شعار کنگره 50: دندان پزشکی پیشرو در خاورمیانه

کنگره 50 انجمن دندان پزشکی ایران
مرکز همایش های برج میلاد- 21 تا 24 اردیبهشت 1389

در حال بارگذاری برای پخش

نظرات چند همکار درمورد کنگره 50 - آخرین لحظات برنامه
برای شنیدن مصاحبه های زیر، لطفاً روی مثلث وسط تصویر کلیک کنید
در حال بارگذاری برای پخش
مصاحبه با دکتر غلامرضا غزنوی، رئیس انجمن دندانپزشکی ایران

 
در حال بارگذاری برای پخش
مصاحبه با دکتر جعفر دادمنش، رئیس کنگره 50 انجمن دندانپزشکی ایران

فایل غیرمعتبر.
سخنان دکترعلی تاجرنیا درمورد کنگره 50 انجمن دندانپزشکی ایران

در حال بارگذاری برای پخش
مصاحبه با دکتر مرتضی مصفا

در حال بارگذاری برای پخش
مصاحبه با دکترها: محمود میران، غلامعلی هاشمی قوچانی، محسن امین سبحانی و عبدالجواد رحیم پور  درباره کنگره 50 انجمن دندان پزشکی ایران

در حال بارگذاری برای پخش
دکترحسن میرصالحیان - دندان‌پزشک، متخصص جراحی فک و دهان و صورت
عضو هیأت علمی دانشکده دندان‌پزشکی شاهد


اظهارنظرها در مورد کنگره 50
لطفاً نطرات خود را در زیر مرقوم فرمایید:
نام کامل*
ایمیل شما*
پیام*
کپچا
CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید تایپ کنید*album آلبوم تصاویر کنگره

اخبار کنگره
شورای اجرایی 
رئیس کنگره: دکتر جعفر دادمنش
دبیر اجرائی: دکترعلی تاجرنیا
معاون مدیر اجرایی: دکتر شفیع جعفری، دکتر مهدی جوان
مسئول کمیته علمی و روابط بین الملل: دکتر کاوه سیدان
اعضای کمیته امور مالی: دکتر غلامرضا غزنوی و دکتر احمدرضا طلایی پور
مسئول کمیته انتشارات وعضو کمیته امور مالی: دکتر محمدرضا طاهریان
 مسئول کمیته ارائه پوستر : دکتر محسن امین سبحانی
 مسئول کمیته نمایشگاه: دکتر حسن رزمی
عضو کمیته نمایشگاه: دکتر محمود میران
مسئول کمیته هماهنگی و برنامه ریزی: دکتر عبدالجواد رحیم پور
اعضای کمیته سمعی و بصری (آموزش با فیلم): دکتر آرش زاهدی و دکتر کمال الدین بلاغی مبین
مسئول کمیته ثبت نام: دکتر عباس دلورانی
عضو کمیته ثبت نام: دکتر سولماز اسکندریون
مسئول کمیته کارگاههای آموزشی علمی: دکتر مرتضی نشاندار
مسئول کمیته بهداشتکاران: خانم ژاله بحرینی
مسئول کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی: دکتر مصطفی فاطمی
مسئول کمیته انتظامات: دکتر شفیع جعفری
مسئول کمیته تشریفات و پذیرایی: دکتر مریم کلالی پور
اعضای کمیته اجرایی علمی: دکتر ندا امین زاده، دکتر نغمه امین زاده و دکتر فرخ زاد
اعضای کمیته ایمپلنت: دکتر محمد بیات و دکتر پدرام
اعضای کمیته تکنسین ها: دکتر مرتضی نیکوبذل، دکتر محمد حکمت و آقای نمازی
مسئول کمیته دانشجویان: دکتر علیرضا رحیمی فر
مسئول کمیته امور شهرستان ها: دکتر همایون فراست
اعضای امور اجرائی پانل ها: دکتر علیرضا رحیمی فر و دکتر افشین رحیمی فر
مسئول کمیته رفاهی فرهنگی: دکتر بهروز فارسی

کنگره انجمن دندان‍‍پزشکی ایران از قدیمی ترین همایش های علمی گروه پزشکی است
dadmanesh کنگره50 انجمن دندانپزشکی ایران
دکتر جعفر دادمنش برای سومین بار به عنوان رییس کنگره سالانه انجمن دندانپزشکی ایران برگزیده شده است.
از آغاز این انتخاب دکتر دادمنش در همه جلسات شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی کنگره 50 حضور فعال داشته و دارد.
هر سه شنبه ساعت 8 شب دکتر دادمنش در جلسه حاضر است و به دیگر شرکت کنندگان در جلسه هم اجازه نمی دهد در این جلسه از موضوعی به جز کنگره 50 سخن بگویند و معمولا جلسات را با خاطره ای از سال های دور، نکته ای نغز و یا شعری کوتاه اداره می کند.
دکتر دادمنش اکنون 78 ساله است. او سال 1335 در رشته دندانپزشکی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل و برای ادامه تحصیل در رشته پروتز عازم نیویورک شد.
استادی و مدیریت گروه پروتز دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران، مسوولیت برگزاری دوره های تخصصی دندانپزشکی، تنظیم آیین نامه های تخصصی برای اولین بار، دبیری جامعه دندانپزشکی ایران، ریاست آکادمی انجمن پروستودنتیست های ایران (در چند دوره)، عضویت در شورای مرکزی سازمان نظام پزشکی، سرپرستی کمیته های کنگره های پیشین (دو دوره)، تالیف پنج کتاب و صدها مقاله، عضویت در نهاد هایی چون انجمن دندانپزشکان آمریکا ،‌فدراسیون بین المللی دندانپزشکان ، کالج بین المللی دندانپزشکان، آکادمی استئواینتگریشن آمریکا از جمله فعالیت این دندانپزشک پیشکسوت است.
با دکتر دادمنش درباره برنامه هایش به عنوان رییس کنگره 50 و تجربه های گذشته در برگزاری کنگره گفتگو کرده ایم که می خوانید:

• شما از کنگره های نخستین که توسط جامعه دندانپزشکی برگزار شد، حضور فعال داشته اید، برایمان از تلاش هایی بگویید که برای برگزاری کنگره ها انجام می شد.
** اولین کنگره را جامعه دندانپزشکی ایران برگزار کرد که در رأسش دکتر فرزین، دکتر نواب و تعدادی از همکارانشان مثل دکتر افتخاری دکترآوانسیان،دکتربرناردی و دکتر رشتیان بودند، آنها آن زمان جلساتی در مطب دکتر تاج تشکیل می دادند، من تازه از خارج آمده بودم و به عنوان عضو افتخاری در این جلسات حضور داشتم، دکتر فرزین در یکی از جلسات پیشنهاد برگزاری سمینار دندانپزشکی را مطرح کرد. من با تجربه ای که از کنگره های کشورهای دیگر داشتم پیشنهاد برگزاری کنگره را دادم که بسیار استقبال شد و اولین کنگره دندانپزشکی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران برگزار شد.
در اولین کنگره مهمان خارجی هم دعوت شده بود و ریاست کنگره را دکتر نواب به عهده داشت. به همین ترتیب کنگره های بعدی برگزار شد و تداوم پیدا کرد. در متن فعالیت جامعه دندانپزشکی ایران که بعد به انجمن دندانپزشکی ایران تغییر نام داد، کنگره ها تداوم داشت وتا امروز که کنگره پنجاهم برگزار می شود، این فعالیت ها بطورمستمر بر اعتبار انجمن افزوده است.
تاکنون مقالات علمی بسیاری در این کنگره ها ارایه شده ، می توان گفت این کنگره از قدیمی ترین همایش های علمی دربین همایش های گروه پزشکی است. از گذشته تاکنون شخصیت های علمی مهمی مانند روسای FDI و ADA، سخنرانان برجسته ای مثل دکتر مسلر و دکتر شایرا در این کنگره ها شرکت داشتند و آموزه های بسیارخوبی ارمغان کردندتا امروز که رسیده ایم به سال 89 و کنگره در برج میلاد برگزار می شود.
• آقای دکتر شما قبلا هم رییس کنگره بوده اید، چند بار رییس بودید و آن زمان برگزاری کنگره سالانه چه تفاوت هایی از نظر کمی و نحوه برگزاری داشت ؟
** من در چهارمین و دهمین کنگره ریاست کنگره را بر عهده داشته ام. در آن زمان با همکاری دانشکده های دندانپزشکی علاوه بر اساتید داخلی از اساتید بنام خارجی دعوت می شد و برنامه های جنبی هم برای مهمانان خارجی ترتیب داده می شد مثل بازدید از مناطق دیدنی تهران و شهر هایی چون اصفهان و شیراز.

• از نظر تعامل با انجمن های دیگر برگزاری کنگره گونه بود؟
** تعداد روسای انجمن های معتبری که به عنوان سخنران از آسیا، اروپا و آمریکا در کنگره ها شرکت می کردند قابل توجه بود ولی شرکت کننده و مستمع خارجی نداشتیم.

• در آن زمان علاوه بر برنامه های سخنرانی کارگاه های آموزشی عملی هم داشتید؟
** آموزش عملی با شرکت سخنران خارجی نداشتیم ولی استادانی که پیشینه علمی خوبی داشتند هم به صورت عملی و هم کلینیکی و تصویری مقاله ارایه می کردند.

• فکر می کنید تاثیر این کنگره ها در ارتقای کیفیت علمی دندانپزشکی کشور چه بوده است؟
** به نظر من در کنار آموزش های علمی و عملی در دانشکده های دندانپزشکی همایش های علمی چه به صورت همایش عمومی در انجمن دندانپزشکی ایران و چه همایش های انجمن های تخصصی دررشته های مختلف، همینطور دوره های بازآموزی مدون، سطح دانش دندانپزشکی کشور را بالا می برد. البته باید بگویم در گذشته در روز دندانپزشکی (مصادف با سالروز تاسیس انجمن دندانپزشکی) برنامه هایی تدوین و اجرا می شد. نمایندگان دندنپزشکان در مدارس شرکت می کردند معایناتی روی دانش آموزان انجام می دادند و مسایل بهداشتی و پیشگیری مرتب به عامه مردم و دانش آموزان تفهیم می شد. این از برنامه های همیشگی بود که نتایج بسیار خوبی داشت و حاصل آن این است که در حال حاضر ما می بینیم که مراجعه کنندگان ما اطلاعات خوبی درباره پیشگیری و مسایل مختلف مرتبط با سلامت دهان ودندان دارند.
حسن دیگر همایش های علمی و صنفی این است که در محلی که همایش برگزار می شود نمایندگی ها و تولیدکنندگان محصولات دندانپزشکی نیز غرفه دارند و دندانپزشکی که در ظرف چند روز در کنگره شرکت می کند همزمان با انواع و اقسام وسایل، مواد، داروها و دستگاه های دندانپزشکی آشنایی پیدا می کند. گاه این شرکت ها سخنرانانی را از داخل کشور یا خارج به کنگره می آورند و مطالبی را درباره محصولات نوین دندانپزشکی آموزش می دهند در نتیجه شرکت کننده در آن چهار روز در کنار برنامه علمی با انواع تجهیزات و مواد آشنا شده و سطح کار خود را ارتقا ‌می دهد.

• به مساله آموزش مردم به عنوان مصرف کننده خدمات دندانپزشکی اشاره کردید به نظر شما نقش انجمن دندانپزشکی در ایجاد ارتباط و ارتقای سطح دانش مردم درباره مسائل دندانپزشکی چه می تواند باشد؟
** به نظر من نقش انجمن بسیار بارز است. برگزاری پنجاه کنگره ، سابقه کوتاه و پشتوانه کمی نیست. 50 سال است که دندانپزشکان در این انجمن دور هم گرد آمده اند در کنار ارتقای سطح علمی و عملی خود، در چند جبهه دیگر فعالیت می که یکی از آنها انتشار نشریات بهداشتی و توزیع آنها بین مردم است و همچنین تدوین مقالات در روزنامه ها به ویژه در زمان برگزاری همایش و روز دندانپزشکی، این فعالیت ها بدون شک باعث آموزش و ارتقای سطح دانش عمومی هم می شود.

• به نظر شما رابطه آگاهانه بین بیمار و پزشک چه تاثیری در ارتقای سطح سلامت جامعه دارد ؟
** این مساله با وضع اقتصادی مردم ارتباط پیدا می کند، اگر آمارگیری کنیم در شمال، جنوب و مرکز شهر می بینیم آنهایی که استطاعت مالی ندارند به علت نقصان مالی امکان استفاده از خدمات پرهزینه دندانپزشکی را ندارند و این ایجاب می کند که وزارت بهداشت و دانشگاهها، سرویس های عمومی خود را تعمیم بدهند، ‌آنچه که مسلم است افرادی که تماشاگر تلویزیون هستند اطلاعاتی در زمینه مسایل بهداشتی به دست می آورند.مردم کنجکاو هستند به دانستن این مسایل و ما باید از این فرصت به نفع آنان استفاده کنیم.

• برای ارتقای این رابطه چه برنامه های دیگری می توانیم داشته باشیم ؟
** به نظر من قبلا این رسم نبوده ولی حالا در برخی مطب ها مرسوم است که دندانپزشکان به آموزش بیماران خود با استفاده از وسایل شنیداری و دیداری توجه نشان می دهند و نکته هایی را به شکل سمعی و بصری و نمایش به صورت اسلاید و سی دی آماده کرده و به بیماران آموزش می دهند و نشریات دندانپزشکی و بهداشتی را در اختیار بیماران می گذارند.
راه دیگر هم این است که انجمن دندانپزشکی ایران برنامه های آموزش پیشگیری تدوین کند که مستلزم کار و برنامه ریزی و همکار با وزارتخانه های بهداشت و آموزش و پرورش است.
و در عین حال انجمن دندانپزشکی ایران می تواند در تالیف کتب درسی همکاری کرده و مطالبی را درباره بهداشت روزانه و استفاده از خمیر دندان و نخ دندان و سایر وسایل بگنجاند.دندان ضایع شونده ترین عضو بدن است و هر فردی در طول عمر دچار مشکلاتی در دهان و دندان خود می شود به همین دلیل همه باید زمانی را در روز به رسیدگی به سلامت دندان اختصاص دهند، قبل و بعد از هر وعده غذایی باید از نخ دندان یا مسواک استفاده کرد. الان تاکید همگان بر ضرورت استفاده از نخ دندان است.باید این موضوعات در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار بگیرد و خواسته شود که با کمک وزارت بهداشت این موضوعات در برنامه درسی گنجانده شود. انجمن می تواند نمایندگانی رابه مراکز کارگری و نظامی هم اعزام کند تا در ساعات مختلف به تفصیل راجع به سلامت دهان و دندان آموزش دهند.

• دندانپزشکی مدام در حال تحول است چه به لحاظ علمی و چه تکنولوژی. به همین دلیل وقتی دانشجوی دندانپزشکی فارغ التحصیل می شود و به کار می پردازد بعد از مدتی ارتباط او با دانشگاه به عنوان منبع دریافت اطلاعات علمی گسسته می شود. در این جا نقش انجمن های علمی از طریق برنامه های علمی و کارگاه ها چه می تواند باشد.
** همانطور که اشاره کردید علم در حال پیشرفت است در زمینه علوم پزشکی، دندانپزشکی، فنی، اقتصادی و... در همه چیز دچار تحول می شود. الان در رشته پزشکی و دندانپزشکی نانو تکنولوژی و بایوژنتیک وارد شده و گفته می شود در سال های آینده درمان ها از طریق آن ها صورت خواهد گرفت دندانپزشکی هم جدا از پزشکی نیست. مثلا الان ما موادی در اختیار داریم برای پر کردن دندان ها که در ساخت آنها از نانوتکنولوژی استفاده شده است. پیشرفت در همه رشته های تخصصی دندانپزشکی در حال وقوع است بدون شک پس از فارغ التحصیل شدن دندانپزشکان نیاز دارند که دانسته های خود را مطابق یافته های جدید به روز کنندو بر اساس همین نکته است که نقش علمی-آموزشی انجمن ها بسیار اهمیت می یابد و برجسته می شود.
نقل از سایت انجمن دندان پزشکی ایران
1389/01/19

کنگره پنجاهم و بررسی سایه روشن ها در تاریخ دندان پزشکی ایران
کنگره سالانه انجمن دندانپزشکی نماد و عرصه بروز توانایی ملی در زمینه علم و هنر دندان پزشکی است که در طول سال های برگزاری، با افت و خیز های بسیاری مواجه بوده و تجربیات گوناگونی به دست داده است. اگرچه در اثر محدودیت ناشی از شرایط و امکانات ازجمله به علت فقدان یک مرکز مناسب برای برگزاری کنگره ها، امکان استفاده ازتمامی این تجربیات وجود ندارد اما پنجاهمین کنگره انجمن دندانپزشکی ایران زمان مناسبی برای استفاده (حتی المقدور) از این تجربه ها و نقطه عطف بسیار مهمی درحیات فعالیت های حرفه ای در رشته دندانپزشکی است. امسال ما قصد داریم تا با ایجاد نمایشگاهی از 85 سال فعالیت انجمن های غیر دولتی در عرصه دندانپزشکی، نقاط روشن و توانمندی های انجمن را به نمایش بگذاریم و در کنار آن مشکلات و امکانات بالقوه را برای ارتقاء آینده انجمن دندانپزشکی بشناسانیم، امسال می خواهیم زمینه ای فراهم شود تا تجربیات گذشته نه فقط در برگزاری کنگره ها بلکه تجربیات در همه عرصه هامدون شود تا بلکه بعدها مورد استفاده وسیع تری قرار گیرد. در این رابطه از همه بزرگان اعم از پیشکسوتان، مدیران و فعالان عرصه دندانپزشکی در سراسر کشور به ویژه بزرگوارانی که در گذشته در هیات مدیره انجمن، جامعه، کانون، سندیکا و سایر تشکل های برآمده از انجمن مادر، مانند انجمن های تخصصی، تعاونی و انجمن دندانپزشکان عمومی فعالیت کرده اند خواستاریم تا عکس، مدارک و مطالبی که مربوط به فعالیت حرفه ای در عرصه دندانپزشکی ایران است و برای نشان دادن تاریخ و چگونگی فعالیت ها در دندانپزشکی ایران می تواند مورد استفاده قرار گیرد در اختیار کمیته انتشارات انجمن دندانپزشکی ایران قرار دهند. بدون شک مدارک پس از کپی برداری به آنان بازپس داده شد. مدارک گرد آمده علاوه بر آنکه در کنگره پنجاهم به نمایش درمی آید همچنین در موزه ای که با همکاری انجمن و تعاونی در محل تعاونی دندانپزشکان ایران تاسیس شده است برای بررسی و قضاوت آیندگان نگهداری خواهد شد. بدون شک این مجموعه کاستی ها و کمبود های بسیاری دارد که بایستی در جریان عمل و فعالیت مداوم و در طول زمان کمبودهای آن کاهش یابد. برای این منظور مدتی است که فعالیت هایی را در پیش گرفته ایم، ازجمله نامه ای نیز به حضور مدیران قبلی انجمن و جامعه دندانپزشکی ایران،انجمن های تخصصی، روسای دانشکده ها و عده ای از پیشکسوتان ارسال کرده ایم و امیدواریم مورد توجه این عزیزان قرار گیرد. گذشته چراغ راه آینده است و شناخت گذشته، به اعتلا آینده کمک خواهد کرد. این دیدگاه در همه جهان به ویژه کشورهای پیشرفته به تشکیل رشته های آکادمیک در جهت شناخت تاریخ علم بطور عام و تاریخ دندانپزشکی بطور خاص شده است واز نظر درجه آکادمیک به تشکیل دوره دکترای تاریخ علم انجامیده است. شناخت نقاط روشن گذشته مایه اعتماد بنفس ملی می شود و بررسی و نمایاندن نقاط تاریک موجب ارتقا آگاهی می شود. در این راستا امسال کمیته انتشارات انجمن و به ویژه گروه تاریخ دندانپزشکی بر آنست تا با انتشار کتابی از دندانپزشکی در متون کهن دندانپزشکی که با همت آقای دکتر ذاکر تهیه شده است، همچنین با انتشار ویژه نامه ای درباره تاریخ دندانپزشکی در جهت شناساندن تاریخ دندانپزشکی از دوران باستان تا آغاز عصر مدرنیسم فعالیت کند. همچنین گوشه ای از تاریخ دندانپزشکی مدرن در نمایشگاهی که در آغاز گفته شد به نمایش در می آید. بدون شک این فعالیت ها آغاز دیگری برای شناخت گذشته است که باید با سعی وهمت اهل تحقیق وعلاقمندان گسترش یابد و مدارک، اسناد و اشیا بسیاری را در جهت گسترش این آگاهی فراهم آورد. بیایید صرفنظر از همه مشکلات و دیدگاه هایمان در این عرصه که هدفی ملی را تعقیب می کند با هم همکاری کنیم.
دکتر محمدرضا طاهریان
1389/01/19

Dr.RobertoVianna.jpg
در سفر به ایران برای برگزاری دوره های آموزش مداوم برنامه ریزی می کنیم
فدراسیون بین المللی دندانپزشکی (اف دی آی FDI) بزرگترین تشکل دندان پزشکی در جهان است که نمایندگانی در 135 کشور دارد و میان 190 انجمن دندانپزشکی در سراسر جهان ارتباط بر قرار کرده است.
اف دی آی در استاندارد سازی و سیاست گذاری برای برنامه های سلامت دهان در سطح جهانی نقش مهمی دارد.
دکتر روبرتو وینا، رییس فدراسیون بین المللی دندانپزشکی برگزاری دوره های «آموزش مداوم» یکی از برنامه های اف دی آی در کشورهای مختلف است .
دکتر روبرتو وینا، رییس جدید این فدراسیون قرار است در اردیبهشت ماه سال 89 در پنجاهمین کنگره بین المللی سالانه ایران شرکت کند .
دکتر وینا یکی از اهداف سفر به ایران را برنامه ریزی برای برگزاری دوره های آموزش مداوم در ایران با همکاری انجمن دندانپزشکی ایران( آی دی آی) عنوان می کند . پیش از این رییس فدراسیون بین المللی دندانپزشکی در دیدار با دکتر غلامرضا غزنوی، رییس انجمن دندانپزشکی ایران در کنگره سنگاپور تفاهم نامه ای در این باره امضا کرده اند.
دکتر وینا در سال 1965 مدرک دکتری خود را از دانشگاه فدرال ریودو ژانیرو اخذ کرد و از آن زمان به بعد با بسیاری از سازمان های بهداشتی داخلی و بین المللی چون سازمان بهداشت جهانی همکاری داشته است.
او از سال 1993 تا 1995 ریاست انجمن دندانپزشکی آمریکای لاتین را عهده دار بوده است.دکتر وینا در نخستین بار به عنوان نماینده در کنگره های اف دی آی شرکت کرد مدتی بعد درست در زمانی که برنامه های اف دی آی برای اولین بار در آمریکای جنوبی برگزار شد او به عنوان مسوول بخش علمی کمیته محلی فدراسیون برگزیده شد.
چند ماه پیش در سپتامبر سال 2009 انتخابات فدراسیون همزمان با کنگره سنگاپور برگزار شد و وینا پس از سال ها همکاری با فدراسیون پس از دکتر برتون کنراد بعه عنوان رییس فدراسیون بین المللی دندانپزشکی انتخاب شد.
با دکتر روبرتو وینا، رییس FDI درباره اهداف و برنامه هایش در سفر به ایران گفتگو کرده ایم که می خوانید:

● شما با چه هدفی برای انتخابات ریاست فدراسیون بین المللی دندانپزشکی شرکت کردید و برنامه هایتان برای این فدراسیون در سال 2010 چیست؟
توسعه و گسترش FDI در میان جوامع دندانپزشکان و متخصصان حوزه سلامت و همچنین تقویت جایگاه این نهاد به عنوان راهنما و سخنگوی حرفه دندانپزشکی از اهداف ما است .ما می خواهیم برای توسعه سلامت دهان و دندان روابط FDI با سازمان بهداشت جهانی گسترش یافته و تقویت شود.
در سال 2010 ما در نظر داریم از اجرای تمام قوانین مصوب مجمع عمومی FDI اطمینان حاصل کنیم و این مصوبات را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.
ایجاد شفافیت در برنامه های فدراسیون از دیگر اهداف و برنامه های ماست. یکی دیگر از برنامه های ما در این سال تقویت انجمن های دندانپزشکی به ویژه در کشورهای پرجمعیت و نیازمند، از طریق گفتگوهای مستمر با دولتمردان و افراد با نفوذ جهان است. از اهداف دیگر ما حفظ و توسعه خدمات و اطلاعات برای سازمان های عضو و سازمان های منطقه ای دیگر است.
فدراسیون بین المللی دندانپزشکی برنامه هایی نیز برای توسعه فرصت های سرمایه گذاری جدید دارد و برای حضوری جهانی تر به تقویت روابط با سازمان های منطقه ای می اندیشد.
افزایش همکاری ها با سازمان های مرتبط و اصلاح شرایط کار برای متخصصان دندانپزشک و اطمینان از آموزش عالی استاندارد دندانپزشکی در سراسر جهان نیز از برنامه های ماست.

● شما تا چه اندازه با دندان پزشکی ایران آشنا هستید؟
آنچه از دندان پزشکی ایران می دانم مربوط می شود به اطلاعاتی که درباره سیستم آموزشی به دست آورده ام .مثلاً می دانم که در سال 1979 تنها پنج دانشکده دندانپزشکی در ایران وجود داشت و اکنون این تعداد چهار برابر شده است. در کشور من برزیل هم همین اتفاق افتاده است البته متناسب باتعداد مراکز ی که موجود بوده گسترش بیشتری داشته است. مثلا در سال 1979 ما 82 دانشکده دندانپزشکی داشتیم و اکنون 197 دانشکده داریم. نسبت دندانپزشکان به جمعیت در ایران یک به پنج هزار و 500 نفر است در حالی که در برزیل یک به هزار و 300 نفر است و امروزه تعداد دندانپزشکان در برزیل دویست وسی هزار نفر است.نمودار آموزش دندانپزشکی در ایران بسیار شبیه به کشورهای پیشرفته غرب است، یعنی در طول 6 سال و در قالب 12 دوره آموزش داده می شود.

• انگیزه شما از پذیرش دعوت انجمن دندانپزشکی ایران برای شرکت در کنگره 50 چه بود؟
ایران یکی از مهم ترین کشورهای خاورمیانه است که پروژه های بسیار مهمی را به انجام رسانده است. ایران در سال 2009 اعلام کرد اولین ماهواره اش را به فضا پرتاب می کند. وقتی متوجه شدیم که ایرانیان ماهواره شان را با راکت تولید خودشان (سفیر 2) به فضا می فرستند این برایمان بسیار جالب و پراهمیت بود چرا که نشان دهنده تلاش پویای ایران در جامعه جهانی و منطقه است.
وقتی دکتر برتون کنراد رییس سابق FDI از سفر به ایران بازگشت و رضایت خود را از این سفر با شور و هیجان تعریف می کرد، نه به دلیل تجربه حرفه ای اش بلکه بیشتر به دلیل تجربه فرهنگی اش از ایران بود.
اکنون من هم این فرصت را به دست آورده ام تا پس از دیدار بادکتر غلامرضا غزنوی رئیس انجمن دندانپزشکی ایران و دکتر کاوه سیدان مسول بخش بین المللی این انجمن در سنگاپور، به دعوت این نهاد به پنجاهمین کنگره بین المللی سالانه انجمن بیایم.
در دیدار با مسوولان انجمن در کنگره FDI من متوجه این نکته شدم که آنها خود را وقف انجمن هایشان کرده اند و با همان جدیتی که مسوولان نهادهای علمی کشورهای مترقی برای سازمان هایشان فعالیت می کند، آنان نیز از هیچ کوششی دریغ نمی کنند. آنها انتظار داشتند فدراسیون بین المللی دندانپزشکی برای پیشبرد اهدافشان در مسیر آموزش دندانپزشکان ایرانی کمک کند تا مجبور نباشند برای به دست آوردن این آموزش ها به امارات یا سایر کشورها بروند. شرکت در پنجاهمین کنگره بین المللی انجمن دندانپزشکی ایران و تبادل نظر و تصویب برنامه های آموزش های مداوم با همکاری IDA و FDI یکی از دلایل من برای پذیرش سفر به ایران بود.

• انتظارات شما از این کنگره و این سفر چیست؟
بدون شک این سفر برای من بسیار مفید خواهد بود زیرا من فرصت ارتباط و همکاری با روسای انجمن های دندانپزشکی ایران را خواهم داشت و برای گسترش روابط میان FDI و انجمن های ایران کوشش خواهم کرد. من با این سفر امکان دیدار با استادان و محققان رشته های مختلف دندانپزشکی مثل ارتودنسی، بیماری های دهان، کودکان، ایمپلنت و ... را در ایران خواهم داشت.امیدوارم این دیدارها به من امکان ارتباط بیشتر با دندانپزشکان عمومی و شنیدن دانسته های آنها از FDI و دیدگاهشان درباره همکاری های آینده برای افزایش و تبادل تخصصی فنی و آموزشی های تکمیلی را بدهد.

• آیا برنامه های دیگری به جز شرکت در کنگره دارید؟
سفر همیشه برای انسان سودمند است من امیداوارم در این سفرتجربه دیدار از یکی قدیمی ترین فرهنگ های سیاره مان را داشته باشم چرا که سکونت در فلات ایران به قرن ششم پیش از میلاد مسیح باز می گردد. دیدن موزه ها و مکان های گردشگری و همچنین زندگی روزمره مردم ایران و وقایع فرهنگی و هنری آن برای من بسیار جذاب است.

• مهمترین دستاورد شما از کنگره  سنگاپور چه بود؟
روزانه کردن اطلس دندان پزشکی FDI و برنامه های منسجم با عنوان «ریشه کن کردن پوسیدگی دندان» نخستین گام جهانی در مقابله با پوسیدگی دندان بود و همچنین افتتاح منطقه FDI در جنوا، جایی که وظیفه شخصی و حرفه ای خود را در برقراری ارتباط گسترده تر میان کشورهای عضو انجام می دهم از جمله مهمترین دستاورد ها بود.

• برنامه FDI در خاور میانه چیست؟
توسعه ی همکاری های پیوسته با انجمن های دندان پزشکی عضو FDI در خاور میانه با هدف افزایش برنامه ها و مشارکت ها، جهت جلوگیری از بیماری های دهان و دندان و بهبود و سلامت عمومی و علاوه بر آن ارتقای سطح خدمات تخصصی، فراهم کردن تجهیزات برای توسعه ی سلامت و فراهم کردن فرصت و حمایت از ادامه ی بومی تحصیل افراد.

• مشکل اساسی جوامع دندان پزشکی چیست و راه حل این مشکل کدام است؟
توجه به سطح تحصیل و ضرورت آموزش های کلینیکی برای گرفتن درجه در دندان پزشکی و ضرورت تحصیلات استاندارد عالی دانشگاهی، وجود دانشکده های دندان پزشکی برای آموزش دندان پزشکان از جمله مسائل حائز اهمیتی است که به دندان پزشکان امکان می دهد روش های جدید مراقبت را به طور مؤثر به کار گیرند.
با وجود این که حوزه ایمپلنتولژی، پروتز و جراحی از رشد چشمگیری برخوردارشده اند،هنوز بحث پیشگیری در دندان پزشکی از اهمیت بیشتری برخوردار است.
در این حرفه؛داشتن تمرکز، حافظه ی تصویری خوب، مهارت کاری و شکیبایی از جمله ویژگی های ضروری است. دندان پزشک با سلامت عمومی افراد سر و کار دارد، با وجود این که در این حرفه افراد کندتر از حد معمول ترقی می کنند، اکثر افراد تجارت خودشان را می کنند، آنها یا به تنهایی و یا با تعداد کمی دستیار کار می کنند.متخصصانی که در این حیطه کار می کنند روش هایی را برای بالا بردن سطح آگاهی افراد نسبت به مراقبت درست از دندان به کار می گیرند که داشتن مهارت های ارتباطی و علاقه به کمک به دیگران از جمله ضرورت های رسیدن به این هدف است.
بر اساس گزارش سازمان «Who» یکی از مشکلات جدی سلامت عمومی، بیماری های دهان ودندان و پریودنتال است. از دست دادن دندان وضایعات دهانی ارتباط چشمگیری با بیماری های مزمن مثل سرطان دهان و عاداتی چون مصرف الکل و تنباکو دارد. دکتر مارگریت چال معتقد است که بیماری های دهان، برخلاف تـأثیرات مهمی که بر کیفیت زندگی و اقتصاد - بخصوص در کشور های در حال توسعه - می گذارد، حوزه ای فراموش شده در سلامت بین الملل است. وقتی که شما چنین نمودار تخصصی دارید، ایده ی انتخاب یک شغل برای کسب درآمد نیز می تواند دانشجویان زیادی را در رشته های دندان پزشکی به خود جذب کند. با این وجود در بعضی کشورها، یا این حوزه ی کاری اشباع می شود و یا این که افراد استطاعت پرداخت هزینه های معالجه ی دندان پزشکی را ندارند.
قیمت های پائین بر اساس طرح های سلامت و هزینه های موجود برای راه اندازی مطب دندان پزشکی، از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

• با توجه به این واقعیت که بسیاری از مردم دنیا در زمینه دسترسی به خدمات دنداپزشکی دچار مشکل اند؛ برنامه های آینده شما برای ایجاد شرایطی بهتر برای افراد فقیر چیست؟
در زمینه دندانپزشکی و سیاست های بهداشتی مشکلاتی وجود دارد. من شخصا بر این باورم که تمام کشورها باید دارای سیاست های بهداشت دهانی برای جمعیت شان باشند. این امر باید به عنوان بخشی از برنامه های دولت و جامعه مدنی با هدف کاهش نابرابری و ارتقاء یک سیاست همه گیر اجتماعی همراه باشد.
این سیاست باید به گونه ای باشد که ارتقاء، پیشگیری، و حفظ بهداشت دهان، فهم ضرورت آن برای بهداشت عمومی و کیفیت زندگی را تضمین کرده و باید به گونه ای باشد که با دیگر سیاست ها ادغام شود.
در این زمینه راهنماهایی با هدف توسعه و ترویج مراقبت های اولیه، ایجاد دسترسی به تمام گروههای سنی و ارائه خدمات بیشتر، فراهم کردن مراقبت های بهداشتی در سطوح ابتدایی تحصیلی به منظور دستیابی به مراقبت های بهداشتی جامع، افزون بر تساوی و دسترسی جهانی به فعالیت ها و بهداشت دهانی عمومی مورد نیاز است.
یک سیاست ملی در زمینه بهداشت دهانی در سیاست های اصلی اش دارای قابلیت های افزودن فلوراید به آب شهری، سازماندهی مجدد مراقبت های اولیه (به ویژه از طریق استراتژی بهداشت خانواده) و مراقبت های ویژه و تخصصی (از طریق استقرار کلینیک ها و لابراتوراهای تخصصی دندانپزشکی) است.

• آیا پیش از این به ایران سفر کرده اید؟
در طول 44 سال فعالیتم، تعداد قابل توجهی از کشورها در قاره های مختلف دنیا را دیده ام اما فرصتی برای دیدار ایران نداشته ام. اطمینان دارم که روزهای فراموش نشدنی خواهم داشت و بهترین خاطرات را برای همکاران، فرزندان و خانواده ام به همراه خواهم برد.
 نقل از سایت انجمن دندان پزشکی ایران
1389/01/25