شعار کنگره 49: دندانپزشکی امروز باید ها و نباید ها

 

  كنگره 49 انجمن دندان پزشكي ايران 15تا18اردیبهشت1388- مرکز همایش های برج میلاد-تهران
photo, آلبوم عکس همایش دندانپزشکی ایران review، نظرات درمورد همایش دندانپزشکی ایران news، اخبار و گزارشات همایش دندانپزشکی ایران
آلبوم عکس کنگره49
نظرات درمورد کنگره49
خبرهای کنگره49

Cong49_logo.jpg
 
در حال بارگذاری برای پخش
  دکتر محمد جعفر اقبال - 28 فروردین 1388
30:33
آوانماهای کنگره 49 انجمن دندان پزشکی ایران
متأسفانه به دلیل اشکالات بسیار در کتابچه خلاصه مقالات، مدیران این همایش حاضر به ارائه خلاصه مقالات به ایردن برای انتشار آن نشدند.
مدیران اجرایی:
رییس کنگره
دکتر محمد جعفر اقبال
دبیر اجرایی دکتر علی تاجرنیا
مسئول کمیته مالیدکتر غلامرضا غزنوی
دبیر نمایشگاه مواد و تجهیزاتدکتر حسن رزمی
مسئول کمیته ارائه پوستردکتر محسن امین سبحانی
مسئول کمیته رفاهی دکتر بهروز فارسی
دبیر کمیته علمی دکتر محمد جعفریان
مسئول کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات
دکتر مصطفی فاطمی
مسئول کمیته ثبت نام دکتر سولماز اسکندریون
مسؤول کمیته بین الملل
دکتر کاوه سیدان
مسئول کمیته تشریفاتدکتر مریم کلالی پور
مسئول کمیته سمعی بصریدکتر آرش زاهدی
مسئول کمیته انتشاراتدکتر آیرج کی پور
مسئول کمیته امور اجرایی پانل هادکتر علیرضا رحیمی فر
مسئول کمیته انتظاماتدکتر شفیع جعفری
مسئول کمیته پشتیبانیدکتر علی داودی
 اعضای هیأت مدیره
دکتر محمد جعفر اقبال
دکتر غلامرضا غزنوی
دکتر محمدرضا طاهریان
دکتر احمدرضا طلایی پور
دکتر محمد جعفریان
 اعضای شورای علمی
دبیر علمی کنگرهدکتر محمد جعفریان
آموزش ایمپلنتدکتر محمد بیات
مسئول کمیته پوستردکتر محسن امین سبحانی
آسیب شناسی دهاندکتر پوریا مطهری
ارتودنسیدکتر عبدالرحمان شوکت بخش
اندودانتیکسدکتر کاظم آشفته یزدی
بیماری های دهاندکتر مهناز صاحب جمعی
پروتزهای دندانیدکتر کاوه سیدان
پریودانتیکسدکتر پیمان شهیدی
دندان پزشکی ترمیمیدکتر حسن تراب زاده
جراحی فک و صورتدکتر حسین مرتضوی
رادیولوژی دهان و فک و صورتدکتر مسعود ورشوساز
دندان پزشکی کودکاندکتر قاسم انصاری
آموزش تکنیسین پروتزدکتر رضا افتخار آشتیانی
آموزش بهداشتکارانخانم نوشین سهرابی

هزینه برگزاری یک کنگره علمی، آهی فروخفته!    دکترآیرج کی پور

congress49_poster.jpg

مصاحبه با دکتر جعفر اقبال، رئیس کنگره49 انجمن دندان‏پزشکی ایران
دکتر محمد جعفر اقبال به عنوان رییس کنگره چهل و نهم برگزیده شده است. او فارغ التحصیل دندانپزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی است و تخصص خود را در رشته اندودانتیکس از دانشکده دندانپزشکی مشهد گرفته، دکتراقبال هم اکنون استاد دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی بوده و در مراکز تحقیقات علوم دندانپزشکی و اندودانتیکس مشغول به کار است. او درباره پذیرش مسئولیت کنگره چهل و نهم می گوید:
«برایم باعث افتخار است که به عنوان رییس کنگره چهل و نهم برگزیده شده ام. از همکاران به خاطر این که به من اعتماد کرده و چنین وظیفه ای را به عهده ام گذاشته اند، بسیار متشکرم. فکر می کنم به عهده گرفتن مسئولیت و تلاش برای پیشبرد اهداف این انجمن صنفی و علمی که قریب به نیم قرن سابقه دارد یک وظیفه است. خوشبختانه بسیاری از اساتید و پیشکسوتان محترم در جمع انجمن حضور داشته و توفیق بهره برداری و استفاده از تجربیات آنان برای جامعه دندانپزشکی وجود دارد.»
در این گفتگو دکتر اقبال از چند و چون برگزاری کنگره می گوید:

- همکارانتان در برگزاری کنگره چه کسانی هستند آنها را چگونه انتخاب کردید؟
بار اصلی کنگره برعهده شورای برنامه ریزی و مدیریت کنگره است. این شورا مرکب از 7 نفر از اعضای هیات مدیره متشکل از آقایان دکتر غزنوی، دکتر تاجرنیا، دکتر طاهریان، دکتر طلایی پور و آقایان دکتر جعفریان، دکتر رزمی و اینجانب است. جناب دکتر جعفریان که سوابق علمی و آموزشی درخشانی دارند مسئولیت کمیته علمی را به عهده گرفته اند. دکتر رزمی که در نظم و مدیریت نام بلندی دارند مسئولیت برگزاری نمایشگاه مواد و تجهیزات را عهده دار هستند و جناب آقای دکتر تاجرنیا هم مدیریت کمتیه اجرایی را عهده دار شده اند. این بزرگواران بر من منت گذاشته و پیشنهادم را برای همکاری و همراهی پذیرفتند.

- تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟
جلسات متعددی برگزار شده است. کمیته علمی که مرکب از روسا و یا از نمایندگان انجمن های علمی است، چند جلسه داشته اند و یکساعت برنامه علمی طراحی شده است. فراخوان برای مقالات علمی داده شده و دوستان مرتب و منظم پی گیر برنامه های تدوین شده هستند. جناب آقای دکتر رزمی کارهای موثری در حوزه برگزاری نمایشگاه انجام داده اند و کارها با نظم و دقت دنبال می شود. فعالیت های اجرایی نیز آغاز شده است. مسئول کمیته ها انتخاب و منصوب شده اند و طبق برنامه ریزی انجام شده پیش می رود.

- آیا زمان کوتاه چند ماهه میان برگزاری بین کنگره 48 و 49 تاثیر منفی بر فعالیت های کنگره 49 ندارد؟
کم بودن فاصله بین دو کنگره مشکل بزرگی برای ما است و زمان بسیار کمی برای برنامه ریزی و اجرا داریم. به خصوص که ما پایان سال و تعطیلات سال نو را نیز پیش رو داریم اما فکر می کنم باید با تلاش بیشتر این کاستی را جبران کنیم. ظاهراً هیات مدیره برای اصلاح بی نظمی در زمان کنگره ها و به اجبار این تصمیم را اتخاذ کرده که من نیز به این تصمیم احترام می گذارم و البته معتقدم در برگزاری کنگره 49 سربلند خواهیم بود.

- محتوای علمی و آموزشی کنگره چگونه است؟
واقعیت این است که هنوز به مهلت نهایی فراخوان مقاله نرسیده ایم. اما در کمیته علمی بحث شده است که برنامه ریزی ها بر مبنای نیازهای علمی دندانپزشکان انجام شود. با چند نفر از اساتید و دانشمندان تراز اول دنیا مذاکره شده و امید داریم برنامه ها به ترتیبی پیش برود که حضور اساتید میسر شود، البته باید بگویم که خوشبختانه اساتید و سخنرانان بسیار خوبی در دانشگاه های کشور وجود دارند که وجودشان برای گسترش علم مغتنم و مفید است.

- آیا در این کنگره مانند کنگره سال قبل بخش پوستر هم دارید؟
بله چند سالی است که به بخش پوستر در اکثر سمینارها و کنگره های بزرگ دنیا بیشتر توجه می شود. در کنگره چهل و هشتم جناب آقای دکتر امین سبحانی مسئولیت و مدیریت این مهم را به عهده داشتند که این یکی از نقاط قوت کنگره 48 بوده است. من از ایشان خواهش کرده ام که این مسئولیت را در کنگره چهل و نهم نیز به عهده داشته باشند. بنابراین اطمینان دارم با وجود ایشان و استقبالی که از ارائه پوستر شده است این بخش نیز آبرومند باشد.

- شعار کنگره چهل ونهم چیست و چگونه این شعار راانتخاب کردید؟
شعار کنگره «دندانپزشکی امروز بایدها و نبایدها» است. خدمات و علم دندانپزشکی تنوع بسیار زیادی دارد و مانند سایر علوم در دهه گذشته تغییر و تحولات شگفت آوری داشته است. با توجه به این دو واقعیت مهم کمیته علمی کنگره به این نتیجه رسید که شعاری را انتخاب کند که بیانگر این تحول بزرگ باشد و در عین حال در تشخیص و تصمیم گیری هایی که در مسیر درمان دارد با توجه به علم روز عمل کند. در این کنگره دندانپزشکان از آخرین تحولات علم دندانپزشکی آگاه می شوند. به نظر من بهترین کمک یک برنامه و کنگره علمی برای دندانپزشکان تشریح بایدها و نبایدها است. امید دارم این بحث ها دندانپزشکان را در کارهای علمی و عملی راهنمایی کند و باعث کاهش خطا و تشخیص طرح درمان و اعمال کلینیکی شود.

- برای ثبت نام همکاران چه تمهیدی اندیشیده شده است؟
مسئولیت کمیته ثبت نام کنگره چهل و نهم را سرکار خانم دکتر سولماز اسکندریون که از همکاران بسیار فعال و پرتلاش هستند پذیرفته اند اکنون امکان ثبت نام به وسیله اینترنت از طریق سایت انجمن وجود دارد. همچنین ایشان تلاش کرده اند که ثبت نام دندانپزشکان در شهرستانها از طریق شعب انجمن دندانپزشکی و دفتر انجمن امکان پذیر باشد. امیدوارم ایشان در اطلاع رسانی به موقع و مهیا کردنتسهیلاتی در روند ثبت نام موفق شوند البته تاکید همه همکاران در شورای برگزاری این بوده که ثبت نام حتی الامکان از طریق اینترنت انجام شود.
منبع

cong49_catalog.jpg