کنگره9 جامعه دندان پزشکی ایران 
تاریخ برگزاری: 25 تا 29 شهریورماه 1350
محل برگزاری: مرکز تحقیقاتی وزارت کار و امور اجتماعی
افتتاح با پیام مقام اول توسط آقای علم

هیأت اجرایی
سرپرست کمیته کنگره: دکتر پرویز آذرمهر
اعضاء کمیته کنگره: دکتر حسن خاکسار، دکتر محمدعلی صدرعاملی، دکتر رازمیک ملکنیان، دکتر آلفرد آوانسیان، دکتر خلیل طاهرزاده، دکتر قائم مقامی، دکتر محمدعلی یارمند، دکتر شیردل، دکتر حداد، دکتر جعفر دادمنش، دکتر ارفعی، دکتر دارابی، دکتر نوفرراد، دکتر فرارونی، دکتر جاودان

سخنرانان خارجی:
دکتر نوین Nevin (نیوزلند)
سرترنس وارد Ward (انگلستان)
پروفسور اوربانUrban (چکسلواکی)
دکتر گرین Green (امریکا)
دکتر سانک هان Han (امریکا)
پروفسور هان Hahn (آلمان)

پیام مقام اول به مناسبت تشکیل نهمین کنگره علمی دندان پزشکی
تشکیل نهمین کنگره علمی سالانه جامعه دندان پزشکی ایران عضو فدراسیون بین المللی دندان پزشکی مایه خوشوقتی ما است و امیدواریم تجارب مکتسبه دندان پزشکان ایرانی امکان برگزاری کنگره های وسیعتری را در آینده فراهم سازد.
گسترش خدمات پزشکی در کشور همواره مورد توجه خاص ما بوده است و بدیهی است که رشته دندان پزشکی یکی از رشته های مهم این خدمات است. برنامه هایی که جامعه دندان پزشکی ایران برای فعالیت علمی مشترک با نظام پزشکی و دانشکده های دندان پزشکی دارد می باید روز به روز در پیشرفت کار این رشته مؤثر باشد و امیدواریم روزی فرا رسد که نظریات دندان پزشکان ما در این فن اعتبار و حجت جهانی داشته باشد.
البته دولت نیز باید وسائلی فراهم آورد تا کمک ها و راهنمائی های سازمان بهداشت جهانی در این زمینه به بهترین نحوی مورد استفاده قرار گیرد.
خوشبختانه از امسال دانشکده های دندان پزشکی دانشگاه ملی و دانشگاه مشهد، علاوه بر دانشگاه تهران فارغ التحصیلان خود را تحویل اجتماع داده اند و آموزشگاه های تربیت کادر کمکی دندان پزشکی ملی و تهران نیز علاوه بر فارغ التحصیلان قبلی دانشجویان جدیدی را آماده کار می کنند که مجموعه این ها همراه با کادر موجود دندان پزشکی کشور برای اجرای برنامه های بهداشت دهان سرمایه پر ارزشی است و انجام طرح بهداشت روستائی را تسهیل خواهد کرد.
با افزایش تعداد دندان پزشکان و کادر کمکی اکنون وقت آن رسیده که در سطح کشور از دندان پزشکان تحصیل کرده به نفع سلامت اجتماع استفاده شود و با وضع قوانین جدید از دخالت افراد فاقد صلاحیت در امر دندان پزشکی جلوگیری شود.
ابتکار جامعه دندان پزشکی در تشکیل کنگره های علمی دندان پزشکی در ایران و اجرای این برنامه به طور مرتب در 8 سال گذشته موجب خوشنودی ما است و امیدواریم جامعه دندان پزشکی در ادمه فعالیت های علمی و اجتماعی موفق و مؤید باشد.


پیام هیأت مدیره
باعث بسی مباهات است که توفیق برگزاری نهمین کنگره علمی نصیب جامعه دندان پزشکی ایران می شود. مزیت این کنگره بر کتگره های سابق تقارن آن با جشن های دو هزار و پانصدمین سال ایران است که افتخاری بزرگ برای هر ایرانی می باشد.
کار صمیمانه و کوشش مداوم جامعه برای اعتلای دندان پزشکی کشور «قولی است که جملگی بر آنند» و جامعه دندان پزشکی به دنبال شعاع کسب دانش بیشتر برای خدمت بهتر در راه تجدید و افزایش معلومات دندان پزشکان از هیچ کوششی فرو گذار نکرده است.
شرکت همکاران تهرانی و شهرستانی در کنگره ها وسیله است بر تایید اقدامات جامعه و تشویق از همکارانی که با صرف وقت مطالب سودمندی در کنگره ها ارائه می دهند.
تحول سریع دانش امروز واقعا لزوم برگزاری چنین کنگره های سالانه ای را تایید می کند و هیأت مدیره امیدوار است با تجارب مکتسبه و افزایش تعداد فعالین جامعه کنگره های سال بعد به صورت بهتری برگزار گردد.

پیام سرپرست کمیته کنگره

جامعه دندان پزشکی ایران، پس از نه سال موجودیت خود، نهمین کنگره دندان پزشکی را مقارن با جشن های فرخنده دوهزارو پانصد ساله ایران برگزار می نماید.
در این کنگره دندان پزشکان وطن ما می توانند با تازه های دندان پزشکی آشنا شوند و در جریان پژوهش های هم کاران خود قرار گیرند.
در گذشته سطح تحقیقات دندان پزشکی در کشور ما در حد صفر یا نزدیک آن بود. به طوری که در اغلب سخنرانی های دندان پزشکی حاصل تجربه دیگران در اختیار مستمعین قرار می گرفت. ولی خوشبختانه در کنگره های اخیر جامعه دندان پزشکی ایران نتیجه تحقیقات متعددی که توسط دندان پزشکان ایرانی انجام شده ارائه و در سطح بین المللی انتشار می یابد.
مسلماً تشکیل کنگره های سالانه علمی در بالا بردن سطح تحقیقات دندان پزشکی در ایران اثر غیرقابل انکاری داشته است.
امید است نهمین کنگره دندان پزشکی ایران نیز بتواند رسالت خود را که خدمت به هم کاران دندان پزشک از طریق آشنایی بیشتر آنان با تازه های دندان پزشکی است، بنح و شایسته انجام دهد.
دکتر پرویز آذرمهراطلاعات دریافتی از آقای دکتر محمد علی صدرعاملی درباره کنگره نهم:


کنگره نهم 27-24 شهریور 1350
اعضاء هیئت مدیره:
دکتر محمدعلی افتخاری – دبیر
دکتر ارسلان تاج – قائم مقام دبیر
دکتر محمدعلی صدرعاملی- خزانه دار
دکتر لهراسب فرارونی- منشی
دکتر عباس مرتضوی- کمیته علمی
دکتر نیلفروشان- کمیته انتشارات و روابط بین المللی
دکتر هوشنگ شهاب فردوس-کمیته طرح و برنامه
دکتر الکساندر پادماگریان – روابط داخلی
دکتر مصطفی سیف – تدارکات
دکتر اکبر دارابی – امور اجتماعی
دکتر حشمت اله کریمی – خدمات تعاونی
بازرسان:
دکتر رزین
دکتر اصغر حداد

کمیته کنگره:
سرپرست کمیته کنگره : دکتر پرویز آذر مهر
سو کمیته نمایشگاههای تجاری : دکتر حسین خاکسار
"     "   انتشارات و تبلیغات:  دکتر محمدعلی صدرعاملی
"     "   روابط خارجی: دکتر ملکوتی + دکتر آوانسیان
"      "  فیلمهای علمی: دکتر طاهرزاده + دکتر قائم مقامی
"    "    کلینیک ها:  دکتر یارمند + دکتر شیر دل
"    "    نرس ها:  دکتر دادمنش + دکتر ارفعی
"   "     تکنیسین ها: دکتر ارفعی + آقای قاسمی
"   "     تشریفات و پذیرائی: دکتر دارابی +دکتر نوفر
"    "    تدارکات: دکتر فرارونی + دکتر جاودان
"    "    مالی انتظامات: دکتر حداد + دکتر ارفعی
"    "    اداری نامنویسی: دکتر نوفر راد + آفای زیاری

کمیته علمی:
دکتر عباس مر تضوی :  سرپرست کمیته
"     موسی هاشمی :   عضو کمیته
"     جعفر دادمنش :         "
"     محمدعلی صدرعاملی:   "
"     آلفرد آوانسیان:        "
"     پرویز آزادی :        "
"     علی اکبر بهرمان    "
"     پرویز آذر مهر       "
"     محمد عدالت         "
"     اکبر دارابی "    
"     خلیل طاهرزاده    "
"    بهرام ملکوتی      "
"     ایرج فرزیم        "
"     فیروز عطری زاده   "
"     مجمدعلی یارمند   "
"    ایرج مودت     "
دکتر کریم نیلفروشان   عضو

محل برگزاری کنگره مرکز تحقیقات وزارت کار

سخنرانان مهمان خارجی:
Sir Terence George Ward 
از انگلستان – رئیس بخش جراحی بیمارستان کوئین دیکتوریا – رئیس رویال کالج او سرجنز – دبیر جامعه بین المللی جراحان فک و صورت - دارای ده عنوان علمی 9 پست علمی اداری – نویسنده 14 کتاب و مقاله - دریافت درجه "سر" بدلیل خدمات عناوین و شاخص بودن در جراحی فک و صورت

دکتر ل.ن. ماتیور:
از آمریکا- مخترع کشیدن دندان بدون درد با کاربرد الکترودنتال- گیرنده نشان دامول ممریال از هنولولو- گیرنده نشان "رای صاحب" از هندوستان –

پروفسورهان:
از آلمان – اسیستان بحش تحقیق دانشکاه شاریته برلین- رئیس چند بخش جراحی فک و صورت زمان جنک- رئیس دانشکده پزشکی Minister و بعدا Hile – مطالعات زیادی در بیماریهای نورو لژیک مفصل گیجگاهی فکی – رئیس FDI Research committee 

پروفسور سانک هان
از آمریکا – استاد دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه میشیکان – برنده جایزه بزرگترین تحقیق دندانپزشکی 1969- عضو جامعه بین المللی تحقیقات دندانپزشکی- رئیس کمیته های "تحقیقات رادیو ایزوتوپ در پزشکی" و "تحقیقات سلولی – نویسنده 102 مقاله تحقیقی  

پیام مقام اول که توسط علم خوانده شد:
" برگزاری نهمین کنگره علمی سالانه جامعه دندانپزشکی ایران مایه خوشوقتی است، و امیدواریم مذاکرات و تبادل نظر های این کنگره نه تنها در پیشرفت امر دندانپزشکی در ایران کوثر واقع شود ، بلکه به پیشرفت این علم از نظر بین المللی نیز کمک کند. لزوم هم آهنگی با تحول و تکامل جهان دانش وظیفه سنگینی بر دوش پیشروان اجتماع میگذارد و نسل فعال هر کشوری که در مسیر ترقی و تعالی گام بر میدارد طبعا باید با درک واقعیات بر کوشش خود جهت پیشبرد هدفهای مترقیانه بیفزاید "