بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران ۱۴ اسفند ۱۳۸۸

بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران

سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران
تغییر نام انجمن صنفی دندانپزشکی ایران به «جامعه دندان پزشکی ایران»
ایردن، پایگاه دندان پزشکی ایرانیان - بنا به دعوت هیات مدیره انجمن دندانپزشکی ایران، نوبت دوم مجمع عمومی فوق العاده با دستور کار اصلاح اساس نامه در سالن اصلی مرکز همایش های برج میلاد تشکیل شد.
در این جلسه که با بحث های دقیق و موشکافانه و انتقادهای مسئولانه همراه بود، ابتدا آقای دکتر محمدرضا طاهریان اعلام کرد که بنا به تذکر بازرس انجمن، چون مجمع عادی انجمن علمی می بایست یک ماه پس از تاریخ تشکیل نوبت اول برگزار شود و نوبت اول نیز در تاریخ 4/2/1389 بوده است، بنابراین امروز 23/2/1388 نمی تواند مجمع عمومی عادی انجمن علمی برگزار شود و فقط به بحث پیرامون اصلاح اساس نامه انجمن صنفی می پردازیم.
سپس دکتر طاهریان اسامی هیات رئیسه را اعلام کرد: دکتر حدادیان،دکتر محمدعلی افتخاری،دکتر حسین مرتضوی، دکتر عباس مرتضوی، دکتر حمید عادلی، دکتر مهناز صاحب جمعی، دکتر کریم نیل فروشان، و دکتر  محمدرضا طاهریان.
دکتر غزنوی رئیس انجمن دندانپزشکی ایران در سخنان کوتاهی گفتند: با نظر پیش کسوتان کمیته ای تشکیل شد و بعد از جلسات زیاد، نظرخواهی توسط خبرنامه انجمن و نظرخواهی توسط سایت ایردن شد تا نظر ها را داشته باشیم.
آقای دکتر افتخاری گزارش کوتاهی از فعالیت تنظیم کنندگان اساس نامه آوردند و گفتند: 7 نفر در کمیسیون بودند: دکتر افتخاری، دکتر رکن، دکتر طاهریان، دکتر دلورانی، دکتر فراست، دکتر تاجرنیا، دکتر مرتضوی). بررسی همه جانبه ای طی 5 جلسه انجام شد. خلاصه موضوع 2 مطلب است. یکی تغییر نام، دوم، تشکیل شورای عالی به نحو موثر.
پس از بحث های بسیار زنده، در محیطی دوستانه و در کمال احترام به طرح کنندگان پرسش ها و پاسخ دهندگان، با مشخص شدن عمق واقعی شرایط فعلی حاکم بر انجمن و جایگاه واقعی انجمن در این مقطع زمانی، سرانجام تصویب شد نام انجمن صنفی دندان پزشکی ایران به جامعه (صنفی) دندان پزشکی ایران تغییر یابد و بقیه مباحث از جمله اساس نامه جدید به مجمع عمومی فوق العاده بعدی واگذار شود.
این جلسه در ساعت 18:15 دقیقه پایان یافت. مشروح کار این انجمن بزودی برای بررسی، اظهار نظر و اطلاع همکاران، تقدیم خواهد شد.
دکتر آیرج کی پور- 23  اردیبهشت 1389

نوبت دوم مجمع عمومی فوق العاده

نوبت دوم مجمع عمومی فوق العاده با دستور کار اصلاح اساس نامه در سالن اصلی مرکز همایش های برج میلاد

نوبت دوم مجمع عمومی فوق العاده با دستور کار اصلاح اساس نامه در سالن اصلی مرکز همایش های برج میلاد

سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران در روز پنج شنبه سیزدهم اسفندماه در محل انجمن دندانپزشکی ایران تشکیل شد. برای این جلسه بیش از صد صاحب نظر دندان پزشکی برای بازبینی و ایجاد زمینه ی اصلاح و تغییر اساسنامه تشکیلات صنفی حرفه ای دعوت شده بود که با حضور حدود بیست نفر، به مدت قریب 5 ساعت نظرات مختلف افراد مطرح شده و پیشنهادهای وموضوعات مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. دکتر علی تاجرنیا، دبیر کمیته بازنگری در پایان این جلسه، هدف از تشکیل آن را "بارش افکار" اعلام نمود و اعلام کرد که کلیه نظرات طرح شده پس از پیاده سازی در قالب یک ویژه نامه برای اطلاع همه حرفه ای های دندان پزشکی منتشر خواهد شد. مباحث این جلسه تماماً از سوی انجمن دندان پزشکی ایران فیلم و صدابرداری شده است. برخی شرکت کنندگان از مشکلاتی چون ضعف اطلاع رسانی، طولانی بودن زمان جلسه، عدم محدودیت زمان و نوع بحث های مطروحه و غیراجرایی بودن پیشنهادها گله داشتند که رییس جلسه و دبیر کمیسیون توضیحات لازم را ارائه کردند.
گزارش تفصیلی جلسه در روزهای آتی در ایردن ارائه خواهد شد. برای شنیدن آوانمای سخنان پایانی دکتر تاجرنیا لطفاً اینجا کلیک کنید. خبرنگار ایردن -  14اسفند1388

سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران- 13 اسفند 1388

سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران- 13 اسفند 1388

سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران- 13 اسفند 1388

سمینار بازنگری اساسنامه انجمن دندان پزشکی ایران- 13 اسفند 1388

پیشنهاد تغییر نام انجمن به جامعه دندانپزشکی ایران در سمینار بررسی اساسنامه
  شرکت کنندگان در سمینار بررسی اساسنامه انجمن دندانپزشکی ایران پیشنهاد کردند انجمن به جامعه دندان‍پزشکی ایران تغییر نام دهد.
در این جلسه که توسط دکتر افتخاری، دکتر مرتضوی و دکتر تاجرنیا اداره می شد، دکتر غزنوی، دکتر عادلی نجفی،دکتر حسین مرتضوی، دکتر گلشن،دکتر وحید گلپایگانی، دکتر دلورانی، دکتر طاهریان، دکتر رکن، دکتر کی پور، دکتر میران، دکتر حسین مرتضوی و تعداد دیگری از دندانپزشکان صاحب نظر به بحث و تبادل نظر پرداختند.
در این سمینار دکتر علی تاجرنیا، در جمع بندی خود از صحبت های شرکت کنندگان گفت: «تغییر‌ نام انجمن دندانپزشکی ایران یکی از پیشنهادهای شرکت کنندگان در این سمینار بود. در ادامه مسیر مجمع در این باره تصمیم می گیرد و بحث های حقوقی آن بررسی و پیگیری می شود.» 
دکتر تاجرنیا افزود: «در این جلسه همچنین موضوع تشکیل شورای عالی و احیای آن در این دوره و دوره گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفت. درباره میزان تاثیر و نظارت شورا نظرات مختلفی وجود دارد اما همه بر این نکته تاکید داشتند که بهتر است جایگاه شورای عالی در اساسنامه مشخص شود.
بخش دیگری از این جلسه به هیات مدیره انجمن مربوط می شد. حفظ شرایط موجود یکی از گزینه ها بود و دیگر این که روسای انجمن های تخصصی دندانپزشکی هم به جمع هیات مدیره انجمن اضافه شوند که این مساله نیز در دست بررسی بیشتر قرار می گیرد.»
در این جلسه دکتر غلامرضا غزنوی، رییس انجمن دندانپزشکی ایران گزارشی از فعالیت های هیات مدیره و تلاش آن برای گسترش روابط بین المللی انجمن در منطقه و جهان ارایه داد و برگزاری این سمینار را راهی برای همفکری به منظور ارتقای انجمن دندانپزشکی ایران عنوان کرد.
دکتر حمید عادلی نجفی نیز از سخنرانان این سمینار بود که تعیین سمت معاونت وزیر در امور دندانپزشکی را راهکاری برای حل مشکلات دندانپزشکی کشور دانست: «جامعه دندانپزشکی نیاز به طرح و لایحه دارد. مقام معاونت امور دندانپزشکی را باید جامعه دندانپزشکی ایران تعیین کند.نظام پزشکی اکنون ۹۰ هزار عضو دارد که تعداد زیادی از آن ها دندانپزشک هستند.انجمن دندانپزشکی ایران باید حرف اول را بزند.دانشگاهها باید تحت نظارت انجمن باشند.
در ادامه دکتر طاهریان، عضو هیات مدیره انجمن با اشاره به ترکیب هیات مدیره پیشنهاد کرد شورای عالی جایگاه نظارتی داشته باشد: «شورای عالی باید به هیات مدیره خط مشی بدهد. پیشنهاد من تشکیل کمیته های مرتبط با مسایل دندانپزشکی در انجمن است.بررسی نقش انجمن در سیاستگزاری های کلان انجمن خیلی مهم است.شورای عالی باید از افراد تاثیر گذار کمیته ها برای هیات مدیره استفاده کند. شورای عالی باید استمرار داشته باشد و موجودیتش محدود به مسوولیت هیات مدیره نباشد.»
دکتر امیر رضا رکن نیز گفت :«یک سری مسایل مغفول مانده داریم و بحث این است که چرا فراموش شده اند ؟مثلا مساله آموزش دندانپزشکی در کشور دچار مشکلات جدی است و بسیاری موضوعات دیگر...شاید آنچه در سال های گذشته برنامه ریزی شده است پ‍اسخگوی آن دوران بوده اما امروز جوابگوی نیاز ها نیست.به نظر من تشکیل شورای عالی می تواند در حل بخشی از مشکلات موثر باشد.»
او افزود: «همه به تغییر ساختار اذعان دارند.پیشنهاد این است که هیات مدیره بزرگتر شود، همچنین شورا ی عالی و کمیته ها تشکیل شوند. در حال حاضر انجمن های تخصصی همان ارج و قرب را نزد وزارت بهداشت دارند که انجمن دارد در حالی که باید انجمن جایگاه متفاوت تری داشته باشد.یک نمونه از این مساله را در موضوع تعرفه دندانپزشکی شاهد بودیم.»
دکتر کی پور با ارایه یک نمونه اساسنامه که با توجه به اساسنامه الگوی وزارت کشور تدوین کرده بود،گفت:« انجمن دندانپزشکی ایران دو مجوز علمی و صنفی دارد. مشکل وجود دو انجمن با یک هیات مدیره است. به نظر من خطاها بیشتر ساختاری است. برای رفع مشکل باید متدولوژی تدوین اساسنامه جدید را رعایت کنیم. باید پیش نویسی تهیه شود و راجع به متدولوژی تدوین اساسنامه از حداکثر افراد نظرخواهی انجام شود. »
دکتر میران نیز در سخنان خود تاکید کرد: «اشکالات اجرایی در سازمان های غیر دولتی زیاد است. اجرا نشدن اساسنامه و مصوبات و گزارش ندادن به مجمع عمومی از اشکالات کار است. نداشتن مدیران و تشکیلات اجرایی یکی از کوتاهی هاست. از دیگر مشکلات دخالت ندادن نظرات و گروه گرایی است، در مواردی آن چنان محدوده نظرات تنگ می شود که همه چیز تنها در اختیار یک گروه قرار می گیرد.»
دکتر میران ادامه داد :« در حال حاضر نگاه به اساسنامه جدی تر شده است به نظر من مشکلات ما بیشتر توجه نکردن به قانون است نه نداشتن مواد قانونی.»
نیز با مرور فعالیت انجمن در گذشته گفت: «از هیات مدیره دوره 14 و 18 که ما نیز بودیم موضوع شورای عالی مطرح بود. شورای عالی باید در زمان ها ضروری تشکیل جلسه دهد و هیات مدیره باید مکانی برای شورای عالی در نظر بگیرند (اتاق شورای عالی).در مورد هیات مدیره و ترکیب آن نظرها مختلف است. هیات مدیره باید انتخابی باشد. بهتر است نظر انجمن های تخصصی هم در تصمیم هیات مدیره لحاظ شود. می توان مجمعی گذاشت علاوه بر 9 نفره اعضای هیات مدیره روسای انجمن هاهم باشند. به نشر من تشکیل کمیته های علمی و صنفی هم می تواند موثرباشد.»
او افزود : «الان باید موضوع معاونت دندانپزشکی در وزارتخانه یا تشکیل نظام دندانپزشکی مطرح شود.»
دکتر وحید گلپایگانی در پایان سخنان خود بر تغییر نام انجمن تاکید کرد: «ما هم باید به گفته قدما احترام بگذاریم و بر جامعه دندانپزشکی ایران تاکید کنیم.»
دکتر گلشن دیگر سخنران سمینار گفت: «انجمن، جامعه و نظام باید باز تعریف شود. ما سازمان دندانپزشکی می خواهیم و به یک گروه پشتیبان نیاز داریم. اعضای هیئت مدیره نباید شغل داشته باشند و این باید به تصویب برسد که اعضای این انجمن تمام وقت پاسخگو باشند.»
دکتر حسین مرتضوی نیز تاکید کرد: «‌اگر نام انجمن را به جامعه دندانپزشکی ایران تغییر دهیم همه جایگاه ها مشخص می شود. یک جامعه 25 هزار نفری با خانواده هایشان بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را شامل می شوند و بدون شک اکنون باید به گونه ای تغییر ایجاد کنیم که پاسخگوی این جمعیت باشیم.
در حال حاضر انجمن در حاشیه قرار گرفته است و راهکار آن تغییر نام انجمن به جامعه است، همچنین تغییر در ساختار اجرایی. هیات مدیره باید روسای انجمن های داوطلب را به همکاری دعوت کند و آنها نیز حق رای داشته باشند. در شرایط موجود حتی با اساسنامه وزارت بهداشت، جامعه دندانپزشکی ایران می تواند تصمیم گیری های لازم را انجام دهد و به یک ساختار دست یابد.»
دکتر غزنوی با اشاره به مطالب عنوان شده توسط دکتر وحید گفت: «یکپارچگی و وحدت رمز موفقیت ماست با پیشنهاد تغییر نام انجمن موافقم. این انجمن برای همه است اگر یکپارچگی باشد همه رشد می کنند.»
دکتر علی تاجرنیا نیز پیش نویس اساسنامه ای را با توجه به اساسنامه های تیپ وزارت بهداشت آماده کرده و در این جلسه ارایه داد.
6 فروردين 89- انجمن دندان پزشكي ايران 
 
اطلاعیه انجمن دندان پزشکی ایران
با استعانت از یگانه هستی، در راستای تصمیم مجمع عمومی انجمن دندانپزشکی ایران و به دنبال مباحث مطروحه طی 2 سال گذشته، هیات مدیره انجمن کمیته ای را جهت بازنگری اساسنامه و جمع بندی مباحث مربوط به تغییرات ساختاری انجمن تشکیل داده است. کمیته مذکور درنظر دارد جهت استفاده از نقطه نظرات تمامی دندانپزشکان عضو، سمینار یک روزه ای را در تاریخ 13 اسفند 1388 برگزار نماید.
بدینوسیله از حضور تمامی شما همکاران گرامی خصوصا موسسین روسا و اعضای هیات مدیره سابق جامعه و انجمن دندانپزشکی ایران و شعب مربوطه، روسا و اعضای هیات مدیره انجمن های علمی و تخصصی، روسا و اعضای هیات علمی دانشکده های دندان پزشکی کشور و سایر اساتید، پیش کسوتان و صاحب نظران جهت حضور در این سمینار دعوت بعمل می آورد.
با شایسته ترین احترامات
کمیته بازنگری اساسنامه انجمن دندانپزشکی ایران
21 بهمن 1388

Tags: هیات مدیره انجمن دندانپزشکی ایران, انجمن دندان پزشکی ایران, اساسنامه انجمن
خبر از:  Irden | ایردن، پایگاه دندان پزشکی
مطالب مرتبط:  شرکت پرشور دندان پزشکان در تعیین سرنوشت حرفه
اطلاعیه مجمع عمومی عادی انجمن دندان پزشکی ایران
اولین جلسه کارگروه انتخابات انجمن دندان‌پزشکی ایران
تحولات جدید در انتخابات انجمن دندان پزشکی ایران

بازگشت به فهرست


دکتر ناصر آخوندان


خم رنگرزی
شاید جوانترها ندونن که خم رنگرزی یعنی چی؟ ولی ما که یه سن و سالی داریم و چندتا پیرهن بیشتر پاره کردیم، خوب می دونیم که خم رنگرزی چیِ!
قدیما وقتی پشم گوسفندها رو قیچی می کردند پشما رو می رسیدن و نخ درست می کردن. کلافای نخو وارد خم هایی که دارای مواد رنگی متفاوت قرمز، آبی، سبز و غیره بود، می کردن و نخ ها رنگ می شدن و بعدازاینکه این نخ ها خشک شدن، اون ها رو برای قالی بافی و پارچه بافی مصرف می کردن. حالا شما تصور کنید که یه پارچه آبی رنگ، از نخ های آبی درست کرده باشین و مدتی هم برای این کار وقت گذاشته باشید بعد یه دفعه اونو داخل خمی که رنگ قرمز داره فرو کرده و بیرون بیارید میشه سرخابی.
پیش نویس اساسنامه ای که 5نفر از اعضای هیات مدیره با چند تن از همکاران دیگه ساعت ها روش کار کردن و مانور دادن یه دفعه در یک هفته مونده به انتخابات وارد خم رنگ رزی شد و سرخابی بیرون اومد. البته ما بازرسین انجمن دو سالی بود که در هر جلسه مشترکی نقاط ضعف اونو بازگو کردیم ولی گوش شنوایی نبود یکی دوماه پیش، نمایندگان شعب دندانپزشکی شهرستان ها رو در تهران جمع کرده و کلی هزینه کردن و روی همین پیش نویس کلی مانور دادن. نمی دونم یه شبه خوابنما شدن یا چیز دیگه ای اتفاق افتاد که پیش-نویس آبی، سرخابی شد. خدا می دونه تو کله این جماعت چه فکری هست. ما که نمی دونیم ولی هرچه هست به انتخابات مربوط می شد.
پیش نویس سرخابی هم خالی از اشکال نیست چون هنوز زمینه آبی اون کاملا مشخص که در موقع خود این نقاط ضعف رو بازگو خواهیم کرد.

نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر