تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1 2 3 4 بعدی
دکتر موسا باکی هاشمی از روزن زمان گذشت!, یکی از ده موسس جامعه دندان پزشکی ایران درگذشت
 
دکتر موسا باکی هاشمی، از افتخارات دندان پزشکی ایران، دومین رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی ایران در دهه پنجاه و از اخلاق مدارانی که عمر حرفه ای خود را با عشق به مردم و برای خدمت به ایشان سپری کرد، امروز درگذشت. ایشان به آرامش ابدی رسید و افتخاراتش برای همیشه باقی است ولی نبودش ضایعه ای است برای آن ها که مفتخر به انس با او بودند. این ضایعه را به خانواده محترم ایشان، بخصوص فرزندشان حمید و همچنین آقایان دکتر افتخاری، دکتر تابش، دکتر سندوزی و همه همکاران، دوستداران و همراهان آن عزیز در جامعه دندان پزشکی ایران تسلیت عرض می‌کنم و بقای عمر پربرکت این بزرگواران را آرزو دارم.

با تاثر و احترام،
علی راد

مصاحبه مشروح ایردن با ایشان را در آدرس زیر بشنوید:
http://irden.ir/site/baki/

ویژه نامه ایردن در زمان حیات دکتر باکی هاشمی:
http://irden.ir/khabar/9011.php

سریال طنز تلویزیون و روابط مردم با پزشکان, چه طنز و چه لودگی، آیا موجب اصلاح است یا تخریب؟
 
جناب آقای دکتر کی پور گرام،

از نوشتار شما که طبق معمول بسیار متین و سنجیده به موضوعاتی پرداخته اید سپاسگزارم. به نظر می رسد بخش اول فرمایشات شما جایگاهش اینجا نباشد. در تریبون آزاد چند موضوع به «نقد رفتار ایردن» اختصاص دارد. ولی چون شما ترجیح داده اید در کنار موضوع «انتقاد به طنز صداوسیما» نظرتان را مطرح کنید بدون تغییر در همین جا منتشر شد.

فرموده اید:

"چرا نام این کارگردان در ایردن نوشته نشده است؟"
"به همکاران ایردنی پیش‌نهاد می‌کنم نقطه پایان به این روش بگذارند"

گمان می کنم مطلع باشید که معمولن کمتر کسانی با «ورود به ایردن» نظرات خود را در تریبون آزاد و یا زیر مطالب می نویسند. ایردن نمی تواند مشترکان و کاربران را از نظرات متنوعی که ولو بدون معرفی نویسنده مطرح می شود محروم کند. خود جنابعالی هم تا کنون حتا یک بار با ورود به ایردن پاسخ هایتان را مرقوم نفرموده اید. مطالبتان را با ایمیل می فرستید و یک همکار ایردن به دلیل احترام ویژه شخص شما و اعتبار بالای کلامتان، خود با نام شما وارد شده و مطالب ارسالی را در تریبون می گذارند. بزرگانی چون دکتر افتخاری و دکتر سندوزی هم در بسیاری موارد چنین می کنند و ایردن وظیفه دانسته که خود کار را تکمیل کند و نام گوینده (نگارنده) را به مطلب بیافزاید. اما کاربران عادی ایردن معمولن قابل شناسایی نیستند. البته در بسیاری موارد می توان حدس زد که چه کسی فلان مطلب را گذاشته ولی نه اطمینان داریم و نه اجازه اش را که شخص گوینده را معرفی کنیم! این رفتار کاربران می تواند به محدودیت های فنی اشخاص یا ایردن و شاید هم گرفتاری های شخصی و احیانن کمبود وقت مربوط یاشد. از طرفی بیشترین نظراتی که در تریبون های نه تنها ایردن، بلکه در اغلب فروم های فارسی زبان عرضه می شود، می دانم که می دانید: بی نام یا با نام مستعار است. این یک مشکل فرهنگی است که نه ایردن و نه هیچ پایگاه مجازی دیگری قادر به حل آن نیست! راه حل های شما عالی و البته ایده آلیستی است و شاید برای سازمان هایی چون صداوسیما، آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و سازمان های مبلّغ و مرشد فراوان موجود در کشور ممکن باشد نه سایت کوچکی در حوزه مسایل صنفی دندان پزشکی. این موضوع نیازمند فرهنگ سازی وسیع و درازمدت است که از توان و دغدغه حرفه ای ما خارج است.

ضمنن چون شما علاوه بر دندان‌پزشک بودن، ادیب شایسته ای هستید و می دانم حرف حرف کلام برایتان مهم است عرض می کنم که: در ایردن تا کنون سعی شده «نقاط آغاز» داشته باشیم و به «نقطه پایان» اندیشه یا اقدام نکرده ایم. در جامعه و فرهنگ ما به قدر کافی «نقطه پایان»گذاری هست، تلاش ما «آغاز» است و «اصلاح» و «تداوم»..."اگر شهروندی شجاعت ندارد با نام حقیقی اش نوشته اش را امضاء کند باید یاری اش داد از «هراس درون» رهائی یابد"
"می‌توانستیم با گفت و شنود با این شخص حقیقی به نتیجه ای قابل توجه برسیم"

قضاوت و تشخیص افتراقی شما مبنی بر «هراس درونی» نویسنده را نیز منصفانه نمی دانم و در این «پنهانکاری» یا «غفلت» می تواند عوامل بسیاری دخیل باشد که همه قابل احترام است. شاید اصلن این شخص مایل یا قادر به «گفت و شنود»ی که پیشنهاد کرده اید نباشند. ما حدس می زنیم که چه بزرگواری نظر را نوشته اند که این احتمال عدم امکان گفت و شنود را مطرح کردم...


نظرات شما بسیار متین و قابل استفاده است، ولی بهرحال خود شما هم اظهارنظر این کاربر محترم را در جای دیگری از کلام خود تایید کرده اید که هر کس هر نظری دارد ،حق دارد بیان کند:

"فرد تحصیل نکرده آن سوی کوه ناپیدا هم حق دارد دیدگاهش را در باره هر آن چه می‌شنود و و هر آن چه می‌بیند ... بیان کند"


با سپاس از شما،
راهی برای حفظ دندان های شیری
 
فلوراید به اشکال مختلفی مانند وارنیش، ژل، دهانشویه... و همچنین به عنوان ماده ای افزودنی به خمیردندان، برای افزایش مقاومت مینای دندان در مقابل عوامل مخرب به کار می رود. البته تاثیر میکروب کشی هم برای فلوراید ذکر شده، اما در مقایسه با سایر مواد ضدباکتریایی، برای فلوراید در این زمینه نقش مهمی مطرح نیست. با توجه به نقش اصلی فلوراید در افزایش مقاومت مینا، این ماده در سنین نوزادی و کودکی می تواند بردندان ها تاثیر کافی داشته باشد و تاثیر آن در بزرگسالی مورد تایید و تاکید نیست*. برای بزرگسالان کاربرد کافی و درست مسواک و نخ دندان، بهترین و موثرترین عامل پیشگیری از مشکلات دندان و لثه و بافت های نگهدارنده دندان هاست.

*البته کاربرد فلوراید در بزرگسال؛ از جهت روانی برای بیمار و به لحاظ مالی برای عرضه کننده ممکن است تاثیر مثبت داشته باشد!
تغییر رشته از پزشکی به دندان پزشکی, پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟
 

دوست خوب و همکار آینده، آقا سعید،

از این که با تلاش خود و همراهی خانواده، موفق به ورود و شروع مسیری شده اید که آرزوی اغلب جوانان است، به شما و خانواده محترم تبریک می گویم. دوست خوب، بسیار مهم تر از رشته ای که می خواهید بخوانید و حتی مهم تر از درس خواندن در دانشگاه، آرامش شما در زندگی و همچنین کسب طمانینه و اعتماد به نفس در مسیری است که در پیش دارید. بخصوص حال که در رشته ای پذیرفته شده اید که به زودی به جمع «دکتر»های جامعه ملحق خواهید شد، باید بدانید که بیشترین انتظار جامعه از فرهیختگان و صاحبان عنوان، این است که «الگو»یی شایسته برای نسل های بعدی باشند. به شما توصیه می کنم به رشته خوب و دانشکده خوبی که انتخاب کرده اید امیدوار و خوش بین باشید. ضرب المثلی در فارسی هست که می گوید «مرغ همسایه غاز است» و انگلیسی زبان ها می گویند «چمن همسایه سبزتر است»! این طبیعت انسان است که هرچه به دست آورد ممکن است «قدر»ش را نداند و این تصور پیدا می شود که «آن»چه دیگری دارد بهتر از «مال من» است.
the grass is always greener on the other side

دوست خوب،
رشته دندان پزشکی نه تنها زمینه لازم برای ورود شما به جرگه «پزشکی» را فراهم می کند، بلکه با داشتن عرصه های هنری، تجسمی و کارگاهی، عرصه های جدید و متفاوتی را به رویتان می گشاید که به هر بخشی علاقه بیشتری داشته باشید، به آسانی قادر به گرایش به همان سو خواهید بود. اگر در آینده نزدیک احساس کردید که بیش از جنبه های هنری و یا کارگاهی، به جنبه های علمی یا محفوظاتی علاقمند هستید، به راحتی می توانید در حین تحصیل و سپس در مرحله انتخاب رشته تخصصی، به بخش هایی چون علوم پایه، بیماری های دهان، دندان پزشکی اجتماعی و یا جراحی فک و صورت فکر کنید. در دندان پزشکی، مسیر «پزشکی» به روی شما بسته نیست اما اگر احیانن در مراحل بعدی احساس کنید که هنر یا کارورزی عملی به شما آرامش بیشتری می بخشد، گرایش به آن سو -برخلاف پزشکی- برایتان مهیاست...

نکته دیگری که در دندان پزشکی دست شما را بازتر می کند، زمان نسبتن کوتاه تر نتیجه گیری از تحصیل نسبت به پزشکی است که چه بسا برای شما مطلوب تر باشد.

با توجه به شرایط روحی که دارید، توصیه می کنم ضمن حفظ آرامش فعلی، خود را آماده گذراندن یک دوره دشوار تحصیلی بکنید که بهرحال گذراندن آن مستلزم قدرت روحی بالایی است. از طرفی حتی با وجود رتبه خوبی که کسب کرده اید، در حاشیه عرض می کنم که اگر بتوانید به دانشکده هایی که آرامش بیشتری حین تحصیل به شما می دهد جابجایی انجام دهید، ممکن است در آینده خوشحال تر باشید. خوشحال از دو جهت: هم کمک به یک فرد مشتاق دیگر که بتواند به جای شما به دانشکده ای که معروفیتش بیش از موفقیت و محبوبیتش است بیاید و دوم از این نظر که متوجه شوید مدرک سایر دانشکده های مادر و معتبر، تفاوتی با این دانشکده ندارد ولی دوران تحصیلی آن ها برای دانشجو ممکن است خیلی متفاوت و بهتر باشد.

آرزوی آرامش، سلامت و موفقیت شما را دارم.
راد
تبریک به دکتر فریبرز امینی, اولین دندان پزشک عضوهیات علمی دانشگاه آزاد که «استاد» شد
 
دکتر امینی عزیز، همکار ارجمند،

مایه افتخار است که جنابعالی اولین دندان پزشکی هستید که به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه آزاد، به رتبه «استاد»ی ارتقا یافته‌اید. این موفقیت را به شما، دانشجویان محترم، همکاران دندان پزشک و ارتودنتیست و همچنین مدیران دانشگاه آزاد تبریک عرض می‌کنم. اطمینان دارم که این ارتقای رتبه ظاهری، موجبات تلاش موثرتر شما در جهت رشد آموزش و پژوهش کشور و همچنین سرفرازی حرفه دندان‌پزشکی و رشته ارتودنسی خواهد شد.

ارادتمندتان - علی

برگزاری اولین جلسه هیات ممیزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با ترکیب جدید
ارتقاء مرتبه دکتر فریبرز امینی به درجه استادی
هیات ممیزه حوزه پزشکی

اولین جلسه هیات ممیزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با ترکیب جدید اعضا پیش از ظهر دیروز در سالن جلسات حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد و با تصویب این اعضا، دکتر فریبرز امینی به مرتبه استادی ارتقاء یافت.
به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی حوزه پزشکی- چهل و پنجمین جلسه هیات ممیزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی و اولین جلسه این هیات با ترکیب جدید اعضا که در تاریخ 15 شهریور ماه سال جاری با تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عضویت این شورا در آمده اند به ریاست دکتر لاریجانی، قائم مقام رئیس دانشگاه در علوم پزشکی تشکیل گردید.
در این نشست، تعدادی از مربیان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که اخیرا مدرک دکترای تخصصی خود را کسب کرده بودند، پس از بررسی پرونده و عملکردشان در طول تحصیل، به مرتبه استادیاری رسیدند.
همچنین دکتر مریم جوانبخت از واحد مشهد، دکتر مانی میرفیضی از واحد کرج، دکتر صالح سلیمی از واحد ارومیه و دکتر فرشاد هاشمیان از واحد علوم دارویی با توجه به کسب امتیازات لازم و خصوصا عملکرد موفق در چاپ مقالات در مجلات معتبر داخلی و بین المللی، به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافتند.
دکتر فریبرز امینی تنها فردی بود که در این نشست به مرتبه استادی ارتقاء یافت. دکتر فریبرز امینی از واحد دندانپزشکی تهران در کارنامه خود دارای سوابق پژوهشی و علمی فراوانی از جمله؛ تالیف 6 مقاله داخلی، 16 مقاله خارجی(14 مورد تحقیق اصیل، 2 گزارش موارد نادر، 10 مقاله ISI، 3 مورد pub med، ترجمه چند کتاب، داوری چندین مقاله، سابقه مدیریت گروه ارتودنسی، کارشناس نظام پزشکی، عضویت در هیات تحریریه فصل نامه تحقیق در علوم دندانپزشکی، عضویت در شورای پژوهشی واحد و ... می باشد. برخی از مقالات دکتر امینی بیش از 50 بار در سایر مقالات معتبر استناد شده است. همچنین دکتر فریبرز امینی در سال 1391 به عنوان پژوهشگر برتر توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری برگزیده شده اند.
در انتهای این جلسه احکام عضویت هیات ممیزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، توسط دکتر لاریجانی، رئیس هیات ممیزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی به اعضاء جدید تقدیم گردید.
1393/8/5
http://med.iau.ir/pages/mainpage.asp?I=S1M7P1c349
بیش از ۵۰ درصد بیمارستان ها قدمت بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده هستند
 
وزیر بهداشت در ابتدای سخن گفته است: «بیش از نصف بیمارستان های کشور قدمت بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده هستند». اگر به کشورهای معتبر دنیا نگاهی بیاندازیم و بنای مراکز مهمی چون بیمارستان ها، وزارت خانه و بسیاری ساختمان های عمومی آن ها را ملاحظه کنیم، بسیاری عمر ۱۰۰ ساله یا بیشتر دارند و در عین حال با شرایط بسیار مطلوب مورد استفاده هستند. در کشورهای پیشرفته نه تنها بناهای قدیمی، پوسیده و کلنگی خطاب نمی شوند، بلکه با نصب تابلوهای ویژه، به افتخار «تاریخی» مزین می شوند. این که چرا عمر بناها در ایران آنقدر کم است که یک ساختمان ۵۰ ساله را وزیر «پوسیده» خطاب می کند موضوع بحث تخصصی دیگری است که جایش اینجا نیست. به اختصار: کیفیت نامطلوب مصالح ساختمانی، عدم تناسب مصالح با شرایط منطقه ای، عدم وجود طرح جامع واقعی و کاربردی برای معماری و شهرسازی، نبود نظارت جدی در ساخت و ساز، ضعف آموزش های مهندسی و بعضن عدم تناسب مواد درسی مهندسین با نیازهای کاری، آلودگی های مختلف محیطی موثر بر مصالح بنا، بی اهمیت بودن موضوع هنر و معماری نزد سازندگان، پایین بودن سطح آگاهی و به همان نسبت سطح توقع مردم از بنا، بی صلاحیتی بسیاری مدیران بخش ساخت و ساز،... از دلایلی است که در این زمینه به ذهن نگارنده می رسد ولی نکته مهمی که در اینجا قصد طرح آن هست، اهمیت موضوع «نگهداری» در بخش ساختمان است. چه بسیار بناهای زیبا با چشم اندازهای خیره کننده و نماهای پرخرج ساخته می شود که تا «نو» هستند، توجه را به خود جلب می کنند، اما با گذشت زمانی اندک، با نشستن غبار بر نما، خط افتادن و خرابی های اندک بخش های داخلی و اتفاقات کوچکی در تاسیسات، با سرعت رنگ می بازند و روند تخریب و نابودی آن ها آغاز می شود و پس از اندک مدتی با عنوان «قدیمی ساز»، کاهش ارزش یافته، دیگر مورد توجه نیستند!

شاید عاقلانه تر این بود که با توجه به بودجه سرسام آوری که در بخش ساختمان سازی دولتی صرف می شود، وزارت خانه یا سازمان خاصی برای اجرا و یا حداقل نظارت استاندارد و علمی بر عملکرد ساختمان سازی و نگهداری بناهای عمومی وجود می داشت. همین که این بودجه های عظیم به صورت متفرق در سازمان های مختلفی که هیچ آشنایی و ارتباط تخصصی با مقوله ساختمان ندارند، خود موجب هدر رفتن بسیاری از سرمایه های ملی می شود. حال که این گونه نیست و هر وزارت خانه خود هرچه می خواهد در بخش عمران می کند، چه خوب تر بود اگر وزیر بهداشت که به «پوسیدگی بنای بیمارستان ها» اشاره کرده، به فکر ایجاد گروه های فنی با صلاحیت در حوزه ساختمان در وزارت بهداشت می افتاد تا درمرحله اول با بهره گیری از خبرگان امر ساختمان، به «بهسازی»، «نوسازی» و «بازسازی» بناها بپردازند. در مرحله بعد آیین نامه های دقیقی برای چگونگی نگهداری هر بخش از بناها تدوین می شد و مرحله سوم گروه های فنی دیگری با نگهداری مطلوب، مانع سیر نزولی کاربری و زیبایی ساختمان های وزارت خانه -اعم از بیمارستان، دانشکده، ادارات، مراکز بهداشتی درمانی، کلینیک ها و غیره- باشند. باید کسانی در یک بیمارستان (یا هر بنای عمومی) حتی بر زیبایی ظاهری آن نظارت داشته باشند و اجازه ندهند که حتی یک برگ اطلاعیه نازیبا از بیرون یا داخل، به دیوار یا پنجره چسبانده شود و در مراحل بالاتر بر سلامت
رنگ در و دیوار تا نمای ساختمان، پشت بام، تاسیسات و خلاصه همه اجزای بنا نظارت داشته و در صورت بروز هرگونه خللی، بلافاصله با بودجه اختصاصی به رفع آن بپردازند.

در این صورت می توان امید داشت که در پیری وزیر محترم فعلی و حتی پس از درگذشت ایشان، افتخار تضمین تداوم بقا و کارآیی بناهای وزارت بهداشت به نام ایشان ثبت شود و فرزندان ما و ایشان به درایت و شایستگی پدران خود افتخار کنند؛ همان گونه که همواره به روح آن ها که بناهایی چون ایستگاه های راه آهن، مدارس، دانشگاه ها، پل ها و تونل های مهم
قدیمی ایران را ساخته اند همواره رحمت و دعا نثار می کنیم.

به امید آن روز
بیماری پریودنتال
 
آزاده خانم،

حال که در مورد بیماری های لثه و پریودنتال (بافت های اطراف دندان) در مقاله فوق اطلاعات کافی کسب کردید، سعی کنید حداقل سالی یک بار به یک متخصص لثه (پریودنتیست) مراجعه نمایید و از سلامت لثه و بافت های نگهدارنده دندان خود مطمئن شوید. عدم توجه به این مورد، می تواند برای دندان های شما خطرآفرین باشد. در عین حال، علائمی که از مشکل خود بیان کرده اید، می تواند نشانه عفونت ریشه دندان شش و یا یکی از دندان های مجاور آن نیز باشد. در صورتی که به یک دندان پزشک معتبر یا یک متخصص لثه یا حتی متخصص ریشه دندان (اندودنتیست) مراجعه کنید، ضمن تشخیص علت مشکل، درمان لازم را به شما پیشنهاد خواهند داد. ابتدا باید منشا عفونت (آبسه) مشخص شود و بعد برای رفع آن اقدام فوری صورت گیرد. هنگام تشخیص، دکتر در ابتدا حتمن یک یا چند رادیوگرافی از دندان های شما تهیه یا درخواست خواهند کرد. همچنین ممکن است با گذاشتن وسیله نرمی به نام گوتاپرکا داخل سوراخ محل خروج چرک، به صورت دقیق به منشا آن پی ببرند و یا با معاینات دیگری این کار انجام گیرد. حتی ممکن است ترکیبی از بیماری لثه و عفونت ریشه دندان مطرح باشد (اندو-پریو)...

توجه داشته باشید که عدم توجه به این مشکل، ممکن است منجر به لق شدن یک یا چند دندان مجاور آبسه و افتادن یا کشیده شدن آن گردد. از هرگونه خوددرمانی جداً خودداری کنید و هرچه زودتر به یک دکتر معتبر دندان پزشک مراجعه نمایید.

سلامت و شاد باشید
خدمات آرام بخشی، بیحسی و بیهوشی در کلینیک دندان پزشکی, کاربرد مواد بی هوشی برای درمان خواهان دندان پزشکی
 
خدمات بیهوشی در مطب دندان پزشکی
استفاده از گاز نیتروزاکساید و تزریق مواد بیهوشی برای درمان خواهان دندان پزشکی

دندان پزشک ها برای ارائه ی انواع آرام بخش ها، داروهای بیحسی و چگونگی بیهوشی بیمار آموزش داده شده اند. ارائه آرام بخش ها و بیحس کننده ها توسط دندان پزشک، در همه کشورها معمول است، اما کاربرد بیهوشی در قانون برخی کشورها از جمله ایران، برای دندان پزشک ها دارای محدودیت است. طبق قانون ایران دندان پزشک ها مجاز نیستند در مطب خود از «گاز نیتروز اکساید» و «بیهوشی با تزریق وریدی» استفاده کنند. اگر دندان پزشکی بخواهد در یک کلینیک دندان پزشکی از این نوع بیهوشی ها استفاده کند، بایستی با حضور یک پزشک متخصص بیهوشی این خدمت به درمان خواه ارائه شود.
در عین حال خوب است بدانیم که در سال های اخیر در امریکا معمول شده در تبلیغات برخی مطب های دندان پزشکی از عبارت های «دندان پزشکی آرام بخش» و یا «دندان پزشکی بی درد» استفاده می شود که توده مردم اطلاع دقیقی نسبت به این نوع درمان ندارند. بسیار کسانی که به دلایل مختلف مانند ترس از سوزن، صدای مته، دندان های حساس یا تهوع شدید از دندان پزشکی گریزان هستند و در صورت حضور در مطب دندان پزشکی، با شنیدن صدای ابزارها و حتی با استشمام بوی مواد دندان پزشکی، دچار درجات مختلفی از اضطراب می شوند، ترجیح می دهند به این مراکز مراجعه نمایند.
نکته ی قابل توجه این است که کاربرد آرام بخش ها و ضددردها در دندان پزشکی به این معنا نیست که شخص در حین ویزیت دندان پزشک در خواب خواهد بود. دندان پزشکی بدون درد نیز به این دلیل عمومیت پیدا کرده که بیمارانی که به دلیل مشکلات مختلف، از دندان پزشکی پرهیز می کنند، فرصت می یابند به درمانگاه های دندان پزشکی بروند و بتوانند کمک های دندانی که نیاز دارند را دریافت نمایند. بی حسی و بیهوشی در دندان پزشکی دارای سطوح مختلفی است و هریک کاربردهای خاص خود را دارد. همه این داروها و روش ها مثل هم نیست و هر نوع از آن، برای بیمار خاص یا درمان ویژه ای کاربرد دارد؛ از «داروهای تزریق وریدی»، که ظرف چند دقیقه اثر می کنند تا «بیهوشی های دهانی» که معمولن با یک قرص یا گاز انجام می شود. تعداد معدودی از دندان پزشک ها انواعی از این روش ها را به کار می گیرند.
منظور دندان پزشک ها از اصطلاح «دندان پزشکی بدون درد» در تبلیغات، کاربرد قرص یا گاز است. «گاز نیتروز اکساید» (معروف به گار خنده یا گاز خوشحالی) را درمان خواه در حین درمان دهانی تنفس می کند. این گاز بر بیمارانی که کمی اضطراب دارند بسیار موثر بوده و برای درمان های دندان پزشکی که پیچیدگی نداشته باشند مطلوب است.
آرام بخش دیگر، خوردن یک قرص یک ساعت یا بیشتر پیش از درمان است. در این سطح از آرام بخشی، بیمار هشیار ولی بسیار راحت، خواب آلود و کم آگاه از شرایط اطراف خود است. اگر بیمار علاقمند به آرام شدن بیشتر در حین درمان باشد، دندان پزشک یک قرص دیگر به ایشان داده و 20 دقیقه یا بیشتر منتظر می ماند.
برای بیمارانی که دچار اضطراب شدید هستند و نمی خواهند به خاطر آورند که حین درمان دندان پزشکی ، دراطرافشان چه گذشته، تزریق وریدی انتخاب بهتری است. اثر تزریق وریدی بسیار سریع و قابل پیش بینی است و سطح بیهوشی می تواند به راحتی در حین درمان تنظیم شود. با استفاده از این روش در درمان های طولانی دندان پزشکی، می توان کاری را که نیاز به چندبار مراجعه ی بیمار دارد در یک جلسه کامل کرد، زیرا بیمار به طور عمیق بیهوش می شود.
داروهای بیحسی هم با انواع مختلفی که دارند برای موقعیت های گوناگون کاربرد دارند که دندان پزشک متناسب با شرایط آن ها را انتخاب می کند.

دکتر امیراسماعیل سندوزی ۸۶ ساله شد, شانزدهم فروردین، هشتادوششمین سالروز تولد دکتر سندوزی است
 با خوشحالی فراوان، هشتادوشش سالگی دکتر امیراسماعیل سندوزی - انسانی استثنایی که حضورشان در عرصه دندان پزشکی ایران مایه مباهات دندان پزشکان است - را به خانواده و همه علاقمندان ایشان تبریک می گویم.

برای ملاحظه بخش ویژه آقای دکتر سندوزی، می توانید روی تصویر بالا کلیک کنید.
روح پاک بانو فیروزه افتخاری پر کشید!, همسر آقای دکتر محمدعلی افتخاری درگذشت
 
​پدر عزیزم دکتر افتخاری بزرگ

سلام،

خبر درگذشت بانو فیروزه هرچند برای شما ناگوار است و عرض تسلیت را وظیفه می دانم، اما می دانید و می دانم که این واقعه برای خود آن انسان شایسته بس گواراست. از این که در ایران نیستم که در کنارتان باشم متاسفم. بسیار تلاش کردم تلفنی عرض ادب کنم که همراهتان پاسخگو نبود و تنها به گذاشتن پیامی نزد پرستار مرحومه اکتفا شد.

فقدان این مادر خوشرو را به بانو هاله افتخاری و نبود یک همسر وفادار و ایثارگر را به شما تسلیت عرض نموده، برایتان طول عمر با عزت آرزو دارم.

بااحترام - علی و خانواده
اقتصاد مقاومتی اولویت اصلی بسیج جامعه پزشکی است
 
در این کوتاه مجال نمی توان به نقد کامل سخنان مطرح شده در این خبر کوتاه پرداخت، اما چون نام حرفه پزشکی بر عنوان سازمانی گوینده آن خودنمایی می کند، به عنوان یک پزشک نمی توانم آن را نادیده بگیرم. به نظر نگارنده نظرات مطرح شده بیش از آن که علمی و کارشناسی باشد سیاسی و تبلیغاتی است. به امید آن که مدیران هر حرفه مهم ترین سیاست خود را حرفه تخصصی خود بشمارند، مواردی به عنوان نقد مختصر عرضه می شود.

از این که یک مسوول موثر در تصمیم سازی ها، در چهار اولویت سازمانی خود، «مدیریت سلامت» را آخرین مورد عنوان کرده جای تاسف بسیار دارد. مدیریت، رکن اصلی هر بخش اجتماع است که در صورت عدم توجه جدی به آن، می توان انتظار داشت که آن بنیان رو به انحراف رفته و مردم متضرر نهایی باشند.

این جمله ایشان در مورد مدیریت حوزه سلامت نیز به نظر بیشتر سطحی نگری و بدبینی نسبت به «مدیریت» و «مدیران» است و پیش از آن که سخنی مدبرانه و اندیشیده باشد، به بازی با الفاظ شباهت دارد:

"رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی به مدیریت در حوزه سلامت کشور اشاره کرد و گفت: این به این معنا نیست که افراد حوزه سلامت توان مدیریت ندارند بلکه بحث ‏نهادینه کردن علم مدیریت در حوزه سلامت یک بحث مهم است که در کشور ما با تأخیر رخ داده و هنوز جاری و ساری نشده ‏است ..." *


از سوی دیگر اولویت های اول و دوم ایشان نیز نشان دهنده ی غفلت جدی این سازمان از حرفه ای است که نام ایشان به آن منتسب است! اقتصاد و آینده جمعیت را اولویت های یک و دو عنوان کرده اند! از اقتصاد به «مقاومت» نظر داشته اند و ظاهرن از جمعیت نیز به «افزایش». به نظر می رسد موضوع مقاومت در حوزه اقتصاد را باید در جای دیگری مانند بودجه، مجلس، حقوق،... به عنوان اولویت مطرح کرد نه در پزشکی و سلامت. افزایش جمعیت نیز مقوله ای است که
در حرفه هایی چون سیاست، جامعه شناسی، کاروکسب، مذهب و سایر رشته ها جایگاه دارد و معلوم نیست چگونه می تواند دغدغه ی یک سازمان پزشکی باشد.

در اولویت سوم هم در مورد بیماری های غیرواگیر ایشان از نقش مهم آلودگی های مختلف تنفسی، شنوایی، بصری، امواج، روحی-روانی، ... و سایر مشکلات مهم موثر -که خود زمینه ساز مشکلات غذایی نیز هستند- گذشته و تنها به تغذیه پرداخته اند.

خوب است کسانی که داعیه ی دین مداری و حرفه ای بودن دارند، بیشتر از نظرات کارشناسی متخصصین حوزه مدیریت پزشکی استفاده کنند و در مواردی نیز به بومی سازی یافته های گرانقدر جهان پیشرفته نیز بپردازند.


* خبرگزاری فارس
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921226000353
انتخابات انجمن دندان پزشکان عمومی ایران, انتخابات انجمن علمی و انجمن صنفی انجمن دندان پزشکان عمومی ایران 26 دی 1392 برگزار می شود
 
عشق به پدرم دکتر افتخاری، ارادت به دوستم دکتر کی پور، تعلق خاطر به حرفه ام دندان پزشکی و تعهد به همکاران دندان پزشک و پیرادندان پزشک، مانع سکوت در مورد موضوع است که از نظر نگارنده در صنف ما دارای اهمیت ویژه ای است: مدیریت دندان پزشکی
ابتدا ضمن احترام به موارد مختلفی که در مقاله دکتر کی پور به آن اشاره شده، با صراحت نظر شخصی خود را در دفاع از نظر آقای دکتر افتخاری و نفی نقد آقای دکتر کی پور در این بخش از مقاله، عرض می کنم:
"با یک‌پارچه کردن انتخابات دو انجمن صنفی و علمی، اعضاء مجمع عمو‌می، ‌انسان‌های بی اراده و کم‌دانی شمرده ‌می‌شوند که نادانسته رای ‌می‌دهند، بدون آن که بدانند به کاندیداهای کدام انجمن رای داده اند. علمی‌یا صنفی"

وجود تشکلی به نام «انجمن»، خود بخود نشان از اجتماع جمعی از مدیران یک حرفه برای رسیدگی به اموراعضا و فعالان همکار ایشان است. یک اجتماع دندان پزشکی، طبیعی است که به طور بدیهی باید به صورت گسترده در مورد همه امور رشته تخصصی دندان پزشکی حق و داعیه دخالت داشته باشد. دندان پزشکان و پیرادندان پزشکان از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، هنرمند و با استعداد هستند که مسایل ایشان طبعن نمی تواند محدودیت های یک صنف غیرآکادمیک را داشته باشد و تشکل منتسب به ایشان، باید در زمینه های مختلف مرتبط با این حرفه صلاحیت رسیدگی داشته باشد. تفکیک مسایل این صنف به «علمی» و «صنفی»، از دید کلان می تواند در بخش های دانشگاهی و صنفی مورد نظر باشد. اما وقتی بحث تشکل هایی به نام «انجمن» و «جامعه» مطرح شود، باید موضوع در «یک قالب» و «یک ساختار» و خصوصن زیر نظر «یک سازمان» مدیریت شود...
به نظر نگارنده هرچه اعضای یک گروه حرفه ای، در مدیریت موضوعات صنفی، به سمت «یک پارچگی»، «تمرکز» و «همگرایی» بیشتر بروند، قدرت بیشتری در صحنه های مختلف نصیب خود می کنند. نفس وجود دو تشکل(1) در قالب یک اسم، با دو آقابالاسر که هریک سازمان و ساختاری کاملن متفاوت و جداگانه ای دارد(2)، خود از عوامل تضعیف دندان پزشکی کشور و عقیم کردن توان اجرایی دندان پزشکان در اجرای مقتضیات حرفه است. از سوی دیگر، همراهی ظاهری با قوانین محدود کننده ای که چندان کارشناسانه به نظر نمی رسد و تطابق با شرایط موجود، نهایت درایت مدیرانی است که درد را می فهمند، اما چون در مقام تغییر نیستند، برای بقا و رشد اجتماعات صنفی و پاسخگویی به نیاز اعضا، از پتانسیل های اجرایی و سکوت قوانین حسن استفاده را می کنند تا وحدت حرفه ای ها حفظ شود. برای آنان که دستی بر آتش دارند همین کوتاه سخن همه پیام است و بیش از این اطاله کلام!

دکتر کی پور عزیز نقاد خوبی هستند، اما الزامن هر نقد کننده ای نباید مجری خوبی نیز باشد. طرح نظرات مختلف، -بخصوص از سوی کسانی چون دکتر کی پور که پیش و بیش از دندان پزشک بودن، ادیب هستند- شایان توجه و نیازمند حمایت از سوی دلسوزان است و مباد که لب هایشان بسته یا قلمشان خسته شود؛ ولی این بزرگواران هم خوب است که پیش از ارائه ی نقد خود، موضوعات را با مدیران با تجربه ای که سابقه ی صداقت و سلامتشان هویداست، مطرح نموده و پذیرای اصلاحات پیشنهادی ایشان باشند.

آرزومند حضور گسترده و موثر حرفه ای های توانمند و صادق در عرصه فعالیت های صنفی دندان پزشکی کشور.
دکتر شکفته راد* * * * * *
1- انجمن علمی - انجمن صنفی
2- نظام پزشکی | وزارت کشور
ضرورت کارشناسی برای افزایش دانشکده ها, چرا در 8 سال تعداد دانشکده های دندان پزشکی از 60 تا گذشت؟
 
همکاران ارجمند،

آقای دکتر افتخاری، بزرگِ دندان پزشکی، چه ساده و گویا به نکته ای اشاره کرده اند که سال هاست همه عقلای این صنف، آن را به زبان ها و راه های مختلف مورد تاکید قرار داده اند، اما متأسفانه متولیان قبلی چشم و گوش را بستند، عقل را کنار نهادند، کلنگ را برداشته و آثاری باقی گذاشتند که مایه زحمت حال و آینده این کشور است! در این سال های مورد اشاره دکتر افتخاری، سنگ بناهایی گذاشته شد که بقا و نگهداریش زحمت، بی توجه رهاکردنش خسارت، تخریبش بلا و گسترشش چه بسا فاجعه ای باشد دامن گیر مردم و دندان پزشکان. . سنگ هایی در چاه آبِ تامین سلامت دهان جامعه انداخته شده که خدا داند چه کس یا کسانی جرات، همت و قدرت در آوردن آن ها را داشته باشند! اکثریت قریب به اتفاق دندان پزشکان به نابخردانه بودن افزایش غیرکارشناسی تعداد دانشکده ها واقف و به آن معترضیم. در همه محافل خصوصی و صنفی نسبت به این رخداد نامیمون حرف می زنیم. اما خوب است توجه داشته باشیم که بازکردن کلاف کوری با این پیچیدگی و بهم ریختگی، کار یک نفر و یک گروه نیست. اگر بخواهیم از جهات مختلف، به کاهش مشکلات فعلی و آتی حرفه خود بیاندیشیم و منشا اثر مثبتی باشیم که هم خود ما هم آیندگان شاهد شرایط خوب تری باشیم، پسندیده تر است به صورت جمعی همت کرده و به کمک متولیان بشتابیم. کاهش مخاطرات مختلفی که افزایش دانشکده های دندان پزشکی برای ارتقای بهداشت دهان جامعه، سلامت اقتصاد دندان پزشکی و مدیریت بهینه این حرفه ایجاد کرده، از اولویت های اول صنفی است و چه کسی دلسوزتر و کارشناس تر از خود دندان پزشکان برای کمک به مسوولین در جهت مواجهه با این موضوع مهم هست؟
نگارنده به همکاران پیشنهاد می کند، با درک اهمیت بالای این موضوع، آستین همت بالازده و حداقل با نام خویش وارد گود بحث های کارشناسی شوند تا با هم افزایی و توسل به خردجمعی، یاری گر کسانی باشیم که می توانند و می خواهند در این زمینه کار مثبتی انجام دهند. مدیران تازه نفسی که مسوولیت امر را عهده دار شده اند، جز با حضور اکثریتی از دندان پزشکان، قادر نخواهند بود مشکلات موجود را گره گشایی کنند. همه نیک می دانیم که با سکوت و بی تفاوتی دندان پزشکان، نباید انتظار داشت کار شایسته ای انجام گیرد و نهایتن دود این آتش به چشم همه ما خواهد رفت. خوب است که هرکس در حد فرصت و توان خود، چه در قالب پیام های کارشناسانه در این تریبون و چه با نگارش مقالات و مطالب، به آگاهی جامعه کمک کند. چه بهتر است که مراکز آموزشی و صنفی دندان پزشکی در قالب اقدامات پژوهشی، میزگردهای حرفه ای و همچنین جلسات و گردهمایی های ویژه، موضوع را به نحو شایسته ای مورد توجه قرار دهند، تا مدیران را دلگرم نموده و در اولویت بندی مسایل هدایت کنند.

با ارادت - دکتر راد
تأکید دکتر فاضل بر لزوم راه اندازی مقطع دکترای رشته دندانسازی
 
همکار گرامی، جناب آقای دکتر هنرمند جوان بخت

با سلام و عرض ارادت،

در پاسخ به دلسوزی و نقد کارشناسانه شما، لازم می دانم نظر خود را در این تریبون حضورتان تقدیم کنم: گوینده این مطلب -دکتر اکبرفاضل- نه «پیشکسوت» است، نه «حامی سلامت دهان» و نه «مسوول و متولی سلامت»! ایشان همان طور که اشاره کرده اید، تنها دغدغه شان «افزایش دانشکده های دندان پزشکی» بوده و با وجود اعتراض همه عقلای صنف، در این زمینه یکه تازانه به کار خود مشغول است. اخیرن نیز که ریاست دانشکده دندان پزشکی تهران را به دکتر بیات واگذار کردند، موضوع افزودن رشته های تحصیلی و احیانن موضوعات جنجالی جدید دیگری را آغاز کرده اند.

من نیز با داشتن حدود سه دهه حضور در عرصه دندان پزشکی و تجربه ی مسوولیت های مختلف آموزش، اجرا و پژوهش در حوزه بهداشت دهان، اطمینان دارم که اگر این طرح فاقد پشتوانه کارشناسی امکان اجرا پیدا کند، در آینده ای نه چندان دور، معضلات بسیاری را برای دندان پزشکی ایران ایجاد خواهد کرد. طبیعی است که اگر کسی در زمینه ی یکی از درمان های رایج و موردنیاز دندان پزشکی _پروتز- دارای دکترا باشد، نمی تواند خود را به حوزه علوم پایه و صرفن پژوهش محدود کند و با داشتن شناخت بسیار وسیع تر از پروتز، خیلی زود خود را محق به دایرکردن کلینیک خواهد دانست! متاسفانه آن روز این افراد خود نیستند تا پاسخ گوی اقدامات نابخردانه ای باشند که در دوران تصدی ایشان، موجب بروز انحراف در مسیر حرفه شده است. اگر هم باشند، محلی از اعراب نخواهند داشت. تعیین روز تصویب یک قانون نادرست، به عنوان روز دندان پزشک نیز از همین مقوله ها بود که تازگی صدها عاقل دارند تلاش می کنند تا سنگی را که سه دهه پیش در چاه انداخته شده، خارج کنند.

توجه به دو جمله در سخنان ایشان، عمق غفلت از بسیاری نکات واضح و بدیهی را نشان می دهد. به نظر می رسد کسی که سال هاست در راس مجموعه ای قرار دارد که تعیین کننده ی کمی و کیفی آموزش دندان پزشکی است* و در این حوزه «کدخداست»، شایسته نیست در یک مصاحبه ساده چنین بی اطلاعی های غیرمنتظره ای را از خود نشان دهد! ایشان باید بیش از همه دست اندرکاران دندان پزشکی در مورد مقاطع تحصیلی، ضرورت ها و خصوصن حوزه عملکرد هر رشته تخصصی اطلاعات داشته باشد!!

"توسعه علمی ایجاب می کند که ما روز به روز مقاطع بالاتری را در این رشته در دانشگاه های کشور راه اندازی کنیم"
اگر برای «توسعه علمی» باید «روز به روز» سطح مقاطع تحصیلی ارتقا یابد، برای «روزهای» بعد از «مقطع دکترا» هم باید فکری بکنند.
...

"درصورتی که صنعت ما به جایی برسد که بتواند مواد مورد نیاز دندانسازی را تولید کند، فارغ التحصیلان مقطع دکترای رشته دندانسازی می توانند با تحقیق روی مواد تولیدی و بررسی مزایا و معایب و مقایسه آنها با مشابه خارجی، به پیشبرد صنعت کشور نیز کمک کنند."
پس جایگاه رشته تخصصی «مواد دندانی» کجاست؟
...

دکتر شکفته راد
عضو سابق هیات علمی | رییس سابق دفتر بهداشت دهان استان | عضو سابق کمیته تحقیقات دندان پزشکی کشور

*دبیرشورای آموزش دندان پزشکی و تخصصی کشور
یاد دکتر هوشنگ فاضل به خیر!
 
دکتر هوشنگ فاضل، با همه فرازونشیب ها، انسانی پرتلاش و مشتاق کار بود. هرچند بسیار گله ها بر او وارد شده، اما بهرحال از کسانی بود که در حرفه دندان پزشکی تنها نظاره گر نبود و با حضور فعال پیش و پس از انقلاب، تاثیرات مثبتی بر این حرفه گذاشت. درگذشت ایشان را به فرزندان عزیزشان آقای دکتر پیام و سرکار خانم پندار فاضل و دوستداران ایشان تسلیت می گویم.
چای کیسه ای دشمن دندان شماست
 
با احترام به نظرات ابراز شده در این مطب کوتاه، به نظر می رسد این مصاحبه بر اساس یک گفتگوی شفاهی باشد که از سوی مصاحبه گر غیردندان پزشک ثبت، تنظیم و ارائه شده باشد. در این مطلب در عین اشاره به نکاتی مهم در بهداشت دهان، ادعاهایی وجود دارد که بعید به نظر می رسد از سوی یک متخصص بیان شده باشد.

در مورد وجود مواد شیمیایی و زائد در چای مصرفی وارداتی، بخصوص چای های کیسه ای، تردیدی نیست. خوشبختانه چای تولید داخل، به دلیل عدم وجود امکانات پیشرفته برای افزودن مواد زائد برای جلب مشتری، از این مشکل مصون هستند.
مواد شیمیایی چای های گران قیمت خارجی، بخصوص چای های کیسه ای، شامل انواع زیر است:

- رنگ شیمیایی برای خوش نما و مشتری پسند شدن چای،
- طعم دهنده های شیمیایی برای جذب ذائقه های متنوع مشتریان،
- عطرهای شیمیایی برای خوش بو کردن کاذب و گول زننده ی چای،
- بقایای سموم شیمیایی آفت کش ها که در مناطق مرطوب سیلان استفاده می شود،
- بقایای جسد آفات گیاهی چای که مرده و سپس همراه چای به کارخانه می روند،
- برخی آلودگی های محیطی که باعدم شستشوی معمول، روی چای باقی می ماند.

ممکن است دو آلودگی آخر، در اثر حرارت دادن چای از بین بروند یا کاهش یابند اما بدیهی است که همه این مواد می توانند مضرات ویژه خود را در بدن داشته باشند که طبعن دندان و کلا ناحیه دهان هم از این ضرر مصون نیست. اما نکته ای که در این مطلب به آن پرداخته نشده است، فواید کلی چای در صورتی که طبیعی باشد، چه به صورت کیسه ای و چه فله ای است. صرفن به خاطر «شکل ارائه»ی چای نمی توان آن را مفید یا مضر دانست. مهم مواد اضافی است که به شرح فوق به آن افزوده شده است.

یک نکته که البته در مطلب مورد بحث ذکر نشده و نگارنده نیز نسبت به آن مشکوک هستم، ضرر کاربرد احتمالی کاغذ یا پوشش پلاستیکی چای های کیسه ای است که چه بسا آن را نیز بتوان به مضرات این شکل خاص ارائه‌ی چای افزود که خوب است صاحب نظران در مورد آن نیز به مخاطبین اطلاعاتی ارائه کنند.

همان طور که از مجموع بحث روشن می شود، همه این مضرات به صورت کلی تمام بدن و ارگان ها را تحت تاثیر قرار می دهند نه تنها دهان یا دندان را.

در مورد رنگ اضافه شده در چای هم باید گفت که اولن رنگ در مواد غذایی به هر دو صورتِ طبیعی و یا شیمیایی وجود داشته و رنگ غذا در تغییر نمای دندان ها به طور طبیعی تاثیر گذار است. خود رنگ به تنهایی به عنوان عامل مضر برای دندان ها تلقی نمی شود و خطر «پوسیدگی دندانی» و «بیماری های لثه»، -دو مشکل اصلی ناحیه دهان- از ناحیه پلاک دندانی و تجمع و ماندگاری باکتری ها، در دندان پزشکی مورد بحث است. رنگ دندان، عمدتن به علت عدم رضایت برخی افراد از ظاهر دندان ها، مورد توجه قرار می گیرد که می تواند از سوی دندان پزشک یا از طریق کاهش غذاها و نوشیدنی های رنگ دار توسط شخص، کاهش یافته یا حذف گردد.

موضوع دیگر، استفاده از ساینده های دندانی، اعم از پودر یا خمیر دندان هاس ساینده است. میزان و نوع ساینده ها (دندان ساها) در خمیر دندانی ها بسیار موضوع مهم و قابل بحثی است و در دندان پزشکی پیشگیری (و دندان پزشکی اجتماعی به طور اخص) مورد تاکید و مبنای پژوهش های فراوان است.
خلاصه توجه و نظرِ محققین و متخصصین این است که مبادا مردم با استفاده نایجا از مواد ساینده بر روی مینای دندان خود، این لایه مهم دندانی را نابود کنند. مینای دندان، پس از رویش دندان به هیچ عنوان بازسازی نمی شود و تنها می تواند توسط دندان پزشک با مواد مصنوعی ترمیم شود. بنابراین نسبت به کاربرد مواد ساینده در مسواک زدن باید توجه کافی داشت و تنها از خمیرهای کاملن مورد اعتماد استفاده کرد. کاربرد پودرهای ساینده هم به کلی مردود است. این نظریه که اشخاص برای کاهش یا حذف رنگ اضافی روی دندان های خود، از خمیرهای ساینده استفاده کنند، اگر با تجویز دقیق یک دندان پزشک و همچنین از محصولات مورد تایید مجامع معتبر جهانی نباشد، به کلی موضوع مردود و غیرقابل قبول می باشد.


یکی از موارد تغییر رنگ دندان ها نیز به وجود جرم ارتباط دارد که اگر لایه سختِ جرم روی دندان وجود داشته باشد، تنها از سوی دندان پزشک و با کاربرد روش ها و ابزارهای کاملن استاندارد و تعریف شده باید حذف شده و پس از آن، سطح مینا، با روش درست و ابزار مناسب، براشینگ (پرداخت) شود.

با آرزوی موفقیت هفته نامه وزین سلامت در انجام رسالت مهمی که در حوزه «سلامت جامعه» بر عهده گرفته اند و همچنین درود فراوان به همکار دانشمند حوزه دندان پزشکی اجتماعی آقای دکتر حامی، انتظار دارد مقاله یا مقالات جامعی در این زمینه از سوی ایشان یا هر یک از صاحب نظران علاقمند تهیه شود که با نشر آن بتوان موضوعاتی چون «چای»، «رنگ دندان»، «روش های بهداشت دهان»، «روش های حذف لایه های زائد روی دندان ها» و امثال آن ها را به صورت دقیق به اطلاع مردم رساند.

به نظر نگارنده، از طریق همین بحث ها و اظهارنظرهای کارشناسانه ی صادقانه و صمیمی می توان به رشد فرهنگ جامعه کمک کرد.

بااحترام مجدد،

اظهارنظر غیرکارشناسی یک دندان پزشک در مورد درمان ارتدنسی, نکات ذکر شده بعضا نادرست و فاقد مبنای علمی است
 
برای من هم افتخاری است که بتوانم در هر گروه کارشناسی دندان پزشکی با هر عنوانی عضو بوده و کمک کنم. با توجه به امکانات وب، با روش های ساده و با حضور در خانه نیز می توان به این مهم پرداخت اما برای آغاز کار نیاز به خواست انجمن ها و ایجاد جای پای قانونی هست.
از طرفی با تشکیل گروه های مجازی و عضویت افراد حرفه ای با نام و مشخصات نیز انجام این کار شدنی است که کلاب لبخند می تواند یکی از این فضاهای مفید باشد.
کنگره 10 انجمن ارتدنتیست های ایران, پیام دکتر عادلی نجفی رییس همایش به ایردن
 
سلام و عرض ادب حضور استاد ارزنده، آقای دکتر عادلی نجفی،

از محبت شما نسبت به ایردن و خود سپاسگزارم. از این که رفتار پایگاه ایردن در کمک به برگزاری یک کنگره دندان پزشکی، توانسته رضایت خاطر شما را فراهم کند، اول به داشتن شما به عنوان دوست و همکاری بزرگوار و سپس به حضور خود در خدمت پایگاه دندان‌پزشکی ایردن می‌بالم.

علاوه بر رضایت شما از ایردن، خرسندم که این آرزوی خود را محقق یافته می بینم که همکاران ما بتوانند با همکاری و همیاری یکدیگر، در جهت رفع موانع و کاهش مشکلات موجود موفق شده و زمینه ای جهت دست‌یابی مطمئن‌تر به اهداف فردی و اجتماعی خویش فراهم نمایند.

برگزاری کنگره‌ها، برقراری انجمن‌ها و ثبات سازمان‌های غیردولتی چون ایردن، می تواند مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در وحدت صنفی و صمیمیت‌های انسانی باشد که با این روش، منیت ها به کنار رفته و همه، زیر یک چتر مشترک، فارغ از توهم توطئه، به یافتن راه حل‌های علمی و کاربردی بپردازند.

از این که شما و همکاران کنگره، بزرگوارانه پایگاه ایردن را در میان خود پذیرفتید سپاسگزاریم. این سپاسگزاری از سوی مدیر تشکیلاتی است که اصل این سازمان را به خود شما متعلق می‌داند. دندان پزشکی ایران مقوله ای است متعلق به دندان پزشکانی که با صرف عمر و توانایی های بسیار؛ سازنده، رشد دهنده و پیش برنده دانش دندان پزشکی در ایران بوده و هستند. نام نمی بَرَم که بسیارند و بسیارید، ستاره های درخشان فراوان در این آسمان ابری!
اعتقاد عمیق و راسخ دارم که خواسته و رویکرد ایردن این است که یک پایگاه دندان پزشکی صادق و تاثیرگذار برای همه همکاران در ایران و سطح جهان باشد و برای حصول به این هدف باید به گونه ای رفتار کند که مالکین این عرصه رضایت داشته و همچنان ایردن را از خود و در اختیار اهداف والای خویش بدانند. بنابراین برای خود، مدیریت پایگاهی را که بتواند تاثیری مثبت و ماندگار درعرصه دندان پزشکی ایران عزیر بگذارد، افتخاری به مراتب بالاتر از درمان چند هزار بیمار یا آموزش چند صد دانشجوی دندان پزشکی می دانم.
نیک می دانم، که با یاری و تشویق مدیران بزرگ اندیشی چون شما و مدیران محترم انجمن ارتودنتیست ها، که از وظایف ایردن به عنوان حدمت و کمک سازنده، بسیار به نیکی یاد فرمودید، سایر مدیران محترم، در همایش‌های پیش رو، به ایردن آسان‌تر اعتماد خواهند نمود تا وظایفش را با توانمندی و امکانات وسیعی که در اختیار دارد انجام داده و از حمایت و راهنمایی سازنده بیشتری برخوردارگردد.
باز هم از عنایت و اعتماد شما سپاسگزاری می کنم و آماده خدمتگزاری بیشتر هستم.

ارادتمند - علی راد
مدیر ایردن
سالروز تولد دکتر محمد علی افتخاری, چهارم آبان ماه، سالروز تولدتان مبارک
 
پدر بزرگوارم آقای دکتر افتخاری،

صمیمانه ترین درود، عمیق ترین عشق و بهترین آرزوهایم را به بهانه تولد خود پذیرا باشید.

همیشه سالم و سرفراز بمانید تا ما نیز به نگاهتان دل گرم باشیم. جای هادی و جمشید را خالی می بینم، عمر پرثمرتان طولانی باد.

با مهر و عشق فراوان،
علی
خاطره | داستان جراحی فک من
 
کاربران عزیز نه اسم کاملی از خود گذاشته اند و نه مشخصات و عکسی که بتوان بر اساس آن اظهارنظری کرد! انتظار می رود که حداقل با یک اسم و ایمیل مستعار هم که شده، ردی از خود بگذارند که پاسخ تالار به صورت اتوماتیک به ایمیل آن ها ارسال گردد.
در مورد پرسش مهکامه خانم، به عنوان یک متخصص که دو دهه عمرش را به درمان بیماران و تدریس مشغول بوده، یک نکته مهم را به همه کاربران ارجمند عرض می کنم:

1- بدن انسان قابلیت انظباق یا آداپتاسیون بسیار بالایی دارد. اگر یک ناهنجاری در یک نفر سال ها و جود داشته و بدن او خود را با آن وفق داده و مشکلی برایش ایجاد نکرده، بعید به نظر می رسد که عوارض جدی بعدی برای او داشته باشد. در مورد شما سن را نمی دانم اما به هرحال دوره بلوغ را سال هاست پشت سر گذاشته اید. در این مورد با بیماران مشورت نکنید که یکی دو تجربه دارند. به نظر یک دندان پزشک هم که رشته تخصصی اش یا سن کاری ایشان برای اظهارنظر کفایت نمی کند اکتفا نکنید. به یک دندان پزشک جراح فک وصورت حاذق، مانند دکتر اسماعیل یزدی، دکتر مسگرزاده، دکتر حسین مرتضوی، دکتر محمدعلی صدر عاملی، دکتر بیژن اخوان آذری، دکتر خدایاری و امثال ایشان که به قدر کافی با تجربه و کاردان هستند مراجعه و با ایشان مشاوره کنید، بعد تصمیم بگیرید.
2- تحقیقات معتبری نشان داده که در خانم ها شرایط فکی کلاس دو، یعنی حالتی که فک پایین عقب تر از بالا باشد، چهره مطلوب تری ایجاد می کند و لبخند این افراد زیباتر است. از طرفی در سال های اخیر، ملاک بسیاری از تصمیم گیری های درمانی در دندان پزشکی، یکی زیبایی فرد است و دیگری خواست بیمار. این که شما از چهره خود راضی هستید و ضمنا این قدر راحت بوده اید که تا زمانی که دکتری به شما گفته اند متوجه عقب تر بودن فک پایین خود نشده اید، روا نیست که به «جراحی فک» بیاندیشید. چه بسا جراحی بینی را هم در اثر نلقینات اطرافیان و وسواس ایجاد شده انجام داده باشید؟! توصیه من این است که حتی الامکان از جراحی فک بپرهیزید مگر این که یکی از بزرگانی که نام بردم توصیه کنند.

سلامت و شاد باشید.
دکتر راد
متخصص ارتدنسی
فضای انتظار در مطب دندان پزشکی
 
Dental Office Reception Room :idea:

همکار خوب خانم مهندس لادن
مطلب ارزنده شما، مثل همیشه نکات قابل تامل و مفیدی دارد که می تواند آغازگر توجه و ترغیب همکاران دندان پزشک به مطالعه و دقت بیشتر در موضوع طراحی مطب خود باشد و به آن ها نشان دهد که در هر بخش به ظاهر کوچک محیط کار ایشان، دنیا دنیا تخصص و توجه نهفته است که نمی توان "باری‌به‌هرجهت" از کنار موضوع گذشت و لازم است که ضمن توجه شخصی به این موارد، از مشاوره و کمک متخصصین در زمینه برنامه ریزی و اجرای پروژه های طراحی داخلی بهره برد تا متناسب با هر محیط، طرحی ویژه آن در نظر گرفته شود. از طرفی خوشحالم که شما و مهندس یزدان پناه در کنار ایردن هستید تا با مدیریت بخش طراحی مطب، یاری دهنده همکاران باشید...
اما نکته ای که در این مجال قصد اشاره به آن را دارم این است که در مورد همه موضوعات، بخصوص وقتی به محیط های مرتبط با سلامت و بهداشت و کار در این حوزه مربوط باشد، خوب است توجه ویژه به "همه جنبه ها"ی زیبایی ها و نکات بهداشتی داشته باشیم. معماری یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید مورد توجه هر شخص حرفه ای باشد، نه تنها برای ایجاد ترافیک موثر نه فقط قشنگی محیط و نه صرفن با هدف تنوع. این توجه عمدتن برای ایجاد و حفظ آرامش است، آرامش کارکنان و آرامش مراجعین. پس بهداشت روان در این مبحث دارای اولویت ذاتی اول است. از این رو، خوب است توجه ویژه داشته باشیم که مفاهیم موردنظر در این فضا باید در جهت این اولویت باشد. یک توصیه موکد متخصصین روان و به تبع آن ها سایر حرفه ای ها مثل اساتید مدیریت این است که از کاربرد واژه های منفی و نگاه استرس زا بپرهیزیم. در مورد بخش های مختلف یک کلینیک (درمانگاه، مطب) خوب است بدانیم که امروزه بر این مطلب تاکید می شود که به جای تعابیر منفی چون اتاق یا فضای انتظار، خوب است همان فضا "پذیرش" نامیده شود. حتی من اضافه می کنم که چرا به در مطب یا خانه نمی گوییم در خروج؟ بلکه می گوییم "در ورود" یا "ورودی"! این به خاطر تاثیر قطعی واژه ها در روان انسان هاست! چرا باید به بیمار تحمیل کنیم که در فضای انتظار بنشیند، در حالی که او از "انتظار" در زندگی برداشت و تجربه خوبی ندارد؟ چرا او را به محیط "پذیرش" دعوت نکنیم که "امید" در او ایجاد شود که قرار است به جایی راه پیدا کند؟ پس جسارتن این تعریف شما را که " مکانی است جهت انتظار" گفته اید نفی و این را جایگزین پیشنهاد می کنم: "مکانی که مراجعین پذیرش می شوند"
همچنین در ادامه بحث خود و در اولین تعریف بعدی، این فضا را جایی که "حضور در آن حس نگرانی را در افراد ایجاد و یا تشدید می نماید" مطرح کرده اید! اجازه دهید که این جمله را پیشنهاد کنم: "حضور در آن اگر رعایت اصول نشده باشد می تواند مانع ایجاد ویا حفظ آرامش باشد"
از مطالب مفید شما و تحملی که در پذیرش نظرات دارید صمیمانه سپاسگزاری می کنم.

بااحترام – علی راد
دندان پزشک
آماری از پوسیدگی و ناهنجاری دندانی ...
 
آیا این درست است که به آمار یک همکار متخصص ارتدنسی و ساکن بوستون امریکا(!!) نیاز پیدا کنیم و اعتماد نماییم؟!

یا باید انتظار داشته باشیم که مدیران و مسوولین کارشناس باشند، وظیفه خود را بدانند، وجدان کاری داشته و فارغ از ملاحظات، با به کارگیری افراد شایسته‌ی حرفه و پس زدن همکارانی که جایشان در تجارت خانه است و برخی پست ها را اشغال کرده اند، واقعیات را با پژوهش تعیین و اعلام کنند؟!
ایردن می خواهد زنده بماند!
 
استاد بزرگوار آقای دکتر طاهرزاده


موجب افتخار است که عزیزانی چون شما گفتار و رفتار ایردن و ایردنی ها را زیر ذره بین دقیق و علمی خود قرار داده و علاوه بر آن ما را شایسته‌ی انتقادات خود بدانند. پویا و بنده از این توجه شما بسیار خرسندیم که نشان دوستیِ صادقانه است!

هرچند پیام شما همه "مهر" است و "درس" و پاسخی ندارد، بخصوص در مقابل ادیبی چون شما، اما فرصت را مغتنم می دانم که چند کلامی را به صورت ظاهرن پاسخ اما در اصل به عنوان "درس پس دادن" برایتان بنویسم.

در مورد جملات ابتدایی شما که کار ما را "فداکاری" لقب داده اید، جای سخنی نیست الا جسارتن نفی موضوع و ادعای "انجام تکلیف" در قبال مردم و جامعه فداکار ایران که همه چیزمان از اوست.

در مورد گمان شما در باب "درخواست کمک" از سوی پویا، گمان می کنم کلام پویای عزیز به دلیل فشردگی، موجب سوءتفاهم شده باشد. ایشان، بنده و هیچ‌یک از دست اندرکاران ایردن هرگز در پی درخواست کمک به قیمت ذلت یا ترک آرمان ها نبوده ایم. شاهد مدعا دوره نسبتن طولانی کار ایردن است که هیچ عزیزی نمی تواند مدعی شود پولی از سوی این پایگاه درخواست یا اخذ شده، بی پاسخ و ما به ازاء ! محال است ایردن دست دراز کند آن هم در مقابل ادارات دولتی که خود گرفتار کارشناسانی هستند که عرض اندام "اشحاص" را بر نمی تابند و اگر یک سازمان خصوصی بخواهد گردن فرازی کند خارج از چارچوب بینش ایشان، گردنش در خطر است یا ناچار است کلاه آهنین و سنگینی را بر سر خویش بپذیرد...

در عین حال می دانید که امکاناتی از جامعه در اختیار افراد و مراجعی خاص گذاشته شده که اشخاص مستقل را مجالی خارج از رخصت آن مراجع رسمی نیست که بهره برداری کنند. یکی از این امکانات "اینترنت" است که از سال ها قبل در انحصار دولت قرار گرفته و با توجه به مجموعه محدودیت های ارزی و کاری که این روزها بروز کرده، اگر قدری از سوی مراجع مسوول دریچه ها باز نشود و سایت های غیرسیاسی و علمی چون ایردن نتوانند نفسی بکشند، بروز خفگی، خسارت یا مرگ اجتناب ناپذیر خواهد بود.

در مورد انجمن های حرفه ای نیز باید عرض کنم، سرمایه های مختلف صنف اعم از اعتبار اجتماعی، پول، اختیارات و سرمایه های انسانی از سوی همکاران در اختیار جمعی فرهیخته قرار گرفته که امور صنف را سامان دهند و بر اعتبارش بیافزایند. حال اگر ایردن و سیستم های بخش خصوصی را به حساب بیاورند و دست از انحصارطلبی و خودبزرگ بینی بردارند به صلاح حرفه و حرفه ای ها نزدیک تر است یا اگر با محدودیت های ناگزیر تشکیلاتی بخواهند همه کار را در اختیار جمع خود داشته باشند و عملن هم به قدر درصدی از بخش خصوصی کارشان سود نداشته باشد؟! پویا با اشاره ای، تلنگری زده اند به آن ها که بر مسندند که از محدودیت زمان و قدرت خود غافل نشوند و در فرصتی که چندگاهی در اختیارشان نهاده شده، برای رشد سامانه های پایا بهره ببرند و بی تفاوت نباشند و خصوصن مانع و سد نسازند! این خواسته از نظر من بویی از کمک خواهی به معنی تسلیم منویات خاص شدن ندارد. حمایت یعنی همین حضور حضرتعالی در تالار تریبون آزاد و نوشتن نقدی بر کار ایردن، که کاش از سوی مدیران هم اتفاق افتد، ولو به تندی! ما نیک می دانیم که بسیاری از همکاران به طور مرتب ما را رصد می کنند و کمترین مواضع ما را زیر نگاه خود دارند اما به جای پاسخ یا اظهارنظر یا انتقاد، متاسفانه یا بی تفاوت هستند، یا احساس ضعف می کنند و یا در انتظار شکست و محو ما مانده اند!! یکی از این مدیران انجمن در مکالمات تلفنی اش می گفت من تایپ نمی دانم یا نمی توانم! تصور کنید چه بهانه هایی برای گریز از صداقت ورزی و مسوولیت شناسی در قبال کاری که بر عهده گرفته اند! یا در کنگره ای مدیر مربوطه در پاسخ همکار ایردن که گفته خلاصه مقالات را بدهید در ایردن بگذاریم که دیگر همکاران استفاده کنند گفته فایلش را نداریم و در مقابل اصرار ایشان که فایل را هم یافته گفته است کپی رایت به ما اجازه نمی دهد!! در حالی که خلاصه مقالات هیچ محدودیتی از این لحاظ ندارد و ... یا معمولن برخی مدیران در قبال پیشنهاد ایردن برای انجام تبلیغات، اطلاع رسانی، خدماتی چون ثبت نام و نهایتن گردآوری نتیجه تجربیات کنگره که سرمایه مالی و انسانی زیادی صرفش شده و با کار ایردن این زحمات برای همیشه ماندگار می شود می گویند ما برای تبلیغات به صدا و سیما پول داده ایم! یا ثبت نام را سایت خودمان انجام می دهد! و مانند این پاسخ ها. حال بررسی کنید که چه تعداد از همکاران تبلیغات صداو سیما را می بینند؟ کدام کنگره تا کنون یک ثبت نام آنلاین کامل و جامع انجام داده؟ سایت کدام انجمن تا کنون توانسته دو سال مداوم با یک دامنه ثابت (URL) و طراحی مطلوب دوام داشته باشد؟ تنها شرکت های بازرگانی یا مسافرتی و امثالهم سایت رایگانی برای کنگره راه می اندازند و سود خود را می برند و بعد از همایش هم جمع می شوند. هیچ صدا و تصویر و کلامی هم از کنگره ها باقی نمی ماند که وقتی می خواهند از بزرگی چون نواب تقدیر کنند در کنگره 50، تصاویری مبهم و اطلاعاتی ناقص را با صرف هزینه هنگفت به صورت یک فیلم بی خاصیت در آورده و به همان راضی هستند! حال شما به آرشیو چند ساله ایردن مراجعه کنید و نه تنها مقالات، خبرها، تصاویر، گزارشات، اظهارنظرات و سایر اطلاعات؛ که آوانماهای ویدیویی و صوتی متعدد را بشنوید، تماشا کنید و لذت ببرید که برای آیندگان تهیه و آرشیو شده و در معرض استفاده همه قرار گرفته به رایگان و بی مانع. یا مثلن برای من که چند سال دانشجوی دانشکده مشهد بودم، شناختن دکتر سندوزی یک آرزو بود! از هر استاد و دوستی که می پرسیدم تعریفی ناقص می کرد و خاطره ای مبهم می گفت و نتیجه گیری نهایی من این بود که این بزرگ مرد یک هنرمند دندان پزشک توانا بوده و سخنران و سخندان و مدیر، که با سرطان حنجره از دنیا رفته است!! و حال در بخش دکتر سندوزی بروید و ببینید ایردن در حد بسیار محدود توان خود چگونه فیلم ها، آوانماهای صوتی متعدد، تصاویر، نامه ها، نظرات، داستان ها، نقاشی ها، مجسمه ها و ... این بزرگوار را برای همه تهیه و عرضه کرده و هر هفته نیز با ایشان گفتگو داریم. همچنین خود جنابعالی که تنها یک بار نامتان را سال ها قبل از دکتر جلیل صدر قیصر شنیدم و هیچ توضیح خاصی نداشت و اکنون در بخش ویژه شما اطلاعات و قریب 200 عکس از شما هست. یا دکتر افتخاری، دکتر صدرعاملی، دکتر تابش و ....

و همه این وظایف بی توفع و بدون اخذ وجه انجام شده و تکلیف خود دانسته ایم در قبال جامعه خویش که به امثال شما نیازمند است. منتتان را کشیده ایم، به منزلتان آمده ایم، وقت و انرژی شما و خود را صرف کرده ایم که کاری کنیم ماندگار.
حال اقدام یک انجمن بزرگ با میلیارد ها سرمایه نقدی و ملکی و صدها نیرو و امکانات بسیار را ببینید در تقدیر از دکتر باکی هاشمی بزرگ که عمرش را در راه حرفه گذاشت و همه شما به بزرگی از او یاد می کنید و در کنگره اخیر چگونه از او یاد شد! در گوشه ای از دنیا افتاده بر ویلچیری، بی تقاضا و توقع به شاگردان و همکاران و مدیرانی می نگرد که برمسندند و حتی نتوانستند صدایی از او ضبط کنند و به گوش همکاران جوان مشتاقی که او را ندیده اند برسانند ...


اجازه دهید که کلام را کوتاه کنم و برایتان آرزوی سلامت و استدام عزت کنم و این قول را تکرار نمایم که ایردن تا در توان داشته باشد ایستاده می ماند و اگر مرگی هم به او تحمیل کنند، چون شتر و درخت می میرد نه گوسفندوار.

دکتر طاهرزاده بزرگوار،

خود و بزرگانی چون خود را نبینید که در کوره روزگار پخته شده و تجربیات زندگی درس های ارزنده به شما آموخته و سخت و سست جهان را آزموده اید. متاسفانه بی تجربگی بسیاری از مدیران جوان و کوته اندیشی اندکی از اختیارداران، فریادها را به آسمان برده، اما چه می توان کرد جز خون دل خوردن و صبر؟ کلامتان را برچشم می گذاریم و هرگز رسالت حرفه ای خود را فدای تمنایی حاکی از ضعف نفس نخواهیم کرد، هرچند فشارهای ناشی از بی خردی‌ها، استخوان‌خردکن است!

باقی بقایتان،
با ارادت - علی

جراحی فک پایین و بینی همزمان
 
رضای عزیز،
با عکس و حتی بهترین نوع معاینه و مدارک نمی توان آینده چهره شخص را به طور قطعی مشخص کرد. دکتر متخصص شما می توانند با انجام تغییراتی روی تصاویر چهره و با کمک رادیوگرافی های مربوطه، حدود چهره بعد از جراحی شما را نشانتان دهند که طبعن برای این درخواست باید هزینه آن را نیز بپذیرید که دکتر برایش وفت بگذارند.
تالارهای مشاوره عمومی ایردن برای پاسخ به سوالات کلی است که برای همه قابل استفاده باشد. برای مشورت خاص و مشروح و درخواست پاسخ اختصاصی، می توانید از طریق لینک پایین این صفحه به بخش مشاوره ویژه بروید.
بیانیه کنگره 6 نیروهای مسلح، کاری سترگ! | دکتر کی پور
 
سلام دکتر ادیب و عزیز، آیرج بزرگوار و خوش سخن، فرزند کِی
نیک می دانم و می دانم که می دانید: "علی ادیب نیست و ادعایی هم در این باب ندارد"! حتی به قدر شما دندان پزشک هم نیست! که هم کهتر است و هم شش سالی است نه چراغ یونیتی را روشن کرده و نه پنس و آینه و پلایری را لمس کرده است!!
اما همواره خود را مانند فیوزی می داند که هنر مهمش "پریدن"، پیش از "سوختن" سیم‌ها و چه بسا ممانعت از (به‌قول‌ مشهدی‌ها) لُمبیدن خانه باشد!
پاسخی به بحث زیبای ادبی شما ندارم و توان ادبی شما را همواره ستوده ام. نه تنها از شما که حتی از دکتر امیر اسماعیل سندوزی هم که روزگاری عضو شورای عالی دانشگاه مشهد بوده اند شنیدم که جناب‌عالی جزو دانشجویان مطرح دانشکده ادبیات و علوم انسانی آن زمان بوده اید! ویرایش های ارزنده تان در ایردن هم موجب اصلاحات متعدد خبرنامه های گذشته و بعضن حال بوده و هست. پس شاید مفهوم و نیت دیگری در پس کلام این شاگرد مکتب ادب بیابیــد که پیش و بیش از ادبیات، به دغدغه هایی دیگر اشاره داشته است و دهخدا و معین بهانه اش باشد!!

موضوع دیگری -که البته شما بزرگوارانه اغماض کردید و نپرسیدید- این که "چرا به جای طرح موضوع در قالب ایمیل شخصی، در اینجا -تریبون آزاد ایردن- مطرح شد؟" دو دلیل را قابل ذکر می دانم:

1- موضوعاتی که به سیاست های حرفه و حیثیت همکاران و دست اندرکاران و علاقمندان مربوط باشد، چه خوب است در معرض اطلاع و قضاوت همه صاحبان حق قرار گیرد ...

2- می دانید که گفته های بسیاری را در قالب ایمیل برای شما و برخی "ازمابهترانِ‌مدعی" فرستاده ام و فرستاده ایم که همه بی‌پاسخ رها شده و بعضن پاسخشان را در محافل نامرتبط و به گونه ای نامربوط می بینیم و می شنویم... لذا این کوچک ترجیح می دهد حال که به همت و همراهی همکارانی چند، چراغ ایردن افروخته مانده و دکانش باز است، فرصت را برای طرح موضوع در سطح جامعه قدر بدانیم تا موضوعات، مکتوم و مبهم نمانند، در معرض نقد قرار گیرند و در تاریخ دندان پزشکی این دیار باقی بمانند. شاید بعدی ها را به کار آید و بهتر عمل کنند ...

به نظرم این تکلیف بنده، شما و همه آن هاست که چیزی می فهمند و توانی در کفِشان هست که رفتارهای مشکوک یا مبهم یا ناقص و گاه نابخردانه را با ذره بین، به همه بنمایانند. شاید با این روش -لااقل در محدوده‌ی صنفی خود- کوتوله ها را به‌در و مهتران را بر مسند کنیم. این کاری است که شما به نحو احسن می کنید و سرمشق امثال علی هستید.


ارادتمندتان - علی
جراحی فک پایین و بینی همزمان
 
آقا رضا،
سوالات شما بهتر همراه با ارسال مدارک مطرح می شد که جواب دقیق تری ممکن باشد.
اگر درمان ارتدنسی شما توسط متخصص ارتدنسی انجام می شود و جراحی را نیز یک جراح فک و صورت پیشنهاد کرده و انجام خواهند داد جای نگرانی نیست. بله عمل جراحی فک بر چهره تاثیر می گذارد و اغلب موارد هدف اصلی از انجام آن اصلاح چهره است. در مورد میزان تاثیر عمل بر بینی، باید نظر متخصصین ارتدنسی و جراح فک خود را بپرسید که با محاسباتی که بر روی مدارک انجام می دهند و معاینه شما نظر بدهند.
جراحی فک و بینی به طور همزمان معمولن پیشنهاد نمی شود.
در زمینه هزینه ها هم ایردن اطلاعاتی ندارد.
اگر توضیح بیشتری لازم بود می توانید با ارسال مدارک، سوالات خود را مطرح کنید.
بیانیه کنگره 6 نیروهای مسلح، کاری سترگ! | دکتر کی پور
 
سلام دکتر کی پور عزیز

در خبرنامه های متعدد
انجمن دندان پزشکی، در ماه های منتهی به کنگره 6 مسلح، این عنوان مرتب تکرار می شد:
"ﻓﺮاز ﻫﺎﺋﯽ از ﭘﯿﺎم رﯾﺎﺳﺖ ﮐﻨﮕﺮه ﺷﺸﻢ دﻧﺪان ﭘﺰﺷﮑﯽ ﻧﯿﺮوﻫﺎی ﻣﺴﻠﺢ"
و با انواع روش های تبلیغی، از این کنگره به صورتی متفاوت یاد کردید! هرچند کاربرد واژه های "فراز" و "ریاست" در این‌جا درست نیست* اما به هر حال باعث خوشحالی است که همایشی مورد مهر خاص شما و انجمن قرار داشت و در خبرنامه های متعدد سخنان رییسش زینت بخش آن! در این پیام هم که برای همه همکاران ارسال فرموده اید، سخنان زیبایی را که بهرحال در قالب کلام است نه عمل، ورای همه ارزش های موجود در مدیران انجمن ها و سخت کوشان حرفه دانسته اید، دست مریزاد!

نگرانی این است که مبادا مشمول زبانرد (ضرب المثل) هایی قرار گیریم که "چمن همسایه را سبزتر" ** و یا "مرغ همسایه را غاز" ببینیم!!"


انجمن دندان پزشکی ایردن، انجمن دندان پزشکان عمومی و همه انجمن های تخصصی همایش های متعدد و متفاوتی برگزار می کنند و مدیران فرهیخته ای گرداننده و برنامه ریز آن ها هستند که بسیاری از ایشان اساتید مدیران محترم این همایش مورد توجه خاص شما هستند. آیا در نشریه یک انجمن مادر، به همه کارها بی طرف و منصفانه توجه شده و قدر زحماتشان دانسته شده است؟

در مورد معنی سترگ هم در واژه نامه های مختلف (دهخدا، معین و عمید) جستجو کردم که ببشتر به عمق کلامتان -که معمولن اندیشمندانه و ادبی می نویسید- پی ببرم که نتیجه اش را پایین آورده ام.

برای شما همکار خرد ورز آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

بااحترام - علی


سترگ . [ س ُ / س َ / س ِ ت ُ ] (ص ) هندی باستان «ستورا» ۞ (ضخیم ، عریض )، «ستولا» ۞ (درشت ، ضخیم ، بزرگ )، پهلوی «ستورگ » ۞ ، کردی «اوستور» ۞، استی «ست اور، ست ایر» ۞ (بزرگ ، قوی )، بلوچی «ایستور» ۞ ، یودغا «اوستور». ۞ (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). مردم بغایت بزرگ جثه و قوی هیکل و درشت . (برهان ) (آنندراج ). بزرگ و کلان . (غیاث ). بزرگ جثه . درشت . (شرفنامه ) (آنندراج ): بویژه که باشد ز تخم بزرگ
قوی هیکل , تنومند , بزرگ , عظیم , بزرگ‌جثه , قوی‌هیکل , تنومند , زورمند
( صفت ) 1 - بزرگ عظیم . 2 - بزرگ جثه قوی هیکل تنومند . 3 - ستیزه کار لجوج . 4 - خشمناک عصبانی .
(سُ یا سَ یا س تُ) [ په . ] (ص .) 1 - بزرگ ، عظیم . 2 - بزرگ جُثه . 3 - ستیزه جو. 4 - خشمگین ، لجوج . 5 -
سترگ روی = وقیح سخت روی
انگلیسی:
big , bulky , burly , huge , immense , imperial , jumbo , massive , mighty , mountainous , vast, Large
Huge
سترگ‌ ، کلان‌ ، گنده‌ ، تنومند ، بزرگ‌ جثه‌
Large
وسیع‌ ، جادار ، پهن‌ ، درشت‌ ، لبریز ، جامع‌ ، کامل‌ ، سترگ‌
عربی:
ضخم , کبیر
*
غلط ننویسیم: فرهنگ دشواریهای زبان فارسی
ابوالحسن نجفی
مرکزنشردانشگاهی

**
The Grass Is Always Greener on the Other Side of the Fence


http://dic.abadis.net/
ارتودنسی همراه باجراحی
 
هدی خانم

سرفه های خشک شما نمی تواند مستقیمن با خشکی دهانتان که ناشی از "تنفس دهانی" است مرتبط باشد. پیشنهاد می کنم:

1. در مورد سرفه های خود، ضمن مشاوره با پزشک خانوادگی، با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت نمایید.

2. در مورد مشکل جلوبودن فک بالا که به آن "ناهنجاری کلاس دو اکلوزال" می گویند و همچنین درباره بازبودن دهان که در دندان‌پزشکی "اپن بایت" خوانده می شود، ضمن طرح موضوع با دندان پزشک خود و با صلاحدید ایشان، به یک متخصص مجرب ارتدنسی (ارتدنتیست) مراجعه نمایید.

3. اگر یک متخصص باصلاحیت به شما پیشنهاد درمان توأم "ارتدنسی - جراحی" داده است و سن شما بالای 16-17 سال است، باید این نیاز درمانی را جدی بگیرید. در عین حال ممکن است برخی متخصصان ارتدنسی درمان شما را بدون جراحی هم بتوانند انجام دهند. این تصمیم گیری مستلزم معاینه دقیق و انجام برخی محاسبات روی مدارک شماست.

4. درمان ارتدنسی - جراحی ممکن است ظاهر مشکلی داشته باشد اما معمولن مدتی کم شما را درگیر می کند و همه عمر راحت می شوید. هم ظاهری بهتر، هم آرامش در خوابیدن و تنفس و هم رفع عوارض ناشی از آن پیامدهای معمول این درمان است، مشروط بر این که درمانگر خود را درست انتخاب کرده باشید. اغلب بیماران از انجام آن رضایت نهایی دارند.

5. اگر خود شما می فرمایید که درمانگری با "معاینه" برای شما درمانی را پیشنهاد کرده اند، از یک سیستم آنلاین انتظار نداشته باشید که بدون دیدن کمترین مدارک از شما و بدون دانستن مشخصات بیمار، بتواند رهنمودی بهتر از دندان پزشک شما داشته باشد!

6. اگر تمایل به پاسخ دقیق تر دارید و به هر دلیلی مراجعه به متخصصین مزبور برایتان ممکن نیست، لطفن از طریق آدرس زیر مدارک و مشخصات خود را برای ایردن بفرستید:

www.irden.com/mardom/moshavereh.php

بااحترام
بازگشت درمان ارتودنسی
 
رؤیا خانم
آیا درمانگر شما متخصص ارتدنسی بوده اند؟ اگر پاسخ مثبت است ایشان حتمن در مورد نوع دستگاه نگهدارنده ای که شما نیاز دارید و انواع آن ها توضیحات کافی به شما داده اند. اگر خیر، بهتر است در این مورد با یک متخصص ارتدنسی مشورت کنید.

برای پاسخ بیشتر، می توانید عکس های خود را در همین تالار قرار دهید.
کامپوزیت؟یا لمینیت مسئله این است؟!!!, سلام من میخوام دندان هام رو باز سازی کنم
 
دوست عزیز
با امکانات دندان پزشکی خوبی که امروزه فراهم است و آشنایی کافی دندان پزشکان، خوب است با دندان پزشک خانوادگی خود مشورت کنید و اگر صلاح دانستند به یک "دندان پزشک متخصص ترمیمی" مراجعه کنید که آن ها را براینان به نحو شایسته درمان کنند که هیچ اثری از شلوغی های فعلی باقی نماند.

شاداب باشید
ارتودنسی در سن 28 سالگی
 
خانم مونا
احتمالن دندان نیش شما نه به دلیل خرابی، بلکه به دلیل رویش نابجا یا نهفتگی - به خطا - کشیده شده است. تشخیص شما در مورد مشکل ایجاد شده درست است و خط وسط دندانی فک بالا با کشیدن دندان نیش یک طرف، منحرف می شود که در هنگام خنده و حتی صحبت عادی ممکن است موجب کج نشان دادن دهانتان شود.
این مشکل اگز شدید نباشد ممکن است بنوان از طریق درمان های ترمیمی زیبایی یا پروتز درمان کرد که هم زمان کمتری می خواهد، هم هزینه کمتر. معمولن مشکل انحراف خط وسط، خصوصن اگر شخص مثل شما تا سنین بزرگ‌سالی اقدامی انجام ندهد، آن قدر شدید است که جز ارتدنسی روش دیگری برای درمان مناسب نیست.
درمان ارتودنسی در هر سنی، به شرط عدم وجود مشکل پریو (بافت های نگهدارنده دندان بخصوص لثه) قابل انجام است. بدون تردید خوب است که با مشورت دندان پزشک خانوادگی خود، به یک متخصص ارتدنسی مراجعه نموده، در مورد شدت مشکل و راه های محتمل درمان مشورت کنید.
اگر نیاز به پاسخ بیشتری دارید می توانید تصاویر فتوگرافیک و رادیوگرافیک لازم را اسکن و در همین تالار بگذارید.
ما متولی سلامت مردمیم ... | اکبر فاضل
 


دکتر اکبر فاضل قریب سه دهه است در مسندهای مختلف ریاست حضور داشته که هیچ یک از آن ها در «معاونت سلامت» و به طور کلی در حوزه سلامت نبوده است! ایشان عضو هیأت علمی دانشگاه بوده، سوابق ایشان هم ریاست دانشکده دندان پزشکی و حوزه «آموزش دندان پزشکی» است. این برادر حتی یک کار اساسی در زمینه سلامت دهان نداشته اند.
این کارنامه ایشان است:

www.irden.ir/site/afazel/


در لیست طولانی افتخارات این عزیز یا ریاست است یا آموزش و یا درمان دندانسازی. تز دکترا را در زمینه جراحی و تز تخصصی را هم در زمینه شیب کندیلی نوشته اند. نگاهی به عملکرد ایشان در تزهایی که راهنمایی کرده اند و کارهای اجرایی نیز دغدغه های او را نشان می دهد. دوره های متعدد گذرانده شده این برادر هم که در زمینه ایمپلنت و آموزش های پول‌ساز بوده است. بگذریم که محل چاپ بسیاری از مقالاتشان نیز در مجله جامعه اسلامی یا دانشکده تحت ریاست خود ایشان بوده است.

چطور ایشان متوجه نیستند حوزه وظائف و اختیاراتشان چیست؟


اتفاقن مسؤول سلامت دهان کشور که متولی اصلی سلامت مردم است (دکتر خوش نویسان) در مصاحبه با ایردن، صریحاً به روش دکتر فاضل معترض است و روش ایشان را در افزایش تعداد دندان پزشکان برای جامعه ایران چیزی شبیه فاجعه می داند! این هم فایل آوانمای مصاحبه دکتر خوش نویسان:

www.irden.ir/site/khoshnevisan/


یک بام و دو هوا که نمی شود!

مدیرکل سلامت دهان سال ها سابقه تحصیل در امریکا و استرالیا در زمینه «دندان پزشکی اجتماعی»* و پی‌.اچ.دی آن را دارد، از سه دهه پیش مسؤول بهداشت دهان و دفتر سلامت دهان بوده و در کارنامه او موارد متعدد پژوهش در این زمینه هست و در حال حاضر هم نه تنها در دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی به تربیت متخصصین دندان پزشکی اجتماعی مشغول است، بلکه کارهای پژوهشی و حتی درمانی ایشان نیز همه در زمینه هایی مرتبط با جامعه می‌باشد. آیا ایشان که هم سطح دکتر فاضل مسؤولیت دارد صلاحیت ورود به این ادعا ها را دارد و یا دکتر فاضل که بلافاصله بعد از رفتن از دفتر آموزش دندان پزشکی و یا ریاست دانشکده، دغدغه دنچر و کراون و بریج بیماران را دارد متولی سلامت مردم است؟!!

صادق باشیم و گمان نکنیم که دندان پزشکان و مردم، اگر سکوت می کنند، متوجه واقعیت ها نیستند.* Community Dentistry
انتقاد از طرح فارسی نویسی نسخ پزشکی
 
در حالی که ما برای هزاران واژه ساده و پرکاربرد انگلیسی مانند دکتر، کمیته، کلاس، لیسانس، دیپلم، ... و کلمات عربی جون نسخ، هیأت، قضیه، تصویب، معاون، رئیس، قسم، سؤال، حروف، اختصارات،... هنوز نتوانسته ایم معادل مناسب فارسی جای‌گزین کنیم و نه تنها فرهنگستان قدرت‌مندی نداریم، که دغدغه و همتی هم دیده نمی شود، آیا با فارسی کردن تجویز پزشکان مشکلی حل می شود یا بر مشکلات افزوده می گردد؟

- اگر هدف ترویج زبان فارسی است که این رسالت اصلی «فرهنگستان زبان فارسی» است نه وزارت بهداشت،

- اگر می خواهیم مانع خطای داروخانه و اطلاع بیمار از محتویات نسخه شویم، سامانه های نگارش رایانه ای و حتی آنلاین را تقویت کنیم تا همه نوشته ها تایپ شود و با خوانا شدن نسخه ها، مانع ناخوانایی و خطا باشیم و همچنین بیمار بتواند محتویات را بخواند،

- اگر هدف مقابله با امریکا و انگلیس است که ربطی به زبان علمی و واژه های اساساً لاتین و یونانی و حروف لاتین ندارد و خود انگلیسی زبان ها هم این حروف را از لاتین قرض گرفته اند،

- اگر هدف این است که کاری کرده باشیم بهتر است مشکلات متعددی که در حوزه وظائف و مأموریت های سازمانی داریم را رفع کنیم، موضوع تعرفه های پزشکی و یا بیمه و امثال آن را سامان دهیم و کارهای دیگر را پیشکش بپذیریم...

- اگر هم در صدد اصلاح بنیادین و بیرون راندن ریشه های امریکا و انگلیس از پزشکی و دندان پزشکی هستیم، کل دانشکده هایی را که با بنیاد غربی بنا شده و همچنین کتاب های درسی که اساس آن ها بر پژوهش غربیان بنا شده را دور بریزیم، اساتیدی که در مکتب غرب تحصیل کرده اند را اخراج کنیم و یک سیستم نو بر اساس طب ایرانی را جای‌گزین کنیم با عطاران ایرانی و کارشناسان طب سوزنی چین تا کاری اساسی انجام داده باشیم! ...
ارتدنسی ثابت, ارتدنسی و حذف براکت ها
 
سلام

با توجه به سن خود، برای هرنوع اقدام درمانی ارتدنسی، با مشورت دندان پزشک خود نزد یک متخصص ارتدنسی و یک متخصص دندان پزشکی ترمیمی و همچنین یک متخصص پریو (لثه) بروید و حتما نظر این سه متخصص را جویا شوید. اگر بدون نظر این سه رشته کارتان را انجام دهید ممکن پشیمانی بعدی برایتان به بار بیاورد. توضیح چرایی موضوع مفصل است و در اینجا نمی گنجد و خود شما متوجه ضرورت آن خواهید شد.

در مورد براکت های دندان در درمان های ارتدنسی باید به عرض برسانم که اگر کار را یک متخصص یا دکتر ورزیده انجام دهد، هیج لطمه ای به دندان نباید وارد شود. مهم ترین مشکل در مورد درمان های ثابت ارتودنسی و براکت های آن این است که شخص خودش بهداشت دهان را مراعات نکند و اطراف براکت ها را که مدام تمیز نگه نمی دارد، لکه های سفید روی مینا ایجاد شود و یا حتی پوسیدگی بروز کند. خود براکت ها از عواملی هستند که موجب جمع شدن موارد غذایی اطراف خود شده و زمینه را برای پوسیدگی فراهم تر می کنند اما با رعایت بهداشت دهان و کاربرد مسواک های عادی و ویژه، می توان جلو این مشکل را گرفت.

در مورد تراش دندان برای برداشتن براکت باید عرض کنم که به هیچ وجه پذیرفته نیست که برای گذاشتن یا برداشتن دندان مینا را بتراشند! یا تصور شماست و یا اقدامی غیرتخصصی از سوی یک شخص ناصالح. چسباندن براکت ها با موادی به نام کامپوزیت و حذف آن ها توسط پلایرز یا انبرهای مخصوصی است که آن را از دندان به گونه ای می کَنَد که هیچ لطمه ای به مینا وارد نشود. سپس دکتر با سرعت کم دستگاهی به نام آنگل سطح دندان را پرداخت می کند، طوری که بدون داغ شدن و لطمه به پالپ دندان، خشونت ها حذف شوند.

اگر دندان برادرتان لکه یا لطمه ای دارد، ضمن مشورت با دکتر خود، از یک متخصص دندان پزشکی ترمیمی نظر یا کمک بخواهد. مشکل به آسانی قابل رفع است.

شاداب باشید
چه کسی مسؤول نظارت بر تولیدات علمی دندان پزشکی است؟, آیا رسالت اصلی، برگزاری نمایشگاه و برنامه های پولساز است؟
 


به نظر می رسد اوضاع علمی مملکت به حال خود رها شده و مراجعی که رسالت اصلی آنها نظارت علمی بر امور است، گرفتاری های دیگری دارند...
امروز روزنامه جام جم مطلبی منتشر کرد با عنوان « بیماری لثه و افزایش ریسک اختلالات بارداری» که وقتی آن را مطالعه کردم، تفاوت آشکاری بین عنوان مطلب با محتوای آن مشاهده می شد. در آن ذکر شده که "در مطالعه روی 3737 زن باردار استرالیایی ... زنانی که دچار بیماری التهاب لثه هستند بیشتر در معرض...ریسک حاملگی قرار دارند و... بیشتر دچار اختلال تصور بارداری (تصور بارداری یا بارداری خیالی نوعی اختلال است که در آن فرد بدون آن که باردار باشد، احساس بارداربودن و حاملگی دارد) می شوند." ناچار شدم متن اصلی را در Science Daily پیدا کنم. در متن اصلی نه درباره «عنوان» جام جم چیزی هست و نه از ادعاهای متن خبر!! اصل داستان این است که مطالعه روی 3737 زن استرالیایی نشان داده که ابتلا به بیماری های پریودنتال، موجب تأخیر معنی دار در بارداری می شود. این تأخیر حدود 2 ماه ذکر شده است... و عنوان موضوع در مرجع خبر این است: «بیماری لثه می تواند زمان لازم برای باردار شدن را افزایش دهد»

اصل مقاله و ترجمه ای که جام جم ارائه کرده در دنبال این متن آورده شده و ترجمه جدید آن نیز این است:
بیماری لثه می تواند زمان انتظار برای حامله شدن را افزایش دهد
از طرفی در دوم مرداد گذشته نیز همکار دانشمندمان آقای دکتر محمد امین نریمانی، همین موضوع را به طور صحیح در جام جم مطرح کرده بودند. موضوع مهم این است که خطای یک مترجم جوان که یک واژه را اشتباه متوجه شده (conceive را به جای "آبستنی" به عنوان "پنداشتن" ترجمه کرده و البته توضیحات من درآوردی هم به آن اضافه کرده است) و مسؤولیت یک روزنامه خبریِ سیاسی-اجتماعی که سردبیر گرفتار آن یک موضوع تخصصی را متوجه نشده خیلی مهم نیست؛ خطایی اگرباشد از آنهایی است که مسند های علمی را اشغال کرده و رفتارهایشان بعضاً تجاری یا سیاسی است!
چرا باید محور توجه انجمن ها عمدتاً برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد و یا برگزاری آموزش های پول ساز باشد و دغدغه ای برای ایجاد یک ساز و کار نظارتی بر حوزه های علمی و درمانی دندان پزشکی نداشته باشند؟ آیا باید وزارت ارشاد یا قوه قضائیه کارشناس دندان پزشکی استخدام کنند؟!!
چندی پیش نیز در ماه نامه فروردین 1390 ایردن، پویا نوشت که یک همکار فرق بین GPs را با GPS تشخیص نداده و خبر کذبی را در سطح وسیع در خبرگزاری ها منتشر نموده، اما دریغ از کمترین واکنش انجمن پریو یا پروتز!! حال وای به وقتی که کسی آشکار کند که ایمپلنت های چینی و غیر استاندارد وارد بازار شده...!!
آیا واقعاً مدیران ما به رسالت واقعی خویش واقف هستند؟
با طرح این موضوع، به عنوان یک همکار، ضرورت بررسی موضوع نظارت علمی بر انتشارات و درمان های دندان پزشکی را مطرح می کنم. امید آن که گوش شنوایی وجود داشته باشد.

بااحترامبیماری لثه و افزایش ریسک اختلالات بارداری
امروزه با انجام مطالعات و تحقیقات گسترده علمی همه روزه از ارتباط بیماری های دهان و دندان با دیگر بیماری ها سخن تازه ای به میان می آید و به همین دلیل است که جلوگیری از بیماری های دهان و دندان و رعایت بهداشت آنها تاکید همیشگی پزشکان شده است. با وجود تحقیقات زیاد در این زمینه اما تاکنون در هیچ مطالعه ای به ارتباط بیماری های دهان و لثه با اختلالات بارداری اشاره نشده بود.
بیماری لثه نوعی بیماری عفونی، مزمن و التهابی است که لثه ها را درگیر می کند و سبب تخریب بافت لثه ها می شود. علت این بیماری یک باکتری معمولی است که در دهان همه وجود دارد اما گاهی براثر غفلت و عدم رعایت بهداشت می تواند سبب ایجاد التهابات و عفونت در لثه ها شود.
بر اثر فعالیت این باکتری لثه ها رفته رفته ملتهب و عفونی شده و تخریب می شوند. با بررسی این بیماری مشخص شده که به نوعی بین بروز این بیماری با بیماری های قلبی عروقی، بیماری دیابت نوع 2، بیماری های کلیه و مشکلات بارداری و حاملگی مانند سقط جنین و تولد کودکان نارس و معلول ارتباط وجود دارد.
به گفته محققان، تاکنون هیچ مطالعه ای درمورد این بیماری و این که آیا می تواند اثری بر شانس بارداری زنان داشته باشدیا خیر؟ انجام نشده است و این اولین بار است که طی تحقیقاتی مشخص شده بیماری لثه می تواند یکی از عوامل چندگانه ای باشد که بر شانس بارداری و اختلالات یا خطرات باردارشدن در زنان موثر باشد.
این مطالعات، روی 3737 زن باردار استرالیایی انجام گرفت و در نهایت اطلاعات به دست آمده از تحقیقات انجام شده روی 3416 نفر از آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد زنانی که دچار بیماری التهاب لثه هستند بیشتر در معرض اختلالات بارداری و ریسک حاملگی قرار دارند. همچنین مشخص شده زنان غیرسیاهپوستی که مبتلابه بیماری لثه هستند نسبت به زنانی که دچار این بیماری نیستند بیشتر دچار اختلال تصور بارداری (تصور باردارییا بارداری خیالی نوعی اختلال است که در آن فرد بدون آن که باردار باشد، احساس بارداربودن و حاملگی دارد) می شوند. سقط جنین و ریسک حاملگی در این دسته از زنان در حدود 13.9درصد است که در مقایسه با زنان غیرمبتلا به این بیماری، تقریبا 2 برابر بیشتر است.
در همین رابطه، پژوهش های جدیدی صورت گرفت و در آن نمونه ای شامل 1956 زن مورد مطالعه قرار گرفتند. در پایان مشخص شد 146 نفر از آنها که به بیماری لثه دچار بودند مدت زیادی (12ماه ) دچار اختلال تصور بارداری شدند. همچنین مشخص شد از نظر نژادی زنان سیاهپوست مبتلا به این بیماری در مقایسه با زنان غیر سیاه پوست گرایش بیشتری به اختلال تصور بارداری دارند.
براساس این مطالعات، محققان اعلام کردند که داده های آنها نشان می دهد بیماری لثه به عنوان فاکتوری خطرناک می تواند سبب افزایش زمان اختلال تصور بارداری مخصوصا در زنان غیرسیاهپوست شود. لازم به ذکر است که این اختلال اثری منفی بر قدرت باروری این زنان در درازمدت خواهد داشت.
البته با مطالعاتی که در استرالیا انجام شده مشخص گردید که اگر چه با درمان بیماری لثه نمی توان به طور کامل از بروز اختلالات بارداری و تولد کودکان نارس جلوگیری کرد اما انجام این درمان ها هیچ گونه اثر زیانباری بر سلامت مادر و جنین نخواهد داشت.
همچنین محققان علت این امر که چرا زنان غیرسیاهپوست بیشتر در معرض عواقب ناشی از بیماری لثه قرار می گیرند را بیشتر به دلیل سطح بالای عفونت و التهابات لثه ها در این نژاد از زنان می دانند.
در ادامه محققان توصیه کرده اند که همه زنان در زمان تشکیل خانواده باید تشویق شوند تا قبل از باردارشدن از سلامتی خود بویژه سلامت دهان و دندان های خود کاملا مطمئن شوند و همواره با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک از بروز عواقب بعدی بیماری های دهان، لثه و دندان جلوگیری کنند و همچنین تلاش کنند تا با متعادل نگهداشتن وزن خود و حفظ رژیم غذایی مناسب و ترک سیگار و الکل و با مصرف مکمل های اسید فولیک در جهت حفظ سلامتی خود و نسل آینده گامی جدی بردارند.
روزنامه جام جم، شماره 3213 ششم شهریور 1390، صفحه 12 (دانش)


Gum Disease Can Increase the Time It Takes to Become Pregnant
...The researchers followed a group 3737 pregnant women, who were taking part in a Western Australian study called the SMILE study, and they analysed information on pregnancy planning and pregnancy outcomes for 3416 of them.
They found that women with gum disease took an average of just over seven months to become pregnant -- two months longer than the average of five months that it took women without gum disease to conceive...

فاصله دو دندان جلو در هر دو فک
 
آقاسعید

شما دچار Spacing و همچنین Deep Bite هستید. همان طور که اشاره کرده اید، بهترین درمان برای شما «جراحی فک» توأم با «ارتدنسی» است که این دو درمان هم زمان و هم هزینه زیادی می خواهد. اگر برای شما انجام آن میسر نیست، به نظر من یک متخصص ارتدنسی را قانع کنید که درمان شما را با یک متخصص دندان پزشکی ترمیمی مشترکاً انجام دهند که در این صورت در زمانی کوتاه تر ممکن است بتوانند تغییراتی در دندان ها داده و آنها را برای ترمیم آماده کنند. سپس متخصص ترمیمی با کامپوزیت یا لامینیت تغییر شکل ها و اصلاحات نهایی را انجام دهند.
کامپوزیت موادی است رنگ دندان که به صورت خمیر روی دندان قرار داده شده و با نور سخت می شود. معمولاً قیمتی مناسب دارد و عمر آن حداقل 5 سال است که پس از آن ممکن است نیاز به اصلاحاتی داشته باشد.
لمینیت لایه های نازک (پوست پیازی) از جنس چینی است که به سطح دندان چسبانده می شود. عمر بیشتر، شفافیت رنگ بالاتر و قیمتی به مراتب بیش از کامپوزیت دارد.
دو مواد بالا امتیازشان نسبت به روکش این است که دندان تراش بسیار مختصری داده می شود و لطمه ای به آن نمی خورد.
به هرحال دقیق ترین و بهترین پاسخ را از دکتر خود بشنوید که شما را معاینه می کنند.

شاداب باشید
ـرس از دندان پزشکی
 
تنها کسی که می تواند به شما کمک کند خود شما هستید.
موفق باشید.
فاصله دو دندان جلو در هر دو فک
 
سعید عزیز

شما نه سن و مشخصات خود را اعلام کرده اید و نه تصویری از دندان، چهره و نیمرخ خود فرستاده اید اما در مجموع این دو نکته شاید برای شما مفید باشد:

1. برای ارتدنسی، درمان خود را به هرکس صلاح می دانید بسپارید اما حتماً قبل از تصمیم گیری در مورد درمان و درمانگر، با یک «متخصص ارتدنسی» مشورت کنید و سخنان او را با دقت بشنوید.

2. برای شما که این تعداد علامت تعجب استفاده کرده اید... ممکن است درمان «ترمیمی زیبایی» با کامپوزیت یا لمینیت ترجیح داشته باشد. در مورد این نوع درمان هم در کنار ارتدنسی اطلاعاتی کسب کنید. بهترین مشاور شما می تواند یک دندان پزشک متخصص ترمیمی باشد.

در عین حال اگر خواستید خیالتان را راحت کنید، بهترین کار این است که با یک دندان پزشک متخصص پریو (لثه) هم مشاوره داشته باشید.

شاداب و آرام باشید
تشکل‌های دندان پزشکی و جامعه
 
سپاس از نظر ارزنده ی پدر معنوی حرفه، آقای دکتر افتخاری!

نگارنده همواره از نظرات دقیق و حساسیت های به جای ایشان نسبت به شأن حرفه و حرفه ای ها درس ها آموخته ام. سپاسگزارم که با تذکر خود مطلب مرا اصلاح فرمودند.

جسارتاً این توضیح را عرض می کنم که بنده هیچ گاه امثال دکتر افتخاری، دکتر دادمنش، دکتر مصفا، دکتر نواب و بسیاری پیش آهنگان را "غافل" نمی دانم! شما بزرگواران نه تنها در دوران گذشته ی فعالیت های حرفه ای بلکه تا همین لحظه نیز کمترین ایستایی را برنتافته و در همه فعالیت های مهم و مؤثر حرفه نقش اساسی دارید. مدیریت شایسته شما در همه فعالیت های جامعه و انجمن دندان پزشکی و همچنین حضور فعالتان در «شورای عالی انجمن» در حال حاضر، گویای بخشی از این پویایی است. لازم نمی دانم که به حضور مدام شما در عرصه وب، تبادل ده ها ایمیل روزانه و نظارت بر فعالیت های ایردن و سایت انجمن ها اشاره کنم که همین پیام شما گویای این بیداری است. دکتر دادمنش هم با اداره شایسته کنگره50 و فعالیت های متعدد و مؤثر خود در امور مختلف دندان پزشکی، این پویایی را به وضوح نشان داده اند. از دکتر نواب هم هرچه بگویم مصداق «پیش قاضی و معلق بازی» خواهد بود ... در جمله بنده "برخی از افراد" مورد اشاره هستند نه همه پیش کسوتان بزرگوار.

درباره شرکت کنندگان در انتخابات هم موضوع مورد اشاره شما را اطلاع دارم که در انتخابات «مجمع دندان پزشکان ایران» بالغ بر 2000 نفر از اقصا نقاط کشور مشتاقانه شرکت داشتند اما نیک می دانید که در انتخابات گذشته انجمن مجموع شرکت کننده ها به حدود 250 نفر رسید!! این در زمانی است که بالاترین تعداد دندان پزشکان را داریم، بیشترین سابقه ی کمی و کیفی فعالیت انجمن های حرفه ای و مهم ترین ابتلائات صنف را!

با ادای احترام کامل به پیشگامان و بزرگان حرفه، امید واثق دارم که با درایت و هدایت دلسوزان، جلوه های «منیت» و «بدبینی» رایج در میان بسیاری از مدیران، جای خود را به «عشق»، «صمیمیت»، «رفاقت» و «از خود گذشتگی» بدهد، مرامی که در بزرگانی چون شما و دکتر نوابِ بزرگ نمود عینی داشته است.
تشکل‌های دندان پزشکی و جامعه
 


پرسش وموضوع مهمی که شما دوست خبرنگار و همکار خوب انجمن دندان پزشکی مطرح کردید مرا واداشت که یک مطلب ناقص مانده ی خود که به این بحث مربوط است، تحت عنوان «فرهنگ، مدیریت و ارتباطات نوین در دندان پزشکی» را تکمیل کنم و دوستان ایردن قرار است آن را در «ماه نامه خرداد1390» منتشر کنند. در اینجا نیز نکات مختصری را عرض می کنم تا باب گفتگو و تبادل نظر با همکاران و صاحب نظران در این زمینه گشوده شود.

1. درک «نیاز تشکل ها به ارتباط با مردم»، نیازمندِ به رسمیت شناختن «مردم» است! بدون ورود به بحث سیاست و مدیریت کلان، باید عرض کنم که در فرهنگ دندان پزشکی جهان تا چندسال پیش «درمانگر» (دندان پزشک)، متولی و تصمیم ساز اصلی بود. در مورد برنامه ریزی درمان بیمار و تعیین اولویت ها، این دندان پزشک بود که تعیین می کرد چه باید بشود و چه نیاید انجام شود. تکلیف بیمار تنها «انتخاب یک دکتر» بود و سپس سپردن امور به او و«تسلیم» و «تقلید». با بالا رفتن دانش و انتظار بیماران، جهان متمدن چندین سال است که در مدیریت درمان نوین، بیمار را متولی خود و درمان خود می شناسد. دکتر باید نظرات خود را به او بگوید، توضیح کافی بدهد، سؤالات بیمار را جواب دهد و حتی برای او جلسات یا مکاتبات مشاوره ترتیب دهد، و در نهایت خود بیمار در مورد اولویت ها و نیازهایش تصمیم گیری نموده به دکتر/ها اجازه مداخله و درمان را بدهد. این روند مانند این است که در یک سازمان (جامعه)، دکتر ها کارشناسان مختلف هستند و بیمار مدیر یا رئیس و تصمیم گیرنده است. کارشناسان با تلاش های خود می خواهند نظر رئیس را در انتخاب مسیر مورد نیاز جلب نمایند.

از آنجا که اغلب پیش کسوتان حرفه ما تحصیل کردگان قدیم هستند، آن ها که به دلیل مشغله ی زیاد مطب و زندگی، نتوانسته اند سری به مباحث مهم روز بزنند، از این نظرات بی اطلاع و از عمل به این مهم غافل هستند.

2. وقتی که یک تشکل حرفه ای پس از نزدیک به 50 سال که از تأسیس آن می گذرد هنوز نتوانسته یک اساس نامه مطلوب و مورد تأیید همه صاحب نظران خود داشته باشد، بدیهی است که تکالیف، دغدغه ها و برنامه های آن نیز برای مدیران کاملاً روشن نباشد! اساس نامه این تشکل مهم تخصصی در ثبت شرکت ها یک اساس نامه «تیپ» است که برای همه مؤسسات خیریه و درمانگاه ها و... یکسان می باشد و در وزارت بهداشت هم شرایط نه چندان بهتـــر از آن. انتظار «ارتباط با مردم» در جایی که هنوز «وظائف حرفه ای» روشن نیست و به عبارتی برزمین مانده، توقع به جایی است؟

3. باید دید منظور شما از «مردم» چیست؟ آیا تنها در مورد بیش از 20هزار دکتر صحبت می کنید؟ آیا منظور چندین ده هزار افراد حرفه ای شاغل در پیشه های دندان پزشکی است و یا از میلیون ها ایرانی سخن می گویید؟ آیا می دانید که هیج یک از این مردم متأسفانه «توقع» پاسخگویی ندارند؟!! می دانید که این همه امکانات جامعه (انجمن) دندان پزشکی در هردوره تنها با حضور حدود چند صد نفر به افرادی سپرده می شود تا با سلیقه شخصی مدتی آن را اداره کنند؟! تا کنون در جامعه دندان پزشکی و انجمن دندان پزشکی تعداد حاضرین در مجمع عمومی به ندرت به 500 نفر رسیده است!

4. هرچند آشنایی مردم با انجمن دندان پزشکی (و انجمن های تخصصی) و فعالیت های آن بسیار مهم است اما آیا این انجمن ها در زمینه نیازهای اولیه عموم با دندان پزشکی چه کرده اند؟ آیا در کنار این همه هزینه های مادی و معنوی، کار اساسی برای "آموزش مردم"، "پاسخگویی نیازمندان خدمات دندان پزشکی" و یا لااقل ایجاد یک "بانک اطلاعاتی کامل درباره دندان پزشکان" انجام شده است؟! این زشت نیست که هنوز مسؤولین مختلف نظام پزشکی و انجمن های دندان پزشکی نمی دانند چه تعداد دندان پزشک ایرانی داریم!! در سخنرانی های مختلف آن ها دقت کنید: یکی می گوید 25 هزارنفر، دیگری 22 و برخی 23هزار نفر! و می دانیم که همه اشتباه می گویند چون نه تنها آمار دقیقی ندارند بلکه با افزوده شدن روزافزون تعداد دندان پزشکان، این آما رقم در حال تغییری است. مراکزی چون ایردن هم که درصدد رفع نقص و انجام این مهم برمی آیند مورد بی مهری هستند...

...

نقد رفتار مدیران، رسالت مهم رسانه, آیا دکترعلی یزدانی "آن یگانه ی دهر" است؟
 
آقای دکتر علی یزدانی نماینده محترم دندان پزشکان در سازمان نظام پزشکی هستند و سال ها در سمت های مختلف اجرایی دندان پزشکی حضوری فعال و مؤثر داشته اند. دکتر یزدانی در روز دندان پزشک، حین مصاحبه صوتی با نماینده ایردن که از سوی سازمان نظام پزشکی به «مراسم روز دندان پزشک» دعوت شده بود، سخنانی را بیان کردند که موجب حیرت و نگرانی همه دست اندرکاران ایردن و بسیاری از همکاران گردید. ابتدا به عنوان مدیر اجرایی ایردن موضوع را به صورت مکتوب با ایشان در میان گذاشته و طی ۴ایمیل، تلاش کردم با تغییر موضع ایشان، موضوع خاتمه یابد، اماآقای دکتر یزدانی در موضع خود پافشاری نمودند. حتی ایشان در تماس با ایردن مدعی شدند که برخی کلمات از ایشان نیست، فایل صوتی برایشان ارسال گردید و باز حاضر به بازگشت از این نظرات نشدند!
بنا به رسالتی که ایردن در قبال ارتقاء حرفه، حفظ احترام همه دندان پزشکان و نهادینه کردن نقد برای رشد حرفه دارد، بخش هایی از سخنان ایشان در اینجا منعکس می شود تا افکار عمومی و همکاران محترم نسبت به سخنان نماینده خود در سازمان نظام پزشکی قضاوت نمایند.

لازم به ذکر است که تنها عامل ناراحتی ایشان اظهارنظر یک همکار در مورد ادعای آقای دکتر یزدانی مبنی بر «ابداعی بودن روش درمانی ایشان در ترمیم دندان‌های قدامی» است. این نظر که در بالای این متن منتشر شده، توسط یک همکار جوان در ایردن منعکس و در تریبون آزاد منتشر شد.

ناگفته نماند که بسیاری از صاحب نظران دندان پزشکی این ادعای آقای دکتر یزدانی را فاقد سند علمی و غیرمعتبر دانسته و تاکنون هیچ مرکز دانشگاهی داخل یا خارج کشور نیز آن را تأیید نکرده است. حتا در مطلبی که دکتر هوشنگ فاضل (رییس سابق دانشکده دندان پزشکی آزاد) در پایین گذاشته اند ملاحظه می شود که ایشان هم با ادعای دکتر یزدانی مخالف هستند. دکتر یزدانی به جای برخورد متین و علمی با موضوع و پاسخگویی یا سکوت، ایردن را که چون آینه، بدون کمترین نقد و تحلیلی نظر یک همکار را منتشر کرد، به باد ناسزا و توهین گرفتند!!

ایردن روزانه مورد بازدید هزاران کاربر قرار دارد و در مورد دکتر یزدانی مطالب مثبت بسیاری در این پایگاه وجود دارد، سخنان مختلف ایشان در قالب آوانما قابل شنیدن است و حتی سال هاست که در بخش یادمان ها، دکتر به عنوان یک «پیشگام دندان پزشکی» معرفی شده است. جالب اینجاست که حتی این انتقاد نیز در ایردن نیست و در یک سایت معتبر دیگر منتشر شده است!
در میان صدها هزار صفحه مطالب ایردن، حتی یک جمله توهین آمیز در مورد ایشان یا سایر افراد و مراکز دندان پزشکی وجود ندارد و وقت و انرژی فراوانی صرف بررسی نظرات رسیده و گاه اصلاح ادبیات پیام ها پیش از انتشار می گردد. انتظار ما و همه دلسوزان حرفه این است که بزرگان که خود الگوی جوانان و تازه کارهای این صنف هستند، با درایت و بزرگ اندیشی با مسائل برخورد نموده و نه تنها از شنیدن نظرات ناراحت نشوند بلکه دیگران را به نقد، تشویق نمایند تا زمینه ای برای اصلاح رفتارها و یا پاسخ گویی فراهم گردد. ایشان که خود را «لوگوی دندان پزشکی»، «لیجند دندان پزشکی» و همچنین «بت» خوانده اند، خوب است دقت بیشتری به سخنان خود -بخصوص در محافل رسمی و حین مصاحبه با اشخاص خارج از صنف- داشته باشند تا مبادا آبروی این صنف معتبر را به خطر بیاندازند.
ضمن احترام به این همکار با سابقه و عرض ادب و سپاس حضور همه عزیزانی که با اظهار و انتشار نظرات ارزنده ی خود، زمینه پیشگیری از استبداد رأی را فراهم نموده و زمینه هدایت به سوی روش های اصولی و علمی را ایجاد می کنند؛ بخش هایی از سخنان آقای دکتر علی یزدانی در زیر می آید. در این گزیده ها، برخی کلمات نامناسب و توهین آمیز که در شأن ایشان و همکاران محترم نیست حذف شده اما فایل صوتی و متن کامل سخنان، در ایردن محفوظ است.


بااحترام - مدیر ایردن


بخش هایی از صحبت های دکترعلی یزدانی در مصاحبه با خبرنگار ایردن
در مراسم روز دندان پزشک (۲۲ فروردین ۱۳۹۰):

"جوجه خروس! تو اونایی هم که یاد گرفتی ۲۰ سال پیش انجام می دادی من یاد داده بودم که تو یاد گرفتی...
وقتی کسی بیاد چرندیات می گه، یه وقت کسی مطلب می نویسه
دکتر یزدانی خاله زنک نیست، دخترخاله کسی هم نیست. دکتر یزدانی یه دونه لیجند دندان پزشکی این مملکته. اینو متأسفانه اون ....*یی که تو ایردن نوشتند حالیشون نیست.
سیاسی دارید برخورد می کنید
من یه آدم بی کاری نیستم
پشت سر یه آدم دیگه که تو حرفه‌ی دیگه‌ایست راجع به دکتر صدر یه مطلب توی ایردنتون بزنید فردا پوستتون رو درمیاره. شما وقتی یکی نوشته دکتر یزدانی این چیزو که گفت، تازه نبودش. من ظرف بیست سال انجام می دادمش داره به من:«بت دندان پزشکی»، می گه..
من این دفعه تو انتخابات خواهم رفت، می بینید چه رأیی میارم. می خوام اینو بهت بگم...
دکتر یزدانی یه آدمیه که کم تو دندان پزشکی این مملکت پیدا می شه. آدم کمی نیست شما باید با احتیاط در مورد این آدم قدم بردارید نه این که هر چرندی هر کی گفت بذارید تو ایردن...
من اگه برم تو انجمن مطمئن باش ایردن رو تحریم می کنم... واسه این که منو کوبیده
من نمیام ایردن. اگه کسی با من کار داره تشریف میاره مطب من
من تو انتخابات برم رأی آوردم. چقدر به من از روز اول التماس کردند...
من بر خلاف تموم این جوونا که فکر می کنن که حالا یه کاری کردند به خدا رسیدن من خدام تو جیبمه. خدام تو قلبمه
ایردن هیچی راجع به من ننویسه نه بد نه خوب
مطلبی راجع به دکتر یزدانی اومد اصلاً نه چاپ کنه نه خوب نه بد. چطور فحش ...* می ده ولی اونجا که باید معرفی بشه نمی شه
من اگه طمطراق ندارم و خودمو نمی گیرم و جواب سلام همه رو می دم این دلیل نیست کسی نیستم من یه لیجند دندان پزشکی این مملکتم.
منو مسخره کرده، حالا این دکتره دوازده سالشه سیزده سالشه؟ کوچولوه بزرگه؟ نمی دونم...
دندون پزشکی ترمیمی این مملکتو من راه انداختم. از سی و پنج سال پیش. می خوام اینو بگم همه رو من بدبخت راه انداختم. اون وقت یه نیم وجبی، شما بهش اجازه دادید بیاد بگه دکتر یزدانی چیزی نکرده ما اینو از قدیم انجام می دادیم!!
اسم من با بقیه فرق داره
نمی خوام کسی فحشم بده
شما منو نمی شناسید. من یه عمر رئیس انجمن دندان پزشکی بودم صندلی من صندلی دم دری بود. برو تو هیأت مدیره های دیگه، رئیس همیشه اون بالا می شینه من دم در می نشستم. من اصلاً احتیاج به کبر و غرور و این چیزا ندارم. ولی زورمم میاد، آخه بابا، شما اینو می دونید دو تا ساختمان که انجمن دندان پزشکی تو گیشا داره هردوشو من خریدم، زمان من خریداری شده. چرا بقیه اومدند نتونستند بخرند؟ من خدماتم مشخصه، ولی برو تو نظام پزشکی ببین دم در ساختمونش نوشته، این ساختمان در زمان ریاست دکتر صدر خریداری، تهیه شده. مگه ننوشته؟ برو انجمن، ببین اسمی از من هست؟!
صد تا کار خیر من کردم، تو ایردن کدومش اومده؟
یه دندون پزشک جوان برداره هر چیزی بخواد بنویسه، بعدم ایردن برداره چاپ کنه
من قصه ام چیز دیگه است. من یه آدم دیگه ای هستم، منو یه خورده عوضی گرفتند..."

...* = کلمات نامناسب حذف شد
رشته دندان‌پزشکی در کانادا
 

If you are interested in working as a Dentist in Canada, you will be pleased to know that the job outlook for your occupation in Canada is extremely positive. You can use this overview of the Canadian employment prospects in your field to start planning your immigration and settlement in Canada.
Dentists are on the list of 29 eligible occupations under the Federal Skilled Worker program. A maximum of 1,000 applications will be accepted for processing in each of the 29 occupations, with an overall cap of 20,000 applications.

اطلاع رسانی ثبت نام کنگره51, وب سایت جدید انجمن برای ثبت نام معرفی نشود
 
همکار بسیار خوب آقای دکتر رمضان پور

باسلام و سپاس از پیام شما،


از آنجا که ایردن یک مجموعه مستقل با سیاست ها و برنامه های مصوب مدیران خود است، انتظار می رود آن را جدای از سلسله مراتب انجمن دانسته و با ارسال نامه رسمی، درخواست خود را به آدرس خانه ایردن مرحمت کنید تا در اسرع وقت رسیدگی و پاسخ تقدیم شود. خواسته های شما که در پنج بار تماس خود به همکاران ما اعلام کرده اید نیاز به بررسی مدیران این پایگاه دارد و نمی توان به صرف تماس تلفنی یک همکار خوب چون شما، یک خبر مهم مبتنی بر پیام رییس محترم انجمن -آقای دکتر غزنوی- را که رونمایی از یک وب سایت را نه تنها اعلام که از افتخارات انجمن دانسته اند* حذف نمود. همچنین طی برگزاری کنگره های پروتز10 و رادیولوژی3 نیز اعلامیه هایی که در ادامه می آید از سوی انجمن به شرکت کنندگان داده شد که در هر دو آنها دو وب سایت به عنوان تنها روش ثبت نام کنگره51 معرفی گردید و سایت جدید که شما مصر به حذف نام آن هستید در هر دو اطلاعیه در اولویت قرار دارد.
این اطلاعیه ها همچنین در آرشیو نشریاتی که در سایت اصلی انجمن نیز هست منتشر شده اند:
http://idaweb.ir/MagazinesView/magazinesarchive.aspx

کمترین خواسته ما برای رسیدگی به چنین درخواستی، نامه رسمی انجمن دندان پزشکی یا کنگره51 است که هر دو مورد احترام ویژه ی ما قرار داشته و همکاری با این مجموعه را وظیفه ی حرفه ای خود می دانیم.

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که همان طور که بارها به همه همکاران ارجمند اعلام کرده ایم، ایردن آمادگی همه گونه همکاری در جهت حسن اجرای امور کنگره را دارد که انجام ثبت نام بدون نیاز به حضور همکاران در بانک، ساده ترین آن هاست و به راحتی از طریق پایگاه ایردن شرکت کنندگان می توانند وجوه خود را با کارت های عضو شتاب واریز نمایند.

امید آن که سال نو برای شما و همه عزیزان دلسوز دندان پزشکی مملو از خوبی، شادابی و موفقیت بوده، برگزاری کنگره ای به مراتب بهتر از همه موارد گذشته را شاهد باشیم.
در صورت نیاز به هرگونه همکاری ایردن، لطفاً از طریق روش های قابل استناد ما را مطلع فرمایید تا در اسرع وقت اقدام ممکن معمول گردد.

با نهایت احترام
مدیر اجرایی ایردن
علی راذ

*
پیام آقای دکتر غلامرضا غزنوی
ریاست هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران
گسترش ارتباط و ایجاد شبکه های اطلاع رسانی نوین،بین سرزمین های مختلف ازسوئی و انسان های دارای زبان و فرهنگ گوناگون از سوئی دیگر، هم پیوندی و احساس عاطفی مهرآمیز بیشتر انسان ها را نسبت به یکدیگر سبب شده است.
با فراگیر شدن کاربری اینترنت و اطلاع رسانی گسترده، امروزه می توان از این سوی جهان در یک همایش علمی آنسوی جهان شرکت کرد و تبادل نظر و اطلاع علمی داشت. این دستاورد بزرگ زندگی بشری است و ما ایرانیان و به خصوص فعالان انجمن دندانپزشکی ایران که همواره پیشرو سازمان یابی نوین در جامعۀ پزشکی بوده ایم، اهمیت این دستاورد را به خوبی درک می کنیم.
اکنون در پاسخ به نیاز زمانه، فراخور جایگاه انجمن دندانپزشکی ایران، همگام با دانش روز جهان، پایه ریزی سایتی نوین را اعلام می داریم.
امکان دادن به اعضا برای برقراری ارتباط سریع، نزدیک، روان و به روز شده با انجمن، آرزوئی بود که سر انجام در زمان این هیئت مدیره برآورده شد. اکنون با تحقق این نگرش، می توان امیدوار بود که تک تک اعضا در جریان زندگی و فعالیت روزمره انجمن قرار گیرند و با شرکت فعال و خلاق در پیشبرد هدف های آن،اعتبار و وزن انجمن دندانپزشکی ایران را در جامعه افزایش دهند.
انجمن دندانپزشکی ایران نقش مهم و پر مسئولیت خود را در قبال جامعه دندانپزشکی و انجمن های علمی می شناسد و تمامی تلاشش ایفای این نقش حساس به گونه ای است که موجب هم اوائی، هم دلی و نزدیکی هر چه بیشتر همکاران دندانپزشک با انجمن مادر شود.
هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران همواره تلاش کرده است منادی آرامش، هماهنگی و برآیند توان علمی دندانپزشکان کشور باشد. اکنون با ایجاد این سایت با ارزش، امیدوارم با افزایش توان اطلاع رسانی، تبلیغی و آموزشی، هر چه بیشتر به وظیفه خود عملکرده باشیم.
رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران
دکترغلامرضاغزنوی


اطلاعیه های انجمن که در خبرنامه موجود در سایت مورد استناد شما نیز آرشیو شده، پیوست است.

ـرس از دندان پزشکی
 


مدیر محترم تالار چه پاسخ عالی و به جایی داده اند. جسارتاً اضافه می کنم که:

توصیه من این است که حتماً به هر دندان پزشکی مراجعه کردید، ضمن طرح مشکل خود، صریحاً از او بخواهید قبل از انجام هرنوع کاری برای شما (حتی معاینه)، ابتدا نحوه استریل وسایل مطب خود را به شما نشان دهد. فراموش نکنید که این حق شماست ولو دکتری خوشش نیاید. اگر دکتر خواسته شما را اجابت نکرد، دلیل آن عدم رعایت بهداشت نیست، مشکل فرهنگی جامعه ماست! حتماً به دکتر دیگری مراجعه کنید. هرگز با نگرانی زیر دست هیچ دکتری ننشینید.
آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است!

دندان هایتان را با این میوه ها سفید کنید
 
سلام

بااحترام به نظر همکار خوبم دکتر سجادی، با این نظر ایشان کاملاً مخالف هستم:
"این مواد بهترین روش سفیدکردن دندانها در خانه است و درصورتی که زمان کافی برای مراجعه به دندانپزشک راندارید می توانید از این روش استفاده کنید"

نظر بنده این است که اولاً با توجه به وجود انواع روش ها و مواد سفید کننده که هرروز هم افزایش می یابند، اطلاق "بهترین" آسان نیست. درثانی تجویز این روش ها بیشترین نفع را برای فروشندگان آنها ایجاد می کند و من هیچ وقت برای بیماران، سفیدکننده های خانگی، جز مسواک و خمیردندان های استاندارد را توصیه نمی کنم.
Rapid Palatal Expantion, لابراتوارهای ارتودنسی
 
همکاران خوب،

بازکردن کام با روش سریع، مستلزم استفاده از دستگاه ثابت و برای سنین و شرایط خاصی است. پیشنهاد می کنم که اگر بیمار شما در سن رشد است و نیاز به بازکردن کام دارد از دستگاه متحرک استفاده کنید، وگرنه قبل از نوسل به دستگاه ثابتِ پالاتال اکسپنشن، حتماً در مورد موارد تجویز و عوارض فراوانی که می تواند به بار بیاورد مطالعه دقیق بفرمایید. کمترین تأثیر مخرب کاربرد نابجای این دستگاه ایجاد لطمه بازگشت ناپذیر به دندان های انکورج و بافت پریو است. اگر به کاربرد دستگاه ثابت علاقمند هستید، پس از بررسی جوانب کار، به کوادهلیکس هم فکر کنید.

موفقیت شما را آرزودارم
ایجاد چانه با استخوان مرده!؟
 

سعیدعزیز

سوالات شما درواقع باید به وسیله درمانگر شما پاسخ داده شود اما سعی می کنم اطلاعات کلی و مفیدی را برایت خلاصه بنویسم.
جراحی اصلاح فرم چانه که به نام های مختلفی خوانده می شود، ممکن است با هدف اصلاح نافرمی مادرزادی، رفع مشکل ناشی از حوادث و یا ایجاد نیمرخ زیباتر انجام شود. این جراحی گاه برای عقب بردن چانه و اغلب باهدف جلو آوردن آن انجام می گیرد. برای افزایش حجم چانه ممکن است از پروتزهای سیلیکونی یا انواع مواد مصنوعی با میزان سختی مختلف استفاده شود یا از چربی یا استخوان بدن خود فرد (لگن یا دنده) استفاده شود و همچنین ممکن است با جابجا کردن قطعه ای از چانه، اصلاح انجام گیرد. در سال های اخیر ایمپلنت جدیدی به نام "آلودرم" ارائه شده که در واقع لایه نازکی از پوست فردی است که تازه فوت شده و از آن به عنوان لایه ای روی ایمپلنت چانه استفاده می شود. این لایه نازک ابتدا با کاربرد آنتی بیوتیک و عوامل دارویی لازم برای حذف سلول هایی که ممکن است پیوند را پس بزنند آماده سازی شده است.
این نوع عمل می تواند به وسیله جراحان دهان فک وصورت، جراحان زیبایی، جراح های پلاستیک و همچنین متخصصین گوش و حلق و بینی انجام شود.
حالا با همه این اوصاف، شما که عمل خود را انجام داده و از نتیجه هم ظاهراً راضی هستی، چرا باوجود داشتن یک متخصص حاذق نگران هستی؟ بی حسی چانه برای مدت ولو طولانی طبیعی است و معمولاً برگشت خواهد شد. لطفاً به توصیه های پزشک خود عمل کن و آرامش خود را حفظ کن تا بهبود کامل پیدا کنی. بیش از آن که به چانه سعید فکر کنی به آرامش درونی او و مجموعه ی عظیم سعید بپرداز، در این صورت از چانه فراموش خواهی کرد و فرصتی برای این موضوع پیدا نمی کنی :)
برایت آرزوی بهترین ها را دارم.Chin Augmentation
Chin surgery
Chin enlargement
Chin advancement or reduction

آسیب جدی به سینوس, کمک فوری
 
آقارضا


مشکلی که برای شما پیش آمده، یکی از پیامدهای ممکن پس از جراحی دندان عقل است که در مواردی، حین کشیدن دندان آسیای بالا -بخصوص عقل- به میزان تقریبی 0.008% تا 0.25%اتفاق می افتد. اگر به فکر رفع مشکل خود هستید، اولاً با آرامش به موضوع بپردازید و درثانی به جای تفکرات منفی چون شکایت و گلایه از دکتر، به فکر چگونگی رفع یا کاهش مشکل باشید. دکتر شما با نیت درمان، هرآنچه در توان داشته انجام داده و قصد او درمان شما بوده نه ایجاد مشکل، پس با اوهمکاری و دوستی خود را حفظ کنید تا در ادامه کار نیز کمک خود را ادامه دهد. این موضوع با درایت بعدی شما و ایشان قابل کنترل است. این اتفاق آنقدر مهم نیست که ارزش برآشفتگی شما و اختلال فعالیت های عادیتان را داشته باشد. بهترین کسی که می تواند شخصاً یا ازطریق ارجاع شما به یک "جراح فک و دهان وصورت" به شما کمک کند همان دکتر خودتان است، اورا در کنار خود داشته باشید نه در مقابل خود!
بلندبودن ریشه های دندان عقل و مجاورت آن با جداره تحتانی سینوس، زمینه ساز باز شدن فضای دهان به فضای سینوس خواهد شد. سوراخ یا گشودگی سینوس، درصورت پوشش مناسب جراح و سپس مراقبت بیمار، می تواند بسته شده و بدون عارضه بهبود یابد. تنها عارضه مهم که باید به آن توجه کنید، ورود باکتری های دهان به سینوس است که هم جلوی ترمیم مجرا را می گیرد و هم می تواند موجب عفونی شدن سینوس شود. درصورت بسته نشدن مجرا و رشد پوشش اپی تلیومی داخل آن، ممکن است یک مجرای دائمی بین سینوس و دهان شکل گیرد: oral-antral fistula.
مهم ترین نکته ای که باید توجه داشته باشید، ضرورت مراقبت از این ناحیه تا بهبود کامل است. اگر عفونت سینوس ایجاد شود معمولاً به درمان مقاوم است و ضرورت درناژ (تخلیه) بعدی وجود خواهد داشت.
جدار سینوس را لایه ای به نام Schneiderian membrane پوشانده که اگر این غشا دست نخورده باقی باشد جای نگرانی چندانی نیست.

معمولاًدکتر شما یا یک جراح فک، در محل گشودگی، ماده ای جذب شدنی به نام "ژلفوم"gelfoam می گذارند که هم لخته سازی را تحریک وتسریع کند و هم مانند یک اسکلت عمل کرده، بافت آینده در آن ایجاد می شود. سپس آنتی بیوتیک های لازم به شما تجویز می شود که باید دقیق مصرف کنید. این آنتی بیوتیک ها معمولاً باکتری های طبیعی ناحیه سینوس را هم هدف می گیرد.

اقداماتی که شما باید انجام دهید:
- ضمن مشورت با دندان پزشک خود، هرچه زودتر مورد معاینه ی یک متخصص گوش و حلق و بینی E.N.T. قرار گیرید.
- آنتی بیوتیک های خود را به موقع مصرف کنید.
- فعالیت و خصوصاً استرس خود را کاهش دهید.
- از آن سمت دهان غذا نجوید که فشاری به ناحیه وارد نشود.
- باقیمانده های غذایی مهم ترین عامل ایجاد عفونت موضعی هستند که باید از محل زخم حذف شوند.
- از ایجاد فشار هوا در داخل سینوس به سمت دهان خودداری کنید که ترمیم به تأخیر نیافتد.
- با فشار کم و احتیاط، از یک دهان شویه (مانند کلرهگزیدین) که دکترتان صلاح می داند اسنفاده کنید.

شاداب و آرام باشید

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی ثابت ضروری است؟
 
سحرخانم،

اگر دکتر شما دندان‌پزشک متخصص ارتدنسی هستند، به ایشان اعتماد کنید و البته نگرانی خود را نیز قبل از شروع درمان به طور دقیق و واضح با ایشان مطرح نمایید.
برای پاسخ دقیق تر باید مدارکی مثل "فتوگرافی" چهره و داخل دهانی و همچنین "رادیوگرافی" لترال سف و اپی جی شما دیده شود.

شاداب باشید
کنگره10 انجمن دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی - آبان1389, اظهارنظر کاربران
 
سلام

من تا به حال در کنگره های مختلفی شرکت داشته و هدایای متنوعی دریافت کرده ام، اما هدایای این همایش بسیار متفاوت و منحصر به فرد بود: یک کیف(کوله) خارجی با کیفیت عالی برای لپ تاپ و کلیه لوازم ضروری فردی، حوله و لوازم التحریر...
ضمن سپاس از مدیرات بلندنظر و دقیق همایش دهم متخصصین ترمیمی، بخصوص سرکار خانم دکتر فرناز مهدی سیر، اطمینان دارم که این حرکت زیبا موجب بقای یادی خوب از برنامه ایشان و قدرشناسی همه شرکت کنندگان خواهد بود.

شاداب و موفق باشید
صفحه: 1 2 3 4 بعدی