تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
سریال طنز تلویزیون و روابط مردم با پزشکان, چه طنز و چه لودگی، آیا موجب اصلاح است یا تخریب؟
 
مطالب اين قسمت از تريبون آزاد را خواندم.
ضمن تبريك سال نو به همه مديران محترم ايردن و كاربران گرامى،

كاربران نظرات متفاوتى را مطرح كرده اند و هریک بر اساس شخصیت خود، با بيان و كلماتی متفاوت، كامنت هاىی گذاشته اند. به نظر من مشكل اصلى در اینجا، ساخت طنز و چگونه خندان مردم نيست. آقاى مهران مديرى آدم هوشمندی است و حجم وسيعى از اطلاعاتى را كه كسب كرده و به طنز كشيده، يا خود مشاهده كرده، يا از مردم همین جامعه شنیده و یا از خود پزشكان كسب كرده است. ما منكر وجود مشكلات در سيستم بهداشتى و درمانى كشور نيستيم. وزير بهداشت، بارها خود در این باره صحبت كرده، راه حل هايى را پيش رو گذاشته و طرح سلامت نوين نیز در حال اجرا است.
به نظر من هر كسى مى تواند هر مطلبی اعم از نوشتار، گفتار یا برنامه صدا یا سیما را در حد اطلاعات و ديدگاه خود نقد كند و اين حق نقد را نباید از كسى گرفت. اگر در جامعه پزشكى افرادى از گروه پزشكان به مسئله اى انتقاد دارند، اين وظيفه نظام پزشكى و وزير بهداشت است كه اين انتقاد يا انتقادات را به گوش مسوولين برسانند. نظام پزشكى يك انجمن صنفى مجزا از وزارت بهداشت است و هر دو بايد در زمینه دفاع از سلامت و بهداشت جامعه (مردم) و همچنين جامعه پزشكى قدم بردارند ولى مسووليت اصلى با وزارت بهداشت است. عملكرد و كارآرايى وزارت بهداشت بسيار بسيار مهمتر است. معلوم است كه بايد وزير بهداشت اظهار نظر كند.

اما در مورد سريال طنز "در حاشيه" تا بحال يازده قسمت آن را ديدم و ضمن این که خنديده ام، افسوس هم خوردم كه بعضى از زوايايى كه به صورت اغراق آميز به طنز كشيده شده، اصلا وجود خارجى ندارد. من کارگردان نيستم ولى ذهنم به این مشغول شده که آيا فقط بايد جنبه هاى منفى يك شغل و يا يك خدمت به طنز كشيده شود و يا جنبه هاى مثبت خدمات را هم مى توان با طنز بیان کرد؟ يكى از كاربران پزشك جنبه ها و زواياى ديگر جامعه پزشكى را اظهار كرده اند، ولى چرا اين زوايا از چشم گارگردانى چون مهران مديرى ديده نشده -و يا شايد ديده شده و باید صبر کرد- اينست كه بعضى از مشكلات را مردم مشكل خود پزشك مى دانند. مثلن اينكه پزشك وقتى فارغ التحصيل مى شود كجا كار كند يا نكند، درامدش چقدر باشد كافى است يا نيست، بتواند ازدواج كند يا نكند، بتواند تشكيل خانواده بدهد يا ندهد، ..... مردم رفتار حرفه ای پزشكان را مى بينند: پول ويزيت، مدت زمانى كه پزشك برای معاینه صرف مى كند، رفتار با بيمار، تشخيص بيمارى و در نهايت نسخه تجويزى و پیگیری روند درمان. اگر با كمترين هزينه و كوتاهترين زمان بیمار خوب شود، ان پزشك خوب است و گرنه موضوع فرق مى كند.

البته اين طبيعت انسان است اكثر ما همينطور هستيم انچه را كه با چشم مى بينيم و برايمان ملموس است، تجزيه و تحليل مى كنيم ولى هميشه همه واقعيت ها قابل ديدن و لمس كردن نيستند افرادى كه اطلاعات پزشكى ندارند و در اين شغل نيستند نمى دانند درد جامعه پزشكى چيست؟...محصل كه بودم هر اتفاقى كه مى افتاد ديگران مى گفتند تو اين مدرسه به شما ياد ندادند...... ، انگار هميشه معلمان مسئول تربيت ما بودند و هستند!
اين مطلب را هم به جرات مى توانم بگويم كه در جامعه ما، قشرى كه بيشتر از همه مورد حمله قرار مى گيرد، پزشك است. اين همه بازاريان و مشاغل آزاد كه در بعضى از آنها، با كمترين تحصيلات بالاترين درآمد را دارند و كمترين ماليات را مى دهند ولى كمتر در جامعه به اين اقشار اعتراض مى شود. از نمايشگاه‌هاى اتومبيل تا بنگاه هاى املاك، واردات و صادرات و...بعضى از سازمان هاى دولتى و نيمه دولتى و... همه اينها درآمدهاى كلان با كمترين ماليات را دارند ولى آنقدر بر سر زبانها نيستند. حتما مى فرماييد چون با جان انسان ارتباط مستقيم ندارند. بله پزشكان با جان انسان ها سروكار دارند و بايد به خاطر خدماتى كه با جان ودل ارائه مي دهند بيشترين احترام در جامعه را نیز داشته باشند. چرا اينطور نيست؟!
.... مردم آگاه بهتر از من مى دانند چرا؟

اين سريال با آنكه طنز است، ولى پخش آن به جامعه پزشكى بيش از تفكرى كه الان در بين مردم وجود دارد، ضرر نمى زند چون جامعه هم همينطور فكر مى كند. تا تفكر مقامات بلندپايه و مسوولين وهمچنين مشكلات جامعه پزشكى حل نشود، چه اين سريال ها باشد و چه نه، ديدگاه مردم عوض نخواهد شد.

مردم تمایل دارند خدمات بهداشتى و درمانى رايگان با كيفيت بالا و قابل دسترس در تمام نقاط ايران بدون هيچ اجحافى داشته باشند كه اين حق ایشان است. حالا چه بر سر پزشكان، دندان پزشكان ، كاركنان خدمات پزشكى بيايد يا نيايد مشكل مردم نيست، مشكل مسوولين نظام مى باشد!

به اميد فردايي بهتر و پربارتر

Sent from my iPad
تبریک موفقیت خانم دکتر کرامت در اخذ درجه استادی دانشگاه
 
جناب آقای دکتر پویا و سرکار خانم مهندس نبوی

از پیام تبریک شما بزرگواران که بنده را مورد لطف و محبت خود قرار دادید، صمیمانه سپاسگزارم
برای شما سروران گرامی و بقیه مدیران محترم ایردن پیشرفت روزافزون توام با سلامتی وشادکامی را آرزومندم.

با احترام
فریبا کرامت
مصاحبه‌ی دکترگیتی شهیدی با دکترسندوزی
 
استاد گرامى جناب آقاى دكتر سندوزى با درودی خالصانه،

گفتگوی مکتوب شما را با دکتر گیتی شهیدی که در ایردن خواندم، حال ویژه ای پیدا کردم.
سخنان و دیدگاه های شما چنان تأثیر عمیقی بر وجود انسان می گذارد که انگار سبک شده ای و به پرواز درآمده ای. بعضی از سخنان شما را انگار براي بار دومی بود که مي شنوم. پرده از ضمير نا خودآگاه انسان كه كنار مي رود، خود را ساده و بي آلايش مي بيند و چقدر آن لحظه زيبا و دوست داشتني است. شما را همچون پدری مي ستايم و خوشحالم که سعادت دارم مطالب استادی چون شما راهنمای زندگی ام باشد.
با آرزوى طول عمرى با عزت و افتخار براى شما، قطعه زیر را تقدیم تان می کنم:

زير تاريكي شب
ديدن مهتاب قشنگ است.
چه خيالي است اگر بال ندارم؟
حس پرواز كه هست
حس پرواز قشنگ است.
قلمم
دفتر شعرم
همه را باد ربود
خبري نيست
رقص ژوليده نيزار قشنگ است.
در و ديوار اگر غم دارد
گريه كن
گريه قشنگ است.
به كسي كينه نگيريد
دل بي كينه قشنگ است
به همه مهر بورزيد.
به خدا مهر قشنگ است.
دست هر رهگذري را بفشاريد به گرمي
بوسه هم حس قشنگي است.
بوسه بر دست پدر.
بوسه بر گونه مادر
لحظه حادثه بوسه قشنگ است.
بفشاريد به آغوش عزيزان
پدر و مادر و فرزند
به خدا گرمي آغوش قشنگ است.
نزنيد سنگ به گنجشك
پر گنجشك قشنگ است
پر پروانه ببوسيد
پر پروانه قشنگ است.
نزنيد سنگ به هر زاغ سياهي
به خدا زاغ قشنگ است.
چندشت ميشود از كرم.
ولي كرم قشنگ است.
نسترن را بشناسيد
ياس را لمس كنيد
به خدا لاله قشنگ است.
همه جا مست بخنديد
همه جا عشق بورزيد
سينه با عشق قشنگ است.
بشناسيد خدا
هر كجا ياد خدا هست
هر كجا نام خدا هست
سقف آن خانه قشنگ است.
هر کسی پنج روز نوبت اوست!, گفت و شنود دو ناظر هشیار دندان پزشکی
 
با درود

نوشته هاى اين دو استاد گرانقدر، بزرگوار و با تجربه و به قولى سرد و گرم كشيده و چشيده، چنان زيبا، دلنشين و آموزنده است كه بدون هيچ درنگى بر دل خواننده مى نشيند و انسان را به تفكر ى عميق وا مى دارد! ...

سخن كز دل برآيد، لاجرم بر دل نشيند!
كاش جامعه ما قدر اين اساتيد بزرگوار را آن‌چنان كه شايسته، بايسته و در خور منزلت ایشان باشد مى دانستند!...
از این‌كه اين مكاتبات ارزشمند و آموزنده را در ايردن به اشتراك گذاشتيد، به سهم خود سپاسگزارم.
واقعاً لذت بردم، به وجود پر بركت شان افتخار مى كنم و برايشان سلامتى و شادكامى و سرفرازى را آرزومندم.

روح پاک بانو فیروزه افتخاری پر کشید!, همسر آقای دکتر محمدعلی افتخاری درگذشت
 
استاد گرامى، جناب آقاى دكتر افتخارى

و هر از گاهى، در گذر زمان، در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی، جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکون، آغازی بی پایان را می سراید. حال كه مشيت خداوندى بـر ایـن تعلق گرفـته کـه بهار فرحناک زندگی را خـزانـی ماتم زده بـه انتظار بنشیند و این ، بارزترین تفسیر فلسفـه آفـرینش درفـراخـنای بـی کران هـستی و یـگانه راز جـاودانگی اوسـت، درگذشت بانوى گرامیتان را به شما و خانواده محترم تسلیت عرض نموده، از درگاه خداوند بزرگ برای شما و خانواده محترمتان صبرو شكيبايي آرزومندم.

فريبا كرامت
نوروز مبارک, پیام های نوروزی کاربران
 
پيامى زيبا و دلنشين و پويا...

"بر" بستر مهر است و دفتر معرفت، قصه هستي است. حكايت دلبستگي ها و فراموشي خستگي ها...
امیدوارم امسالتان به قلم تدبيرآن نقاش بى همتا چنان گردد كه طبيعت به تماشايش بايستد.
بهاران با تمام رمزو راز و زيباييش
بر همه شما شاد باد!
با آرزوى شادكامى، تندرستى و بهروزى
نلسون ماندلا از روزن زمان گذشت!, پدربزرگ مردم افریقا درگذشت
 
سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز
مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

پیام ماه ایردن، پایگاه دندان پزشکی, ماه‌نامه دندان پزشکی ایردن منتشر شد
 
استاد گرامی، جناب آقای دکتر سندوزی
با درود وعرض ادب
فرمایشات و سخنان شما مثل همیشه متین ومنطقی است و دیدگاهی زیبا ، واقع گرا و واقع بین به زندگی دارید!
.....اما زمانی و لحظاتی در زندگی وجود دارد که وقتی اتفاقی می افتد تمام ذهنیت ها وواقعیت های انسان را درهم میریزد و انسان احساس تهی بودن و پوچی می کند، مطمئنا این احساسات گذرا است ولی این لحظات به کندی وسختی می گذرد!
دو روز قبل از پرواز ملکوتی یا به قول شما گذر از روزن زمان پدرگرامیم، برنامه تلویزیونی را تماشا می کردم که بیننده ایی از یک روانپزشک پرسید : من از مرگ می ترسم چون نمی دانم بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد و من به کجا می روم ! به نظرم روانپزشک بسیارساده و زیبا پاسخ داده بود، او گفت: وقتی شما بهترین و قشنگ ترین لباس خودتون را می پوشید وبه مهمانی می روید ومدتی بعد به خانه بر می گردید و به دلایلی متوجه می شوید دیگر نمی توانید این لباس را بپوشید وبا اینکه این لباس را خیلی دوست دارید، در می آورید و در کمدی و یا جایی می گذارید و می دانید که هیچوقت نباید آن را بپوشید! در این حالت خودتان کجا می روید؟ بیننده گفت خب خودم هنوز هستم! این ساده ترین دیدگاه برای این تحول ودگرگونی یعنی" مرگ" است! جسم ما لباسی زیبا برای وجود و هستی واقعی ماست زمانی که به قول شما" کذر از روزن زمان" اتفاق می افتد باید این لباس را در آورد و برای همیشه کنار گذاشت!....
من هم گذر از روزن زمان خواهر بزرگوارتان را تبریک می گویم، روحش شاد ویادش گرامی باد

سپاس فراوان
فریبا کرامت
پیام ماه ایردن، پایگاه دندان پزشکی, ماه‌نامه دندان پزشکی ایردن منتشر شد
 

با درود واحترام
نمی دانم چقدر به همزمانی دو اتفاق اعتقاد دارید! ولی من اعتقاد دارم و هیچ چیزی و حرکتی دراین جهان بی حکمت نیست!وقتی مطلب زیبا و دلنشین "درباره آن سوی زندگی" سخن پویا توسط امیر رهگذر گرامی را در پیام ایردن آبان ماه خواندم، غم وماتم بزرگی که بر قلب و دلم نشسته بود را کاملا شست ومرهمی بر دل غمدیده ام نهاد ومرا به تفکر و اندیشه ژرف واداشت!.... امشب بیشتر از هر شب دیگر دوست دارم که سوار بر قایقی از برگ سبز زندگی ام بنشینم و درون آبی به زلالی احساس وجوشش عشق، به خدا و آفرینش انسان بیندیشم، به خودم بیندیشم! ... همانطور که میدانید، پاییزهمیشه سرشار از زیبایی های شگرف، پندها و رازهای نهفته برای انسانها است! برایم آبان ماه امسال ماه تغییر وتحول است، به باران بهاری علاقه وافری دارم و روحم را همیشه زنده و لطیف می کند، اما الان که باران می بارد احساس می کنم، باران پاییزی چیز دیگریست، بیش از آنکه روح و روانم را تحت تاثیر قرار دهد، ذهنم را درگیر تفکرات پیچیده و واقعیت های زندگی می کند! براستی که هر ذره از طبیعت و آفرینش الهی که انسان درک می کند، گویی که به آفرینش خود معنا می بخشد! به نظرم جاودانگی و جاودانه بودن وماندن، حتی تصورش هم رنج آور است!
شعری از حافظ تقدیم شما سروران گرامی
"خوشتر از عشق و صحبت و باغ و بهار چیست
ساقی کجاست گو سبب انتظار چیست
هر وقت خوش که دست دهد مغتنم شمار
کس را وقوف نیست که انجام کار چیست
پیوند عمر بسته به موئیست هوش دار
غمخوار خویش باش غم روزگار چیست"
با سپاس فراوان
فریبا کرامت
پیام ماه ایردن، پایگاه دندان پزشکی, ماه‌نامه دندان پزشکی ایردن منتشر شد
 
قدر زر زرگر شناسد،
قدر گوهر گوهرى

باسپاس از پیام هاى پر بار پیام مهر دلدارها،
به امید پیشرفت و پیشتازى زیر سایه خرد ورزى و اندیشه محورى.
براى همه شما مدیران و نویسندگان محترم، آرزوى سلامتى و سرفرازى دارم.
ضرورت وجود تعادل در کمیت و کیفیت آموزش دندان‌پزشکی, آیا اُفت کیفیت آموزش پزشکی یک واقعیت است
 
سلام،

با خواندن این مطلب، خیلی خوشحال شدم که بعد از مدت ها، مدیری با صراحت و روشنی، افت کیفیت آموزش پزشکی را در حوزه های آموزش پزشک عمومی وتخصصی بیان می کند، واقعیتی که کمتر به آن توجه شده است! نزدیک به دو دهه در دانشگاه تدریس می کنم و شاهد معظلات ومشکلات آموزشی وپژوهشی در حوزه های مختلف حداقل در رشته تخصصی خود هستم. در این مدت مدیران ومسئولین متعددی با دیدگاهای متفاوت آمدند ورفتند، خواستند ونتوانستند و یا نگذاشتند.... و یا نخواستند و به حواشی و ظواهر بیشتر پرداختند. گاهی سطحی نگرو دوره ایی بر خورد کردند! ...
امیدوارم این تغییر نگرش و دیدگاه در تمام سطوح مدیریتیِ وزارت بهداشت و در تمام دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور دیده شود تا شاهد تغییرات اساسی در حوزه های مختلف آموزشی و پژوهشی در جهت ارتقاء کیفی دانشگاهها، با تکیه بر مدیریت راهبردی کارا و آینده نگر باشیم

با آرزوی موفقیت وپیشرفت روزافزون،
دکتر فریبا کرامت
رتبه بندی 51 دانشگاه علوم پزشکی تیپ یک تا سه، در شش حیطه انجام شد
 
رتبه علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان از تیپ دو به تیپ یک ارتقاء یافت

محمد مهدی هزاوه ای، معاون آموزش دانشگاه علوم پزشکی همدان در روز شنبه در ششمین جشنواره آموزشی شهید مطهری در دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: ارتقای علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان باهمت و تلاش همه استادان، دانشجویان و مسوولان این دانشگاه است.

وی گفت: دانشکده طب سنتی در همدان در حال تاسیس است که دانشکده داروسازی باید با برنامه ریزی های لازم و همکاری زمینه توسعه این دانشکده را که از برنامه های مهم دانشگاه علوم پزشکی است فراهم کند.

وی با بیان اینکه استان همدان به لحاظ منطقه جغرافیایی جایگاه ویژه ای برای پرداختن به رشته های طب سنتی دارد، تصریح کرد: باید در دیار بوعلی سینا در رشته های طب سنتی با جدیت ورود یابیم.;

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به هفته آموزش و بزرگداشت مقام شامخ شهید مطهری گفت:اندیشه و شخصیت شهید مطهری باید محور برنامه های استادان و دانشجویان قرارگیرد.

هزاوه ای با تاکید بر ضرورت ترویج اندیشه های استاد مطهری در جامعه امروز گفت:آثار شهید مطهری دارای ویژگی هایی چون عقل گرایی، به روز بودن، برخورداری از فلسفه و عرفان است و جامعه امروز به چنین اندیشه ای نیازمند است و ترویج اندیشه چنین شخصیتی در هر زمانی ضرورت دارد.

وی گفت: استاد مطهری با افکار خود درس انسان سازی و انسان پروری را ترویج داد و امروز رسالت اصلی اساتید پرورش فکر و اندیشه دانشجویان است.
پیام نوروز ۱۳۹٢ایردن- پایگاه دندان پزشکی, ماهنامه شماره ۴٧
 
با درود وسپاس
بار دیگر پیام های زیبا ایردن در " سخن امیررهگذر و پویا" نه تنها فلبم را فشرد، بغض در گلویم را ترکاند و اشک در چشمانم جاری ساخت،بلکه در تمام وجودم رخنه کرد! .......... سخن از دوستی و وفا، امید وآرزو، مهر ومحبت، صفا وصمیمت، خالی و پر شدن های متناوب، تغییر وتحول، جاری وروان بودن ، .....همه و همه در زیر پرچم عشق و صداقت و گذشت میسر است وچه زیبا و دلنشین بیان شده است!

...........

برچهره گل نسیم نوروز خوش است"
"درصحن چمن روی دل افروز خوش است

درضمن در آستانه فرا رسیدن جشن نوروز باستانی و طمطراق پیک بهاران و آغاز سال نو شاد باش صمیمانه ام رابه شما دوستان و سروان گرامی ومدیران محترم ایردن تقدیم می کنم
و در پرتو الطاف بیکران مهر آفرین سلامتی و بهروزی، طراوت و شادابی، دوستی ومهر،عشق وصداقت را برایتان آرزومندم
8) فریبا
درباره پیام اسفند ایردن
 
با درود و عرض ادب

از لطف و عنایت شما، پویای گرامی سپاسگزارم! از خواندن مجدد نظراتم در مورد پیام اسفندماه ایردن خوشحال شدم وبرایم جالب است، جمله ایی را که شما با درایت و دقت به آن اشاره کردید واقعا الان خودم هم به آن معتقد نیستم! اگر پیام هایی که در چند ماه اخیر در ایردن در تالار گفتگوها گذاشتم را بخوانید، نظرم بیشتر به سوی واقع بینی وواقع گرایی تغییر کرده است!
الان حدود یک سال از پیام قبلی ام می گذرد و در این مدت یک سال، چیزهای زیادی از زندگی و در زندگی آموختم! آموختم که واقع گرایی و واقع بینی و عملگرایی خیلی بالاتر از مثبت اندیشی می باشد البته نه در حرف و بر روی کاغذ بلکه در عمل ! جمله ای از" ویلیام وارد" را در زیر بیان می کنم:
"The pessimist complains about the wind; the optimist expects it to change; the realist adjusts the sails."
—William A. Ward
افراد به سه گروه تقسیم می شوند یک سری افراد خوش بین، یک سری افراد بدبین و یک سری هم افراد واقع بین و تحقق گرا می باشند.
افراد خوش بین و مثبت اندیش نیمه پر لیوان را می بینند ولی افراد بدبین نیمه خالی لیوان را می بینند ولی انسان های واقع بین هر دو نیمه لیوان را می بینند و عملگرا هستند!
در سخن پویا- امیر رهگذر، در
پیام اسفندماه 91 ، تشبیه فصول زمستان وبهار به دو نیمه پرو خالی یک لیوان، تبلور و انعکاسی ازنظرات یک انسان رئالیست و واقع گرا و تحقق گراست. در آنجا بود که نیمه خالی لیوان را نه تنها دیدم، که استشمام کردم و به اهمیت آن پی بردم. می توانم صادقانه بگویم اگر چیزی را با اعماق وجودتان حس ولمس کنید در آن موقع است که باورش دارید
با آرزوی پیشرفت روز افزون در آرمان هایی که همه انسان ها را به سمت واقع بینی و عملگرایی سوق دهد
فریبا کرامت
آیا اعضای گروه پزشکی اخلاق حرفه ای خود را رعایت می کنند؟
 
درود بر شما خانم مختاری،
به خاطردقت و درایت شما و شرکت در این تالار و ابراز نظرات و انتقادات ارزشمندتان سپاسگزارم! شما نوشتید گوش شنوا، واقعا در جامعه ما چند درصد مردم و مسئولین گوش شنوا دارند که به درد دل امثال من و شما گوش جان بسپارند. مردم ایران دچار روزمره گی شدند فقط حال را می بینند و اکثر مواقع به آینده هم کمتر فکر می کنند و دل می بندند ( که فکر می کنم بهتر از من وضعیت جامعه کنونی را درک می کنید).

مطالب ارزنده ای را که جناب آقای دکتر میر جبار ارجمند تحت عنوان اخلاق ومعنویات پزشکی فرمودند کاملا صحیح و درخور توجه می باشد ولی سوال اینجا است از حرف تا عمل در جامعه امروز، روابط بین پزشکان و بیماران( که هر دو جمعی از مردم همین جامعه اند) چقدر مورد بررسی و کنکاش قرار گرفته است؟ چقدر مسئولین مربوطه این درد را احساس کردند و درصدد رفع آن بر آمدند؟! انتقادات موقعی سازنده و موثر است که پشت بند آن پیشنهادات و راهکارهای سازنده گقته شود.
ما از صبح تا شب بگوییم جامعه پزشکی باید چنین باشد وچنان باشد و بر روی کاغذ اخلاق ومعنویات پزشکی را که قسمتی از آن الگو بر داری از جامعه غربی می باشد بنویسیم و به همه بدهیم ولی وقتی نظارت و پایشی نباشد فیدبکی هم در کار نیست! شما نوشتید که آقای دکتر معین اعتراف کردند! به نظر شما انسان چه موقعی اعتراف می کند؟ موقعی که خودش یا همکارانش، ویا اطرافیانش عملی را خلاف واقع انجام می دهند، تحت فشار روحی یا وجدان درد لب به اعتراف می کشایند! اگر این را اعتراف هم بدانید آیا شامل حال همه پزشکان می شود؟ ایا آماری در کشور وجود دارد تا اخلاق و معنویات پزشکی را مورد سنجش و ارزشیابی قرار داده باشد؟ یا تنها به مشاهدات امثال من و شما کفایت می کنند که هر کدام وقایع پیرامون خود را که مشاهده کردیم ومی کنیم آن را به کل جامعه پزشکی نسبت بدهیم! اگر پزشکان باید تقدس داشته باشند و اخلاق ومعنویات پزشکی دقیق در جامعه رعایت شود، چه کسی یا کسانی باید متولی و ناظر بر عملکرد پزشکان باشند؟ ایا بیماران و مردم جامعه باید ناظر باشند؟ و یا خود پزشکان باید بر اساس وجدان بیدار، خود را ارزیابی کنند؟ و یا مسئولین مربوطه که مدیریت و نظارت وظیفه اصلی آنها است؟!
در مورد ارتباط پزشک با بیمار و رعایت اخلاق ومعنویات پزشکی باید عرض کنم این ارتباطات متقابل و خطی نیست که دو طرف به نفع هم کنار بیایند یعنی بیمارتنها تشخیص ودرمان بخواهد و پزشک وقت حق ویزیت! بلکه خیلی پیچیده تر می باشد و از نظر من پزشک و بیمار دو راس یک مثلث و آن هم در قاعده می باشند که راس سوم آن که در بالا قرار می گیرد دولت و مسئولین ذیربط، متولیان حفظ بهداشت و سلامت جامعه هستند که در راس امور قرار می گیرند و قوانین و ضوابط و آیین نامه ها را تنظیم می کنند و باید ارزیابی وارزشیابی سلامت جامعه را با دقت و ظرافت تمام انجام دهند!
اگر پزشکی با جان بیمار معامله می کند یا بیمارستانی تا پول نگیرد بیماری را بستری نمی کند چه کسی باید مقابل آنها بایستد؟ چه کسی متولی برقراری عدالت است؟ چه کسی مدافع حقوق بیمار می باشد؟ کجایند تا به داد مردم برسند؟ آیا می دانید چند درصد از سهامداران بیمارستان های خصوصی و کلینیک های خصوصی و پاراکلینیک ها خصوصی غیر پزشک هستند و درامد هنگفتی از این طریق به جیب می زنند؟! بله در این صورت وقتی منافع افرادی در میان باشد در بیمارستان های خصوصی تا پول نگیرند بیمار بستری نمی شود چون خود گردان است و باید درامد داشته باشد تا خودش را بچرخاند!!
خانم مختاری عزیز درد دل بسیار است! ولی چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است! همه چیز در دنیای امروز و جامعه ما بر محور پول می چرخد چرا کتمان کنیم؟ چرا از واقعیت فرار می کنیم؟ چرا عده ایی وقشری از جامعه را متهم می کنیم که اخلاق و معنویات را رعایت نمی کند؟ شما مواردی از مشکلات بیماران را در ارتباط با مشاغل پزشکی ودندان پزشکی وداروسازی بیا ن کردید همه این ها را همه می دانند و حتی مسئولین رده بالا ی جامعه پس چرا کاری نمی کنند؟! چون در جامعه فعلی ما همه چیز بر محور پول می چرخد! با پول می شود حتی عاقبت به خیر شد، حتی برای نماز وروزه قضا و ........ باز پول میدهند! شما فرمودید" ......و ده ها نمونه دیگر که روزانه این مردم بیچاره به سبب کم لطفی برخی از اعضای جامعه پزشکی ما باید تاوان آن را بپردازند، توجیه منطقی اعتراف آقای دکتر معین و البته پذیرش آن از جانب افراد منصف خواهد بود. " همه مثال های شما به پول برمی گردد یعنی اگر پزشکی حق ویزیت یا درمانش را بر اساس تعرفه دولتی و یا تعرفه های قانونی که از طرف بیمه ها و مراکز درمانگر در بخش دولتی و خصوصی صادر می شود، بگیرد، اخلاق ومعنویات پزشکی رعایت می شود!! اصلا اخلاق ومعنویات پزشکی که جناب اقای دکتر ارجمند بیان فرمودند را اگر مطالعه کنید درصد کمی از آن به پول ارتباط دارد مابقی باید آموزش داده شود از بچگی، دوران دبستان،دوران دبیرستان، دوران دانشجویی پزشکی در دانشگاه و... باید فرهنگ جامعه را درمان کرد! باید دید توقعات بیماران جامعه ما از پزشکان چیست و توقع پزشک از دولت و مسئولین و بیماران چیست؟ شما در کشورهای مثل امریکا و کانادا کمتر برخورد می کنید که حق وحقوق بیمار ویا پزشکی پایمال شود چون آنجا قانونمند می باشد و اگر پزشکی تخطی کند وای به حالش! ولی پزشک از نظر مالی تامین است در کانادا سیستم پزشکی مجانی است و تمام شهروندان کانادایی به یک اندازه تحت پوشش رایگان سیستم بهداشتی برای سلامت ودرمان هستند. بعنی نه پزشک حرف پول را می زند نه بیمار! برای همین اخلاق ومعنویات پزشکی در انجا خیلی خیلی کاملتر از جامعه ما رعایت می شود چون پزشکان، بیمارستان ها و مراکز درمانی( دهنده گان خدمت) و بیماران یا مردم ( گیرنده گان خدمت) زیر نظر دولت در سایه سیستم بهداشتی رایگان انجام وظیفه می کنند و به ندرت تخطی صورت می گیرد و همه راضی هستند! اما در ایران چی؟ چه کسی متولی تامین هزینه های بستری ودرمانی بیماران (که 80% توسط خود بیماران پرداخت می شود، به گفته خود مسئولین بهداشت) هستند؟ تمام این تداخلات ومشکلاتی را که در جامعه فعلی ما می بینید درصد کمی از آن به پزشک بر می گردد ! من بیش از بیست سال در این جامعه پزشکی کردم و عمری باقی باشد من وامثال من هم که کم نیستند، باز هم در خدمت مردم خواهیم بود و اخلاق ومعنویات پزشکی را از جانب خود رعایت می کنیم ولی باید برای کل جامعه برنامه ریزی داشته باشیم !
خانم مختاری گرامی باید واقع بین و منصف و عملگرا باشیم امروزه بدون پول سر قبر کسی قرآن هم نمی خوانند! چه چیزی جامعه ما را به این سمت سوق داده است؟ اخلاق و معنویات در همه اقشار جامعه ما در حد حرف و پاره کاغذ نوشته وخوانده می شود، کو مرد عمل؟ اگر من معترض به اعتراف ( چیزی که شما استنتاج کردید) پزشکی می شوم چون به اندازه کافی جامعه پزشکی مورد تاخت وتاز قرار گرفته است همین مانده که اقرار به زور هم گرفته شود و بگوییم همه چیز تقصیر پزشکان است تا مسئولین مربوطه نفس راحتی بکشند و گود ومیدان را خالی کنند (که البته مدتها است خالی کردند) و شب آسوده سر بر بالین بگذارند و نظاره گر اثرات متقابل جنگ و جدل ها ی پزشکان وبیماران باشند!! تا خودشان مشکلاتشان را حل کنند و همدیگر را مقصر بدانند! ما باید هوشیار باشیم!
در ضمن باید عرض کنم افرادی مثل شما کم پیدا می شوند که قدردان فداکاریها و ایثار گریهای پزشکان باشند! امروزه در برنامه های مختلف درکانال های تلویزیونی زیر پرچم ظنز وخنده بازار و شو های تلویزیونی و.... به مسخره کردن جامعه پزشکی که خود از همین مردم سرچشمه گرفته اند، می پردازند حتی در جراید وروزنامه ها و پمفلت ها و... به تخریب جامعه پزشکی می پردازند! چرا؟ چه کسانی سود می برند؟ تا به حال فکر کردید مسئولیت از دوش چه کسانی برداشته می شود؟!
من نوعی قبل از این که پزشک شوم از همین مردم و بیماران بودم {دو سوم دفترچه بیمه دوران بچگی و نوجوانی من با مراجعه به دندان پزشکی پرشده بود( که شرح آن مفصل است)}! ولی چه چیزی باعث شد که عاشق شغل پزشکی و معلمی و تدریس شوم رفتار پزشکان و معلمان صدیق در جامعه و خدماتی را که با جان و دل به مردم ارائه می دادند! در دوران نوجوانی وجوانی حرف از خدمت به مردم زدن راحتتر است تا وقتی وارد تحصیل و بعد هم محیط کار می شوی و باید وجدان داشته باشی و عمل کنی!
خانم مختاری گرامی نمی دانم شغل شما چیست شاید هم اهمیتی نداشته باشد بدانم ولی برای اینکه قشری را درک کنیم تا کم و کاستی ها و حق و حقانیت را با ذره بین ببینیم باید در آن قشرو یا با آن قشرازجامعه، با وجدان بیدار و داریت کامل کارکرده و حتی زندگی کرده باشیم!
در کل باید عرض کنم تمام مطالب و درد دل های گفته شده مستقیم و غیر مستقیم با اخلاق و معنویات، نه تنها درجامعه پزشکی بلکه درسایر اقشار جامعه ارتباط دارد!
بیاید با اندیشه و تعقل و قانون مداری آشنا شویم تا از حرف به عمل برسیم نه دنبال مقصر!
پاینده و پیروز باشید
دکتر فریبا کرامت
آیا اعضای گروه پزشکی اخلاق حرفه ای خود را رعایت می کنند؟
 
با سلام

از خواندن مطلب بالا درتالار گفتگوها متعجب شدم! پزشکی اظهار می کند اخلاق و معنویات پزشکی رعایت نمی شود و اخلاق ما پزشکان با بیماران خوب نیست!باید عرض کنم نه تنها تعجب کردم بلکه متاثر شدم! چرا شخصی که خود پزشک می باشد چنین جمله ایی را در حالت جمع اعلام می کند! از کجا می داند که اخلاق و معنویات پزشکی رعایت نمی شود! از زمانی که یادم می آید و دانشجوی پزشکی شدم تا فارغ اتحصیلی و بعد وارد جامعه محترم پزشکی و دانشگاه شدم در تمام اقشار و سطوح مختلف جامعه عدم رعایت اخلاق و معنویات را در مشاغل مختلف جامعه مشاهده کردم ولی در تمام این اقشار قشر پزشکان از همه مظلوم تر واقع شده است و هر کسی از جنبه های مختلف منتقد جامعه پزشکی است! جامعه نظام پزشکی هم ساز خود را می زند وانگار یادش رفته که باید مدافع سلامت مردم و حافظ منافع جامعه پزشکی هم باشد! آیا می دانید ویزیت متخصص در درمانگاه دولتی بیمه 16000 ریال و آزاد 70000 ریال می باشد! آیا مشاغل شریف دیگرهم با توجه به نرخ تورم درآمد ثابت دارند( البته به جز کارکنان حقوق بگیر دولت)! نزدیک به بیست سال دارم طبابت می کنم و باید ادعا کنم در اکثر اطرافیان و همکارانم مشاهده می کنم که اخلاق ومعنویات پزشکی به خوبی رعایت می شود! اگر تعداد کمی از پزشکان، رعایت اخلاق پزشکی را نمی کنند آیا می توان آن را به همه پزشکان و بیمارستان ها تعمیم داد! چقدر ما برای آموزش اخلاق و معنویات در جامعه ایران وایرانی سرمایه گذاری کردیم و کدام قشر جامعه اخلاق و معنویات را بی نقص وکم وکاست انجام می دهد که بعضی ها جهت پیکان را به سمت قشر پزشکی می گیرند! تا به حال چقدربه درد دل ومشکلات شغلی و دغدغه های کاری ومعضلات اجتماعی فارغ التحصیلان پزشکی گوش دادند و عملگرا بودند. زمانی که یک پزشک عمومی فارغ التحصیل می شود اگر خیلی زرنگ باشد و18 سالگی وارد دانشگاه شود و در عرض هفت ساله فارغ التحصیل شود حدود 25 تا 26 سال دارد و چهار یا پنج سال هم برای رشته تخصصی بخواند در سن 29 یا 30 سالگی وارد بازار کار می شود و باید از صفر شروع کند! شبانه روز باید کار کند تا بتواند حداقل امکانات رفاهی زندگی را برای خانواده فراهم کند! ولی در جامعه دیدگاه مردم فرق می کند وقتی پزشکی شروع به کار می کند او را متمول میدانند و تمام حرکات اورا با ذره بین زیر نظر می گیرند! اگر برای ویزیت بیمار و جواب ازمایش پول ویزیت بخواهد ناعادلانه می دانند و توقعات دیگر که گفتن آن اینجا جایز نیست. فکر می کنند پزشک باید با صبر وحوصله ومتانت خودش را دربست در خدمت سلامت جامعه و مردم بداند و بگذارد! مگر پزشک چه فرقی با دیگر اقشار جامعه دارد که باید ازاخلاق و وجدان و معنویات مایه بگذارد ولی بیماران نه! همیشه پزشک مقصر باشد تا خلافش ثابت شود! چرا؟! به عنوان استاد دانشگاه باید عرض کنم که در این مدت بیست سال خدمت توقع جامعه از قشر پزشکی به صورت ناعادلانه ایی افزایش یافته است! مشکلات اخلاقی وعدم رعایت معنویات اگر هم وجود داشته باشد مربوط به قشر خاصی نیست بلکه کل جامعه را باید در نظر داشت و ریشه یابی کرد! پس کی و کجا و چطورباید از پزشکان دلسوز، خادم و خدمتگذارقدردانی کنیم؟ تا چه زمانی باید حیطه پزشکی و پزشکان را مورد تاخت وتاز قرار دهیم وقربانی کنیم! هرچیزی گران می شود و قیمت ها سر به فلک می کشد ولی انتظار دارند ویزیت و خدمات پزشکی افزایش نیابد که نمی یابد ( رشد لاک پشتی دارد!) ونظام پزشکی در موقع افزایش ویزیت وضعیت درآمد جامعه را باید در نظر بگیرد! پزشکان مگر در این جامعه زندگی نمی کنند! آیا رفتار بیماران با ما پزشکان ایده آل و عالی است! اگر می خواهیم اخلاق و معنویات در جامعه ایی رعایت شود و رشد کند باید در تمام زمینه ها سرمایه گذاری کنیم! از دوران بچگی باید برنامه ریزی کنیم! امیدوارم اندیشه وتعقل و واقع گرائی محور عملکرد همه اقشار جامعه قرارگیرد.

دکتر فریبا کرامت
پیام اسفند ۱۳۹۱ایردن- پایگاه دندان پزشکی, ماهنامه شماره ۴۶
 
درود بر امیر رهگذر
در پیام اسفند ماه ایردن، شما مثل همیشه چنان زیبا، دلنشین، پرمحتوی وپرمعنا، فصول زمستان وبهار را وصف کردید که هرعاشق زندگی و حیات، در این روزهای پایانی زمستان، دل تنگ و ملول برای نیمه خالی لیوان زندگی که مملو از هوا است و زندگی بدون تنفس این نیمه به ظاهرخالی لیوان زندگی میسرنمی باشد به دیداربهارزندگی، نیمه پرآن ، مشتاق ومسرورمی شتابد!

این شعر فریدون مشیری را پیشاپیش به همه شما ایردنی های گرامی تقدیم می کنم!
بازکن پنجره ها را که نسیم روز میلاد اقاقی ها را جشن می گیرد
و بهار روی هر شاخه کنار هر برگ شمع روشن کرده است
همه چلچله ها برگشتند و طراوت را فریاد زدند
کوچه یکپارچه آواز شده است
و درخت گیلاس هدیه جشن اقاقی ها را گل به دامن کرده ست
باز کن پنجره ها را ای دوست
هیچ یادت هست که زمین را عطشی وحشی سوخت برگ ها پژمردند
تشنگی با جگر خاک چه کرد
هیچ یادت هست توی تاریکی شب های بلند سیلی سرما با تاک چه کرد
با سرو سینه گلهای سپید نیمه شب باد غضبناک چه کرد
هیچ یادت هست
حالیا معجزه باران را باور کن و سخاوت را در چشم چمنزار ببین
و محبت را در روح نسیم که در این کوچه تنگ با همین دست تهی روز میلاد اقاقی ها را جشن می گیرد
خاک جان یافته است
تو چرا سنگ شدی
تو چرا اینهمه دلتنگ شدی
باز کن پنجره ها را و بهاران را بـــــــــــاور کـــن ....!!!
پیشاپیش بهار دوباره زندگی را به همه انسان های پاک سرشت و بشردوست شاد باش می گویم
در ضمن رونمایی مجسمه استاد بزرگوار دکترامیرسندوزی، در موزه دکتر سندوزی در تهران را به ایشان، مدیران محترم ایردن وجامعه دندان پزشکان تبریک و شاد باش می گویم و از خداوند بزرگ عمری با عزت وتوام با سلامتی، شادکامی و پیروزی را برای ایشان آرزومندم
فریبا کرامت
سکوت پویا, به امید حرکت اندیشه محور پرثمرِ قلم‌ها و قدم‌ها
 
با درود و عرض ادب،

گفتگوهای این تالار زیر عنوان سکوت پویا یا بهتر است بگوییم سکوت قلم پویا، بسیار جالب و آموزنده و تلنگری است برای تفکر و اندیشیدن!
سکوت قلم، گاه نشان از اشک و بغض قلمی به ظاهر بی جان است، که با تفکر و اندیشه‌ی جان داری می نویسد و خودنمایی می کند، تا بشارت دهنده و راهنما و یا بیان کننده حقایق و وقایع پیرامونمان باشد.

گاهی سکوت بهتر از هر فریادی، می تواند منادی اعتراض و یا خواستار تغییر و تحول باشد.
با خواندن مطالب بالا، به یاد شعری از فریدون مشیری به نام جادوی سکوت افتادم، که بسیار پر معنا و جالب است:

جادوی سکوت


من سکوت خویش را گم کرده ام .
لاجرم در این هیاهو گم شدم .
من که خود افسانه می پرداختم ,
عاقبت افسانه‌ی مردم شدم !
ای سکوت ای مادر فریادها !
ساز جانم از تو پر آوازه بود .
تا در آغوش تو راهی داشتم ,
چون شراب کهنه شعرم تازه بود .
در پناهت برگ و بار من شکفت ,
تو مرا بردی به شهر یادها ,
من ندیدم خوشتر از جادوی تو ,
ای سکوت ای مادر فریادها .
گم شدم در این هیاهو گم شدم ,
تو کجایی تا بگیری داد من ؟
گر سکوت خویش را می داشتم ,
زندگی پر بود از فریاد من!

مدیران محترم ایردن، همین گفتگو های این تالار، زیر عنوان سکوت پویا، خود نشانی است از تحرک، تحول و پویایی و گامی مثبت برای برنامه های پر ثمر بعدی!

با آرزوی موفقیت و پیشرفت روز افزون برای همه شما عزیزان و سروران گرامی

دکتر فریبا کرامت
درعرصه ی رقابت موجود، چگونه توجه بیماران را به خود معطوف کنیم؟
 
دکتر فریبا کرامت

پزشک متخصص


دندان پزشکان و پزشکان در شغل و حرفه ی خود دوست دارند نهایت سعی خود را در جلب توجه بیماران که مشتریان اصلی ‏آنها هستند ، معطوف کنند ولی چگونه به این هدف نائل آیند و موفقیت کسب کنند جای بحث و تبادل نظر دارد و راه کارهای ‏متفاوتی در مشاغل مختلف ارائه می شود که گاه برای بعضی مشاغل منحصر به فرد است. در حرفه های پزشکی و دندان ‏پزشکی با بیماران مختلفی سرو کار داریم و ارائه خدمت به چنین مشتریانی، نیازمند آگاهی و مهارت علمی و عملی و همچنین ‏مهارت های لازم رفتاری وگفتاری است.‏
همیشه اولین برخورد، مهمترین برخورد می باشد به قول انگلیسی ها:‏
‏“‏First Impression Is the Best Impression‏”‏
اولین تاثیر در برخورد اولیه با بیمار، معمای ظریفی است و مهمترین تاثیری است که بر فرد می گذارد! بر اساس تجربیاتم باید ‏بگویم در برخورد ها ، استفاده از راه و روش و رفتارهای مثبت و مثبت اندیشی باعث افزایش اعتماد به نفس وهمچنین افزایش ‏کسب موفقیت و جلب رضایت بیماران می‌شود. به عقیده من برداشت و نگرش مثبت از وقایع ، اتفاقات، اعتقادات، باورها و ‏رفتارهای افراد جامعه ، می تواند رفتارهای مناسب و پسندیده ای را در برخورد با بیمار به ارمغان ‌آورد! در هر محیط و جامعه ‏ایی که کار می کنیم باید ابتدا فرهنگ و باورهای افراد آن جامعه را شناخت تا بتوانیم بر خورد مناسب و شایسته با بیماران ‏داشته باشیم. نوع نگاه و نگرش ما به جامعه و همچنین شرایط موجود و پیشرفت تکنولوژی و فناوری های علمی در عملکردمان ‏تاثیر به سزائی دارد ولی باید همیشه خوش بین باشیم!‏
چون یک شخص بدبین هر فرصت و شانس را یک مشکل ومانع می‌بیند ولی شخص خوش‌بین مشکلات و موانع را یک فرصت ‏می‌داند تا در جهت تقویت رسیدن به اهداف نهائی استفاده کند.همچنین باید برنامه ریزی دقیق داشته باشیم تا به موفقیت ‏برسیم، مهم کمیت نیست کیفیت کار است یک شبه نمی شود ره صد ساله پیمود، اگربه افرادی که در حرفه خود در اوج ‏موفقیت هستند نگاه کنید از کم و گاهی از صفر شروع کردند تا به موقعیت و موفقیت کنونی رسیدن و راه کارها و برنامه ریزی ‏هایی را که انجام دادند شاید گاهی اوقات منحصر به فرد باشد! زیرا در دورن تک تک ما نیروهایی وجود دارد که شاید بتوان ‏گفت نیروهایی نامرئی و غیر ملموس هستند که برمحوررفتارها ، باورها ، تمرکز گرائی و خود باوری ا فراد می چرخد و شخصیت ‏منحصر به فردی ایجاد می کنند تا بتوانند خود را کنترل وهدایت و خصوصیات زیر را در خود تقویت کنند: اعتماد به نفس، عدم ‏وابستگی، خود آگاهی ، قبول مسئولیت، احترام به دیگران، آراستگی، نظم وانظباط کاری ، وقت شناسی، ابتکار عمل، ملاطفت ‏ومهربانی، صداقت ، ایمان وباور قلبی به حرفه ، به روز بودن (‏Up to date‏) علمی و داشتن مهارت های عملی لازم و حتی در ‏مواردی ریسک پذیری و بلند پروازی را که لازمه موفقیت حرفه ایی می باشد. ‏
به نظر من خصوصیات فردی وعلمی ارائه دهنده خدمت برای جلب توجه بیماران در اولویت می باشد و محیط و فضای کاری، ‏استفاده کاربردی از تکنولوژی و فناوری های جدید در رده های بعدی اهمیت می باشد که هر سه ( ارائه دهنده خدمت، ارائه ‏گیرنده خدمت و محیط وتکنولوژی) می تواند رئوس یک مثلثباشند که متقابلا بر روی هم تاثیر( مثبت یا منفی) می گذارند . ‏
نکته آخر اینکه در رقابت های حرفه ایی برای جلب توجه بیماران، عدل وانصاف رعایت شود و رقابت سالم بر پایه برنامه ریزی ‏دقیق وجود داشته باشد تا برای کسب موفقیت و پیمودن پله های ترقی ، موجب تخریب موقعیت شغلی همکاران نشوند حتی ‏ناخواسته!‏
سالروز تولد دکتر محمد علی افتخاری, چهارم آبان ماه، سالروز تولدتان مبارک
 
استاد گرامی جناب اقای دکتر افتخاری
با درود

روز تولد شما را صمیمانه شادباش می گویم
و برای شما استاد ارجمند و بزرگوار از خداوند بزرگ سلامتی، شادابی، سرفرازی وموفقیت را خواستارم
با ارزوی بهروزی و پیروزی
فریبا کرامت
رعنا و دیدار دوستی در بروکسل
 
درود


داستانی که احساسات‌ لطیف و سوزناک عشق و محبت انسانی را با بیان بسیار دلگداز و دلنشین و با قلمی زیبا و شیوا به تصویر می کشد وقلب هر انسانی را به درد می آورد!
فریبا
چگونه یک خبر ناخوشایند را به دیگری بدهیم؟
 
با عرض ادب
دراین مقاله به نکات جالب وآموزنده ایی اشاره شده است اگر چه رعایت “اسپایکس" که بر اساس اصول علمی پایه گذاری شده است دراطلاع رسانی اخبارناخوشایند وبد به بیماران بسیار کمک کننده می باشد ولی تجربیات شخصی افراد در مناطق مختلف دنیا هم خیلی مهم است. توصیه می کنم که پزشکان، دندان پزشکان و درمانگران در هنگام دادن اخبار نا خوشایند به محل زندگی،جنبه های فرهنگی وباورهای دینی، وضعیت اجتماعی، سطح تحصیلات، سن و جنس بیماران توجه ویژه ایی داشته باشند تا با رعایتگ اسپایکس" از روشهای متفاوتی برای دادن اخباربداستفاده کنند! بر اساس تجربیاتم می توانم بگویم دادن اخبار بد به آقایان بسیار راحتتر از خانم ها است و همچنین به افراد تحصیل کرده راحتتراز تحصیل نکرده و کم سواد می باشد.... آنچه مسلم است دانستن واقعیت، حق بیمار است و تمام گروه های پزشکی باید در این زمینه اطلاعات کافی و قدرت تشخیص داشته باشند که برا ی هر بیمار روش مناسبی انتخاب کنند و شرایط بیمار را حتما در نظر بگیرند و همچنین خیلی مهم است که تشخیص دهیم اخبار بد را باید مستقیما به بیمار بگوییم یا به اطرافیان بیمار! من فکر می کنم با توجه به شرایط فرهنگی مان بهتر است در اکثر موارد، اخبار بد را ابتدا به نزدیکترین فرد بیماربگویم تا بتوانیم از روحیات و وضعیت بیمارو عکس العمل های احتمالی بیمار در مقابل اخبار بد اطلاعات لازم را کسب کنیم و بعدا با خود بیمار در میان بگذاریم
با آرزوی موفقیت
روز دندان پزشک، روز دندان پزشکی, 23فروردین, 24دی یا روزی دیگر؟
 
درود

ازخواندن مطلب و خاطره زیبا شما، به یاد دوران کودکی ام افتادم که همیشه از مطب دندانپزشکی و دندان پزشکان می ترسیدم و برعکس بیشترین مراجعه ام هم به مطب دندانپزشکان بود! به طوری که دفترچه های بیمه کودکی ام پر از ویزیت دندانپزشکان متعدد بوده است!:(

من هم در اینجا روز دندانپزشک را به همه دندان پزشکان محترم و برادران دندانپزشک عزیز و گرامیم تبریک و شادباش عرض می کنم.
با آرزوی سلامتی، شادکامی، سرفرازی و پیشرفت روزافزون
فریبا


درباره پیام اسفند ایردن
 


بادرود وعرض ادب

در پیام 34 اسفند 1390 سه چیز برایم جالب بود اول
از همه مقدمه زیبا و پر معنای پیام ایردن، که مثل همیشه از خواندن آن لذت بردم و مرا بیشتر به فکر فرو داشت! براستی که حیات و زندگی معجزه ایی بسیار بزرگ است و باید قدر آن را آنطور که شایسته است بدانیم!

زندگی زیباست زشتی های آن تقصیر ماست
درمسیرش هرچه نازیباست آن تدبیر ماست
زندگی آب روانی است روان می گذرد
آنچه تقدیر من وتوست همان می گذرد

برناردمالمود: زندگی یک فاجعه پر از شادی و لذت است

با خواندن این جمله به این نتیجه می رسیم که همیشه باید نیمه پر لیوان را ببینیم و مثبت اندیش باشیم
موضوع دوم پیشگامان دندان پزشکی است که کاری شایسته ودر خور تحسین می باشد . سوالی از مدیران محترم ایردن داشتم چرا در ملاک های تعیین پیشگام، ملاک بنیانگزاری موسسه دولتی وجود ندارد؟ و چرا بنیانگزاری موسسه غیر دولتی هنری جز ملاک های پیشگام می باشد ؟که خارج از حرفه دندان پزشکی است!
در ضمن پیشنهاداتی داشتم دربخش" رفتگان" ایردن به جای کلمه رفتگان از بخش "زنده یادان" استفاده شود
دوم اینکه علاوه بر تالار های گفتگوی ایردن، در کلاب لبخند ایردن گروهی به نام پیشگامان دندان پزشکی تشکیل شود که مدیران آن از پیشگامان دندان پزشکی باشند تا در این زمینه فعالیت نماید و محلی مناسبی برای بحث وگفتگو و تبادل نظر کاربران باشد
موضوع سوم که به نظرم جالب است شعار پنجاه ودومین کنگره بین المللی دندان پزشکی ایران است: آموزش " شکست ها"، راهبری به سوی " موفقیت" که شعاری پر محتوی و جالب می باشد و امیدوارم در عمل هم، برنامه های آموزشی کنگره مفید ومبتنی بر راهبری و کاربردی باشد

با آروزی پیشرفت روزافزون
فریبا

تعامل مطلوب و بیشتر انجمن های علمی با اعضا
 
با درود
وقتی این مطلب را خواندم با خودم گفتم اگر بخواهم مهمترین و موثرترین گام را جهت تعامل مطلوب و بیشتر انجمن با اعضایشان بنویسم ابتدا باید لیستی از وظائف انجمن و اعضا بطور جداگانه بنویسم تا بتوانم مشخص نمایم که کدامیک از این وظائف مهمترین وموثرترین است
1- لیست وظائف عضو
- آگاهی کامل از چشم انداز، رسالت و اهداف بلند مدت وکوتاه مدت انجمن
- مسئولیت پذیری و تعهد
- اندیشه محوری و واقع بینی
- ترجیح دادن منافع انجمن بر منافع شخصی
- داشتن جسارت وشهامت جهت ابرازانتقادات وپیشنهادات سازنده
- انتقاد پذیر و منطقی
- عملگرایی
- داشتن صداقت و وجدان بیدار
- آمادگی برای کارهای گروهی
- خود را عضوی از یک خانواده (انجمن) بداند
بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
و اما جواب سوال اول
مهمترین و موثرترین گامی که عضو می تواند برای انجمن بردارد چیست؟
با تمام توان وعلم خویش وبر پایه صداقت، اندیشه وتعقل و استفاده بهینه از امکانات موجود در راستای تحقق رسالت واهداف انجمن گام بر دارند

3- لیست وظائف انجمن
- در راستای رسالت، اهداف بلند مدت وکوتاه مدت انجمن گام بردارند
- مسئولیت پذیر و متعهد در قبال عملکرد انجمن
- ممانعت از هر گونه تبعیض در بین اعضا
- اندیشه محورو واقع گرا باشند تا مقلد ومتعصب
- قابلیت ها واستعداد های تک تک افراد عضو انجمن را شناسائی کنند
- در رفتار و کردار جاذبه داشته باشند تا دافعه
- در جذب افراد فرهیخته، آگاه و فعال کوشا باشند
- پیشنهادات سازنده و انتقادات را با آغوش باز پذیرا باشند
- فراهم کردن بستر مناسب برای جذب و شکوفایی استعدادها و فعالیت های علمی افراد
- برقراری احترام و حمایت متقابل بین انجمن واعضا
- تقویت روحیه عملگرایی و مثبت اندیشی در اعضا
- شفاف بودن رسالت و اهداف انجمن جهت ممانعت از برداشت ها وتفسیرهای متفاوت
- صداقت، درست کرداری، راستگویی و وجدان بیدار
- فیدبک به موقع به اعضا
- حمایت از کارهای گروهی و پرهیز از تک روی
- در نظر داشته باشند چشم انداز، رسالت و اهداف انجمن در شرایط خاص قابل تغییر می باشد
وحالا جواب سوال دوم:
- موثرترین گامی که انجمن می تواند برای عضو خویش بردارد چیست؟
- فراهم کردن بستر مناسب برای جذب افراد وکمک به شکوفایی استعدادها وحمایت از فعالیت های علمی اعضا در راستای رسالت واهداف انجمن

با آرزوی پیشرفت روزافزون
دکتر کرامت
ملاک تعیین و معرفی پیشگامان, چگونه افرادی به عنوان «پیشگام» معرفی شوند؟
 درود بر مدیران محترم ایردن
با آنکه پرسش مدیر محترم ایردن در مورد ملاک شناسایی پیشگامان، از بزرگان وپیشکسوتان محترم گروه های مختلف دندان پزشکی بوده است و بنده جزو هیچکدام از این ها نیستم ولی جسارت کرده به عنوان یک هموطن وپزشک خواستم نظرم را در این مورد بیان کنم . همانطور که جناب آقای دکتر بهرمان به طور مفصل توضیح دادند، پیشگام کسی است که پیش قدم وپیشرو در امری خاص بوده و منجر به تحولی چشمگیر درحرفه و تخصص مربوطه گردد واین ویژگی به معنای مسئولیت پذیری واستقلال عملی فرد یا افراد است . تعیین وتدوین ملاکها وشاخصهای انتخاب فرد پیشگام امری ضروری است ولی مطلق نیست چون با پیشرفت علم وتکنولوژی ، تغییرسیاست ها ونگرش ها در جهان امروزی، ملاکها ومعیارها در حال تغییر ونسبی می باشد و هر فرد را با زمان ودوره خود می توان سنجید و مقایسه کرد و مطمئنا همیشه اختلاف نظر درانتخاب افراد به عنوان پیشگام وجود دارد. به نظر من پیشگامان دندان پزشکی را می توان از جنبه های مختلف انتخاب و مشخص کرد
- جنبه علمی ( آموزشی وپژوهشی): بنیانگذاری یک موسسه علمی، تدوین برنامه های آموزشی موفق، پژوهش های علمی برجسته و هر گونه خلاقیت ونوآوری علمی درپیشرفت حرفه دندان پزشکی را می تواند شامل شود
- جنبه فرهنگی که منجر به نگرشی مثبت و یا پایه گذار عقاید وارزشهای مثبت در فرهنگ دندان پزشکی شده باشند
- جنبه اجتماعی که موجب حرکت وتحولی شگرف اجتماعی در حرفه دندان پزشکی شده باشند
- وهمچنین اشخاصی که در سیستم مدیریتی دندان پزشکی نقش اساسی داشته و مسبب تحولاتی چشمگیروموفق در این زمینه بوده اند یا هستند را باید مد نظر داشت.
همینکه شما عزیزان پیش قدم در معرفی پیشگامان دندان پزشکی شده اید کاری بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است ومطمئنم، فراز ونشیب های را که در پیش رو دارید با موفقیت پشت سرخواهید گذاشت.از خداوند بزرگ برای همه شما که نمایانگریک پیکر فعال وپویا بوده و در جهت تحقق اهداف مشترک وعالی با یکدیگر همکاری می کنید، موفقیت و شادکامی را آرزومندم

با احترام
دکتر فریبا کرامت
16/12/1387
07/03/2009

ایردن پایگاه مفید و کاملی است
 
مدیریت محترم ایردن
با درود

آرم جدید ایردن بر روی سایت را که بسیار زیباو پر معناست به همه شما تبریک عرض می کنم وامیدوارم همیشه چون مروارید دربین سایت ها و شبکه های اینترنتی دنیا بدرخشید.
با ارزوی سر بلندی وپیروزی برای همه شما

دکتر فریبا کرامت
صفحه: 1