تصویب 2 واحد درسی طب سنتی برای تمام رشته های پزشکی ۱۴ تیر ۱۳۹۱

تصویب 2 واحد درسی طب سنتی برای تمام رشته های پزشکی

دكتر باقر لاريجاني در مراسم افتتاح «حكمت‌سراي طب ايراني»، گفت: بسياري از يافته‌هاي طب سنتي، ارزش تحقيق را دارند و قابل تدوين هستند و اينكه دانش‌آموختگان طب جديد را در معرض آموزه‌هاي طب سنتي قرار دهيم، كار ارزشمندي است.
وي در ادامه ابراز اميدواري كرد كه 200 دانشجوي PHD طب سنتي عملكرد خوبي داشته باشند تا تحولي در اين طب ايجاد شود، تا بتوان تعامل خوبي با كشورهاي ديگر دنيا داشت.
رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه در حال حاضر در بهترين زمان توسعه طب سنتي در ايران قرار داريم، تصريح كرد: شوراي عالي طب سنتي در وزارتخانه زمينه بسيار خوبي براي توسعه اين رشته است. البته طب سنتي بايد از متدولوژي و مطالعات علمي برخوردار باشد.
لاريجاني در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود اظهار كرد: در ايران از رييس‌جمهور گرفته تا وزير بهداشت با گسترش طب سنتي به خوبي همراهي مي‌كنند و بايد از اين فرصت براي گسترش منطقي و توسعه عالمانه طب سنتي بهره برد.
وي با بيان اينكه امروزه طب سنتي مي‌تواند مسير معقولي پيدا كند، گفت: در حال حاضر 250 رشته تخصصي در دانشگاه علوم پزشكي تهران تدريس مي‌شود، بنابراين به علت كمبود رشته به طب سنتي نمي‌پردازيم.
رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: ظرفيت معقولي در زمينه طب سنتي داريم كه بايد آن را احيا كنيم. علاوه بر آن گياهان دارويي زيادي در ايران وجود دارد، به گونه‌اي كه بر اساس برخي از پژوهش‌هاي انجام شده، معادل ظرفيت نفت در ايران گياهان دارويي وجود دارد.
لاريجاني در ادامه تاكيد كرد: طب سنتي يكسري از معارف بشري را در اختيار ما قرار داده است اما لازم است اين معارف با طب امروزي تلفيق شود، در اين صورت مي‌توانيم در اين زمينه توسعه چشمگيري پيدا كنيم.
وي افزود: لازم نيست جنگ و جدالي بين طب سنتي و طب مدرن وجود داشته باشد و طب سنتي در تلفيق با پزشكي امروزي مي‌تواند كليد حل برخي از مشكلات باشد، اما اگر به دنبال تضادها برويم، طب سنتي با شكست مواجه مي‌شود.
رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران تاكيد كرد: يكي از مهم‌ترين قسمت‌ها در زمينه توسعه علم و پژوهش، ايده‌پردازي است. در معارف مي‌توان اين ايده‌ها را پيدا كرد و آنان را به طور معقول محك زد.
لاريجاني با اشاره به راه‌اندازي حكمت‌سراي طب ايراني اظهار كرد: تاسيس اين حكمت‌سرا كار بسيار ارزشمندي است و اين مكان مي‌تواند ظرفيتي مانند يك پژوهشگاه را داشته باشد. بنابراين در شوراي اداري دانشگاه علوم پزشكي تهران تلاش مي‌كنيم اجازه تاسيس پژوهشگاه طب سنتي را دريافت كنيم تا عملكرد اين حكمت‌سرا مشخص‌تر شود.
وي در پايان گفت: 8000 دانشجو در رشته‌هاي پزشكي در دانشگاه علوم پزشكي تهران در حال تحصيل هستند و در مجموع 20 هزار دانشجو داريم و لازم است آنان را به زبان روز با طب سنتي آشنا كنيم، بنابراين لازم است متون درسي متناسب با آنان در زمينه طب سنتي تدوين شود.

Tags: طب سنتی, دانشگاه علوم پزشکی
منبع:  ایسنا
مطالب مرتبط:  افتتاح دانشکده طب سنتی در کرمان
اجباری شدن دریافت مجوز برای طبابت سنتی
سیاست استاندارد سازی "طب سنتی"
مقطع دكتراي تخصصي برای طب سنتی

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر