از صاحبان کتاب هایی که محتویاتی در زمینه دندان پزشکی دارند دعوت می شود ضمن ارسال نسخه ای از کتاب خود به آدرس ایردن*، امکان معرفی، تبلیغ و نقد آن را فراهم نمایند. برای ارسال پیام به ایردن، لطفاً اینجا کلیک کنید.

تاریخ دندان پزشکی ایران 1313 تا 1383 | کتاب

تاریخ دندان پزشکی ایران 1313 تا 1383 | کتاب

مولف: 

 دکتر محمدعلی افتخاری

دکتر محمد علی افتخاری این کتاب را تقدیم کرده اند به: همکاران جوان خود، به امید آن که در راه خدمت و اعتلاء دندان پزشکی رهرو راهی باشند که پیشینیان آنان از روی صدق و صفا پیموده اند.

 تاریخ دندانپزشکی ایران 1313 الی 1383

مقدمه دکتر ایرج فاضل
تاریخ علمی و فرهنگی و بخصوص پزشکی ما از جهات بسیاری که مهمترین آن وجود چهره های سرآمد و درخشان جهان است ممتاز بوده و نسل های گذشته ما که در دوران هایی نه چندان دور طلایه دار علم جهان بودند فرزندان برومندی را پرورش دادند که نام پرآوازه آنان هنوز هم طنین انداز و برای ایران و ایرانیان مایه ابرو و مباهات بسیار است.
طب سنتی ایران سده های متوالی به عنوان پیشرفته ترین و کارآمدترین دانش پزشکی در بسیاری از کشور ها تدریس می شد و دائره المعارف های بزرگی که توسط دانشمندان ایران تالیف و تدوین شده بود به عنوان آخرین اطلاعات علمی در دارالعلم های کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته و به دستورات آن عمل می شد.
از نیمه دوم قرن سیزدهم هجری قمری و پس از تاسیس دارالفنون به تدریج چهره پزشکی و دانش پزشکی در مملکت ما تغییر کرد و آموزه های جدید جایگزین علوم و دانسته های سنتی شد و با تشکیل دانشکده های پزشکی نظام علمی جدید بر اساس آنچه در غرب و بخصوص در اروپا اتفاق افتاده بود شکل گرفت و طب سنتی به کلی مهجور و در نظام جدید مورد بی توجهی مطلق قرار گرفت ولی علیرغم این بی مهری ریشه های نیرو مند آن که حاصل قرن ها تجربه بود در وجدان عمومی باقی ماند و همین امروز هم به جای آنکه نکات درست و قابل استفاده آن که می تواند بسیاری از ناخوشی های شایع و پیش پا افتاده هر روزه مردم را با کمترین هزینه شفا بخشد توسط پزشکان مورد استفاده قرار گیرد، متاسفانه این کار به دست غیر طبیبان و پزشک نماها افتاده و از آن سوء استفاده های فراوان می شود.
با توجه به تغییرات اساسی ذکر شده که مربوط به دوران معاصر است ثبت و ضبط اتفاقات و نحوه شکل گیری رشته های مختلف علوم پزشکی برای آگاهی نسل حاضر و از آن مهمتر آیندگان حائز اهمیت فراوان است و چنانچه افراد صاحب نظر و آگاهی که خود شاهد بسیاری از این تحولات بوده اند دانسته های ذی قیمت خود را به صورت مکتوب ارائه دهند زمینه ای مناسب برای نقد و بررسی ایجاد می کند و این امکان را به وجود می آورد که دیگر صاحب نظران نیز مشاهدات مشابه و یا متفاوت خود را ارائه دهند و به تکمیل آنچه انجام شده است کمک کنند.
مجموعه حاضر را همکار محترم و علاقمند جناب آقای دکتر افتخاری با صرف وقت و زحمت فراوان آماده کرده اند که حداقل بخشی از تاریخچه دندان پزشکی معاصر ایران را پوشش می دهد. ضمن تشکر و ارج نهادن به زحمات ایشان امیدوارم سایر همکارانی که دستی به قلم دارند با اقداماتی مشابه اطلاعات خود را به صورت مکتوب ارائه فرمایند تا به تدریج مجموعه های کاملتری از سیر تحول پزشکی معاصر تهیه و در اختیار عموم قرار گیرد.

دکتر ایرج فاضل
13/2/85
برای ملاحظه آوانمای مصاحبه دکتر افتخاری، روی تصویر زیر کلیک کنید

مصاحبه ایردن با دکتر محمد علی افتخاری, دندان پزشک
پیش گفتار
 •  به نام خداوند جان و خرد
  در سال 1351 که دومین دوره دبیری جامعه دندان پزشکی ایران را می گذراندم به مناسب دهمین سال تاسیس جامعه، کارنامه ده ساله این جمعیت را تدوین و منتشر کردم. قرار بود در بیست و پنجمین سال فعالیت جامعه در 1366 نیز تاریخ ربع قرن موجودیت این جمعیت خدمتگزار آماده چاپ شود و با این که در آن سال یکی از افراد مثبت و فعال و پر انرژی ددانپزشکی یعنی دکتر حمید عادلی نجفی سکان دار امور جامعه بود، متاسفانه این کارِ مفید انجام نشد.
  بهترین کسانی که می توانستند تاریخ دندانپزشکی ایران را تدوین کنند دوستان عزیز و همسنگر من در هیئت موسس جامعه یعنی دکتر حسین نواب و دکتر موسی باکی هاشمی بودند که اگر متفقاً این کار را انجام می دادند می تواستند اثر ارزشمندی را به علاقمندان عرضه کنند اما اجل را چه می شود که دکتر نواب در 6/6/70 در امریکا بدرود حیات گفت در حالی که این نیت را داشت.
  اکنون که اواخر سال 1383 است و این سطور را می نویسم چهار نفر از اعضاء موسس ده نفری جامعه به رحمت ایزدی پیوسته اند، سه نفر موقتاً در خارج از کشور اقامت دارند و در بین سه نفر باقی مانده که در ایران هستند دو دوست عزیز و محترم من حوصله و امکانات چنین کاری را ندارند.
  بنابراین برای تدوین تاریخ دندانپزشکی ایران من باید تصمیم می گرفتم که چنین کاری را شروع کنم یا خیر؟ با خود گفتم اگر من که 62 سال از 70 سال تاریخ مورد نظر (1313 تا 1383) را مستقیماً در متن قضایا بوده ام اقدام به این کار نکنم چه کسی در آینده چنین همتی خواهد کرد و با کدام مدرک و مستندات و شواهد؟ حقیقت بگویم کسی را در بین همکاران که امکانات امروز و سماجت مرا در کار داشته باشد پیدا نکردم. در این اثنا در تابستان امسال که برای یک امر خصوصی به دیدار جناب آقای دکتر ایرج فاضل رفته بودم مرا به تدوین تاریخ دندانپزشکی تشویق فرمودند و آمادگی ذهنی و فکری خودم هم به یاری ام آمد و تصمیم به انجام کار گرفتم.
  میل داشتم یک گروه تدوین کننده واجد صلاحیت با من همکاری می کردند، با یکی از دوستان در امریکا تماس گرفتم به شدت مخالفت و حتی مرا از این کار منع کرد، با دو نفر دیگر از همکاران در تهران مذاکره کردم، قول همکاری دادند و حتی اسماً تقسیم کار هم انجام گرفت ولی چون رویه آنان سبب تاخیر کار می شد لذا به تنهایی کار را شروع کرده و ادامه دادم.
  تاریخ نویسی، دقت ها و ظرافت های خاص خودش را دارد و تاریخ علاوه بر ضبط وقایع مورد نظر، بایستی عملاً به نوعی جنبه حق شناسی و تقدیر از افراد را در بطن خود داشته باشد، افرادی که وقت و انرژی و مال و گاهی سلامت خود را صرف خدمتی خاص کرده اند.
  من با این برداشت فکری کار تنظیم مطالب کتاب فعلی را انجام داده ام و یقین دارم حقیقتی که در گفتار و عمل من مشهود است مورد تایید خوانندگان گرامی خواهد بود.
  در ذکر اسامی خدمتگزاران دندانپزشکی کشور در محدوده 70 ساله مورد نظر، چون متکی به حافظه خود هستم، امکان اشتباه وجود دارد که قبلاً از محضر همکاران عزیزم پوزش می خواهم مضافاً براینکه ذکر نام کلیه نام دندان پزشکانی که در این مدت طولانی، به حرفه و اجتماع خود خدمتی کرده اند، برای خوانندگان کسالت آور خواهد بود پس ناچاراً به این موضوع باید جنبه گزینشی می دادم و اولویت ها را در نظر می گرفتم که چنین کردم.
  بعضی از دوستان عزیز با وجود یادآوری های مکرر فرصتی نیافتند تا شرح حال خود را به نگارنده بدهند که مایه تاسف است.
  در انتخاب مطالب و تاریخ وقایع، دقت لازم به کار رفته و وقت زیادی برای مستند بودن آنها صرف شده است با این وجود باعث خوشحالی من خواهد بود که صاحبنظران و علاقمندان به مسائل تاریخی، بر اینجانب منت گذارده اشتباهات احتمالی کتاب را از روی بزرگواری یادآور شوند.

  دکتر محمدعلی افتخاری
  اسفند ماه 1383
  کتاب تاریخ دندان پزشکی - دکتر محمد علی افتخاری
  درسال 1351 که دومین دوره دبیری جامعه دندان پزشکی ایران را می گذراندم، به مناسبت
  بخش اول.اشاره ای به گذشته دندان پزشکی
  تاریخ پزشکی، وبه تبع آن دندان پزشکی، دارای پیشینه طولانی به قدمت موجودیت بشر است و
  بخش دوم.حضورچهاردندان پزشک با درجه دکترا در ایران
  بخش سوم.دندان پزشکی از 1313 تا 1341-تأسیس دانشگاه و آغاز حرکت
  بخش چهارم.دندان پزشکی از 1341 تا 1374: دوران رشد و شکوفایی و تشکیل دانشکده های جدید
  بخش پنجم.جمعیت های دندان پزشکی در ایران-قبل از جامعه دندان پزشکی
  بخش ششم.جامعه دندان پزشکی ایران-ده تن پیشرو
  بخش هفتم.تشکیل نظام پزشکی
  بخش هشتم.جامعه دندان پزشکی ایران و فدراسیون بین المللی دندان پزشکی
  بخش نهم.دندان پزشکی از 1374 تا 1383
  بخش دهم.ضمائم
  منابع و مآخذ

 • Tags: تاریخ دندان پزشکی, دکتر محمد علی افتخاری
  تعداد نمایش ها: 12828
  پروفایل در کلاب لبخند:  محمدعلی افتخاری | Eftekhari

  بازگشت به فهرست


   
  متن پیام*
  Upload files and imagesDrag files here to upload
  Drag files here
  هیچ نوشته ای یافت نشده است.
  Send Cancel
  محافظت در مقابل ربات های اسپم (کپچا)
  بارگذاری تصویر
   
  * تهران. میدان ونک. ابتدای برزیل. نبش نیلو چهارده. شماره 14. واحد یک، کدپستی 1435685943. خانه ایردن. [email protected]