است که با استانداردهای مختلفی انجام شده و هرکس که مطلبی را تایپ می کند، بسته به سیستم عامل و فونت های کامپیوتری که کار را باآن انجام داده، حروفی با ظاهر مشابه اما کدهای مختلف وارد متن شده و در جستجوی بعدی اگر با کدی دیگر سرچ انجام شود، آن متن قابل یافت شدن نیست.

بااحترام
سالروز تولد دکتر محمد علی افتخاری, چهارم آبان ماه، سالروز تولدتان مبارک
 
سرور ارجمند، جناب آقای دکتر افتخاری

با درود به شما

از طرف خود و همه‏ی همکاران و یاران ایردن هشتادوهفتمین سالروز تولدتان را تبریک عرض نموده، از خداوند منان طول عمر با برکت شما را آرزومندم. امید دست‏اندرکاران ایردن این است که سایه‏ی بزرگوارانی چون شما بر سر ما و دندان‏پزشکی کشور مستدام باشد.

شاداب و پیروز باشید

ارادتمندتان
ارتودنسی, امکان انجام ارتودنسی با وجود یک دندان روکش شده؟
 
همکار ارجمند درود بر شما

بهتر بود این سؤال را در تالار طرح مسائل حرفه ای دندان‏پزشکان مطرح می کردید. درعین حال پاسخ دقیق به پرسش شما به نظر ناممکن است. آیا می توانید بگویید انار ملایر بهتر است یا باقلوای یزد؟
خواهید گفت اولاً این یکی میوه است آن دیگری شیرینی و درثانی انار ملایر که معروف نیست!!
بله همکار خوب، پاسخ شما دقیقاً به شرایط خود شما بستگی دارد که آیا ناچار به انتخاب یکی هستید یا براساس علاقه، استعداد و امکانات خود تصمیم گیری می کنید.
شاید من اگر جای شما بودم پروتز تهران را ترجیح می دادم و علاقه به ارتو را در آنجا دنبال می کردم. "ارتو-پروتز" هم خود مقوله‏ی جالبی است که کمتر مورد توجه بوده است.
شاداب و پیروز باشید
همکاری در زمینه طراحی سایت دندان پزشکی
 


کاربر خوب، ستاره خانم

باسلام

برنامه‏ای که درنظر دارید ارزشمند است اما چون تاکنون برنامه های مختلفی در این زمینه طراحی شده به نظر می رسد ورود به این حوزه باید خیلی دقیق و سنجیده باشد تا موفقیتی در پی داشته باشد. طبعاً موفقیت کار شما همانطور که اشاره کرده اید "کاربردی" بودن محصول خواهد بود. پیشنهاد ایردن این است که درصورت تمایل، با ایجاد یک وبلاگ در ایردن، موضوع طراحی و خصوصاً "تجزیه و تحلیل" نرم افزار را به اطلاع و بحث عمومی بگذارید تا نه تنها از نظرات کاربران استفاده کنید بلکه ضمن تدوین داکیومنت آن، مطالب شما خود موجب تبلیغ نرم افزار آینده تان گردد.

برایتان آرزوی موفقیت و آرامش دارم

مشاوره
 
کاربر عزیز، آقای قربانی
درود بر شما

من به نظر آقای دکتر شوکت بخش اعتراض کوچکی دارم. تفاوتی نمی کند که درمانگر شما متخصص ارتدنسی باشد یا دندان پزشک عمومی. هردو این حرفه ای ها مجاز به درمان هستند. اقدام شما برای این دو گروه نباید تفاوتی داشته باشد: یا مذاکره با دکتر و یا مراجعه به نظام پزشکی.
مشکل شما معلوم نیست که حتماً آن طور که خود شما فکر می کنید باشد. برگشت نتیجه‏ی درمان موضوع پیچیده ای است که باید ارزیابی شود. از طرفی این نکته را بدانید که "درمانگر مسؤول منظم کردن دندان ها و بیمار مسؤول حفظ نتایج است" و از طرفی شرایط قبل و بعد از درمان، روش کار و دستگاه های درمانی و نگهدارنده اهمیت زیادی دارند. مدت سه ساله که اشاره کرده اید، برای ارتدنسی کاملاً طبیعی است.
درصورت تمایل اطلاعات دقیق تر و تصاویری از دندان هایتان را برای ایردن بفرستید.
درمجموع بهتر است موضوع را با مذاکره به نتیجه برسانید، درغیر این صورت قاعدتاً "هیأت انتظامی نظام پزشکی" مسؤول رسیدگی است. توصیه‏ی مؤکد ما مصالحه با دکتر و عدم مراجعه به سیستم های قضایی است تا ضمن حفظ آرامش خود و دکترتان، نتیجه‏ی مطلوبی نیز عاید شما شود.
آرامش و سلامت شما را آرزو دارم.
اظهارنظر شما درمورد جراح فک, دوست ندارم چند بار این جراحی رو انجام بدم
 
آرش عزیز درود بر شما

از این که همکاران ایردن را امین می دانید سپاسگزارم.
همانطور که بارها در تالارهای مختلف گفته شده در ایردن بنا بر تأیید یا تکذیب فرد یا گروه خاص نیست. این تالارها در کنار کار اصلی ایردن که گردآوری اطلاعات دندان پزشکی ایرانیان است ایجاد شده تا کاربران عادی بتوانند از مشاوره‏ی حرفه ای های عضو سایت بهره مند شوند. اظهارنظر در مورد حرفه ای ها نه در صلاحیت ماست و نه دغدغه‏ی ما. از شما عزیر و همه کاربران ارجمند انتظار داریم که ایردن را از چنین تقاضایی معاف دارند.
افرادی که درمان شما را انجام می دهند از افراد معتبر در رشته های ارتدنسی و جراحی فک هستند که صلاحیت آنها نه تنها از سوی مراجع رسمی، که از طرف صدها بیماری که توسط آنها درمان شده اند تأیید گردیده است و چند نفر محدود مدیران ایردن در سطحی از صلاحیت نیستند که بالاتر از این تأییدها نظری داشته باشند.

باآرزوی سلامتی و بهبود کامل شما و در انتظار ارسال خبر خوب پایان درمانتان
بااحترام فراوان
کنگره49 انجمن دندان پزشکی ایران- اردیبهشت88
 
همکاران خوب ایردن و همکاران عزیز کاربر


باسلام و ارادت حضور همه شما،
از طرف برخی عزیزان و دلسوزان حرفه تماسهایی باایردن گرفته شد که با نگرانی از این که مبادا پرداختن به حاشیه، ما را از متن و اصل باز بدارد، درخواست حذف انتقادات بالا را داشتند. درمذاکره ای که با این عزیزان شد مشخص گردید که به دلیل مشکلات اینترنت هنوز خودشان موفق به ملاحظه‏ی مطلب نشده اند و بنا به نقل تلفنی اشخاص خارج از حرفه به این نتیجه رسیده اند. قرار شد پس از بررسی دقیق تر موضوع با ما تماس بگیرند تا دقیق تر درمورد موضوع قضاوت کنیم. که کاش ما را از تماس و اظهارنظر مفید بعدی محروم نکنند.
ضمن احترام به این بزرگواران و آمادگی کامل برای انعکاس همه نظرات متفاوت فرهیختگان، در اینجا از همکاران ایردن تقاضا دارم درمورد هرگونه بی مهری نسبت به خود سکوت کنند و اجازه دهند که عرصه‏ی ایردن صرفاً برای طرح مطالب سایر حوزه های حرفه ای باشد. درواقع همانطور که تا کنون مدعی بوده و سعی در عمل به ادعای خود داشته ایم، ایردن می خواهد صرفاً یک آینه‏ی تمام نما از واقعیات حرفه باشد و درصدد طرح "خود" نیست. لطفاً عزیزانی که به هرنحو در این گروه حضور دارند با اغماض و ایثار و تجاهل تنها بازگوکننده‏ی مسائل دیگران باشند.
درمورد برخورد روز اول کنگره49 هم هرچند ممکن است نوع برخورد کاملاً پسندیده نبوده اما علت آن برنامه ریزی مدیران محترم کنگره بوده است که مقرر کرده بودند که انجمن های تخصصی و مراکز خیریه و فرهنگی از روز دوم در آن محل حضور یابند و این موارد موجب بی اطلاعی عزیزان ایردن و حضور در روز اول گردید:
1.رییس محترم کنگره در هنگام مصاحبه صوتی باایردن فرموده بودند ایردن چون قرار است برای کنگره کار کند می تواند روز اول بیاید
2. روز قبل از کنگره تعداد 20 دعوتنامه برای ایردن ارسال کرده بودند.
3. مدیر محترم اجرایی فردی را برای تماس با انجمن ها گمارده بودند کهبرنامه را به اطلاع برساند اما علیرغم ارسال فکس و مذاکره های متعدد قبلی، به دلیل مشغله زیاد، تماس با ایردن از قلم افتاده بوده است.

درعین حال نتیجه گیری این که مدیریت اجرایی کنگره هیچ پیش بینی برای حضور ما نکرده بودند که طبیعی است انتظار عزیزان ایردن قابل تحقق نبوده و بهرحال محبت نهایی این عزیزان در جادادن به ایردن در کنار انجمن ها و سایر مراکز علمی و فرهنگی قابل تقدیر است که از سوی مجموعه‏ی ایردن از همگامی این عزیزان سپاسگزاری می کنم و آرزومند موفقیت روزافزون آنها توأم با آرامش و نشاط هستم.

ارادتمند همه‏ی خدمتگزاران به فرهنگ جامعه

طراوت و پویایی ایردن, تقدیر از طراحى جدید صفحات ایردن
 
همکار ارزنده، فرهود عزیز،

درود برشما

ضمن عرض سپاس از حسن نیت و محبت سرشار شما، برایتان ایامی مملو از آرامش و نشاط آرزو داریم. امید آن که درکنار تعاریف و اظهارلطف ها، شایسته‏ی بهره وری از نظرات انتقادی و همچنین حضورفعال شما بزرگوار در ایردن نیز باشیم.
ایردن پایگاه مفید و کاملی است
 
همکار بزرگوار سرکار خانم دکتر کرامت

بادرود به شما و همه عزیزانی که برای سربلندی این مرزوبوم دل می سوزانند، از اظهارلطف شما سپاسگزارم. امیدآن که با حمایت های معنوی همکاران عزیزی چون سرکارعالی و همراهی همکاران خوب حرفه ای بتوانیم موجبات ارتقاء فرهنگ جامعه را در بخش دندان پزشکی فراهم کنیم. لوگوی ایردن نیز در عین سادگی گویای اهداف این بنیاد فرهنگی است.

باسپاس و احترام
ایردن پایگاه مفید و کاملی است
 
کاربر عزیز و خوش فکر درود بر شما

از نکات ارزنده ای که مطرح کرده اید سپاسگزارم. به اطلاع می رسانم که مدتی است در حال ایجاد تغییرات اساسی در طراحی سایت هستیم اما به دلیل قدری بدقولی دوستان طراح، تعداد بسیار اندک همکاران اجرایی و وسعت بسیار زیاد ایردن سرعت پیشرفت کار کم است. تقاضا دارم با تحمل بیشتر و البته ارائه ی نظرات تیزبینانه ی خود ما را همراهی بفرمایید. اغلب انتظارات خوب شما در حد توان ما برآورده خواهد شد.
نقد رفتار ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی, نظرات، پیشنهادات، انتقادات و رهنمودهای کاربران برای دست اندرکاران ایردن
 
همکارخوب، جوان وپرتلاش جناب آقای دکتر کورش رحیمی،

بسیارخرسندیم که هراز چندگاهی دلسوزانه و از سر درد ایردن را شایسته ی خطاب خود می دانید و با پندهای ظاهراً تندی مارا می نوازید. همین توجه شما حاکی از نهایت محبت شما نسبت به حرفه ای است که همه ما بسیاری از امکانات مادی و معنوی خود را وامدار آن هستیم. فراموش نمی کنیم که شما با همین برخورد صریح خود عامل موثری در تغییرنام "ایران ارتو" به "ایردن" بودید. تغییری که منشأ خیر زیادی برای ایردن بوده است.
باری، برادر خوب! درمورد فرمایشات شما چند نکته را به اختصار و به اشاره عرض می کنم و اطمینان دارم که برای شما عزیز هشیار نیازی به توضیح زیاد نیست. مطلب را در معرض دید همه کاربران هم گذاشته ام که درصورت غفلت یا خطا از سوی هر طرف، خوانندگان قضاوت کنند.

1. نظرسنجی های ایردن که متاسفانه تعداد معدودی است و باید خیلی بیش از اینها باشد، صرفاً باهدف روشن کردن نکاتی انجام می شود که گاه برای مدیریت ایردن و عمدتاً برای کاربران ابهامی را رفع کند یا نکته ای نو را بنمایاند. همواره از نظرات کاربران استقبال شده و دراین مورد نیز مشتاق پیشنهادات فرهیختگانی چون شما هستیم. لذا اگر آنها را ضعیف یا مغرضانه می پندارید لطفاً دست به قلم شوید و موارد بهتری را پیشنهاد کنید تا در ایردن قرار دهیم.

2. مدیران دست اندرکار ایردن از گروه های مختلف حرفه ای تشکیل شده اند، از دندان پزشکان عمومی تا متخصص و دانشجو و تکنیسین که بدون احساس منفی خاصی صمیمانه و از سر علاقه به پیشرفت حرفه بخشی از توان فکری یا مالی و یا معنوی خود را مصروف این تفکر کرده اند. نگفتم "وب سایت" بلکه تعمداً "ایردن" را یک "تفکر" و ایده خطاب می کنم که جای بحث آن اینجا نیست.

3. عملکرد چهارساله ایردن حاکی از دو نکته شاخص است که در متن نامه شما از آنها غفلت شده است: یکی نهایت بی طرفی نسبت به همه ی طیفها، تخصص ها و حتی تفکرات مختلف و متنوع موجود در این حرفه. دیگری اهتمام وسیع به خدمتگزاری به دندان پزشکان عمومی که جمعیت غالب حرفه را شامل بوده و عمده ی بار این تخصص را بر دوش دارند. لذا نتیجه گیری شما مبنی بر اهمیت بیشتر ما به متخصصین نشاندهنده کم لطفی شماست. نگاهی به گزارشات انجمن های دندان پزشکی عمومی و همایشهای آنها و بسیاری موارد دیگر در ایردن موید این ادعاست.

4. جسارتاًبرداشت شما از نتیجه نظرسنجی را به هیچ وجه علمی ندانسته و در یک برداشت منصفانه تر و دقیق تر نتایج متفاوت و بسیار ارزنده تری از این نظرسنجی به دست می آید. احتمالاً تحت تاثیر موضوع خاصی به این نتیجه رسیده اید که تقاضا دارم مجدداً نتایج حاصله را بدون پیش داوری مرور بفرمایید.

تطویل کلام را درمقابل شما که خود سخندان و سخنران هستید جایز ندانسته و مجدداً ضمن احترام به شما عزیز علاقمند به دندان پزشکی، تقاضادارم بازهم نظرات ارزنده ی خود را برای ما ارسال فرمایید و خصوصاً از مطالب خوب خود در زمینه امور صنفی و علمی برای انتشار در ایردن دریغ نکنید. امید آن که ایردن که نه داعیه ی نام دارد و نه نان بتواند با همراهی عزیزانی چون شما در مسیر رشد و بهبود فرهنگ دندان پزشکی این مرزوبوم قدمی بردارد. طبعاً درصورت توفیق در ایجاد تغییر مثبت در این بخش، سایر بخش های جامعه نیز که زنجیروار به هم اتصال دارند از این رشد متأثر خواهند شد.یکی از آثار ارزنده دکتر سندوزی را تقدیم می کنم و دعوت می کنم که از موزه ایشان بازدید بفرمایید.
ویرایش: پویا - 04/01/2016 04:45:32
مؤسسه‌ اخلاق پزشکی ایرانیان(ماپا)
 

حضور بزرگواران مؤسس ماپا سلام عرض می کنم

موفقیت شما را در وصول به اهداف عالیه خود آرزو داریم و امیدواریم که با تلاش مستمر و خستگی ناپذیر خود موفق شوید اصول اخلاقی مدونی را که جهان علمی پیشرفته امروز پذیرفته، در جامعه نیازمندمان گسترش دهید. مدیران ایردن ضمن نهایت احترام به این حرکت خوب و بسیار ضروری، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری مشترک اعلام می دارد.

صفحه: 1 2 بعدی