هزار پزشک به دلیل قصور پزشکی محکوم شده اند ۲ تیر ۱۳۹۰

هزار پزشک به دلیل قصور پزشکی محکوم شده اند

احمد شجاعي رئيس سازمان پزشكي قانوني كشور گفت: بررسي پرونده‌هاي قصور پزشكي در سازمان پزشكي قانوني شامل پرونده‌هايي است كه از طرف مراجع قضايي به اين سازمان ارسال مي‌شود و هيچ فردي مستقيماً براي شكايت در اين مورد و بررسي موضوع به سازمان مراجعه نمي‌كند.
وي افزود: در سازمان پزشكي قانوني كشور با بهره‌گيري از نظرات متخصصان در رشته‌هاي مختلف براي پرونده‌هاي قصور پزشكي، نظر كارشناسي ارائه مي‌شود و در خصوص آخرين وضعيت بررسي پرونده‌هاي مربوط به قصور پزشكي فرآيند بررسي صورت مي‌پذيرد.
شجاعي با اشاره به اينكه طبق اطلاعات آماري ارائه شده از اداره كل طرح و برنامه سازمان پزشكي قانوني كشور در كميسيون‌هاي پزشكي سراسر كشور در سال 1388تعداد دو هزار و 199 پرونده از طريق مراجع قضايي راجع به بررسي قصور پزشكي به اين كميسيون‌ها ارجاع شده است، گفت: در اين راستا پس از نظر كارشناسي و بررسي لازم تعداد يك هزار و 47 پرونده منجر به محكوميت كادر پزشكي به قصور و تعداد يك هزار و 152 مورد منجر به تبرئه شده است.
وي با بيان اينكه طبق اطلاعات آماري مذكور در اين مدت بيشترين شكايات از 4 رشته تخصصي جراحي زنان و زايمان شامل 323 پرونده، دندانپزشكي شامل 270 پرونده، ارتوپدي شامل 243 پرونده و جراحي عمومي شامل 241 پرونده است، افزود: در حال حاضر برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مربوط به پيشگيري و كاهش قصور پزشكي در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و سازمان نظام پزشكي كه وظيفه نظارت و سازماندهي امور پزشكي را به عهده دارند در حال انجام است.
رئيس سازمان پزشكي قانوني كشور تصريح كرد: پس از بررسي كارشناسان بر روي پرونده‌ها، مشخص شد كه كادر پزشكان رشته‌هاي تخصصي دندانپزشكي شامل 192 مورد، جراحي عمومي شامل 134 مورد، جراحي زنان و زايمان شامل 102 مورد و در نهايت ارتوپدي شامل 81 مورد محكوم به قصور پزشكي شده‌اند.
شجاعي اظهار داشت: سازمان پزشكي قانوني كشور نيز با توجه به توان و اشرافي كه به موضوع قصور پزشكي دارد در 2 محور اطلاع رساني به مبادي وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي براي برنامه‌ريزي‌هاي لازم و برگزاري گردهمايي‌ها و سمينارهاي متعدد در سراسر استان‌ها براي آموزش مقررات مربوط به كادر پزشكي و شاغلان اين حرفه‌ها در رشته‌هاي مختلف شغلي و تمام تخصص‌هاي مربوطه اقدام كرده است.

Tags: پزشکی قانونی, نظام پزشکی, قصور پزشکی, روابط درمانگر-درمان‌خواه
منبع:  فارس
مطالب مرتبط:  دندان پزشکان رکورد دار قصورهای پزشکی دوسال قبل
دندان‏ پزشکان در رده دوم شکایات مردم

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر