جایزه جراحان لثه آلمان برای محقق ایرانی ۳ مرداد ۱۳۹۰

جایزه جراحان لثه آلمان برای محقق ایرانی

دکتر بهنام شکیبایی مقدم، مجری طرح تحقیقاتی روش نوینی برای جلوگیری از تحلیل استخوان فک و لثه پس از کشیدن دندان اظهار داشت: طبق آخرین تحقیقات علمی پس از کشیدن دندان طی 2 ماه حدود 50 درصد از لثه به عنوان بافت نرم و استخوان فک به عنوان بافت سخت تحلیل می رود که این امر اشکالات مهمی را برای کاشت ایمپلنت ایجاد می کند.
وی عدم امکان جایگذاری ایمپلنت مناسب را به دلیل کمبود بافت از جمله این اشکالات دانست و گفت: این امر اکثرا موجب می شود که کاشت ایمپلنت های قطور و بلند که از استحکام بالاتری برخوردار هستند، امکان پذیر نباشد.
مجری طرح ادامه داد: از این رو جراح در این موارد به ایملنت های نازک و کوتاه قناعت می کند که این نوع ایمپلنت ها درصد  عوارضی چون شکستگی، عفونت و شل شدگی ایمپلنت را به دنبال دارد.
شکیبایی مقدم، یادآور شد: راه حل دوم در این موارد بازسازی استخوان فک و لثه از دست رفته قبل یا در هنگام جایگذاری ایمپلنت است که این روش موجب افزایش تعداد جراحی ها و طول درمان می شود ضمن آنکه هزینه درمان بیمار را افزایش می دهد.
وی به نتایج تحقیقات خود در این زمینه با همکاری محققان دانشگاه های آلمان و سوئیس اشاره کرد و اظهار داشت: این مطالعات ما را به سمت ابداع روشی برای کاهش تحلیل سوق داد. اساس این روش کشیدن دندان به صورت کم تهاجمی (Minimally invasive) و استفاده از مواد جایگزین کننده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه دوسلدورف آلمان با بیان اینکه این مواد جایگزین معمولا از خود فرد، حیوانات و یا مواد مصنوعی گرفته می شوند، ادامه داد: تحقیقات ما نشان داد که پودر استخوان گاو به عنوان ماده دیر جذب بهترین ماده برای پر کردن حفره دندان است.
به گفته این محقق، پس از پر کردن حفره دندان با این ماده، سطح آن توسط اسفنج ژلاتینی پوشانده می شود. اسفنج ژلاتینی از یک سو به ماده استخوانی زیر خود استحکام می بخشد و از سوی دیگر باعث بازسازی لثه می شود.

shakibaeimoghadam-behnam.jpg

 روند انجام تکنیک دکتر شکیبایی مقدم برای جلوگیری از تحلیل استخوان فک و لثه پس از کشیدن دندان


مجری طرح ترمیم استخوان و لثه، با بیان اینکه این تکنیک با عنوان Socket Preservation عرضه شد، اضافه کرد: در این تکنیک بیمار پس از گذشت 10 هفته ایمپلنت ایده آل خود را با ابعادی مناسب دریافت کرده و در اغلب موارد نیاز به تکنیکهای بازسازی مجدد بافت را ندارد چرا که روش فوق به صورت میانگین از 90 درصد تحلیل استخوان و لثه جلوگیری می کند.
شکیبایی مقدم که اخیرا با انتشار تحقیقاتش در این زمینه به عنوان اولین محقق ایرانی موفق به دریافت جایزه اول جراحان لثه آلمان شده است، در خصوص برتری ماده دیر جذب استخوانی گاو در این روش توضیح داد: در تحقیقات انجام شده به دلیل مشخصی در این زمینه دست نیافتیم ولی به فرضیه ای رسیدیم که در حال حاضر در بسیاری از مقالات علمی پذیرفته می شود.
وی، میزان تراکم پودر استخوان گاو را مشابه تراکم ریشه دندان دانست و گفت: زمانی که حفره دندان با این مواد پر می شود به دلیل مشابهت تراکم ماده جدید با ریشه، به بافت اطراف دندان اجازه می دهد که نسبت به وظایف خود در زمینه ترمیم حفره اقدام کند از این رو تحلیل استخوان به حداقل می رسد.
سرپرست بخش ایمپلنتولوژی آکادمی کارل زایس در سوئیس با بیان اینکه این روش باید بلافاصله پس از کشیده شدن دندان اجرایی شود، ادامه داد: پس از کشیدن دندان خون در حفره دندان لخته می شود و کلیه فاکتورها و سلولهایی که در بازسازی استخوان مورد نیاز است از مغز استخوان خارج و وارد حفره دندان می شود از این رو با استفاده از این سلولها و مواد پر کننده اقدام به بازسازی استخوان می شود.
این پژوهشگر همچنین افزود: اگر در هنگام کشیدن دندان یک یا چند دیواره حفره دندانی آسیب دیده یا از بین رفته باشند، ابتدا با استفاده از یک ممبرین (غشا) قابل جذب کلاژنی دیواره ها بازسازی شده سپس حفره دندانی پر می شود. در این تکنیک که Ridge Preservation نامیده می شود، بیمار پس از 10 هفته می تواند ایمپلنت مورد نیاز را دریافت کند.
مهر

Microsurgical-Sinuslift-Ins.jpg

آخرين روش هاي جراحي و ترميم دندان
در گفت و گو با دكتر بهنام شكيبايي مقدم عضو هيات علمي دانشگاه دوسلدورف

    علم دندان پزشكي در سال هاي اخير به پيشرفت هاي چشمگيري دست يافته و رشته هاي ايمپلنتولوژي (كاشت دندان) و پريودونتولوژي (جراحي لثه) دچار تحولات بسيار شده است بخشي از اين نوآوري ها در عرصه ميكروسرجري و ميكروسكوپي همراه با تكنيك هاي جديد و موثري پديدار شده است.
    از پيامدهاي نوآوري هاي مذكور اين كه جراح قادر است عمل هاي ايمپلنت را در دهان بيمار با دقت چند برابر انجام دهد كه در اين فرايند علاوه بر به كارگيري ذره بين ها و ميكروسكوپ هاي جراحي نوين از ابزارهاي ميكروسرجري كه در عمل هاي ظريف چشم، مغز و اعصاب به كار مي روند نيز استفاده مي شود.
    دكتر بهنام شكيبايي مقدم كه به تازگي از آلمان به ايران بازگشته است، اولين ايراني است كه در سال 2007 موفق به دريافت جايزه بهترين اختراع سال و در سال 2010 نيز برنده جايزه تحقيقات برجسته در زمينه ايمپلنتولوژي از انجمن پريودونتولوژي آلمان شده است. شكيبايي مقدم ابداع كننده كاربرد بزرگنمايي و ابزارهاي ميكروسرجري در زمينه ايمپلنتولوژي در دنيا، سرپرست بخش ايمپلنتولوژي آكادمي كارل زايس در سوئيس و مدرس دانشگاه دوسلدورف در آلمان است. او درباره ايده هاي نوين خود به ايران مي گويد: امروزه ايمپلنتولوژي پيشرفته ترين رشته فوق تخصصي در علم دندانپزشكي به حساب مي آيد. پايه هاي اين رشته فوق تخصصي را رشته هاي جراحي فك و صورت، جراحي لثه و پروتزهاي دنداني تشكيل مي دهند.
    در 15 سال اخير بيشترين حجم اكتشافات و اختراعات در رشته دندانپزشكي در علم ايمپلنتولوژي صورت گرفته است.
    عضو هيات علمي دانشگاه دوسلدورف آلمان مي گويد: وقتي در مورد كيفيت در رشته ايمپلنتولوژي صحبت مي كنيم، دكتر معالج در اين رشته بايد طبق استانداردهاي علمي و تعليماتي جهاني دوره هاي تخصصي و فوق تخصصي ايمپلنتولوژي (كاشت پيچ در دندان) را گذرانده باشد چون اين علم به سرعت پيشرفت مي كند، استانداردهاي كيفيتي به تازگي در مصوبات consensus conference هاي علمي بين المللي مطرح و تعريف مي شوند براي مثال طبق مصوبات آخرين كنفرانس (consensus conference) انجمن استئولوژي (علم بازسازي استخوان فك) اروپا سه شرط اساسي قبل از ارائه درمان ايمپلنت به بيمار تعريف شده اند، تا ريسك عفونت، شل شدگي زودرس ايمپلنت و از دست رفتن آن بعد از جراحي به حداقل برسد. بيمار بايد قبل از شروع درمان ايمپلنت فاقد هرگونه جرم در دهانش باشد، بيمار بايد همچنين فاقد هرگونه عفونت هاي لثه اي در دهانش باشد و بيمار بايد فاقد هرگونه پوسيدگي دنداني در دهانش باشد. مهيا كردن اين شرايط گاه ماه ها وقت مي گيرد و هزينه هاي محاسبه نشده اي را به او تحميل مي كند تا در نهايت آمادگي لازم را براي دريافت درمان ايمپلنت به دست آورد.
    شكيبايي مقدم تصريح مي كند: رشته فوق تخصصي جراحي هاي ميكروسرجري (جراحي هاي ظريف زير دو ميليمتر)، كم تهاجمي (برش هاي ظريف، بخيه هاي ظريف و در آوردن مقدار كمتري استخوان از دهان بيمار) در ايمپلنتولوژي يك رشته نوپاست كه در حال حاضر محدود به چهار نفر در دنياست. حسن بزرگ اين روش كاري در كاهش صدمه به بيمار و افزايش طول عمر ايمپلنت هاست چرا كه برش هاي جراحي ايمپلنت يا بازسازي استخوان و لثه را بسيار كوچك مي كند؛ همزمان براي جاي گذاري ايمپلنت مقدار كمتري از استخوان فك بيمار برداشته مي شود و جايگاه ايمپلنت در فك دقيق تر انتخاب مي شود. استفاده همزمان از بخيه هاي بسيار ظريف مقدار تحليل استخوان و لثه بيمار را بعد از جراحي به حداقل رسانده و جاي بخيه روي بافت لثه بيمار اكثراً ديده نمي شود. اين روش كاري طبق آمار علمي طول عمر ايمپلنت و نتيجه زيبايي جراحي را به حداكثر ممكن مي رساند. مجري طرح ترميم استخوان و لثه مي گويد: اگر شرايط متعدد جراحي ايمپلنت براي بيمار مساعد باشد طبق آمار بعد از 10 سال 95 درصد ايمپلنت هاي عمل شده كماكان در دهان بيمار باقي مي مانند. مسئله ديگر كه در ايمپلنتولوژي ميكروسرجري و كم تهاجمي به آن اهميت داده مي شود كشيدن دندان هاي معيوب به صورت كم تهاجمي و بازسازي حفره خالي دندان در فك با مواد استخواني مناسب به صورت فوري است. ما با استفاده از اين تكنيك مي توانيم از تحليل طبيعي استخوان و لثه ثابت بيمار بعد از كشيدن دندان تا حدود 90 درصد جلوگيري كنيم. اين باعث مي شود بيمار در زمان جراحي ايمپلنت، چند ماه بعد، ديگر احتياجي به تكنيك هاي پيچيده بازسازي استخوان و لثه نداشته باشد. به صورتي كه دكتر معالج بتواند از ايمپلنت هاي قطور و بلند در فك بيمار استفاده كند.
    شكيبايي مقدم اضافه مي كند: با توجه به اين كه مواد جايگزيني معمولاً از خود فرد، حيوانات يا مواد مصنوعي گرفته مي شوند، پژوهش هاي ما نشان مي دهد كه پودر استخوان گاو به عنوان ماده دير جذب بهترين ماده براي پركردن حفره دندان است و پس از پركردن حفره دندان با اين ماده، سطح آن توسط اسفنج ژلاتيني پوشانده مي شود. اسفنج ژلاتيني از يكسو به ماده استخوان زير خود استحكام مي بخشد و از سوي ديگر باعث بازسازي لثه مي شود. اين تكنيك جديد با عنوان Socket Preservation عرضه شده است و در اين تكنيك بيمار پس از گذشت 10 هفته ايمپلنت ايده آل خود را با ابعادي مناسب دريافت مي كند.
    اين پزشك و پژوهشگر ايراني اضافه مي كند: اصولاً قيمت مواد دندانپزشكي نبايد رل اصلي را در طرح درمان بازي كند ولي متاسفانه شرايط اقتصادي بيماران بعضاً دندانپزشكان را با محدوديت مواجه مي سازد چرا كه در كشور ما كميت جاي كيفيت را گرفته است. بيماران اغلب به درمان هاي سطحي دندانپزشكي بسنده كرده و از بررسي تكنيك هاي جديد با هدف درمان هاي عمقي و پايدار خودداري مي كنند.
ایران- 4870
 29 مرداد 1390


Tags: دکتر بهنام شکیبایی
پروفایل در کلاب لبخند:  دکتر بهنام شکیبایی Dr Behnam Shakibaie
منبع:  مهر | ایران
مطالب مرتبط:  تکنیک جدید جراحی میکروسکوپی توسط محقق ایرانی به صورت زنده در ۳ قاره پخش شد
ایران | جایزه پروفسور یلدا برای برای اولین بار به یک دندانپزشک اهدا شد
صفحه مرتبط:  www.irden.ir/site/shakibaie/

بازگشت به فهرست


سهیل حمزه
استاد محترم بنده وخواهرم که هردو دانشجویان سال سوم دندانپزشکی در اذربایجان(شهرباکو) میباشیم وقتی خبر دریافت این مقام را به یک هم وطن اهداء گردیده برایمان جای بسیار خوشحالی است اول به خانواده محترم تحسین می گوییم که همچون فرزندی تربیت کرده ودوم به خود جنابعالی افرین میگوییم ودر پایان ازاستاد محترم تقاضا داریم با توجه اینکه پدرم کارگر بیش نیست وما خواهر وبردار تلاش برای ارتقاء علم خودمان تقاضای مساعدت داریم که در اوقات فراغت میان ترم ازمحضر استاد گرامی بهره مند شویم اجرکم عندالله (ازفرمایشات حصرت علی عله السلام هرکس به من یک کلام بیاموزد مرابنده خویش گرداند): 91.99.92.31.parsonline.net / cf-173-245-56-130.cloudflare.com
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر