وجود۵۰ دانشکده دندان پزشکی در کشور، می‌تواند برای آینده نگران کننده باشد ۱۷ آذر ۱۳۹۱

وجود۵۰ دانشکده دندان پزشکی در کشور، می‌تواند برای آینده نگران کننده باشد

رییس سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد هزینه‌های خدمات دندانپزشکی از جیب مردم پرداخت می‌شود، گفت: فقط دو درصد هزینه‌های دندانپزشکی را بیمه‌ها پرداخت می‌کنند.
شهاب الدین صدرˈ روز چهارشنبه درمراسم گشایش چهارمین کنگره دندانپزشکی نظام پزشکی کشور که درمحل هتل المپیک برگزار شد، با بیان اینکه بهداشت دهان و دندان از مهم‌ترین بخش‌های سلامت است که نباید از آن غفلت کرد، افزود: در گذشته تصور می‌شد که دندانپزشکی حرفه لوکس و برای زیبایی است، در حالیکه امروزه، این موضوع از محورهای اساسی سلامت بوده و دولت باید در بخش هزینه‌ها به آن توجه اساسی کند.
صدرتاکید کرد که بسیاری از بیماریهای عفونی ارتباط مستقیم با مسائل بهداشت دهان و دندان دارد و سرمایه گذاری کلان در این بخش ضروری است.وی با اشاره به وجود ۲۵ هزار دندانپزشک در کشور، گفت: در حال حاضر ۵۰ دانشکده دندانپزشکی در کشور وجود دارد و افزایش ظرفیت دانشجوی دندانپزشکی می‌تواند در آینده نگران کننده باشد.
رییس سازمان نظام پزشکی کشور در ادامه هدف از برگزاری این همایش را مشارکت در جهت ارتقای سطح دانش پزشکی و اجرای برنامه‌های آموزش مداوم عنوان کرد.این کنگره تا روز هفدهم آذرماه جاری به کار خود ادامه می‌دهد.Tags: نظام پزشکی, افزایش دانشکده ها
منبع:  ایلنا | سلامت نیوز
مطالب مرتبط:  نمی‌توان امروز دندان پزشک آموزش داد و گفت فردا برای اشتغال آن ها فکر می کنیم
کنگره 4 دندان پزشکی سازمان نظام پزشکی ایران- آذر 1391
اثر افزایش تعداد دانشکده‌های دندان‌پزشکی بر وضعیت سلامت دهان جامعه
باز کردن این همه دانشکده آنهم بی معلم، اشتباهی فاحش است
عدم ارتباط بهبود سلامت دهان با افزایش تعداد دندان پزشکان
صفحه مرتبط:  http://www.irden.com/hamayesh/nezampezeshki/dandan4.php

بازگشت به فهرست


دندان پزشک نگران
با سلام
همکاران گرامی همانطور که مطلع هستید چندی است وزارت بهداشت به بهانه ی کمبود دندانپزشک در مناطق محروم در اقدامی بی رحمانه ظرفیت پذیرش دانشجو را چندین برابر کرده است و حتی در شهر های کوچکی مثل اردکان وبیرجند دانشکده تاسیس کرده و مسوولین در پاسخ به اعتراضات خود را حافظ منافع دندانپزشکان نمیبیند اما ایا ما نباید حافظ منافع خود باشیم؟
از همه ی همکاران عزیز در سراسر کشور دعوت میکنم که بجای اعتراضات ناهماهنگ و پراکنده یکصدا شویم تا صدایمان به گوش مسوولان برسد
.از مدیریت محترم سایت نیز خواستارم تا قسمتی را جهت ثبت اعتراض کتبی همکاران فراهم سازند

IP/ واقعی 188.158.150.238 / 108.162.229.225
نام گفتاورد
دکتر عزت الله خامسی | Khamesi
پیشنهاد اینجانب در مورد آموزش دندان پزشکی کشور این است:
عملاً در بسیاری از کشورهای جهان منجمله سوئد نشان داده شد با وجودی که چند دانشکده را تعطیل کردند و فارغ التحصیلان دندانپزشکی را کاستند بیماریهای پریودنتال و پوسیدگی دندانها به نحو قابل توجهی کاهش یافته است. با توجه به آمار اداره سلامت دهان و دندان درسالهای اخیر ما درکشورمان شاهد افزایش پوسیدگی دندانها بوده ایم و این آمار مهم نشان می دهد بی جهت درفکر ایجاد دانشکده دندانپزشکی وهزینه های مربوطه هستیم بلکه آموزش بهداشت دهان و دندان درجامعه بخصوص مهد کودک ها و دبستانها را باید افزایش دهیم نه اینکه هرشهری که درخواست دانشکده دندان پزشکی داشت قبول کرده و پذیرش دانشجو آغاز شود. پی آمد اینکه انجام درمان های غیر ضروری درمطب ها، افزایش هزینه خدمات درمانی در راستای جبران کمبود بیمار و آگهی های گاهی غیر واقعی که بعضاً از هم اکنون درمجله های تبلیغاتی مشاهده می کنیم می باشد.
اینجانب بیانات آقای دکتر خوشنویسانرا که گفته اند راه کار افزایش دانشکده ها نیست تأکید کرده پیشنهاد دارم ما الگوهای جهانی موفق را درکاهش پوسیدگی دندانها و بیماریهای پریودنتال سرمشق قرارداده و هزینه تأسیس دانشکده های دندان پزشکی را صرف آموزش نمائیم و بقول مسئولین سازمان نظام پزشکی بهداشت و پیشگیری محوری را بردرمان محوری ترجیح دهیم .

دکترعزت اله خامسی
نام گفتاورد
دکتر مجیدرضا توکلی جو | Tavakolijou
Ba arze salam,
Soale man inast, Aya beandazeye kafi baray in 50 daneshkadeh ostad va ostadyar ghabel va varzideh vojod Darad? Ghab az inke be ezafe kardan daneshkadehaye dandanpezeshki bepardazim bayad sathe tadris va pajohesh dar daneshgahaye feli ertegha payda konad ta keyfiat darman bala beravad. bandeh be onvane yek motekhases ba sabeghe 15 sal kar va tadris dar keshvare America pas az bargashtan be keshvareh azizam, ba vorodam be daneshgah baray tadris movafeghat nashod. Dar sorati ke hata man entezare daryaft hechgoneh hoghogh va mazaya baray in kar nabodam va sadeghaneh hadafam eraye danesham be hamvatanan azizam bodam. Vaghean moteasefam ke daneshkadehaye dandanpezeshki marakezi hastand ke bar asaseh bandbazi edareh mishavand va tadris dar anha baray ahdaf shakhsi mibashad na baray ahdaf moghadas Taragho elm va danesh

با عرض سلام
سوال من این است، آیا به اندازه کافی برای این 50 دانشکده استاد و استادیار قابل و ورزیده وجود دارد؟ قبل از این که به اضافه کردن دانشکده های دندان پزشکی بپردازیم باید سطح تدریس و پژوهش در دانشکده های فعلی ارتقا پیدا کند و کیفیت درمان بالا برود. بنده به عنوان یک متخصص، با سابقه 15 سال کار و تدریس در کشور امریکا پس از برگشتن به کشور عزیزم، با ورودم به دانشگاه برای تدریس موافقت نشد. در صورتی که حتی من انتظار دریافت هیچ گونه حقوق و مزایا برای این کار ندارم و صادقانه هدفم ارائه دانش به هموطنان عزیزم بود. واقعاً متاسفم که دانشکده های دندان پزشکی مراکزی هستند که بر اساس باندبازی اداره می شوند و تدریس در آنها برای اهداف شخصی می باشد نه برای اهداف مقدس و رشد علم و دانش.

دکتر مجیدرضا توکلی جو
دندان پزشک متخصص

(تبدیل فالاتین به فارسی: ایردن)
نام گفتاورد
ایردن | Irden
شنیده ایم که 60 سال قبل (مرداد ماه 1331) شخصی با همین تخصص و همین پیشینه به دانشکده های دندان پزشکی آن زمان ایران مراجعه کرد و مورد بی مهری قرار گرفت و پذیرفته نشد. اما یکی از بنیانگراران جامعه دندان پرشکی ایرانشد که امروز موجب افتخار دندان پزشکان ایران است و چه بسیار متخصصینی که آن زمان وارد دانشگاه شدند و کمتر نامی از ایشان باقی است.

www.irden.ir/herfei/raft/141906/
www.irden.ir/herfei/pishgam/161409/
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر