هشتمین کنگره بین المللی انجمن پروستودونتیست های ایران - آذر ماه 1387

در حال بارگذاری برای پخش

در حال بارگذاری برای پخش

در حال بارگذاری برای پخش

فایل غیرمعتبر.یک گام دیگر به پیش - دکترعلی تاجرنیا
از نیکی خواهم نوشت ولی از بدی هرگز - دکترکاوه سیدان
افتخاری دیگر - دکتر غلامرضا غزنوی
مصاحبه با دکتر شهباز ناصر مستوفی، دبیر اجرایی کنگره هشتم
پیام دکتر مجید ناصرخاکی، دبیر علمی کنگره هشتم
میهمان ویژه افتتاحیه: دکتر برتون کانراد - رییس فدراسیون جهانی دندان پزشکی
يكي از اهداف انجمن ها برگزاري كنگره ها مي باشد - دکترعباس منزوی

مشاوران عالی هشتمین کنگره انجمن پروستودنتیست های ایران
دکتر جعفر دادمنش
دکتر مرتضی مصفا
دکتر حسن سازگارا

اعضای شورای برگزاری هشتمین کنگره انجمن پروستودنتیست های ایران
رئیس کنگره: دکتر محمدحسین دشتی
قائم مقام اول: دکتر اسماعیل شریفی
قائم مقام دوم: دکتر کاظم مرشدی
دبیر اجرایی: دکتر شهباز ناصر مستوفی
دبیر کمیته علمی: دکتر مجید ناصرخاکی
دبیر کمیته مالی: دکتر غلامرضا غزنوی
کمیته نمایشگاه: دکتر علی تاجرنیا - دکتر حبیب حاج میرآقا
کمیته آموزش علمی: دکتر ظفر مهدوی ایزدی- دکتر مرتضی نشاندار
کمیته روابط عمومی: دکتر مجید پورشهاب
کمیته تشریفات: دکتر عزت اله جلالیان- دکتر مهران نوربخش- دکتر اکبر رضایی
کمیته ثبت نام: دکتر سولماز سلیمان پور
کمیته روابط بین الملل: دکتر محمود عاقل- دکتر رکسانا هاشمیان
کمیته هماهنگی: دکتر مهدی جوان
کمیته پژوهش و نوآوری: دکتر فریده گرامی پناه- دکتر مهستی سحابی- دکتر مینو مهشید
ستاد اجرایی: دکتر لیلا صدیق پور- دکتر سولماز اسکندریون- دکتر شیرین معماران- دکتر علی بنی صدر
کمیته انتشارات: دکتر سعید نوکار- دکتر محمدحسین پدرام- دکتر لقمان قهرمانی
کمیته ارائه پوستر: دکتر پارسا آتش رزم- دکتر امیر فیاض- دکتر محمود کاظمی
کمیته نظارت و پیگیری: دکتر محمدحسن سالاری- دکتر حمید پاک نهاد
کمیته امور پانل ها: دکتر علیرضا رحیمی فر
ستاد ویژه: دکتر آزیتا مظاهری- دکتر مریم کلالی پور
مسئول امور رایانه: دکتر شروین تابش
دبیرخانه: محمد شاپورییک گام دیگر به پیش بالا
بعداز هفتمین کنگره انجمن پروستودنتیست های ایران در سر مقاله ویژه نامه نوشتم که پویایی وحرکت رو به جلو در انجمن پروستودنتیست های ایران باعث شده است که ما هر ساله اقدامی استثنایی و ویژه را در کنگره های سراسری شاهد باشیم و همان جا سوالی طرح کردم که به نظر شما اقدام ویژه کنگره سال آینده انجمن چیست؟
هیچکس تصور نمی کرد که اقدام بزرگ هشتمین کنگره انجمن، میزبانی و حضور بالاترین مقام فدراسیون جهانی دندانپزشکی باشد («اف دی آی»)
اتفاقی که در این سطح برای اولین بار در تاریخ دندانپزشکی افتاده است. البته صحیح تر این است که بگویم یک نفر می دانست دکتر کاوه سیدان رئیس پر تلاش هیئت مدیره انجمن پروستودنتیست های ایران که انجام این مهم جز با پیگیری و پشتکار او ممکن نبود. ایشان که علاوه بر ریاست انجمن مسئولیت کمیته بین الملل انجمن دندانپزشکی ایران را به عهده دارند با هدف نزدیک کردن هر چه بیشتر انجمن دندانپزشکی ایران و فدراسیون جهانی دندانپزشکی – که ارتباط این دو در چند سال اخیر ضعیف شده بود – این مهم را به انجام رساندند و برای این آشتی مجدد چه زمانی بهتر از ایام برگزاری کنگره پروتز. خبرنامه انجمن با سپاس از ایشان و همه کسانی که در راستای ترمیم وجه علمی و بین المللی ایران در مجامع جهانی تلاش می کنند حضور جناب برتون کانراد رئیس فدراسیون جهانی دندانپزشکی را خیر مقدم گفته، از همه همکاران عزیز جهت حضور هر چه با شکوه در کنگره هشتم و خصوصا مراسم افتتاحیه دعوت به عمل می آورد.
دکتر علی تاجرنیابه قلم مدیر مسوول نشریه بالا
از نیکی خواهم نوشت ولی از بدی هرگز، و در ابتدا سپاس و تشکر از تمام زنان، مردان، همکاران و دوستانی که بی ادعا و با هم، هر یک بخشی از کار را به دوش کشیدند تا انجمن پروستودنتیست های ایران قدم های جدی تری را در جهت تحکیم زیر ساختارها فراهم آورد.
برگزاری انتخابات اولین شاخه انجمن، چاپ مجله علمی انگلیسی، سایت الکترونیک و کتابخانه علمی، چاپ منظم خبرنامه فارسی، اجرا و تثبیت برنامه های بازآموزی و... بخش کوچکی از اقدامات همکاران پروستودنتیست می باشد که به عنوان عضو کوچکی از انجمن فروتنانه سر تعظیم و سپاسگذاری در برابر زحماتشان فرود می آورم.
سال گذشته در کنگره هفتم وعده حرکت به سوی جایگاه بین المللی برای رشته پروتز و دندانپزشکی ایران را دادیم، افدامات متعددی توسط انجمن پروستودنتیست های ایران و همچنین انجمن دندان پزشکی ایران در این راستا انجام شد و در نهایت شرکت و افتتاح کنگره هشتم انجمن توسط رئیس کل فدراسیون جهانی دندان پزشکی، یکی از ثمرات آن اقدامات است.
اف دی آی فدراسیونی است متشکل از انجمن های دندانپزشکی 191 کشور جهان و فقط و فقط انجمن های دندانپزشکی هر کشور را به رسمیت می شناسد و بیش از 1 میلیون دندانپزشک عضو دارد. ایران در مجمع عمومی «اف دی آی» صاحب کرسی و رای می باشد و امیدوار هستم از سال آینده کرسی ایران اثرات مثبتی را برای کشورمان به ارمغان بیاورد. اقدام فوق میسر نمی شود مگر اینکه نسل قبلی جامعه دندانپزشکی ایران از 50 سال قبل با روشن بینی، جامعه دندانپزشکی را به عضویت «اف دی آی» درآورند و ما اکنون باید به درستی از ثمرات آن استفاده نماییم.
بدور از عوام زدگی و شعارزدگی و به استناد مدارک و حقایق کافی، متولی اصلی و محور چرخش دندانپزشکی در بخش خصوصی، انجمن دندانپزشکی ایران است و ما برای ارتقای جایگاه داخلی و بین المللی انجمن دندانپزشکی ایران از هیچ کوششی فروگزار نکرده و نخواهیم کرد.
همه دندان پزشکی، درمان های ایمپلنت و زیبایی نیست. دندانپزشکی وظیفه ای بسیار مهمتر یعنی پیشگیری و درمان شایعترین بیماری عفونی و مسری جهان را به عهده دارد «پیشگیری از پوسیدگی دندانها
در انتها سپاس قلبی و تشکر ویژه خود را از سردبیر محترم خبرنامه و تمامی همکاران ایشان که ذکر نام تمامی آنها در این مختصر نمی کنجد، اعلام می دارم.
با فروتنی و احترام
کاوه سیدان

در آستانه حضور رئیس فدراسیون جهانی دندان پزشکی در کشور
اف دی آی را بهتر بشناسیم
اف دی آی یکی از قدیمی ترین سازمان های بین المللی حرفه ای دنیاست. ابتدا با عنوان فدراسیون دندانپزشکی بین المللی توسط دکتر (گلدن چارلز)، فارغ التحصیل از دانشکده دندانپزشکی پاریس و 5 دندانپزشک دیگر، در سال 1900 در شهر پاریس فرانسه تاسیس شد.
اف دی آی توسط شورایی که اعضایش در یک نشست عمومی از بین نمایندگان انجمن های عضو انتخاب شده اند، اداره می شود.
در حال حاضر اف دی آی بیش از 190 انجمن عضو از بیش از 130 کشور دارد که حاکی از یک میلیون دندانپزشک عضو در سراسر جهان است. 5 کمیته مسوول مکاتبات در زمینه مسایلی از قبیل ارتباطات و عضو گیری، حرفه دندانپزشکی، آموزش، علم، توسعه جهانی دندانپزشکی و ارتقاء بهداشت هستند.
اف دی آی از طریق موسسه آموزش جهانی دندانپزشکی
(FDI World Dental Education)
که یک موسسه خیریه عضو است، آموزش علم و حرفه دندان پزشکی را با هم فراهم کردن بهترین امکانات ممکن جهت تامین و حفظ بهداشت جهانی بین مردم دنیا ارتقاء می دهد.
اف دی آی یک سازمان غیر دولتی است که با سازمان ملل متحد
(UN)
و سازمان بهداشت جهانی
(WHO)
روابط رسمی دارد. این سازمان در شهر
Ferney-Voltaire
فرانسه مستقر است.
اصول بیانیه های سازمان
خواسته دندانپزشکی
جهانی، موثق و مستقل بودن نظر حرفه دندانپزشکی
بهداشت دهان مطلوب
ارتقاء بهداشت دهانی و عمومی مطلوب برای همه مردم
حمایت اعضا
افزایش منابع سازمان های عضو و اعضایشان
انتقال اطلاعات
پیشرفت و ارتقاء اصول اخلاقی، هنر، علم و حرفه دندان پزشکی
فعالیت های حمایتی
بیانیه های خط مشی اف دی آی- اف دی آی خط مشی ها، موازین و اطلاعات را در رابطه با تمامی جنبه های مراقبت بهداشت دهانی در سراسر دنیا گسترش و اشاعه می دهد. بیانیه های خط مشی اف دی آی دیدگاه های حرفه دندانپزشکی را روی مسایل مختلف مرتبط با بهداشت دهانی، تدابیر بهداشت دهانی و حرفه دندانپزشکی بررسی می کند.
نقش در بهداشت همگانی- ارتقاء بهداشت عمومی، همراه با بهداشت دهانی به عنوان یک بخش جدایی ناپذیر از مبانی شیوه زندگی سالم و جامعه پر بازده است. نابرابری های بهداشت دهانی با اجرای تدابیر موثر در سلامت دهان حل و فصل می شوند. اف دی آی عضوی از ائتلاف مشاغل جهانی بهداشت، همچنین اجلاس بین المللی پرستاران، فدراسیون بین المللی داروسازی و انجمن جهانی پزشکی است.
کنترل تنباکو- استعمال تنباکو یکی از بزرگترین چالش های بهداشت همگانی است که امروزه جهان با آن روبروست. اف دی آی با اجرای جنبه های مختلف کنترل استعمال تنباکو، نقش فعال گروه مراقبین بهداشت دهان را در این زمینه ترویج می دهد.
برنامه های توسعه
اف دی آی گسترش بهداشت دهانی همگانی را برای کشورها و جمعیت های محروم بصورت های مختلف ارتقاء می دهد و از آن حمایت می کند:
برنامه هایی در سطح عموم مردم- با همکاری انجمن های عضو اف دی آی و سازمان های غیر دولتی و حمایتی که از طریق صندوق پول توسعه جهانی دندانپزشکی اف دی آی
(FDIs World Dental Development Fund)
کمک مالی می شوند اجرا می شود. این برنامه ها در امریکای لاتین، آسیا و آفریقا پایه ریزی شده است
حمایت تدابیر مناسب در حال توسعه- اف دی آی دول و سایر سازمان ها را با تنظیم تدابیر بهداشت دهانی جامعه حمایت می کند و در تکمیل اهدافشان یاری می رساند.
همکاری های جهانی جهت بهبود بهداشت دهانی- اف دی آی همکاری نزدیکی با
WHO،
و سایر موسسات
UN،
سازمان ها و کارکنان بهداشت دارد تا سلامت دهان را در سراسر دنیا بهبود بخشد. هدف از برنامه
«زندگی کن، بیاموز و لبخند بزن»
که به صورت مشارکت منحصر بفردی با یک شریک همکار ابداع شده، افزایش آموزش و ارتقاء بهداشت دهان در سطح دنیاست.

برنامه آموزشی
آموزش مداوم دندان پزشکی – اف دی آی به همراه انجمن های عضو، در برنامه های آموزش مدام دندان پزشکی در سراسر دنیا شرکت کرده، آنها را تایید می کند. در حال حاضر این سازمان سالانه بیش از 20 برنامه آموزش مدام برگزار می کند.
کنگره سالانه جهانی دندانپزشکی – نقش مهمی در پیشبرد حرفه دندانپزشکی ایفا می کند. این رویداد بین المللی هر سال در یک شهر مختلف برگزار می شود و شامل چندین مبانی است، از جمله:
برنامه علمی – یک رویداد آموزشی با شرکت سخنرانان از سراسر دنیا و متمرکز بر آخرین مطالب علمی موثر در حرفه دندانپزشکی در کل دنیاست. این برنامه همچنین شامل مجمع ها و کارگاه های آموزشی تخصصی جهت ارتقاء سلامت دهان است.
نمایشگاه جهانی دندانپزشکی – پنجره ای بر مبانی هنر پیشرفته تکنولوژی، تجهیزات و محصولات دندانپزشکی.
پارلمان جهانی دندانپزشکی – همایشی ار 350 نماینده از انجمن های عضو اف دی آِی جهت تحقق بخشیدن به اهداف سازمان و اتخاذ خط مشی های مدبرانه که دنیای دندانپزشکی را تحت تاثیر قرار می دهد.
ارتباطات
اف دی آی از طریق بخش انتشاراتش به نام مطبوعات جهانی دندانپزشکی اف دی آی
(FDI WorldDentalPress)
که در انگلستان مستقر است، یکسری نشریات معتبر شامل مطالبی در رابطه با بهداشت دهان ارائه می دهد.
(IDJ) International Dental journal
مجله بین المللی دندان پزشکی) – مجله پرآوازه بین المللی دندان پزشکی برای مدت بیش از 50 سال نشریه برجسته اف دی آی بوده است. این مجله مقالات هم تراز علمی و مروری را که مرتبط با مسایل بین المللی بهداشت دهانی است، بعلاوه مقالات کاربردی و آموزنده را که مخاطبانش پزشکان هستند شامل می شود. ای دی جی که 6 بار در سال چاپ می شود مهمترین نشریه علمی اف دی آی است. این مجله هم بصورت فروشی و هم در سایت
(www.idj.org)
در دسترس است.
Developing Dentistry
مجله دندان پزشکی در حال پیشرفت) – این مجله دو زبانه بیانگر) گسترش بهداشت دهانی در سراسر دنیاست. این مجله روشی مثبت و آینده نگر برای دستیابی به توسعه دندانپزشکی ارائه می دهد و سعی دارد حول این مسایل از طریق ارائه مقالات از سراسر دنیا مذاکرات و مناظراتی ترتیب دهد. مجله دندانپزشکی در حال پیشرفت رایگان توزیع می شود.
FDI Worldental Communique
اطلاعیه جهانی دندانپزشکی اف دی آی) – این روزنامه آخرین یافته های) به روز سازمان را برای انجمن های عضو اف دی آی و سایر گروه های مرتبط با دندانپزشکی و بهداشت فراهم می کند. این اطلاعیه 6 بار در سال چاپ می شود.
Annual Report
گزارش سالیانه – این نشریه دیدی کلی از دستاوردهای اخیر اف دی آی و دیدگاهی از آینده سازمان را به اعضاء، شرکا و سایر احزاب طرفدار ارائه می دهد و پیام هایی را از طرف رئیس سازمان، مدیر اجرایی و رئیس کمیته مالی، همچنین بیانیه ها و گزارش های مالی را در مورد فعالیت های اف دی آی شامل می شود.
Website
شبکه اینترنتی- شبکه اینترنتی اف دی آی شامل اطلاعاتی در مورد اف دی آی است، بدین صورت: فدراسیونی از انجمن معروف جهانی درباره دستورالعمل های علمی برای حرفه دندانپزشکی، توضیحاتی درباره توسعه اف دی آی و فعالیت های بهداشت همگانی و اطلاعاتی درباره کنگره های سالانه جهانی دندانپزشکی و برنامه های آموزش مداوم.

دکتر برتون کانراد متولد 18 آگوست 1925 در شهر هالیفکس ایلت نوا اسکوشیا، دوره دندانپزشکی عمومی خود را در دانشگاه دالحوضی در سال 1976 به اتمام رساند. وی به همراه همسرش کانی از سال 1976 تا کنون، در شهر سیدنی ایلت ان اس مشغول بکار است. او سه فرزند به نام های جین، سوزان و رایان دارد. او به طبیعت وحشی علاقه بسیار دارد و بنیانگذار ریاست کمیته نامحدود اردک های محلی است. از سرگرمی های دکتر می توان به شکار به روش تله گذاری و تیر اندازی، شکار پرنده و ماهیگیری اشاره کرد. از زندگی خصوصی دکتر کانراد که بگذریم، بد نیست نگاه کوتاهی به سوابق شغلی او بیاندازیم:
دکتر کانراد در سال 1979 به عنوان رئیس جامعه دندانپزشکی کاپ برتون ایسلند انتخاب شد. در سال های 1998-1981 اداره شورای انجمن دندانپزشکی نوا اسکوشیا را بعهده گرفت و در سال 1989 به عنوان رئیس ان اس دی ای انتخاب شد.
او در سال 1990 از اعضای اجرایی سازمان سی دی ای بود. طی سال های 2001-1991 مدیریت سی دی ای را بعهده داشت. وی بین سال های 98-1993 عضو کمیته مواد و تجهیزات دندانپزشکی سی دی ای و در سالهای 2001- 1995 عضو شورای اجرایی سی دی ای بود. در این میان طی سالهای 1996 تا 1998 بعنوان رابط اجرایی در کمیته مقررات حرفه ای، شورای قانون اساسی و آئین نامه ها، کمیته های شناسایی محصولات مصرفی و عقد قرارداد و به عنوان عضوی از کمیته برنامه ریزی و هماهنگی امور سی دی ای خدمت کرد. از دیگر سوابق شغلی وی می توان به ریاست کمیته ارتباطات و عضو پذیری سی دی ای در سال 97-1996، ریاست کمیته مخصوص بهره برداری از منافع انسانی جهت فراهم کردن مراقبت های بهداشت دهانی و ریاست کمیته راهبری سی دی ای در رابطه با منافع دندانپزشکی در سال 98-1997 اشاره کرد. دکتر کانراد در سال 99-1998 به عنوان رئیس توسعه رهبری و اعطای جوایز سی دی ای و در سال 2000 به عنوان رئیس کمیته راهبری سی دی ای در روابط دولتی برگزیده شد و نهایتا در سال 2001-2000 به ریاست سی دی ای منصوب گردید. وی در سال 2003-2002 ریاست کمیته راهبری سی دی ای در رابطه با نضارت بر عملکرد بر عهده داشت. در این میان طی سال های 2002-2000 توسط وزیر بهداشت کانادا به عنوان یکی از اعضاء شورای مشاورین در مورد کنترل تنباکو برگزیده شد. همچنین نماینده رای دهنده در جلسات فدراسیون جهانی دندانپزشکی اف دی آی در شهرهای پاریس و کوالالامپور بود. دکتر کانراد در سال های 2005-2001 عضو شورای اف دی آی و در سالهای 2004-2001 عضو کمیته انتخاباتی سی دی ای بود و بین سالهای 2005 تا 2007 ریاست گروه بازبینی نظارت بر عملکرد اف دی آی را بر عهده داشت. وی در سال 2006-2005 رئیس گروه بازبینی حق اشتراک عضویت اف دی آی و در سال 2007 در کنگره سالانه جهانی دندانپزشکی در دبی بعنوان رئیس فدراسیون جهانی دندانپزشکی اف دی آی برگزیده شد و از سال 2007 تا سال 2009 در این سمت مشغول بکار خواهد بود.
اف دی آی یکی از قدیمی ترین سازمان های بین المللی حرفه ای و بین المللی بهداشت شامل فدراسیونی از انجمن های ملی دندانپزشکی با بیش از 190 انجمن عضو در 130 کشور دنیاست. اف دی آِی بیش از یک میلیون دندانپزشک عضو دارد و در حمایت و ارتقاء سلامت همگانی بسیار پویاست. اف دی آی ارتباطات رسمی با سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل دارد.
اف دی آی همچنین به توسعه و رشد انجمن های ملی دندانپزشکی کمک می کند و امکان آموزش مداوم دندانپزشکی را در سراسر دنیا فراهم می آورد.
دکتر کانراد دوره های فلوشیپ را در کالج بین المللی دندانپزشکان، کالج دندانپزشکان امریکا، آکادمی
Pierre Fauchard،
و آکادمی بین المللی دندانپزشکی برگزار می کند.
بطور خلاصه دکتر کانراد در انجمن دندانپزشکی جزیره کاپ برتون، انجمن دندان پزشکی نوا اسکوشیا، انجمن دندانپزشکی کانادا و فدراسیون جهانی دندانپزشکی اف دی آی مشغول بکار بوده و همچنین با کالج بین المللی دندانپزشکان، آکادمی
Pierre Fauchard،
آکادمی بین المللی دندانپزشکی و کالج دندانپزشکان امریکا همکاری کرده است.
از جوایزی که کسب کرده می توان به جایزه ممتاز فارغ التحصیلی دانشگاه دالحوضی در سال 2000، جایزه
Philip S. Christie
به جهت خدمت ممتاز و برجسته در انجمن دندانپزشکی نوا اسکوشیا در سال 2002 و جایزه خدمت برجسته آکادمی
Pierre Fauchard
در سال 2006 اشاره کرد.

افتخاری دیگر بالا
دکتر غلامرضا غزنوی را همه با شخصیتی مصمم، جدی و مسئولیت پذیر می شناسند.
اگر چه از دوران طولانی معلمی گذشته و از مرز بازنشستگی هم عبور کرده اند ولی هنوز نشاط و شادابی به خوبی در چهره ایشان نمایان است. مسؤولیت متعدد علمی و اجرایی در کنگره های مختلف و عضویت مکرر در هیأت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران و انجمن پروستودنتیست های ایران علاوه بر شهرت برای ایشان محبوبیت خاصی ایجاد کرده است. اما این هم باعث نشده که وی دو ویژگی مهم خود یعنی صداقت و صراحت را فراموش کند. دکتر غلامرضا غزنوی که ریاست هیئت مدیره پروستودنتیست های ایران را در کارنامه دارد به دنبال انتخابات جدید هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران با اتفاق آراء به ریاست هیئت مدیره بزرگترین و گسترده ترین انجمن علمی کشور برگزیده شد. این امر برای ایشان فرصتی است برای خدمت و برای انجمن پروستودنتیست ها افتخاری دیگر.
ضمن تشکر از وقتی که در اختیارمان قرار دادید خواهشمند است جهت اطلاع بیشتر خوانندگان خبرنامه، گزیده ایی از سوابق علمی و اجرایی خود را بیان فرمایید.
با تشکر و سپاس گذاری از اینکه فرصتی به من داده اید تا خلاصه ای از سوابق خود را بیان نمایم.
پس از پایان تحصیلات دانشگاهی در سال 1356 بلافاصله با پیشنهاد اساتید ارجمند جناب آقای دکتر دادمنش، دکتر جاوید، دکتر عطریزاده و دکتر خوشخونژاد بعنوان مربی ابتدا در بخش پریو و سپس در بخش پروتز کامل دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران شروع به کار نمودم.
لازم است اشاره کنم که مشوق اصلی بنده جهت تحصیل در رشته دندان پزشکی استاد گرامی دکتر دادمنش بودند که انگیزه این کار را از دوران تحصیلات و دبیرستان در من ایجاد کردند.
با گذشت زمان پس از گذراندن دوره تخصصی پروتزهای دندانی و امتحان بورد با درجه استادیاری مشغول تدریس در این بخش شدم و همزمان مسئولیت های اداری و اجرایی را در بخش پروتز کامل و سال ها بعد در بخش ایمپلنت بعهده گرفتم، از آن جمله می توان به مدیریت گروه پروتزهای متحرک فک و صورت برای دو دوره در سال های 1374-1370، سرپرست تخصصی گروه وتزهای متحرک برای دو سال، عضویت در امتحانات بورد تخصصی و امتحانات ورودی دستیاری، عضویت در شورای پژوهش دانشکده برای چندین سال اشاره کرد. درسال 1995 دوره یک ساله فلوشیپ در رشته پروتزهای دندانی و ایمپلنت را در دانشگاه فلوریدای آمریکا با راهنمایی های ارزنده جناب آقای دکتر جاوید گذراندم.
در سال 1369 به اتفاق استاد عالیقدر جناب آقای دکتر مسگرزاده پیشنهاد تاسیس مرکز ایمپلتولوژی در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران برای اولین بار به شورای مدیریت وقت دانشکده ارائه گردید که پس از موافقت به همراه اساتید بخش های پریو – پروتز و جراحی این مرکز فعالیت خود را شروع نمود.
در سال 1357 بعنوان عضو هیأت مدیره جامعه دندانپزشکی ایران برای دو سال انتخاب و افتخار خدمتگزاری را داشتم.
همچنین از سال 1383 الی 1386 عضو هیأت مدیره انجمن دندان پزشکان ایران بودم و در انتخابات اسفند ماه 1386 بار دیگر افتخار خدمتگزاری را در این انجمن بدست آوردم.
از سال 1380 به بعد عضو هیأت مدیره انجمن پروستودنتیست های ایران بوده ام.
در سال 84-1382 رئیس هیئت مدیره انجمن پروستودنتیست های ایران و در سال 1384 رئیس چهل و پنجمین کنگره انجمن دندانپزشکی ایران بودم.
شما در ادوار مختلف در هیئت مدیره انجمنها عضویت داشته اید چه راه کارهایی برای کارآمدی هر چه بیشتر انجمنهای علمی دارید؟
همواره در برنامه های هیئت مدیره انجمن سعی کرده ام با همیاری همکاران ارزشمند در هیئت مدیره ها در جهت ارتقاء دندانپزشکی و درمان های انجمن تلاش نماییم. ایجاد همبستگی و در کنار هم بودن از خواسته های عضو هیئت مدیره است.
اینجانب اعتقاد راسخ دارم که در این دوره نیز با همکاران بسیار پرتوان و عاشق هیئت مدیره در گسترش فعالیتهای عمی و صنفی با همت تمام همکاران دندان پزشک در سطح کشور بسیاری از مشکلات موجود را در حرفه خود بررسی و پیگیری نمائیم.
انجمن دندان پزشکی در طی دوره ای که شما مسئولیت آن را به عهده دارید چه برنامه هایی را در دستور کار دارد؟
معرفی و نشان دادن جایگاه والا و حقیقی دندان پزشکی کشور در سطح منطقه آسیا، ایده ایجاد اتحادیه انجمن های آسیای میانه و مرکزی به همراه کشورهای همسایه، دعوت از روسای انجمن های علمی کشورهای دیگر و بحث و تبادل نظر در مسایل علمی و نشان دادن قابلیت های علمی کشور از برنامه های آتی هیئت مدیره است. استفاده از تجربیات ارزشمند شورای عالی مشاورین، روسا و هیئت مدیره انجمن های تخصصی که در این دوره خوشبختانه جلسات زیادی در جهت پیشبرد اهداف، تشکیل گردیده از برنامه های دیگر هیئت مدیره است.
متاسفانه در چند دوره گذشته انجمن دندانپزشکی ایران کمتر در مسائل صنفی دخالت داشته است، در این خصوص چه برنامه هایی دارید؟
در خصوص مسائل صنفی ما نیاز به همکاری های همه جانبه و فعالیت گسترده ای با شرکت همه اندیشمندان، پیشکسوتان و روسای انجمن های تخصصی و نهادهای وزارت بهداشت و درمان و سازمان نظام پزشکی داریم که ان شاءاله در آینده این تلاش ها و فعالیت ها ثمر بخش تر خواهد شد.
نحوه تعامل شما با مسؤولین وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و سایر نهادهای ذیربط در مورد مسایل مبتلا به جامعه دندان پزشکی چه خواهد بود؟
در چند ماه گذشته بحث و تبادل نظر و جلسات بسیار مفیدی با مسئولین وزارت بهداشت و درمان پزشکی، اداره تجهیزات و مواد دندانپزشکی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی دبیرخانه تخصصی و بسیاری از مسئولین نهادها انجام داده ایم.
تدوین برنامه و جدول زمانی کنگره و نمایشگاه های سال 1388 با پیشنهاد جناب آقای دکتر مسائلی مدیریت اداره تجهیزات و مواد دندانپزشکی وزارت بهداشت که با همکاری صمیمانه روسا و هیئت مدیره انجمنهای تخصصی بعمل آمده از برنامه خوب هیئت مدیره انجمن است.
توجه ویژه مجامع بین المللی به خصوص آقای دکتر برتون کانراد رییس اف دی آی به جایگاه رفیع انجمن دندان پزشکان ایران، ارسال پیام ویژه ایشان در کنگره 48 و حمایت ایشان از انجمن دندانپزشکان ایران بعنوان تنها نماینده رسمی در محافل بین المللی از فعالیت های بخش بین المللی هیأت مدیره انجمن است که با تلاش های بی دریغ آقای دکتر کاوه سیدان به عمل آمده.
در خاتمه ضمن تشکر از جنابعالی امید دارم که به اتفاق همه دوستان بتوانیم در سربلندی انجمن دندان پزشکی و رسالت واقعی آن موفق باشیم.
با تشکر خبرنامه انجمن پروتز

مصاحبه با دکتر شهباز ناصر مستوفی، دبیر اجرایی کنگره هشتم بالا
ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید لطفا بفرمایید ویژه گیهای کنگره هشتم انجمن پروستودنتیست ها چیست؟
کنگره هشتم انجمن پروستودنتیست های ایران با شعار دست در دست هم به سوی درمان برتر، با بیش از 24 کارگاه آموزش علمی در زمینه های مختلف پروتز ثابت، متحرک، ایمپلنت، زیبایی و .... که توسط اساتید برجسته داخلی و خارجی اجرا می گردد، قطعا یکی از جذاب ترین کنگره های امسال خواهد بود.
در مورد کارگاههای علمی و نحوه ثبت نام در آنها توضیح دهید
شرکت در کارگاه های علمی به دلیل محدودیت ظرفیت سالن ها ی کارگاهی، بر حسب اولویت ثبت نام خواهد بود. بنابراین خواهشمند است در فلایر در محل مربوطه کارگاه آموزشی علمی سیستم های مختلف ایمپلنت و دندانپزشکی زیبایی نیز در فلایرهای کنگره ی هشتم قید گردیده است. بنابراین با تماس با شرکت های مربوطه و یا دبیرخانه انجمن از شرایط ثبت نام اطلاع حاصل فرمایید. لازم به ذکر است که کلیه ی کارگاه های مذکور بصورت رایگان برگزار خواهند شد.
آیا در ایم برگزاری کنگره ثبت نام خواهید داشت؟ در چه روزی و کیفیت و هزینه های ثبت نام چگونه است؟
از کسانی که تمایل به شرکت در این کنگره را دارند، تقاضا می کنیم جهت پیش
یری از بروز مشکلاتی که ثبت نام در محل کنگره بهمراه خواهد داشت، با ثبت نام بموقع، ستاد اجرایی کنگره را در برگزاری هر چه مطلوبتر برنامه ها یاری نمایید.
برای شرکت کنندگان و کنگره چه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است؟
علاوه بر شرکت در کارگاه های آموزش علمی و آشنایی با آخرین پدیده های علمی در مواد و تجهیزات دندانپزشکی، شرکت کنندگان می توانند ضمن بازدید از دومین نمایشگاه بین المللی دندانپزشکی خاورمیانه مدیس ارز 20-5% تخفیف در ثبت سفارشات مورد نظر خود بهره مند گردند.
متاسفانه جمعی از شرکت کنندگان کنگره هفتم تا کنون موفق به دریافت امتیاز خود نشده اند. برای این منظور چه تدابیری اندیشیده اید؟ در مورد دریافت امتیاز کنگره هشتم چه برنامه ای دارید؟
آن دسته از عزیزانی که تا کنون موفق به دریافت گواهی شرکت در کنگره هفتم نشده اند می توانند با تماس تلفنی و یا حضوری با دبیرخانه انجمن دندانپزشکی ایران گواهی خود را دریافت نمایند. درایم کنگره هشتم دبیرخانه مستقر در کنگره، آماده ی تحویل گواهی کنگره ی سال گذشته می باشد.
جهت دریافت امتیاز کنگره ی هشتم نیز طی هماهنگی با اداره پست یک واحد پست پیشتاز مستقر در کنگره، آماده ی دریافت آدرس و مشخصات شرکت کنندگان محترم و ارسال رایگان گواهی مربوطه می باشد.
رفت و آمد شرکت کنندگان به کنگره چگونه خواهد بود؟
بهترین مسیر دستیابی به هتل المپیک محل برگزاری کنگره در سایت انجمن (WWW.TAPR.IR)درج شده است. ضمنا کسانی که تمایل به استفاده از سرویس رفت و آمد به کنگره را دارند، می توانند هنگام ثبت نام مسیر مورد نظر خود را مشخص نمایند. لازم به ذکر است، خدمات مذکور و همچنین استفاده از پارکینگ های هتل المپیک بصورت رایگان ارائه خواهد گردید.
کسانی که بخواهند در هتل اسکان پیدا کنند چگونه باید در مورد رزرو اتاق اقدام کنند؟
طبق هماهنگی بعمل آمده با مدیریت هتل المپیک، تعدادی از ظرفیت های هتل جهت استفاده ی شرکت کنندگان در کنگره اختصاص یافته است. لذا خواهشمند است هر چه سریعتر جهت رزرو هتل با دبیرخانه انجمن تماس حاصل فرمایید.
در مورد وضعیت پذیرایی میان وعده و ناهار توضیح دهید.
طی توافقی که با مدیریت هتل المپیک انجام گرفته، رستوران هتل آمادگی پذیرایی در اوقات استراحت و نهار را دراد. که میان وعده به صورت رایگان در اختیار همه شرکت کنندگان خواهد بود و پیش بینی نهار به تعداد کافی صورت گرفته که همکاران می توانند با تهیه ژتون اقدام نمایند.
با توجه به مسئولیت جنابعالی لطفا در مورد سایر برنامه های علمی انجمن از جمله سمپوزیوم های علمی صنفی و نیز دوره های مدون توضیح دهید.
همان گونه که مستحضر هستید اولین دوره ی باز آموزی مدون پروتز در اردیبهشت امسال توسط انجمن پروستودنتیست های ایران اجرا و استقبال بی نظیر شما عزیزان انجمن را برآن داشت دو دوره ی باز آموزی مدون تا پایان سال 87 طبق جدول زمانبندی زیر برگزار نماید.
در ابتدای سال 87 دو سمینار از مجموعه سمینارهای فصلی انجمن و با رویکرد هم اندیشی با عناوین:
بررسی مسائل صنفی و مالیات
زیبایی در پروتز های ثابت – سخنران جناب آقای دکتر دادمنش 87/8/30
برگزار شده که مشروح آن در همین شماره خبرنامه آمده است.
سمینارهای فصلی تا پایان 87 به شرح زیر می باشند:
دکتر پارسا آتش رزم: بیومکانیک در ایمپلنت
دکتر شهباز ناصر مستوفی :
Abutment Connection
در پایان اگر نقطه نظر خاصی دارید مطرح بفرمایید.
طی ایام کنگره سمپوزیومی با عنوان نقش و جایگاه پروستودنتیکس در آموزش دندان پزشکی نیز برگزار خواهد شد. خوشبختانه یکپارچگی و همدلی کلیه اعضا محترم شورای برگزاری، سختی کار را به تجربه ای شیرین در کار گروهی تبدیل کرده است و امیدوارم شرکت در این کنگره علاوه بر دستاوردهای علمی و صنفی ایامی به یادماندنی و خاطه انگیز برای شما به همراه داشته باشد.
با سپاس از وقتی که در اختیار ما قرار دادید
من هم از شما متشکرم به امید دیدار در کنگره هشتم

منبع: خبرنامه انجمن پروستودنتیست های ایران – سال2-شماره5و6-تابستان و پاییز1378

پیام دکتر مجید ناصرخاکی، دبیر علمی کنگره هشتم بالا
در مراسم افتتاحیه این کنگره، انجمن پروستودنتیست های ایران افتخار دارد برای اولین بار در تاریخ دندان پزشکی ایران میزبان رئیس محترم فدراسیون بین المللی FDI آقای دکتر برتون کانراد باشد. این انجمن امیدوار است در طی حضور ایشان در ایران و طی جلساتی که با حضور اساتید و صاحبنظران دندان پزشکی و مسئولین وزارت بهداشت برگزار خواهد شد، گام های موثری در جهت اعتلای علم دندان پزشکی در ایران برداشته شود. طی فراخوان صورت گرفته جهت ارسال مقالات به هشتمین کنگره بین المللی انجمن پرستودنتیست های ایران، قریب 350 مقاله به انجمن ارسال گردید. طی بررسی و امتیازدهی کمیته علمی انجمن که متشکل از اساتید مجرب دانشگاه های مختلف کشور می باشند، 104 مقاله جهت ارائه بصورت سخنرانی و 52 مورد جهت ارائه بصورت پوستر انتخاب شدند. برنامه علمی کنگره شامل 21 پابل سخنرانی، طی سه روز تقسیم بندی شده است که هر پانل به مدت 2 ساعت در یکی از هفت سالن محل برگزاری کنگره، اجرا خواهد شد.
مقالاتی که بصورت ارائه پوستر پذیرفته شده اند، در طی دو روز چهارشنبه و پنج شنبه هر روز 26 پوستر در محل های پیش بینی شده ارائه خواهند شد. در ضمن گروه داوران کمیته ارائه پوستر کنگره، در زمان های از پیش تعیین شده در محل ارائه پوستر حاضر خواهند شد و با بررسی طراحی و محتوای علمی پوسترها و نحوه ارائه مطالب توسط ارائه دهندگان، سه مورد را بعنوان پوسترهای برتر انتخاب خواهند نمود که در مراسم اختتامیه کنگره از آنها تقدیر به عمل خواهد آمد.
با توجه به تجارب سال های گذشته در مورد استقبال دندان پزشکان از کارگاه های علمی امسال نیز با همکاری اساتید و متخصصین مطرح، 7 کارگاه عملی Basic رشته پروتزهای دندانی و 12 کارگاه سیستم های ایمپلنتی رایج در ایران و 3 کارگاه دندان پزشکی زیبایی در طی سه روز کنگره برگزار خواهد شد. امیدواریم برگزاری این کارگاه ها منجر به ارتقاء علمی و عملی فعالیت های کلینیکی همکاران عزیز گردد. یکی دیگر از موضوعاتی که در این کنگره بصورت خاص و در یک پانل ویژه به آن پرداخته شده است، "نقش و جایگاه پروستودنتیکس در آموزش دندان پزشکی" می باشد. در این پانل ویژه که با همکاری دبیرخانه شورای تخصصی دندان پزشکی برگزار خواهد شد، جمعی از صاحبنظران و پیشکسوتان رشته پروتزهای دندانی و برخی متخصصین آموزش پزشکی و دندان پزشکی جامعه نگر به بررسی و بحث و گفتگو و تبادل نظر در حیطه این موضوع خواهند پرداخت.
تمامی سعی و تلاش شورای برگزاری کنگره در جهت بهبود بخشیدن برنامه ها و افزایش امکان بهره گیری دندان پزشکان از برنامه های علمی و عملی کنگره می باشد. امید است که هر ساله بتوانیم قدمی هر چند کوچک در این جهت برداریم و رضایت خاطر همکاران عزیز را جلب نماییم.

میهمان ویژه افتتاحیه: دکتر برتون کانراد - رییس فدراسیون جهانی دندان پزشکی بالا


Special guest:
FDI's President: Dr Burton Conrod

94 St Peters Road, Sydney, Nova Scotia B1P 4P4, CANADA
Tel: +1 902 539 9205
Fax: +1 902 539 7417
email: [email protected]

Dr. Burton Conrod graduated from the Faculty of Dentistry at Dalhousie University in Halifax, Canada in 1976. He has practiced general dentistry with his wife Connie since that time.
Dr. Conrod was first elected to the FDI Council in 2001 and is presently serving his second term. His experience includes terms as president of his local and provincial dental associations and as president of the Canadian Dental Association in 2000-01. He has also served as a member of an advisory panel to Canada's minister of health on the issue of tobacco control. Dr. Conrod has a special interest in association governance and strategic planning and is a member of FDI's Governance Review Task Team. He is a Fellow of the Pierre Fauchard Academy, the American College of Dentists, the Academy of Dentistry International and the International College of Dentists.
His hobbies include trap and skeet shooting, fly fishing and bird hunting.
Top


يكي از اهداف انجمن ها برگزاري كنگره ها مي باشد بالا

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: دكتر منزوي در كنگره پروستودنتيست ها تاكيد كرد، با توجه به افزايش تعداد دندانپزشكان و مناسب بودن دانشگاه ها و دارا بودن بهترين دانشجوها در كشور ايران،جايگاه دندان پزشكي ايران بايد مرتبه بسيار بالاتري را در سطح منطقه نسبت به وضع موجود دارا باشد.

به گزارش روابط عمومي دانشكده دندان پزشكي، هشتمين كنگره بين المللي انجمن پرستودنتيست هاي ايران، با حضور دكتر برتون كنراد پرزيدنت FDI و جمعي از مهمانان خارجي و متخصان پروتز و دكتراي عمومي رشته دندان پزشكي در روز چهارشنبه بيستم آذر در هتل المپيك طي مراسم با شكوهي آغاز شد.
اين گزارش حاكيست، در حاشيه اين مراسم دكترمنزوي، رئيس دانشكده دندان پزشكي تهران در مصاحبه اي در جواب به اين سوال كه هدف از انجمن هاي دندان پزشكي چيست گفت: انجمن تخصصي دندان پزشكي سالهاست كه تشكيل شده است و يكي از اهداف اين انجمن ها برگزاري كنگره ها مي باشد و انجمن پروستودنتيست ها اولين انجمن دندان پزشكي با بيشترين تعداد متخصص مشغول به فعاليت مي باشد.
وي در ادامه ضمن اين كه بيشترين واحد درسي در دوره دكتراي عمومي دندان پزشكي را مربوط به رشته پروتز دانست افزود، با توجه به اين امر در كنگره هاي اين دوره معمولا با ازدحام جمعيت زيادي مواجه مي شويم.
وي در ادامه ضمن اينكه حضور رئيس FDA را باعث افتخار اين كنگره دانست، خاطر نشان كرد، حضور دكتر برتون كنراد و مهمانان خارجي در اين كنگره با عث ميشود كه ايشان از نزديك با متخصصان دندان پزشكي ايران و امكانات درماني در اين رشته آشنا شوند و قطعا نظر آنها نسبت به آنچه از دور از ايران تصور مي كردند تغيير خواهدكرد.
رياست دانشكده دندان پزشكي در ادامه در مورد نحوه برگزاري اين كنگره افزود، اين كنگره طي سه روز برگزار خواهد شد و پانلها و كارگاههاي بسيار متفاوتي داشته و مكان بسيار خوبي براي تبادل نظرعلمي مي باشد.
دكترمنزوي در پايان ضمن اينكه يكي از اهداف هيت مديره اين انجمن را ارتقاء ارتباط بين المللي در رشته دندان پزشكي دانست تاكيد كرد، با توجه به افزايش تعداد دندانپزشكان و مناسب بودن دانشگاهها و دارا بودن بهترين دانشجوها در كشور ايران، جايگاه دندان پزشكي ايران بايد مرتبه بسيار بالاتري را در سطح منطقه نسبت به وضع موجود دارا باشد كه اين امر با افزايش همكاري كه با مجامع بين المللي انجام خواهد پذيرفت.