تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
محل کنگره 56 انجمن دندان پزشکی ایران مناسب انتخاب نشد, کنگره56 در محل اجلاس سران اسلامی، بالاتر از پمپ بنزین ولنجک برگزار می شود
 
تجاری شدن کنگره‌های انجمن علمی ‌و برتری یافتن نمایشگاه تجاری و درآمد زائی از راه واسطه‌گری‌، همپای گریز از گزارش دهی مالی و ناشفاف ماندن سرنوشت حساب رسی از فعالیت مالی انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران، پایه‌های انجمن علمی ‌را می‌خورد و فرو می‌ریزد. از زمان برگزاری انتخابات 20 اسفند 1394 تا کنون هیچ گزارشی از نتیجه این انتخابات در سایت انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران نیامده است ولی هر روز شاهد پیامک‌ها در باره «نمایشگاه – کنگره» (اکسیدا)ی این هیئت مدیره هستیم.
"عدالت در توزیع دارو" و "کرامت داروساز" مغفول مانده است‎
 
سلام،

1) انجمن داروسازان ایران علمی است یا صنفی؟ متاسفانه بسیاری از انجمن ها هنوز انجمن علمی و انجمن صنفی را تفکیک نمی کنند در حالی که این دو، اساس نامه های جداگانه دارند و برای شفافیت در کار هیئت مدیره به ویژه هنگام گزارش دهی در مجمع عمومی این کار ضروری است.
2) .اگر انجمن داروسازان ایران انجمنی صنفی است باید دید در وزارت کشور به ثبت رسیده است یا در وزارت کار. اساس نامه این دو انجمن با هم تفاوت دارند.
3) در انجمن های علمی و صنفی، بازرس حقوق و اختیار مشخصی دارد و می بایست بر پایه آن فعالیتش را تنظیم کند. شکایت از یک سازمان دیگر به نام بازرس انجمن از وظایف اساس نامه ای بازرس نیست. آقای پورحیدر می توانند به عنوان شهروند، مطلع یا ذی نفع شکایت کنند ولی نه عنوان بازرس انجمن.
4) شکایت آقای پورحیدر می تواند توسط هیئت مدیره انجمن مطرح شود زیرا در هر سه انجمن علمی و صنفی ها چنین حقوقی در دفاع از منافع اعضاء انجمن برای هیئت مدیره ها وجود دارد.
5) چون موضوع شکایت حساس است پیشنهاد می کنم برای رسیدن به نتیجه ای مناسب، پیش از طرح شکایت، کلیه سندها توسط یک حقوق‌دان مسلط به اساس نامه نهادهای مدنی، بررسی و متن شکایت منطبق با فرایند حقوقی موجود تدوین شود.

آیرج کی پور
کشیدن بخیه از زخم بیمار به دلیل بی پولی, ریشه خدشه در روابط درمانگر-درمانخواه چیست؟
 
پانسمان بر زخم
دکتر آیرج کی پور

در یکی از شبکه‌های مجازی این عکس را دیدم. نوشته بود این کودک 4 ساله صدرا زاهدپور نام دارد و در روز 6 آذر 1364 مادرش او را برای مداوای زخم زیر چانه به بیمارستان شهید اشرفی خمینی شهر می‌برد و در آن جا پزشک اورژانس مشغول بخیه زدن چانه می‌شود و دستیار پزشک، پرونده را پر می‌کند و از مادر کودک می‌خواهد رسید پرداخت هزینه را برایش بیاورد تا برابر روال عادی بیمارستان به پرونده پیوست شود. مادر پس از اندکی برمی‌گردد و اطلاع می‌دهد که توان پرداخت هزینه 150 هزار تومانی بیمارستان را ندارد.
تا این جای ماجرا، همه گزارش‌ها یک‌سانند ولی پس از این، دو گزارش در فضای مجازی و تلویزیون و رسانه‌های نوشتاری آمده است که دو تصویر متفاوت ارائه می‌دهند:
در برخی روزنامه‌ها و اخبار صدا و سیما آمده بود و بی‌بی‌سی لندن نیز همان را گزارش کرد که پزشک و پرستار پس از این که می‌شنوند خانواده بیمار توان پرداخت هزینه درمان را ندارد، بخیه را کشیده و کودک 4 ساله را با زخم زیر چانه و اثر بخیه‌ کنده شده از بیمارستان بیرون می‌کنند. مادر نجیب بیمار در ابتدا شکایت نمی‌کند ولی پس از یک هفته موضوع رسانه ای می‌شود. پزشک و پرستار از کار معلق و به‌دادگاه فراخوانده می‌شوند و حتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به نوشته روزنامه‌ها جای زخم را جراحی پلاستیک می‌کند. کاریکاتور زیر و چندین کاریکاتور، همراه با اهانت به جامعه پزشکی، در شبکه‌ها منتشر می‌شود. یکی از آن‌ها را در زیر می‌بینید.مادر با چهره ای اندوه‌گین و جیب‌های بخیه زده شده، دست فرزندش را که بخیه‌های زیر چانه اش کشیده شده و گریه می‌کند، گرفته و از بیمارستان بیرون می‌رود. پرستاری با قیافه بدجنسی و روپوشی بخیه زده در کنار پزشک دیده می‌شود. پزشک، با چهره ای پر نخوت، دست به پشت زده و رو درروی تماشاگر ایستاده است. جمجمه پزشک بخیه خورده است. گویا مغزش را برداشته اند.).
من با این درک که حقیقت پنهان مانده است و کاریکاتوریست و رسانه منتشر کننده خبر احساساتی شده و ره افسانه زده اند، نام کاریکاتوریست و خبرگزاری را حذف کردم.
گزارش دوم می‌گوید که پزشک کشیک پس از این که مادر بیمار می‌گوید توان پرداخت هزینه بیمارستان را ندارد و نمی‌خواهد پزشک به‌درمانش ادامه دهد، محل زخم را پانسمان می‌کند و با تاکید بر این که محل زخم کوچک است و بدون بخیه هم جوش می‌خورد و ... بیمار را مرخص می‌کند. در این میان یکی از کارکنان بیمارستان که گویا با مسئولان بیمارستان درگیری داشته است، مادر بیمار را تحریک می‌کند و پس از یک هفته مسئله را به صورتی که آوردم رسانه ای می‌کند و ناگهان جامعه دچار هیجان می‌شود.
ماجرا هر چه باشد (چه خطائی از سوی یک پزشک و پرستار سرزده باشد، چه آنان قربانی یک توطئه زشت علیه جامعه پزشکی شده باشند)، یک واقعیت را فراموش نکنیم. در روز چندین نفر در تصادف جاده ای به علت خطای انسانی و خرابی خودرو و ناایمن بودن جاده و ...کشته می‌شوند ولی اگر پزشکی در آن ناحیه حضور داشته باشد، جامعه انتظار دارد این پزشک، همه تلاشش را در حدود امکاناتش برای نجات جان صدمه دیدگان به کار ببرد و مانند شهروندان دیگر ناظر یا یاری رسان عادی نباشد. چرا؟ چون پزشک برایشان جایگاه ویژه ای دارد. هزاران نمونه می‌توان از جایگاه بلند پزشکان در پیشگاه مردم آورد. هیجانی که با پخش ماجرای خمینی‌شهر پیش آمد، خود نشانه دیگری از توجه مردم است و پاس‌داری آنان از پاک دستی و درست رفتاری پزشکانشان.
می‌گویند لیلی در کاسه خواهندگان با مهربانی خوراک می‌ریخت. وقتی مجنون کاسه اش را برای گرفتن خوراک پیش می‌برد، لیلی با خشونت کاسه را پرتاب می‌کند و کاسه شکسته می‌شود. مجنون غم زده و دل‌گیر از بی‌توجهی لیلی، به گوشه ای می‌نشیند. دوستی به دل جوئی می آید و به او می گوید: این برانگیختگی نشانه میل لیلی به سوی توست وگرنه چرا تنها کاسه ترا شکست؟
گاه باید این برانگیختگی اجتماعی را نسبت به پزشکان به ویژه هنگامی‌که خطائی به آنان نسبت داده می‌شود از علاقه و احترام آنان به پزشکان ایرانی دانست تا از کینه و بدخواهی.
داستان هر چه باشد، برای جامعه پزشکی تکرار و تکرار این ضرورت است که پزشکان می‌بایست برای تامین نیاز‌های صنفی خود و پاسخ گوئی به موقع از عمل‌کرد اعضای حرفه به جامعه، انجمن صنفی خود را داشته باشند و اگر مانند انجمن صنفی دندان‌پزشکان، هیئت مدیره‌های آنان فعالیت این انجمن‌ها را متوقف کرده اند، باید این انجمن‌های صنفی بازسازی و نوسازی شوند، به گونه ای که در هر شهرستان، انجمن صنفی ویژه پزشکان همان شهرستان چنان فعال باشد که بتواند در کوتاه‌ترین زمان، نسبت به خواسته‌های پزشکان و جامعه، موضع گیری درست و مناسبی داشته باشد.
اگر پزشکان و دندان‌پزشکان خمینی‌شهر استان اصفهان، انجمن صنفی شهرستان و استان داشتند، هیئت مدیره این انجمن‌ها می‌توانست بلافاصله پس از شنیدن ماجرا، گزارش دقیقی تهیه و به پیشگاه شهروندان جامعه تقدیم کند. گزارش شفاف و خردمندانه انجمن، هم مانع بروز و گسترش هیجان جامعه می‌شود و هم از آزرده شدن خاطر پزشکان زحمت‌کش پیش‌گیری می‌کند.
انجمن صنفی پزشکان هر شهرستان، کارش رسیدگی به چالش‌های کاری مانند مالیات و عوارض و تجهیزات و مسکن و مانند این‌ها است ولی در چنین زمان‌هائی می‌تواند بهترین سرچشمه اطلاع رسانی درست جامعه پزشکی به مردم و پیش‌گیری از هیجان‌های آسیب رسان باشد.
اگر انجمن‌های صنفی به روز شده در هر شهرستان تشکیل شود، آن وقت پزشکان ناچار نخواهند بود در فضای مجازی با سپر گلایه و اندوه خواری از شرافت حرفه ای خود دفاع کنند. صدا در شبکه های مجازی متاسفانه در بین گروه‌های کوچک فضای مجازی باقی می‌ماند و کم‌تر به گوش دیگر شهروندان کشور می‌رسد.
22 آذر 1394[

مجمع عمومی انجمن دندان پزشکی ایران
 
تلاش هیئت مدیره انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران برای حذف بازرس قانونی ناکام ماند.

*جلسه مجمع عمومی غیر رسمی‌اعلام شد ولی به کارش ادامه داد!
*در مجمع گفته نشد چرا اخوان آذری از هیئت مدیره انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران استعفا داد.
*بازرس قانونی انجمن کیست و بازرس قانونی چه می‌گوید؟
*غلام‌رضا غزنوی: ما با بازرس جدید کارهایمان را انجام می‌دهیم.
*چکیده ماجرای درگیری بازرس قانونی و هیئت مدیره این است: بازرس می‌خواهد فعالیت مالی هیئت مدیره را حساب‌رسی کند، هیئت مدیره نمی‌گذارد و به هزار در می‌زند که بازرس را حذف کند.
*برای آن که بازرس قانونی فعالیت مالی انجمن را حساب‌رسی نکند ده‌ها ترفند به کار می‌بریم، مجمع عمومی‌مهندسی شده برگزار می‌کنیم، در گزارش خود به اعضا راست نمی‌گوئیم، ابتدائی‌ترین اصول اخلاق حرفه‌ای را در یک سازمان مردم نهاد زیر پا می‌گذاریم و آن وقت می‌گوئیم چرا مهران مدیری حرفه ما را به طنز می‌کشد؟.

امروز پنج شنبه 24 اردی‌بهشت 1394 در ساعت 16:30 مجمع عمومی‌سالانه انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران در VIP سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد. با این که مجمع عمومی‌ هم‌زمان با کنگره تشکیل شده بود ولی تعداد اندکی از همکاران در مجمع عمومی ‌شرکت کردند. چون برگزاری مجمع عمومی هم‌زمان با جشن‌واره هدایت و گردهم آئی سالانه ICD برگزار می شد اکثریت شرکت کنندگان در مجمع عمومی از اعضای این دو نهاد بودند.

دستورجلسه مجمع عمومی‌سالانه

1- گزارش هیئت مدیره و بازرس و تراز مالی سال 1393
2- رسیدگی و اتخاذ تصمیم در مورد گزارش هیئت مدیره و تصویب ترازنامه
3- اتخاذ تصمیم در مورد میزان حق عضویت اعضاء
4- انتخاب یک نفراز اعضا به عنوان بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی البدل
5- تعیین روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های انجمن
6- رسیدگی به سایر مواردی که در صلاحیت مجمع عمومی‌عادی می‌باشد.
با توجه به این که انجمن یک بازرس قانونی دارد ، بند 4 این دستور جلسه خلاف اساس نامه است . در مجمع عمومی ‌قبلی، هیئت مدیره عزل بازرس را در دستور کار خود قرار داده بود که تا امروز وزارت بهداشت با تکیه بر اساس‌نامه با آن موافقت نکرده است. هیئت مدیره در تقابل با وزارت بهداشت، شفیع جعفری را بازرس می‌داند. در حقیقت بند 4 همان مفهوم عزل بازرس قانونی را دارد منتها به زبانی دیگر که بتوان کسانی را که به مسائل حقوقی احاطه ندارند سردرگم کرد.
در ابتدای جلسه، هیئت رئیسه انتخاب شد: امیر رضا رکن، جعفر اقبال و ناظر نازیلا شهبازیان ( شیراز).
پس از انتخاب هیئت رئیسه، امیررضا رکن اعلام کرد که نماینده وزارت بهداشت نیامده است. بنا به تبصره بند 6 ماده 13 اساس نامه جلسه مجمع عمومی‌زمانی رسمیت می‌یابد که نماینده وزارت بهداشت در جلسه حضور یافته باشد. برخی از همکاران با این بند مخالفند و باوردارند که انجمن‌های علمی ‌می‌بایست آزادی عمل بیش‌تری داشته باشند. موافقان هم دلیل‌های خود را دارند ولی چه موافق چه مخالف، تا زمانی که ماده ای از اساس‌نامه از راه قانونی آن تغییر نکرده است هیئت مدیره و اعضای انجمن ملزم به رعایت آن هستند و بازرس وظیفه دارد از رعایت بند بند اساس‌نامه دفاع کند.
جلسه غیر رسمی ‌اعلام شد ولی در ادامه امیررضا رکن اشاره کرد که به باور وی می‌توان جلسه را ادامه داد و از هیئت مدیره خواست گزارشش را قرائت کند. چنین روشی توسط یک گروه کوچک، قانون ستیزی است و انجمن را وارد درگیری‌های ناخواسته ای می‌کند که دود آن به چشم اعضای انجمن می‌رود.
گزارش کار هیئت مدیره را غلام‌رضا غزنوی خواند. انتظار این بود که در مجمع عمومی‌ در باره علت استعفای بیژن اخوان آذری از هیئت مدیره، به اعضای شرکت کننده توضیح داده شود. ولی غلام‌رضا غزنوی سکوت کرد و بیژن اخوان آذری که در جلسه حضور داشت علاقه ای به صحبت نشان نداد.
متن کامل گزارش در آینده منتشر می‌شود. در این‌جا بخشی را که در باره بازرس است آورده ام

بخشی از سخنان غلام‌رضا غزنوی در این نشست غیر رسمی‌

در آذرماه، به درخواست انجمن دندان‌پزشکی دوباره مجمع عمومی‌فوق العاده انجام شد و آن جا بازرس عزل شد و مجمع عمومی‌رای به تعیین و گزینش بازرس جدید داد. در آن زمان نماینده دبیر کمیسیون‌ها حضور داشتند و صورت جلسه با تایید ریاست جلسه و خود ایشون به وزارت خانه ارسال شد. بعد از گذشت چند ماه، ما هیچ خبری نداشتیم. طبیعتن پرسیده میشه که چرا مجمع عمومی‌شخصی را عزل می‌کند یا ابقا می‌کند؟ چرا این مسائل پیش آمد.؟من اینو بحث نمی‌کنم. به خاطر بی حرمتی ‌هائی که به هیئت مدیره به مجمع مان که عالی ترین رکن ...حتی در آن جلسه عنوان شده بود که ما نه مجمع عمومی‌ را قبول داریم نه دبیر کمیسیون‌ها و وزارت بهداشت انجمن‌های علمی‌ را و نه هیئت مدیره را بنابراین ما با بازرس جدید کارمان را انجام می‌دهیم.
در این گزارش غلام‌رضا غزنوی به شرکت کنندگان در نشست غیر رسمی‌بارها راست نمی‌گوید. به نمونه‌هائی اشاره می‌کنم، کاملِ آن باشد برای بعد.
1:« در آذرماه، انجمن دندان‌پزشکی دوباره مجمع عمومی‌فوق العاده انجام شد و آن جا بازرس عزل شد و مجمع عمومی‌رای به تعیین بازرس جدید داد»
( توضیح: مجمع عمومی ‌رای به تعیین بازرس جدید نداد. عزل بازرس توسط هیئت مدیره در دستور کار مجمع قرار داده شده بود که این عمل غیر قانونی است.)
2- «چرا این مسائل پیش آمد.؟ ...به خاطر بی حرمتی‌هائی که به هیئت مدیره شد.»
( توضیح: واقعن مسئله این بود که بازرس به هیئت مدیره توهین کرده و گفته بود شما را قبول ندارم؟بازرس در آن جا اعلام کرد که هیئت مدیره در کار بازرسی اش سنگ اندازی می‌کند و اسناد مالی را برای بررسی به وی نمی‌دهد و فعالیت مالی و ساختمان سازی هیئت مدیره را دارای ابهام مالی دانست.
بازرس قانونی انجمن کیست؟ شفیع جعفری خود را بازرس انجمن می‌داند. هیئت مدیره نیز بر این ادعا مهر تایید می‌زند. جان مایه این اصرار به بازرس بودن شفیع جعفری و بازرس نبودن میترا میرمحمدی در کجا است.؟

کمیسیون ماده 4 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی (کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی)

پس از انتخابات در مجمع عمومی‌صلاحیت بازرس تایید شده و موضوع طی نامه ای به هیئت مدیره اطلاع داده می‌شود. تا زمان تایید صلاحیت، بازرس سابق به وظیفه خود ادامه می‌دهد.

هیئت مدیره انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران و شفیع جعفری عضو انجمن
شفیع جعفری: کمیسیون به موارد قانونی و حقوقی اشراف ندارد
غلام‌رضا غزنوی: ما با بازرس جدید کارمان را انجام می‌دهیم.

یک روز پیش از برگزاری مجمع عمومی‌ سالانه، از سایت انجمن ای‌میلی برای اعضای انجمن فرستاده شده بود. چون امروز فرصت تایپ آن نیست بخش‌هائی از این ای‌میل را در این جا آورده ام. متن نامه را در گزارش بعدی به طور کامل منتشر خواهم کرد.

به دنبال نامه نگاری‌های چند ساله خانم دکتر میترا میرمحمدی بازرسسابق انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران، اخیراً از طرف ایشان به عده ای از همکاران و از جمله برای این جانب دکتر شفیع جعفری بازرس انجمن ارسال گردیده است...
لازم به یاد آوری است، مجمع عمومی‌مورخ 8/8/93 که با سروصدا و فضا سازی انجام گرفته توسط ایشان برگزار گردید، در خواست بازرس محترم برای تشکیل کمیته بررسی (بخوانید مچ گیری) فقط 2 رای آورد (ایشان و همسرشان)...
عمل‌کرد وارونه و دستوری از طرف کمیسیون که یک نهاد دولتی است به انجمن که یک نهاد غیردولتی است نه تنها لازم الاجرا نیست بل‌که یک عمل غیر قانونی است...
متاسفانه عدم اشراف اعضای کمیسیون به موارد قانونی و حقوقی، برای بازرس سابق _ میترا میرمحمدی – فرصتی فراهم کرده تا بتواند به مانع تراشی بر سر راه هیئت مدیره انجمن ادامه دهد...
بازرس انجمن علمی‌و صنفی دندان‌پزشکی ایران


نامه بالا پس از نامه ای که از سوی دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی به میترا میرمحمدی بازرس قانونی انجمن، نوشته شده است منتشر شده است و در حقیقت پاسخی است به این نامه:

جمهوری اسلامی‌ایران
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی-معاونت آموزشی

سرکار خانم دکتر میر محمدی
بازرس محترم انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران
با سلام
در پاسخ به نامه شماره 124-90294 مورخ 9/2/94 به اطلاع می‌رساند که در خصوص مصوبه مجمع عمومی‌عادی به طور فوق العاده نوبت دوم مورخ 13/9/93 مبنی بر عزل بازرس انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران استعلام حقوقی انجام گرفته و به زودی رای کمیسیون انجمن‌های علمی‌ارسال می‌گردد و لذا تا زمان تعیین تکلیف قطعی این کمیسیون سرکار عالی به عنوان بازرس انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران به وظایف قانونی خود عمل نمائید.
دکتر علی رضا استقامتی
دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکیچرا بازرسی ‌به چالشی بزرگ در انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران تبدیل شده است؟
ریشه را باید در تصمیم گیری مجمع عمومی‌30 تیر 1390 یافت. در آن مجمع گزارش مالی هیئت مدیره که توسط غلام‌رضا غزنوی رئیس هیئت مدیره آن زمان خوانده شده بود توسط مجمع عمومی‌رد شد (گزارش کامل آن را خدمت همکاران فرستاده ام). پس از آن حدود 2 سال تایید صلاحیت هیئت مدیره و بازرس به درازا کشید. در این مدت 2 کنگره برگزار شد که وضعیت مالی آن بدون کنترل و بررسی ماند. در 17 فروردین 1392 کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی عضویت دو نفر از منتخبان ( علی تاجرنیا و امیر رضا رکن) را نپذیرفت و بقیه منتخبان هیئت مدیره ریاست انجمن را به بیژن اخوان آذری سپردند. بازرس قانونی انجمن علمی ‌میترا میرمحمدی، با اشرافی که به وضعیت مالی انجمن به دست آورده بود بلافاصله پس از تایید صلاحیت، از هیئت مدیره خواست اسناد مالی را برای شفاف سازی وضعیت مالی انجمن آماده حساب‌رسی کند. از همین جا ناگهان اختلافی بین هیئت مدیره و بازرس بروز کرد. بازرس بر حساب‌رسی در انجمن اصرار کرد و هیئت مدیره با روش‌های گوناگون راه گریز و کارشکنی را در پیش گرفت. سرانجام بازرس انجمن فراخوان مجمع عمومی‌ای را داد که متاسفانه با پشت کردن اعضای انجمن به کار مسئولان آن، هیئت مدیره به کمک تعدادی اندک توانست مانع برگزاری مجمع عمومی با روال عادی شود و پس از آن هیئت مدیره عزل بازرس را در دستور کار مجمعی کوچک مهندسی شده قرار داد و در آن بازرس را عزل کرد. کاری که تا امروز کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی قانونی بودن آن را تایید نکرده و به بازرس قانونی انجمن ( میترا میرمحمدی)اعلام کرده است که می‌بایست به وظیفه قانونی خود ( و بنا به گفته بازرس حساب‌رسی در انجمن) ادامه دهد.
شاید زیباترین جمله را شفیع جعفری فرمول بندی کرده باشد که کار حساب‌رسی را چنین می‌نامد(بخوان مچ گیری). خوب اگر مچی نباشد مچ‌گیری هم در کار نیست! هیئت مدیره به شکل‌های گوناگون کار به ثبت رسیدن تغییرات در هیئت مدیره را به تاخیر انداخت. برآمد این کار، ناروشنی در وضعیت امضای اسناد و موقعیت حقوقی بیژن اخوان آذری بود. چون دلیل استفعای بیژن اخوان آذری به رای دهندگان اعلام نشده است نمی‌توان به شایعات استناد کرد ولی انتظار این است: همان طور که اعضای انجمن به بیژن اخوان آذری اعتماد کردند و به وی رای دادند اکنون اخلاقی است اگر بیژن اخوان آذری چرائی استعفایش را به روشنی بازگو و اطلاع رسانی کند.

گزارش مالی را عباس دلورانی ( خزانه‌دار انجمن) خواند. عباس دلورانی آمار و ارقام و تراز مالی را به سرعت خواند و پس از پایان گزارشش اعلام کرد که تراز مالی سال 93 در سایت و نشریه قرار خواهد گرفت. پس از خزانه دار آقای صمغ آبادی مشاور مالی انجمن توضیحاتی داد و بعد، از شفیع جعفری (بازرسی که هیئت مدیره قبول دارد!) خواسته شد گزارشش را ارائه کند که وی گفت: «بر اساس اساس نامه بنده هیچ مشکلی را در این تراز یا در روند کارهای هیئت مدیره ندیدم... مورد تایید بنده هستش»
دو نفر برای پرسش وقت گرفتند. سید حسین مرتضوی و محمد علی افتخاری
سید حسین مرتضوی: گفت که گزارش مالی کنگره 54 به وی داده نشده است و از آنان خواست مقدار دریافتی، هزینه و مانده به وی اعلام شود تا در کتاب « دکتر نواب» آورده شود.
محمد علی افتخاری خواهان شفاف بودن وضعیت مالی شد و تقاضا کرد اسناد مالی دو هفته پیش از مجمع عمومی ‌منتشر شود.
آقای صمغ آبادی میزان درآمد کنگره 54 را 28 میلیارد ریال و هزینه‌های آن را 17 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت که سود کلی حدود 800 میلیون تومان بوده است.
پیشنهاد هیئت مدیره تعیین حق عضویت 200 هزارتومانی بود که فقط 11 رای آورد.
بند 4 دستور کار جلسه توسط امیررضا رکن حذف شد و هیچ یک از حاضران علت آن را نپرسید.

متن نامه ای که در نشست غیر رسمی‌برای وزیر بهداشت فرستاد

جناب آقای دکتر حسن قاضی زاده‌هاشمی‌
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
با تقدیم احترام و ادب به استحضار می‌رساند. انجمن دندان‌پزشکی ایران در تاریخ 30/1/94 طی نامه ای به شماره ... موضوع تشکیل مجمع عمومی‌عادی سالانه را به دبیرخانه محترم کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی اعلام و نماینده آن کمیسیون دعوت به عمل آمد.
از آن جائی که این مجمع با حضور نماینده مذکور بر اساس اساس نامه رسمیت می‌یابد متاسفانه علی رغم حضور تعدادی از محترمین و اعضای انجمن کسی از طرف وزارت بهداشت و دبیر خانه کمیسیون حاضر نشد. این موضوع باعث ناراحتی و شکایت اعضای حاضر در جلسه شد نهایتن مقرر گردید طی نامه ای جهت پی گیری به محضر شما اعلام گردد. تقاضا دارد با توجه به برنامه اعلامی‌جناب عالی در ابتدای وزارت مبنی بر توجه به تقویت انجمن‌های تخصصی دستور فرمائید موضوع بررسی و نتیجه را به انجمن اعلام فرمایند.

نامه ای تایپ شده نیز با امضای غلام‌رضا غزنوی رئیس هیئت مدیره در مجمع عمومی‌پخش شد.

جناب آقای دکتر سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام و آرزوی توفیق
تشکیل دولت تدبیر و امید و تاکیدات رئیس جمهور مبنی بر تقویت جایگاه و نقش انجمن‌های علمی‌و نهادهای صنفی بارقه‌ی امیدی در دل همکاران شما ایجاد کرد. همچنین حضور جنابعالی که خود سالهای متمادی سابقه عضویت و مسئولیت در یکی از انجمن‌های علمی‌داشته‌اید، در مدیریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعامل مناسب و رو به پیشرفت بین انجمن‌ها و دولت را نوید داد. انجمن دندان‌پزشکی ایران به عنوان یکی از بزرگترین و مؤثرترین نهادهای علمی‌در راستای سیاست‌های وزارت متبوع تلاش کرده و سهم مهمی‌در توسعه و ترویج دانش دندان‌پزشکی به عهده داشته است.
متأسفانه در ماههای اخیر بازرس انجمن بدون توجه به اختیارات مندرج در اساسنامه و با طرح خواسته‌هایی فراتر موانع جدی بر سر راه هیئت مدیره ایجاد کرده و با حمایت کمیسیون انجمن‌های علمی، مجمع عمومی‌فوق‌العاده نیز برگزار نمود. خوشبختانه اعضای مجمع پس از استماع گزارشات هیئت مدیره و بازرس رأی مجدد به حمایت از هیئت مدیره و نفی ادعاهای بازرس محترم را دادند. پس از آن نیز هیئت مدیره با هماهنگی کمیسیون انجمن‌های علمی‌گروه پزشکی با برگزاری مجمع عمومی، بازرس را عزل و یکی دیگر از اعضاء را به سمت فرد مورد اعتماد مجمع عمومی‌برای امر بازرسی انتخاب نمود.
متأسفانه دبیرخانه کمیسیون با عدم اشراف به مستندات قانونی و عدم توجه به جایگاه و نقش مجمع عمومی، در اقدامی‌غیر منتظره هنوز بازرس معزول را دارای اختیارات قانونی فرض نموده و مکتوبی را نیز در اختیار ایشان قرار داده است.
با توجه به مطالب گفته شده و نیز مستندات فراوان موجود که ذکر آن موجب تصدیع وقت شریف جنابعالی است، خواهشمندیم، دستور عاجل جهت توجه به تصمیم مجمع عمومی‌و تمکین به موارد قانونی مندرج در اساسنامه را به کمیسیون مربوطه صادر فرمایند.
دکتر غلامرضا غزنوی


چون در این نامه چندین جا واقعیت واژگونه بیان شده است، توضیح پیرامون چنین روشی را به بعد موکول می‌کنم. ولی برای راستی آزمائی می‌توان به گزارش مفصلی که از این مجمع‌های عمومی ‌وجود دارد مراجعه کرد.
سریال طنز تلویزیون و روابط مردم با پزشکان, چه طنز و چه لودگی، آیا موجب اصلاح است یا تخریب؟
 
سفرِ زبان، از کام تا دندان، در دهانِ فرو بسته

نارسائی‌ها و بالاتر از آن کژ روی‌های غیر اخلاقی در میان سازمان‌های مردم نهاد دندان‌پزشکان ایران راه یافته است. من نمونه‌هائی از آن را پیش از این برای همکاران علاقه‌مند گزارش کرده ام و بیش از آن در یادداشت‌هایم دارم.
چندی پیش گروهی کوچک اراده گرایانه ابتدا مجمعی را که بازرس قانونی انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران برای مشورت و سودبری از خرد جمعی برگزار کرده بود به هم ریخت و پس از آن، هیئت مدیره انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران در مجمعی غیر اساس نامه ای (غیر قانونی) بازرس انجمن را که خواهان حساب‌رسی و شفاف کردن فعالیت مالی به ویژه تجاری در انجمن علمی غیر انتفاعی شده بود، به کمک تعدادی کم شمار عزل کرد. (گزارش آن را پیش از این منتشر کرده ام)
آیا اگر فردا نویسنده ای داستان یا نمایش‌نامه ای از این مجمع نوشت یا کارگردانی فیلمی‌ساخت، باید علیه وی «وامصیبتا» راه انداخت و با جمع آوری امضاء، گروه‌های فشار تشکیل داد؟ یا این که باید چشم را در برابر واقعیت نبست و راه‌های بروز آسیب به پیکره جامعه را جست و جو کرد و به درمان خلل و پیش گیری از بروز آن پرداخت؟
جامعه پزشکی بیش از دیگر قشرهای اجتماعی می‌بایست نسبت به « بیماری» خود حساس باشد.
خودشیفتگی و منم‌زدن‌های بی محتوا، ما را به جایی نمی‌رساند!
نه روز پشت در می‌ماند و نه شب. امروز باید مسئولانه به راه پیش رو اندیشید و عمل کرد. از هنرمندان و قلم به‌دستان بخواهیم نارسائی‌های پزشکی را به نقد بکشند. اگر شوخ از تن باز نشود، خستگی بر جان می‌نشیند.


برای ملاحظه مشروح این مطلب می‌توانید اینجا کلیک کنید

بیماری ایدز می تواند علائم اولیه خود را در دهان بروز دهد
 

با سلام

دوست عزیز، لطفن به یک متخصص بیماری های عفونی مراجعه کنید. ایشان حتمن شما را برای آزمایش خون خواهند فرستاد. ولی خیالتان از جهت ایدز راحت باشد. به درس و مشقتان برسید و آرامش داشته باشید.

دکتر آیرج کی پور
سریال طنز تلویزیون و روابط مردم با پزشکان, چه طنز و چه لودگی، آیا موجب اصلاح است یا تخریب؟
 
سریال « در حاشیه»
*تهیه تومار علیه یک سریال، تیشه است و دست هنربیز فرهاد و فرق سرش.

شهروندی با امضاء«یک کارگردان» مطلبی در ایردن نوشته است که با این جمله شروع می‌شود: «این وزیر بهداشت داره نخود هر آشی میشه». گویا وزیر بهداشت در باره سریال «در حاشیه» مهران مدیری نظر داده است و این سبب رنجش «یک کارگردان» را فراهم کرده است. از نوشتار این گونه درک کردم.

1)چرا نام این کارگردان در ایردن نوشته نشده است؟ تا کی می‌خواهیم «مرموز بازی» در بیاوریم؟ «نامه رسیده...» ، «یک خواننده...» «یک کاسب...» و ... به همکاران ایردنی پیش‌نهاد می‌کنم نقطه پایان به این روش بگذارند. شفاف سازی سدی است در برابر دروغ، ریا و افساد در کار. یکی از گام‌های نخستین برای رسیدن به جامعه ای سالم، پرهیز از ایجاد زمینه های بروز ابهام است. اگر شهروندی شجاعت ندارد با نام حقیقی اش نوشته اش را امضاء کند باید یاری اش داد از « هراس درون» رهائی یابد نه این که با انتشار نوشته اش با نام مستعار به این هراس و مبهم گوئی دامن بزنیم. اگر نام حقیقی این کارگردان نوشته می‌شد، دست کم می‌توانستیم با گفت و شنود با این شخص حقیقی به نتیجه ای قابل توجه برسیم.

2)دیکتاتوری گروهی، مخوف‌تر از دیکتاتوری فردی است. «بگیرید، ببندید، سانسور کنید، کور شوید، دور شوید، گم شوید...» که چه؟ شهروندی به خود اجازه داده است در باره قشر اجتماعی، یک صنف، یک نوشتار، یک سخنرانی ، یک انجمن و یک جامعه دیدگاه یا برداشتش را با زبان ادب، هنر و ... بیان کند. تهیه تومار علیه سریال « در حاشیه»، تیشه است و دست هنر بیز فرهاد و فرق سرش.
هر شهروندی به حکم انسان بودن حق دارد دیدگاهش را در باره آن چه در پیرامونش یا درونش می‌گذرد با هر زبانی که می تواند بیان کند. جامعه ای سالم است که آزادی بیان توسط نهاد‌های هدایت گر یا تاثیر گذار تامین شده باشد.
پزشکان ما زمانی می‌توانند صنف خود را مترقی بدانند که از اصل‌های آزادی و از این میان آزادی بیان دفاع کنند- حتی اگر گاه از این گذر رنجی ناعادلانه تحمل کنند- نه تنها وزیر بهداشت که تحصیل کرده دانشگاه است بل که فرد تحصیل نکرده آن سوی کوه ناپیدا هم حق دارد دیدگاهش را در باره هر آن چه می‌شنود و و هر آن چه می‌بیند و از این میان جامعه پزشکی و سریال «در حاشیه» بیان کند. گاه شخصی نظری می‌دهد که کارشناسانه و پخته نیست. بسیار خوب. شهروندان می‌توانند بپذیرند یا نپذیرند ولی هیچ کس حق ندارد سدی در برابر اندیشه انسان به پا کند. کهکشان بی کرانه توانائی‌های انسان را نمی توان به بند «مدرک تخصصی» کشید به ویژه آن جا که سخن از هنر است.

3)خوب بود «یک کارگردان» می‌نوشت به راستی در کجای جایگاه قضاوت نشسته است که با این محکمی می‌گوید:«خیلی از موضوعات مثل این مسئله طنز در صلاحیت ایشون نیست». اگر رفتن زمستان و آمدن بهار را- تغییر را- پذیرفته ایم چرا نپذیریم که به راستی ما انسان‌های خوش شانسی هستیم که در یکی از نادر گردش‌های کیفی تکامل انسان زندگی می‌کنیم. هر ساعت از عمر انسان فعلی برابر عمر یک سده انسان چند هزار سال پیش است. تا همین 20 سال پیش برای نوشتن یک مقاله دانشجوئی می‌بایست دو ماه لابلای ده‌ها کتاب را گشت و امروز با یک « کلیک» آن قدر سند بیرون می‌ریزد که انسان دست بر سر می‌ماند. در چنین برهه ای فرزند زمان خود بودن یعنی پذیرش معیار‌های نوین زیست اجتماعی و طبیعی. وگرنه نئاندرتالی هستم در سده 21 میلادی!
حال «یک کارگردان» عزیز. آیا به خود حق می‌دهید به یک پزشک بگوئید یک اثر هنری را نقد نکن چون کارشناس نیستی؟
پاستور کاشف نام‌دار فرانسوی پزشک نبود. زمانی که در پژوهش‌هایش به وجود میکروارگانیسم در پیدایش چرک پی برد، بسیاری از پزشکان خواهان محاکمه اش به علت دخالت در امور پزشکی شدند!.
نمونه ای دیگر: سرود ای ایران با نام دکتر گل گلاب آمیخته است. اگر در زمان سرایش، دکتر خانلری یا استادان دیگر به گل گلاب اعتراض می‌کردند و می‌گفتند که در کار تخصصی ادبیات دخالت نکند، امروز شما چه قضاوتی در باره کار این بزرگان داشتید؟
شهروند کارگردان، آیا منطقی است شما در این دوران شتاب‌ناک دگرگون شونده ای که انسان ارجی و اندیشه اش ارجی نوین یافته است به یک پزشک بگوئید حق ندارد در باره طنز نظر بدهد چون کارشناس نیست؟ . فکر می‌کنم می‌بایست منطقی تر برخورد کرد.

3)مهران مدیری کارگردان با هوشی است ... قسمت ششم «در حاشیه» را دی‌شب دیدم. خوشم نیامد و به زور تحملش کردم. به نظرم این بخش سطحی و درهم ریخته آمد. حتی استحکام «شوخی کردم» و مرد هزارچهره را هم نداشت تا چه رسد به برره. لازم است همه قسمت‌های سریال را دید و سپس این کار مهران مدیری را نقد و بررسی کرد. مهران مدیری، روزی تحصن نمایندگان دوره ششم را به ناروا به سخره گرفت. کاری کاسب کارانه که بوی سیاست کاری می‌داد ولی همین مهران مدیری پس از آن کارهای خوبی از خود به یادگار گذاشته است. در آخرین کاری که از او دیدم ( شوخی کردم...» به راستی توانسته بود با هوشمندی افتادن سیب از درخت و پی بردن نیوتن به وجود جاذبه را با ( آن کس که نداند و نداند که نداند...» و ضرب المثل«نرود میخ آهنین در سنگ» درهم بیامیزد و انسان را به فکر وادارد. پس نباید شتاب زده با یکی دو قسمت سریال در کار این گروه هوشمندی که این سریال را ساخته اند قضاوت نهائی کرد. سریال را تا انتها باید دید. چه موافق چه مخالف نمی شود کتمان کرد که هر چند عبوسانه با این سریال برخورد کنیم سرانجام خنده بر لب هامان و گاه تا آشکار شدن 32 دندان خواهد نشاند.
مهران مدیری مانند هر شهروند دیگر حق دارد دیدگاهش را در باره جامعه پزشکی با هر وسیله ای که می‌تواند بیان کند. جامعه پزشکی نمی‌تواند بگوید مهران مدیری و گروه همکارش نمی‌توانند و نباید در باره پزشکان ایران نظر بدهند. بر عکس ما نیز مانند بسیاری از جامعه های دیگر باید از هنرمندان دعوت کنیم در باره ریزترین بخش فعالیت پزشکان با زبان هنری نظر بدهند. حتی نارسائی‌ها و تخلف‌های برخی از پزشکان را که خدشه بر کار شرافتمندانه پزشکان دیگر می‌شود آشکار کنند تا بشود راهی برای درمان این آسیب پیدا کرد.

4)در ساعت 10 صبح امروز کانال ماهواره ای NEXT-1 کلیپی در باره قلیان با عنوان «زغال چی» پخش کرد که در آن می‌خواند:

خدایا من به هر محفل، غریبم * ندارم میل دارو، کو طبیبم
طبیبم صرف کار ساخت و سازه * منم آلوده دود دوسیبم

آیا باید علیه این کلیپ و کلیپ های دیگر هم امضاء جمع کرد؟
با پنهان سازی زخم، مرگ سازواره را رقم زده ایم.

دکتر آیرج کی پور
12 فروردین 1394
حقوق قانونی قسمت های مختلف ساختمان, حقوق قانونی مالکین و مستاجرین آپارتمان مطب، لابراتوار و مسکونی
 
گفتاورد
نسیم نبئی نوشته:
... در حیاط هم چیزی ندارد، ایا کار ایشان قانونی است؟...
پاسخ:
چون طبقه بالا خالی است صاحب خانه می تواند وارد منطقه مشاع شود مگر این که حق انتفاع حیاط را به مستاجر واگذار کرده باشد- باید به قرارداد مراجعه کرد.
گفتاورد
آرش قاصد نوشته:
... اقدام به نصب کولر از طریق کانال به واحد خود کرده....
پاسخ:
اگر نصب کولر و استفاده از کانال تعبیه شده در ساختمان به دلیل فنی موجب خسارت به ساختمان می شود، پیش نهاد می کنم، موضوع در مجمع عمومی مالکان ساختمان مطرح شده و بر اساس مصوبه مجمع عمل شود.

گفتاورد
رضا اکبری نوشته:
... آیا همسایه ها حق اعتراض برای مغازه بنده را دارند؟ ...
پاسخ:
بله حق شکایت دارند.

گفتاورد
کیمیا نوشته:
...برای پنجره هایش حفاظ نصب کرده ...
پاسخ:
اگر حفاظ از داخل ساختمان نصب شده باشد مشکلی وجود ندارد و اگر از بیرون، می بایست موافقت مالکان جلب می شد.
حقوق قانونی قسمت های مختلف ساختمان, حقوق قانونی مالکین و مستاجرین آپارتمان مطب، لابراتوار و مسکونی
 
گفتاورد

صالحی نوشته:
...آیا میتوانم از مالک به عنوان فروش مشاعات (فروش مال غیر) شکایت نمایم؟...
پاسخ:
جناب آقای صالحی. بله. حق شکایت دارید.گفتاورد

رسول نوشته:
...هزینه تعمیرات شیروانی بر عهده مالک پنت هاوس است یا همه؟...
پاسخ:
بام ساختمان هر شکلی داشته باشد و از هر مصالحی استفاده شده باشد، بخش مشاع ساختمان است و هزینه تعمیر و نگه داری آن به عهده همه مالکان ساختمان است.گفتاورد

مریم جنیدی نوشته:
...آیا من حق شکایت از واحدهایی که در حیاط پارک می کنند را دارم....
پاسخ:
خانم جنیدی گرامی، استفاده اختصاصی از قسمت مشاع ساختمان بدون رضایت همه مالکان غیر قانونی است. اگر شما موافق استفاده از بخش مشاع به عنوان پارکینگ نیستید، می توانید به استفاده کنندگان ابتدا به طور شفاهی در مجمع عمومی ساختمان اخطار بدهید و اگر مدارای شما با آنان کارساز نبودف، با ارسال اظهارنامه نظرتان را به استفاده کنندگان اطلاع بدهید و در صورت تمکین نکردن آنان، شکایت کنید.


حقوق قانونی قسمت های مختلف ساختمان, حقوق قانونی مالکین و مستاجرین آپارتمان مطب، لابراتوار و مسکونی
 
گفتاورد

نصرالله ملکی | Maleki نوشته:
...سه واحد مایل به احداث انباری یا مصالح کاذب در پشت بام هستند و یک همسایه مخالف است...
پاسخ:
برای ساختن انباری یا گل‌خانه و مانند این ها رضایت «همه مالکان» ساختمان ضروری است. پس از رضایت مالکان، مجوز شهرداری نیز باید دریافت شود.

نقش و اعتبار انجمن های دندان پزشکی, یک انجمن دندان پزشکی باید از اعتباری برخوردار باشد که شایستگی تحول مثبت در جامعه را پیدا کند
 
کاهش اعتبار انجمن، چگونه و چرا؟
بخش دوم:

کاهش ناگهانی تعداد شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌ و گزینش اعضای هیئت مدیره با کم‌ترین رای ممکن، این پرسش را پیش آورد که آیا با روی گردانی و ناامیدی دندان‌پزشکان از نهاد‌های حرفه ای خود روبرو هستیم یا روش‌هائی که هیئت مدیره برای بقای خود در مسند قدرت گرفته است، حصاری از بی‌خبری پیرامون انجمن کشیده و دندان پزشکان را نسبت به آن چه در درون خانه می‌گذرد بی تفاوت کرده است؟
تقریباً در تمام کشور‌ها، نهاد‌های مدنی برای طرح مسائل اجتماعی، پیشاپیش دولت می‌تازند. طرح خواسته‌ها و کشمکش برای دستیابی به آن در اجتماع سال‌ها به‌درازا می‌کشد تا سرانجام ترکیب دولت به گونه ای تغییر کند که یک نهاد مدنی بتواند بخشی از مطالباتش را تحقق یافته ببیند. ولی گاهی شرایطی پیش می‌آید که ناگهان انبوهی از خواسته‌های مدنی را می‌توان در زمانی کوتاه جامه عمل پوشاند.
امروزه انجمن‌های ما فرصتی استثنائی برای جهش به سوی مرحله ای فرازتر در اداره جامعه به دست آورده اند. این فرایند در زمان دولت ریاست جمهوری فعلی اتفاق نیفتاد بل‌که روندی است که از سال‌ها پیش به آهستگی پذیرفته شد و امروز با مشی اعتدالی شکوفا شده است.
انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران به جای درک این لحظه و گردآوری گسترده دندان‌پزشکان برای تحکیم وجهه و اعتبار حرفه، به سوی اقتصاد گرائی، ریاست بازی و حذف بازرس از راه ترفندهای شبه اساس‌نامه ای مشغول شده است.
چندی پیش وزیر بهداشت تقاضا کرد انجمن‌های علمی ‌با نقد از درون، مشکلات داخلی خود را برطرف کرده و سهمی ‌در پیش‌برد هدف‌های دراز مدت ملی به عهده بگیرند. طبیعی است انجمن علمی ‌دندان‌پزشکی ایران با تشکیل مجمع عمومی‌30 نفری نمی‌تواند خود را نماینده واقعی 30 هزار نفر دندان‌پزشک کشور بداند و هیئت مدیره ای که با کم‌تر از 30 رای انتخاب می‌شود، هیچگاه توان روانی ابراز وجود نخواهد داشت. نباید از دولت انتظار داشت دایه مهربان تر از مادر شده و به انجمن دندان‌پزشکان بیش از آن چه هست بهائی داده شود.
متاسفانه تفکرات حاکم بر هیئت مدیره انجمن علمی‌دندان‌پزشکی ایران که از سوئی به نشست‌های پشت صحنه دل خوش کرده است و از سوئی دیگر، با تدارک برای حذف بازرس و گریز از حساب‌رسی، می‌خواهد بر مسند قدرت بماند، انجمن را به ایستائی و کم اعتباری کشانده است.
در این لحظه، غلبه بر رکود و بی تفاوتی، گرد آمدن در مجمع عمومی‌8 آبان 93 و اعلام نظر قاطع برای شکست این ایستائی، نخستین گامی‌است که از هر دندان‌پزشکی که نسبت به آینده حرفه خود احساس مسئولیت می‌کند، طلبیده می‌شود.
آمدن گروه بزرگی از دندان پزشکان به مجمع عمومی 8 آبان، به معنای قوام یافتن موقعیت دندان‌پزشکان در هرم اجتماعی کشور است. گام بعدی را مجمع عمومی ‌برخواهد داشت که کوچک‌ترین آن حساب‌رسی از درآمدهائی است که هیئت مدیره از شفاف سازی آن ابا داشته است.
تحقیر شدن اعضای انجمن در نزد شرکت‌های فروش کالا پس از وابستگی درآمد انجمن به شرکت‌های تجاری، تا آن حد پیش رفت که گروهی از غرفه داران در کنگره 53 برج میلاد شعار مرگ بر انجمن و مرگ بر هیئت مدیره راه انداختند و آنان را تهدید به افشای مسائل پنهانی کردند.
همکاران عزیز. در مجمع عمومی‌ می‌توان برای نخستین بار از ترکیب درونی انجمن و سطح آگاهی سازمان یافته دندان‌پزشکان اطلاعات با ارزشی به دست آورد. چون نقطه محوری تقاضای بازرس برای برگزاری مجمع عمومی،بهره گیری از اراده و قدرت جمعی برای حساب‌رسی و شفافیت مالی و کاری در انجمن است، پیرامون رکن بازرسی، کسانی خواهند ایستاد که خواسته‌هائی مانند شفافیت در کار مالی و کاری را می‌طلبند و امید دارند با برطرف کردن این بندها، موقعیت از دست رفته انجمن را باز گردانند. ثبت و تحلیل ترکیب شرکت کنندگان در مجمع عمومی ‌و سپس معرفی این گروه‌ها می‌تواند تصویر روشنی به دست دهد که چه کسانی مدافع به روز کردن فعالیت انجمن اند و چه کسانی در پشت رکن هیئت مدیره صف کشیده و خواهان ادامه وضعیت فعلی یعنی ناشفافی در فعالیت کاری و مالی، تبدیل انجمن علمی ‌به انجمنی شبه تجاری و گریز از انجام وظایف اساس نامه ای هستند.
چون برای نخستین بار است که بازرس یک انجمن، مجمع عمومی تشکیل می دهد، این پندار می‌تواند بروز کند که با درگیری و برخوردهای تشنج آور در مجمع عمومی روبرو خواهیم بود. با شناختی که از همکاران داریم می‌توان نشان داد که چنین نخواهد شد. دندان‌پزشکان ما با همه اختلافی که می‌توانند در مسائل گوناگون داشته باشند، در رویاروئی با هم حرمت‌ها را نگه داشته و از اتهام زنی پرهیز می‌کنند. مجمع عمومی 8 آبان93 نیز همان طور که پیش‌تر دیده ایم، بسیار آرام و در جوی دوستانه شروع شده و پایان خواهد یافت.
همکاران عزیز. بدون شرکت گسترده در نشست‌هائی که به کار حرفه می‌پردازد؛ از جمله مجمع عمومی ‌انجمن، نباید انتظار داشت چالش‌های حرفه ای به ‌خودی خود گشوده شود و دندان‌پزشکان موقعیت مناسب‌تری پیدا کنند.
اگر انجمن لاک کهنگی را شکسته بود و همه اعضاء می‌توانستند بر پایه اساس نامه ای به روز شده، از راه اینترنت نظر و رایشان را ابراز کنند، می‌شد درک کرد دیدگاه همکاران درباره این گونه پدیده ها چیست، ولی به جای نوسازی، هیئت مدیره در بند نقش ایوان است و عضو انجمن پای در گریز.
تعریف از خود، ما را به مقامی‌ نمی‌رساند. باید در عمل گام برداشت. می‌توان صبح پنج‌شنبه را تعطیل کرد و به مجمع عمومی‌آمد. با این کار شما به سهم خود، گامی‌ به سوی توان‌مندی انجمن و حرفه خود برداشته اید.
با احترام. آیرج کی‌پور
نقش و اعتبار انجمن های دندان پزشکی, یک انجمن دندان پزشکی باید از اعتباری برخوردار باشد که شایستگی تحول مثبت در جامعه را پیدا کند
 
کاهش اعتبار انجمن. چگونه و چرا - بخش نخست

فردوسی در فراهم آوردن شاه‌نامه، پرسشی در پیش رو داشت: چه شد که چنین شد؟
«که ایدون به ما خوار بگذاشتند.»

در زمانی نه چندان دور، دندان‌پزشکان سراسر کشور، هر جا احساس می‌کردند باید پشتیبان سازمان حرفه ای خود باشند به یاری آن می‌شتافتند و در مجمع عمومی‌گرد می‌آمدند و هر یک به بهره خود، ستونی بر این کاخ می‌شدند. این بود که نهاد‌های مدنی دندان‌پزشکان پرشماره و کارا می‌شد.
نگاهی به وضعیت امروزین بزرگ‌ترین انجمن‌ دندان‌پزشکان ایران، ( انجمن‌ علمی دندان‌پزشکی ایران) نشان می‌دهد که روز از پی روز، اعتبار این انجمن علمی‌ به‌گونه ای نگران کننده کاهش یافته است و هیئت مدیره، ناتوان از برگزاری یک انتخابات سالم « قابل عرض»، به بستن دروازه انجمن، تهاجم به پایه‌های دموکراتیک اساس‌نامه ای و برگزاری مجمع های عمومی کم شمار برای پیش‌برد هدف‌های گروهی، روی آورده است. در واکنش به این پدیده ویران‌گر، به ویژه روی‌گردانی از انجمن علمی ‌و انجمن صنفی دندان‌پزشکی ایران به جائی رسیده است که در عمل نقشی در تصمیم گیری‌های کلان و خرد سلامت شهروندان ندارند. بر در و دیوار بزرگ ترین نهاد مدنی غیر دولتی دندان‌پزشکان، غبار رخوت نشسته است.
انجمنی علمی‌که نشریه علمی ‌نداشته باشد، نشست های ماهانه برگزار نکند، چالش‌های کاری اعضاء را به گفتمان نکشد، تجربه های بالینی اعضاء را در اختیار دیگران قرار ندهد و با بهره گیری از توان اعضای واقعی خود ( نه اعضای فرضی!!!) در کلیه سمت گیری‌های بخش سلامت ملی شرکت نکند، علت وجودی خود را به پرسش کشیده است.
انجمن علمی‌ دندان‌پزشکی ایران، رئیس دارد، نایب رئیس دارد، دبیر علمی دارد، دبیر اجرائی دارد، تشکیلات اداری عریض و طویل دارد و چه و چه‌ها، ولی، نه لیست اعضاء دارد، نه مجله علمی. برگزاری نشست‌های ماهانه علمی هم که گوهره و شجاعت ویژه خودش را می‌طلبد!!
این انجمن در سال یک کنگره برگزار می‌کند که در حقیقت زیر نام آن، با برپائی بازار مکاره خرده فروشی کالای دندان‌پزشکی، با واسطه گری درآمد زائی می‌کند.
انجمن علمی ‌دندان‌پزشکی ایران در سال ۱۳۸۷ به ثبت رسید ( ۶ سال پیش) و از آن زمان تا کنون، درآمد این انجمن از بازار مکاره خرده فروشی کالای دندان‌پزشکی رشدی شتابان داشته است تا جائی که درآمدش در سال ۱۳۹۲ از ۲۵ میلیارد ریال افزون‌تر شد. با این حال، همان گونه که در مجمع عمومی ۱۸/۲/ ۱۳۹۳شنیدیم، هیئت مدیره ادعا کرد ۳ میلیارد ریال از یک شرکت تجاری قرض گرفته است تا بتواند کنگره علمی سال ۹۳ را برگزار کند. چون تراز مالی این انجمن تصویب قانونی نشده است، به عنوان عضو انجمن علمی، تنها زمانی می‌توان قضاوت درست کرد که پس از شنیدن گزارش بازرس از عمل کرد مالی، مجمع عمومی گزارش هیئت مدیره را تصویب کرده باشد و به روشنی دریافته شود چه بهره ای از این درآمد به خزانه انجمن علمی رسیده است. اساس نامه انجمن و قانون این کشور نیز این را می‌گویند.
نگاهی به مجمع عمومی‌های دو سال گذشته و انتخاباتش بیندازیم که خود گویای حال و روز انجمن است.
هیئت مدیره فعلی انجمن‌ علمی‌ در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۹۰ انتخاب شد ولی مجوز رسمی ‌فعالیت آن توسط وزارت بهداشت و درمان در ۱۷ فروردین ۱۳۹۲ صادر شد. نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که اعتبار انجمن و روی‌کرد دندان‌پزشکان در زمان این هیئت مدیره به سرعت از دست رفته است تا جائی که شمار شرکت کنندگان در مجمع عمومی‌ به اندازه ای کاهش یافته است که در هیچ دوره ای حتی زمانی که اختلاف‌های درونی انجمن در اوج قرار داشت، مجمع عمومی ‌تا به این رویه کم جان نشده بود.
هیئت مدیره کنونی انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران، نخستین مجمع عمومی‌ را در ۲۵ اردی‌بهشت ۱۳۹۲در سالن سعدی برج میلاد هم‌زمان با کنگره ۵۳ برگزار کرد. همان زمان زنگ هشدارباش به صدا درآمده بود که هیئت مدیره به آن توجه نکرد. با این که نزدیک به ۷ هزار نفر به برج میلاد آمده بودند از این شمار فقط ۹۰ نفر در مجمع عمومی‌ دو انجمن علمی‌ دندان پزشکی ایران و انجمن صنفی دندان پزشکی ایران شرکت کردند.
شوربختانه هیئت مدیره صدای زنگ خطر را به جای شنیدن خاموش کرد و در واکنش، برای پیش‌برد هدف‌های خود، به مجمع‌های عمومی مهندسی شده روی آورد. بازخورد این روشِ کار را در مجمع عمومی‌ پس از آن دیدیم.
در مجمع عمومی‌۴ بهمن ۱۳۹۲ که برای انتخاب اعضای دیگر هیئت مدیره برگزار شد تنها ۴۰ نفر شرکت کردند. شمار رای۴ عضو اصلی وعلی البدل را در جدول می‌بینید.
چون اعضای هیئت مدیره انجمن دندان پزشکی ایران ( انجمن صنفی) عضو هیئت مدیره انجمن علمی ‌نیز هستند، آمار اخرین انتخابات انجمن صنفی را نیز آورده ام که در آن تنها ۲۶ نفر در انتخابات شرکت کردند.
در روزگاری نه چندان دور، انجمن دندان‌پزشکی ایران رونق و اعتباری داشت و کلام و طرح‌هایش در مجلس و دولت به زر خریده می‌شد. جا دارد بیندیشیم که چرا کار به این جا کشید و در جایگاه یک دندان پزشک و یک عضو انجمن چه باید کرد تا بار دیگر انجمن مادر نقشی کارا در برنامه ریزی‌های هدایت سلامت مردم و یاری رسانی به دندان‌پزشکان برای بالابردن توانائی‌های تئوریک و عملی داشته باشد.

۱
مجمع عمومی‌چهارشنبه ۲۵/اردی‌بهشت/ ۱۳۹۲
سالن سعدی برج میلاد، - هم‌زمان با کنگره ۵۳
شمار شرکت کنندگان در مجمع عمومی نزدیک به ۹۰ نفر


۲
مجمع عمومی‌و انتخابات ۴ بهمن ۱۳۹۲
شمار شرکت کننده: ۴۰ نفر
شمار نامزد عضویت در هیئت مدیره : ۵ نفر
سید محمود میران ۲۴ رای انتخاب به عنوان عضو اصلی هیئت‌مدیره
عطا الله شیرازی ۲۲ رای انتخاب به عنوان عضو اصلی هیئت‌مدیره
عباس دلورانی ۱۲ رای عضو علی البدل هیئت مدیره
سید مصطفی فاطمی ۱۰ رای عضو علی البدل هیئت مدیره

انتخابات مجمع عمومی‌۱۶مرداد ۱۳۹۳
برای انتخاب ۲ بازرس و یک علی البدل انجمن صنفی
شمار شرکت کننده ۳۰ نفر
شمار شرکت کننده در رای گیری: ۲۶ نفر
شمار اسمی‌اعضای انجمن ۳۰.۰۰۰ نفر

نامزد بازرسی
شفیع جعفری (تهران) ۲۱ رای - بازرس اصلی
محمدصادق آخوندی (تهران) ۱۴ رای - بازرس اصلی
کریم لاله ماژین (ایلام) ۱۱ رای - بازرس علی البدل
جمشید نیک‌زاد ۵ رای

آیا نیازی به تفسیر هست؟
انجمن برای آن که بتواند اداره بخشی از جامعه را با گرد آوردن دندان‌پزشکان جامعه و بهره وری از توانائی‌های آنان به سود سلامت شهروندان کشور به عهده بگیرد باید پرتوان و سالم زیست باشد.
دندان‌پزشکان برای آن که جایگاه اجتماعی خود را نیرومند‌تر ساخته و چالش های حرفه ای را به درستی گشوده کنند، احتیاج به انجمنی نیرومند دارند. جز با شرکت تک تک همکاران در سرنوشت انجمن نمی‌توان به این خواسته رسید...

ادامه دارد...
آیرج کی‌پور ۴ آبان ۱۳۹۳


حقوق قانونی قسمت های مختلف ساختمان, حقوق قانونی مالکین و مستاجرین آپارتمان مطب، لابراتوار و مسکونی
 
جناب آقای حسین ریاحی با سلام،

«قانون تملک آپارتمان ها» وآئین نامه اجرائی آن در پایگاه دندان پزشکی ایران (ایردن) موجود است و می توان به آن مراجعه کرد و به پرسش های دیگری که پیش می آید پاسخ داد. در این جا برخی از چالش هائی که با آن روبرو بوده اید آمده است.

1- محوطه حیاط بخش مشاع ساختمان است و همه مالکین حق بهره وری از آن را دارند. استفاده انحصاری (اختصاصی) از بخش مشاع بدون رضایت همه مالکان مجاز نیست. اگر آسانسوری در ساختمان نصب شود (چه داخلی، چه از بیرون ساختمان) می بایست به گونه ای باشد که همه مالکان از آن برخوردار شوند یا اجازه آنان به دست آمده باشد.

2- تغییر نمای ساختمان حتی اگر همه مالکان رضایت داشته باشند می بایست با موافقت مسئولان تعیین شده از جمله مسئولانی است که در قانون شهرداری ها آمده است انجام شود. ولی نمای داخلی اگر موجب زیان به ساکنان دیگر ساختمان نشود مجاز است.

3- هرگونه تغییر در نقشه تصویب شده ساختمان که در مجوز پایان کار می توان دید بدون داشتن مجوز قانونی ممنوع است. اگر دیوار بین دو پارکینگ موجب زیان به واحد شما می شود، فقط با رضایت شما امکان پذیر است مگر این که در نقشه ساختمان پنجره ای که به آن اشاره کرده اید، پیش بینی نشده باشد.

با احترام،
دکتر آیرج کی پور

تغییر رشته از پزشکی به دندان پزشکی, پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟
 
جناب آقای میرزائی، همکار عزیز.
برای کسی که به پزشکی به عنوان شاخه ای پول ساز در بین رشته های دانشگاهی نگاه می کند تفاوتی بین دندان پزشکی و پزشکی نیست. با کار در این دو شاخه می توان یک زندگی قابل قبول در رویه متوسط اجتماع ایجاد کرد.
اگر بار انسانی این دو شاخه هدف باشد، باز هم هر دو یکی اند. دندان پزشک هم دندان و فک و صورت یک انسان را درمان می کند و چشمان دندان پزشک هنگامی که بیمارش احساس رضایت می کند همان قدر درخشندگی دارد که پزشک عمومی.
همیشه در زندگی لحظه ای وجود دارد که انسان باید به ندای قلبش و به کشش هائی که ناشی از استعداد و توانی اش هست پاسخ دهد. من به تجربه دیده ام کسانی که به دنبال استعداد شخصی و کشش های قلبی رفته اند حتی اگر آسیب اقتصادی دیده باشند در زندگی آرامش و کیفیت بیش تری احساس کرده اند تا آنان که «خود» را به کناری نهاده و «دیگری» شده اند.

شاد باشید.
آیرج کی پور

به زنان باردار و زیر ۱۴ ساله ها خدمات رایگان دندان پزشکی ارائه می شود
 
هزینه برای سلامت شهروندان «سرمایه گذاری» زیر ساختی برای پیشرفت و توسعه است. ای کاش انجمن های علمی و صنفی پزشکان به آن رویه از توانائی رسیده بودند که می توانستند در طرح ارائه خدمات به شهروندان زیر 14 سال و زنان باردار سهمی به عهده بگیرند.
تکلیف شغل "کمک دندان‌پزشک تجربی" یا "بهدار تجربی دندان" چیست؟, کمک دندان پزشکان تجربی: ظالم اند یا مظلوم؟
 
گفتاورد
فرید تلاشان | Talashan نوشته است:
...به عنوان تکنسین... و 2 سال هم دندانپزشکی البته از نوع تجربی مشغول به کار هستم. اما علاقه دارم از راه تحصیل به ادامه و ارتقا این رشته (دندانپزشکی یا کمک دندانپزشکی) بپردازم ... لطفا اگر مطلبی یا کمکی در توان دارین لحاظ بفرمایید

شهروند گرامی. با سلام.
برای ادامه تحصیل در رشته دندان پزشکی ابتدا باید دوره دبیرستان را به پایان برسانید. چنان چه وضعیت درسی مناسبی داشتید می توانید کنکور داده وارد یکی از دانشکده های دولتی یا آزاد یا غیر انتفاعی (پردیس بین الملل) شوید و در رشته دندان پزشکی تحصیل کنید. اگر امکان آن را دارید می توانید از یکی از دانشکده های خارج از کشور پذیرش بگیرید و با ضوابطی که در آن زمان در ارزش گذاری مدرک ها و دانشگاه های خارج از کشور وجود خواهد داشت به ایران برگردید و کار دندان پزشکی را شروع کنید.
موفق باشید.
دکتر شمس شریعت تربقان از روزن زمان گذشت, دکتر شریعت تربقان پاتولوژیست کاشمری، مؤسس و رئیس موزه تاریخ پزشکی در 88 سالگی درگذشت
 
دکتر شمس شریعت تربقان، زاده سال 1305 تربقان کاشمر، بنیان‌گذار موزه تاریخ پزشکی ایران، روز ششم خرداد 1393 در تهران درگذشت.
مراسم بدرود با این انسان فرهیخته اهل علم، ساعت 9 صبح روز پنج‌شنبه 8 خرداد 1393 در تالار امام بیمارستان امام خمینی تهران برگزار شد.
عکس مراسم پیوست است. (بر روی سن، تابوت و بر روی پرده، تصویر دکتر شمس شریعت دیده می شود)
در گذشت این خادم علم و میهن را به خانواده با فرهنگش، دوستان و همکاران و همه مردم ایران که چنین فرزند برومندی پرورش دادند، تسلیت می گویم. راهش پر رهرو، یادش جاودان.

با احترام ، آیرج کی‌پور
مجمع عمومی انجمن دندان پزشکی ایران
 
برگزار نشدن انتخابات در دو مجمع عمومی عادی و تشکیل نشدن یک مجمع فوق العاده

· یکی از نادر ترین مجمع های عمومی را در یک سازمان مردم نهاد شاهد بودیم.
· دکتر محمد بیات، عضو هیئت رئیسه مجمع عمومی، مانع ادامه گزارش دهی بازرس شد!

بنا به اطلاعیه هیئت مدیره‌های انجمن علمی و انجمن صنفی دندان پزشکی ایران، قرار بود در ساعت 15 روز پنج‌شنبه 18 اردی‌بهشت 1393 سه مجمع عمومی در یک ساعت و در یک مکان برگزار شود!
1-مجمع عمومی سالانه انجمن علمی در ساعت 16 با یک ساعت تاخیر در سالن شهید شهریاری ساختمان اجلاس سران، همزمان با کنگره انجمن رسمیت یافت. با این که گفته می‌شد بیش از 3500 نفر در کنگره شرکت کرده اند ولی در جلسه مجمع عمومی حدود 60 نفر شرکت کردند. (دو دهم درصد از کل اعضای اسمی انجمن)
دستور کار جلسه، گزارش هیئت مدیره و بازرس، انتخابات برای بازرس جدید و ... بود.
ریاست مجمع عمومی به دکتر بیات، دکتر رکن، دکتر عباسیان و دکتر گلچین سپرده شد.
ابتدا هیئت مدیره گزارش مالی و کاری خود را ارائه داد و سپس بازرس با رد گزارش کاری و مالی هیئت مدیره، گزارش خود را از کار بازرسی در انجمن علمی دندان پزشکی ایران شروع کرد.
زمانی که بازرس انجمن دکتر میترا میرمحمدی نتیجه بازرسی اش را از کار ساختمان سازی انجمن و برگزاری نمایشگاه و بعضی از فعالیت‌های اقتصادی بیان کرد و نمونه‌هائی از کار هیئت مدیره را دارای ابهام مالی دانست، دکتر محمد بیات در حمایت از هیئت مدیره، مانع ادامه گزارش بازرس شد که اعمال چنین روشی در یک سازمان مردم نهاد با اعتراض بازرس و تنی چند از شرکت کنندگان در مجمع عمومی مواجه شد.
سر انجام پس از نزدیک به یک ساعت بحث‌های گوناگون، هیئت رئیسه، برگزاری انتخابات را به رای گذاشت که تصویب شد ولی با اخطار بازرس و اعلام برخورد قانونی با بروز چنین پدیده‌هائی در انجمن دندان پزشکی ایران، جلسه بهم خورد و انتخابات برگزار نشد!!


2-مجمع عمومی صنفی را نیز بازرس غیر قانونی اعلام کرد و اظهار داشت که هیئت مدیره 5 نفره آن پس از گذشت 9 ماه هیچ گونه فعالیتی نداشته است و حتی نخستین جلسه خود را برای تعیین سمت‌های درونی تشکیل نداده است و بر پایه اساس‌نامه، نمی‌تواند مجمع عمومی سالانه و انتخابات برای حذف بازرس برگزار کند.
نمایندگانی که از وزارت بهداشت و وزارت کشور در جلسه شرکت داشتند، اعلام کردند که روند برگزاری چنین مجمعی نادرست است و هیئت رئیسه مجمع عمومی و شرکت کنندگان در مجمع عمومی را به رعایت قانون دعوت کردند. انتخابات انجمن صنفی نیز برگزار نشد.

3-جالب بود که هیچ حرفی از مجمع عمومی فوق العاده انجمن صنفی به میان نیامد.

گزارش بازرس، واقعیت‌های تکان دهنده پنهان مانده‌ای را از وضعیت انجمن دندان‌پزشکی ایران آشکار کرد و مخالفان بازرس در هیئت مدیره و پیرامون آن، هنگام تلاش برای برگزاری انتخابات و حذف بازرس، ناچار به آشکار کردن روش‌هائی شدند که به راستی ریشه دواندن آن در یک سازمان مردم نهاد علمی ترساننده بود.
به علت اهمیت فوق العاده این مجمع‌ها و درس‌هائی که جامعه مدنی ایران می‌تواند از بحث‌های درونی این مجمع عمومی بگیرد، پس از تنظیم، گزارش کاملی از این مجمع های عمومی به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.


با احترام. آیرج کی‌پور

مجمع عمومی انجمن دندان پزشکی ایران
 

ﻣﺠﻤﻊ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻋﺎدي ﺳﺎﻻﻧﻪ
اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻤﯽ دﻧﺪانﭘﺰﺷﮑﯽ اﯾﺮان -ﻧﻮﺑﺖ دوم

ﺑﺪﯾﻨﻮﺳﯿﻠﻪ ﺑﻪ اﻃﻼع اﻋﻀﺎي ﻣﺤﺘﺮم ﻣﯽرﺳﺎﻧﺪ. از آﻧﺠﺎ ﮐﻪ ﺗﻌﺪاد ﺷﺮﮐﺖ ﮐﻨﻨﺪﮔﺎن در ﺟﻠﺴﻪ ﻧﻮﺑﺖ اول ﺑﻪ ﺣﺪ ﻧﺼﺎب ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﻧﺮﺳﯿﺪ ﻣﺠﻤﻊ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻋﺎدي ﺳﺎﻻﻧﻪ اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻤﯽ دﻧﺪانﭘﺰﺷﮑﯽ اﯾﺮان (ﻧﻮﺑﺖ دوم) در ﺗﺎرﯾﺦ 1393/2/18 راس ﺳﺎﻋﺖ 15 در ﻣﺤﻞ ﺳﺎﻟﻦ اﺟﻼس ﺳﺮان ﺑﺮﮔﺰار ﻣﯽﮔﺮدد.

دﺳﺘﻮر ﺟﻠﺴﻪ ﺑﻪ ﺷﺮح زﯾﺮ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ:
1.ﮔﺰارش ﻫﯿﺌﺖ ﻣﺪﯾﺮه و ﺑﺎزرس، رﺳﯿﺪﮔﯽ و اﺗﺨﺎذ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ﻫﯿﺌﺖ ﻣﺪﯾﺮه و رﺳﯿﺪﮔﯽ ﺑﻪ ﺗﺮاز ﻧﺎﻣﻪ
2.اﺗﺨﺎذ ﺗﺼﻤﯿﻢ در ﻣﻮرد ﻣﯿﺰان ﺣﻖ ﻋﻀﻮﯾﺖ
3.اﻧﺘﺨﺎب ﯾﮏ ﻧﻔﺮ از اﻋﻀﺎء ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺑﺎزرس
4.رﺳﯿﺪﮔﯽ ﺑﻪ ﺳﺎﯾﺮ ﻣﻮاردي ﮐﻪ در ﺻﻼﺣﯿﺖ ﻣﺠﻤﻊ ﻋﻤﻮﻣﯽ ﻋﺎدي ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

ﻫﯿﺌﺖ ﻣﺪﯾﺮه اﻧﺠﻤﻦ ﻋﻠﻤﯽ دﻧﺪان ﭘﺰﺷﮑﯽ اﯾﺮان

پنج شنبه 18 اردیبهشت 1393 ساعت 15 سالن اجلاس سران
همزمان با برگزاری کنگره 54 انجمن دندان پزشکی ایران
ما متولی سلامت مردمیم ... | اکبر فاضل
 

شهروند گرامی

اگر همه مردم بیمه ای داشتند که هر گونه درمانی را زیر پوشش می برد، رابطه درمان گر و درمان خواه(بیمار) نمای دیگری داشت. زمانی که شخصی جانش را در اختیار پزشک قرار می دهد (هر چند به ناگزیر)، ارزش این اعتماد را نمی توان با ریال برآورد کرد. به همین گونه، ارزش کار یک پزشک را در درمان و نجات یک انسان از رنج و نیستی، نمی توان با معیار اقتصادی سنجید.

دیدگاه شما در باره دستمزد یک دندان پزشک در جریان واقعی زندگی چندان کارامد نیست. آیا می توان به یک فوتبالیست گفت که چون شما دیپلمه هستید، باید دستمزدی برابر یک کارمند دیپلمه بگیرید؟ یا به یک هنرمند و مخترع و ...

در ایران دستمزد دندان پزشکان با برآورد هزینه های مطب بالا نیست. یا سطح درآمد شخص پائین است و هزینه درمان دندان پزشکی آن طور که نوشته اید برابر 20 روز کارش می شود، یا هزینه سلامتی و پزشکی در سیاهه هزینه ها پیش بینی نمی شود و پرداخت این خدمات گزنده است!!

شما حق دارید از دسترس نبودن خدمات ارزان تر دندان پزشکی گله مند باشید ولی راه چاره همان بیمه کامل همگانی و بالابردن قدرت خرید مردم است نه کاهش سطح کیفیت خدمات دندان پزشکی با کاهش دستمزد درمان گران.

با احترام
آیرج کی پور

مجمع عمومی انجمن دندان پزشکی ایران
 
اطلاعیه برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران در روزنامه اطلاعات دوشنبه 18 فروردین 1293 شماره 25841منتشر شد.
مجمع عمومی در تاریخ 18 اردی‌بهشت 1393 هم‌زمان با کنگره انجمن علمی در سالن اجلاس سران – تهران برگزار خواهد شد.


نوروز مبارک, پیام های نوروزی کاربران
 
روز بارانی بهاری زیبائی است
هوای تهران پس از باران دلیل کافی است که چرا آق ا آغای سابق -برای رعایت برابری حقوق شهروندان!) محمد خان قاجار این منطقه را برای پایتختی انتخاب کرد
!!!. عکس روز سیزده بدر پارک لاله
.امیدوارم بپسندید
.روز پر طراوتی است

.شادمان باشید
کی پورروح پاک بانو فیروزه افتخاری پر کشید!, همسر آقای دکتر محمدعلی افتخاری درگذشت
 
وفاداری

نمی‌خواهم از عشق بگویم، که واژه‌ای است قریب و غریب. از وفادری می‌گویم که به فراز رفتنش شکوه گشودن بال عقاب کوه‌ساران را دارد و هم‌آورد خواهی‌اش، لرزه به دیدگان ناباور بینندگان می‌اندازد.
روزی برای یک شنید و گفت دوستانه و البته همراه دوربین و ضبط، به خانه دکتر افتخاری رفته بودم. تالاری دیدم خوش آرایش شده با کتاب و تابلوی نقاشی و بالکنی پر از گل و گیاه که در و دیوار خانه بر ذوق هنری و کیفیت زندگی خداوندگارش گواهی می‌داد.
گپی شد در باره گوشه‌هائی از ناگفته‌مانده‌های زندگی جامعه دندان‌پزشکی ایران که نمی‌توان از کتاب زندگی دکترافتخاری جدایش دانست. در این میان تابلوئی دیدم شگفت آور و راز آلود.
در غاری که نور را به آن راه نیست، نشسته اید و ناگهان از گوشه ای نوری می تراود و در یک آن، از لابلای سنگ‌ها تصویری گذرا پیدا می‌شود و می‌گریزد. از خود می‌پرسید: این ساخته تخیل من است یا به راستی کسی در این فضای وهم انگیز، پیکره ای تراشیده است تا فروماندگان، راه گذر را باز شناسند.
آن روز زنجیره‌ای که دو انسان را در سال‌های رنج و گداز، بیماری و از پای افتادگی بهم بسته، دیدم. تابلوی آب رنگی که تنها یک بار در زندگی انسان کشیده می شود و باز آفرینی‌اش، هیچ گاه همانند نخستین نگاره نخواهد شد.
همسر دکتر افتخاری، سال‌ها بر بستر بیماری بود و دکتر تنها زمانی می‌توانست به انجمن بیاید که پرستار همسرش اجازه می‌داد. بارها شب به سحر در کنار بستر همسرش در بیمارستان می‌ماند و با این حال، پیش از بازگشت به خانه، فراموش نمی‌کرد سری به انجمن بزند. هر گاه که به انجمن می‌آمد، گوش به زنگ خانه بود و نگران بازگشت. این را در زلال چشمان بی‌قرارش به آشکاری می‌توانستم دید.
پیش از آن که وابستگی انسانی به انسان دیگر را ببینم، وفاداری یک انسان را به جفتش، به همسرش و شریک آرزوهای زندگی‌اش می‌دیدم و بارها ستایشش کردم.
اکنون فیروزه از این انگشتری رفته است ولی یادمانش از این همه یک‌رنگی و وفا، جدا نشده است.
هرگاه در خیابان بوق ماشین‌های عروسی را می‌شنوم، آرزو می‌کنم این جفت نیز، در گاه سختی‌های روزگار، همان باشند که امروز در روز ازدواج و همان صحنه‌ای در پیش چشمم پیدا می‌شود که آن روز در خانه دکتر افتخاری دیدم:
وفائی تنیده زدل، بافته ز جان.


آیرج کی‌پور
13 فروردین 1393

نوروز مبارک, پیام های نوروزی کاربران
 
سال نو مبارک

سالتان به زیبائی شکوفه های نوروزی باد.

با احترام. آیرج کی پور

عکسی از روز اول بهار 1393 پارک لاله تهران پیوست است.

انتخابات انجمن دندان پزشکان عمومی ایران, انتخابات انجمن علمی و انجمن صنفی انجمن دندان پزشکان عمومی ایران 26 دی 1392 برگزار می شود
 

*برای نادیده گرفته نشدن حق اساس‌نامه‌ای اعضای انجمن، انتخابات انجمن صنفی و انتخابات انجمن علمی‌ می‌بایست به طور جداگانه بر اساس پروانه فعالیت و ‌اساس‌نامه هر انجمن، برگزار شود.

*جای «گزارش نامه» در انجمن‌ها خالی است.

همکاران گرامی
روز پنج‌شنبه 26 دی ماه 1392 انتخابات انجمن علمی‌دندان‌پزشکان عمو‌می ‌و انتخابات انجمن صنفی دندان‌پزشکان عمو‌می‌ایران در هتل المپیک تهران، هم‌زمان با هشتمین کنگره علمی‌ برگزار خواهد شد.
انجمن صنفی و انجمن علمی‌دندان‌پزشکان عمو‌می‌ایران، جای‌گاه با ارزشی در خانواده دندان‌پزشکی کشور دارند. تغییرات در این انجمن، می‌تواند در فرایند زندگی درونی انجمن‌های دیگر تاثیر بگذارد. در این نوشتار شتاب زده به بررسی نقش با اهمیت این دو انجمن پرداخته ام، به امید این که شرکت کنندگان در انتخابات روز 26 دی ماه با انتخاب خود بر روند تغییرات نهادهای مدنی دندان‌پزشکی به سوی شفافیت در کار و فعالیت مالی، شیوه‌های گزارش دهی، اطلاع رسانی و به زبانی دیگر اجرای ‌اساس‌نامه و قانون گرائی، اثر گذار شوند.

سالروز تولد دکتر محمد علی افتخاری, چهارم آبان ماه، سالروز تولدتان مبارک
 
دکتر سندوزی در خجسته زادروز دکتر افتخاری عزیز، شمع ها را فوت کرد تا یک لحظه تاریکی به ما بگوید، بودن نور چه ارزشی دارد. اکنون که هستیم و شمع هستی انسانی کوشا و مهربان فروزان است، ارزشش را بیش از گذشته دریابیم که عمر گذراست و ناپایدار ولی نام پایاست و جاودان.

ای بسا سایه که در کوی زمان
آمدست و رفتست.
نام یاران اما،
در رگِ برگِ وجودِ کوچه،
همچنان پا برجاست.
لحظه ها را دریاب.
دست ها را بفشار.
تو و من، رهگذریم.

آیرج کی پور
بیانیه مطالبات سازمان‌های جامعه مدنی ایران
 
دکتر سندوزی عزیز. روزگار سختی است. ولی، هنوز قامت ستبر درخت بلوطی که تیر آرش کمان‌گیر بر آن نشست، چون شاخه بید سر خم نکرده است. پس امید هست و باید نوشت و نوشت.
قطعه کوچکی دارم که در سال 1384 نوشته ام. خوش حال می‌شوم اگر بپذیرید.
قربانتان آیرج کی‌پور

تقدیم به دکتر سندوزی عزیزمان
باد و گل
در زمستانی سخت، باد توفان‌زدة خشماگین، لابلای کوچة باغی خشک، می‌چرخید. در میان خسک و خار سر چینة دیوارة باغ، گل نورستة بازیگوشی، با سلامی برخاست. باد آرام گرفت و ایستاد.
- «آمدی گل؟ آخ که چه زود است هنوز! تازه بهمن‌ماهست، برف و باران دگر در راهست! حیف از کوتهی زندگی و مرگت نیست! زود برگرد بخواب!»
گل با خنده شکفت:
-«آمدم تا که بگویم ای باغ، پای بفشار بهار می‌آید. وسط برف و زمستان سخت، می‌توان باز شکفت، تا نگویند که زیبایی مرد.»

21 شهریور 1384
آیرج کی‌پور
تهران
تغییر رشته از پزشکی به دندان پزشکی, پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟
 
با سلام.

مشکل بزرگ آموزش دندان پزشکی این است که بیش تر به دندان می پردازد تا پزشکی. در کار مطبی هم دندان پزشک برای کار تکنیکی اش دست مزد دریافت می کند نه تشخیص های پزشکی اش.
اگر کسی به پزشکی علاقه وافر دارد بهتر است از همان ابتدا وارد دوره پزشکی عمومی شود. ولی اگر به هر دلیلی سر از دندان پزشکی در آورد و هنوز علاقه اش به پزشکی باقی بود، می تواند در ترکیب دندان + پزشکی با دیدن دوره های مختلف و شرکت در سمینار های پزشکی کفه پزشکی را از احتضار درآورد.
برای نمونه ششمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی و مراقبت های ویژه سل در پژوهش‌کده سل و بیماری های تنفسی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد و برای دندان پزشکان 14 امتیاز در نظر گرفته اند. اگر چه تجربه ای که من دارم این است که در این نوع کنگره ها تعداد دندان پزشکان از انگشتان یک دست تجاوز نخواهد کرد. (هر چند 30 هزار دندان پزشک داریم.) امیدوارم شما و نسل شما یکی از این انگشتان دست باشید.


با احترام.
آیرج کی پور

طنز | چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید | دکتر قناد
 
همکار عزیز سلام.
نمونه جالبی ارائه داده اید. ولی آماری در دست نداریم که به ما نشان دهد چند درصد این نوع پست ها جواب می دهد و چند در صد به ضایعه عادی ختم می شود و چند درصد سلامتی بیمار را به خطر می اندازد. اگر بر حسب خطا پست در فورکیشن نشست و خوش نشست، قدمش به روی چشم. ولی بهتر است جائی که حرف از علم و دانائی و خرد است، ده بار گز کنیم و باز هم هنگام بریدن از خود بپرسیم آیا کارمان درست است؟
با احترام. آیرج کی پور
تسلیت به آقای دکتر آیرج کی پور, درگذشت مادر همکارمان دکتر آیرج کی پور
 
همکاران خوب ایردن. از محبتتان سپاس‌گزارم.
زنده نگه داریم یاد نیک رفتگان و دریابیم زندگان را، که زندگی، برف است و آفتاب تابستان.
دکتر کی پور
داستان | آمپول فشار | دکتر آیرج کی پور
 
سلام دوست عزیز.
از محبتتان سپاس گزارم. امیدوارم در کارتان موفق باشید.
با احترام. کی پور
اختلال در وب سایت پایگاه ایردن, مشکل کلاد فلیر به ایردن سرایت کرد
 
سلام

آمدم درِ خانه ایردن، دیدم بسته است. غضه خوردم ولی نترسیدم. این بلوط تناور، با این بادها نمی لرزد. شاد باشید و سربلند.

با احترام. کی پور
سازمان‌ها برای رعایت حقوق اعضا، از دادن لیست کاندیدا خودداری کنند, اعضای مستقل از ترس شکست کنار می‌کشند و کسانی رای می آورند که از یاری نیروی پر فشارتربرخوردارند
 
همکار گرامی
با سلام. روز جمعه چهارم اسفند 1391 انتخابات سازمان نظام پزشکی برگزار خواهد شد. در دو روز گذشته انبوهی از پیامک‌ها از طرف «ائتلاف» های تشکیل شده برای همکاران فرستاده شده است.
پس از انتخابات دوره گذشته من گزارشی از دسته بندی‌هائی که به سبک احزاب سیاسی «ائتلاف» نامیده می‌شوند (در شاخه دندان دندان‌پزشکی) تهیه کردم و نشان دادم سودبردن از این شیوه در انتخابات انجمن‌های مردم نهاد، برابری حقوقی اعضای انجمن‌های علمی و صنفی را نقض می‌کند و اعضائی که بنا به سابقه خدمت و وجهه خود می‌خواهند به طور مستقل نامزد شوند از ترس شکست خوردن از گروه‌های متشکل کنار می‌کشند و عملاً کسانی رای می آورند که توانسته اند از یاری نیروی پر فشارتری برخوردار باشند.
در این انتخابات نیز دارد همان شیوه غالب می شود. هر چند هستند سازمان‌های مردم نهادی که برای رعایت برابری حقوقی اعضای خود، از دادن لیست کاندیدا خودداری کرده و راه را برای مستقل ها باز کرده اند ولی بخش قابل توجهی از هیئت مدیره های شخصیت‌های حقوقی (انجمن ها) برای حمایت از کاندیداهائی خاص وارد عرصه تاثیر گذاری در انتخابات سازمان نظام پزشکی شده اند.
برای داشتن گزارش جامعی از نقش این ائتلاف‌ها، موقعیت مستقل‌ها و نقش تک تک انجمن های موجود دندان‌پزشکی در برخورد با انتخابات سازمان نظام پزشکی و در حقیقت نشان دادن سطح آگاهی و رشد جامعه پزشکی در درک از یک انجمن مردم نهاد و روش های زیست آن، به یاری شما نیازمندم. خواهش می کنم در صورتی که مایلید پس از انتخابات نظر خودتان را در باره موضوعی که طرح شد برایم بفرستید. پس از دریافت نظر همه همکاران، گزارش مقدماتی برای شما ارسال خواهد شد و پس از ویرایش نهائی در نشریات منتشر خواهد شد. چون توان کاری اجازه نمی دهد، این بار نیز مانند دوره پیش، گزارش فقط در محدوده دندان پزشکی خواهد بود.
با احترام و تشکر. آیرج کی‌پور
عضو سازمان نظام پزشکی،
انجمن علمی دندان‌پزشکی
و انجمن علمی دندان پزشکان عمومی ایران

کمبود فضای موزه دکتر سندوزی آزار دهنده است
 
سلام. گام خوبی در گرامی داشت یک هنرمند برداشته شده است. به استاد و همکار هنرمند و اندیش مندمان دکتر سندوزی عزیز، پرده برداری از تندیسش را تهنیت می گویم.

دکتر آیرج کی پور
سکوت پویا, به امید حرکت اندیشه محور پرثمرِ قلم‌ها و قدم‌ها
 
پویا هر چند همیشه پویاست ولی:
در میخانه ببستند خدایا مپسند، که در خانه تزویر و ریا بگشایند
دکتر آیرج کی پور
روز دندان پزشک، روز دندان پزشکی, 23فروردین, 24دی یا روزی دیگر؟
 
در همه شهرهای ایران- جشن روز دندان‌پزشکی
از سال 1303 تا کنون، گروهی از پزشکان ایرانی (دندان پزشکان) دارای سازمان اجتماعی– حرفه ای شده‌اند. از نظر تاریخی، این تشکل، یکی از با سابقه‌ترین سازمان‌های اجتماعی پزشکان آسیا است. از آن زمان تا امروز، جامعه ایران تحولات بسیاری را از سر گذرانده است و به تبعیت از آن، نهاد‌هائی که منافع ویژه این قشر را بازتاب می‌دهند نیز دگرگون شده اند. آن چه از این گونه‌گونی آموخته می‌شود این است که تشکل‌ها و مناسبت ها امکانی هستند برای بروز طرح چالش‌ها و خواسته‌های حرفه‌ای و نمی‌بایست بر سر نام و مناسبت، به «همه یا هیچ» پناه برد. کورسوی یک فانوس دریائی، برای ملوانی که درگیر خیزاب‌ها است، زندگی بخش‌تر از نورخورشید، درخشندگی دارد.
در تقویم رسمی کشور، روزی را به‌نام دندان پزشکان پذیرفته‌اند. گروهی باور دارند که روز مناسبی را انتخاب نکرده اند. بنابراین جای گفتمان برای پیدا کردن مناسبتی به‌جا تر، باز است. اما تا آن زمان، نمی‌توان فراموش کرد که روزی در تقویم ایران به نام دندان پزشک وجود دارد و «روز دندان پزشکی» نمی‌بایست فراموش شود.
دندان‌پزشکان، سازمان‌یافته‌ترین قشر پزشکانند. اگرچه انجمن‌های صنفی حرفه‌ای کارآمد یا ندارند و یا انجمن صنفی آنان، با اساس‌نامه ای ناتوان، خاری بر پای حرکت به سوی گشایش چالش های صنفی شده اند.( استخدام منشی، قراردادکاری با درمانگاه‌ها، بازنشستگی، بیمه، عوارض، مالیات، خرید محل کار، و ...) ، ولی انجمن‌های علمی آنان فعال است. کنگره‌ها و همایش‌های سالانه، هزاران دندان‌پزشک را به گرد هم می آورند ولی بنا به خصلت این گونه گردهمائی‌ها، به ندرت نشست‌های دوستانه و خانوادگی را شاهد بوده ایم.
نه تنها در تهران، بل‌که در شهرستان‌ها نیز مکانی برای گردهم آمدن‌های خانوادگی و ایجاد دوستی و صمیمیت کم‌تر دیده می‌شود. چند سالی است بنا به ابتکار بعضی از شهرستان‌ها روز دندان‌پزشک بهانه‌ای شده است برای این‌که دندان پزشکان یک شهر، یک روز، در جشنی، در کنار هم با خانواده شرکت کنند. هم خود با دندان پزشکان شهر آشنا شوند و هم خانواده آنان یک‌دیگر را باز یابند.
اگر در تهران و شهرهای بزرگ، باشگاه دندان‌پزشکان و یا حداقل باشگاه‌پزشکان داشتیم ( مانند فرهنگیان که خانه فرهنگیان دارند و بانکی ها و ...) شناخت دندان پزشکان از هم به گونه ای نبود که وقتی وارد شهر کوچکی می‌شویم و از مطب یک دندان‌پزشک آدرس مطب دندان‌پزشک دیگر را می‌پرسیم، با جواب «نمی دانم» و یا «نمی‌شناسم» مواجه شویم.
روز دندان‌پزشکی را در تمام شهر‌های ایران جشن می‌گیریم. از همه دندان پزشکان شهر چه عمومی و چه متخصص دعوت کنیم در کنار هم، فارغ از این که در کدام انجمن فعالیت می‌کنند، عکسی به یادگار بگیریم که به قول کوهی کرمانی: شعر و عکسی ماند از ما یادگار.
شمارگان خبرنامه الکترونیک انجمن به هفتاد رسید, سایت و خبرنامه انجمن دندان پزشکی ایران
 
دوستان و همکاران عزیز

*در سال 90 توانستیم 58 شماره خبرنامه منتشر کنیم. – هرهفته، بدون تاخیر، روزهای شنبه.- کاری سخت اما شیرین. هرچه بود در درازنای گذر عمر، یادگاری شد از تلاش گروهی برای ساختن جهانی بهتر.
دوباره شنبه 27 اسفند است و تا چند روز دیگر ننه نوروز بر درگاه آرزو به خواب می‌رود و عمو نوروز با کیسه نانی بر چوب و کوزه آبی در دست و شعری عاشقانه بر لب، از راه می‌رسد...
*سالی نو در راه است. آرزوی همه ساله جامعه دندان‌پزشکی ایران این بود و هست که سال نو، سال یگانگی انجمن‌های آنان باشد. سالی که در آن، انجمن دندان‌پزشکی ایران، جایگاه هم‌اندیشی انجمن دندان‌پزشکان عمومی و انجمن‌های تخصصی گردد و سال‌های جدائی و از هم گریزی تحمیلی پایان یابد.
تنها با شرکت در مجمع‌های عمومی و دادن رای به هواداران یک‌پارچگی انجمن‌های گوناگون دندان‌پزشکان ایران، می‌توان این آرزوی دست یافتنی را عینی کرد.
*واژه دندان‌پزشک چندین سال پیش بنا به کاری که گروهی از پزشکان انجام می‌دادند، آفریده شد. آن روز، کار اصلی این درمان‌گران، کندن دندان و ساختن دندان مصنوعی بود.
اکنون جراحی صورت، بینی، فک، پارادونت، ایمپلنت، تشخیص و درمان بیماری‌های دهان، دندان، زبان، گونه، لب و...بخشی از روند کار درمانی قشری است که با واژه « دندان + پزشک» شناخته می‌شوند.
ناگفته پیداست، تاریخ مصرف واژه «دندان‌پزشک» به پایان رسیده است. امروز با گسترش وظایف و اعتلای دانش و مهارت این قشر از پزشکان، لازم است واژه ای دیگر که نمایان‌گر عرصه کاری امروزین این پزشکان باشد، ساخته شود. پیش‌نهاد می‌کنم در سال 91 واژه « دهان پزشک» جانشین واژه « دندان‌پزشک» شود تا معرف بهتری برای کار درمانی این قشر از جامعه پزشکی باشد.
برایتان سالی سرشار از شادی، دوستی و آزادی اندیشه و عمل آرزومندم.

با احترام.
آیرج کی‌پور
بیانیه کنگره 6 نیروهای مسلح، کاری سترگ! | دکتر کی پور
 
دکتر شکفته راد عزیز.

دی‌شب حدود ساعت 10 سری به ایردن زدم و دیدم یادداشتی برایم نوشته اید. حدود ساعت 12 مطلبی که در پائین همان صفحه نوشته بودم تا خدمتتان بفرستم آماده شد و بعد کلیدی را زدم و همه پِر...پًرید.
می‌گویند به اندازه کلاهی که سرمان رفته است تجربه داریم و دی‌شب هم یکی از آن تجربه اندوزی‌ها بود. حالا جداگانه این مطلب را می‌نویسم و بعد کپی می‌کنم تا اگر تجربه دیگری در انتظارم بود غافل گیر نشوم!
دوباره نوشتن سخت است اما یک خوبی دارد. بخش هائی که از زیر چشم در رفته اند، شکار می شوند. دی‌شب چون منبع زیادی نداشتم، کمی حواسم به وژاه‌ها رفت و چندان به مطلبی که در باره استادان و ...نوشته اید توجه نکردم. امروز دو بار آن را خواندم و باز هم متوجه نشدم منظورتان چیست و این بخش از نوشته چه ارتباطی با بیانیه و یادداشت من دارد.
یک روزی، در خانه فرهنگ تاجیکستان بودیم. بزرگی می‌گفت: حافظ را ما هم می‌خوانیم ولی ایرانی‌ها همگی یک جور می‌فهند و ما همه یک جور دیگر.
یک زمانی در کتاب‌های حافظ، تصویر مینیاتوری یک مرد خوش سیما را می‌کشیدند که سینه چاک و سرمست، با کوزه شراب‌ریز، بر سر راه زنی افتاده بود و زیرش می‌نوشتند: « پیرهن چاک و غزل‌خوان و صراحی در دست». حالا می‌گویند نه خیر منظور زنی است که نیمه شب با نرگس عربده جویش به بالین حافظ آمده است. آن هم با این منظر!
می‌ترسم شما به چیز دیگری اشاره داشته باشید و من جور دیگری بفهمم. بنابراین به دو بخش دیگر نامه شما می‌پردازم.
*خبرنامه هفتگی الکترونیک انجمن دندان‌پزشکی ایران مدت‌ها دو بخش داشت. بخش نخست، خبرها و مطلب‌های تازه بود و بخش دوم تکرار شماره‌های پیش. دوستان پیشنهاد دادند برای کسالت بار نشدن بخش دوم، لیستی تهیه شود و مانند بایگانی عمل کند. در حال حاضر چنین است. اگر به شماره‌های گذشته خبرنامه هفتگی مراجعه کنید، می‌بینید که این، روش کار خبرنامه بوده است نه استثنائی برای گروهی خاص. نه عنایتی ویژه به آنان بود و نه بی مهری به اینان.
*در باره واژه سترگ: واژه ها بنا به نیاز مردم به وجود می‌آیند، زندگی می‌کنند، تغییر شکل و معنی می‌دهند. جا به جائی مردمان در گسترده جغرافیائی، واژه ها را نیز از جائی به جای دیگر می‌کشاند، تا آن جا که گاهی یافتن ریشه یک واژه دشوار است.
در ادبیات دو منبع داریم. یکی واژه‌هائی که تا کنون بوده اند و دیگری واژه‌هائی که ساخته می‌شوند و ما اولین نسل به کار برنده آن هستیم. چون واژه‌ها در زمان جاری هستند، گاهی به کارگیری یک واژه در داستان یا نوشتار دیگر، دقت و وسواس زیادی می‌طلبد. نقد و بررسی نوشته ها باید با همین دقت انجام شود.
فرهنگ دهخدا بخشی از کاربرد واژه سترگ را آورده است نه تمام آن را. اگر متنی را که از دهخدا آورده اید ادامه دهید به بیتی می رسید از نظامی : « دشمن فرد است بلائی بزرگ – غفلت ازو هست خطائی سترگ).- فکر می کنم نسخه ای که من دارم غلط چاپی دارد و می بایست « دشمن خُرد» باشد نه « دشمن فرد».- بهر حال معنی این بیت چیست؟ لغت نامه نمی‌تواند پاسخ گو باشد. ما « دروغ گوی سترگ» هم داریم. سترگ را در جاهای دیگر هم دیده ایم مثل این شعر عطار: ( بد وزیری مرمرا مردی بزرگ – در همه کاری ابا هوش و سترگ ). برای درک معنای این بیت داشتن لغت نامه دهخدا کافی نیست.
من این واژه را با معنائی که فردوسی برای توصیف « کار» آورده است، به کار بردم. ( یکی کار بایدش کردن بزرگ – که خوانندش ایدر بزرگان سترگ). می توان بحث کرد که گفتن « کارِ سترگ» درست است یا نه. به نظرم می رسد که می‌توان.
در باره واژه فراز: تا جائی که یادم هست این واژه 40-50 سالی است که به کار می رود. معنی آن را من این گونه یاد گرفتم: « برگزیده ای از سخنان... » « بخش های مهمی از کتاب ....» و مانند این ها. این که این واژه از کجا آمده است، نمی‌دانم ولی تا جائی که الان به خاطر دارم در همان زمینه ای به کار می رود که در متن می بینید.
دکتر شکفته راد خوب و نکته‌دان. اگر بضاعت اجازه داد بیش‌تر خواهم نوشت. شاد باشید. با احترام. کی پور
2.176.240.65
بیانیه کنگره 6 نیروهای مسلح، کاری سترگ! | دکتر کی پور
 


دوستان و همکاران عزیز.
وقتی ویرایش بیانیه ششمین کنگره نیروهای مسلح را برای خبرنامه شروع کردم، تصورم این بود که باز، با یک بیانیه « محض خالی نبودن عریضه » مواجه ام که پر است از تعریف و تمجید از این و آن و بده بستان‌های معمول پشت تریبون. ولی هر چه جلوتر رفتم شگفت زده‌تر شدم. متنی دیدم فاخر، مسلط به موضوع و در سطح والائی از تئوری و دانش روز. تا جائی که حسودیم شد که چرا انجمن های علمی غیردولتی توان ارائه چنین متن با ارزش و وزینی را تا کنون از خود نشان نداده اند.
حقیقت این است که برگزاری یک کنگره یا همایش کاری است تخصصی. کاری که شاید صاحبان شرکت‌های خدماتی و گردانندگان تالار‌های عروسی بهتر از منِ دندان‌پزشک از پس آن بر‌آیند. آن‌چه انجمن غیرانتفاعی ما را از شرکت‌های تجاری آنان جدا می‌کند محتوای علمی آن است که الزاماً ارائه مقاله و یا سخنرانی نیست. خروجی آن است.
باید به کار سترگ تنظیم کنندگان بیانیه آفرین گفت و پیشنهاد کرد هیئت مدیره انجمن‌های علمی دندان‌پزشکان چه تخصصی و چه عمومی با دقت این بیانیه را بخوانند و بیندیشند که انجمن آنان در این راستا چه کرده و چه می‌تواند گفت.
قدردان کارِ تهیه کنندگان و نویسندگان بیانیه باشیم. بهترین راه سپاس‌گزاری از نویسندگان، خواندن اثر آنان است و سپاس بیش‌تر، خواندن چند باره آن.
با احترام. آیرج کی پور

بیانیه ششمین همایش دندان‌پزشکی نیروهای مسلح
دندان‌پزشکی سلامت محور
ویژه دندان‌پزشکی کشور
سپاس پروردگار حکیم که همه چیز را برای انسان و انسان را برای خود آفرید و در تعالیم همه اولیاء و پیامبرانش حفظ سلامت و اعتلای زندگی این اشرف مخلوقات خویش را در همه ارکان وجودیش فرض و واجب قرار داد. امروزه، «انسان سالم» به عنوان مظهر بالندگی جوامع و« سلامت» نیز به عنوان سیاست شریف حفظ سرمایه گران‌بها و تجدید ناپذیر عمر بشری قلمداد و پایه و اساس توسعه پایدار و دستیابی به عدالت اجنماعی تعریف گردیده است.
در سند چشم انداز 1404 جمهوری اسلامی ایران نیز نگاه زیربنایی ویژه ای به مقوله سلامت گردیده و ایران را «کشوری با مردمی برخوردار از بالاترین سطح سلامت و دارای عادلانه ترین وتوسعه یافته ترین نظام سلامت در منطقه آسیای قفقاز، خاور میانه و کشورهای همسایه» ترسیم نموده است.
ارتقاء سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آحاد مردم ایران در راستای تامین، توزیع و توسعه عادلانه سلامت در سایه امن رعایت حقوق اجتماعی و مدنی ایشان که همانا در پاسخ‌گوئی عادلانه نظام به مردم و تکریم خدمت گیرندگان نظام سلامت متجلی خواهد شد، وظیفه خطیر و نقشه راهی روشن برای کسب برترین جایگاه منطقه در سال 1404 برای متولیان نظام سلامت کشور محسوب شود.
سلامت، شیوه درست زندگی کردن است، نه هدفی برای زندگی و این مهم جز با آموزش صحیح مهارت‌های درست زندگی کردن، ایجاد زمینه های اصلی شرایط زندگی و تبیین خصوصیات زندگی سالم و تفاوت آن با زندگی ناسالم و بیمار در جامعه تسری نمی‌یابد واین امر در کنار عرضه خدمات سلامت که مبتنی بر برنامه‌های سلامت محور باشد جزو وظایف حاکمیت در هر کشوری است و به واقع تدوین منش و روش زندگی سالم آحاد یک جامعه در گرو اندیشه و سیاست‌های طراحی شده تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان کلان آن جامعه است.
ارتقاء سلامت شامل مجموعه اقدامات هدف‌مند و اولویت داری هم‌چون؛ مکانیسم‌های پیش‌گیری از ابتلا به بیماری به‌عنوان زیر بنا و گام نخست، ساده‌تر کردن انتخاب‌های در دسترس هر فرد در بهبود زندگی و ارتقاء سلامت خود در مرحله بعد و نهایتاً قرار گرفتن در موقعیتی بالنده از نظر شخصی و اجتماعی در قالب نوع انتخاب مسئولیت برای نقش آفرینی در عرصه توسعه سلامت است.
سلامت دهان و دندان: سلامت دهان و دندان یکی از اجزاء مهم و تاثیر گذار سلامت عمومی هر فرد است و در مفهوم عبارت است از داشتن یک نظام دندانی سالم و کارآمد، فاقد هرگونه بیماری لثه، نسوج نرم و یا سخت موجود در دهان که در نهایت منجر به ایجاد وضعیت مطلوب از نظر فیزیکی، ذهنی و اجتماعی برای شخص شود. بی شک بیماری‌های دهانی و دندانی از معضلات مهم و شایع سلامت عمومی بوده و اثر ات ناشی از بروز آن‌ها در کیفیت زندگی اجتماعی و فردی هر شخصی، بسیار اثر گذار می‌باشد. بسیاری از مطالعات در حوزه‌های مختلف علوم بالینی حکایت از تاثیر بیماری‌های دهان بر روی بیماری‌های سیستمیک داشته و بالعکس تظاهرات دهانی بسیاری از امراض از علایم شایع آن‌ها محسوب می‌شود و شاید از این زاویه بهتر بتوان به درک روشن و مبتنی بر دانش فراوان پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) به توصیه‌های متواتر مردم به اهتمام در رعایت بهداشت دهان و دندان پی برد.
در اغلب نظام های متولی سلامت، جهت ارتقا سلامت جامعه، بر سه جزء مهم تاکید و تصریح می شود؛ شناخت عوامل زمینه ای و موثردر ایجاد سلامت، تشریک مساعی جمعی و پی‌ریزی فعالیت های بین بخشی و در نهایت در پیش گرفتن روی‌کرد راهبردی منسجم و در عین حال فراگیر.
از آن‌جا که در دکترین امروز در عرصه بهداشت و درمان، ارتقاء هر یک از اجزای سلامت مانند بخش دهان و دندان با توسعه و ارتقاء سلامت عمومی بدن هم‌راستا بوده و در یک مسیر واحد تعریف می‌گردند، بنابراین، استراتژی‌های ارتقاء سلامت دهان نیز از شکل و قالب استراتژی‌ها و برنامه‌های ارتقا سلامت کلی بدن برخوردار بوده و از موارد اصولی زیر تبعیت می‌نمایند:
مطالعات نیاز سنجی: به منظور تعیین وضعیت موجود میزان سطح سلامت و بیماری در افراد جامعه، امکان اولویت دهی و برنامه ریزی عملیاتی جهت مداخله‌های موثر و قابلیت تهیه نتایج و تحلیل آن‌ها جهت ارایه پس خوراند به سیستم در راستای بهینه سازی فرایندها.
*تعیین و تدوین اهداف: تهیه و تبیین مجموعه اهداف معین، قابل برنامه‌ریزی و دستیابی، بر اساس مطالعات نیاز سنجی و مبتنی بر شواهد که به دنبال اجرای آن بتوان روند ارتقا سطح سلامت دهان و دندان مردم را ارزیابی نمود.
*برنامه ریزی عملیاتی با محوریت و قالب فرهنگ پیش‌گیرانه : به منظور نهادینه نمودن فرهنگ پیش‌گیری در ارکان جامعه و جلوگیری از پیشی گرفتن مداخلات گران و پیچیده درمانی بجای رویکردهای ساده، موثر و ارزان پیشگیری در نظام ارایه خدمات.
*روی‌کرد فراگیر و همه جانبه در عرصه سلامت به جای بخشی نگری: در راستای بهره مندی از تمامی قابلیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کل نظام سلامت و با تاکید بر سیاست های گسترش سلامت عمومی.
*تمرکز بر سلامت عمومی به جای سلامت فردی: استفاده از برنامه های جمعیت محور و جامعه گرا به جهت ارزش افزوده بالا و قابلیت ذاتی فرهنگ ساز بودن آن‌ها.
*جلب مشارکت های اجتماعی به جای توسعه فعالیت های فردی: با بهره‌مندی از تکنولوژی‌های آموزشی، رسانه ها و ابزارهای متنوع فرهنگی به منظور فرهنگ سازی در جامعه در راستای گسترش همکاری‌ها و تشویق و ترغیب مردم و بخش خصوصی کشور در امر سرمایه گذاری‌های متنوع و کاربردی در عرصه سلامت.
*توجه به عوامل زمینه ای تعیین کننده و موثر بر سلامت دهان و دندان: شناخت عوامل موثر در تثبیت و حفظ سلامت دهان و دندان و یا فاکتورهای زمینه ساز در بروز و یا شیوع بیماری‌ها با استناد به مطالعات معتبر علمی به منظور اثر بخشی بیش‌تر و بهتر مداخلات.

*طراحی وانجام اقدامات مبتنی بر شواهد: استفاده از دانش مبتنی بر نتایج حاصل از محک تحقیق و تجربه در راستای اجتناب از روش‌های سعی و خطا و در اختیار گرفتن عقل جمعی و فرا مرزی جهت بهره‌مندی جامعه از آخرین و مستدل‌ترین تجربیات علمی و عملی دنیا.
*بازبینی و ارزیابی مستمر نظام ارایه خدمات سلامت و در صورت نیاز جهت دهی مداوم به آن با روی‌کرد اصلاحی به منظورگسترش عدالت اجتماعی: انجام ارزیابی‌های درون ساختاری در ارکان نظام ارایه خدمات به جهت ارتقا سطح آن‌ها، اصلاح بخش‌ها و مداخلات بی اثر و یا حتی حذف فرایند‌های مخرب و یا بازدارنده در آن و همچنین انطباق هرچه بهتر و بیش‌تر نظام ارایه خدمات با عدالت اجتماعی در زمینه ارایه و توزیع خدمات بین مردم.
*تاکید بر شناخت علل و عوامل در بروز اجتماعی فرهنگ های غلط و ناسالم در عرصه بهداشت: از طریق اطلاع رسانی موثر به مردم در حوزه روش شناسی و چگونگی انتخاب مداخلات بهداشتی و پرهیز از توصیه های موردی و غیر مستدل در عرصه سلامت فردی و خانوادگی.
*ارایه الگوی صحیح تغذیه به جامعه ومقابله با اثرات نامطلوب، غیر بهداشتی و یا فاقد ارزش بعضی محصولات غذائی تولید و یا توزیع شده در کشور.
*توجه ویژه به اصول اخلاقی و فرهنگ اسلامی موثر در ارتقاء فرهنگ سلامت دهان و دندان مردم.
وضعیت موجود دندان‌پزشکی کشور:
آخرین گزارش ارایه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص وضعیت شاخص‌های ارزیابی سلامت دهان درسال 1383، بیان‌گر این مهم است که در کودکان ایرانی در سن 12 سالگی نسبت به سنین 3 ، 6 و 9 سالگی، بیش‌ترین تعداد دندان‌های دائمی پوسیده، پر شده و کشیده شده (DMFT=2) وجود داشته و در این سنین میزان DMFT در دختران بیش‌تر از پسران و در شهرنشینان بیش‌تر از روستائیان می باشد. هچنین بر اساس رتبه بندی کشورها از منظر شاخص پوسیدگی در سن 12 سالگی، کشور ایران در منطقه Low Caries قرار داشته ولی متاسفانه با افزایش سن، میزان پوسیدگی دندان سیر صعودی یافته به نحوی که در سن 35 سالگی از نظر این شاخص ایران در منطقه Moderate Caries قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر با افزایش سن وضعیت سلامت دهان و دندان درایران نسبت به سایر کشورها بدتر می‌شود.
شاخص مشارکت عادلانه مالی سلامت (FFCI) در کشور ایران، حدود83 صدم ( رتبه 112 در بین تمام کشورها) می‌باشد و سهم پرداخت از جیب مردم از هزینه‌های سلامت بیش از 57% است که در بخش دندان‌پزشکی این سهم نسبت به کل خدمات بسیار بالاتر بوده و طبق گزارش مرکز آمار ایران، 91% از هزینه‌های خدمات دندان‌پزشکی مستقیماً توسط خود مردم پرداخت شده و در حقیقت سهم بیمه‌ها از کل این مخارج فقط 8/8% می‌باشد.
همچنین سطح دسترسی و میزان بهره‌مندی از خدمات نیز در بین گروه‌های جمعیتی عادلانه نمی‌باشد، به‌طوری که روستائیان به دلیل شرایط ناشی از توزیع نامطلوب امکانات و نیروی انسانی دسترسی کم‌تری به خدمات دندان‌پزشکی داشته و در عین حال به علت سطح درآمدی پایین‌تر، امکان بهره‌مندی کم‌تری نیز از خدمات سلامت دهان ودندان را دارند.
نظام ارایه خدمات دندان‌پزشکی در ایران تا حدود زیادی از الگو‌های موجود در نظام‌های سرمایه داری، یعنی مدل ارائه خدمات مبتنی بر بازار (market –based) پیروی نموده و نقش دولت در ارائه این خدمات بسیار ناچیز است. روش تامین مالی و مکانیزم پرداخت در این حوزه غالباً Fee for service و پرداخت از جیب بوده و آن‌چه به نام بیمه‌های دندان‌پزشکی در ایران مشغول به کار می‌باشند عملاً از الگوهای صندوق‌های کمک مالی جهت کاهش هزینه‌ها تبعیت می‌نمایند. در حقیقت نقش بنیادین بیمه‌های سلامت به عنوان صنایعی پویا که به‌دلیل مشارکت در چرخه تولید و عرضه هوش‌مند خدمات و بالطبع تقویت نظام ارجاع در سیستم ارایه خدمات کشور که امکان گسترش هر چه بیش‌تر چتر عدالت اجتماعی در جامعه را فراهم می‌سازد، غالباً به دلیل ساختار مالی متکی بر درآمدهای نفتی کشور ضعیف و کم‌رنگ بوده و به‌واسطه عدم تناسب وظایف ذاتی با ماموریت‌های اجباری تحمیل شده به بدنه آن، همواره از اهداف برنامه ای خود عقب می‌باشد.
سیستم ارایه خدمات سلامت دهان و دندان در ایران از پیوند ساختاری منسجمی با دیگر بخش‌های نظام ارایه خدمات سلامت عمومی کشور برخوردار نبوده و واحد‌های دندان‌پزشکی موجود در مراکز درمانی خصوصی و نیمه دولتی عموماً به مثابه «جزیره های پول ساز » در نظر گرفته می‌شوند و این سبب شده است که در ذهن و فرهنگ عمومی مدیران و بالطبع مردم، رسیدگی به وضعیت سلامت دهان و دندان نیز تقاضائی لوکس و حتی مازاد به شمار رود.
در سال 80-1379 مطالعه نیاز سنجی در زمینه تعیین میزان تعداد دندان‌پزشک مورد نیاز کشور درطرح بررسی آمایش سرزمینی جمهوری اسلامی ایران تا سال 1404 صورت پذیرفت که متاسفانه نتایج حاصل از آن تا کنون بنا به دلایل مختلف و حتی پیروی از سلایق شخصی بعضی مدیران، اجرائی نگردید و این در حالی است که به یک‌باره و بدون هرگونه مطالعه علمی و مبتنی به داده‌های نیاز سنجی تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی کشور از 18 دانشکده به حدود 40 دانشکده افزایش یافت و تعداد دندان‌پزشکان کشور در سال 89 به حدود 25000 بالغ گردید و این بدان معناست که در حال حاضر به ازاء هر 3000 نفر جمعیت کشور، یک دندان‌پزشک وجود دارد.
کاهش نسبت جمعیت به تعداد دندان‌پزشک در سال‌های اخیر و تولید نیروی انسانی گران قیمت و متخصص که برای بهره‌مندی از قابلیت‌های آن‌ها، برنامه ملی منسجم و کشور شمولی از قبل تدوین نشده بود از یک سو و فقدان زیر ساخت‌های مالی و تجهیزاتی در ساختار شبکه از سوی دیگر، منجر به انباشت ناموزون دندان‌پزشکان فارغ التحصیل در شهرهای بزرگ، افزایش تمایل به مهاجرت آن‌ها و افزایش اختلال ماهوی و اخلاقی در روابط پزشک بیمار و بالعکس گردید که این پدیده، خود ناشی از تبدیل شدن عرصه شریف و نظام‌مند سلامت و طبابت به بازار مکاره کالای زیبایی و گاهی متاعی غیر واقعی به نام سلامت است. تعداد بیش از حد نیاز دندان‌پزشکان در شهرها خود آسیب دیگری را تشدید نموده است که تحت عنوان «القای تقاضا توسط ارائه دهنده خدمات » (Supplier Induced Demand)خوانده می‌شود و در حقیقت، روند شتابنده افزایش تعداد متخصصان دندان‌پزشکی نشانه ای از همین Over load بودن تعداد دندان‌پزشکان کشور است.
با افزایش تعداد دندان‌پزشکان عمومی و متخصص، حوزه توزیع و ارایه خدمات دندان‌پزشکی نیز نه تنها بهبود نیافت بل‌که، بیش از آن‌که منجر به افزایش دسترسی جمعیت‌های حاشیه نشین و روستا نشین به خدمات دندان‌پزشکی گردد، به تراکم بیش از حد (over load) دندان‌پزشکان در شهر های بزرگ انجامیده است.
سیاست‌گذاری‌های انجام شده در حوزه پذیرش دانشجو و آموزش دندان‌پزشکی عمومی و تخصصی نیز در گسست از انطباق علمی و زیر ساختی با نیازهای واقعی کشور به این آشفتگی دامن زده و شاید این پرسش را در مقابل سیاست‌گذاران آموزش کشور در عرصه دندان‌پزشکی قرار می‌دهد که با توجه به حجم فعلی پذیرش دانشجوی تخصصی دندان‌پزشکی در کشور و با عنایت به فقدان امکانات مناسب در غالب مناطق که بتواند برای این نیروهای گران قیمت نیز دارای جاذبه باشد، ایران عزیز سالانه به چند نفر دندان‌پزشک متخصص در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف نیاز دارد؟ و چه اصراری به آموزش رایگان تحصیلات تکمیلی در حوزه دندان‌پزشکی تخصصی وجود دارد؟
گسترش شیوه زندگی مدرن بر زندگی شهرنشینی در ایران از دو زاویه افزایش بی رویه مصرف رژیم‌های غذائی پوسیدگی زا از یک سو و افزایش تقاضاها و توقعات مردم به دلیل ارتقاء سطح آگاهی‌های عمومی و فرهنگ سلامت از سوی دیگر، منجر به افزایش تصاعدی تقاضا برای دریافت خدمات دندان‌پزشکی از جانب مردم شده است و این روندی است که به دشواری بتوان بدون داشتن برنامه ای دانش محور و منسجم آن را به درستی هدایت نمود.
گذر از دندان‌پزشکی درمان محور به دندان‌پزشکی جامعه نگر و سلامت محور:
دندان‌پزشکی درمان محور که از دیر باز فلسفه حاکم بر حرفه دندان‌پزشکی بوده است به طور ذاتی محدودیت‌ها و نقاط ضعفی دارد که مانع از موفقیت آن درکنترل بیماری‌های دهان در جوامع مختلف شده است. از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به عدم توجه به عوامل اساسی تاثیرگذار بر سلامت دهان، کمبود منابع برای درمان بیماری‌های موجود، فاصله در سطح آگاهی بین شاغلین این حرفه (غالباً دندان‌پزشکان) و افرادی که بیش‌ترین نیاز به خدمات دندان‌پزشکی را دارند، اشاره کرد. از طرف دیگر در سیستم دندان‌پزشکی که مبتنی بر سلامت باشد تلاش می‌گردد با افزایش مهارت‌های فردی، ایجاد محیط حمایت کننده، تقویت همکاری بین بخشی و قانون‌گذاری مبتنی بر سلامت، بستری فراهم شود که میزان بروز و بار بیماری‌ها کاهش یافته و دسترسی به خدمات سلامتی عادلانه باشد.
اگر قرار باشد شعار «سلامت دهان برای همه» به واقعیت تبدیل شود، مداخلات دندان‌پزشکی در سطح جامعه باید از شکلی که ما می‌شناسیم و رایج است تغییر کند. چرا که سیستم خدمات سلامت دهان و دندان موجود، به‌طور ذاتی دارای محدودیت‌هایی است که مانع از تحقق شعار فوق خواهند شد. برخی از این محدودیت‌ها عبارتند از:
1-منابع مالی لازم برای ارایه فراگیر خدمات بهداشتی و درمانی دندان‌پزشکی به مردم غالباً محدود بوده و با توجه به برنامه‌های ریاضت اقتصادی دولت‌ها هر ساله نیز کم‌تر و کم‌تر می‌شوند. این در حالی است که سیاست‌های اقتصادی جاری در غالب کشورهای دنیا نیز بیش از پیش موجب منجر به افزایش فاصله طبقات اقتصادی بین آحاد مردم گشته و در اکثر مواقع منجر به افزایش فقر و در نتیجه کاهش دسترسی غالب مردم به مراقبت‌های سلامت، به‌خصوص در قشرکم درآمد جوامع می‌گردند. مسلماً این نکته در مورد خدمات بهداشتی درمانی دندان‌پزشکی با توجه به بالا بودن هزینه این نوع خدمات، ظهور و بروز بیش‌تری دارد.
2-به نظر می رسد در سیستم موجود ارائه خدمات دندان‌پزشکی اهداف مراقبت‌های سلامت معکوس شده به طوری که درمان‌های دندان‌پزشکی ترمیمی به عنوان یکی از راهبردهای اصولی در دستیابی به سلامت دهان، خود تبدیل به اساسی‌ترین هدف شده است . نگاهی به ساختارهای سیستم دندان‌پزشکی نشان می‌دهد که تمامی آن‌ها در تلاش برای درمان بیماری‌های مهم دهان یعنی پوسیدگی دندان و بیماری‌های پریودنتال می‌باشند. در حالی که در واقعیت تلاش غالب در حوزه دندان‌پزشکی ترمیمی، تدارک اقدامات تخصصی بیشتر برای گروه محدودی از جمعیت و وابستگی هر چه بیش‌تر ارایه این خدمات به کادر درمانی حرفه ای‌تر ، تاکید بر انجام مداخلات درمانی پیچیده، وابستگی به تکنولوژی‌های مدرن و عدم توجه به همکاری‌های بین بخشی است که تمامی این موارد بر خلاف اصول PHC هستند.
3-عوامل تعیین کننده و شناخته شده زمینه ای در ارتقای سلامت دهان و دندان و یا در جلوگیری از بروز و گسترش بیماری‌های این ناحیه، در بخش کلان تصمیم ساز و تصمیم گیرنده نظام سلامت و کشور، به‌دلایل متعدد که شاید مهم‌ترین و عمده ترین آن فقدان زیر ساخت های قانونی، مدیریتی و تکنولوژیکِ از قبل طراحی شده در این عرصه است، مورد توجه قرار نگرفته‌اند. بر طبق تحقیقات عدیده به عمل آمده در شناخت عوامل موثر در سلامت هر فرد، وضعیت سلامت هر کس با نسبت‌های خاصی تحت تاثیر عوامل زیر می‌باشد:
سیستم مراقبت های سلامت حدود 25%، عوامل بیولوژیکی حدود10%، عوامل فیزیکی حدود 15% ، و عوامل محیط اجتماعی حدود 50%، این در حالی است که در سیستم موجود دندان‌پزشکی کشور، کم‌ترین تاکید و توجه بر عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت قرار دارد.
4-کادر درمانی دندان‌پزشکی در سیستم دندان‌پزشکی ایران در حال حاضر، دارای کم‌ترین ارتباط با افرادی هستند که بیش‌ترین نیاز به مراقبت‌های سلامت دهان و دندان را دارند. توجه کادر درمانی دندان‌پزشکی و به خصوص دندان‌پزشکان بیش‌تر متوجه طبقه متوسط و غنی جامعه است چرا که احساس هم ذات پنداری بیش‌تری را با آن‌ها دارند.
با توجه به مطالب فوق وبه منظور حرکت در جهت حل مسایل فرارو، باید برای پرسش‌های اساسی زیر به دنبال پاسخ های مناسب بود:
- برای ارائه مراقبت‌های سلامت دهان، مناسب ترین ساختار نیروی انسانی چه می‌باشد ؟
- بسته‌های خدمات سلامت دهان برای توزیع در سطح جامعه باید براساس چه ترتیب و کیفیتی از منظر جمعیتی و دسترسی تعریف و مدیریت نمود؟
- نظام تخصیص بودجه در حوزه سلامت دهان چگونه تبیین گردد که مداخلات سلامت محور به جایگاه مناسب و اساسی خود دست یابند؟
- ... و دیگر پرسش های قابل طرح بر اساس نیاز‌های زیربنایی و مهم مورد بحث در سیستم‌های ارایه خدمات سلامت.
مراقبت‌های اولیه سلامت دهان (Primary oral health care)
اصول مراقبت‌های اولیه سلامت (PHC) هم اکنون نیز همچون زمانی که برای اولین بار در سال 1978 تصویب گردیدند مستدل بوده و دارای درجه اعتبار بالایی می‌باشند.
از اهم این اصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:
توزیع عادلانه خدمات سلامت، درگیر کردن جامعه در برنامه‌های سلامت ، تمرکز بر پیش‌گیری و ارتقاء سلامت، استفاده از تکنولوژی مناسب، همکاری بخش‌های مختلف جامعه. اما این‌که چگونه می توان این اصول را در گستره سیستم ارایه خدمات دندان‌پزشکی نیز ساری و جاری کرد، مطلبی در خور توجه و اهتمام است که در این بخش به‌طور اجمالی به آن پرداخته می‌شود.
توزیع عادلانه (Equitable distribution): بی عدالتی در حوزه سلامت به تفاوت‌هایی اشاره دارد که غیر منصفانه بوده ودر عین حال قابل اجتناب نیز می‌باشند. قاعدتاً ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که همه افراد یک جامعه از یک سطح از سلامت دهان برخوردار بوده و یا در طول زندگی خود، به یک میزان بیماری‌های دهان را تجربه کنند. بنابراین، عدالت در سلامت دهان به معنی تلاش برای ایجاد فرصت های برابر برای همه افراد جامعه به منظور دستیابی به سلامت دهان با کاهش میزان بار بیماری‌ها، ایجاد دسترسی به خدمات سلامت دهان تا پائین‌ترین سطوح جامعه است.
یافته‌های متعددی از تحقیقات انجام شده در جوامع مختلف توسعه یافته و در حال توسعه به این حقیقت اذعان دارندکه افراد فقیر و گروه‌های جمعیتی کم درآمد، وضعیت سلامت دهان بدتری نسبت به گروه‌های جمعیتی متوسط و پر درآمد داشته و در عین حال به میزان کم‌تری نیز از خدمات سلامت دهان بهره می‌برند. برای این‌که اصل توزیع عادلانه در سیستم ارائه مراقبت‌های سلامت دهان رعایت شود. باید در حوزه سیاست‌گذاری سلامت دهان تدابیری اندیشیده شود تا تمام گروه‌های جمعیتی امکان دسترسی به خدمات سلامت دهان را داشته باشند. از جمله این تدابیر، تربیت نیروهای حد واسط در حوزه ارایه خدمات پیش‌گیرانه دندان‌پزشکی است که با آموزش‌های کوتاه مدت و منطبق بر پیش‌گیری، به ارائه خدمات اولیه سلامت دهان در مناطق دور دست بپردازند.
مشارکت مردم (Community involvement): مداخلات سلامت شامل راهبردهای درمانی، هرچند که طراحی مناسب داشته و یا حتی به خوبی مورد آزمون قرار گرفته باشند، اگر با شرایط محیطی که در آن اجرا می‌گردند مطابقت نداشته و یا مورد پذیرش دریافت کنندگان این مداخلات قرار نگیرند، اثرمطلوب و موثری بجا نخواهند گذاشت. سیستم موجود مراقبت‌های دندان‌پزشکی مردم را وادار می‌کند که از محیط واقعی زندگی خود خارج و قدم به دنیای پر استرس و بیگانه دندان‌پزشکی گذارند و در این فضای رعب آور و در عین حال پرهزینه واقعیت‌های تجربه نکرده و جدید آن را تجربه نموده و غالباً بدون هرگونه اختیاری آن‌ها را بپذیرند. اما در تفکر و فلسفه سلامت جامعه (Community health)، این کادر درمانی دندان‌پزشکی است که ذاتاً و به عنوان ماموریت رسمی خود موظف است که به محیط زندگی مردم وارد شده و خود را با شرایط مردم سازگار نماید. در چنین شرایطی است که مردم بیش‌تری از مراقبت های سلامت بهره مند خواهند شد.
تمرکز بر پیش‌گیری و ارتقاء سلامت Focus on prevention and health promotion) ): واژه پیش‌گیری در فرهنگ دندان‌پزشکی معادل انجام یک خدمت درمانی مثل گذاشتن سیلانت، انجام فلوراید تراپی یا آموزش بهداشت قرار گرفته است. این‌چنین برداشتی، پیش‌گیری را در ردیف سایر خدمات درمانی دندان‌پزشکی قرار می‌دهد که برای ارائه آن یک رابطه ارائه دهنده- ارائه گیرنده و در نتیجه وابستگی مردم به کادر درمانی لازم است. باید درک ما از پیش‌گیری فراتر از میکروب، پلاک دندانی وتغییر رفتار باشد. وقتی به‌طور عمیق در چرخه علیت مشکلات سلامت دهان نظر کنیم متوجه می‌شویم که علل اصلی این مشکلات، عوامل اجتماعی است که هم‌چون یک شبکه پیچیده، بسیاری از مردم را به دام می اندازد.
برای این‌که پیش‌گیری به معنای واقعی به وقوع بپیوندد، هر کس باید احساس کند که تلاش‌های او برای پیش‌گیری مفید است و انرژی و هزینه ای که در این راه می‌پردازد، سرمایه گذاری برای سلامت اوست. عدم کنترل از دیر باز به عنوان یک عامل خطر برای بروز بیماری‌ها شناخته شده در حالی‌که داشتن کنترل به عنوان یک تسهیل کننده سلامت می‌باشد. به این شکل، یکی از اساسی ترین اجزای ارتقاء سلامت در قالب پیش‌گیری، توان‌مند سازی فرد و جامعه است به طوری که مردم بتوانند محیط زندگی خود را از وضعیتی غیر سالم به سالم تغییر دهند. در چنین بستری، مردم اولویت‌های سلامت خود را به خوبی تشخیص داده و درخواست مشارکت در طراحی و اجرای برنامه‌های سلامتی نموده و حتی در ارزیابی این برنامه ها نیز دخالت می‌کنند.
تکنولوژی مناسب(Appropriate technology): راهبرد واحد درمانی که در دانشکده‌های دندان‌پزشکی مورد تاکید است، نیازمند تجهیزات بسیار گران قیمتی می‌باشد . این مسئله همراه با قیمت‌های رو به افزایش هزینه‌های دندان‌پزشکی، دانشجویان دندان‌پزشکی را وادار می‌کند که بعد از فارغ التحصیلی به دنبال فراهم کردن مجموعه‌ای مشابه از امکانات برای ارائه خدمات به افرادی باشند که قادر به پرداخت هزینه‌های دندان‌پزشکی هستند. فارغ التحصیلان دندان‌پزشکی بدون این تجهیزات خود را دست بسته و همچون «ماهی بیرون از آب» می‌بینند. ارائه این آموزش‌ها به دانشجویان نیز مستلزم بار فراوان مالی بر دولت است. از طرفی دیگر، انتقال این دانش و تجهیزات به جوامع کم درآمد و دور دست و به‌کار گرفتن آن برای ارائه خدمات به این جمعیت‌ها با مشکلات جدی همراه است. این چنین روی‌کردی کاملاً در خلاف جهت اهداف «توزیع عادلانه» و «توان‌مند سازی» می‌باشند و در نتیجه قشر کم درآمد جامعه که در مناطق دور از مرکز زندگی می‌کنند کم‌ترین بهره را از خدمات پیچیده دندان‌پزشکی می برند. نکته اصلی در این موضوع این است که بیماری‌های دهان به بهترین شکل مورد درمان قرار گیرند. اما با هزینه ای که قابل پرداخت توسط غالب آحاد جامعه باشد. این نکته بدان مفهوم نیست که به‌دنبال کاهش هزینه ارایه خدمات، حتی به قیمت از بین رفتن کیفیت و یا محتوی مداخله بود و یا این‌که در این‌گونه خدمات مواد و تجهیزات ارزان یا احیاناً دست دوم تهیه و ارائه شود بل‌که هدف، بهره‌گیری ازروش‌هایی است که به کادر درمان کمک کنند تا با وجود شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی و با حداقل امکانات، بیش‌ترین کارائی را داشته باشند. درمان‌های ترمیمی بدون تروما ((A traumatic restorative treatment ART و یا درمان پالپ زنده (Vital Pulp Trapy) مثال های خوبی برای بهره‌مندی از تکنولوژی مناسب سلامت محور در حوزه مراقبت‌های اولیه سلامت دهان است.
همکاری بخش های مختلف جامعه (Multi-sectoral approach): یکی از دلایل عمده موفقیت بسیاری از برنامه‌های سلامت دهان این است که به‌صورت مجزا و خارج از برنامه‌های سلامت دهان این است که به‌صورت مجزا و خارج از برنامه‌های سلامت عمومی اجرا می‌شوند. با توجه به روی‌کرد عامل خطر مشترک (Common risk factor approach) ، برنامه های سلامت دهان به شکل بهتری می‌توانند در برنامه‌های سلامت عمومی ادغام شوند و با اتخاذ راهبردهای مبتنی بر جمعیت (Population – based strategies) بخش عظیم‌تری از جمعیت را منتفع کند و با اتخاذ روی‌کرد عامل خطر مشترک می‌توان با هزینه ای کم‌تر تعداد بیش‌تری از بیماری‌ها (نسبت به مداخلات خاص برای هر بیماری) را که فاکتور خطر مشترکی دارند، تحت تاثیر قرار داد. به عنوان مثال: رژیم غذائی ناسالم می‌تواند بروز بیماری‌های قلبی- عروقی را هم‌چون بیماری‌های دهان تحت تاثیر قرار دهد. از طرفی کاهش مصرف قندها، چربی‌ها و نمک با هم و در قالب یک برنامه احتمال موفقیت برنامه را نسبت به تمرکز بر کاهش قندها به تنهایی افزایش می‌دهد و می‌تواند در کاهش بار بیماری‌های قلبی- عروقی و بیماری های دهان اثر گذار باشد.
در نهایت برای طراحی راهبردهای موثر برای ارتقاء سلامت دهان، ما باید در درجه اول عوامل ایجاد کننده بار فراوان موجود بیماری‌های دهان را به طور دقیق مورد بازبینی قرار بدهیم. در این راه باید زنجیره علی و معلولی بیماری‌های دهان را تا منشاء اصلی آن جستجو کرده و از همان ابتدا و از سرچشمه جلوی بروز بیماری‌های دهان را بگیریم. این امر بدون تحقیق کافی در این زمینه و سیاست‌گذاری های مبتنی بر شواهد و اجرای دقیق سیاست‌های مناسب تحقق پیدا نخواهد کرد.
یک پیشنهاد:
جهت بررسی جامع وضعیت موجود دندان‌پزشکی کشور و تعیین اهداف سلامت دهان و دندان برای سال 1404 مطابق با چشم انداز نظام سلامت و اصلاحات مورد نیاز برای تغییر روی‌کرد از دندان‌پزشکی درمان محور به سلامت محور و نیز تعیین راهبردهای دندان‌پزشکی سلامت محور، ضروری است که کارگروه دندان‌پزشکی سلامت محور زیر نظر مقام محترم وزارت یا معاونت محترم تحقیقات و فناوری و یا در ذیل شورای عالی سلامت کشور، متشکل از صاحب نظران، دل‌سوزان و محققان دندان‌پزشکی کشور تشکیل و برنامه‌های کوتاه مدت و دراز مدت سامان‌دهی نظام دندان‌پزشکی کشور به‌عنوان سند جامع نظام دندان‌پزشکی کشور را طراحی نموده تا راهنمای عمل مراکز تصمیم گیری و اجرائی دندان‌پزشکی کشور شود. انشاء ا...
و من ا... التوفیق
دبیر خانه ششمین همایش دندان‌پزشکی نیروهای مسلح
دندان‌پزشکی سلامت محور
آبان 1390شمارگان خبرنامه الکترونیک انجمن به هفتاد رسید, سایت و خبرنامه انجمن دندان پزشکی ایران
 


واقعیت این است که بدون وجود و حضور ایردن ما نمی توانستیم گام موثری به جلو برداریم. امروز هم که باز انجمن های تخصصی به فکر تقویت سایت های خود برآمده اند، سنگ نشانه حرکت به جلو و سردرگم نشدن در فوت و فن تکنوکرات های بازاری، جایگاه ایردن است. پایدار و شاد باشید و سپاس مرا بپذیرید.
با احترام. آیرج کی پور

گروه انتخاباتی پیشگامان سلامت | دکتر عباس هنردوست
 


در انتخابات 30 تیر 1390 سه گروه سازمان یافته حضور داشتند. «پیش‌گامان انجمن فردا»، «پیش‌گامان سلامت » و « امید دندان‌پزشکی ایران». واکنش هر کدام از نامزدها برای کسانی که در جلسه رای شماری حضور داشتند می توانست آموزنده باشد، همان طور که واکنش این گروه های انتخاباتی پس از اعلام رای می‌تواند درسی از تحمل پذیری و صداقت را ارائه دهد.
همکارمان دکتر عباس هنردوست از پیش‌کسوتان، بنیان گذاران انجمن و از فعالان صنفی دندان‌پزشکی ایران از آغاز شروع ثبت نام، به دعوت هیئت مدیره پاسخ مثبت داد و به عنوان سرلیست گروه انتخاباتی «پیش‌گامان سلامت» به رقابت با گروه‌های انتخاباتی دیگر پرداخت. در روز انتخابات نیز با این که به روند رای‌گیری انتقاداتی داشت و هیچ‌یک از اعضای گروه انتخاباتی اش رای لازم را نیاوردند، تا انتهای کار ایستاد و مانند دیگر اعضاء، پس از پایان کار با احترام به نتیجه رای‌گیری، سالن مجمع عمومی را ترک کرد.
واکنش همکاران گروه انتخاباتی پیش‌گامان سلامت که به نتیجه رای‌گیری احترام گذاشتند و با همان نیتی که پا به میدان انتخابات گذاشتند، آماده شده‌اند به یاری هیئت مدیره منتخب بپردازند و با تکیه بر اعتماد رای دهندگان و روی کرد مثبت آنان، انجمن را در خدمت به جامعه دندان‌پزشکی یاری دهند، نعمتی است که باید قدرش را دانست. گوشه‌هائی ناروشن و نانوشته در تاریخ انجمن وجود دارد که کار تاریخ نویسی را دشوار می‌کند، حضور همه کسانی که در انجمن زحمت کشیده و سالیان بسیار شب و روز را در انجمن گره زده اند، می تواند به تدریج کلاف‌های پیچیده مانده را باز کند. دست ها را بفشاریم و از کنار یک‌دیگر بودن احساس رضایت کنیم و فراموش نکنیم در لباس پزشکی، به هنگام درمان بیمارانمان، همگی چالش‌ها و سرنوشت همانندی داریم.

حضور باشکوه وعملکرد برگزارکنندگان, انتخابات انجمن دندانپزشکی ایران
 
با سلام
وقتی در جریان انتخابات 30 تیر انجمن دندان پزشکی ایران هیئت مدیره انجمن دندان پزشکان عمومی ایران با چاپ عکسی خواستار رای دادن به igda شد و توجه نکرد انتخابات ویژه اعضای انجمن است و هیئت مدیره یک انجمن دیگر نمی بایست امکانات انجمنی را که اداره اش به آنان سپرده شده برای گسترش مسئولیت شخصی خودشان هزینه کنند، مشخص شد که 4 نفری که بعداً از هیئت مدیره انجمن دندان پزشکان عمومی خود را کاندیدای عضویت در هیئت مدیره انجمن دندان پزشکی ایران کرده اند ، به پرنسیپ های کار یک انجمن غیر دولتی باور ندارند و می خواهند به هر ترتیبی هست قدرت را در انجمنی دیگر به دست بگیرند.
فکر می کنم نتیجه رای گیری که در سلامت شمارش رای های آن شکی نیست نشان داد که مجمع عمومی 30 تیر روش کار هیئت مدیره انجمن دندان پزشکان عمومی ایران را نپذیرفته است و به آنان رای نمی دهد.
ای کاش همکاران هیئت مدیره انجمن دندان پزشکان عمومی ایران آن روز آن گونه خشن پرده ها را نمی دریدند تا امروز ناگزیر شوند چنین انشای زیبائی بنویسند با این حال آن چه امروز نوشته اند مایه ای از واقعیتی دارد که در روز انتخابات دیدیم و اگر به آن توجه نکنیم چشم در جهالت تعصب گروهی بسته می ماند.
چه کسی مسؤول نظارت بر تولیدات علمی دندان پزشکی است؟, آیا رسالت اصلی، برگزاری نمایشگاه و برنامه های پولساز است؟
 

با سلام. امشب هوای پس از باران تهران عالی بود و هوس قدم زدن در پارک لاله مرا به آن عرصه کشاند. اما بلندگوی تلویزیون پارک آرامش بهم‌زن بود. به ناچار کمی به دیالوگ سریالی که از تلویزیون پخش می شد گوش کردم و تازه فهمیدم سریالی که دارد پخش می شود نامش « ساختمان پزشکان» است و نویسنده اش شخصی به نام سروش صحت که می شناختمش. فقط چند دقیقه گوش کردن به دیاگوگ و تماشای صحنه ها مرا متاثر کرد. این همه اهل قلم در جامعه پزشکی هست و آن وقت کسی به خود اجازه دهد با چنین دیالوگ ها و صحنه هائی تصویری تا این حد مخدوش از کار پزشکان ارائه دهد؟. دنبال مقصر نگردیم. فایده ای ندارد چون اولین پرسش این است که شما چه کرده اید و چه تلاشی برای نشان دادن چهره حقیقی پزشکان داشته اید که حال مدعی شده و انتقاد می کنید. جواب به این پرسش کمی لنگر بر می دارد.
آن چه نوشته اید درست است. چنان با ایمپلنت به اعماق فک نفوذ کرده ایم که یادمان رفته است انجمن علمی غیر انتفاعی چه وظایفی دارد. جذابیت پنهان ایمپلنت شیطان را هم به وسوسه می اندازد، انجمن علمی که پَر است و باد. !!
وظایف اساس نامه ای انجمن علمی را خدمتتان می نویسم تا ببنید چقدر از هدف هائی که انجمن برای تحقق آن تشکیل شده است دور افتاده ایم و چرا در هدایت سلامت مردم ناتوان شده ایم.
1-ایجاد ارتباط علمی، فنی، تحقیقاتی، آموزشی و تبادل نظر بین محققان، متخصّصان و سایر کارشناسانی که به نحوی با شاخه های گوناگون دندان‌پزشکی سروکار دارند.
2-همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در برنامه ریزی امور آموزشی، پژوهشی و برگزاری گردهمائی ها و بازآموزی.
3-ارزیابی و بازنگری برنامه های آموزشی، پژوهشی و ارائه پیشنهادهای لازم در مسائل مذکور.
4- ارائه خدمات آموزشی، علمی، پژوهشی، فنی.
5- ترغیب و تشویق دانشمندان، پژوهش‌گران و دانشجویان در پیش‌برد فعالیت‌های علمی پژوهشی و آموزشی.
6- تهیه و تدوین و انتشار نشریات علمی، آموزشی و برگزاری گردهمائی های بازآموزی آموزشی و پژوهشی در سطوح داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور.

حال پرسش این است: انجمن های علمی دندان پزشکان توانسته اند کدام بند از وظایف اساس نامه خود را پیاده کنند تا از آنان انتظار داشته باشیم که ...

IP: 2.176.144.181 شناسه مهمان: 683179
فراخوان اعضای انجمن, شرکت عملی در بحث ها و نظرخواهی ها
 


دوستان و همکاران گرامی. در زندگی هر انجمنی لحظه های فرود و فراز ناگهانی پیش می آید. این اعضاء و هم پیمانان انجمنند که با روی‌کرد یا روی‌گردانی، پایداری هر مرحله را رقم میزنند. پس از انتخابات، پشتیبانی گسترده انجمن ها و نهادها از نتیجه انتخابات که در ادامه حضور بیش از هزار دندان پزشک در مجمع عمومی روی داد، شرایط مناسبی برای اوج گیری فعالیت انجمن آفریده شد. اگر چه هنوز سازمان ها و انجمن هائی مانند سازمان نظام پزشکی، انجمن ارتودونتیست های ایران و انجمن دندانپزشکان عمومی ایران به سکوت خود ادامه می دهند ولی پیام های همبستگی و تهنیت گوئی‌ها نشان می‌دهد که مجموعه پیکره حرفه دندان پزشکی ایران آماده اند تا در هماهنگی با هیئت مدیره جدید انجمن دندان پزشکی ایران، گام های بلندتری به جلو بردارند.

در چنین لحظه هائی، شرکت عملی تک تک اعضاء چه با حضور فیزیکی و چه با شرکت در بحث ها و نظرخواهی های انجمن و چه ارسال مقاله‌های علمی و ادبی و هنری و مانند آن‌ها می‌تواند کیفیت کار انجمن را تغییر دهد و با افزایش توان‌مندی انجمن، اعتبار و وزن آن را در جامعه افزایش دهد. خبرنامه امیدوار است با بازتاب این مشارکت جمعی، نقش خود را در این حرکت نوین به‌درستی ایفا نماید.

با احترام. آیرج کی پور

آتشبار تفرقه را خاموش کنید!, تعرضات شدید به هیأت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران
 
آقای محمد قلی پور به درستی در پاسخ نامه انتشارات انجمن دندان پزشکی ایران مسائلی را مطرح کرده اند که نمی توان و نمی شود عارضه بودنش را کتمان کرد. مانند: «تعاونی دندان پزشکان»، «رابطه با FDI»، «مشکلات راه اندازی مطب و محل کار»، «وام»، «ادامه تحصیل»، «کار در درمانگاه ها» (که با بهره کشی وحشتناکی همراه است)، «بیمه» و ...
همه این ها درست، اما اگر خمیری داشتید و نان می خواستید چه می کنید؟ همه جان کلام این جااست. ما انجمنی صنفی که کارش رسیدگی به این چالش‌های جدی روزمره زندگی حرفه ای دندان پزشکان باشد، نداریم. بر روی کاغذ و هنگام انتخابات نامی از انجمن صنفی هست، ولی در عمل، هر چه هست انجمن علمی است که وظیفه اش رسیدگی به این مسائل نیست ولی همه اصرار دارند که باشد ولی نمی شود. قانون‌مندانه نمی شود.
فردا انتخابات انجمن دندان پزشکی ایران است در انتخابات سال 1386 حدود یک در صد دندان پزشکان در انتخابات شرکت کردند. در این صورت بفرمائید ، با نفوسی تا این حد به گوشه نشسته، چه می شود کرد؟ هوس سایه می کنیم ولی نمی جنبیم چون « سایه خودش می آیه»
اگر روزی انجمن صنفی با اساس نامه ای که توان باز گشائی گره های کار روزمره دندان پزشکان را داشت، تشکیل شد و کاری نکرد، اگر راه افتادیم و سایه را با حرکت به سوی سایه آرزو کردیم، آن وقت انتقادمان و حرفمان از گله گزاری می گذرد و جنبه مطالبه به خود می گیرد. وگرنه باز هم « بله دیگ، بله چغندر»
صفحه: 1