If you're having trouble viewing this email, you may see it online.
  Send to a friend

Dr.Alireza Ghassemi Dr.Ahu Acar Dr.Ashraf F.Ayoub Dr.Banu Cakirer Dr.Nejat Erverdi Dr.Robert J Manasse Dr.Mostafa Mirzabagi
Dr.Kambiz Moin Dr.Nazan Kucukkeles Dr.Hans Ulrik Paulsen Dr.Roberto Lima Filho Dr.Arzu Ari-DemirkayaDr.Aliakbar BahremanDr.Amirparviz Riazdavoody

Dr.Bahram Ghassemi Dr.Dhirendra SirvastavaDr.Mehrangiz Ghassemi Dr.Marcus Gerressen Dr.Binita Srivastava
IRDEN 2012
Irden

10 th International Congress of Iranian Association of Orthodontists
24-26 October 2012 Tehran ,Iran

دهمین همایش بین المللی انجمن ارتودنتیست های ایران 3 تا 5 آبان ۱۳۹۱
تهران، مرکز همایش های صدا و سیما: بزرگ‌راه چمران، جنب هتل استقلال


روز پنجشنبه 22 تير ماه 1391 طی نشستی اعضای کنگره دهم انجمن ارتودنتیست های ایران به علت اهمیت برگزاری این کنگره که از 3 الی 5 آبان ماه 1391، برگزار خواهد شد در فضای صمیمی به بیان دیدگاه ها و اهداف خود پرداختند.

دکتر حمید عادلی نجفی، رییس کنگره
دندان پزشک، ارتدنتیست


دکتر حمید عادلی نجفی، رییس کنگره بعد از تشکر از مدیران کنگره اظهار داشت: «از مهم ترین انگیزه ها جهت برگزاری کنگره ها مبادله اطلاعات(میسر کردن انتقال اطلاعات از خارج به داخل و شناساندن و انتقال توانمندی های علمی و عملی همکاران ایرانی است). البته اینگونه مبادلات، صرفاً علمی نبوده و اطلاعات بومی، فرهنگی، اخلاقی و انسانی را هم در برمیگیرد که به تبع آن با شناختی که با آمدن پیام آوران علمی به مملکت ایجاد می شود پیشرفت ها و تجارب همکارانمان را نیز به کشور خود و جهانیان منتقل می نمایند.
او به سفر دکتر کارل ایونس دبیر فدراسیون بین المللی دندان پزشکی و ئیس بخش ارتودنسی دانشگاه ایلی نویز امریکا در سال 2006 اشاره کرد و گفت حاصل بازدید دکتر کارل ایونس از مراکز درمانی دانشگاهی ارائه دهنده خدمات ارتودنسی و بعضی از مطب های خصوصی گزارشی بود که در نشریه رسمی FDI به چاپ رسید و به این ترتیب خدمات درمانی ارتودنسی ایران در سطح استانداردهای جهانی، معرفی نمود و همچنین حضور برجسته اساتید ارتودنسی ایرانی در همایش های جهانی و انتقال تجارب و نظرتشان سبب شد تا جهانیان شناخت بیشتر و بهتری نسبت به توانائیهای ما پیدا کنند.»
وی می افزاید: « سخنرانان خارجی دعوت شده، افراد برجسته و شناخته شده در سطح جهان هستند و برای مقاصد مالی به مملکت ما سفر نمی کنند. آنها به دلیل ارتباطات و آشنائی با مسؤولان کمیته ها و حسن اعتماد به ارتودنسی ایران و احساس کنجکاوی به ایران سفر می کنند. به دور از مبالغه باید گفت در حرفه ارتودنسی از کشورمان نوآوری و بدعت های بسیاری داریم که تاکنون فرصت کافی برای معرفی به جهانیان را نداشته ایم  در این کنگره می توانیم توانمندی ها، تجارب و قابلیت های بزرگان علمی کشورمان را در سطحی بین المللی انتقال دهیم و همچنین با دانش دیگر متخصصان آشنایی پیدا کنیم.»
در کنگره امسال 12 کارگاه آموزشی تخصصی برگزار می گردد و پیش بینی می شود د رحدود 50 امتیاز برای شرکت کنندگان تأمین گردد که آنها می توانند بر اساس علایق خود حداکثر 25 امتیاز برای سال 91 کسب نمایند. حجم برنامه های علمی برای دندانپزشکان محترم عمومی تقریباً 30 درصد حجم کلی برنامه های علمی در کنگره است و بر اساس موضوعات از پیش توافق شده و اعلام شده، آموزش پیشرفته ترین روش ها در تشخیص، طراحی درمان و روشهای نوین مکانوتراپی از مطالب اصلی کنگره دهم می باشد.
شعار اصلی ما در کنگره  « تحول در ارتودنسی از ادعا  تا واقعیت» است. در گذشته تصور بر این بود که دندانپزشکان عمومی ما مرزبندی شده اند و از انجام ارتودنسی و انتقال دانش محروم مانده اند و کنگره ها هیچ انگیزه و همتی برای آموزش های  لازم و اطلاع رسانی نداشته اند. من نسبت به این موضوع دفاعی ندارم ولی عمدی هم نمی بینم و تصور می کنم که آگاهی به بایدها  و نبایدها ممکن است به درستی انجام نشده باشد.
برنامه علمی و اجرائی کنگره به گونه ای تدوین شده است که نوآوریها و مفاهیم گوناگون درمانی که دنیای حرفه ای ارتودنسی را به چالش کشیده اند به سمت و سویی سوق دهد که اشراف به واقعیت بیشتر و شک و تردیدها برطرف شود و همکاران دندانپزشک عمومی و کلیه متخصصین نیز سهم مملوس و ارزنده ای از این جلسات احراز نمایند و بدیهی است که نیازهای علمی صرفاً از طریق تله کنفرانس ها به دست نمی آیند. آموزش در کارگاه های عملی به صورت فرد به فرد و با محدودیت تعداد افراد، آموزنده تر می باشند.
دکتر عادلی نجفی اینچنین ادامه داد: رشته ارتودنسی بیش از صد سال قدمت دارد و سیر تکاملی اش را تا به امروز حفظ کرده است ارتودنسی در ابتدا به نام رشته تخصصیOrthodontia  تعریف شد و بعد از گذشت زمان به عبارت Orthodontics and Dentofacial Orthopedics  تغییر نام داد. این مقوله تا بدانجا رسید که محوریت طرح ریزی درمان در صورت و جمجمه بر علم ارتودنسی استوار شده است. رشته ارتودنسی رشته مهندسی پزشکی است و با علم بیولوژیک، ریاضی، بیو مکانیک، بیوشیمیایی، متالوژی و فیزیولوژی و... ارتباط تنگاتنگی دارد. به عبارتی در این علم پزشکی گرایشات مهندسی و علوم پایه نیز لحاظ شده است کلیه علوم در حال تبدیل اند و تغییرات در روش درمان و کیفیت آن مؤثرند. مدیریت درمانی در ناهنجاری های دهان، فک وصورت و جمجمه یک کار Team Work  است که با بیش از 7 یا 8  رشته تخصصی مثل جراحی دهان، فک و صورت، گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک، پوست، مغز و اعصاب، ارتوپدی و چشم و... ارتباط دارد، اما نهایتاً هر تغییری بر روی صورت و جمجمه از ابعاد زیبایی و غیره می بایستی بر اساس تصمیم گیری متخصصان ارتودنسي صورت پذیرد. این گستره دانش طبعاً بار مسئولیت خدمات ارتودنسی را نیز سنگین تر از گذشته کرده است.
او در پایان گفت: ما قطعاً از منظر وضعیت کیفی و ارائه خدمات درمانی حرف های زیادی برای منطقه و جهان داریم که با تقاطی افکار و مبادله تجربه ها در اینگونه همایش ها حاصل و منتقل می گردند.

دکتر حمید عادلی نجفی - رییس کنگره - دندان پزشک متخصص ارتدنسی
دکتر حمید عادلی نجفی
رییس کنگره

دکتر مهتاب نوری
دندان پزشک، ارتدنتیست

دانشیار گروه ارتدنسی دانشکده دندان پزشکی بهشتی

سپس دکتر مهتاب نوری، سرپرست و مدیریت کمیته روابط بین الملل و IT ( اطلاع رسانی) به تحلیل چگونگی فعالیت هایش در روابط بین الملل اشاره کرد و گفت: از اسفند ماه سال 1390 وقتی که مدیران کنگره مشخص شدند ارتباط با 4 انجمن ارتودنسی برقرار و نامه هایی از سوی انجمن ما به آنها ارسال شد که با پاسخ مثبت از جانب کشور ترکیه همراه بود.
به این ترتیب ارتباط انجمن با دکتر ERVERDI   رئیس همایش  EOS 2011 برقرار شد. جهت برگزاری کنگره در ایران هیأتی متشکل از3 نماینده دکتر عبدالرحمن شوکت بخش، دکتر حسین ارباب زاده و دکتر امیر فرهنگ میر اسماعیلی به استانبول رفته و با دکتر ERVERDI  جلسه ای مشترک گذاشتند و پمفلتی به زبان انگلیسی ارائه دادیم و با کمک دکتر  ERVERDI و چند نفر از همکاران دیگر سخنرانان خارجی دیگری نیز یافتیم که 7 نفر آنها از انگلستان، هند، برزیل، ایالات متحده امریکا، دانمارک  و آلمان اعلام آمادگی کردند. همچنین 5 سخنران از کشور ترکیه نیز حضور دارند. سخنرانان همگی جزو متخصصان برجسته هستند و همه آنها از روی رزومه کاری، مقالاتشان و سابقه انتخاب شدند. در مجموع در این کنگره 27 سخنرانی علمی به زبان انگلیسی توسط سخنرانان و 12 کارگاه تخصصی ابتکاری خواهیم داشت. داخل سایت نیز مشخصات اساتید دعوت شده به همراه رزومه، مقالات علمی و سخنرانی آنها از فروردین ماه 1391 درج شده است. هر کدام از سخنرانان علاوه بر سخنرانی دارای یک Work Shop  چهار ساعته نیز می باشند.
وی ادامه داد: اطلاع رسانی 4 طرفه صورت می گیرد از طریق2 سایت مربوط به کنگره سیستم، ارسال پست الکترونیکی وسیستم ارسال پیام کوتاه.
سایت اصلی کنگره پورتالی دارد که از طریق آن کنگره با مخاطبین ارتباط برقرار می کنند و شرکت کنندگان می توانند مقالات خود را به آدرس www.iaocongress1391.ir  ارسال کنند. تاريخ اتمام پذيرش مقالات 10/5/1391 مي باشد. مقالات دریافتی بصورت الکترونیک داوری می شوند امسال برای جلب مشارکت بیشتر، تصمیم گرفتیم همکاری با شرکت ایردن داشته باشیم تا ثبت نام متقاضیان از طریق این سایت هم میسر شود.
دو امکان جدید روی سایت اضافه شده است: داوری الکترونیک که تا سال قبل به صورت ایمیل بود و دیگری نظر خواهی الکترونیک. تا با نظرات شرکت کنندگان بتوان عملکرد کارگاهها را هر چه بیشتر ارتقاء بخشید.
دو سیستم پست الکترونیک و SMS از دیگر امکاناتی هستند که برای انجمن فراهم شده و برای ارتباط بیشتر با دندانپزشکان عمومی و سایر متخصصین در این کمیته برنامه ریزی شده است. متخصصینی که در این کمیته با بخش IT  همکاری داشتند عبارتند از: دکتر مسعود داودیان  مسئول سایت، زینب مظفرتاش  مسئول ورود اطلاعات و پست الکترونیک، لیلا عباسی مسئول دبیرخانه و ارسال پیام کوتاه و مدیران ایردن با کمیته همکاری داشتند.
دکتر مهتاب نوری در پایان افزود: هدف اصلی جلب حداکثری مشارکت دندانپزشکان عمومی و متخصصین برای حضور در کنگره و ارائه بهترین مباحث علمی و کاربردی برای آنها می باشد.


دکتر مهتاب نوری - دندان پزشک متخصص ارتدنسی - دانشیار دانشکده دندان پزشکی بهشتی
دکتر مهتاب نوری
سرپرست و مدیرکمیته روابط بین الملل و اطلاع رسانی
IT

دکتر حسین ارباب زاده
دندان پزشک، ارتدنتیست

بعد از سخنان دکتر مهتاب نوری، دکتر حسین ارباب زاده مدیر اجرایی کنگره به بیان چگونگی برگزاری کنگره در تاریخ سوم آبان ماه 1391 پرداخت و گفت: در سال های اخیر زمان کنگره ارتودنسی ایران در هفته آخر اردیبهشت ماه مصادف با برگزاری کنگره ارتودنسی امریکا  AAO و اروپا EOS  بود و به همین خاطر از جانب سخنرانان خارجی، همکاران دندانپزشک و شرکت ها جلب مشارکت اندکی داشتیم و بر آن شدیم تا تاریخ کنگره را تغییر دهیم این تغییر باعث شد که بش از 18 سخنران ثابت خارجی داشته باشیم و تصور اینجانب بر این است که از نظر جلب مشارکت از جانب دندانپزشکان عمومی و شرکت هایی که در نمایشگاه خواهند بود به حد کمال برسیم.
وی می افزاید: کنگره انجمن ارتودنتیست های ایران به صورت یکسال در میان در تهران و شهرستانها برگزار می شود. مکانی که امسال در نظر گرفته شده، مرکز همایش بین المللی صدا و سیما می باشد که در اتوبان شهید چمران واقع شده است.
این مکان در سطح استانداردهای بین المللی است. سالنی که بیش از 1500 نفر گنجایش داشته و پارکینگی که بیش از 500 اتومبیل را در خود جای می دهد. فاصله پارکینگ تا مرکز همایش فقط 400 متر است و سرویس هایی نیز در نظر گرفته شده تا در شرایط جوی نامناسب، بازدیدکنندگان را انتقال دهد. 600 متر فضا به نمایشگاه اختصاص داده شد تا شرکت های مختلف غرفه های خود را تهیه کرده و محصولات خود را به معرض نمایش گذارند.دکتر ارباب زاده اینگونه ادامه می دهد: امیدواریم تا 15 مرداد همه غرفه ها رزرو شده باشند اما تکمیل ظرفیت بدان معنا نخواهد بود که پذیرای دیگر شرکت ها نباشیم زیرا فضای در نظر گرفته شده قابل افزایش است. همچنین لازم بذکر است که تلاشمان این است که نمایشگاه وسیع الطیفی داشته باشیم که دندانپزشکان و متخصصان بتوانند نیازهای خود را از طریق این نمایشگاه تهیه نمایند.
در زمان برگزاری کمیته ارتودنسی انتخابات اعضای هیأت مدیره انجمن ارتودنتیست های ایران را نیز خواهیم داشت و پیش بینی می کنیم که متخصصان ارتودنسی بسیاری در انتخابات حضور داشته باشند. وی در پایان ابراز امیدواری کرد که ارائه سرویس مطلوب به مهمانان خارجی خاطره ای خوش را برای آنها از سفر به ایران تداعی کرده و مهمانان به توانمندی ارتودنتیست های کشور ما پی برند و ذهنیتی مثبت برایشان ایجاد شود. همچنین خواستار آنیم که از نظر علمی و اجرایی میزبان خوبی هم برای همکاران داخلی باشیم.


دکتر حسین ارباب زاده - دندان پزشک متخصص ارتودنسی

دکتر حسین ارباب زاده
مدیر اجرایی


دکتر رحمان شوکت بخش
دندان پزشک، ارتدنتیست

دانشیار گروه ارتدنسی دانشکده دندان پزشکی بهشتی

سپس دکتر عبدالرحمن شوکت بخش، سرپرست و مدیریت کمیته علمی گفت: یک کنگره ایده آل متشکل از Pre-congress و Post-congress است و 2 تا 4 کارگاه يا سمينار تخصصي دارد اما ما گام را فراتر نهاده و قصد برگزاری کارگاهها، سمينارهاي بیشتری را داریم زیرا خواهان کسب امتیاز بالاتری هستیم. تلاش ما این است تا دانستنی های جدیدی را در کنگره بگنجانیم که در کنگره ی قبلی موفق به ارایه آن نشدیم. طرح موضوعات گوناگون برای دیگر رشته های تخصصی از جمله جراحان اطفال، جراحان پلاستیک، فک و صورت، گفتار درمان ها، متخصصان گوش و حلق و بینی با استقبال زیادی مواجه ش. برخی از مطالب هستند که متخصصان اطلاعات کمی درباره آن دارند و در برخورد با بیماران دچار مشکل شده و نتایج نامطلوبی از درمان نمی گیرند. وجود کارگاهاي، سمينارها،آموزش دورميز وجلسات پرسش وپاسخ نتیجه درمان را بسیار موفقیت آمیز خواهد کرد. اجرای برنامه های مدون در15 سال اخیر بعلت نگرش بر مشكلات كلينيكي باعث شده تعداد شرکت کنندگان در بازآموزی های ارتودنسي انجمن دندان پزشكي ايران وانجمن ارتودنتيست هاي ايران از  15-10 نفر به 80-70 نفر افزایش یابد.
برای دندان پزشکان عمومی 4 کارگاه آموزش به عنوان بازآموزي مداوم وبرنامه آموزش مدون ارتودنسي بعلاوه آموزش دور ميز لحاظ شده است شرکت در مجموعه برنامه های کنگره برحسب انتخاب هر فرد،25 امتیاز خواهد داشت که برای یک سال هر دندان پزشک کفایت می کند. تعداد کارگاه ها بالغ بر 12 تا بوده و آموزش دور میز، مدون و پوسترهای آموزشی خواهیم داشت. کنگره در مجموع شامل 7 سالن می باشد: 2 سالن سخنرانی، 3سالن کارگاه، 1 سالن دور میز و 1 سالن مدون ودر صورت نياز امكان برنامه ريزي براي يك فضاي مناسب براي پرسش وپاسخ باشركت متخصصين رشته هاي وابسته در نظر گرفته خواهد شد. اطلاع رسانی در ماه آخر توسط مجلات و روزنامه ها ادامه خواهد یافت. قصد داریم با اطلاع رسانی گسترده، کنگره ای شایسته را برگزار نماییم.
دکتر عبدالرحمن شوکت بخش - دندانپزشک متخصص ارتودونسی - - دانشیار دانشکده دندان پزشکی بهشتی


دکتر عبدالرحمن شوکت بخش
سرپرست و مدیر کمیته علمی


Network for Good