۲۳ فروردین ۱۳۸۵

نظام پزشکی: تعیین و بزرگداشت روز دندان پزشک با ما

در این نشست كه روز پنجشنبه - 25 اسفند ماه - در محل سازمان نظام پزشكی تشكیل شد، حاضرین بر ضرورت برگزاری مراسم ویژه نكوداشت خدمات جامعه دندان پزشكی تاكید كردند.
دكتر صدر رییس كل سازمان نظام پزشكی ضمن اشاره به مصوبه هیات وزیران مبنی بر انتخاب روز بیست و سوم فروردین ماه هر سال به عنوان روز دندان پزشكی گفت: تعیین این روزها به عنوان بزرگداشت اقشار مختلف جامعه بهانه‌ای است برای گردهم آمدن و تبادل‌نظر پیرامون حل مسائل و مشكلات همكاران، لذا جامعه دندان پزشكی كشور با 18 هزار عضو، سازمان نظام پزشكی، وزارت بهداشت، دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی تخصصی همگی برای بزرگداشت این مناسب انگیزه و آمادگی دارند.
وی در ادامه به بررسی بودجه سال 85 در مجلس شورای اسلامی اشاره كرد و گفت: روند فعلی مذاكرات بودجه در خصوص سرانه سلامت، جامعه پزشكی كشور را به شدت نگران كرده و مبلغ در نظر گرفته شده (3894) تومان با حداقل سرانه درمان كارشناسی شده مصوبه شورای عالی بیمه (هفت هزار تومان) فاصله زیادی دارد كه در صورت عدم اصلاح آن قطعا در سال آینده دچار چالش‌های جدی در حوزه سلامت خواهیم شد.
در ادامه این نشست دكتر ریاض نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه سال 85 حدود 160 میلیارد تومان به بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، 140 میلیون دلار به تجهیزات پزشكی و 10 میلیارد تومان برای اشتغال فارغ التحصیلان اختصاص داده شده است.
وی خاطرنشان كرد: در صورتی كه همزمان با روز دندان پزشك، هفته دندان پزشك در نظر گرفته شود، شأنیت شخص دندان پزشك همزمان با جیاگاه خدمت و درمان بیشتر دیده می‌شود.
دكتر مفید سرپرست دانشكده دندان پزشكی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این كه این دانشگاه با كسری بودجه روبروست، گفت: هر اندازه دانشگاه رشد داشته باشند ولی همچنان دانشگاه‌های دنیا از ما جلوتر هستند.
وی تاكید كرد: مجلس باید نظام پزشكی را حمایت كند و بودجه دانشگاه‌ها تغییر یابد.
دكتر مفید با بیان این كه به هزینه‌های پیشگیری توجهی نمی‌شود، اظهار كرد: باید در خصوص پیشگیری بیشترین سرمایه‌گذاری صورت گیرد.
وی افزود: باید با بعضی انجمن‌های دندان پزشكی و اهمیت دادن به این رشته اعتبار لازم داده شود.
دكتر اخوان رییس هیات مدیره انجمن جراحان فك و دهان با اشاره به عدم توجه به حرفه دندان پزشكی در مناطق محروم گفت: در مناطق دوردست حتی برای یك دندان پزشك دستكش وجود ندارد و این در صورتی است كه در همان درمانگاه تجهیزات رادیوگرافی و غیره برای درمان دیگر دردها موجود است.
وی با اشاره به تاسیس درمانگاه‌ توسط افراد سودجو بیان كرد: فارغ التحصیلان این رشته با هزینه كم و بدون وسائل استریل كافی در این درمانگاه ها مشغول به كار هستند.

وی خاطرنشان كرد: مسؤولان باید همه مسائل را در تصویب بودجه دندان پزشكی لحاظ كنند تا به این وسیله به حرفه دندان پزشكی اعتبار داده شود.

دكتر ركن رییس هیات مدیره انجمن‌های تخصصی دندان پزشكی در خصوص نام گذاری روز دندان پزشك گفت: اگر به این صورت از این قشر تقدیر شود بازهم در حل مشكلات موجود تغییرات خاصی ایجاد نمی‌شود.
وی تاكید كرد: برای ارائه خدمات بهداشت و درمان به مناطق محروم باید كار كارشناسی انجام شود.
دكتر وردی رییس دفتر بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت گفت: در 23 فروردین ماه 500 هزار مسواك در مدارس محروم توزیع می‌شود.
وی زدن زنگ مسواك و ارائه راهكارهای پیشگیری در مدارس را از دیگر برنامه‌های مورد نظر برای 23 فروردین ماه عنوان كرد.
وی در خصوص بهداران تجربی كه به صورت غیر قانونی كار كردند، گفت: در اردیبهشت 84 آیین نامه‌ای مبنی بر مشخص شدن وظایف بهداران تصویب شد.

دكتر وردی مهلت ارسال مدارك بهداران تجربی را تا 1/1/85 اعلام كرد.

http://www.pezeshkan.ir/view.asp?id=4991


Tags: 
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر