دستیار پژوهشی به عنوان طرح نیروی انسانی جذب می شود ۴ دی ۱۳۹۳

دستیار پژوهشی به عنوان طرح نیروی انسانی جذب می شود

دکتر شاهین آخوندزاده گفت: در حال حاضر 560 مرکز تحقیقاتی در وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارند که این مراکز دارای موافقت قطعی و یا اصولی از شورای گسترش وزارت بهداشت هستند.
وی افزود: تعداد زیادی از این مراکز تحقیقاتی به دلیل اینکه ردیف بودجه مستقل ندارند نمی توانند محقق یا پژوهشگر دائمی جذب کنند. در بیشتر نقاط دنیا افرادی که فارغ التحصیل دوره دکتری حرفه ای دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی هستند موتورهای تحقیقاتی محسوب می شوند و به عنوان دستیار پژوهشی یا "jounior researcher" مشغول به کار هستند.
آخوندزاده یادآور شد: در ایران نیز بسیاری از فارغ التحصیلان نخبه علوم پزشکی که پزشکی عمومی، دندانپزشکی یا داروسازی عمومی را به پایان رسانده اند، به خارج از کشور می روند. در حقیقت برای ادامه تحصیل به خارج نمی روند بلکه بسیاری از آنها به عنوان دستیار پژوهشی مشغول به کار می شوند.

ایجاد فرصت برای فارغ التحصیلان نخبه علوم پزشکی
وی اضافه کرد: ما قصد داریم همین شرایط را در مراکز تحقیقاتی داخل کشور فراهم کنیم تا آن دسته از فارغ التحصیلان نخبه علوم پزشکی که قصد مهاجرت دارند بتوانند در همین جا به پژوهش بپردازند و از مهاجرت آنها پیشگیری کنیم.
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در تشریح شرایط پذیرش خاطرنشان کرد: به همین منظور معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یک پیشنهاد به دکتر ستاری رئیس بنیاد ملی نخبگان ارائه داد که وزارت بهداشت در سال 100 پزشک، دندانپزشک و داروساز که دارای حداقل معدل 17 و یک مقاله ISI یا MedLine به عنوان نویسنده مسئول هستند را به بنیاد ملی نخبگان معرفی کند و این افراد طرح خدمات نیروی انسانی خود را به مدت 2 سال در مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی بگذرانند. بنیاد ملی نخبگان نیز حقوق این افراد را در حد حقوق یک مربی دانشگاه تقبل و پرداخت کند.

فعالیت به عنوان دستیار پژوهشی به جای گذراندن طرح خدمات نیروی انسانی
وی گفت: در واقع به این ترتیب این دانش آموختگان برتر می توانند در جای مناسب به تحقیق بپردازند هم حقوق مکفی دریافت کنند. چرا که در حال حاضر حقوق یک مربی دانشگاهی دو برابر دریافتی یک نیروی طرحی است.
آخوندزاده یادآور شد: ضمن اینکه تقبل این هزینه از سوی بنیاد ملی نخبگان، یک گشایش بسیار بزرگ برای مراکز تحقیقاتی است چرا که پیش از این آنها چنین بودجه ای برای جذب این افراد نداشتند. در عین حال وزارت بهداشت هم در برابر گذراندن طرح نیروی انسانی سختگیری داشت و تاکید داشت که این افراد باید طرح خود را بگذرانند.

کمک حداقل 3 میلیارد تومانی در سال به مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی

وی با اشاره به مزیت های این نوع پذیرش، گفت: در نهایت شورای معاونین وزارت بهداشت متقاعد شد که این طرح هم می تواند چراغ پژوهش را در بسیاری از مراکز تحقیقاتی روشن کند هم اینکه منابع مالی مناسبی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جذب شود. به عبارت دیگر هزینه دستیاران پژوهشی یک کمک حداقل 3 میلیارد تومانی در سال به مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی است.
قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: فرآیند پذیرش نیز به این گونه است که یک سامانه برای آن طراحی شده است. سامانه به نشانی http://rap.hbi.irدر معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت قرار دارد و افراد واجد شرایط می توانند در آن ثبت نام کنند. کف شرایط معدل 17 و یک مقاله با ویژگی هایی است که گفته شده اما اگر فردی مقالات بیشتری داشته باشد در اولویت قرار می گیرد. پروسه یک پروسه رقابتی است.

شروط ثبت نام : دارای حداقل معدل 17 و نویسنده مسئول در یک مقاله ISI یا MedLine

وی اظهار داشت: افراد پس از آپلود کردن مقالات و مدارک مورد نیاز می توانند سه مرکز تحقیقاتی که به آن علاقه دارند را انتخاب کنند. توزیع به صورت کشوری است و یک بار نیز نخواهد بود. طبق روال هر ساله 6 بار توزیع نیروی انسانی در وزارت بهداشت صورت می گیرد و هر دو ماه یکبار افراد می توانند مدارک خود را آپلود کنند.
آخوندزاده ابراز امیدواری کرد در صورتی که این طرح به خوبی پیش برود و نشان دهیم که شایسته های کشور را در این مراکز جذب کرده ایم، آن زمان می توانیم برای افزایش این ظرفیت تصمیم گیری کنیم. ضمن اینکه نخبگان احساس می کنند که دیده می شوند و می توانند در بخش هایی که به آن علاقه داشته اند تحقیق کنند.
وی خاطرنشان کرد: البته ما برای مراکز تحقیقاتی که قرار است این افراد را جذب کنند نیز شرطی داریم که در واقع این افراد به مراکزی می روند که توانایی پرورش یک استعداد برتر و نخبه را داشته باشند.

Tags: طرح نیروی انسانی, دانشگاه های علوم پزشکی, مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی
منبع:  وب دا
مطالب مرتبط:  به فارغ‌التحصیلان ظلم می‌شود که مدت زیادی طرح بگذرانند
خانم دکتر متخصص امریکا نتوانست در ایران بماند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر