تعداد پزشکانی که بیش از تعرفه دریافت می کنند افزایش یافته است ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

تعداد پزشکانی که بیش از تعرفه دریافت می کنند افزایش یافته است

امیر منصوری گفت: غیرواقعی بودن تعرفه های درمانی موجب شده پدیده گرفتن زیرمیزی بویژه در مراکز دولتی رواج بیشتری داشته باشد که بیشترین شکایت ها از این بابت مربوط به بیمارستان های غیر دانشگاهی بخش دولتی و خصوصی است.
منصوری ادامه داد: تعداد پزشکانی که بیش از تعرفه های اعلام شده از بیماران هزینه دریافت می کنند در سال های گذشته افزایش یافته و این موضوع مهم به پایین بودن تعرفه های پزشکی باز می گردد که به عبارتی به رشد زیرمیزی منجر شده است.
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی استان زنجان گفت: اکنون 70درصد هزینه های درمانی از جیب مردم و 30 درصد از سوی دولت پرداخت می شود و بی عدالتی های این حوزه پدیده زیرمیزی را گسترش داده است.
وی اظهار کرد: پزشکان و متخصصان متبحر در مراکز بیمارستانی دولتی اقدام به عمل های جراحی سخت و پیچیده می کنند، اما پایین بودن تعرفه ها موجب شده برخی پزشکان برای تامین منابع مالی خود به گرفتن زیرمیزی گرایش پیدا کنند.
منصوری اظهار کرد: تعرفه های درمانی در شهرستانها بویژه در مراکز درمانی کمتر از حد معمول است و همین روند موجب می شود پدیده زیرمیزی بین پزشک و بیمار برقرار شود.
مشاور انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: اصلاح ساختار تعرفه های درمانی و تقویت صندوق های بیمه ای می تواند معضل زیرمیزی و مسایل ناشی از آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
وی یادآوری کرد: دولت تدبیر و امید درصدد کاهش هزینه ها و واقعی شدن تعرفه های درمانی است و تحقق این مهم نتایج مفیدی به همراه دارد.
منصوری افزود: این استان کمترین تخلفات زیرمیزی پزشکان را دارد و موارد خاص نیز رسیدگی و حکم صادر شده است.

Tags: سازمان نظام پزشکی, تعرفه پرشکی
منبع:  ایرنا
مطالب مرتبط:  باید به کلینیک‌ها سوبسید بپردازیم
کشور ما سیستم دندان پزشکی سازمان یافته ای ندارد

بازگشت به فهرست


دکتر بابک زمانی
ارزش‌گذاري در طب

یك بار ديگر ارزش‌گذاري در كار پزشكي در عرصه عمومي مطرح شده است اگرچه با عنوان تحقيرآميزي مانند زيرميزي! تا همان بادي كه اين موضوع را به ديدگاه عموم كشاند آن را از پيش چشم نربوده بهتر است اين موضوع از جوانب گوناگون مورد بررسي قرار گيرد!...

يكي از موضوعات مهم در اين زمينه عبارت است از نحوه ارزش‌گذاري خدمات پزشكي. در حالي كه تقريبا تمام امكانات خدماتي با توجه به كيفيت و عرضه و تقاضاي آنها نرخ‌هاي نسبتا متفاوتي دارند اما در كار طب در ظاهر تظاهر مي‌كنيم كه گويا ارزش اين خدمات توسط افراد مختلف با تجارب و كيفيات و تقاضاهاي برابر يكسان هستند يا اينكه بايد باشند و تا به اين هدف نرسيده‌ايم بايد بر دريا شلاق بزنيم!

نديدن يا تظاهر به نديدن قوانين انكارناپذير بازار در جامعه و روابطي كه قوانين سرمايه بر آن حكم مي‌رانند باعث شده قواعدي كه مستقل از اراده ما هستند در فضايي انكارشده خود را با سنگيني هرچه تمام‌تر بنمايانند و ما كه اين قوانين را انكار كرده‌ايم و نمي‌بينيم، هيچ محمل و ابزاري براي محدود كردن آنها نداشته باشيم.

حال آنكه خود سرمايه قطع‌نظر از مداخلات دولت مدرن مكانيسم‌هايي براي محدود كردن خود دارد؛ مكانيسم عرضه و تقاضا، مداخلات انجمن‌هاي بيماران و... به‌علاوه دولت مدرن با گسترش و تجهيز شبكه‌هاي دولتي و دانشگاهي، افزايش آگاهي‌هاي عمومي، سازمان‌دهي انجمن‌هاي علمي، سازماندهي بيمه‌هاي عمومي و نرخ‌گذاري علمي مي‌تواند به رقابت با قوانين سرمايه بپردازد بدون اينكه به برخوردهاي انتظامي نياز پيدا كند! اما يك نرخ‌گذاري علمي كه در جاي خود ابزاري براي محدودكردن سرمايه باشد نمي‌تواند ارزش خدمات پزشكي را مثل كشور ما يك عدد ثابت محاسبه كند. با در نظر گرفتن كيفيات متنوع طبيبان مختلف و تمايل خود آنها براي شركت در بازار عرضه و تقاضا دولت مدرن بايد قادر باشد براي هر كار پزشكي نه يك عدد ثابت بلكه يك حداقل و يك حداكثر تعريف كند و اين حداقل و حداكثر نيز بايد برآمده از نظر انجمن‌هاي تخصصي باشد. در يك ارزش‌گذاري اين‌چنيني مابه‌ازاي كيفيات گوناگون خدمات پزشكي كه با وضوح بيشتري ديده خواهند شد، توزيع بيماران در مراكز مختلف براساس عرضه وتقاضا انجام خواهد شد. در چنين شرايطي كه تعرفه‌ها واقعي و براساس تجربه، كيفيت و تمايل مراكز متغير باشند و حتي در مراكز دانشگاهي هم داراي حداقل و حداكثري باشند و كيفيت آنها هم مورد نظارت مداوم قرار بگيرد، نشان داده خواهد شد دغدغه دولت مدرن درآمد! شهروندانش نيست بلكه كيفيت سلامت در كشور است چنان‌كه چنين سيستم كنترل‌كننده‌اي اجازه درآمدهاي آنچناني را هم نخواهد داد و به‌علاوه انجمن‌هاي صنفي پزشكان با توافق يكديگر مي‌توانند با تاسيس صندوق‌هايي باعث تعديل درآمد همكاران خود شوند مانند كشور آلمان!

منبع: هفته نامه سپید
نام گفتاورد
دکتر مراد هاشم زهی
دکتر مراد‌هاشم زهي/نايب رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي
همه را به يک چوب زدن بي‌انصافي است

شغل پزشکي همواره و در طول تاريخ يکي از حرفه‌هاي با قداست و مورد احترام بزرگان و مردم بوده و شاغلان اين حرفه جايگاه ويژه‌اي در جامعه داشته‌اند. اين قداست حرفه پزشکي و مشاغل وابسته به آن است که مشکلات و تخلفات عده‌اي معدود را که در اين رشته فعال هستند بزرگ کرده و باعث ايجاد و راه افتادن هجمه‌اي به کل جامعه پزشکي شده که زياد عادلانه نيست...

دريافت زيرميزي اقدامي زشت و غيرقابل دفاع است که متاسفانه چندي است توسط برخي از پزشکان انجام مي‌شود و باعث بروز مشکلات متعددي براي مردم و همچنين هجمه‌هاي ناعادلانه‌اي عليه پزشکان شده، اما در اين ميان آنچه فراموش شده اين است که همه پزشکان را به يک چوب راندن و با تخلف عده‌اي اندک همه را متهم به خلافکاري کردن چندان عادلانه نيست.

هيچ‌کس مخالف برخورد با تخلفات نيست اما بايد توجه داشت خلاف‌هاي بسيار بزرگ‌تري در اين کشور اتفاق افتاده که کسي از نتايج برخورد با آن اطلاعي ندارد. تخلفاتي مانند اختلاس 3 هزار ميلياردي در اين کشور رخ داده که عده‌اي را دستگير کردند اما هنوز نتايج آن معلوم نشده است در حالي که اگر همين ميزان پول به سيستم بهداشت و درمان تزريق شود مي‌توان رابطه مالي پزشک و بيمار را که باعث تخلفاتي مانند دريافت زيرميزي مي‌شود از بين برد. تخلف در هر حرفه‌اي محکوم است اما به خطر انداختن آبروي همه پزشکان که بيشتر آنها حسنات ويژه‌اي دارند هم درست نيست. هر کسي براساس کاري که انجام مي‌دهد بايد دستمزد بگيرد و شايد درست نباشد سقفي براي درآمد افراد تعيين شود. البته قصد من از طرح اين موضوع دفاع از درآمدهاي کلان و خارج از چارچوب برخي پزشکان نيست اما براساس نص صريح قرآن هر کس بايد متناسب با کاري که مي‌کند حق‌الزحمه دريافت کند چراکه براي انجام آن کار زحمت کشيده و تلاش کرده است. البته برخورد با پزشکان متخلف موضوعي است که همگان در مورد آن اتفاق نظر دارند اما بعيد است اين کار با تعيين سقف درآمد براي پزشکان امکان‌پذير باشد.

منبع: هفته نامه سپید
نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر