تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
سکوت پویا, به امید حرکت اندیشه محور پرثمرِ قلم‌ها و قدم‌ها
 
در بین نوشته های زیر مطلب "سکوت پویا" جملاتی بود که از شنیدن آن از زبان یک دندان پزشک متعجب شدم!
شاید بد نباشد به جای گفتن برخی حرف ها که حقیقتا گفتن و شنیدن شان در شان ما نیست، به یک موضوع عمیق تر بیندیشیم. سایت،خبرنامه، روزنامه، مجله، کتاب و ... همه را بشر می نویسد برای آموختن. اگر ایردن مطالبی را از سایت یا نشریه ای نقل می کند – که قطعا مدیریت اینجا به قوانین کپی رایت واقف اند– در جهت ارتقاء فرهنگ دندان پزشکی جامعه و بهره مندی همکاران از مرجعی غنی در زمینه دندان پزشکی ست. برای طراحی و نشر هر شماره خبرنامه ایردن، مانند سایر نشریات، علاوه بر هزینه ی ریالی - که البته برای اینجا دلاری ست – روزها و ساعتها وقت صرف می شود؛ که مدیران و کارکنان این پایگاه با عشق و علاقه خاصی این کار را انجام می دهند. جای تاسف است که سیزده انجمن تخصصی دندان پزشکی، ده ها مجله، خبرنامه و سایت در این حوزه، هنوز نتوانسته اند گوشه ای از چنین آرشیوی را تهیه و در اختیار همکاران و مردم قرار دهند. حال که یکی از دندان پزشکان، به همراه تیمی دلسوز و عاشق، متشکل از دندان پزشک و غیر دندان پزشک، کمر همت بسته اند و آنچه در توان دارند در طبق اخلاص برای همگان قرار داده اند، آیا منطقی و منصفانه است که به جای حمایت و یاری رسانی به این نهال نو پا که هشت سال پیش از دانه ای روییده و رو به رشد است، نسبت به آن بی تفاوت بود، مطالب آن را کپی برداری خواند، و چه و چه؟ پرواضح است که هر شخصی در کسوت مدیریت شرکت، انجمن ، سایت و ... کاستی هایی دارد که میتواند با هم اندیشی و در نظر گرفتن پیشنهادات مفید دیگران و نقد های سازنده شان، از این نقایص کاسته و با استفاده از تجربیات ارزشمند بزرگان و ایده ها و نوآوری های جوانان، به غنای کارش بیفزاید. در مورد مدیریت این پایگاه نیز این مطلب صادق است و بنده در طول مدت همکاری ام با ایردن نمونه اش را بسیار دیده ام که چطور به تجمیع آرا ارزش گذاری می شود. به قول فرمایش استاد بزرگوارم دکتر سندوزی، "معرفت" ی که خمیرمایه ی هستی ست مهم است نه آنچه بود یا نبود. پس بیاییم به جای بحث بر سر مسائل حاشیه ای، به اصل وجودی ایردن که همان " شاخه معرفت انسانی" است و دست به دست می رود تا به آیندگان برسد، به دیده ی تامل بنگریم. با احترام پریسا
یک بیمار، بیست دندان پزشک، صفر توافق!
 
البته در ایران بیشترین اختلاف نظر را در تعرفه های دندان پزشکی می توان دید. کافیست یک روز به صورت آزمایشی از میدان تجریش تا میدان شوش به دندان پزشکی های مختلف سر بزنید تا متوجه اختلاف فاحش قیمت ها شوید! درست است که هزینه های تمام شده ی یک دندان پزشک به دلیل اجاه بها مطب که در برخی مناطق تهران متفاوت هست، بیشتر بوده و در نتیجه مجبورند قدری بیشتر دستمزد بگیرند. اما چند سوال مطرح است ؛ تا چه حد می توان به کیفیت کار و خدماتی که در این مناطق، گران تر ارائه می شود، اطمینان داشت؟ آیا داشتن مطب در زعفرانیه یا جردن درصد خطاهای یک دندان پزشک را پایین و کیفیت کارش را بالاتر می برد؟ چرا وزارت بهداشت استانداردی برای دندان پزشکان قرار نمی دهد یا اگر این کار را انجام داده چرا نظارتی ندارد و به هر مطبی که می روی تعرفه بر اساس میل و سلیقه دندن پزشک مصوب شده است؟
سالروز تولد دکتر محمد علی افتخاری, چهارم آبان ماه، سالروز تولدتان مبارک
 

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد وجود نازکت آزرده گزند مباد
سلامت همه آفاق در سلامت توست به هیچ عارضه شخص تو دردمند مباد
جمال صورت و معنی ز امن صحت توست که ظاهرت دژم و باطنت نژند مباد
در این چمن چو درآید خزان به یغمایی رهش به سرو سهی قامت بلند مباد
در آن بساط که حسن تو جلوه آغازد مجال طعنه بدبین و بدپسند مباد
هر آن که روی چو ماهت به چشم بد بیند بر آتش تو بجز جان او سپند مباد
شفا ز گفته شکرفشان حافظ جوی که حاجتت به علاج گلاب و قند مباد
پدر بزرگوار ، زاد روزتان مبارک
پریسا
دکتر نازلی زرینه درگذشت
 
و نترسیم از مرگ
مرگ پایان کبوتر نیست
مرگ وارونه یک زنجره نیست
مرگ در ذهن اقاقی جاری است
مرگ در آب و هوای خوش اندیشه نشیمن دارد
مرگ در ذات شب دهکده از صبح سخن می گوید
مرگ با خوشه انگور می آید به دهان
مرگ در حنجره سرخ – گلو می خواند
مرگ مسئول قشنگی پر شاپرک است
مرگ گاهی ریحان می چیند
مرگ گاهی ودکا می نوشد
گاه در سایه نشسته است به ما می نگرد
و همه می دانیم
ریه های لذت ، پر اکسیژن مرگ است

سهراب سپهری

روحش شاد و یادش گرامی
گله مندی از نشریه سپید دندان پزشکی, انتظار از سپید دندان پزشکی برای حفظ چهارچوب های حرفه ای
 
در شماره 7 سپید ویژه دندان پزشکی، تاریخ 21 اردیبهشت 1391 دو موضوع از ایردن، چاپ شده که بدون رعایت اصول خبرنگاری و اخلاق حرفه ای است نه تنها نامی از این پایگاه برده نشده بلکه حتی اصل خبر نیز نادرست بیان شده است:
اول، عکس دکتر محمد رضا طاهریان در محل دفتر ایردن و در برنامه ای که به مناسبت افتتاح دفتر این پایگاه در سال گذشته برگزار شد (عکاس این عکس در آن زمان جزء همکاران این پایگاه بودند)، که اسمی از مالکیت حقوقی ایردن بر تصویر نبرده اند
دوم، خبر ورود آقای دکتر امیر اسماعیل سندوزی به ایران، از ایردن برداشته شده و عکس آن نیز متعلق به ایردن است که در خبر سپید دندان پزشکی، نامی از منبع برده نشده است
سومین اشکال این که تهیه کننده فیلم مستند آقای دکتر سندوزی، ایردن، پایگاه دندان پزشکی ایرانیان است که در این خبر اشاره ای به آن نشده است.
از نشریه سپید دندان پزشکی که خود نشریه ای حرفه ای و متشکل از چند همکار دندان پزشک است، انتظار می رود حداقل های کار با یک مجموعه که متعلق به خود ایشان است را رعایت فرمایند.
روز دندان پزشک، روز دندان پزشکی, 23فروردین, 24دی یا روزی دیگر؟
 
یادم می آید شبهایی را که دایی جانم با انبردستی که از دسته ی قرمز و سر بزرگش وحشت داشتم، یکی یکی دندان های شیری لق شده ام را بیرون می آورد و بعد تا می آمدم بزنم زیر گریه نگاهی با اخم به چشمان معصومم می انداخت و دستم را که از ترس مشت کرده بودم تا فریاد نزنم، باز می کرد و دندان در آروده را کف دستم می گذاشت و دوباره مشتم را می بست و با غیض می گفت : " ساکت! گریه نکنی ها!زود برو پشت آن دیوار خرابه و قایمش کن لای گل و خشت دیوار؛ حواست باشد که جای مطمئنی بگذاری که کلاغ ها پیدا نکنند، که اگر پیدا کنند کارت زار است و تمام دندان هایت می ریزد!" در عالم کودکی، با تمام زودباوری هایش ترسی تمام وجودم را فرامی گرفت که حتما دایی جان راست می گوید و اگر گریه کنم یا دندانم را خوب مخفی نکنم و کلاغه پیدایش کند، ای وای و ای وای! شک ندارم که مثل پدربزرگ بی دندان می شوم!
بعد شب تا صبح از فکر بی دندانی، گرچه از تاریکی هم وحشت داشتم، به پشت دیوار خرابه ی حیاط خانه قدیمی مادربزرگ می رفتم و با انگشتان کوچکم دست می کردم در درز دیوار که ببنم دندانم سر جایش هست یا نه! و بعد به آسمان پرستاره ی روستا خیره می ماندم تا ببینم آیا کلاغی در دل سیاهی پر می زند یا نه. کمی خیالم راحت می شد که دندانم سر جایش هست و کلاغی هم آن دور و بر به کمینش ننشسته! بعد می رفتم می خوابیدم. و باز صبح آفتاب نزده سراغش می رفتم و تا چند روز این کار ادامه داشت. روزی رفتم و دیدم دندانم نیست! خدا می داند که چقدر گریه کردم و مرتب در آینه خودم را بی دندان تصور می کردم! یواشکی سراغ لیوان دست دندان پدربزرگ می رفتم و تصور می کردم چقدر داشتن این دندان ها زجرآور است؛ خصوصا وقتی یادم می آمد که چه صداهایی ازش می آید وقتی پدربزرگ با آنها غذا می خورد!
بگذریم...
گذری کردم بر دفتر خاطراتم به بهانه ی روز دندان پزشک. روزی که ارج می نهیم بر مقام بزرگ مردان و زنانی که سالها تلاش می کنند برای تحصیل و بعد سالها تلاش می کنند برای کار و خدمت به مردم.

یاد کنیم از تمامی درگذشتگانی که سال ها برای اعتلای حرفه زحمت کشیده اند و عزیزانی که اکنون سایه ی پرمهرشان هست و به جاست که وجود ارزشمندشان را ارج نهیم و قدردانی از آنها را به یک روز ختم نکنیم.

یاد می کنم از دندان پزشکی که سال‌هاست با صبوری دندان هایم را درمان کرده اند و با دستان توانمند ایشان و کار صبورانه شان، تمامی ترس های کودکی ام از بی دندانی و درد و آمپول و غیره، به دست فراموشی سپرده شد.

یاد می کنم ازایردنی ها و تمامی کسانی که اگر دندان پزشک هم نیستند، اما برای اعتلای حرفه دندان پزشکی و فرهنگ جامعه زحمات فراوانی می کشند و سال‌هاست بی دریغ در این راستا تلاش می کنند. برتمامی دندان پزشکان ایرانی در هرکجای کره ی خاکی هستند این روز را تبریک می گویم.
با احترام
پریسا
ده اشتباه بزرگ در زمینه‌ خدمات به مشتریان
 
این مطلب بسیار عالی و آموزنده بود.
ملاک تعیین و معرفی پیشگامان, چگونه افرادی به عنوان «پیشگام» معرفی شوند؟
 
هرچند گفتگو در مورد موضوع "پیشگامان دندان پزشکی کشور"، خارج از صلاحیت امثال من به نظر می رسد، اما از آنجا که یک موضوع اجتماعی مهم است که می تواند بر همه جامعه تاثیر بگذارد، باید مورد توجه همه افرادی که می اندیشند قرار گیرد.
پیرو صحبت دکتر هنرمند جوانبخت نظر خود را با طرح یک سوال بیان کنم. آیا می توان به هر شخصی که مکانی را افتتاح نموده یا دوره ای را ریاست کرده، لقب پیشگام داد؟ شاید بهتر باشد این‌طور بپرسم که، پیشگام بودن در چه مواردی مد نظر است؟ اگر صرفا معنای کلمه‌ی پیشگام مورد گفتگو باشد، طبق صحبت های دکتر هوشنگ فاضل، می توان موسسین و مدیران دندان پزشکی را پیشگام ترین افراد دانست. اما اگر بخواهیم با ملاکِ "برداشتن گام های موثر" در دندان پزشکی کشور، پیشگام معرفی نماییم، آن‌وقت متاسفانه بسیاری از کاندیداها در لیست قرار نخواهند گرفت! اگر مدیران در حد توان و قدرتی که در اختیار داشتند، در این راستا قدم های مثمر ثمری برداشته بودند، وضعیت دندان پزشکی کشور این‌گونه نبود.
پوسیدگی های دندانی بیداد می کند، وضعیت بهداشت و پیشگیری تقریبا فقط حرفش باقی مانده، برنامه های آموزشی مردمی فقط در دستور کار قرار می گیرد اما عمل کردنش را باید فراموش کرد، کنگره ها با صدها میلیون تومان هزینه و صرف وقت برگزار شده و نتیجه و بازده آن عمدتاً لوح تقدیرها ، تبلیغات شرکت‌ها با پرداخت هزینه های کنگره توسط آنها و در نهایت بالا بردن تعرفه ها و افزایش نرخ درمان در اثر این برنامه ها و....
حال با وضعیتی که در کشور داریم، چند نفر پیشگام می توان معرفی نمود؟
سلامت دندان در سیما
 


اینکه عنوان شود چه بیماری باعث و سرمنشاء چه امراضی است، خالی از فایده نیست، و شاید تعبیر درستی نباشد که بگوییم این کار، مایه گذاشتن از یک عضو بدن برای عضو دیگر است. اعضای بدن انسان همگی به هم وابسته هستند و خواه نا خواه در صورت آسیب هر عضو، اعضای دیگر نیز تحت الشعاع قرار می گیرند. دهان به عنوان بخشی از بدن که ورودی مواد غذایی است، می تواند در این میان از اهمیتی دو چندان برخوردار باشد. بدین معنی که شاید خیلی از بیماری ها از راه دهان به بدن شخص رسیده و پوسیدگی دندان ها هم به نوعی از این امر مستثنی نیست.
در مورد بحث رسانه و اطلاع رسانی عمومی، فقط اشاره ای کوتاه دارم. زیرا این مبحث بسیار وسیع بوده و نمی توان با چند خط در مورد آن به نتیجه ای رسید.
هر رسانه ای در جایگاه خود ارزشمند است. البته تاثیرگذاری پیام در رسانه های مختلف، بسته به محتوای پیام، ومخاطب آن رسانه، متفاوت است. فاکتورهای زیادی در این زمینه نقش دارند و نمی توان به این سادگی نظر داد که اگر رسانه ی ملی - تلویزیون - کارشناسان بهتری بیاورد باعث بهتر شدن اوضاع سلامت دهان ودندان جامعه می شود.

اولین جایی که به یک فرد آموزش داده می شود چطور از تمام اعضای بدنش مراقبت کند، کانون خانواده است و بعد از آن مدارس به عنوان مکانی برای آموزش علمی تر بهداشت عمومی و فردی. و از اینها که بگذریم می رسیم به رسانه های گروهی. تلویزیون به عنوان پر مخاطب ترین رسانه ی عمومی، بسته به برنامه هایی که برای گروه های سنی مختلف تهیه و پخش می کند، می تواند در امر سلامت پیشتاز باشد. مشروط براینکه مدیران محترم آن قبل از آغاز به کار برای تولید برنامه، به نیاز سنجی و تحقیق از سطح جامعه پرداخته و با تجزیه و تحلیل داده ها، به کیفیت مطلوب برای متنی در خور توجه برسند. که متاسفانه این امر در رسانه ی ملی ایران بسیار کم ارزش تلقی شده و خود سبب می شود کیفیت برنامه ها نزول یافته و بالطبع مخاطبین ایرانی به شبکه های خارجی گرایش بیشتری داشته باشند. و این خود سبب می گردد فرهنگ ایرانی کمرنگ و کمرنگ تر شده و آنچه از پدرانمان باقی مانده به ورطه ی نابودی گراید.
از رسانه ها که بگذریم می رسیم به بالاترین سطح نظارتی و سیاست گذاران سلامت کشور. افرادی که خود می توانند در این راه بسیار بیشتر از خانواده و مدرسه و رسانه تاثیر گذار باشند. اما افسوس که این بخش حکایتش مثنوی هفتاد من است و از این مقال خارج.
البته ناگفته نماند که مسئولین محترم سالهاست صرفا در کلام، بهداشت و رسیدن به استانداردهای جهانی را در برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت کشور دیده اند. اما همچنان آمارهای رسمی به گوش می رسد که اوضاع خوشایندی را خبر نمی دهد. به هر روی افراد و ارگان هایی که در کشور در راس امور هستند باید برای ارتقاء سلامت عمومی جامعه فکری کنند. رسانه ها هم جزئی از همین افرادند.
آیا وقت آن نرسیده که قدری عمل کنیم و کمتر حرف بزنیم؟

رنگ دندان ها, رنگ دندان ، زرد شدن دندان ها ، بلیچینگ ،
 
سلام
من هر بار که به دندان پزشکی مراجعه می کنم، دندان پزشکم با موادی، دندان هایم را سفید می کنند اما بعد از گذشت مدتی کوتاه دوباره لایه ای زرد رنگ روی دندان ها را میگیرد و با اینکه مرتب مسواک و نخ دندان استفاده می کنم، تاثیری در سفید ماندن دندان هایم ندارد. ممکن است بنده را راهنمایی فرمایید.
با تشکر
چهارپایه شادی، ابزار موفقیت
 
سلام
لطفا لینک این مطلب رو در صفحه ی اول بگذارید. تبریک می گم به خودم که دوستی مثل شما دارم. تمام مواردی که در بالا گفتید رو به چشم خودم دیدم. وقتی به این واقعیت ها- معانی واقعی شادی و موفقیت که شما در بالا گفتید- در زندگی دست پیدا کنی درست مثل دریایی می شی که بعد از طوفان، به آرامش رسیده باشه. و تازه اون موقع هست که می فهمی چقدر از دست دادی در این طوفان. تخته پاره ها و آثار این طوفان به ساحل میاد و تازه وقتی می تونی ببینیشون که به آرامش دست پیدا کرده باشی. چون موقعی که درگیر طوفان زندگی هستی -که خودت با تفکر غلط اون رو ایجاد کردی- لابه لای موج های وحشی هیچ چیز رو نمی بینی. اما وقتی دیگه دیر شده تازه به خودت میای و می بینی چقدر لحظات زیبا رو از دست دادی.
خوشحالم بگم که با خوندن این مطلب شما، منم یه چهارپایه برای خودم ساختم!
البته مدتهاست که برای چیزی به جز شادی "کار" نمی کنم. و ملاکم برای انتخاب کارهای پیشنهادی، ابتدالذت بردن از آن کار است و بعد مسائل مادی. حتی کارهایی انجام میدهم که بسیار وقت گیر و بدون مزد ریالی هستند اما مزدم رو از شادی که از انجامشون بهم منتقل میشه، می گیرم. :D
یه سوال هم دارم:در پاراگراف آخر کلمه ی بیهوده رو درست نوشتید یا اینکه غلط تایپی هست؟ ;)
علی راد ممنونم از مطلب شما برای ایردنی ها
رشته‌ بی صاحب
 
سلام آقای دکتر ، ما که دورا دور به شما دندان پزشکان ارادت داریم و اگر هم کسی در نداشتن مال و اموال عظیم ما سهم داشته باشد تا جا هست که بخواهیم از وزیر و وکیل و نماینده ی مجلس و رئیس ... و بقال سر کوچه یمان گلایه کنیم،چرا از شما دندان پزشکان دوست داشتنی ! که درست است وقتی به مطبتان می آییم با جیب خالی بیرون می رویم !! اما حداقل از درد جانکاه دندان با دستان شفابخش شما نجات میابیم .

به هر حال ما که سر شما را به روی گردنتان می بینیم! اما تو رو خدا یه کمی ارزون تر حساب کنید!!!
15درصد امریکایی ها از دندان پزشکی می ترسند
 
سلام
من هم از دندان پزشکی می ترسم ! البته نه به قدری که در مطلب بالا آمده .اما از روزی که دکتر در حین کار به دلیل درد زیادی که داشتم مجبور شدند یک تزریق داخل کانال داشته باشند ، هر وقت سرنگ تزریق را می بینم می ترسم !!
ناگفته نماند که دندان پزشکم بسیار مهربان هستند و با آرامشی که به من می دهند این ترس را از بین می برند.
صفحه: 1