اغلب دانش آموزان اول دبستان وارنیش فلوراید گرفته اند ۲۰ خرداد ۱۳۹۴

اغلب دانش آموزان اول دبستان وارنیش فلوراید گرفته اند

وزیر بهداشت با بیان اینکه وزارت آموزش پرورش همکاری های مناسبی با وزارت بهداشت در زمینه بهداشت دهان داشته است افزود: به دلیل اینکه وارد فصل تعطیلات مدارس می شویم، اقدامات اصلی در این حوزه از ابتدای سال تحصیلی آغاز می شود.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی(وب دا)؛ دکتر سید حسن هاشمی در جریان بازدید از روند اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت دهان و دندان از کانون فرهنگی قدس تهران اظهار کرد: در مدت زمان کوتاهی که بسته بهداشت دهان و دندان ابلاغ شده است برای حدود 85 درصد دانش آموزان مقطع اول دبستان وارنیش فلوراید(ماده دندانی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان) انجام شده است.

دکتر هاشمی گفت: امیدواریم با شروع سال تحصیلی در سراسر کشور با ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان، مواردی که نیاز به ارائه خدمات است مشخص شود.

وزیر بهداشت تأکید کرد: اقدامات انجام شده در این مقطع سنی باعث خواهد شد که در سال های آینده تعداد دندان های پوسیده بسیار کمتر از دندان های پوسیده نسل جوان و میانسال فعلی باشد.

دکتر هاشمی گفت: ممکن است در حال حاضر این طرح برای جامعه ملموس نباشد اما در سال های آینده شاهد تغییرات جدی در رعایت بهداشت دهان و دندان خواهیم بود و همکاری های خوبی بین وزارت بهداشت، گروه دندانپزشکی، انجمن ها و وزارت آموزش و پرورش در این بسته خدمتی وجود دارد.

وی تصریح کرد: در تهران به تعداد مناطق 19 گانه آموزش و پرورش یونیت های دندانپزشکی مستقر هستند که تا به حال 6 مرکز در مناطق آماده شده اند و ظرف چند ماه آینده کامل خواهد شد.

بیش از 600 یونیت دندانپزشکی در شهرهای کمتر از 20 هزار نفر نوسازی شدند

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه وضعیت دندانپزشکی در شهرهای کمتر از 20 هزار نفر مناسب است گفت: در این شهرها مراکز و پایگاه های بهداشتی فعال شده اند و بیش از 600 یونیت نوسازی شد و دسترسی به دندانپزشک نیز به دلیل اعزام نیروهای طرحی به این مناطق افزایش یافته است.

دکتر هاشمی با تأکید بر اینکه بیش از 10 میلیون نفر حاشیه نشین در کشور وجود دارد افزود: ارائه خدمات دندانپزشکی در حاشیه شهرها با مشکلاتی همراه بوده است و به ازاء هر 45 تا 50 هزار نفر یک مرکز بهداشت در حال احداث است که امیدواریم در آینده نزدیک مشکلات برطرف شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال جاری حدود 3 هزار کلینیک ویژه در حوزه درمان را مورد بهره برداری کامل قرار می دهیم و در برخی از مراکز که در گذشته خدمات در بعد از ظهر ارائه نمی شد مقرر شده است در قالب خرید خدمت از همکاران این خدمات ارائه شود.

اقدامات مناسب بهداشتی و درمانی برای دندان دانش آموزان

دکتر هاشمی اظهار داشت: درمان، بخشی از پیشگیری است و در گام اول اقدامات مناسبی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان با استفاده از فيشورسيلانت (شيار درماني) و ورانیش فلوراید(ماده دندانی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان) انجام شده است.

وی ادامه داد: برخی از بچه ها دندان های خراب دارند که باید ترمیم شود که در حوزه درمان است و بهداشت و درمان لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: وارنیش فلوراید در مدارس از طریق همکاران بهداشتی انجام می شود اما برای اقدامات درمانی که دارای جنبه پیشگیری است به متخصص و تجهیزات نیاز دارد که دانش آموزان به این پایگاه ها مراجعه می کنند و پس از تهیه شناسنامه برای آنها، به نوبت به آنها ارئه خدمات درمانی به صورت رایگان صورت می گیرد.

دکتر هاشمی اظهار داشت: بنا داریم که برای مقطع تحصیلی ابتدایی ظرف 2 سال آینده تمام اقدامات درمانی و بهداشتی مورد نیاز انجام شود.

افزایش تعرفه جزء وظایف وزارت بهداشت نیست

وی گفت: تعرفه دندانپزشکی طبق تصمیم دولت 14 درصد و در حدود نرخ تورم افزایش داشت اما در خصوص ارزش گذاری نسبی خدمات دندانپزشکی، شورای عالی سلامت دهان و دندان تصمیم می گیرد و با انجمن ها و سازمان پزشکی رایزنی می کند و در نهایت تصمیم آنها به شورای عالی بیمه پیشنهاد می شود.

وزیر بهداشت یادآور شد: افزایش تعرفه جزء وظایف وزارت بهداشت نیست بلکه از وظایف هیأت وزیران است و مجموعه وزارت بهداشت در کنار صنف و همکاران، امور کارشناسی و دبیرخانه شورای عالی بیمه نیز بررسی های کامل را انجام می دهد و به سازمان مدیریت پیشنهاد می کند و سپس به هیأت وزیران اعلام می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در طرح تحول سلامت، مهم مردم هستند و طبق مطالعات میدانی و مشاهده ما رضایتمندی نسبی بین مردم در مقایسه با زمان های گذشته ایجاد شده است و در عین حال نقص ها و کمبودهایی نیز وجود دارد.

رضایت مردم از طرح تحول، انرژی مضاعفی به ما می دهد

دکتر هاشمی در پایان با بیان اینکه انگیزه ما از اجرای طرح تحول بیشتر از قبل شده است افزود: زمانی که می بینیم رضایتمندی مردم افزایش پیدا کرده است طبیعی است که انرژی ما برای کار کردن را مضاعف می کند.


Tags: تعرفه دندان پزشکی, بهداشت دهان, پوسیدگی دندان
منبع:  وب دا
مطالب مرتبط:  ارزیابی بهداشت دهان دانش‌آموزان در بدو ورود انجام می شود

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر