۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۵

حق ويزيت پزشك در كشورهاي همسايه هشت برابر ايران

"دكتر ایرج فاضل" رییس فرهنگستان علوم پزشكی ایران طی سخنانی در میان جامعه جراحان كشورمان، به طرح مشكلات دامنگیر پزشكي در كشور، پرداخت.
رییس جامعه جراحان ایران، امروز (16 اردیبهشت 85) در كنگره جامعه جراحان در عین اشاره به پیشرفت‌های پزشكی در ایران، گفت: مشكلی كه متاسفانه روز به روز به ابعاد آن اضافه می‌شود مساله تبلیغات پزشكی است.
وی در این‌باره افزود: اصولا منظور اصلی از تبلیغات بازاریابی و كسب درآمد است كه در فرایند آن محاسن یك كالا با بزرگنمایی توصیف می‌شود و از عیوب و نارسایی‌های آن سخنی گفته نمی‌شود.
وی افزود: تبلیغات نادرست به دلیل اینكه با جان مردم سر و كار دارد جرم محسوب می‌شود و اینگونه تبلیغات به ناچار منجر به عوام فریبی می‌شود و از ناآگاهی مردم درامور تخصصی سوء استفاده می‌شود.
دكتر فاضل تصریح كرد: یكی از موارد تبلیغات نادرست عمل با لیزر است بطوری كه این تصور نادرست در اذهان ایجاد شده كه عمل با لیزر درد ندارد و جای عمل باقی نمی‌گذارد و بیان مسایل دیگری در این ارتباط كه اكثرا غیر علمی و بی‌اساس است.
وی با اشاره به اینكه یكی دیگر از مشكلات پزشكی استفاده بی‌رویه از آزمایش ها و عكس برداری های پاراكلینیك است گفت: آزمایش ها و عكس برداری ها كه در حقیقت برای كمك به تشخیص و درمان بیماری ها به وجود آمده‌اند در جامعه دچار اشكالات و عوارضی شده‌اند.
وی تصریح كرد: روزانه حدود ‪ ۱۰‬هزار مورد مراجعه به پزشک وجود دارد كه بیش از هشت هزار مورد آن ها منجر به تجویز دارو و آزمایش و عكسبرداری می‌شود.
وی گفت :عدم انجام معاینه دقیق و كامل مهمترین علت انجام آزمایش ها و عكس برداری‌های متعدد است.به عنوان مثال برای تشخیص سنگ كیسه صفرا انجام سونوگرافی ضروری است ولی تشخیص آپاندیسیت نیاز به سونوگرافی و سی‌تی اسكن ندارد و با یك معاینه بالینی خوب و آزمایش خون مشخص می‌شود.
دكتر فاضل در بخش دیگری از سخنانش به مشكل تعرفه‌ها اشاره كرد و دراین خصوص تصریح كرد: با بررسی كه در كشورهای همسایه مانند تركیه، عراق، سوریه ،عربستان سعودی،كویت ،پاكستان و بنگلادش داشته‌ایم معلوم شد كه حق ویزیت پزشک در این كشورها هشت برابر ایران است به گونه‌ای كه پایین‌ترین رقم در بین این كشورها سه برابر ایران است.
وی افزود: در این خصوص دو مساله عدم توانایی مردن و عدم توانایی بیمه‌ها در پرداخت مطرح است.
دكتر فاضل تصریح كرد:منطقی‌ترین راه برای حل این دو مساله بیمه درمانی است كه با واقعی كردن سرانه‌ها و حذف هزینه‌های هنگفت و نه چندان ضروری كه بیمه‌ها مجبور به پرداخت آن هستند امكان پذیر است.
سی امین كنگره علمی سالیانه جامعه جراحان ایران از روز 16 تا بیستم اردیبهشت ماه سال جاری در سالن همایش‌های رازی برگزار گردید.


Tags: 
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر