کنگره1 جامعه دندان پزشکان ایران 
تاریخ برگزاری: 27 تا 30 شهریور ماه 1342
محل برگزاری: دانشگاه تهران
افتتاح با بیانات دکتر صالح رییس وقت دانشگاه تهران

jamee1-1.jpg
هیأت اجرایی
سرپرست کمیته کنگره: دکترفریدون فرزین
اعضاء کمیته کنگره: دکتر حسین نواب، دکتر جعفر دادمنش، دکتر گاگیک، دکتر آرنولد برناردی، دکتر هاشمی، دکتر فرارونی، دکتر آزادی، دکتر جاوید

پیام دکتر جهان‌شاه صالح رئیس دانشگاه تهران
تشکیل کنگره دندان پزشکی و اجتماع گروهی از دندان پزشکان و متخصصین این امر مورد تأیید و موجب خوشوقتی و مسرت دانشگاه تهران است زیرا یکی از هدف هایی که همواره باید مورد توجه دانشگاه باشد ایجاد جلسات بحث و فحص علمی و تشکیل سمینارهای حرفه ای و تخصصی  و انعقاد کنگره ها و کنفرانس های گوناگون است که موجب ارتقاء سطح معلومات طالبان علم خواهد بود.
درست است که وظیفه اصلی و اساسی دانشگاه تربیت متخصصین کار آزموده و تحصیل کرده و لایق در تمام رشته ها و شئون می باشد ولی هرگز نباید صدور شناسنامه و تسلیم آن به فارغ التحصیلان را مرحله پایان وظائف دانشگاه دانست بلکه پیوسته باید درهای این کانون بزرگ علم و معرفت را به فارغ التحصیلان باز نگه داشت و به وسائل گوناگون آنان را در مسیر تحولات شگرف و ترقیات روز افزون دنیای عظیم و صنعت که امروز چهار اسبه به پیش می تازد قرار داد و تازه های علم و ادب و هنر و فرهنگ بشری را به آنان عرضه داشت و قدم به قدم آنان را با پیشرفت های جهان به پیش برد و چون نقش این رهبری و ارشاد را دانشگاه باید به عهده بگیرد ناگزیر هرگونه کوششی که در جهت تشکیل جلسات علمی و کنگره های تخصصی و حرفه ای معمول گردد ارزنده و به جا خواهد بود. شک نیست که یک فرد پژوهنده و محقق هرگز به تنهایی قادر نخواهد بود و فرصت آن را نخواهد داشت که به تمام منابع و مآخذ علمی مربوط به کار و رشته خود مراجعه کند و در جریان کلیه تغییرات و تحولات آن قرار گیرد.
بنابراین چند تن از علاقه مندان به تحقیق  تتبع در زمینه های مختلف حرفه و رشته خود می پردازند و نتیجه زحمت و و حاصل کار خود را در سمینارها و کنفرانس ها و کنگره ها ارائه می دهند و نظرات آنان مورد بحث و فحص و نقادی اربابان علم و دانش قرار می گیرد و سرانجام از خرمن انبوه معلوماتی که باین ترتیب فراهم آمده است مشتاقان و علاقه مندان خواهند توانست خوشه های باروری برگیرند و یقین داشته باشند که در جریان قسمتی از پیشرفت های زمان خود قرار گرفته اند.
برای انجام چنین برنامه ای و رسیدن به چنان نتیجه ای بدون شک دانشگاه واجد شایستگی و صلاحیت کامل است و مرکزی وزین و قابل اعتماد به شمار می رود. خاصه آن که گروهی از دانشجویان سابق که هریک امروز در اجتماع مقام و موقع خاصی احراز کرده اند به این وسیله می توانند با استادان دیروز و همکاران امروز خود بار دیگر تماس بگیرند و با نشان دادن ارزش وجودی خود به معلمان خویش بفهمانند رنجی را که برای تعلیم آنان تحمل کرده اند بیهوده نبوده و نهال های پرثمر و بارور امروز حاصل دسترنج دیروز آنان است. گذشته از این، قاعده دیگری را که برای تشکیل کنگره های علمی می توان برشمرد ایجاد عرضه رقابتی است در مطالعه و تحقیق که بین پژوهندگان به وجود می آید و خود کمک موثرو مفیدی است به آشکار شدن حقایق و مکشوف شدن بسیاری از اسرار و ابهامات. در چنین شرایطی دانشگاه می تواند برخود ببالد که در قبال کسانی که تشنه دانستن هستند و میل دارند پس از پایان تحصیلات خود نیز به وسیله دانشگاه به آموختن و ترقی دادن سطح معلومات خود ادامه دهند به نحو مطلوب وظیفه خویش را انجام داده و توفیق فراوان بدست آورده است. ولی این توفیق زمانی کامل تر و پر ارزش تر خواهد بود که نتایج مطالعات و مذاکرات سمینارها و کنفرانس ها و کنگره ها و عصاره تحقیقات و تتبعات فضلا و دانشمندانی که عرضه شده است تماما در مجموعه هایی گرد آوری و منتشر شود و در دسترس کلیه کسانی که فرصت شرکت در جلسات را نکرده اند قرار گیرد و حتی چه بهتر خواهد بود که هریک از دانشکده ها دیا رشته ها نشریه های علمی خاص خود را داشته باشند و افکار و اندیشه های تازه و بدیع را در آن انتشار دهند و در دسترس تمام علاقه مندان بگذرند.
امید است کنگره فعلی جامعه دندان پزشکی ایران که در محیط علمی و دانش پرور دانشگاه برگزار می گردد بتواند در تمام این موارد گامهای بلندی بردارد و نتایج گران بها و درخشانی به بار آرد و نمونه و سرمشق مفیدی برای سایر رشته‌ها و حرفه های دانشگاه تهران قرار گیرد و یکایک شرکت کنندگان در کنگره بتوانند ارمغانی پر ارزش در افزایش دانش خود از این جلسات بدست آورند.
دکتر جهان شاه صالح

jameeh-dandanpezeshki-cong1.jpg

پیام رئیس کنگره 
به نظر اینجانب تشکیل این کنگره نه تنها از حیث تجربیات و اطلاعاتی که بنیان گذاران آن در دوران فعالیت خود به دست آورده و پیشنهاداتی که در راه تکامل و پیشرفت دندان پزشکی  داده اند در میان همکاران گرامی  دارای اهمیت است بلکه در  جهتی دیگر نیز آن را اهمیتی بیشتر و ارزشی زیادتر می باشد. این ارزش بیشتر و اهمیت زیادتر همانا تماس مستقیم و دائمی همکاران با یکدیگرو رابطه آنان با دانشکده است زیرا این تماس و رابطه در نتیجه خود صمیمیت و دوستی فیمابین بوده و بر اثر همین دوستی و صمیمیت راه پیشرفت کار و توسعه عمل و بلاخره رسیدن به کمال مطلوب که بلا شک طی مدارج عالی تری است سهل و هموار خواهد گردید.
تشکیل این کنگره مایه افتخار و سربلندی جامعه دندان پزشکان ایران است و چون شخصا از فعالیت اعضاء آن اطلاع کامل دارم یقین می دانم که انشالله تعالی بر اثر سعی و اهتمام جامعه دندان پزشکان ایران تقریباً یکی از جلسات کنگره بین المللی دندان پزشکان در تهران تشکیل خواهد شد.
موفقیت همکاران عزیز را همواره از درگاه خداوند بزرگ مسئلت می نمایم.
دکتر محسن سیاح

پیام جامعه دندان پزشکان ایران
جامعه دندان پزشکان ایران افتخار دارد که برای اولین بار در کشور کنگره دندان پزشکی را تشکیل می دهد تا گروهی از همکاران میهن ما گرد هم آمده و نتیجه مطالعات و نظرات علمی خود را در میان گذارند. امید می رود که با شور و بحث در مطالب علمی و تجربی، قدم مثبتی در راه حفظ سلامتی مردم برداشته شود و چاره های بهتر و تازه تری برای عوارض ناشناخته پیدا گردد.
با در نظر گرفتن این که بیش از یک قرن از تاریخ تشکیل اولین کنگره دندان پزشکی در بعضی از کشورهای مترقی می گذرد می توان به اهمیت و لزوم تشکیل چنین کنگره ای در کشور ما پی برد. مسلم است که برگزاری اولین کنگره دندان پزشکی در ایران به علت عدم تجربه و اشکالات فراوان، بدون نقص نخواهد بود به خصوص که برنامه های آن در فرصت کوتاهی تنظیم آماده اجرا شده است. جامعه دندان پزشکان ایران انتظار دارد که همکاران گرامی نقائص موجود را به نظر اغماض نگریسته و پیشنهادات اصلاحی خود را پس از ختم جلسات کنگره کتباً به دفتر جامعه اطلاع دهند تا مورد توجه واقع شود.
امید است کنگره بعدی که در سال آینده تشکیل خواهد گردید با تشریک مساعی بیشتر و معاضدت کلیه علاقه مندان برگزار و از نظر علمی ارزنده تر و خالی از هرگونه نقص باشد. جامعه دندان پزشکان ایران از اولیاء دانشکده دندان پزشکی و عموم همکارانی که با کمیته کنگره همکاری نموده و وسایل تسهیل برگزاری اولین کنگره دندان پزشکی را فراهم نموده اند صمیمانه سپاس گزار است.
دبیر جامعه دکتر حسین نواب

jamee1-2.jpg

jamee1-3.jpg

jamee1-4.jpg

jameeh-dandanpezeshki.jpg