رسانه‌ها خطاها را به همه جامعه پزشکی بسط ندهند ۹ آذر ۱۳۹۳

رسانه‌ها خطاها را به همه جامعه پزشکی بسط ندهند

مشاور سلامت وزیر بهداشت گفت: کمبود بودجه در حوزه سلامت موجب شده بود ارائه خدمت بستری در بخش دولتی دچار مشکل شده و تنش هایی را برای مردم به وجود آورد که متاسفانه اکثر آن ها به پزشک نسبت داده می شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، دکتر سید محمود طباطبایی افزود: خوشبختانه با درایت دولت تدبیر و امید از سال 1393 با تخصیص اعتبارات کافی، رفع بدهی ها و کسری بودجه وزارت بهداشت، این برنامه شکل عملیاتی به خود گرفت و دغدغه مردم را در سال 91و 92 که می رفت تا بسیاری از خانواده ها را زیر فقر ببرد، به یک موج خوشحال کننده سراسری تبدیل کرد.
وی ابراز داشت: جامعه پزشکی به عنوان یک جامعه خدوم، زحمتکش و خدمتگزار در طول سالها چه قبل از انقلاب و چه پس از آن در دوران دفاع وقدس، سال های پس از جنگ تحمیلی و سازندگی تا به امروز همه سختی ها را همراه با مردم تحمل کردند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران با اشاره به کمبود بودجه در حوزه سلامت خاطرنشان کرد: این مهم موجب شده بود ارائه خدمت بستری در بخش دولتی دچار مشکل شده و تنش هایی را برای مردم به وجود آورد که متاسفانه اکثر آن ها به پزشک نسبت داده می شد.
وی  در خصوص کتاب ارزش نسبی ارائه خدمات سلامت در فاز سوم طرح تحول ، تصریح کرد: تدوین این کتاب  30 تا 35 سال مغفول مانده بود و نه تنها بسیاری از خدمات در آن وجود نداشت، بلکه تغییری هم در تعرفه های پزشکی موجود در آن داده نشده بود.
دبیر انجمن صنفی بیمارستان های خصوصی کشور اضافه کرد: در مقایسه با کتاب های پیشین، گرچه کتاب ارزش نسبی خدمات سال 84 با تعرفه های واقعی فاصله فراوان دارد اما می توان برای رسیدن به تعرفه واقعی هر سال با دخیل کردن نرخ تورم در تعرفه گذاری،بتوان به این مهم دست یافت.
دکتر طباطبایی با بیان اینکه بخش خصوصی نیز مانند بخش دولتی به خوبی از این کتاب استقبال کرده است، گفت: البته قسمت اعظم خدمات بستری و محمل اصلی مراجعه مردم، بخش دولتی است. بیش از 60 درصد شهرستان های کشور فاقد بیمارستان خصوصی بوده و در شهرهای کوچک نیز تنها بیمارستان دولتی وجود دارد.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رشته مغزو اعصاب با ابراز خرسندی از اینکه در طول سال هایی که وزارت بهداشت با کمبود بودجه مواجه بود، بخش خصوصی به عنوان مکمل در کنار بخش دولتی خدمات بسیار خوبی را ارائه کرده و می کند، افزود: جامعه پزشکی همان گروهی هستند که وقتی احساس کردند مردم برای گرفتن خدمات امکان رفتن به خارج از کشور برایشان فراهم نیست، کمر همت بسته و  با کمک گرفتن از دولت و وام گرفتن از بانک ها، خدمات بستری در بخش خصوصی را توسعه دادند تا مردم برای گرفتن خدمت، سرگردان نباشند.
وی با تاکید براینکه این کتاب مورد تایید قاطبه جامعه پزشکی است، گفت: اگرچه تدوین آن بدون اشکال نبوده، در برخی از قسمت ها نسبت ها رعایت نشده، برخی خدمت ها به خوبی دیده نشده و ظاهرا تغییراتی در برخی از قسمت های کتاب داده شده که شاید اصالت اصلی آن را دچار مشکل کرده، اما مهم آن است که قسمت اعظم آن صحیح است.
طباطبایی با عنوان اینکه وزیر بهداشت، معاون درمان و همه دست اندرکاران، قول رفع نقاط ضعف کتاب را در یک پروسه 3 ماهه داده اند، اظهار داشت: خوشبختانه هیئت دولت با تفویض اختیار به شورای عالی سلامت و درمان برای تجدید نظر در کتاب و همچنین جایگزینی مصوبه شورای عالی سلامت به جای وزارت بهداشت، راه را برای این مهم باز گذاشته است.
وی با ابراز خرسندی از همکاری بین وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی به عنوان خانه پزشکان، ابراز داشت: گروه های نظاتی از 15 آبان ماه نظارت بر اجرای این طرح را آغاز کردند و در همه بیمارستان ها به خوبی در حال اجرا است. طبق تعهدات بیمارستانها اخذ هرگونه وجهی خارج از صندوق بیمارستان، محدوده و مجوزهای این کتاب غیر قانونی است.
مشاور سلامت وزیر بهداشت در خصوص آغاز نظارت بر کتاب و سامانه 1690 تصریح کرد: خوشبختانه گزارش ها حاکی از وجود خطاهای بارز نیست. البته از آنجایی که هیچ طرحی امکان ندارد در مسیر اجرا بدون مشکل نباشد، اما گزارش خطای فاحش دراین زمینه نداشتیم و بسیاری از تلفن های مردم حاکی از احساس رضایت و خشنودی آن ها است.
وی با اشاره به اینکه بسته نظارتی ابلاغ شده از طرف دولت، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی، بیمه ها و سیستم های قضایی را در کنار هم مسئول نظارت بر اجرای این کتاب کرد، گفت: این مجموعه در قالب هیات های نظارتی، در اکثر بیمارستان ها بازدید دارند و در صورت بروز مشکلاتی در اجرای کتاب، گزارشات ابلاغ شده از طرف پزشکان، بیمارستان ها و مسئولین ذیربط در آینده بسیار نزدیک با دستور مستقیم وزیر بهداشت، به سرعت بررسی و تا حد ممکن رفع دغدغه خاطر همکاران را فراهم خواهیم کرد.
طباطبایی ضمن تشکر از بیمه های تجاری و تکمیلی اظهار داشت: بیمه ها به خوبی در کنار بیمارستان ها، مسئولان وزارت بهداشت و نظام پزشکی در مسیر اجرای این طرح ایستاده و با وجود آن که منابع خاصی دراین زمینه در نیمه دوم سال برایشان در نظر گرفته نشده بود، اما کمک و تعهد کردند که از منابع خود این کسری ها را جبران و در اجرای این کتاب همراه باشند.
وی خاطرنشان کرد: اگر خدای ناخواسته گروه اندک و قلیلی از این کتاب تبعیت نکنند، طبیعتا قانون تکلیف را مشخص کرده و بسته های نظارتی و راه های قانونی مقابله با این تخلفات هم وجود دارد. خواهشم از سازمان صدا و سیما، مطبوعات و همه همکاران آن است که به بزرگنمایی نقاط ضعف این مهم نپردازند و خطاها را به همه جامعه پزشکی که استقبال خوبی را از این طرح داشتند، بسط ندهند. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی واحد تهران در پایان ابراز داشت:  امیدوارم منابع تخصیص یافته وزارت بهداشت به خوبی تداوم داشته باشد و برای سال آینده هم این برنامه با جدیت اجرا شود.

Tags: وزارت بهداشت, سازمان نظام پزشکی, سازمان صدا و سیما
منبع:  روابط عمومی سازمان نظام پزشکی
مطالب مرتبط:  هزاران پزشک نسبت به هجمه‌های صداوسیما معترضند

بازگشت به فهرست


روزنامه وطن امروز
انتشار ليست پزشکان را به فال نيک بگيريد - علی تهرانی فرد
هياهو بر سر اسامي پزشكان زيرميزي بگير!

هميشه عادت کرده بوديم براي موضوعاتي مانند اسامي مفسدان اقتصادي يا مديران متخلف تنها واژه هايي مانند «اسامي محرمانه و غيرقابل انتشار» از زبان مديران سازمان ها و دستگاه هاي نظارتي بشنويم، واژه هايي که مديران سازمان هاي نظارتي در واکنش به اعلام نشدن اسامي متخلفان به آن اشاره داشتند. اما انگار اين بار در موضوع پرونده زيرميزي پزشکان ماجرا کمي متفاوت است و اعلام اسامي تعدادي از سرشاخه ها و دانه درشت هاي زير ميزي بگير چنان هياهويي راه انداخته است که اين ماجرا نه تنها بين افکار عمومي جامعه نقل مي شود بلکه بين رسانه هاي گوناگون هم بازتاب گسترده اي داشته است.

ماجرا از کجا آغاز شد؟
اولين روز هفته جاري انتشار خبري با عنوان اسامي دانه درشت هاي زيرميزي بگير در حرفه پزشکي بازتاب گسترده اي داشت، بازتاب اين خبر به دو دليل بود، اول اينکه براي اولين بار يک سايت خبري اسامي کامل پزشکان متخلف با نوع تخصص آنها را منتشر کرد و دوم اينکه با توجه به دغدغه بخش گسترده اي از مراجعه کنندگان به مراکز درماني در بين افکار عمومي جامعه هم بازتاب گسترده اي داشت و در روزهاي گذشته بسياري از مردم به دنبال يافتن اسامي کامل اين پزشکان هستند. جالب اينجاست که طبق مشاهدات خبرنگار «وطن امروز» به دليل اعلام تخصص هاي پزشکان در اين ليست، مردمي که به مراکز درماني مراجعه مي کنند، نام هاي کوتاه اعلام شده را با اسامي پزشکان مراکز تطبيق مي دهند تا از مراجعه به پزشکان زيرميزي بگير پرهيز کنند.

آرايش مخالفان در برابر افشاگري رسانه اي
اما درست يک روز پس از انتشار اين اسامي که از قضا به صورت اختصار و جزئي هم منتشر شده بود، شاهد صف آرايي و واکنش هاي تند مخالفان انتشار اين اسامي در فضاي رسانه اي کشور بوديم، در اولين واکنش معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان نظام پزشکي از انتشار اسامي 14 پزشک به عنوان زيرميزي بگير انتقاد کرد. به گفته محمد جهانگيري، انتشار اين اسامي در رسانه ها کار درستي نبود چرا که بسياري از مفسدان اقتصادي در کشور وجود دارند اما هيچ وقت نامي از آنها برده نمي شود.

هياهو بر سر اسامي پزشکان زيرميزي بگير!

اما اين تنها واکنش به انتشار اين اسامي نبود و به دنبال اين اظهار نظر، روز گذشته– دوشنبه- يکي از معاونان وزارت بهداشت هم در اظهاراتي جوسازي درباره دريافت هاي غيرمتعارف را باعث بي نتيجه شدن پيگيري هاي قانوني وزارت بهداشت در اين باره دانست. به گفته سيدسجاد رضوي، مديرکل نظارت بر درمان و اعتباربخشي وزارت بهداشت، زماني که بدون هماهنگي با مسوولان وزارت بهداشت اقدام به انتشار اسامي برخي از پزشکان تحت عنوان پزشکاني که دريافت هاي غيرمتعارف داشته اند مي شود، تمام اقدامات ديگر وزارت بهداشت براي کنترل اين پديده نيز تحت تاثير قرار مي گيرد. وي افزود: اسامي 14 پزشک اعلام شده در رسانه ها نيز تنها نمونه اي از فهرست ارسالي بوده و انجام اينچنين بررسي هايي براي اولين بار نبوده که اتفاق مي افتاده است و بي ترديد براي آخرين بار هم نخواهد بود.

نگوييد زيرميزي، بگوييد دريافت غيرمتعارف
همچنين يکي ديگر از معاونان وزارت بهداشت هم در اظهارات جالب و قابل توجهي به فارس گفته که ما استفاده از واژه زيرميزي را به اين دليل که به ارتباط عاطفي و معنوي پزشک و بيمار خدشه وارد مي کند، درست نمي دانيم و به جاي آن بايد از واژه «دريافت غيرمتعارف» استفاده شود. دريافت اين مبالغ نيز معلول غيرواقعي بودن تعرفه و درآمد برخي پزشکان است. محمد آقاجاني همچنين در واکنش به انتشار اسامي پزشکان زيرميزي بگير گفت: کار يک مسير قانوني دارد که براي طي آن کميسيون مشترکي بين وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکي با عنوان دبيرخانه رسيدگي به دريافت هاي غيرمتعارف تشکيل شده که دو رويکرد کلي را دنبال مي کند.

به فکر آبروي جامعه پزشکي باشيد
اما روز گذشته در حالي که روز پرخبري درباره زيرميزي پزشکان بود، عليرضا مرندي، عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس هم در اظهاراتي خواستار حفظ آبروي جامعه پزشکي و برخورد قاطع مديران وزارت بهداشت با پديده زيرميزي در جامعه شده است. به گفته مرندي، انتشار ليست پزشکان متخلف به هفته هاي قبل مربوط است و هنوز در کميسيون بهداشت مجلس مطرح نشده اما تا آنجا که من اطلاع دارم، از زمان وزارت وحيددستجردي به دفعات مطرح شده و وزارت بهداشت قرار بوده ليست را تهيه کند. به باور اين عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس، متاسفانه برخي از اين پزشکان که از نظر مالي اشتباه کردند معتقدند همين که هست و نمي خواهند از قانون تبعيت کنند، ما اميدواريم اين تعداد معدود باشند چرا که آبروي جامعه پزشکي را مي برند اما اگر برخوردي هم نشود آنها براي عده ديگر الگو مي شوند. رئيس فرهنگستان علوم پزشکي کشور ادامه داد: اين پزشکان حتي مصاحبه کرده اند که دريافت زيرميزي هاي بالاحقشان است، به نظر مي رسد بايد خطي کشيده شود تا نظام و جامعه پزشکي بد نام نشود و وزارت بهداشت نيز به آن اذعان دارد تا هرگونه تلاشي انجام دهد تا آبروي جامعه پزشکي حفظ شود.

انتشار ليست پزشکان را به فال نيک بگيريد
هر چند اين روزها معاونان وزارت بهداشت در واکنش هاي گوناگون به انتشار ليست پزشکان زيرميزي بگير انتقاد مي کنند اما اگر نگاهي دقيق به وضعيت پديده زيرميزي در جامعه پزشکي داشته باشيم، متوجه رواج نگاه کاسب کارانه بين برخي از پزشکان و نگاه کالايي به بيمار در مراکز درماني مي شويم، نگاهي که در اثر همين امروز و فردا کردن ها براي مقابله با پديده زيرميزي و بروکراسي بسيار پيچيده براي برخورد با پزشکان متخلف، به وجود آمده است و بي شک در صورتي که در اين شرايط با اين آسيب جدي در حوزه درمان برخورد نشود، روز به روز شاهد پديده هاي تازه تري بين برخي پزشکان متخلف خواهيم بود که هم آبروي نظام پزشکي را تهديد مي کنند و هم باعث فشار مضاعف بر مردم و بيماران مي شوند. پس شايسته است که انتشار ليست تعدادي از پزشکان متخلف را در اين شرايط به فال نيک گرفته و اين موضوع را زمينه ساز اقدامات عملي و برخود قاطع خود با پزشکاني کنيم که به بيمار نگاهي کاسب کارانه و کالامحور دارند. به قول معروف «هر وقت ماهي را از آب بگيري تازه است»، براي برخورد با پديده زيرميزي هم بايد از همين امروز کار را شروع کرد.

روزنامه وطن امروز، شماره 1240 به تاريخ 8/11/92
نام گفتاورد
وزارت بهداشت
آدرس اشتباه برای ناکام کردن نظام سلامت

انتشار لیستی 14 نفره از یزشکان با عنوان زیرمیزی بگیر، واکنش های بسیاری را در سطح رسانه‌ها به وجود آورد. البته می توان بخشی از این واکنش‌ها را به حساسیت بالایی که امر پزشکی در جامعه دارد، نسبت داد. در عین حال نباید فراموش کرد که برای برخورد با هر پدیده غیرقانونی راهکارهای قانونی وجود دارد. بدیهی است بررسی اقدامات نهاد‌های نظارتی بر تخلفات پزشکی می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که این صنف از جامعه، خود حساسیت بالایی در برخورد با تخلفات دارد. حساسیتی که در بسیاری از موارد اگر نگوییم بی نظیر ،کم نظیر است.

هر چند با نگاه بدبینانه می توان گفت انتشار اسامی افرادی که از آنها شکایت شده و هنوز هیج نهاد قانونی اتهامات آنان را احراز نکرده، بیشتر به جنجال برای ‌سوء استفاده شباهت دارد تا دلسوزی برای احقاق حق. البته از آنجایی که بررسی های اولیه نشان می دهد که شکایت از هفت مورد از این 14 مورد اصلا وارد نبوده است؛ به طوری که پزشک نام برده یا در ایران نیست و یا در رشته مطرح شده، فعال نیست و این ظن را تقویت و به نوعی متولیان دلسوز نظام سلامت را نیز از وظایف مهمی که به آنها واگذار شده منحرف می کند و به عبارت دیگر آدرس اشتباه دادن برای ناکام کردن نظام سلامت در حل علاج جویانه مشکلات نظام سلامت است.

از سوی دیگر بی‌شک این گونه برخوردها سبب سقوط وزن و جایگاه پزشکان که سرمایه های اجتماعی هر جامعه تلقی می شوند، می‌شود و در این میان آنچه که سبب نگرانی است، خارج شدن برخی از دایره اخلاق است که اثرات و تبعات آن بسیار سنگین تر است.

یکی از بدیهی ترین و اولین شرایط نقد این است که ما فکر و اندیشه ای و رفتاری را که قرار است نقد کنیم، باید خوب و به دقت مطالعه کنیم و تبعات آن را بسنجیم. کسی مخالفتی با برخورد با تخلفات ندارد اما اگر فاصله بین نقد، تخریب و توهین در جامعه مشخص نباشد تبعات منقی آن بسیار گسترده است.

متأسفانه تهمت زدن و فرافکنی این روزها به کالایی ارزان تبدیل شده که بدون در نظر داشتن عواقب آن دست مایه بعضی نهادها و رسانه ها شده است. تهمتی که برای اثبات آن نه مستنداتی وجود دارد و نه ظاهراً نیاز به تشکیل دادگاهی است و نه تفهیم اتهام. تنها لازمه آن تشخیص برخی از افراد است و گفته های غیرمستند.

گویا برخی از افراد در این انگ زدن‌های غیراخلاقی حاضرند تمام تحصیلات، تخصص و کارنامه‌های روشن طبابت پزشکان حاذق را هم نادیده گرفته و تنها با حدس و گمان آبرویی را ببرند، تأسف بار تر آن که سازمان مسئول دفاع از این صنف آن طور که شایسته است به موضوع نپرداخته است.

حفظ و حمایت از حقوق بیماران و همچنین حقوق صنفی جامعه پزشکی براساس قانون به عهده سازمان نظام پزشکی گذاشته شده است و این سازمان موظف است جهت رسیدگی انتظامی به تخلفات حرفه ای شاغلین حرف پزشکی و دفاع از حقوق بیماران در راستای پیشبرد و اصلاح امور پزشکی و حفظ شئون جامعه پزشکان و حفظ و حمایت از بیماران گام بردارد که متأسفانه در جهت تثبیت اعتماد مردم به این صنف نقشی کمرنگ داشته و انتظارات مردم را برآورده نکرده است.

در پایان باید گفت برخورد جامعه پزشکی با هر تخلفی در این صنف، کارنامه ای روشن، قابل ارائه و دفاع دارد و هیچ گاه با رفتار های نسنجیده عده ای خاص، پزشکان دست از قسم نامه خود که خدمت به افراد حامعه است بر نمی دارند اما سوال اینجاست که آیا با انتشار یک لیست مخدوش مشکلات مردم در این حوزه کم می شود؟
نام گفتاورد
سلامت نیوز Salamat News
دکتر علیرضا زالی - رییس سازمان نظام پزشکی

انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی بگیر عقده‌گشایی رسانه‌‌ ای بود

رییس سازمان نظام پزشکی کشور با تاکید بر اینکه با روی کار آمدن دولت یازدهم، گفتمان جبرآمیز با پزشکان تغییر کرده است؛ انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی بگیر را عقده گشایی رسانه ای دانست.


دکتر علیرضا زالی در نخستین همایش شاغلین حرفه‌ های پزشکی که از صبح امروز(چهارشنبه 9 بهمن 1392) در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار کرد ،گفت:« متاسفانه جامعه پزشکی کشور مورد هجمه رسانه‌ای قرار گرفت، اما صلابت و افتخار جامعه پزشکی فزون‌تر از این برخوردها است. در آستانه دهه فجر قرار داریم و اگر اطبا نبودند امروز در بسیاری از دستاوردهای علمی نوین کشور پیش قراول نبودیم.»

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه در همین کشور در گذشته بیمارانمان را به دست پزشکانی می‌سپردیم که هم زبان مردم ما نبودند و پول خوبی هم به آنها می‌دادیم ،گفت:« در صورتی که امروز پزشکان ما در محروم‌ترین نقاط کشور مستقر هستند و از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم فروگذاری نمی‌کنند. »

رییس کل سازمان نظام پزشکی افزود: «مگر می‌شد بدون همت بلند جامعه گران سنگ پزشکی، به کسب رتبه‌ برتر جهانی دست یابیم. این کمال کفران نعمت است که بخواهیم اینگونه با این جامعه گران سنگ برخورد کنیم. همه مردم مرهون همت جامعه پزشکی هستند که در سخت‌ترین شرایط تحریمی کشور ایستادگی کرده‌اند. به جز مقوله دارو که بر مردم فشار آورد؛‌ مگر مردم ما از قبل ارائه خدمات بهداشتی و درمانی احساس خطر کردند و کاستی ایجاد شد.»

وی خاطرنشان کرد:« پزشکان ما نه تنها کم نگذاشته‌اند، بلکه علاوه بر ارائه خدمت به مردم کشورمان، از طریق کانال‌های رسمی به بیش از 100 هزار نفر از مردم کشورهای دیگر، خدمات فاخر بهداشتی درمانی ارائه دادیم در حالی که در کشوری چون عراق، با اوج گرفتن مشکلات، شبکه بهداشتی درمانی‌شان متلاشی شد. اما در ایران این اتفاق نیفتاد. آیا این گونه برخوردها کفران نعمت نیست.»

دکتر زالی تاکید کرد:« این اظهارنظر نابخردانه‌ای است که تصور کنیم که همه مشکلات نظام سلامت با حمله به جامعه پزشکی حل می‌شود. با روی کار آمدن دولت یازدهم، گفتمان جبرآمیز با پزشکان تغییر کرده است؛ در حالی که تریبون‌های رسمی طی هشت سال گذشته با هر شکلی جامعه پزشکی را مورد هجمه قرار دادند. اما امروز با همراهی وزیر بهداشت، گفتمان مبتنی بر احترام با جامعه پزشکی در جریان است و برخی از این گفتار ناخرسند هستند.»

وی با بیان اینکه با همراهی مجموعه نظام پزشکی، وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی به تدریج آثار خوبی از تغییرات بودجه‌ای در عرصه بهداشت و درمان در حال آشکار شدن است، گفت:« پرداختن به موضوعی چون انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی‌ بگیر، عقده‌گشایی رسانه‌ای از جامعه پزشکی بود که فایده‌ای هم نمی‌تواند داشته باشد.»

رییس سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به شرایط دشوار پزشکان در مناطق محروم گفت:« امروز این گروه علی‌رغم اینکه ایثارگرانه در حال ارائه خدمت به مردم در مناطق محروم هستند، اما به علت وضعیت نامناسب اقتصادی، حدود 2000 پزشک روستایی ما از مدار ارائه خدمت خارج شده اند؛ چراکه دریافتی بسیار ناچیزی داشته‌اند و شرایط کاری آنها بسیار سخت بود. برخی پزشکان حدود 12-8 ماه است که مطالبات و کارانه خود را دریافت نکرده‌اند. چرا با قشر فرهیخته پزشکی که پیشقراول خودکفایی علمی بوده‌اند، این گونه برخورد می‌کنیم؟»

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین پژوهش میدانی در کشور ، پزشکان هنوز هم محبوب‌ترین اقشار جامعه هستند؛ گفت:« محبت پزشکان در دل مردم حک شده است و از شاکله قوی برخوردار است؛ به گونه‌ای که کارهای سخیف و نابخردانه رسانه‌ای علیه آنها، راهی به جایی نخواهد برد.»

دکتر زالی با ابراز خرسندی از اینکه امروز مفهوم مسؤلیت‌پذیری اجتماعی در جامعه پزشکی در حال نهادینه شدن است، گفت:« امروز بالغ بر 6400 خدمت مختلف در بهترین شرایط و کیفیت ارائه می‌دهیم که البته ممکن است خطایی نیز در این روند رخ دهد که در این صورت مراجع ذیصلاح به آن رسیدگی می‌کنند. امروز سازمان نظام پزشکی راهبرد خود را حمایت از مردم قرار داده است و اینکه بر واقعی شدن تعرفه‌ها تاکید می‌کند، به همین امر بازمی‌گردد.هر گونه هیجان‌زدگی رسانه‌ای به جز آسیب‌های مقطعی، هیچ راهبرد علاج جویانه‌ای ندارد.»

وی با اشاره به دیدارهای اعضای جامعه پزشکی با مقام معظم رهبری گفت: «ترجیع‌بند فرمایشات ایشان همواره دو نکته بود؛ نخست قرار گرفتن سلامت در اولویت‌های نخست بودجه‌ای کشور و دیگری تقدس جامعه پزشکی است. آیا ما در این گونه موارد به ایشان تأسی می‌کنیم؟ جامعه پزشکی علی‌رغم اینکه امروز با مشکلات بسیاری از مالیات و عوارض گرفته تا تعرفه و تعزیرات روبرو است و یک فضای مطلوب برای آنها فراهم نیست، با این حال خدمت‌رسانی به مردم را تعطیل نکرده است.»


رییس سازمان نظام پزشکی در پایان تاکید کرد:« نظام پزشکی با خودپالایشی،‌ چند نفر معدود خطاکار را که تعداد آنها از انگشتان دست فراتر نمی‌رود، از چهره جامعه پزشکی خواهد زدود. »

سلامت نیوز
نام گفتاورد
نظام پزشکی
صدا و سیما به سیاه نمایی از نظام پزشکی می پردازد

رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه اخذ زیر میزی در بین برخی از پزشکان نیاز به آسیب شناسی و جلوگیری دارد گفت: پدیده زیر میزی از عدم پرداخت مطالبات پزشکان، نبود تعرفه پزشکی، اولویت نداشتن سلامت در کشور و... سرچشمه می گیرد که به جای بزرگنمایی نیاز به آسیب شناسی دارد.
دکتر عباس آقازاده مسرور، رییس مجمع عمومی نظام پزشکی کشور در خصوص علل ایجاد پدیده شوم زیر میزی در بین برخی از پزشکان گفت: زیر میزی یک پدیده شوم، قاچاق و خارج از عرف جامعه پزشکی است که به هیچ عنوان در شان این قشر نیست اما عوامل اجتماعی و اقتصادی باعث بروز این پدیده شده است که نیاز به آسیب شناسی و برخورد دارد.

وی اولویت نداشتن سلامت در بودجه کشور را یکی از عوامل بسیار مهم در ترویج اخذ زیر میزی دانست و عنوان کرد: سرانه سلامت در کشور ما نسبت به سایر کشورهای همسایه بسیار کم است که متاسفانه بی توجهی به این امر مهم برخی پزشکان را در دریافت این مبلغ قاطع کرده است.
منابع مالی حوزه سلامت تنها در سه حوزه خلاصه شده است

آقازاده در ادامه با انتقاد از چرخش مالی حوزه سلامت در کشور افزود: بر طبق آماری که وزیر سابق بهداشت اعلام کردند مشخص شد از 50 هزار میلیارد تومان منابع مالی حوزه سلامت در سال گذشته بیش از 70 درصد تنها در سه حوزه واردکنندگان تکنولوژی پزشکی، صاحبان تکنولوژی پزشکی و در بین تخصص های ویژه پزشکی هزینه شده است که بر این اساس 95 درصد از پزشکان دیگر و مردم جزو 30 درصد باقیمانده این منابع مالی می شوند.

رییس مجمع عمومی نظام پزشکی با اشاره به تاثیر این چرخه مالی در عملکرد و نتایج حوزه سلامت کشور گفت: این امر باعث می شود بیمارستان ها در تامین منابع مالی خود و بیمه در پوشش و پرداخت خود دچار مشکل شوند که در نهایت دود تمام این عملکردها به چشم مردم می رود.
عدم وجود تعرفه مناسب پزشکی در کشور قدمت جندین ساله دارد

وی با توجه به تاثیر نبود تعرفه صحیح پزشکان در شیوع پدیده زیر میزی عنوان کرد: متاسفانه نبود تعرفه مناسب در حوزه پزشکی کشور ما قدمت چندین ساله دارد، زمانی که یک پزشک یک جراحی را انجام می دهد تنها خدود 20 الی 30 هزار تومان از درآمد بدست آمده حق پزشک محسوب می شود که این نیز به جای اینکه سریعاً پرداخت شود جزء مطالبات وی از دولت می شود و مدت زمان بسیاری نیاز است تا به دست پرشک برسد.

آقازاده تصریح کرد: عدم پرداخت مطالبات نقطه آغاز دریافت زیر میزی می شود و تمام ارزش های پزشکی را به زیر سوال می برد.

پدیده شوم زیر میزی دارای ابعاد تاریخی است

صدا و سیما به سیاه نمایی از نظام پزشکی می پردازد

رییس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه پدیده شوم زیر میزی در کشور دارای ابعاد تاریخی است گفت: طی 20 سال اخیر تمام وزرای بهداشت این موضوع را احساس کرده و در خصوص آن اظهار نظر کردند اما متاسفانه وزیر بهداشت 2 دهه قبل صراحتا اعلام کرد زیر میزی حق پزشکان است و این همان مبلغی است که به علت عدم پرداخت دولت پزشکان مستقیم از بیمار دریافت می کند این صحبت بسیار جای تاسف دارد زیرا وقتی یک مقام مسوول چنین طرز فکری داشته باشد چگونه می توان مبارزه و مقاومت را آغاز کرد.

بزرگنمایی در موضوع زیر میزی از سوی مقام معظم رهبری ممنوع شد


وی با اشاره به جلسه 2 ماه قبل سازمان نظام پزشکی با مقام معظم رهبری گفت: طی این دیدار مقام معظم رهبری اعلام کردند سلامت باید جزو اولویت ها باشد و اخذ زیر میزی تنها در میان تعداد قلیلی از پزشکان اتفاق می افتد اما نباید با بزرگنمایی به بدنه جامعه پزشکی لطمه وارد کرد.

آقازاده افزود: بنابراین وقتی دیدگاه در کشور این چنین است درست نیست ما به این مساله دامن بزنیم و همانند صدا و سیما در این خصوص انتقاد های تند کنیم.

صدا و سیما به سیاه نمایی از نظام پزشکی می پردازد

وی با توجه به انتقاد های اخیر صدا و سیما در خصوص وجود زیر میزی در بین پزشکان گفت: متاسفانه آنگونه که برخورد صدا و سیما مشخص است از ارتباط بسیار خوب نظام پزشکی با وزارت بهداشت و دولت تدبیر و امید راضی نیست زیرا بر علیه این قشر سیاه نمایی بزرگی می کند.

آقازاده لازمه برخورد با پدیده زیر میزی را در گرو دو اصل مهم از قبیل مدیریت مالی و انسانی دانست و گفت: حوزه سلامت کشور نیازمند مدیریت صحیح در حوزه مالی و انسانی است.


دانا خبر
نام گفتاورد
روزنامه اعتماد
شاید در کاسه فساد، دست های آلوده زیادی است


در كدام مطب پزشكي رفته ايد كه برگه مكتوب تعرفه هاي درماني به ديوار مطب نصب شده باشد؟ اين يكي از همان تخلفاتي است كه انجمن حمايت از مصرف كنندگان را واداشته تا خواستار نصب تعرفه ها در مراكز درماني، پايبندي و رعايت سوگند و احترام به حقوق بيماران از سوي تمام پزشكان و مراكز درماني شود
عليرضا مرندي: عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس:متاسفانه برخي از اين پزشكان نمي خواهند از قانون تبعيت كنند و حتي وزارتخانه هم تاكيد دارد كه اين افراد عنوان كرده اند كه قيمت ارائه خدمت شان همين است و دريافت زيرميزي هاي بالاحق شان است
اعتماد | كمتر از يك هفته از انتشار ليست اسامي اختصاري چند پزشكي كه بنا بر احتمالات تاييد نشده اقدام به دريافت زيرميزي و گرفتن ارقامي بيش از تعرفه هاي مصوب دولت كرده اند مي گذرد. انتشار اين فهرست كه واكنش هاي متفاوتي را در همين چند روز گذشته دربرداشته وزارت بهداشت را هم به پاسخگويي واداشته و علاوه بر آنكه وزير بهداشت در همين هفته در كميسيون بهداشت و درمان مجلس حاضر شد تا نسبت به انتشار رسانه يي اين فهرست و همچنين واكاوي جدي پديده زيرميزي به نمايندگان مجلس پاسخگو باشد، يادداشتي در پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت منتشر شد كه تمام روي سخن خود را متوجه اعاده حيثيت از جامعه پزشكي كشور كرد تا بتواند بر كوتاهي احتمالي در پيگيري جدي اين پديده مذموم توجيهي داشته باشد. اما دربخشي از اين يادداشت تير انتقاد به سمت سازمان نظام پزشكي، به عنوان اصلي ترين نهاد متولي نظارت بر بخش خصوصي درمان و البته بازوي همكار خود رها شده است كه همين اقدام مي تواند يك سوال بي جواب را در چگونگي مواجهه وزارت بهداشت با پديده زير ميزي رقم بزند: «تاسفبارتر آنكه سازمان مسوول در دفاع از اين صنف آن طور كه شايسته است به موضوع نپرداخته است. حفظ و حمايت از حقوق بيماران و همچنين حقوق صنفي جامعه پزشكي براساس قانون به عهده سازمان نظام پزشكي گذاشته شده است و اين سازمان موظف است جهت رسيدگي انتظامي به تخلفات حرفه يي شاغلان حرف پزشكي و دفاع از حقوق بيماران در راستاي پيشبرد و اصلاح امور پزشكي و حفظ شوون جامعه پزشكان و حفظ و حمايت از بيماران گام بردارد اما متاسفانه سازمان نظام پزشكي در جهت تثبيت اعتماد مردم به اين صنف نقشي كمرنگ داشته و انتظارات مردم را برآورده نكرده است.»در پي اين اظهارات، داريوش طاهرخاني: عضو شوراي عالي نظام پزشكي اين سوال را مطرح كرده بود كه: «اينكه چرا وزارت بهداشت در طول ساليان مختلف نسبت به معرفي و برخورد با پزشكان زيرميزي بگير عملكرد شفافي نداشته و تنها هر از چندگاهي با كلي گويي، ارقامي را به صورت پراكنده تحت عنوان زيرميزي اعلام كرده و هيچ وقت حاضر به معرفي آنها به نظام پزشكي نشده، پرسشي است كه قطعا پاسخ به آن پرده از بسياري از ناگفته هاي حوزه سلامت برخواهد داشت» و عباس آقازاده: رييس مجمع عمومي نظام پزشكي در توضيحي كه تلويحا رو به سوي منتقدان اين سازمان صنفي در وزارت بهداشت داشت يك پرسش رامطرح مي كرد. پرسشي كه هنوز هيچ يك از اعضاي جامعه پزشكي و حتي متوليان سلامت در بخش دولتي و قانونگذاري به آن پاسخ واضحي نداده اند: « چند درصد از پزشكان كشور وجوهات غيرقانوني دريافت كرده و زيرميزي بگيرند؟ بي ترديد آمار و ارقام در اين زمينه بسيار پايين و انگشت شمار است.»در فهرست منتشره از سوي خبرگزاري خانه ملت، نام متخصصاني در رشته هاي جراحي قلب، جراحي ستون فقرات، ارتوپدي، جراحي عروق، جراحي مغز و اعصاب، جراحي پلاستيك، گوش و حلق و بيني، جراحي زنان و جراحي عمومي ديده مي شود. با نگاهي به همين فهرست مي توان اين فرضيه تاريخي را به دست قطعيت سپرد كه غير از اعضاي جامعه جراحان كشور كه البته جمعيت زيادي از خانواده پزشكي كشور را هم دربرنمي گيرند، نمي توان چندان، متخصصان ساير رشته هاي غير از جراحي را براي دريافت هاي خارج از عرف و قوانين مصوب زير سوال برد.

موافقان در خط مقدم ايستاده اند
انتشار فهرست اسامي متخلفان جامعه پزشكي صرفا مخالفت ها را دامن نزد. موافقاني هم پشت سر رسانه يي شدن فهرست اسامي پزشكان متخلف ايستادند و از اين كار با توجيه كاهش احتمالي تخلفات حمايت كردند. در حالي كه فعلاواكنش مخالفان در قالب جملاتي همچون «انتشار اسامي جعلي و غيرواقعي» و «آبروبري از جامعه پزشكي با نيت سوء و عامدانه» پررنگ شده، مراد هاشم زهي: نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان مجلس اشاره مي كرد كه: «وزير بهداشت در گذشته نيز جلسات محرمانه يي با اعضاي اين كميسيون درباره دريافت هاي خارج از عرف برخي پزشكان داشته است.»رسول خضري: دبير دوم كميسيون بهداشت و درمان مجلس هم با استقبال از انتشار فهرست اسامي پزشكان زيرميزي بگير گفته بود: «وجود پزشكان دانه درشت زيرميزي بگير نام حوزه سلامت و جامعه پزشكي را خدشه دار مي كند» عابد فتاحي، يكي ديگر از اعضا كميسيون بهداشت و درمان مجلس حتي شائبه همدستي مسوولان بيمارستان هاي خصوصي با پزشكان متخلف را مطرح كرده و گفته است: « سكوت در برابر دريافت هاي زيرميزي و خارج از ضوابط از بيماران از سوي برخي پزشكان را مي توان اين گونه تعبير كرد كه شايد در كاسه فساد، دست هاي آلوده زيادي است بدان معنا كه ممكن است برخي از روساي بيمارستان هاي خصوصي سهمي در دريافت زيرميزي پزشكان داشته باشند.»حسن تاميني ليچايي: عضو ديگر كميسيون بهداشت و درمان مجلس هم اشاره يي به دريافت علني و بي خجالت زير ميزي از سوي برخي پزشكان از بيماران داشته و به گونه يي تلويحي ضمن اشاره به جلسات متعدد كميسيون بهداشت و درمان مجلس با مسوولان وزارت بهداشت براي جلوگيري از زيرميزي، اما اقدامات معمول را در مقابل اختيارات پزشكان متخلف بي تاثير و خنثي دانسته چنانكه عليرضا مرندي: وزير اسبق بهداشت و عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس هم صحبتي داشته كه مي تواند تا حدي اختيارات سازمان نظام پزشكي و وزارت بهداشت نسبت به برخورد با پزشكان متخلف را خدشه دار كند: «متاسفانه برخي از اين پزشكان كه اشتباهات مالي داشته اند معتقدند همين كه هست و نمي خواهند از قانون تبعيت كنند و حتي وزارتخانه هم تاكيد دارد كه اين افراد عنوان كرده اند كه قيمت ارائه خدمت شان همين است و دريافت زيرميزي هاي بالاحق شان است. اميدواريم اين تعداد معدود باشند اما اگر برخوردي هم با آنها صورت نگيرد براي عده ديگر الگو مي شوند.»

وقت كشي در ثانيه هاي آخر
در حالي كه اكنون اذهان عمومي منتظر پاسخي روشن نسبت به اهمال نهادهاي متولي در برخورد با تخلفات قانوني اصناف هستند، مسوولان وقت را در واگذاري سهم تقصير به يكديگر تلف مي كنند. شايد به همين سبب بايد انتشار فهرست اسامي پزشكاني كه در مظان اتهام تخلف مالي قرار گرفته اند از چند سو مورد توجه قرار گيرد. طي سال هاي گذشته حجم تخلفات مالي جامعه پزشكي آنقدر افزايش يافته و مورد چشمپوشي قرار گرفته كه رسانه يي خود را به زير پا گذاشتن تمام حس احترام نسبت به جامعه پزشكي كه غالبا چهره هايي خوشنام و بي حاشيه بوده اند مجبور كرده است. از سوي ديگر چنانچه در طول سال هاي گذشته كه پديده زير ميزي و دريافت هاي غير معمول، نخستين روزهاي خود را پشت سر مي گذاشت، برخورد قاطع و بازدارنده يي در مقابل متخلفان كه تعداد معدودي هم دارند صورت مي گرفت، امروز شاهد گستردگي اين فهرست نبوديم. در عين حال، بازيابي علت يك معلول اين نياز را ايجاد مي كند كه به ريشه و سرچشمه توليد آن برسيم. زير ميزي از زماني شكل گرفت و به صورت اقدامي رايج و غير مذموم درآمد كه پس از تعيين تعرفه هاي غير واقعي و تلاش هر چه بيشتر دولت براي نشان دادن چهره يي غير واقعي از جامعه پزشكي در قالب افرادي سودجو و طماع، جامعه پزشكي، حقوق صنفي و مادي خود را از دست رفته ديد. اگر در همان روزهاي نخست و پس از نخستين هشدارهاي جامعه پزشكي نسبت به تبعات منفي اين اقدام دولت، تعرفه هاي درمان به جايگاه واقعي خود بازگردانده مي شد و حرمت پزشكان هم قسم بر حفظ جان و سلامت بيماران، شان دوباره خود را پيدا مي كرد، امروز شاهد آن نبوديم كه انتشار يك فهرست از تعداد معدودي متخلف كه البته هنوز اثبات تخلفات آنها در مظان اتهام قرار دارد، چنين جو متشنجي در نظام سلامت ايجاد كند. روال معمول دنيا چيست؟ علاوه بر آنكه از ايجاد هرگونه پنهانكاري در مقابل متخلفان جلوگيري مي شود، شرايط حرفه يي و صنفي هم به گونه يي در مسير اجرا قرار مي گيرد كه با تضمين قطعي و عملياتي حقوق اصناف، نه تنها محلي براي دفاع از تخلفات احتمالي آنها باقي نماند بلكه آنقدر اين حقوق تعيين شده، اقناع كننده باشد كه اعضاي صنف نيازي به تخلف را در خود احساس نكنند. روال دهه گذشته در ايران و نه فقط براي جامعه پزشكي كه اكنون تعداد آنها از 200 هزار نفر هم فراتر رفته، بلكه براي ساير اصناف همچنين بود كه دولت هاي وقت، با در حداقل نگاه داشتن حرمت حقوق صنفي و معنوي صنف، درهاي هرگونه اعتراض را هم مسدود مي كردند و نه تنها هيچ روزنه يي به عنوان راه چاره هويدا نبود بلكه هرگونه اعتراض به اين تنگنا به منزله مخالفت و از اين دست اتهامات تلقي مي شد. بروز پديده زير ميزي هم علتي جز اين نداشته است. در نيمه هاي فعاليت دولت نهم، وقتي حق تعرفه گذاري خدمات درماني بخش خصوصي از سازمان نظام پزشكي كه يكي از متوليان نظارت بر فعاليت بخش خصوصي درمان است گرفته شد، پس از آن هم افت هر ساله تعرفه هاي درمان، تاخير عامدانه دولت در ابلاغ تعرفه هاي درماني كه طبق قانون، بايد تا پايان هر سال براي سال بعد تعيين و ابلاغ مي شد و البته كاهش توان دولت براي تزريق پول به مراكز درماني و همچنين فاصله چشمگير تعرفه هاي درمان با تورم سطح جامعه و ناديده گرفتن حقوق جامعه پزشكي براي برخورداري از سطح زندگي و درآمد متناسب با شان حرفه يي كه تقبل كرده اند به يك سناريوي تكراري براي سال آتي تبديل شد كه در اين هجمه بي قانوني و هنجارشكني، برخي پزشكان خود را محق دانستند كه در بي توجهي دولت به حقوق صنفي شان، داد خود را از مردم بستانند. پرداخت هزينه هاي درماني كه زندگي يك خانواده را رو به نيستي مي برد به اتفاقات معمول اين سال ها تبديل شد و با وجود آنكه تاكيد قوانين برنامه چهارم و پنجم، كاهش هزينه هاي درمان از جيب مردم و افزايش بار اين هزينه ها بر دوش دولت بود اما دولت هاي نهم و دهم كه امروز به قانون شكن ترين دولت هاي تاريخ ايران شناخته مي شوند با پافشاري بر مسير غير كارشناسانه خود در مقابله با حقوق صنفي جامعه پزشكي، به تخلف زيرميزي دامن زدند. در حالي كه رقم واقعي خدمات درماني طبق قوانين مصوب بايد رقمي معادل يا متناسب با تورم سطح جامعه تعيين مي شد طي 4 سال گذشته اين ارقام فاصله بسيار با تورم موجود داشت و همين فاصله عرصه را براي قدم هاي فراتر از قانون برخي پزشكان گسترده كرد.

ميزان افزايش تعرفه درمان در بخش دولتي
چنان كه محمد حاجي آقاجاني: معاون درمان وزارت بهداشت هم ضمن مخالفت با انتشار اسامي اختصاري پزشكاني كه احتمال قانون شكني آنها نزديك به پررنگي است، تخلفات مالي جامعه پزشكي را به غيرواقعي بودن تعرفه هاي درمان ربط داد و يادآور شد:
« از نظر ما علت اصلي اين پديده غيرواقعي بودن، تعرفه خدمات پزشكي است كه همت وزارت بهداشت، وزارت رفاه، بيمه ها، سازمان نظام پزشكي و شوراي عالي بيمه رفع اين علت و اين مشكل قديمي است. تمام تلاش اين مجموعه اين است كه تعرفه هاي پزشكي سال آينده هر چه زودتر با نرخ رشد مناسب اعلام شود و ملاك قانوني باشد كه همه پايبند به آن باشند، اين مهم ترين گامي است كه بايد براي درمان علت اين پديده هرچه زودتر اجرا شود.»

مردم به خاطر همين دريافت ها به زير خط فقر رفتند
سوق يافتن بيش از 7 ميليون نفر از جمعيت كشور بر اثر پرداخت هزينه هاي درمان به زير خط فقر آن هم طي مدت يك سال، ديگر آمار پنهاني نيست. اين افراد، همان هايي هستند كه پزشكان متخلف حاضر به كوتاه آمدن از دستمزدهاي كلان خود در مقابل ناتواني مالي اين بيماران نشده اند و در نتيجه، خانواده كه ممكن بود با بهره گيري از كمك هاي امدادي و حمايتي بتواند علاوه بر دستيابي به درمان بهينه، از پس تامين هزينه هاي درمان هم بربيايد، امروز ديگر جايگاهي حتي در دهك هاي دوم و سوم جامعه هم ندارد و مستقيم به دهك اول و زير خط فقر سقوط كرده است. در حالي كه فعلااصلي ترين منتقد انتشار اين فهرست، سازمان نظام پزشكي است، محمد جهانگيري: معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان نظام پزشكي با تلاش براي رفع شايبه تخلف از جامعه پزشكان كشور و بازگشت اعتماد دوباره به دل هاي دردمند بيماران كه البته در چنين شرايطي، اقدامي بس دشوار هم خواهد بود گفته است: «عده يي مطرح شده بودند و سازمان هم در حال بررسي موضوع بود. حال اينكه 14 نفر بودند يا كمتر و بيشتر، اين موضوع اخير با ديدگاه اصلاحي در حال انجام بود و ما با اين افراد صحبت هايي كرده بوديم، بسياري از آنها نيز متعهد بودند كه اگر اتفاقي هم قبلاافتاده، ديگر انجام نخواهد شد. قرار نبود اين فهرست منتشر شود. به نظر ما انتشار اين اسامي در رسانه ها به هيچ وجه كار درستي نبود چرا كه بسياري از مفسدان اقتصادي در كشور وجود دارند و چه بسا افراد خاصي هم بوده اند، اما هيچگاه چنين اقدامي درباره آنها اعمال نشده است.»در حالي كه انتقاد اصلي از سوي وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشكي و اعضاي جامعه پزشكي همچنان متوجه اين است كه چرا اسامي پزشكان متخلف پيش از احراز تخلف آنها منتشر شده، بايد اين سوال را مطرح كرد كه اگر نهادهاي متولي، مدعي بررسي تخلف پزشكان و در حال رسيدگي به وضعيت شكايات مطروحه از سوي بيماران عليه پزشكان قانون شكن بوده اند چرا تا امروز هيچ خبري در اين باره در رسانه ها منتشر و اعلام نشده كه بتواند گامي براي دلخوش داشتن و ايجاد اميدواري در بيماران متضرر و مستمند محسوب شود.ايرج خسرونيا، رييس جامعه متخصصان داخلي هم در واكنش به انتشار اسامي 14 پزشك به عنوان زيرميزي بگير از سوي برخي رسانه ها و سايت ها گفته بود: «بنده همه اين 14 پزشك را مي شناسم. هيچ كدام از اين افراد پول اضافي از بيمار دريافت نكرده اند. برخي از اين پزشكان نوابغي هستند كه اعمال جراحي نادر را انجام مي دهند و اگر اين افراد در داخل كشور اقدام به انجام اين اعمال نكنند، بيمار بايد به خارج از كشور عزيمت كرده و هزينه هاي هنگفتي بابت درمان بپردازد. علاوه بر اين اعمال جراحي كه انجام شده، بسيار حساس و حياتي بوده اند. به عنوان مثال يكي از اين پزشكان براي انجام عمل جراحي پيوند دست بيش از هشت ساعت در اتاق عمل زمان صرف كرده و بابت انجام عملي كه در امريكا 80 هزار دلار هزينه دارد، حدود 1500 دلار دريافت كرده است. اين مبالغ در قبال خدماتي كه اين پزشكان ارائه داده اند، چندان بالانيست. انتشار فهرست سياه پزشكان بازي با آبروي جامعه پزشكي است زيرا اين پزشكان به كشور خود علاقه دارند و به مردم خود خدمت مي كنند و انجام اين گونه اقدامات تنها به معناي از دست دادن اين اساتيد است. معتقدم اگر پزشكي در حق بيمارش اجحاف مي كند، بايد با او برخورد كنيم. علاوه بر اين محاكم قضايي و سازمان نظام پزشكي مسوول رسيدگي به شكايات بيماران هستند و مي توانند حقوق بيماران را استيفا كنند.» به نظر مي رسد كه در اين ميان، صرفا آبروي از دست رفته چند پزشك مطرح بوده اما در اين سال ها هيچ يك از اعضاي جامعه پزشكي و حتي دولت هاي وقت كه اصلي ترين مقصران دامن زدن پديده زير ميزي هستند، هيچگاه فكر نكردند كه بايد از خانواده يي كه صرفا به خواست پزشك و اجبار براي پرداخت زير ميزي كلاني كه به هيچ وجه هم قابل اثبات نيست، تمام زندگي خود را فروخته و اكنون هيچ جايگاهي جز يك فقير مطلق ندارد، هم دلجويي كرد و سراغي گرفت. ضمن آنكه اكنون كه اين فهرست منتشر شده مي شنويم كه وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي و تعزيرات حكومتي و سازمان مالياتي به تكاپو افتاده اند تا بتوانند بهترين پاسخ را در قبال مردم داشته باشند. پس بايد يك فرض كمرنگ را متوجه اين سوال دانست كه آيا تا امروز براي مقابله با پزشكان متخلف و دريافت كننده زير ميزي اقدامي صورت گرفته است؟ به نظر مي رسد كه پاسخ اين سوال منفي باشد.

روزنامه اعتماد، شماره 2886 به تاريخ 10/11/92
نام گفتاورد
دکتر علیرضا مرندی - رییس فرهنگستان علوم پزشکی
در سال های بعد از انقلاب مدیریت درستی نداشته ایم

رئيس فرهنگستان علوم پزشكي گفت: مشكل سلامت واجرا نشدن طرح پزشك خانواده دركناربودجه، مديريت ناپخته وتغييرسليقه اي مديران است.به گزارش واحد مركزي خبر، عليرضا مرندي درنشستي با خبرنگاران افزود: دركشورهرچهارسال يك باربا تغييروزير، تمام معاونان، تمام مديران كل وروساي دانشگاه هاي علوم پزشكي عوض مي شوند وهرچند شعارما شايسته سالاري است ، كساني روي كارمي آيند كه ناپخته هستند ودرسيستم نبوده اند.وي گفت: درسال هاي گذشته هرباروزيربهداشت، به ماه هاي آخروزارت رسيد متوجه شد بايد نظام ارجاع داشته باشيم ولي بي فايده بود .اين عضوكميسيون بهداشت ودرمان مجلس شوراي اسلامي افزود : مديران تازه كارسليقه اي عمل كرده اند وتا ياد بگيرند چگونه كار كنند زمان تغيير آنها رسيده است.وي همچنين گفت: درسال هاي بعد ازانقلاب مديريت درستي نداشته ايم وچون به اقتصاد مقاومتي توجه نكرده ايم، خودمان را نيازمند نگه داشته ايم.
وي گفت: مسئله پزشكان زيرميزي بگير هنوز در اين كميسيون مطرح نشده است ولي بايد براي مقابله با چنين افرادي تصميم بگيريم.مرندي افزود: خودم ديدم كه مسئولي ازوزارت بهداشت چند هفته قبل فهرستي به رئيس اين كميسيون داد ودراينكه فهرستي كه از پزشكان زيرميزي بگيركلان اعلام شده متعلق به نامه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي است، شكي نيست.وي درپاسخ به اظهارنظرهاي مطرح شده درباره برخي افراد اعلام شده دراين فهرست، گفت : اگراين وزارتخانه اشتباهي كرده است، آن را درست كند زيرا هنوزاسمي اعلام نشده واسامي به اختصار ذكر شده است.


روزنامه رسالت، شماره 8024 به تاريخ 8/11/92
نام گفتاورد
دو وزیر سابق بهداشت
دفاع از زیرمیزی بگیران کم عقلی است


دکتر علیرضا مرندی و دکتر مسعود پزشکیان، دو تن از وزرای اسبق بهداشت، در واکنش به انتشار لیست پزشکان زیرمیزی بگیر، این اقدام را در راستای برخورد با افراد سودجو عنوان کردند.


دکتر علیرضا مرندی وزیر اسبق بهداشت و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه برخی‌ها نباید گناه پزشکان خاطی را بپوشانند، گفته است که دفاع از زیرمیزی‌بگیران کم‌عقلی است زیرا این افراد آبروی پزشکان را زیر سئوال برده‌اند.


وی با اشاره به انتشار لیست پزشکان دانه‌درشت زیرمیزی بگیر، با یادآوری اینکه وزارت بهداشت لیست پزشکان زیرمیزی بگیر را به رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس داده است، عنوان داشته که این مسئله از اواخر وزارت دکتر لنکرانی و اوایل وزارت دکتر وحید دستجردی مطرح بود که یک لیست شامل پزشکان زیرمیزی بگیر که تخلفات بیشتری دارند، تهیه شود. بنابراین، لیستی که مجلس ارائه کرده از سوی وزارت بهداشت تهیه شده است و اگر اشتباهی نیز در این لیست وجود دارد باید وزارت بهداشت آن را اصلاح کند.

مرندی معتقد است که وقتی برخی افراد و این پزشکان اشتباهات مالی می‌کنند و خودشان هم معتقد بر این هستند که همین وضعیت را ادامه خواهند داد و قانون را رعایت نخواهند کرد نمی‌توان به آنها گفت ناز شستتان. این افراد آبروی پزشکان را برده‌اند و متأسفانه الگو برای دیگران می‌شوند و برخی نیز مصاحبه می‌کنند که زیرمیزی حق آنهاست، بنابراین کسانی که از زیرمیزی بگیران دفاع کنند کم‌عقل هستند. زیرمیزی یک گناه بزرگ است که اجحاف بر نظام و مردم می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از وزارت بهداشت و سازمان نظام‌پزشکی به‌ عنوان پاسبا‌ن‌های حوزه سلامت نام برد که موظف هستند جلوی این افراد را بگیرند و نباید خطای این پزشکان را بپوشانند.

مرندی افزود: این مشکل سالهاست که مطرح بود، شاید ناعادلانه بودن تعرفه‌ها یکی از پیش‌زمینه‌های این معضل است ولی ما پزشکانی داریم که درآمدهای میلیاردی دارند ولی مالیات نمی‌دهند و درصدی از این درآمدهای آنان نیز مربوط به دریافتهای غیرمتعارف است و این در حالی است که با شهامت نیز از کار غلط خود دفاع می‌کنند.

همچنین دکتر مسعود پزشکیان وزیر بهداشت دولت هشتم و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه منافع برخی‌ها در اخذ زیرمیزی از بیمار به حدی گسترده است که به همین راحتی دست از انجام چنین تخلفاتی نمی‌کشند، گفت: به طور حتم اشخاصی که ناظر هستند باید پاسخگو باشند که چرا تاکنون با وجود اطلاع از چنین پدیده‌ شومی برخورد قاطع و جدی صورت نگرفته است و در برابر این اتفاقات سکوت اختیار کرده‌اند.

وی با اشاره به انتشار اسامی لیست پزشکان زیرمیزی‌بگیر افزود: امروزه افرادی که خلاف قانون حرکت می‌کنند دائما داد و بیداد راه می‌اندازند به گونه ای که وضعیت به نحوی شده که افرادی که با درستی به کار خود ادامه می‌دهند، باید جوابگو باشند.

پزشکیان با بیان اینکه در کشوری مانند آمریکا اگر چنین پدیده‌ای رخ دهد پزشک متخلف از طبابت محروم می شود، ادامه داد: ممکلت دارای چارچوب و قانون است و پزشکانی که قانون را زیرپا گذاشته و بیمار را به چشم کالایی در نظر می گیرند نباید به عنوان پزشک معرفی شوند تا دیگر پزشکان بدنام نشوند.

وی تصریح کرد: به طور حتم اگر فردی چارچوب قانونی را رعایت نکند و نسبت به حقوق مردم بی‌اعتنا باشد حاکمیت باید با آن برخورد کند و اگر در این میان کوتاهی صورت گرفته همه مسئولان اعم از مجلس، قوه قضاییه و وزارت بهداشت مقصر هستند.

وزیر اسبق بهداشت با تاکید بر اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند خود را جدا از قانون بداند، گفت: همه موظف به رعایت قانون هستند و اگر هم مشکلی در قانون وجود دارد باید آن را اصلاح کنیم نه اینکه جدا از قانون و خلاف مقررات عمل کنیم.

پزشکیان درباره برخی مخالفتها مبنی بر امتناع از انتشار اسامی پزشکان زیر‌میزی‌بگیر تاکید کرد: متاسفانه منافع برخی‌ها به حدی وسیع و گسترده است که به همین راحتی دست از انجام چنین تخلفاتی نمی‌کشند.

وی با یادآوری انتقادات رئیس سازمان نظام پزشکی و معاونان وزیر بهداشت درباره انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی‌بگیر افزود: باید از این افراد پرسد چرا مجری قانون خلاف قانون عمل می‌کند. به راستی اگر چنین تخلفاتی وجود داشته پس چرا تاکنون برخورد جدی برای جلوگیری از آن صورت نگرفته است؛ نظام پزشکی باید پاسخ دهد که چرا این سازمان نسبت به این تخلفات بی‌تفاوت بوده است.

پزشکیان ادامه داد: اشخاصی که ناظر هستند باید پاسخگو باشند که چرا تاکنون با وجود اطلاع از چنین پدیده‌ شومی برخورد قاطع و جدی صورت نگرفته است و در برابر این اتفاقات سکوت اختیار کرده‌اند.

در همین حال محمدحسین قربانی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از اتخاذ دستورالعمل ضربتی برای برخورد با پدیده زیرمیزی خبر داد و گفت: قرار است با همت وزیر بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس دستورالعمل اجرایی برای برخورد با پدیده زیرمیزی نوشته و به طور سریع اجرایی شود.

وی با مستندخواندن اسامی لیست پزشکان زیرمیزی‌بگیر، تصریح کرد: قرار شد با اتخاذ تدابیری درست، دستورالعمل اجرایی برای برخورد با پدیده زیرمیزی نوشته شود تا به طور سریع قابلیت اجرایی به خود گیرد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: امید است وزارت بهداشت به وظیفه خودعمل کرده و با در نظر گرفتن تدابیری درست و ضربتی با پدیده شوم به طور جدی برخورد کند.خبرگزاری مهر
نام گفتاورد
دکتر فریدون معماری - جراح عمومی
اسامی این پزشکان بصورت امانت به مجلس اعلام شده بود

یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بی‌توجهی دولت به بخش بودجه‌ها و پایین بودن تعرفه‌های پزشکی را مهم‌ترین علت رواج زیرمیزی در بین پزشکان عنوان کرد.

دکتر فریدون معماری، انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی بگیر را اقدامی غیر قانونی و غیراخلاقی توصیف کرد و افزود: اسامی این پزشکان بصورت امانت از طرف وزارت بهداشت به مجلس شورای اسلامی اعلام شده بود تا این افراد در دادگاه‌های مربوطه و صالح مورد بررسی و بازجویی قرار بگیرد و نباید مجلس قبل از بررسی موضوع از طریق دادگاه اقدام به انتشار عمومی اسامی این افراد می کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: تا زمانی که جرم کسی از طریق دادگاه صالح اثبات نشود افراد در نقش متهم قرار می گیرند و بعد از اثبات جرم از طریق دادگاه یا همان دادگاه های پزشکی قانونی است که می شود فرد را خاطی یا مجرم شناخت، بنابراین از دیدگاه قانون تنها دادگاه یا قاضی می تواند تشخیص دهد که اسامی مجرمان در سطح جامعه انتشار یابد یا نه و این در صلاحیت مجلس یا سایر سازمان‌های دیگر نیست.

دکتر معماری بی‌توجهی دولت به بخش بودجه‌ها و پایین بودن تعرفه‌های پزشکی را مهم‌ترین علت رواج زیرمیزی در بین پزشکان عنوان کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر تعرفه‌های تصویبی در بیمارستانهای دولتی و حتی خصوصی بسیار پایین‌تر از حد واقعی است و دولت اولویت و اهمیتی به حل مشکلات و مسائل بخش بهداشت و درمان کشور نمی‌دهد. این عوامل باعث شده که پدیده زیرمیزی بین پزشکان روز به روز بیشتر شود.

این جراح عمومی خاطرنشان کرد: تا زمانی که نتوان تعرفه‌های پزشکی را واقعی کرد پدیده زیرمیزی در نظام سلامت کشور ریشه کن نمی‌شود، البته واقعی کردن تعرفه‌های پزشکی به این معنا نیست که میزان پرداختی از جیب مردم افزایش یابد. در تمامی کشورهای دنیا، پرداختی بیمار از جیب خود کمتر از 30 درصد است ولی در کشور ما این میزان به دلیل بی توجهی دولت و سازمان‌های بیمه‌ای به بالای 70 درصد رسیده است؛ موضوعی که واقعا فاجعه بار شده است.

وی منطقی کردن پدیده زیرمیزی را از دیگر راهکارهای مقابله با این پدیده در جامعه دانست و گفت: متاسفانه دریافت زیرمیزی برخی از پزشکان از بیماران به اندازه‌ای بالا و غیر منطقی است که توانسته به آبروی جامعه پزشکی لطمه وارد کند. لازم است تمهیداتی اندیشیده شود که بر اساس آن تعیین کنند در کنار تعرفه‌های پایین پزشکی، پزشکان تنها تا این سقف می‌توانند از بیمار زیرمیزی دریافت کنند.

دکتر معماری در پایان برنامه افزایش 40 تا 100 درصدی تعرفه‌های پزشکی برای سال آینده را دور از انتظار توصیف کرد و افزود: اگرچه تعیین این میزان تعرفه، تا حدودی می‌تواند مشکلات و خواسته‌های پزشکان را التیام بخشد اما به دلیل مشکلات بودجه‌ای فراوانی که در نظام سلامت کشور وجود دارد اجرایی شدن این میزان تعرفه‌ها دور از انتظار و غیرقابل باور است.


خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا"

نام گفتاورد
 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر