نظام سلامت به سمتی پیش رود که مردم به دلیل بیماری فقیر نشوند ۷ بهمن ۱۳۹۳

نظام سلامت به سمتی پیش رود که مردم به دلیل بیماری فقیر نشوند

دکتر سید حسن هاشمی در دومین نشست سازمان های مردم نهاد حوزه سلامت که با رویکرد بهداشت برگزار شد؛ پس از شنیدن سخنان و نقطه نظرات 17 نفر از مدیران و نمایندگان سازمان ها و انجمن های مردم نهاد در حوزه سلامت با اشاره به فرارسیدن ایام دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: به همه شهدایی که برای استقلال و آزادی کشور جان خود را از دست دادند و یا مجروح شدند، ادای احترام می کنیم و امیدواریم در راستای تحقق آرمان های آنها گام برداریم.
دکتر هاشمی با ابراز تاسف از نبود حمایت های بیمه ای و غیر بیمه ای در خصوص برخی از بیماری ها گفت: امیدواریم بر اساس آنچه که رییس جمهور در جلسه اخیر هیات وزیران گفتند، نظام سلامت به سمتی پیش رود که مردم به دلیل بیماری فقیر نشوند و در عین حال ان شاءالله بیمار نشوند.
وزیر بهداشت با بیان این که در بسیاری از بخش ها دچار کمبودهای جدی هستیم و تعاریف درستی در بخش های حمایتی نداریم، گفت: رفاه و تامین اجتماعی داریم ولی هنوز در برخی از نقاط محروم کشور برای حمایت از برخی از مردم عزیز مقدمات را هم فراهم نکرده ایم.
وی افزود: شاید تعداد این محرومین زیاد نباشند ولی آنها هم انسانند و حق حیات دارند و وظیفه حکومت است که از آنها و به خصوص اقشار آسیب پذیر حمایت کند و البته دولت برای پیشبرد همه امور نیاز به همکاری بخش خصوصی دارد.
وزیر بهداشت با با بیان اینکه برخی از بیماری ها از جمله بیماری های روانی  نیاز جدی به حمایت های بیمه ای دارند، گفت: در صوررتی که فردی به این گونه بیماری ها مبتلا می شود، کل اعضای خانواده دچار مشکل می شوند و آرامش و یا حتی امنیت ندارند و در عین حال نه از تخت بیمارستانی و نه حمایت بیمه ای برخودارند و حمایت های بیمه ای از این گونه بیماران حداکثر دو هفته است.
وی افزود: برای بیماری هایی مانند آلزایمر و یا اوتیسم هم هیچ اقدامی از سوی هیچ دستگاهی صورت نگرفته است.
وزیر بهداشت بر ضرورت عملیاتی و اجرایی شدن این گونه جلسات تاکید کرد و گفت: لازم است در جلسات بعدی علاوه بر معاون بهداشت، معاونین درمان و غذا و دارو نیز حضور داشته باشند و به همراه مدیران مربوطه هر معاونت در خصوص مشکلات حوزه سلامت همفکری و تصمیم گیری نمایند.
دکتر هاشمی با بیان این که برای برخی از بیماری ها از جمله تالاسمی، کلیوی و متابولیک در خصوص پیشگیری و درمان می توان از ظرفیت و همفکری انجمن های مربوطه استفاده کرد، گفت: انجمن ها می توانند در این خصوص کمک کنند تا اعتباراتی که در این حوزه ها وجود دارد درست هزینه شود.
وزیر بهداشت برگزاری جلسات انجمن ها با بیمه ها را در رفع مشکلات موثر دانست و گفت: هر یک از انجمن ها که به نوعی نمایندگی گروهی از بیماران را بر عهده دارند باید با بیمه ها جلسه بگذارند و به نتیجه برسند و مسائل و مشکلات عمومی انجمن ها نیز در جلسات وزارت بهداشت به همراه معاونین و مدیران و ادارات مرتبط مطرح شود.
گفتنی است: در این نشست که با حضور دکتر سیاری معاون بهداشت و دکتر ایازی قائم مقام وزیر در امور مشارکت های مردمی و سازمان های مردم نهاد و بهمن مشکینی مشاور وزیر و معاون سازمان های مردم نهاد وزارت کشور برگزار شد، 17 نفر از مدیران و  نمایندگان انجمن ها از جمله انجمن ارتقای بهداشت روان، انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا، انجمن جامعه ایمن، انجمن صرع، انجمن آلزایمر، انجمن ای بی (کودکان پروانه ای) انجمن حمایت از بیماران کلیوی، انجمن بیماران نادر، انجمن اوتیسم ایران، انجمن تالاسمی ایران و کانون سلامت بانوان ایرانی به بیان مشکلات بیماران تحت پوشش خود پرداختند.

Tags: وزیر بهداشت, نظام سلامت
منبع:  وب دا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر