اولین کنفرانس خدمات بهداشت حرفه ای در سمنان- آبان 1392 ۲۴ مهر ۱۳۹۲

اولین کنفرانس خدمات بهداشت حرفه ای در سمنان- آبان 1392

    رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت گفت: ‌ بخش بزرگی از کارگران کارگاه‌های کوچک از خدمات بهداشت حرفه‌ای بهره‌مند نیستند و در واحدهای بزرگ نیز ۷۰ درصد کارگران تحت پوشش خدمات بهداشت حرفه‌ای قرار می‌دهند.
"رضا عزتیان"، از برگزاری کنفرانس بین‌المللی خدمات بهداشت حرفه‌ای برای اولین بار در ایران خبر داد و گفت: کنفرانس بین‌المللی خدمات بهداشت حرفه‌ای ادغام یافته در سیستم شبکه بهداشت و درمان کشور از ۲۷ آبان تا ۳۰ آبان در دانشگاه علوم پزشکی سمنان برگزار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه کشورهای منطقه قرار است در این کنفرانس بین‌المللی از خدمات بهداشت حرفه‌ای در ایران الگو بگیرد، افزود: کشور ما پیشرفت‌های زیادی در ارائه خدمات بهداشتی حرفه‌ای داشته است از همین رو درصدد هستیم فرایندهای و الزاماتی که برای خدمات بهداشت حرفه‌‌ای ادغام یافته در سیستم شبکه بهداشت و درمان لازم است به کشورهای منطقه آموزش دهیم.
رییس اداره خدمات بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: چنین ادغامی به بررسی‌های مختلفی از جمله ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و امکانات و از همه مهم‌تر به یک شبکه نیاز دارد که قابلیت پذیرش چنین ادغامی را در خود داشته باشد.
عزتیان با تاکید بر اینکه شبکه بهداشت درمانی در ایران نشان داده است که چنین قابلیت‌هایی را در خود دارد، افزود: این قابلیت‌ها می‌تواند جمعیت کثیری را تحت پوشش خدمات بهداشت حرفه‌ای قرار دهد بخصوص زمانی که برنامه بهداشت پزشک خانواده در شهر‌ها گسترش پیدا کند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا خدمات بهداشت حرفه‌ای علاوه بر کارگاه‌های بزرگ به کارگاه‌های کوچک نیز ارائه می‌شود، افزود: اگر پزشکان خانواده را درگیر کنیم علاوه بر خانه‌های بهداشت کارگری، گروه‌های دیگری که در واحدهای کوچک مشغول به کار هستند نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند.
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این از روش‌های دیگری همچون تشکیل آموزشگاه‌های بهداشت حرفه‌ای بهره خواهیم گرفت و واحدهای کوچک را از طریق تحت پوشش قرار می‌دهیم.
عزتیان همچنین به سیستم خود ممیزی در کارگاه‌های کوچک اشاره کرد و افزود: با ایجاد سیستم خود ممیزی، کارفرما‌یان با ابزارهای تشویقی ارائه خدمات بهداشت حرفه‌ای به کارگران را راه‌اندازی می‌کنند و در چنین شرایطی، کارگاه‌های کوچک نیز از خدمات بهداشت حرفه‌ای بهره‌مند می‌شوند.
وی اضافه کرد: در واحدهای بزرگ، هزینه‌های بهداشت حرفه‌ای را جز مالیات آن‌ها در نظر می‌گیرند از همین رو در واحدهای کوچک نیز این روش به عنوان یکی از ابزار‌ها برای تحت پوشش قرار گرفتن بیشتر کارگران از خدمات بهداشت حرفه‌ای این کار به کارگرفته می‌شود.

Tags: وزارت بهداشت, بهداشت حرفه ای, ایمنی شغلی
منبع:  ایلنا
مطالب مرتبط:  چرایی آموزش بهداشت حرفه ای به دندان پزشکان
تاریخچه بهداشت حرفه ای
ایمنی و بهداشت حرفه ای دندان پزشکی
مروری بر بهداشت حرفه ای در دندان پزشکی

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر