تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
نقد اقدامات دولت در حوزه سلامت
 
آیا بسته خدمات ویژه دندان پزشکی، با این هزینه کلان که صرف می شود مارا به استاندارد جهانی خواهد رساند؟!

از توجه وزیر محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به بسته ویژه خدمات دندان پزشکی جای تقدیر است، اما آیا در اجرای صحیح این طرح موفق خواهد شد؟ با توجه به اینکه مجددا عوامل کارکنان مراکز بهداشت و درمان مجری این طرح پیشگیری هستند ،علی‌رغم سه سال اجرای طرح دهان شویه فلوراید، هنوز دی.ام.اف.تی کودکان و بزرگسالان* نه تنها در کاهش پیشرفت نداشته بلکه افزایش هم یافته است! لازمه اجرای این طرح واگذاری به بخش خصوصی و ارزیابی طرح، طبق برنامه کنترل مداوم و ارزیابی شش ماهه می باشد. استاندارد جهانی برای تعداد دندان های پوسیده، ترمیم شده و کشیده شده برابر 2 تعریف شده ولی طبق اظهارنظر مسئولین محترم بهداشت دهان درکشور ما به 6 رسیده است!! بر اساس کتابچه وزارت بهداشت در زمانی که کشور 18 دانشکده دندان پزشکی داشت شاخص «دی.ام.اف.تی» 1.8 دندان پوسیده در دهان هر فرد بود در حالی که امروز با 60 دانشکده دندان پزشکی این شاخص به پنج تا شش دندان پوسیده رسیده است. درصورت ادامه روند کنونی درچهار سال اینده به 9 خواهیم رسید بیست سال زمان نیاز خواهیم داشت تا به استاندارد جهانی برسیم. تدبیر دولت بعدی در کاهش روند پوسیدگی دندانی و ارتقای بهبود وضعیت بهداشت دهان چه خواهد بود؟

1- درمان وپیشگیری دندانپزشکی تا بیست سالگی
2- یارانه نقدی
3- تبدیل دانشکده های دندانپزشکی به پیشگیری
4- تصمیم گیرنده کیست ؟!

* Dmft ،DMFT
تأکید دکتر فاضل بر لزوم راه اندازی مقطع دکترای رشته دندانسازی
 
چرا پشکسوتان وحامیان سلامت دهان با طراحی طرح های بدون کارشناسی سلامت دهان ودندان کشور را به مخاطره می اندازند؟

اگر قرار است دکنرای دندانسازی راه اندازی شود، دیگر نیازی به تخصص پروتز دندانی نمی باشد، پس لابراتوار دندانسازی عملا تعطیل خواهند شد. این دکتراهای دندانسازی کار کلنیکی را انجام خواهند داد. پس فرقی با دندانپزشکان نخواهند داشت! در نهایت در آینده بعد از علوم پایه دندانپزشکی هر دانشحو رشته خاصی (ترمیمی، جراحی، پروتز ...) را می گذراند نیازی به تخصص نخواهد بود. پس شعار پیشگیری سلامت دهان و دندان را عملا به «درمان مقدم برپیشگیری است» ترجیح داده ایم و می دهیم! پوسیدگی دندانی غوغا می کند! مسئولین و متولیان سلامت دهان تفکر خود را برای کاهش DMFT و dmf ...
بکار گیرند نه افزایش دانشکده های دندان پزشکی و راه اندازی رشته های جدید که عملا درپیشگیری دندان پزشکی و سلامت دهان اثر منفی خواهد گذاشت.
دکتر محمد بیات رییس دانشکده دندان پزشکی تهران شد
 
ضمن عرض تبریکِ انتصاب شایسته استاد فرهیخته، مدیر و مدبر، جناب دکتربیات، به سمت ریاست دانشکده دندانپزشکی تهران، امیدوارم وزیرمحترم بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، به انتصاب ریاست دانشگاه های علوم پزشکی ....نیزاقدام انقلابی، افراد لایق وشایسته وکارگشا را به سمت ریاست دانشگاه های عاوم پزشکی استان های باقی مانده انتخاب نمایند، تا سلسله خانوادگی ریاست شبکه شهرها خاتمه یابد و سیاست وزیرمحترم که تاکید جدی به پیشگیری، آموزش وتقلیل مراجعین مراکز بهداشتی ودرمانی است، محقق شود
تسلیت به آقای دکتر آیرج کی پور, درگذشت مادر همکارمان دکتر آیرج کی پور
 
استاد گرامی جناب آقای دکتر کی پور
با کمال تأسف باخبر شدیم مادر گرامیتان دار فانی را وداع گفت. این مصیبت را به شما و سرکار خانم دکتر میترا میرمحمدی وخانواده محترمتان تسلیت عرض می نمایم و از خداوند متعال برای متوفی طلب مغفرت و برای خانواده محترمتان صبر جمیل مسئلت می نمایم
دکترهنرمندجوانبخت
رئیس اداره سلامت دهان از افزایش شدید پوسیدگی در دوره ریاست خود خبر داد
 
کدام ارگانها، متولیان سلامت دهان هستند! که پوسیدگی دندانی فغان می کند؟
یک روز اداره سلامت دهان در وزارت بهداشت مستقل عمل می کند روز بعد زیر نظر واحد دیگری قرار می-گیرد. برنامه پیشگیری در وزارت بهداشت فقط یک شعار است. در طول یک دهه اخیر برنامه های گوناگونی جهت پیشگیری از پوسیدگی های دندان به ظاهر انجام شده است و بودجه هایی هم صرف گردیده است. ولی کدامین مثمرثمر بوده است؟
تغذیه دانش آموزان مهمترین عامل در رشدونمو، استعدادیابی و پوسیدگی دندانی را دارد. امروزه بوفه مدارس پر از تنقلات غیرتغذیه ای (فاقد ارزش غذایی) می باشند. تبلیغات تلویزیونی از طرف دیگر و مهر استناندارد وزارت بازرگانی مزید بر علت می باشد.
آیا بررسی سلامت دهان و دندان و تعیین (DMFT) توسط افراد غیرمسَول و ناکارآمد همراه با ارایه گزارش آنچنانی به (EMRO)، افزایش دانشکده های دندان پزشکی و عدم برنامه-ریزی صحیح مشکل پوسیدگی دندانی را در کشور برطرف خواهد نمود. اگر اداره سلامت دهان دندان در طول این سه دهه برنامه شهر بدون پوسیدگی دندانی به مرحله اجرا در میآورد، دیگر (DMFT) سیرصعودی پیدا نمی کرد. به افزایش دانشکده دندانپزشکی نیاز نبود.
در حال حاضر با توجه به بودجه ریالی و انسانی که در اختیار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد. حداقل تفکر مدرسه بدون پوسیدگی در استانها را به مرحله اجرا در آورده و نهادینه کنند.

دکترهنرمند جوانبخت
چرا از انتصاب ها تعجب می کنید و شوکه می شوید؟!, داستان دنباله دارِ انتصاب ها در پست مدیریتی علوم پزشکی
 
چرا ازانتصاب هادرپست مدیریتی علوم پزشکی تعجب می کنید و شوکه می شوید؟!

از مدیران ما به صورت تصادفی و عموما نه بر اساس شایستگی بلکه به واسطه ارتباطات در جایگاه خود قرار می گیرند، مرتب در حال تبلیغ و تحقق امور کوتاه‌مدت هستند که جنبه نمایشی و ظاهری آن بیشتر است.
وقتی که افرادبی تجربه وغیرمدیرسرپرست اداره شود
پیامدهای که خواهد داشت که اکنون در دانشگاه علوم پزشکی.....درحال انجام است
1-خلاقیت مخرب برای تداوم مدیریت
2-به کار گیری زیرمجموعه بی تجربه وناکارامد
3-حاشیه راندن افراد مجرب وکارامد درمجموعه سازمانی
4-ظاهرسازی وچاپلوسی اعتماد به نفس زیر مجموعه برای حفظ بقا با دروغ های آنچنانی
5-لذت بردن زیرمجموعه از امکانات مالی ماموریت واضافه کاری.....
6-وارونه جلوه دادن واقعیت
پس چه باید کرد......
چرا شرکت در گنگرها منع قانونی دارد؟
 
سالانه حدودا بیست گنگره و بازآموزی دندان پزشکی در کشور برگزار می شود بیشترین شرکت کننده شاغلان رسمی، قراردادی و طرحی می باشند برگزار کنندگان گنگره ها رسما به دانشگاهای علوم پزشکی اعلام می کنند که این عزیزان از آخرین دست آوردهای علمی وعلم روز بهره مند شوند، متاسفانه بعضی از مسُولین نه تنها به اطلاع واجدین شرایط نمی رسانندبلکه مانع شرکت این افراد می شونند؟!
علت:
1-مسولین واحدها علمی نیستند
2-انتخاب مسولین سلیقه ای بوده
3-مسولین رغبت به گفتگووتامل انتقاد راندارند
پیشنهاد: واجدین شرایط حداقل درپنج گنگره بدون احتساب مرخصی شرکت نمایند .
از بین واجدین شرایط مسولین واحدها انتخاب شوند. برگزار کنندگان گنگره درنشت رسمی این معظل را برطرف نمایند تاتمامی افراد ازاخرین پدیده علمی بهره مند شوند .
تغییر رشته از پزشکی به دندان پزشکی, پزشکی بهتر است یا دندان پزشکی؟
 
شما چندین مسئله را عنوان کرده اید و برسر دوراهی قرار گرفته اید؟ رشته های علوم پزشکی گرفتن آلام و درد مادی، معنوی وروحی بیمار می باشد. اگر رشته پزشکی یا دندان پزشکی را بخاطر اندوختن سرمایه و مسایل مادی انتخاب کرده اید چه بهتر انصراف داده در بازار دنبال کسب کار مناسب و پر درآمد بگردید! هر دو رشته بهتر هستند جهت اریه خدمت به قشر محروم وکم د رآمد. هر دورشته استرس زا هستند رفع استرس شما بستگی به علم و تبحر در رشته مربوطه و علاقه شما بستگی به هدف اصلی و نوع خدمت خواهد داشت ودر مورد تغییر رشته بخاطر اختلال شخصیتی شما نمی توان اظهار نظر کرد با مشاورین دانشکده ومسئول آموزش دانشکده خودتان مشاوره کنید!؟
جشن روز دندان‌پزشکی در ارومیه
 
روزدندان پزشکی برای اولین بار در کشورامسال بعداز30سال چگونه برگزار شد؟اردبیل!! تهران؟
درکشورهای مختلف روز به خصوص روزدنداپزشکی نامگذاری شده است اگرچه در کشور های مختلف روز های متفاوتی به عنوان روز دندان پزشک است اما 9 فوریه «روز جهانی دندان پزشک» است. انجمن دندان پزشکی آمریکا و فدراسیون بین المللی دندان پزشکی اف دی آی نیز روز 12 سپتامبر را به عنوان «روز جهانی بهداشت دهان و دندان» انتخاب کردند. به عنوان مثال درآمریکا 6 مارس «روز دندان پزشک» و ماه فوریه، ماه «بهداشت دهان و دندان کودکان» است درایران روز24 دیماه روزدندانپزشک بود، بعداز انقلاب به دلیل کمبود دندانپزشک درکشور روز23فروردین روزتصویب بهداشتکار دهان دندان وتامین نیازهای دندانپزشکی کشورنامگذاری گردید، که مورداستقبال دندانپزشکان قرار نمی گیرد؟اکثردنداپزشکان درشهرهای نه چندان بزرگ،آدرس تاحتی قیافه همدیگر را نمی شناسند!ورغبتی نیز جهت شرکت درمراسم هاومعادین ازخودنشان نمی دهند،امسال برای اولین باردرشهرهای مختلف روزدندانپزشکی باشرکت اقلیت دندانپزشکان برگذار گردید. اما برای اولین باردرشهراردبیل باهمت انجمن دنداپزشکی ایران شاخه اردبیل وریاست محترم دانشکده دندان پزشکی اردبیل روزدندانپزشکی درسالن دانشکده بااستقبال مسُولین دانشگاه علوم پزشکی ،دانشجویان وسایرگروهای پزشکی ودنداپزشکان شاغل و شعراء بنام استان ،انجمن دندانپزشکان عمومی شاخه اردبیل ،استقبال اندک مطب داران غیرشاغل مراسم باشکوه وبی نظیر برگذار گردید.که این نودبخش سال های آتی خواهد بودکه از هم اکنون برنامه ریزی جهت سال آینده درسالن بزرگتر انجام گردد که استقبال سال آینده بی نظیر خواهد بود.
دکترهنرمند جوانبخت
روز دندان پزشک، روز دندان پزشکی, 23فروردین, 24دی یا روزی دیگر؟
 
روز دندان پزشکی بر دندان پزشکان مبارک!
انجمن دندان پزشکی ایران اعلام کرده روز دندان پزشکی باشکوه تر برگزار خواهند کرد ایا مقدمه این برنامه باشکوه برنامه ریزی گردیده است؟ یا باز هم تعداد اندکی شرکت خواهند نمود! ودررسانه ها نیز گزارش نخواهد شد..چرا دندانپزشکان درمشارکت های عمومی وجشن ها کمتر رغبت نشان می دهند؟ اگر امتیاز ها ملاک نبود گنگره ها نیز کم رنگ تر می شد در این روز باید یکی از ارکان پیشگیری و ترویج بهداشت دهان ودندان، یک شعار ملی برای هم وطنان نوید بخش باشد تا مردم این روز فراموش شده را همیشه به یاد داشته باشند.جای تاسف است اقشار پزشکی نیز از این روز بی خبر هستند بنابراین باید کار زیر بنایی کرد،این روز تا حتی در سال نامه ها...نیزدرج نشده است علت چیست؟ این همه گنگره ها و جلسات وباز آموزی های دندان پزشکی نتوانسته است روز دندانپزشکی را به اقشار پزشکی و دندانپزشکی اعلام نمایند که این روز مهم چه روزی است امیدوارم امسال بتوانیم این روز را با شکوه تر و هدف دار برگزار نموده نوید بخش سال های اتی برای گرهمایی اکثر قریب به اتفاق شرکت دندانپزشکان جهت ارتقاء کیفیت ترویج فرهنگ بهداشت دهان و دندان دربین اقشار جامعه باشد.
روز دندان پزشک، روز دندان پزشکی, 23فروردین, 24دی یا روزی دیگر؟
 


چرا روز دندانپزشکی فراموش می شود؟!
روز 23 فروردین روزدندان پزشکی نام گذاری شده است چرا این روز مهم در بین دست اند کاران به فراموشی سپرده می شود یا مراسم رفع تکلیف را انجام مدهند؟ جامعه دندان پزشکان کشور، با جمعیتی افزون بر22هزار نفر و با خلوص نیت و آراسته به دانش و مهارت روز و نوین، در خدمت سلامت مردم وجامعه قرار دارند. برنامه های پیشگیری از بیماری های دهان و پوسیدگی دندانی به خصوص درکودکان زیر 12 سال امر مهمی است چه برنامه هایی که در محدوده کار آموزش و پرورش داریم که اجرای کامل برنامه دندان 6 برای کودکان زیر12 سال در دستور کار بطور کیفی با امار ارقام واقعی دردست داشته باشیم .که نیاز به توجه وبرنامه ریزی مدون دارد و این وظیفه و مسوولیت بیش از همه بر عهده دولت و دستگاه های متولی سلامت می باشد، روز دندانپزشکی یا هفته دندان پزشکی برای گرد هم آمدن جامعه دندان‌پزشکی و تبادل نظر پیرامون حل مسائل و مشکلات معظل دندان پزشکی که گیربانگیر جامعه ما شده است و روز به روز بر مشکلات افزونتر می گردد می باشد. مسؤولین و برنامه‌ریزان کشور قاعدتاً باید قبل از تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی، نظر مشورتی صاحبان این رشته‌ها را دریافت نمایند، مراسم هفته دندان پزشکی فرصت مناسبی است برای بیان مسائل و مشکلات و تبادل نظر و چاره‌اندیشی و برنامه ریزی مدون و داز مدت در زمینه پیشگیری باشد نه اینکه مدیری تغییر سمت دهد همه برنامه ها نیمه تمام رها شود؟!
دکتر هنرمند جوانبخت

انتقاد از طرح فارسی نویسی نسخ پزشکی
 
نسخه نویسی بزبان فارسی کدامین مشکل راحل خواهد نمود

خط فارسی اکثر پزشکان خوانا نبوده ،ازیک کلمه فارسی چندین تعبیر می توان کرد. از طرفی با داروهای وارداتی چه تدبیری اندیشده اند، دکترداروساز نیاز نخواهیم داشت، بیمار دیگر نیازی به مراجعه پزشک نخواهد داشت، خودسرانه خوددرمانی خواهدکرد و مصرف بی رویه دارو و حیف و میل دارو و هزینه گزافی درآینده بیماران متحمل خواهندشد. مگر یادمان رفته است زمانی که اطلاعات دارویی بزبان معمول درسال 63 عرضه بازار شد. در هر خانواده دکترهای ساختگی و تجویز های بی رویه داروها مواجعه شدند و در نهایت مجبور به جمع آوری کتاب های فوق شدند. بیایید فرهنگ الگوی مصرف دارو و نحوه مراجعه به پزشک، بالا بردن اطلاعات بیمار در مورد عوارض جانبی داروها ،ارجاع های بی رویه که پزشکان تیم سلامت هم زیر سوال برده است و نحوه نسخه نویسی و نسخه خوانی دردانشگاه متاسفانه فراموش شده است! نسخه نویس به زبان فارسی یعنی فرد غیر پزشک هم می تواند برای خود و دیگران نسخه و تجویز دارو نماید!؟

دکترهنرمند جوانبختIP: 31-59-223-52.rasana.net
ملاک تعیین و معرفی پیشگامان, چگونه افرادی به عنوان «پیشگام» معرفی شوند؟
 
درود برایردن که کار ارزنده ای رادرجمع آوری نظرات جهت پیشگامان راشروع کرده است.

درود بر افردی که دراین نیت خیر شرکت می کنند نظرات ارزنده را برمی شمارند. انتخاب 6معیارمبتنی بر معیاری باشد که کوشش فراوانی دراحیاء رشته دندانپزشکی درکشور وخدمت رسانی به مردم بس کارهای ارزنده وشایسته ای انجام داده اند. آیا ریاست دانشکده بودن، عضو انجمن بودن، استاد بودن،مولف بودن، پیشنهاد افزودن دانشکده ودانشجوی دندانپزشکی.... کفایت می کند؟ پیشگام کسی است کارخاص او مشکلی ازمعظلات دندانپزشکی کشور را که گریبانگیر جامعه شده است حل وفصل نموده است ،ومنجر به تحول اساسی و چشمگیر شده است. طرح وبرنامه ها که داده می شود درنصف راه رها می شود.پیشگامانی که اختراع،برنامه های آموزشی وفرهنگی،علمی،مدیریتی،پیشگیری، برقراری همفکری ونظم دربین تعدد انجمن ها، در حرفه خاص دندانپزشکی ارایه داده اند.واین طرحها هنوز قابل اجراو زبان زد عام وخاص بوده ،وبه نفع کل اقشار جامعه ما که ازخدمات دندانپزشکی محروم مانده اند، منجر شده باشد. جه بسا افرادی هستند که خود را معروفی نکرده باشند، ولی کار شایسته و ارزنده ای کرده باشند. این افرادخودشان را معرفی کنند و افرادی بی طرف تعیین شوند تا پیشگامان واقعی مشخص شوند.

باتشکر فراوان اززحمات بی دریغ پرتلاش ایردن، دکترهنرمند جوانبختIP: 31-59-223-52.rasana.net
ملاک تعیین و معرفی پیشگامان, چگونه افرادی به عنوان «پیشگام» معرفی شوند؟
 
مدیر محترم ایردن
حسن انجام خدمت شما برکسی پوشیده نیست ولی هرروزانجمن یا به اصطلاح اتحادیه های دندان پزشکی افزون می گردد و همه دریک جهت حرکت می کنند. آموزش های دندان پزشکی پیشگیری را با دریافت مبالغی اجرا می کنند، کمیت را بر کیفیت و درمان را برپیش‌گیری ترجیح می دهند.
چه لزومی داشت این همه انجمن تشکیل شود؟
اگرسالانه سه گنگره مفید درتمام جوانب برگزار می شد، نیاز علمی دندان پزشکان را کفایت می کرد.
آایا این همه طالبان پروتز به چه دلیل است؟
آمار پوسیدگی دندانی فغان می کند! آیا این همه هزینه های دندان پزشکی غیرمنطقی برای چیست؟
درکجای پیشگیری واطلاع رسانی وبالابردن اطلاعات دندان پزشکان ومردم جا گرفثه ایم؟
آیا به جز ایراد گرفتن ومَن مَن گفتن وطرح و نظردادن، در عمل صادقانه عمل کرده ایم؟!
پس تا کی؟!
بیایید دندان پزشکان دلسوز را شناسایی نموده، انجمن خیرین دندان پزشکی واقعی وطالبان خدمت را تشکیل دهید وماهانه در یکی ازاستان ها، بدون طمع، جلسات خدمت رسانی وپیش‌گیری را درعمل اجرا و بیلان کار واقعی به مجامع بین المللی و مردم ارایه نمایم تا معطلی برای خدمات دندان پزشکی را کاهش دهیم و از نیاز به فزونی یافتن دانشکده های دندان پزشکی و شعارهای بدون عمل رهایی یابیم
هنرمند جوانبخت
صفحه: 1