چهارمین همایش ایمپلنت انجمن دندان پزشکان عمومی ایران، تیر 1391

Album.jpg خبر کنگره

همایش 4 ایمپلنت انجمن دندان پزشکان عمومی ایران
28-30 تیر 1391 هتل المپیک تهران

Problem Solving In Implant Dentistry
4th IGDA International Comprehensive Symposium on Implant

دبیر علمی همایش: دکتر محمد حسین پدرام
دبیر اجرایی: دکتر لیلا عطایی

نقل از وب سایت انجمن دندان پزشکان عمومی ایران
انسان در کوران حوادث و وقایع زندگی، راه‌های متفاوتی را برای رسیدن به تعالی انتخاب می‌کند، بعضی‌ها از ابتدا تسلیم می‌شوند و به هیچ مبارزه‌ای تن در نمی‌دهند، بعضی‌ها نه تنها تسلیم می‌شوند بلکه به ناهنجارهای‌ جامعه نیز می‌افزایند، برخی مقاومت می‌کنند ولی در زندگی تغییری ایجاد نمی‌کنند، برخی دنیا را مدام تغییر می‌دهند ولی نمی‌دانند چه می‌خواهند، برخی برای رستگاری انسان‌ها مبارزه می‌کنند و هیچ‌گاه از پای نمی‌نشینند و در کوران زندگی چون فولاد آبدیده می‌شوند.
ناملایمات زندگی حرفه‌ای بر تن و پیکر این انسان‌ها بجای باز ماندن، ضرباهنگ حرکت و پویایی را ایجاد می‌کند. سخت زحمت کشیدن، خود را ساختن و در خدمت مردم وفادار ماندن کار دشواری است و این انسان ها در این راه صادقانه و شجاعانه گام برمی دارند.
دکتر محمدحسین پدرام از راه سخت و پردردسر شروع کرد و پس از گذراندن دوره تکنسینی، دست‌های خود را به کار هنر دندانپزشکی عادت داد و امروز روی گچ، کامپوزیت، چینی، فلز و ... هنرمندانه نقاشی می‌کند و نقش زندگی می آفریند. پس از تلاش بسیار به دکترای دندانپزشکی عمومی دست یافت و آنگ اه راه سخت تخصصی پروتزهای دندانی را گذراند، هرچند در چند سطر این راه را به قلم کشیدن آسان می‌نماید، ولی او 15 سال با قدم‌های دشواری‌شکن، راه خود را طی کرده است. سختی‌های بسیارکشیده که فقط در روزگار به یادگار مانده، مگر از جنس درد کشیده‌ها باشی تا به آن پی‌ببری.
امروز از او خواسته‌ایم به عشق این مردم که در وجود داشته است، بار دیگر در این راه قدم را استوار بر جای گذارد، ساز عشق را با همان سخت‌کوشی‌ها کوک کند هرچند صحنه دشواری درپیش است، اما برای خدمت به مردم پرچم دانش را بر فراز خانه دندانپزشکی بار دیگر برافراشته سازد.
هر عرصه‌ای در زندگی که در آن خدمت به مردم و انسان‌ها باشد، عرصه بزرگان است. ایم پلنت امروز یک درمان برای انسان‌هاست که در بسیاری موارد خسارت‌های وارده را کاهش و توان زیستن را افزایش می‌دهد. ما در این راه توانایی خود را باهمایش‌های ایمپلنت (1) و (2) و (3) نشان داده‌ایم، آنها که این خلاقیت‌ها را ارث خود پنداشته‌اند بزودی پی خواهند برد که انبان آنها از خودخواهی انباشته است و انبان ما از عشق به مردم سرچشمه می‌گیرد.
اما همایش بین‌المللی ایمپلنت چهارم انجمن دندانپزشکان عمومی ایران به یقین با حضور دکتر محمدحسین پدرام و ستارگان آسمان دندان پزشکی کشور، جشن و چراغانی دیگری برپا خواهد کرد. در این میهمانی با کار و کوشش و تلاش و عشق هرچقدر می‌توانیم باید با هم بکوشیم تا سکه‌ای به نام وظیفه و مسئولیت در دندانپزشکی کشورمان ضرب کنیم که ماندگار باشد. بر این اساس دکتر محمدحسین پدرام را به عنوان دبیر علمی چهارمین همایش ایمپلنت انجمن دندانپزشکان عمومی ایران به شایستگی برگزیده‌ایم که بتواند این وظیفه را با درایت، پشتکار و صمیمیت به سرانجامی غرورآفرین برساند. همه با هم بار دیگر سرود همراهی و همگاهی بسرائیم.
بیوگرافی استاد دکتر محمد حسین پدرام:
عضو هیئت علمی و رئیس آموزشکده پروتزهای دندانی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران
دبیر کمیته راهبردی کارشناسی پروتزهای دندانی
عضو کمیسیون راهبردی دبیرخانه آموزشی وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی
مسئول برگزاری سیمنارهای داخلی و بین المللی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران
معرفی ICOI در ایران برای اولین بار وVice President آن موسسه در ایران به مدت 4-سال
به مدت 4سال Society editors مجله علمی و بین المللی Implant dentistry
دبیر علمی پیش کنگره ایمپلنت پنجمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران
دیدار ما در چهارمین همایش ایمپلنت 28 تا 30 تیر ماه 1391
دکتر محمد حسین پدرام


پیام دبیر اجرایی
با ورود تکنولوژی به زندگی، انسانها به تکاپوی فراگیری دانش آن می افتند و علم دندانپزشکی هم از این قاعده مستثنی نیست. همه ما به دنبال راه حل های درمانی می گردیم که روزی آرزویی بیش نبوده، و اکنون به واقعیت راه پیدا کرده است، اما گاه دید ما همان گونه رویایی به این درمانها باقی می ماند.
با ورود هر ماده یا تکنیک نوینی در دندانپزشکی امروز، تعداد زیادی از همکاران تازه کار و کهنه کار، مترصد فرصتی برای استفاده از آن می شوند و این جای بسیار خوشحالی است. اما باید بدانیم که به همان سرعتی که علم در حال پیشرفت است، انتظار دنیای امروز هم از درمان، متفاوت خواهد شد. زمانی تنها فکر انسانها، توان زنده ماندن بود، اما امروزه چگونه زیستن و از آن بالاتر چگونه از زندگی لذت بردن گاهی مهم تر است. در دندانپزشکی هم بیماران سالها پیش تنها در فکر از دست ندادن یا جایگزین کردن دندانها بودند تنها به این دلیل که بتوانند از آنها برای جویدن استفاده کنند، اما امروزه بسیاری از مراجعات به مطب های دندانپزشکی برای زیبا تر شدن چهره و گاه بدون توجه به سلامت دندانها است.
این رفتار ها باعث می شود که شرکت های تجاری تلاش بسیار زیادی برا ی بدست آوردن محبوبیت بین دندانپزشکان و از طریق آنها بین بیماران پیدا کنند، و این در نحوه ارائه محصولات آنها بی شک مؤثر است.
ایمپلنت ها یکی از درمانهای رویایی بودند که سالها پیش بعد از مطالعات فراوان به دندانپزشکی راه یافتند اما بعد از گذشت سالها از ورود آنها به تحقیقات، امروزه به محصولی جهانی و پر مصرف تبدیل شده که اگر دانش کافی در استفاده از آنها وجود نداشته باشد، گاه می تواند فاجعه بار باشد. درمانهایی از این دست اولین تأثیری که خواهند داشت، همه گیر شدن آنها و بعد از مدتی ایجاد شک در نتیجه درمانی استفاده از آنها است، البته از عواقب آن کنار گذاشتن درمانهای به قولی سنتی و به قولی مشکل تر نیز خواهد بود که این موارد باعث ایجاد اختلاف نظر و سلیقه بین اساتید فن می گردد.
امروز یکی از چالش هایی که شاید هر روز با آن روبرو هستیم، این است که آیا باید برای حفظ و نگهداری دندانی با شرایط سؤال بر انگیز تا حد امکان کوشید، یا به راحتی آنرا با درمانی مطمئن تر جایگزین کرد؟ آیا ایمپلنت همان رویایی است که سالها به دنبال آن بودیم و درمان تمام مشکلات خواهد بود؟ آیا نوع ایمپلنت و شرکت تولید کننده آن در موفقیت آن نقش دارد؟ آیا برای موفقیت در این درمان تنها گذراندن یک دوره یک یا دو روزه کافی است؟ آیا در صورتی که بیمار توان پرداخت هزینه ایمپلنت را داشته باشد، می توانیم از تمام درمانهای وقت گیر و سخت سنتی رهایی یابیم؟ آیا ...
این ها مواردی است که با تنها چند خط نوشته و چند دقیقه صحبت در مورد آن به جایی نخواهیم رسید، بلکه ساعتها نشست و گفتگو و آموزش نیاز است تا این درمان بصورت درمانی موفق و کارآمد عمل کند و این هما دلیل برگزاری بیش از دهها سمینار و کنگره و همایش و ... در این باب است.
اما کار به اینجا ختم نمی گردد، بلکه برخی شرکتها، این درمان را به ابزاری برای درآمد زایی بیشتر تبدیل کرده اند و برای معرفی سیستم های خود، دست به هر کاری می زنند. بر ما دندانپزشکان است که با تلاش و مطالعه کافی، به دور از بازی های تجاری و افکار رویایی، تنها برای کمک به بیماران و آنهم به صورت یکی از انواع روشهای درمانی با این پدیده روبرو گردیم و از آن بهره بریم.
همایش ایمپلنت 4 انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، بر پایه عشق اساتیدی که همواره با ما و دندانپزشکی کشور همراه بوده اند، بر آن است که این دریچه را به روی همکاران بگشاید و با برگزاری پانلهای پرسش و پاسخ و به چالش کشیدن باید ها و نباید ها و بررسی موارد متعدد و راههای برخورد با آنها، ایمپلنت را به عنوان روشی در کنار دیگر درمانها و نه جایگزین آنها معرفی کند و به پرسش های متعدد و روزمره شما پاسخ دهد و راه را برای ارتقای دانش حرفه ای همکاران در هر سطح هموار تر سازد.
دکتر لیلا عطایی

پیام رئیس انجمن دندان پزشکان عمومی ایران
دندانپزشکی یکی از عرصه های مهم علوم پزشکی است که در دهان و دندان و در مجموعه فک و صورت ، دارای گرایش های تخصصی متفاوتی است. امروز، رشته های حوزه های تخصصی دندان پزشکی، خود نیز، دارای زیرمجموعه ها و پیچیدگی های خاصی گردیده اند که نمی توان بدون درنظر گرفتن این پیچیدگی ها و روش های درمانی جدید و بدون نگاه همه جانبه و انطباق با سایر رشته های دندانپزشکی، وارد پروسه تشخیص و درمان گردید.
یکی از ضرورت های درمانی در دندان پزشکی که امروز بطور جدی مطرح می گردد، "ایمپلنت" می باشد، که درمان آن به تنهایی در ساده ترین و پیچیده ترین موارد خود با جراحی، پریو، پروتز و رادیولوژی درآمیخته است. مطرح شدن ایمپلنت به عنوان یک پروسه درمانی ، باعث ایجاد تحول و درک پدیده های جدید پریودنتال، استتیک، پیوند استخوان، اکلوژن و .... ، گردیده است که منجر به شناخت جدیدی از علوم در دندانپزشکی شده است. در جراحی ایمپلنت نگاه به استئواینتگریشن و پیوند استخوان برای بازسازی استخوان که تاکنون به هیچ وجه به این گستردگی مورد توجه نبوده است ، دنیای ایمپلنت را به درک نوینی رسانده است.
باید بپذیریم که تحولات علم و دانش در سلامتی انسان نقش تعیین کننده دارد. لذا درک پدیده ها، تحقیقات و پژوهش، تجربیات که به صحت درمان های جدید مهر تأئید می زنند باید ملاک اصلی در تغییر روش کارها گردد. توانایی پذیرش اینکه فکر کرد، اندیشید، آموخت و عمل کرد، درک ضرورت رسیدن به آینده تابناک را بشارت می دهد.
اگر بتوانیم بپذیریم که فعالیت های پزشکی ما باید با واقعیت و عینیات تطابق داشته باشد و در هر زمینه ای باید مدام در حال تحول به مفهوم غنی شدن باشیم، در اینصورت درمان مان می تواند آرامش بخش جان ها گردد.
در دندانپزشکی باید با تمام دیدگاه های دانش و علم روز آشنا شد و از همه چیز مطلع گردید و تا آنجا که می شود در یک موضوع علمی ، به عمق آن نفود کرد و از سطحی نگری برحذر بود.
ما موظفیم در حوزه وظایف مان هر دانشی را که به نفع بهبود سلامتی انسان است ، فرا گیریم و آن را برای تغییر کیفی روش درمان برای رسیدن به موفقیت بهتر به کار گیریم. تصور اینکه دانش خود را قدر مطلق بدانیم و هر روز آن را به روز ننمائیم ، پذیرفتنی نیست .
چهارمین همایش بین المللی ایمپلنت که توسط انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در 28 تا 30 تیر 1391 در تهران هتل المپیک برگزار می گردد، فرصتی است مناسب، که با ارائه مقاله و سخنرانی های گوناگون به تعامل و تبادل تجربیات مشترک بپردازیم و بار دیگر برای رسیدن به دانش بیشتر فرصت کندوکاو را برای آینده روشن تر بیشتر فراهم کنیم.
دکتر باقر شهنی زاده

مقدمه ای بر انتخاب تم اصلی چهارمین همایش ایمپلنت
Problem Solving In Implant Dentistry
در سال هاي نه چندان دور برخورداري از امتيازات دندانهاي ثابت در افرادي كه مشكلات گوناگون ناشي از پروتزهاي متحرك را با پوست و استخوان لمس ميكردند آرزويي بس بزرگ و تقريبا محال بود. تا اينكه با نبوغ استثنايي و تلاشهاي مستمر يك پزشك اورتوپد اين رويا به حقيقت پيوست. پرفسور برانمارك نتيجه تحقيقات 15 ساله خود را در زمينه موفقيت كاشت دندان و پديده استئواينتگريشن در كنفرانس تورنتوي كانادا با افتخار اعلام نمود و دنياي دندانپزشكي را به شگفتي و تحسين وا داشت امروزه حضور تعيين كننده ايمپلنت در طرح درمان انواع بي دنداني ها انقلابي در حوزه هاي صنعت، بازاريابي و كلينيك هاي دندانپزشكي ايجاد كرده است بنحوي كه در تمامي دنيا از جمله كشور عزيزمان ايران تمامي دندانپزشكان در تكاپوي مقدسي با اشتياق فراوان براي آموزش علم مربوط به ايمپلنت در كسوت دانشجويي دوباره پاي صحبت اساتيد مي نشينند.
ساده انگاريست كه فكر كنيم پروسه درمان با ايمپلنت فقط آشنايي مختصر با اجزاء تشكيل دهنده يك سيستم خاص ايمپلنت و كيت هاي جراحي و پروتزي است و ميشود با دانستن مراحل دريل كردن و جا گذاري ايمپلنت و بستن زخم جراحي نمود ويا با قالب گيري conventional و انتخاب رنگ و ارسال به لابراتوار و سمان كردن روكش هاي آماده ميشود پروتزيست شد.
بر خلاف سالهاي نه چندان دور كه همه اطلاعات جراحان و پريودونتيست ها و پروتزيست هاي محترم كاملا كاناليزه و تخصصي بود و دخالت در امور هر كدام از تخصص ها بنحوي تقبيح ميشد و دندانپزشكان عمومي نيز به همان اندوخته هاي دانشگاهي بسنده ميكردند.امروزه به بركت حضور ايمپلنت در حوزه درمان حتي همه دندانپزشكان عمومي كه اقدام به درمان ايمپلنت مي كنند تمامي اطلاعات و ريزه كاريهاي مربوط به متخصصين پروتزهاي دنداني- پريو و جراحي را در حد متوسط بايد بدانند تا بتوانند ادعا كننند كه ايمپلنتولوژيست هستند.
شروع و پايان درمان ايمپلنت با آناليزهاي دقيق انتخاب فضا - ناحيه جاگذاري- محورطولي دندان- نوع پروتز (سمان شونده –پيچ شونده-Overdenture)و اكلوژن و اصول بايو مكانيك و اصول مربوط به زيبايي در حوزه متخصصين پروتز بوده و مراحل مقدماتي و اصلي جراحي مانند آناتومي ماگزيلا- مانديبول ،كيفيت و مقدار تحليل استخوان ،آناليزهاي مربوط به آزمايشات خون ،تاريخچه پزشكي ، اطلاعات مربوط به داروهاي مصرفي بيمار و ارتباط درمان ايمپلنت با بيماريهاي سيستميك، تفسير تقسيم بندي هاي انجمن متخصصين بيهوشي آمريكا (AsA1 تاAsA5 )و اصول Asepsi ،رعايت مراحل دقيق جراحي وحفظ سلامتي بافت اطراف ايمپلنت بعهده متخصصين محترم جراحي پريو ميباشد بعبارتي جراحي ايمپلنت يك درمان Medico – Surgical disiplin ميباشد.
هدف اصلي ما از انتخاب Problem Solving in implant Dentistry براي همايش ايمپلنت 4 انجمن دندانپزشكان عمومي ايران درك عميق مفاهيم فوق و آموزش صحيح مراحل درمان از ابتدا تا انتهاست ، تا با علم بيشتر و درمان دقيق از بروز مشكلات در پروسه درمان ايمپلنت جلوگيري كنيم نه اينكه با اطلاعات ناقص و درمان غير علمي به دنبال پيدا كردن راه حلي براي انبوه مشكلات و Complication ها ناشي از درمان ايمپلنت باشيم.
در اين همايش علمي با تكيه بر نيروهاي بالنده اساتيد كشورمان سعي خواهيم كرد به هزار توي مشكلات درمان با ايمپلنت نفوذ كرده و با نور افكني در تاريكخانه هاي موجود درمان و آشكار سازي آنها براي شركت كنندگان فهيم اين كنگره مسيري را فراهم سازيم تاتمامي شركت كنندگان با گامهاي استوار، درماني بدون مشكل داشته باشند در يك كلام هدف اصلي از عنوان Problem solving پيشگيري از بروز مشكلات ميباشد.
البته پانلهايي هم خواهيم داشت كه با استفاده از تجربيات اساتيد ارجمند راه حلهايي را براي مشكلات ناخواسته و يا مشكلات ناشي از اقدامات غير علمي كاشت دندان ارائه خواهيم دهيم.
ما در اين همايش علمي جدا از طراحي انواع پانلهاي مفيد كاربري ، كارگاههاي عملي، پرسش و پاسخ، نتايج شيرين ناشي از شكست هاي تلخ و نمايش فيلم هاي علمي، فضايي ايجاد خواهيم كرد كه همكاران ارجمند در يك محيط دوستانه