موفقيت يك دندانپزشك در ساخت پلاك شفاف ايراني ۲۹ فروردین ۱۳۹۰

موفقيت يك دندانپزشك در ساخت پلاك شفاف ايراني

نظریه:
روزنامه کیهان که یک نشریه سیاسی و خبری است، بر اساس یک مصاحبه، مدعی شده که یک «پژوهشگر»، موفق به ساخت پلییت های سیستم Invisalign شده است. نتایج این پژوهشِ، به نقل از هیچ مرکز معتبر علمی نبوده و برای اولین بار از سوی «کیهان» اعلام می گردد. ایردن بنا به رسالت حرفه ای خود، مطلبی را که در سطح وسیع منتشر شده، به عنوان یک «خبر» و یک «
مطلب دندان پزشکی به زبان ساده» برای عموم منتشر نموده، نفی و اثبات ادعای مورد اشاره را به عزیزان مسؤول و خود همکار محترم واگذار می کند. درج این مصاحبه به هیچ رو دلیل قبول ادعای مطرح شده نیست و مادام که مراجع رسمی ارتدنسی یا دندان پزشکی کشور - مانند دانشگاه ها یا انجمن ارتدنتیست ها- آن را تأیید نکنند، این مطلب صرفاً در حد یک ادعای خبری و تبلیغاتی معتبر خواهد بود. لازم به ذکر است که هایلایت برخی قسمت ها از سوی ایردن انجام شده که در مورد صحت آن ها تردید وجود دارد. از جمله موارد مورد تردید، محروم بودن ایران از ساخت دستگاه های ارتودنسی نامرئی است. سال هاست در اغلب دانشکده های دندان پزشکی کشور این امکان وجود داشته و آموزش داده می شود. امروزه بسیاری از لابراتوارهای دندانسازی و حتی برخی دندان پزشکان نیز ابزار، تجهیزات و مهارت این نوع درمان را در مطب شخصی خود دارند.

ایردن، پایگاه دندان پزشکی ایرانیان

keihan.gif

گفت وگو با دكتر احمد شيباني نيا استاديار دانشگاه آزاد اسلامي

نویسنده: لیلا شفیعی

لبخند زيبا موهبتي است كه همه حق دارند از آن برخوردار باشند. اما در اغلب موارد اين لبخندهاي زيبا نتيجه كار هنرمندانه دندانپزشكاني است كه با به كارگيري تكنيك هاي پيشرفته مانند ارتودنسي، سفيد كردن، ايمپلنت هاي دنداني و روكش، چنين جلوه اي به چهره ها مي بخشند.
علاوه بر زيبايي، دندان هاي نامنظم مي توانند باعث خرابي زودتر دندان ها و ايجاد مشكلاتي در سر و صورت و دستگاه گوارش و ساير دستگاه هاي بدن شوند.
ارتودنسي يكي از قديمي ترين تخصص ها در دندانپزشكي و اولين تخصص در گروه پزشكي بعد از چشم پزشكي است. «ارتو» به معناي راست و «دنس» به مفهوم دندان است. هدف از اين كار مرتب كردن دندان هاي فك بالاو پايين يا هر دو فك است كه به دو صورت دستگاه هاي ثابت و متحرك انجام مي شود. اين مفهوم به صورت اوليه و مقدماتي به حساب مي آيد ولي درمان هاي ارتودنسي در سطح وسيع تر شامل اصلاح رشد فعاليت و سلامتي حفره دهان و دندان ها و مفصل گيجگاهي- فكي است تا بيمار بتواند در جامعه جايگاه معمولي خود را به دست آورد. اما بيماران كه اغلب آنان را جوانان و نوجوانان تشكيل مي دهند، احساس خوبي به اين روش ها ندارند. به ويژه در ارتودنسي هايي كه بر روي صورت، چانه، گردن و پشت سر تكيه دارد. اما امروزه روش هايي ابداع شده است كه بيماران را از شر برق فلزات در لبخندهاي شان راحت مي كند. اين روش ارتودنسي كه در كشورهاي اروپايي و آمريكايي سر و صداي زيادي كرده به نام ارتودنسي نامرئي است. در اين روش بدون استفاده از سيم پلاك هاي پلاستيكي شفافي ساخته مي شوند كه دندان ها را به موقعيت صحيح هدايت مي كنند. جالب اينكه اين پلاك ها هنگام غذا خوردن از دهان خارج مي شوند. در حال حاضر انحصار اين روش در دست چند شركت آمريكايي است كه از اقصي نقاط جهان دندانپزشكان با تهيه قالب هاي دنداني بيماران خود آن را به اين شركت ها مي فرستند و پس از فرايندي طولاني و صرف هزينه اي 2 هزار دلاري قالب هاي اصلي تهيه و به كشور درخواست كننده ارسال مي شوند. اما در كشور ما يك دندانپزشك محقق به نام دكتر احمد شيباني نيا استاديار بخش ارتودنسي دانشكده دندانپزشكي آزاد اسلامي توانسته است اين پلاك ها را در داخل كشور با هزينه اي بسيار كمتر توليد كند. او طي سال هاي 1377 تاكنون اقدام به طراحي بيش از 10 نرم افزار دو بعدي و سه بعدي به صورت غيراتوماتيك و نيمه اتوماتيك كرده است. جالب تر آن كه تشخيص، طرح درمان و همچنين تمام پروسه هاي نرم افزاري و سخت افزاري پلاك هاي شفاف را به تنهايي و با موفقيت بر روي بيماران خود انجام داده است. دكتر شيباني نيا مي گويد: اين روش در آمريكا به نام «اينويزالاين» است كه از سال 2000 تاكنون يكي از روش هاي ارتودنسي نوين به شمار مي رود كه با استقبال بزرگسالان مواجه شده است. وي مي افزايد: بيماراني كه ناهنجاري هاي زير را داشته باشند با 20 تا 30 پلاك شفاف ايراني، قابل درمان هستند كه بايستي در فاصله دو هفته اي تعويض شوند.
1- نامرتبي دندان ها به دليل كمبود فضاي قوس دنداني فكين به اندازه 5-1 ميلي متر.
2- فضاي اضافي بين دندان ها (5-1 ميلي متر).
3- بایت عميق در ناهنجاريCIIIDII .
4- قوس هاي فكي باريك.
5- بيماراني كه به استيل حساس هستند و تمايلي به استفاده از دستگاه هاي ثابت ندارند.
6- بيماراني كه مايلند درمان ارتودنسي آنها با وسايل متحرك صورت گيرد.
7- بيماراني كه طالب وسايل ارتودنسي زيبا يا نامرئي هستند.
8- هنرمندان و كساني كه از ابزارآلات موسيقي استفاده مي كنند.
9- افرادي كه شغل آنها در ارتباط با تكلم است (مانند معلمان، خبرنگاران و هنرپيشه ها).
dr-ahmad-sheibaninia.jpg
اما بهترين درمان براي ارتودنسي چه سني است؟
دكتر شيباني نيا مي گويد: سال ها قبل زمان ارتودنسي فقط به رفع ناهنجاري در نوجوانان بعد از رويش كليه دندان ها حدود 14 سالگي و جوانان كمتر از 18 سال محدود مي شد اما اكنون افراد مسن تر نيز از درمان ارتودنسي استقبال مي كنند به طوري كه نزديك 30درصد بيماران درمان شده ارتودنسي در آمريكا بالغين (در صورت وجود سلامتي كامل تا 70 سالگي) هستند. دوره درماني هر بيمار حدود 2 تا 3 سال طول مي كشد اما امكان دارد زمان درمان فراتر از 3 سال هم برود.
از دكتر مي پرسم دليل نامنظمي و ناهنجاري هاي دنداني چيست؟ او عوامل ارثي و مادرزادي و محيطي را مهم مي داند و مي گويد: عوامل ارثي مانند اين است كه جنين، كوچكي آرواره و فك خود را از مادر و بزرگي دندان هايش را از پدرش به ارث برده باشد كه تركيب اين دو باعث ايجاد ناهنجاري مي شود. متاسفانه اين گونه ناهنجاري ها رو به تزايد است چرا كه تركيب نژادها بيشترين اثر را در بروز اين ناهنجاري ها ايجاد كرده است. همچنين اگر در دوره حاملگي موقعيت دست جنين بر روي صورتش قرار گيرد، باز هم منجر به ناهنجاري هاي فكي مي شود كه به اين عامل مادرزادي و محيطي مي گويند. پوزيشن نامطلوب جنين، استفاده مادر از برخي داروها و مشروبات الكلي و سيگار هم در اين اختلالات نقش دارند. همچنين مصرف داروهاي فشارخون در دوره حاملگي مي تواند منجر به بروز ناهنجاري هاي فكي و دنداني شود.

11 تا 15 سال بهترين زمان براي ارتودنسي
دكتر شيباني نيا مي گويد كه از معرفي پلاك هاي شفاف حدود 10 سال در جهان مي گذرد اما كشور ما به خاطر گران بودن و در دسترس نبودن دانش آن و همچنين تحريم هاي اقتصادي از اين روش محروم مانده بود. تا اينكه طراحي و ساخت اين سيستم شفاف را به كمك نرم افزار سه بعدي آغاز كرد و به كارگيري آن را بر روي بيماران در مطب با موفقيت به انجام رساند.
وي مي گويد: جنس اين پلاك ها از پلاستيك و شبيه طلق است و از آنجا كه ضخامت آن حدود 5/0 ميلي متر است وقتي روي دندان قرار مي گيرد هيچگونه برجستگي ايجاد نمي كند و با 10 تا 50 پلاك مي شود دندان ها را به وضع طبيعي خود بازگرداند.
از او مي پرسم بهترين زمان براي ارتودنسي چه سني است؟ او مي گويد: براي ما بيماران 18 سال به بالامسن محسوب مي شود چرا كه فعاليت سلولي در استخوان در اين سنين كمتر مي شود. اما بهترين سن قبل از پايان رشد در ناحيه فك و صورت براي دختران تا 12 سالگي و براي پسران تا 14 سالگي است. چون در اين فاصله سني ريشه و استخوان دندان تحليل نمي رود و به لحاظ رواني درمان بيمار قبل از ورود وي به بازار كار و جامعه پايان مي يابد.

اما مزيت هاي پلاك هاي شفاف در چيست؟
دكتر شيباني مي گويد: يكي از دلايلي كه بيماران ارتودنسي تمايلي به درمان ارتودنسي ندارند، استفاده همكاران ارتودنتيست از وسايل ثابت ارتودنسي است كه بر روي دندان ها چسبانده مي شود كه باعث برجستگي روي دندان ها و تحريك مخاط لب و گونه مي شود و در مواردي بيماري هاي لثه در انتهاي درمان ارتودنسي به مشكلات بيماران اضافه مي كند. از همه مهم تر ظاهر نازيباي وسايل ثابت ارتودنسي است كه علاوه بر آن حركت دندان ها را نيز سخت تر مي كنند.
روش ديگر چسباندن وسايل ثابت از سمت زبان به دندان هاست كه به نام ارتودنسي لينگوال (داخل دهان) است. اين روش هم مشكلات و محدوديت هاي خاص خود را دارد كه همان برجستگي روي دندان هاي بيمار اين بار از سمت زبان است. اما استاديار دانشگاه آزاد اسلامي مهم ترين حسن درمان نوين را نيروي كم آن مي داند و مي گويد: جنس پلاستيكي قالب هاي نوين به بافت دهان نزديك است و به همين دليل خاصيت شكل پذيري دارد و به اين ترتيب نه دندان تحليل مي رود و نه استخوان ها و نه لثه.

روش كار ، پلاك هاي شفاف
دندان ها در حفره هايي قرار دارند كه ريشه هاي آن با مفاصل كوچكي به استخوان وصل هستند. هر دندان 5 مفصل دارد كه در اطراف ريشه دندان قرار مي گيرند. كار يك ارتودنتيست اين است كه دندا ن ها را در فضاي نيم ميلي متري طوري حركت دهد كه اتصال مفاصل ظريف حفظ شود و در اين بين برخي مفاصل حذف شوند تا جابجايي صورت گيرد.
دكتر شيباني نيا مي گويد: در ارتودنسي ثابت براي جابه جايي، بايد به يك دندان 2 تا 3 هفته نيرو وارد شود كه تحليل استخوان ها را به دنبال دارد و حدود 2 هفته طول مي كشد تا دندان خود را بازسازي كند. علاوه بر آن بيمار بايد با همان وسايل غذا بخورد اما مزيت پلاك شفاف ايراني اين است كه نيازي نيست تا بيمار 2 هفته صبر كند. چون اعمال نيرو خيلي بطي صورت مي گيرد و همزمان ترميم استخوان و لثه هم شروع مي شود.
روش كار به اين گونه است كه ابتدا از دهان بيمار قالب گچي و بعد از قالب اسكن گرفته مي شود و در كامپيوتر طبق اصول ارتودنسي قالب هاي جديد طراحي مي شوند. اين كار هر 2 هفته يكبار صورت مي گيرد و بسته به نوع ناهنجاري ممكن است از 6 تا 18 ماه طول بكشد و در اين زمان بيمار فقط ماهي دو بار بايد به ارتودنتيست مراجعه كند.

چرا پلاك شفاف از دستگاه هاي فلزي بهترند؟
معمولادستگاه هاي فلزي به علت نيروي زيادي كه به دندان و لثه وارد مي كنند، دردناك ترند. از اين رو باعث تحريك و التهاب لثه مي شوند. همچنين تميز كردن دندان ها و رعايت بهداشت با پلاك شفاف به دليل خارج كردن آن راحت تر از زماني است كه ناهنجاري توسط دستگاه هاي ثابت درمان مي شود. علاوه بر آن در روش هاي ديگر استفاده از نخ دندان ميسر نيست كه خود منجر به پوسيدگي و ناراحتي لثه مي شود. از همه مهم تر پلاك هاي شفاف نامرئي هستند كه اين عامل مهم ترين دليل استقبال بزرگسالان به ارتودنسي شده است.
اما سوال مهمي كه پيش مي آيد اين است: اين روش قادر به درمان تمام ناهنجاري هاي دنداني است؟
دكتر شيباني نيا مي گويد: براي اغلب مشكلات نامرتبي شامل نقص اوربايت، كراودينگ، كراس بايت ها و فضاهاي بين دنداني، پلاك شفاف خيلي خوب و موثر است. اما در ناهنجاري هاي شديد كمتر موثر است كه به جاي آن از روش ارتودنسي ثابت استفاده مي شود.
از ديگر مزيت هاي پلاك هاي شفاف ايراني اين است كه به هنگام غذا خوردن و مسواك زدن مي شود آن را از دهان خارج كرد و براي رسيدن به نتيجه مطلوب تر استفاده از اين پلاك ها در 22 ساعت شبانه روز كافي است. بايد باور داشت كه درمان با پلاك شفاف انقلابي در مرتب كردن دندان هاي نامرتب و بستن فضاي بين دنداني است.

منبع: روزنامه کیهان، شماره ۱۹۹۰۳ به تاريخ ۹۰/۱/۲۸، صفحه ۷


Tags: انجمن ارتدنتیست ها
منبع:  روزنامه کیهان
مطالب مرتبط:  درمان ارتدنسی با پلاك های شفاف
Dهمکار:  Sheibaninia, Ahmad دکترشیبانی نیا، احمد

بازگشت به فهرست


دکترمحمد سیف
its a shame to see such a misleading Information spread through the media :( :o
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر