تحریم، اعتبارمحدود و نارضایتی، طرح سلامت را با نگرانی همراه می‌کند ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴

تحریم، اعتبارمحدود و نارضایتی، طرح سلامت را با نگرانی همراه می‌کند

 مردم از عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت راضی‌اند، این را در سفر به هر شهر و روستایی می توان دید و درک کرد؛ ولی عقل حکم می کند با تحقق همدلی و همزبانی میان دولت و ملت (شعار مطرح از سوی مقام معظم رهبری)، تلاش‌ها دوچندان شود؛ این ندای وجدان عمومی از «همایش ملی نقد عملکرد دولت یازدهم در حوزه سلامت» هم به گوش رسید. همایش انتقادی‌ای که برای نخستین بار از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

این بار اندیشمندان حوزه سلامت آمدند که گفتمان انتقادی را در برابر یکی از قوی‌ترین وزارتخانه‌های دولت یازدهم کلید زنند. گفتمانی که پیامد آن انسجام عقلانی‌تر عملکردها نسبت به گذشته است. گفتمانی مبتنی بر این فرموده صادق آل محمد (ص): «دوست داشتنی‏‌ترین برادرانم کسی است که عیب‏هایم را به من هدیه کند». گفتمانی که اعلام کرد هیچ روشی مقدس نیست و امور مردم را باید با نگاه علمی و انجام اصلاحات به هنگام، سامان داد.

این گفتمان انتقادی حکایت از پویایی، وحدت در نگاه و حرکت رو به جلو با عبرت‌گیری از گذشته داشت. چه، اگر این گونه یکدیگر و خود را نقد نکنیم در وحدتی ظاهری و خاموش، به قول "دیوید هیوم" سرنوشت آن کشاورزانی را پیدا می کنیم که خرمن‌شان را در پناه بی‌اعتمادی از دست می‌دهند: «...من به تو لطفی ندارم و تو نیز به من لطفی نداری... تو را وا می‌گذارم به کار خود و تو نیز با من چنین می‌کنی. فصل‌ها می‌گذرند و ما بی‌بهره از اعتماد متقابل و امنیت، هر دو خرمن خود را از دست می‌دهیم».

حال اگر قرار باشد طرح تحول در نظام سلامت کشور، ضربه‌گیر طرح هدفمندی یارانه‌ها باشد، با همه موفقیت‌ها اما کوه مشکلات پیش رو خواب را از چشم‌ها می‌رباید. ولی راز شگفت توسعه پایدار و گذر از گردنه‌های سخت در نحوه همدلی دولت و ملت پدیدار می‌شود. قرآن کریم 1400 سال پیش، جامعه رشید را جامعه‌ای ذکر کرد که امر به معروف و نهی از منکر می‌کند. امروز در قرن بیست و یکم نیز حکمرانی خوب را نقدپذیری و پاسخگویی به مردم تعریف می‌کنند؛ یعنی نوعی از امر به معروف و نهی از منکر. چنین اصلی راهبر اداره جامعه سالم است.

در آستانه تولد یکسالگی طرح تحول در نظام سلامت کشور و با اجرای بسته‌های بهداشتی و در نهایت کاهش پرداختی از جیب مردم برای دریافت خدمات از بیمارستان‌های دولتی به حدود شش درصد در شهرها و سه درصد در روستاها، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی و کاهش مبلغ ویزیت فوق تخصص‌ها در کلینیک‌های ویژه به 3600 و حق ویزیت متخصص به 3000 تومان، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان‌های دولتی به طور 24 ساعته، افزایش پزشکان متخصص در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم از 1400 متخصص به 3900 نفر، ارتقای هتلینگ با هدف رضایت بیمار و همراه او، ارتقای خدمات اورژانس با خرید 800 آمبولانس و راه‌اندازی 17 پایگاه اورژانس هوایی و توسعه آمبولانس‌ها در کلانشهرها، رایگان کردن زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی، تدوین کتاب ارزش نسبی خدمات و تعرفه گذاری با توجه به استانداردهای جهانی و مقیاس‌های داخلی، ارائه پوشش بیمه به 9 میلیون نفر افراد فاقد بیمه درمانی، تهیه بسته بهداشتی سلامت دهان و دندان برای مدارس ابتدایی و مردم حاشیه شهرها و کاهش قیمت داروهای بیماری‌های سخت چون سرطان و... همه و همه اموری هستند که چشم انداز امیدوار کننده‌ای را پیش روی مردم قرار می‌دهند. برنامه‌های فوق قادر بوده در کوتاه مدت بسیاری از نگرانی‌ها را کاهش داده و بستر حرکت میان مدت و بلندمدت را آماده سازد. از این رو رضایت مردم با محوریت محرومیت زدایی از فرودستان از مشغله‌های اساسی مسئولان است.

تحریم‌ها، اعتبارات محدود، نارضایتی بیمه‌ها و برخی پرستاران و پزشکان، 10 تا 15 سال زمان لازم برای تحقق نظام مطلوب سلامت و رسیدن به استانداردهای کشورهای منطقه، ضمانت اجرای طرح سلامت را با نگرانی‌های جدی همراه می‌کند. علاوه بر این‌ها آمار بالای خوددرمانی، مراجعه مستقیم به پزشک متخصص و بیمارستان به عنوان یک بیماری مزمن فرهنگی با محوریت درمان، تدوین استراتژی ترویج نظام سلامت با محوریت بهداشت از جمله تحقق نظام ارجاع و طرح پزشک خانواده را با شکست همراه می‌کند، حتی اگر بودجه کافی برای اجرا نیز داشته باشد؛ امری که در صورت اصلاح، می‌تواند سلامت و بهداشت را به عنوان یک سرمایه گذاری زیربنایی در حوزه نیروی انسانی مکمل اقتصاد مقاومتی،سامان دهد.

به عبارت دیگر در کنار حمایت مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید از طرح تحول نظام سلامت، بنا به تاکید مسوولان وزارت بهداشت حرکت و مشارکت مردم و فرهنگ سازی با کمک رسانه‌ها می‌تواند برای تحقق طرح‌های بهداشت محور بسیار تعیین کننده باشد. در عین حال گفتمان انتقادی که از سوی نخبگان و اندیشمندان حوزه سلامت آغاز شده، می‌تواند حامل راه حل‌هایی سترگ برای برون رفت از طرح‌های کوتاه مدت به سوی تدوین طرح‌های میان و بلند مدت باشد؛ هدفی که همایش مذکور به دنبال تحقق آن بوده و هست.

در پایان لازم است به جسارت مدیران یک وزارتخانه برای تدارک همایشی به منظور نقد عملکرد خود، تبریک گفت و امیدوار بود این راه ادامه یافته و آغازگر یک حرکت فرهنگی در عرصه سازمان‌های دولتی باشد.

Tags: طرح تحول نظام سلامت, بیمه
منبع:  ایسنا
مطالب مرتبط:  در صورت عدم توجه به بهداشت و درمان دهان، طرح تحول سلامت ناقص است
هیچ‌وقت «نقد سازنده» را به حساب خصومت و تخریب نگذاریم
اولویت طرح تحول سلامت «بهداشت» بود اما مغفول واقع شده است
در سامانه ۱۶۹۰ صدای مردم شنیده می شود
شش نماینده مجلس به تعرفه‌های جدید پزشکی اعتراض کردند
طرح تحول سلامت قبل از پزشکان و کارکنان، مردم را هدف قرار داده است
تعداد پزشکان تمام وقت مناطق محروم، از ۵ درصد به ۱۰۰درصد رسیده است
تهیه ملزومات پزشکی بیمار به خارج از مرکزدرمانی ارجاع نمی شود
حاشیه سازی عده ای تنگ نظر و بیمار در طرح تحول سلامت، مایه نگرانی است
طی دوسال هفتصد هزار نفر زير خط فقر رفته‌اند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر