۹ خرداد ۱۳۸۵

هشتاد هزار پرستار به جای دویست و چهل هزار نفر

کمبود نیروی انسانی ، حقوق و مزایای پایین ، ساعات کاری بالا به همراه اضافه کاری اجباری ، نبود امنیت شغلی برای پرستاران بخش خصوصی ، سختی شغل و مشکلات جسمی و روانی این شغل و... از مهمترین مشکلات پرستاران محسوب می شود و همه این موارد ، نیازمند حمایت قانونی از این قشر است.
معاون سازمان نظام پرستاری ، با تایید این مطلب می گوید: خطرپذیری شغل پرستاری ، این حرفه را منحصر به فرد کرده است.
محمد شریفی مقدم ادامه می دهد: این یک اصل است که افرادی که با عوامل بیماری زا هم از نظر مدت و شدت تماس دارند ، امکان آلودگی آنها بیشتر است و پرستاران به عنوان گروهی که بیشترین تماس را با بیماران دارند ، همواره در خطر تهاجم عوامل بیماری زا چون ایدز ، هپاتیت و سل هستند. وی تاکید می کند: زمانی که در بخش عفونی با 30 تخت در هر شیفت 2 پرستار وجود دارد ، هم سرعت و هم کیفیت کار پرستار کاهش می یابد. همچنین خستگی ناشی از کار زیاد ، درصد دقت را کم می کند و در نتیجه ، خطر آلودگی افزایش می یابد. به گفته وی ، نبود امکانات اولیه مانند ماسک و دستکش حتی در بخشهای عفونی ، خطر آلودگی را برای پرستاران بالا می برد. در کنار مشکلات جسمی ، این مساله که 75 درصد پرستاران به نوعی دچار اضطراب و افسردگی هستند ، مشکل را دوچندان می کند.

تعرفه گذاری ، بهترین خبر
با همه این تفاسیر ، فروردین 85 ، خبر خوبی برای پرستاران داشت ؛ وقتی که با مصوبه مجلس ، طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری تصویب شد. طبق این مصوبه ، بیش از 200 نوع از خدمات پرستاری تعرفه گذاری می شود که به این ترتیب ، علاوه بر این که تفاوت سختی کار در بخشهای مختلف حل خواهد شد ، به سود پرستاران بخش خصوصی خواهد بود که بیشتر مورد اجحاف هستند. راحمی ، دبیر شورای عالی نظام پرستاری ، با اشاره به این که سازمان نظام پرستاری همواره از مشکلات تمام پرستاران در تمامی بخشها پیشگیری کرده است ، به ایسنا می گوید: علی رغم پیگیری های انجام شده از سوی سازمان ، حق پرستاران بخش خصوصی به نحو شایسته ادا نشده است.
وی با اشاره به ساعات کار زیاد و طاقت فرسای بیمارستان های خصوصی افزود: میانگین حقوق پرستاران بخش خصوصی به رغم ساعات کار بالا و طاقت فرسا با مدرک لیسانس حدود 140 تا 170 هزار تومان است که نسبت به سایر کارکنان از پایین ترین حقوق دریافتی برخوردارند.

روزی به وسعت 365 روز
همزمان با روز پرستار ، اعظم گیوری ، رئیس دفتر پرستاری وزارت بهداشت از رفع مشکل آموزش مداوم پرستاران خبر می دهد: از اول مهرماه ، مشکل آموزش مداوم پرستاران با تامین بودجه ای که صورت گرفته است ، حل خواهد شد. هر چند برای تحقق این وعده ها باید تا پایان سال 85 و روز پرستار سال آینده منتظر ماند اما می توان امیدوار بود که روز پرستار فقط یک روز نباشد بلکه به اندازه 365 روز وسعت داشته باشد ، برای کسانی که بار سنگین تامین سلامت جامعه را بر دوش می کشند.
   

 


Tags: 
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر