برای اولین بار، «نظام سلامت ایران» امسال تعریف می شود

برای اولین بار، «نظام سلامت ایران» امسال تعریف می شود

دکتر حسن قاضی زاده هاشمی شب گذشته در برنامه دو نیم ساعت شبکه خبر با تشریح عملکرد صد روزه خود گفت: متأسفانه هنوز تعریف جامع و درستی از نظام سلامت در ایران نداریم، به همین علت برخی نظام ارجاع را با پزشک خانواده اشتباه می‌گیرند، صنعت بیمه سلامت در کشور نداریم و منابع پایداری تاکنون برای نظام سلامت کشور تعریف نشده است.

وزیر بهداشت ادامه داد:‌ به علت همین ضعف است که عده‌ای آمدند و به بهانه اجرای پزشک خانواده، روستاها را از بهورز که کارش پیشگیری و آموزش به مردم بود خالی کردند و پزشک را که کارش نسخه کردن است،‌جای آن نشاندند، در حالی که ما باید تعریف درستی از خدمات پیشگیرانه و وظایف خانه‌های بهداشت داشته باشد و فاصله منطقی بین بهورز و پزشک تعریف کنیم.

وی گفت: با وجود افزایش شهرنشینی و افزایش جمعیت افراد ساکن حاشیه شهرها هنوز تعریف و برنامه درستی برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حاشیه نشینان و افراد ساکن کلانشهرها نداریم.

صنعت بیمه سلامت نداریم

وی ادامه داد: سهم سلامت از تولید ناخالص ملی نیز بسیار اندک است، بیمه‌ها ضعیف و بی خاصیت هستند و امیدواریم در این دولت طی 4 سال آینده بتوانیم صنعت بیمه‌های سلامت را فعال کنیم و یکی از آ‌رزوهای دیرینه انقلاب اسلامی را محقق کنیم.

هاشمی افزود: امسال بخش مهمی از بودجه‌های سلامت از جمله 5 هزار میلیارد تومان سهم سلامت از یارانه‌ها و 2 هزار میلیارد تومان بودجه پزشک خانواده محقق نشد اما امیدواریم این اتفاق در سال 93 تکرار نشود.

وی گفت: یکی از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت اخذ عوارض و مالیات بر اقدامات مخل سلامت مردم است که شامل تبلیغات صدا و سیما، نوشابه های گازدار و سیگار می شود که با توجه به افزایش بیماریهای غیر واگیر باید محقق شود.

وزیر بهداشت افزود: البته رقم عوارض آن قدر نیست که بتوانیم نظام سلامت را با تکیه بر آن اداره کنیم زیرا یک برداشت این خواهد بود که ما به دنبال این باشیم که مردم بیشتر سیگار بکشند یا بیشتر نوشابه مصرف کنند تا درآمد وزارت بهداشت بیشتر باشد اما طبق قانون عوارض هر عامل مخل سلامت مردم باید پرداخت شود.

مالیات سلامت از سال آینده

وی اضافه کرد: عوارض سیگار در قانون بودجه سال آینده دیده شده است اما عوارض نوشابه و سایر موارد هنوز قطعی نیست، البته در مورد عوارض سیگار هم طی سالهای گذشت سهم وزارت بهداشت را پرداخت نکردند حتی سهم ترببت بدنی هم پرداخت نشد در حالی که سالانه 60 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود، برای سال آینده 30 درصد این عوارض به وزارت بهداشت پرداخت می شود که البته رقم قابل توجهی نیست.

هاشمی ادامه داد: به هر حال به کمک افراد صاحب نظر و اقتصاددانان برجسته کشور از جمله دکتر دانش جعفری در حال پیدا کردن راههایی برای کسب منابع پایدار برای نظام سلامت هستیم که بعد از اتمام جزئیات آن اعلام می شود.

همه ناراضی هستند

وزیر بهداشت در مورد منابع سلامت و کاهش سهم مردم از هزینه های درمانی نیز گفت: برای اینکه بتوانیم سهم مردم را به 30 درصد کاهش دهیم باید منابع لازم در اختیار وزارت بهداشت و بیمه ها قرار گیرد،‌اما اکنون به علت همین ضعف بیمه‌ها فشار مضاعفی به پزشکان، پرستاران و مردم وارد می‌شود و بیش از 65 درصد هزینه های درمانی مستقیم به مردم تحمیل می‌شود و حتی در خدمات پاراکلینیکی این هزینه به مراتب بیشتر است ضمن اینکه نه مردم، نه پزشکان و پرستاران، نه وزارت بهداشت و نه بیمه ها از خدمات بیمارستانهای دولتی راضی نیستند.

وی افزود: ادغام و تجمیع بیمه‌ها به علت ماهیت متفاوت بیمه‌ها کار ساده‌ای نیست و اگر قرار به تجمیع باشد نباید به نحوی انجام شود که بیمه ها در بیمه ضعیف ادغام شوند که به توزیع فقر در جامعه منجر شود اما در هر صورت اگر بخواهیم از خجالت و شرمندگی مردم بیرون بیاییم راهی جز تقویت بیمه‌ها و ایجاد صنعت بیمه سلامت به جای صندوق بیمه نداریم که در این زمینه وزارت بهداشت و وزارت رفاه در حال بررسی موضوع هستند.

10 میلیون ایرانی بیرون از چتر بیمه

هاشمی گفت: در مورد بیمارستانهای دولتی هم ما مدل هیئت امنایی را داریم که در صورت واقعی شدن تعرفه‌ها و پوشش مناسب بیمه در واقع کار را به خود مردم می‌سپاریم و به این ترتیب کیفیت خدمات درمانی هم بهتر می‌شود.

وی اضافه کرد:‌ متأسفانه ما به جای این روند علمی و منطقی به سمتی رفته‌ایم که پزشکان و پرستاران را به اجبار مثل یک سربازی نانوشته به مناطق محروم می فرستیم در حالی که برای هیچ یک از رشته ها چنین اجباری نیست، ما باید به سمتی برویم که این اعزام اجباری از بین بروند و راه حل آن پرداخت واقعی هزینه خدمات و اضافه پرداختی در مناطق محروم به کمک بیمه هاست.

وزیر بهداشت ادامه داد: وزارت بهداشت همین الان بیش از 800 میلیارد تومان از بیمه ها طلب دارد و بیمه‌ها توان پرداخت این بدهی را ندارند، کسری بودجه وزارت بهداشت البته بیش از این و حدود 3500 میلیارد تومان است، از 420 هزار پرسنل وزارت بهداشت فقط برای 270 هزار نفر ردیف بودجه وجود دارد و حقوق بقیه از محل درآمد اختصاصی بیمارستانها که باید صرف بهبود کیفیت خدمات و نوسازی تجهیزات شود، پرداخت می شود.

بیمه ها ورشکسته اند

وی گفت:‌ ما پزشکان عمومی داریم که در مناطق محروم با ماهی 850هزار تومان کار می کنند یا پزشکان متخصصی که حداکثر درآمد ماهانه شان یک میلیون و 400 هزار تومان است، اما چون بیمه ها ورشکسته هستند همین ارقام هم به موقع پرداخت نمی شود. ضمن اینکه بین 10 تا 13 میلیون ایرانی تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند.

هاشمی ادامه داد:‌ سلامت مردم در تمام دولتهای گذشته اولویت هفتم، هشتم یا نهم بوده است اما در این دولت همان طور که آقای روحانی رئیس جمهوری اعلام کرده، سلامت مردم اولویت اول دولت است و بسیاری از وزرا هم در دولت این اولویت را پذیرفته و خویشتنداری می کنند.

روحانی در شورای عالی سلامت

وی همچنین از تشکیل جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دی امسال با حضور رئیس جمهوری خبر داد که طی آن مسائل کلان حوزه سلامت با حضور وزرای مختلف بررسی و در مورد آنها تصمیم گیری می شود.

Tags: نظام سلامت, وزیر بهداشت, بیمه, وزارت بهداشت
منبع:  فارس
مطالب مرتبط:  قیمت خدمات پزشکی واقعی و بیمه ها تقویت می شوند
برای دارو و تجهیزات پزشکی ۲۰ درصد هزینه اضافه می پردازیم
در سال های پس از انقلاب، سلامت در اولویت نبوده است
سرانه درمان حتی در کشورهای اطراف ما، ده برابر ایران است
به جای سلامت، همه انتظار دارند تخت بیمارستانی اضافه شود

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر