اصلاح خودمان نیاز به هیاهو و سر و صدا ندارد ۹ تیر ۱۳۹۴

اصلاح خودمان نیاز به هیاهو و سر و صدا ندارد

نشست کارشناسی مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی که با حضور وزیر و معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس کل سازمان بیمه سلامت ایران، رئیس سازمان نظام پزشکی و رؤسا، دبیران و اعضاء انجمن‌های پزشکی کشور در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.
هرچند که در فضایی آرام و توأم با احترام به سرانجام رسید، اما مباحث انتقادی و مواضع صریح حاضرین در جلسه، حواشی خاص خود را به همراه داشت. پیش از سخنرانی وزیر بهداشت، تعدادی از حضار، به بیان مواضع و دیدگاه‌های خود پرداختند. رئیس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران از جمله سخنرانان این جلسه بود که با یادآوری نشست قبلی انجمن‌ها با وزیر بهداشت و قول مساعد وزیر برای ایجاد بستری مناسب جهت فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی انجمن‌های علمی گفت: «من درمورد وضعیت غذا بی نهایت نگرانم. برای مثال ما باید به برنامه‌های پیشگیرانه وسعت زیادی بدهیم.» وی با مخاطب قرار دادن باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، گفت: « حدود 10 سال پیش اثر ویتامین D روی پیشگیری از کمبود ویتامین D ارزشیابی شد و این برنامه از 10 سال پیش تاکنون مانده و ما هنوز در عرصه ملی نتوانسته‌ایم یک ماده غذایی را با ویتامین D غنی کنیم، در حالی که در این زمینه تجربیات فراوانی داریم.» ربابه شیخ‌الاسلام در مورد قوت غالب مردم یعنی نان گفت: «نان کشور که قوت اصلی 90 درصد مردم است، باقیمانده سوخت‌های فسیلی دارد که بر اساس تحقیقات انجام گرفته، به احتمال زیاد عاملی برای بالا بردن آمار سرطان‌های دستگاه گوارش شده است.» ربابه شیخ‌الاسلام در ادامه صحبت‌هایش خطاب به وزیر گفت: «مسئله بعدی که دغدغه خود شما هم هست و می‌دانم که چقدر دراین‌باره تلاش کرده‌اید، باقیمانده سموم روی محصولات گیاهی و استفاده از کودهای نامرغوب در عرصه کشاورزی کشور است. وجود نیترات‌ها بر روی محصولات کشاورزی در حال افزایش است که آن هم می‌تواند یکی از علائم خطر برای افزایش سرطان باشد.» وی با اشاره به سمومی که به صورت غیرقانونی به کشور قاچاق می‌شوند، باقیمانده این سموم را هم خطرناک دانست و گفت: «باید به وزارت کشاورزی کمک کنیم و در کنارشان باشیم. خود من مرتب با وزارت کشاورزی در ارتباط هستم و می‌دانم که به دستور جنابعالی بر روی مزارع گوجه‌فرنگی برنامه‌ای داشته‌اند که موفق به اجرای آن نشده‌اند. من اینجا در حضور شما همکاران گرامی میگویم که شاید بتوانیم با این برنامه‌های پیشگیرانه، جلوی بخش عظیمی از بیماری‌هایی‌ که در کشور مشاهده می‌شود را بگیریم که به نظر من این راه، معقول‌تر و انسانی‌تر است.»عضو انجمن نانوفناوری پزشکی ایران و عضو هیئت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، با اشاره به صدها بیماری مشترک بین انسان و دام، وظیفه و رسالت اصلی دامپزشکان را «پیشگیری» دانست و گفت: «اگر ما در بحث پیشگیری ضعیف باشیم، هرچه بیمارستان بسازیم و روی درمان سرمایه‌گذاری کرده ولی پیشگیری را رها کنیم، به جایی نخواهیم رسید.» کوهی وزارت بهداشت را به‌عنوان خانه اصلی بخش دامپزشکی کشور معرفی کرد و خواستار پیوستن بخش آموزش و اجرای دامپزشکی به زیرمجموعه وزارت بهداشت شد. یکی دیگر از حضار که خود رانماینده 5 هزار آزمایشگاه معرفی کرد، وزیر بهداشت را به بهره‌گیری حداکثری از سرمایه‌های گرانبهایی همچون ایرج فاضل، علی نوبخت و علیرضا زالی دعوت کرد.در ادامه محمود شیرزاد به ایراد سخن پرداخت و گفت: «در هیچ دوره‌ای این ارتباط و تعامل بین وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکی نبوده است.»
وی حضور مسئولین انجمن‌های علمی را که برای دومین بار در چنین نشستی دور هم جمع شده‌اند اهتمام به حل معضلات مردم دانست و گفت: «حضور انجمن‌ها در این نشست، صراحتا به حاکمیت اعلام می‌کند که جامعه پزشکی، جامعه‌ای مسئولیت‌پذیر است.» شیرزاد افزود: «این تجمع ما به مسئولین نشان خواهد داد که ما با جان و دل، آماده کمک و همکاری هستیم.» وی از قول نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: «هر صدای نابجایی از هر فردی در جامعه پزشکی و در هر زمینه‌ای، عکس‌العمل شدیدی در میان نمایندگان مجلس به همراه خواهد داشت.»
وی در پایان صحبت‌هایش گفت: «من به عنوان کسی که هم در وزارتخانه، هم در نظام پزشکی و هم در مجمع در خدمت اساتید محترم هستم، مطمئنم، ایمان دارم و به شما قول می‌دهم که به لطف خدا و به برکت این ماه مبارک، این دولت و این اعتدال و این تدبیر و این مجمع و این نظام پزشکی کاری خواهند کرد که به آن شایستگی که طبیب در جامعه ایرانی داشت، برسیم.»
عضو انجمن آموزش پزشکی، نهادها، انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد را عهده‌دار پر کردن جای خالی جامعه پزشکی در ارتباط با مردم دانست و گفت: «همه ما بارها و بارها شاهد این بوده‌ایم که در بیمارستان‌های دانشگاهی و خصوصی و اماکن مختلف، حتی یک ویدئو که به مردم نشان دهد که چگونه فشار خون خودتان را کنترل کنید، وجود ندارد. یا اینکه یک چیز ساده‌ای که نشان دهد چگونه می‌شود از سرطان زنان و سرطان پستان و امثال این‌ها جلوگیری کرد و به کجا باید مراجعه کرد وجود ندارد. بنابراین پیشنهاد من این است که به غیر از کمیته اخلاق حرفه‌ای و پزشکی، یک کمیته کاری تشکیل شود که مبتنی بر ارزشهای جامعه و مردم باشد و این کی از دغدغه‌های 40 ساله دوران کاری من است. همیشه آرزوی بزرگ من این بوده که مردم خودشان در مرحله اول پیشگیری بدانند که چه باید بکنند.» فاطمه دباغی دلیل موفقیت طرح‌های بهداشتی نظیر واکسیناسیون و ریشه‌کن کردن فلج طفال را این دانست که این طرح‌ها به صورت مردمی اجرا شدند.
شیبانی هم از طرف بیمارستان مهر در جلسه حاضر بود، به ذکر پاره‌ای از مشکلات، همچون مشکلات مالی این بیمارستان پرداخت و گفت: «انقدر بدهی داریم که حتی دستمزد و حقوق کارگران خودمان را براساس انتظارات حقه‌ای که دارند نمی‌توانیم بپردازیم.» وی از وزیر بهداشت خواست که تکلیف بیمارستان‌های خصوصی با بیمه‌ها را روشن کند.
آخرین سخنران پیش از صحبت‌های وزیر بهداشت، علی تاجرنیا بود که صراحت کلامش، پاسخ‌های صریح حسن هاشمی را در پی داشت. وی در ابتدا با انتقاد از خود گفت: «انتقاد من این است که هروقت یک مقام دولتی یا یک وزیری حضور ندارد، همه دوستان مباحث خود را مطرح می‌کنند یا اینکه اگر کسی انتقاد می‌کند برایش کف می‌زنند. ولی بعد از اینکه یک مقام مسئول یا وزیر حضور پیدا می‌کند، همه یا تمجید می‌کنند یا حرف‌های دیگری می‌زنند.» (تشویق حضار) وی افزود: «آقای دکتر هاشمی! فکر می‌کنم هر نکته مثبت و منفی را باید گفت. ما نه از گفتن نکته‌های مثبت پروا داریم و نه از گفتن نکته‌های منفی. به هر حال یکی از نکته‌های مثبت دولت، توجه به حوزه سلامت بوده و در این هیچ شکی نیست و هر کسی هم که منتقد باشد، این قسمت را اذعان می‌کند. توجهی که به بودجه و امر سلامت شده کم نظیر است. رئیس جمهور ما در عرض دو سال به اندازه سی سال در باره بحث سلامت صحبت کرده است. ما می‌دانیم که خود آقای روحانی روی بحث سلامت اشراف ندارد و این سخنان، ماحصل توجه و مشورت شماست. اینها قابل قدردانی است.»
عضو هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی افزود: «اما بحثی که می‌خواهم اینجا مطرح کنم، انتقادی است که خیلی رک می‌گویم و امیدوارم ناراحت نشوید. من بعضی اوقات یاد فیلم نوبت عاشقی می‌افتم که وقتی جای ما عوض می‌شود کارهای ما هم عوض می‌شود. ما وقتی این طرف هستیم منتقد هستیم. یک زمانی دکتر پزشکیان دنبال طرح تمام وقت جغرافیایی بود. همه ما منتقد بودیم و برخی حتی به ایشان توهین می‌کردند. اما امروز آن طرح را در زرورق می‌پیچیم و برای آن کف می‌زنیم.‌» وی با بیان اینکه دکتر فاضل و دکتر نوبخت و این مجموعه‌ای که اینجا جمع شدند هم دغدغه مردم دارند واین، فقط دغدغه مسئولان نیست، گفت :« ما می‌دانیم که پدیده زیرمیزی وجود دارد. ما می‌دانیم که مشکلات در امر نظارت وجود دارد، اما واقعا حل این مشکلات مستلزم به تریبون کشاندن و مطرح کردن آن در افکار عمومی است؟ شما خیلی بهتر از من می‌دانید که نهادهای مدنی در حوزه پزشکی چه قدرتی دارند. ما در انجمن دندانپزشکی ایران می‌توانیم یک کنگره برگزار کنیم که آن هم از سه ماه قبل باید درخواستش را بدهیم. نظام پزشکی ما واقعا چه چیزی دارد؟ این قانون دو اختیار و وظیفه عمده داشته. یکی تصویب تعرفه بخش خصوصی و دیگری نظارت که دولت آن را گرفت و در بحث نظارت هم نمی‌دانم شما مطلع هستید یا نه که چقدر نظام پزشکی با دقت و دلسوزانه پیگیر برخورد با تخلفات هستند. ولی واقعا اینکه به عرصه عمومی کشیده می‌شود و اینقدر بی‌اعتمادی در فضای عمومی ایجاد می‌شود چقدر نفع دارد؟»
تاجرنیا با اشاره به صحبت‌هایی که درخصوص تخلفات پزشکان مطرح می‌شود گفت: «بسیاری از همکاران ما در شرایط سخت و حداقلی، اما از دل و جان مشغول کار هستند. آن عده‌ای که در حال تخلف هستند ناشناخته نیستند و برخورد با آن‌ها نیاز به رسانه ندارد. در رشته تخصصی پروتز معلوم است کار به چه صورتی است و چهار نفری که خیلی گران می‌گیرند کاملا مشخص هستند. اتفاقا آن‌ها همان‌هایی هستند که مقامات به سراغشان می‌روند و برای مسئولان دندان می‌گذارند و دیگر خدمات را به آن‌ها ارائه می‌دهند.»
وی ادامه داد: «آقای دکتر خواهش می‌کنم که روی شاخه ننشینیم و بن ببریم. این بحث‌ها را به عرصه عمومی نباید کشاند. شما امروز یک مقام دولتی هستید و دلسوز هستید و من در این ذره‌ای شک ندارم. شما جزئی از جامعه پزشکی هستید و می‌دانید که امروز بیماران طوری به ما نگاه می‌کنند گویی ما داریم شیره جانشان را می‌مکیم!»
علی تاجرنیا در پایان سخنانش با بیان ضرورت اصلاح روش ‌ها گفت: «این نگاه درست نیست. باید روش‌ها و خودمان را اصلاح کنیم و این اصلاح، نیاز به هیاهو و سر و صدا ندارد. می‌شود با اقدامات سنجیده و درست عمل کرد.»


Tags: انجمن‌های علمی گروه پزشکی, وزیر بهداشت, وزارت بهداشت, انجمن دندان پزشکی
منبع:  سپید
مطالب مرتبط:  وزیر بهداشت از تلاش اعضای شورای سلامت دهان قدردادنی کرد
وزیر بهداشت ۲۰ دندان پزشک را عضو شورای سلامت دهان منصوب کرد
تشکیل اولین جلسه شورای سلامت دهان

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر