در بهبود شاخص سلامت دندانی توفیقی نداشته‌ایم ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

در بهبود شاخص سلامت دندانی توفیقی نداشته‌ایم

کنگره 55 بین‌المللی انجمن دندان‌پزشکی ایران از ۲۲ تا ۲۵ اردیبهشت با حضور مهمانان داخلی و خارجی،در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

دکتر علیرضا زالی در پنجاه و پنجمین کنگره علمی سالانه بین‌المللی انجمن دندانپزشکی ایران اظهار داشت: در حوزه دندانپزشکی در زمینه خلاقیت و نوآوری سابقه درخشانی نداریم که امیدواریم در کنار کسب تجربه بین‌المللی به چالش‌های این حوزه فائق آییم.

وی افزود: ما در یکی از بخش‌هایی که هوشمندانه فعالیت کرده‌آیم لیزر دندانپزشکی است چرا که این موضوع در دندانپزشکی بسیار بااهمیت بوده و در عرصه جهانی سال ۲۰۱۵ را سال نور انتخاب کرده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: دندانپزشکان یکی از آسیب‌پذیرترین مشاغل هستند. اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خطرات جهت بیماران و شاغلان در حوزه دندانپزشکی به عنوان یکی از کارهای مهم در حوزه علمی می‌باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: بسیاری از خطرات بیماران و دندانپزشکان قابلیت پیشگیری دارد که آموزش در این زمینه نقش تاثیرگذاری خواهد داشت.

دکتر زالی تصریح کرد: ما باید اقدامات نوینی برای پیشگیری در حوزه بهداشت و درمان داشته باشیم زیرا موضوعی مغفول مانده است و ما در شاخص بهداشت و دهان و دندان توفیق‌های خوبی نداشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در سالیان اخیر توجه ویژه‌ای به این موضوع شده است که استفاده از تجربیات دندانپزشکان سایر کشورها در این زمینه تاثیرگذار است تا بتوانیم با این اقدامات خدمات خوبی به مردم ارائه دهیم.
رئیس سازمان نظام پزشکی :۹۰ تا ۹۶ درصد هزینه‌های دندانپزشکی را مردم می‌پردازند/بیمه ها باید سهم بیشتری از خدمات دندانپزشکی داشته باشند

همچنین دکتر علیرضا زالی در حاشیه پنجاه‌ وپنجمین کنگره علمی سالانه بین‌المللی انجمن دندانپزشکی ایران گفت: در سال‌های گذشته کمترین پوشش بیمه‌ای را خدمات دندانپزشکی در کشور داشته است البته اخیراً با حمایت برخی بیمه‌های پایه، بسته‌های حمایتی به ویژه برای گروه‌های سنی تا ۱۲ سال در نظر گرفته شده است که این خدمات باید گسترش یابد.

زالی اظهار داشت: بیمه‌های پایه ما باید سهم بیشتری در ارائه این خدمات به مردم داشته باشد و بسته‌های متنوع‌تری برای دیگر اقشار جامعه در نظر بگیرد تا پرداخت از جیب مردم کمتر شود و به همین منظور این فرایند در شورای عالی بیمه شروع شده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه حفاظت از بیماران اصل و گامی مهم است تصریح کرد: اقداماتی که در کشور صورت می‌گیرد کافی نیست و باید با پوشش خوب بیمه‌ای خدمات برای مردم ارزان شود تا آنها رضایت بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: اکنون ۹۰ تا ۹۶ درصد هزینه‌های دندانپزشکی را مردم تامین می‌کنند و بیمه‌های پایه و تکمیلی باید در این زمینه همکاری جدی داشته باشند.

زالی اظهار داشت: در جامعه ایرانی طرح از خدمات دندانپزشکی به دلیل متفاوت بودن تعرفه‌های آن وجود دارد بنابراین باید خدمات دندانپزشکی استاندارد را در جامعه داشته باشیم.

وی افزود: یکی از مشکلات در زمینه تعرفه‌ دندانپزشکی این است که خدمات در این زمینه احصا نشده ولی بسیاری از خدمات جدید نیز در تعرفه‌ها لحاظ نگردیده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: تنوع و نوع خدمات در دندانپزشکی متفاوت است بنابراین در تعرفه‌های این حوزه با چالش‌های جدی مواجهیم.

زالی گفت: کیفیت خدمات برای ما مهم است و باید تامین وسایل مصرفی با کیفیت بالا مدنظر قرار گیرد. همچنین باید بحث قیمت‌گذاری اقلام مصرفی لحاظ گردد.

وزیر بهداشت خبر داد:
فعال شدن ۳ هزار مرکز خدمات دندانپزشکی در سال جاری

دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در پنجاه و پنجمین کنگره علمی سالانه بین‌المللی انجمن دندانپزشکی ایران، اظهار داشت: دولت یازدهم یکی از مهم‌ترین اولویت‌های خود را سلامت قرار داد و در مناطق محروم تلاش کرد که پرداخت از جیب مردم برای خدمات درمانی بهداشتی به حداقل برسد و دسترسی مردم به دارو، واکسن و مکمل‌های دارویی افزایش یابد.

وی افزود: ۱۰ میلیون نفر حاشیه‌نشین داریم که از خدمات بهداشتی محروم بوده‌اند امیدواریم تا پایان شهریور به ازای هر ۱۲ هزار یک پایگاه بهداشتی و به ازای ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر پایگاهی برای سلامت داشته باشیم.

هاشمی ادامه داد: امیدواریم حمایت دارویی را نیز تا ۹۰ درصد برای بسیاری از بیماران به ویژه بیماران خاص انجام دهیم.

وزیر بهداشت گفت:‌ امسال طرح تحول سلامت با قوت در سراسر کشور ادامه خواهد یافت و این در حالی است که قیمت نفت از ۱۸۰ دلار به کمتر از ۵۰ دلار رسیده است.

وی افزود: در حوزه دهان و دندان اگر مشکلات بیشتر نباشد کمتر نیست و متأسفانه زیرساخت‌های دولتی کمی برای دهان و دندان داریم. بنابراین یکی از اولویت‌های مهم دولت تأمین این زیرساخت‌ها است.

هاشمی اظهار داشت: سال گذشته وعده تشکیل شورای سیاست گذاری دهان و دندان را دادند این شورا تشکیل شده است و تاکنون برنامه کشوری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان نوجوانان در نظر گرفته شده که امیدواریم ظرف ۱۸ ماه آینده دانش‌آموزان ابتدایی را زیر پوشش قرار دهد.

وزیر بهداشت با ابراز امیدواری برای ادامه این پوشش بهداشتی و درمانی جهت نوجوانان و سایر مقاطع تحصیلی، افزود: طبیعی است که علاقه‌مندیم این خدمات در حوزه بهداشت ارتقا یابد هر چند بیمه‌ها نقش‌شان کمرنگ است اما این را نیز باید در نظر بگیریم که آنها گرفتاری‌های خود را دارند.

وی گفت:‌ از جامعه دندانپزشکی انتظار می‌رود تا عدالت در دسترسی را بیشتر کنند همچنین امسال با کمک دوستان تلاش می‌کنیم حداقل ۳ هزار مرکز برای اقدامات درمانی در زمینه دندانپزشکی را فعال کنیم.

هاشمی افزود: دندانپزشکان جوان حق دارند در قالب کلینیک‌های ویژه فعالیت داشته باشند امیدواریم شورای سیاست‌گذاری بتواند در جهت ساماندهی مراکز،تولید مواد اولیه و معرفی به نحوی اقدام کند که هزینه‌های دندانپزشکی برای مردم کاهش یابد و استفاده از خدمات دندانپزشکی با تنوع پرداخت برای یک خدمت نباشد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: حمایت از انجمن‌ها جزو افتخارات دولت است کشور و دولت مشکلاتی دارد که انتظار می‌رود مردم آنها را مدنظر قرار دهند و نگاهی ملی به مشکلات داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: امکان ندارد بدون کمک جامعه پزشکی و توانمند ساختن مردم رفع یک معضل در حوزه سلامت را به مرحله اجرا درآوریم.
وزیر بهداشت : نگهداری طولانی‌مدت بیمار در مراکز خصوصی جرم محسوب می‌شود

همچنین سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در حاشیه پنجاه و پنجمین کنگره بین‌المللی انجمن دندانپزشکی در مورد تعرفه‌های خدمات این حوزه، اظهار داشت: جامعه پزشکی باید کمک کند تا ارزش‌گذاری نسبی خدمات در دندانپزشکی را سامان دهیم. همانطور که سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت نیز اقدامات خوبی در این زمینه انجام می‌دهند.

وی افزود: مردم نمی‌پذیرند برای یک خدمت دندانپزشکی، تعرفه‌های متفاوتی وجود داشته باشد.

وزیر بهداشت گفت: مردم به خوبی می‌دانند که حمایت از موضوع دهان و دندان در زمینه بیمه‌های تکمیلی و پایه ناقص است اما امیدوارم خودشان در این زمینه همراهی خوبی داشته باشند.

وی با اشاره به محدودیت بیمه‌های پایه، اظهار داشت: در صورتی که منابع مالی بیمه‌ها از بودجه عمومی افزایش یابد خدمات بیشتری به مردم ارائه خواهند داد امیدوارم منابع مالی تامین شود یا از طریق انصراف مردم از یارانه‌ها یا گشایش‌های بین‌المللی بتوانیم منابع مالی را به سمت بیمه‌ها سوق دهیم تا در حوزه سلامت دهان و دندان هزینه شود.

هاشمی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره نگهداری طولانی مدت بیمار در برخی مراکز درمانی خصوصی، تصریح کرد: این موضوع خلاف اخلاق، انصاف و قانون است و جرم محسوب می‌شود بعید می‌دانم کسی این کار را انجام دهد شاید حاشیه «در حاشیه» است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در صورت چنین مشکلی مردم می‌توانند با شماره ۱۶۹۰ ارتباط برقرار کنند ما نیز با متخلفان برخورد می‌کنیم که حداقل برخورد تذکر و حداکثر آن محرومیت از طبابت است.

Tags: سازمان نظام پزشکی, کنگره دندان پزشکی, انجمن دندان پزشکی ایران
منبع:  انجمن دندان پزشکی ایران
صفحه مرتبط:  http://www.irden.ir/hamayesh/dandanpezeshk/55.php

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر