هیچ‌وقت «نقد سازنده» را به حساب خصومت و تخریب نگذاریم ۲۳ فروردین ۱۳۹۴

هیچ‌وقت «نقد سازنده» را به حساب خصومت و تخریب نگذاریم

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت بهداشت با اجرای طرح تحول سلامت کار بزرگی را شروع کرده است افزود: سلامت مردم دغدغه دولت و کمیسیون بهداشت مجلس است و خوشبختانه دولت یازدهم دید سلامت محور دارد.
دکتر حسینعلی شهریاری در نشست هم اندیشی اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مدیران ارشد حوزه سلامت که در ساختمان ستادی وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به نام گذاری سال 94 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان "دولت و ملت، همدلی و همزبانی" تأکید کرد: ما هم باید به این موضوع اعتقاد داشته باشیم ضمن اینکه نقد هم باید وجود داشته باشد و هیچ گاه از نقد سازنده نگران نشویم و آن را به حساب خصومت و تخریب نگذاریم.
وی خطاب به وزیر بهداشت گفت: شما طرح بسیار بزرگی را شروع کرده اید و کمسیون بهداشت مجلس نیز تلاش کرده است تا به اجرای موفقیت آمیز این طرح کمک کندو  از مجموعه وزارت بهداشت حمایت می کند اما همان طور که می دانید هر طرحی هم نقاط مثبت و هم نقاط منفی دارد که همکاران ما در پی کم کردن نقاط منفی و رسیدن به تحول واقعی در نظام سلامت هستند.
شهریاری تصریح کرد: دغدغه کمیسیون بهداشت، حوزه بهداشت است، حوزه درمان هزینه های زیادی در پی خواهد داشت و با کمبود منابع روبرو هستیم و به همین خاطر باید از منابع حاصل از یارانه ها ،حداکثر خدمات رسانی به مردم را انجام دهیم.
رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری بیمار جز رنج بیماری نباید دغدغه ای داشته باشد  و الحمدالله بیماران وقتی به بیمارستانهای دولتی مراجعه می کنند مشکلی ندارند اما اولویت اول ما باید این باشد که نگذاریم مردم بیمار شوند چون هزینه های زیادی را می طلبد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم هزینه ها را کاهش دهیم باید به سمت تکمیل و توسعه شبکه برویم و بیماران از طریق سیستم ارجاع، مراجعه کنند و سطح بندی را به طور کامل عملیاتی و اجرا کنیم.
شهریاری در بخش دیگریاز سخنان خود با اشاره به اینکه باید یک تجدیدنظر در حوزه تعرفه گذاری صورت گیرد اظهار داشت: درحال حاضر فضای نامناسبی وجود دارد به گونه ای که علیرغم  تعرفه گذاری و افزایش آن، هنوز هم برخی گروه های پزشکی به ما مراجعه و اعلام نارضایتی می کنند البته تعرفه فعلی برای برخی گروه های پزشکی قابل قبول و برای برخی دیگر با نارضایتی روبرو بوده است.
وی تأکید کرد: هدف اصلی در تعرفه گذاری این است که در گروه های پایه مانند داخلی، اطفال و گروه هایی که به اصطلاح "چاقو به دست" نیستند و درآمدهای آنها اختلاف زیادی با برخی گروه های جراحی دارد شاهد ارتقاء تعرفه باشیم ضمن اینکه برخلاف باور رایج مردم که جامعه پزشکی تعرفه های 50 میلیون تومانی و بیشتر دارند، در برخی بیمارستانها درآمد اساتید و فوق تخصصان  کمتر از 5 میلیون تومان است.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مطلب که پرستاران یکی از ارکان تیم پزشکی هستند افزود: اگر خدمات پرستاری مطلوب برای بیمار انجام نشود قطعا نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت انتظار ما از وزیر محترم این است که با توجه به چندین بار حضور این قشر زحمت کش در برابر مجلس شورای اسلامی راه حلی را پیدا کنیم تا دریافتی های جامعه پرستاری معقول باشد تا شاهد دلگرم شدن آنان، ارائه خدمات بهتر و همچنین کاهش فضاسازی بر علیه جامعه پزشکی باشیم.
شهریاری گفت: در قانون اصلاح سهمیه 30 درصدی مناطق محروم، پذیرش کلیه گروه های پزشکی برای این مناطق باید صورت گیرد و علاوه بر پزشکان متخصص، فوق تخصص ها و پرستاران و دیگر گروه ها با یک توزیع مناسب موجب کاهش مشکلات نیروی انسانی در مناطق محروم شوند.
رئیس کمیسیون بهداشت مجلس بیان داشت: وضعیت نیروی انسانی در استان تهران هم مطلوب نیست و تنها تفاوت استان تهران با دیگر استان های محروم در این است که بیماران از شهرستان های مختلف مانند ورامین و اسلام شهر، ظرف یک ساعت به شهر تهران دسترسی دارند اما در استان های سیستان و بلوچستان، کردستان، ایلام، بوشهر، لرستان و چهارمحال و بختیاری که با محدودیت نیروی انسانی روبرو هستیم برخی بیماران باید مسافت های چندصد کیلومتری را طی کنند.
وی در پایان گفت: هر قدر به مردم خدمات دهیم نتوانسته ایم  وظیفه خود را نسبت به مردم انجام دهیم چرا که آنها همه چیز خود را برای انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی داده اند اما ما به نحوی که شایسته این عزیزان باشد نتوانسته ایم انجام وظیفه کنیم و امیدوارم در سال همدلی و هم بتوانیم خدمات شایسته ای به مردم عزیز ارائه دهیم.

Tags: کمیسیون بهداشت و درمان, مجلس شورای اسلامی, طرح تحول نظام سلامت, نقد پزشکان
منبع:  وب دا
مطالب مرتبط:  نظام پزشکی خواهان تغییر نگرش سازمان صداوسیما شد
وزارت بهداشت به سریال طنز در حال ساخت صدا و سیما اعتراض کرد
نظام پزشکی به سریال طنز در حال ساخت صدا و سیما اعتراض کرد
هزاران پزشک نسبت به هجمه‌های صداوسیما معترضند
نظام پزشکی از پزشکان خواست در تجمع اعتراضی شرکت کنند
معترضین طنز صداوسیما منافع خود را در خطر می‌بینند‎

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر