خیرین به بهداشت دهان معلولین کمک کنند ۱۰ مرداد ۱۳۹۴

خیرین به بهداشت دهان معلولین کمک کنند

 مدیر یک مرکز توانبخشی معلولین ویژه اختلالات بلع و تغذیه عنوان کرد: این مرکز اولین مرکز توانبخشی تخصصی دهان و دندان ویژه معلولین است که با امکانات بیهوشی حدود 2/5 سال از عمر فعالیت آن در تهران می‌گذرد.

مریم اسعدی‌ گفت: کلیه معلولین ذهنی، جسمی‌، اختلالات درکی‌، اعصاب و روان‌، بیماران اوتیسم، آلزایمر‌، قطع نخاع‌،‌ معلولین جسمی حرکتی شدید‌، فلج مغزی‌ و کلیه افرادی که در مراکز عادی قادر به دریافت خدمات دندانپزشکی نیستند‌، می‌توانند به این مرکز برای دریافت به خدمات مراجعه کنند.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه بسیاری از معلولینی که وضعیت جسمی نرمالی را دارند،‌ هم به علت مناسب سازی این مرکز و مشکلات تردد آنها در سایر مراکز به این مرکز مراجعه می‌کنند، افزود: در طول سال گذشته حدود 860 نفر مراجعه کننده به مرکز داشتیم که حدود 400 نفر آنها توانستند از تعرفه‌های درمانی بهزیستی برخوردار شوند.

همچنین تصریح کرد: این مرکز خصوصی است و مجوز خود را از سازمان بهزیستی دریافت کرده است و بهزیستی نیز براساس چهارچوب خود تعرفه‌هایی را برای این مرکز در نظر گرفته وبراساس گزارشات مددکاری و برآورد هزینه‌ها در حال حاضر درصدی از هزینه‌های درمانی بیماران شهر تهران را(فقط شهر تهران)تامین می‌کنند هرچند این پرداختی‌ها با مقداری تاخیر به مرکز ارائه می‌شوند.

مدیر این مرکز در ادامه افزود: به همین دلیل معلولین که از شهرستان به تهران می‌آیند با مشکلاتی در این زمینه مواجه هستند و با وجود آنکه پزشکان مرکز برخی از هزینه‌ها را دریافت نکرده وتخفیف قائل می‌شوند اما باز هم بسیاری از این معلولین و خانواده آنها به علت آنکه حتی در تامین هزینه‌های معیشتی خود نیز با مشکلات متعدد مواجه هستند قادر به پرداخت هزینه‌ها نبوده وبه همین دلیل نیازی به جذب حامی و خیرین در این زمینه بسیار احساس می‌شود.

اسعدی در ادامه ضمن بیان آنکه برای مثال معلولین ذهنی هفت برابر کودکان عادی دچار مشکلات دهان و دندان اعم از پوسیدگی و غیره می‌شوند‌، گفت: ارتباط با معلولین علاوه بر اینکه بسیار سخت‌تر از افراد عادی بوده و مدت زمان درمان آنها نیز تا سه برابر بیش از افراد عادی است. بازدهی مالی این مراکز نیز به حد کافی نبوده به همین دلیل همواره این مراکز به پشتوانه‌های حمایتی قوی چون بیمه‌های کارآمد، کمک‌های دولتی، خیرین و غیره نیاز دارند تا بتوانند به فعالیت‌های خود ادامه بدهند.

برای مثال به علت مشکلات خاص این افراد همواره نیاز است که از بهترین مواد که در طولانی مدت دچار تخریب و ریختگی نشوند استفاده کرد. به همین دلیل هزینه‌ی تمام شده مواد و تجهیزات در این مرکز بسیار بالا می رود.

مدیر مرکز در ادامه اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر هیچ خیرین به صورت ساماندهی شده و تشکیلاتی با مرکز همکاری نمی‌کنند اما در طول مدت راه‌اندازی این مرکز گاهی اوقات برخی از خانواده‌هایی که تمکن مالی خوبی دارند‌، به طور موردی هزینه درمان چند کودک معلول را برعهده گرفته‌اند.

همچنین در ادامه با ابراز ناراحتی در خصوص بیمه‌ها نیز اظهار کرد: با وجود پیگیری‌های زیاد تاکنون هیچ شرکت بیمه‌ای با این مرکز قرار داد نبسته و گفته می‌شود به علت آنکه آن مرکز مجوز خود را از سازمان بهزیستی دریافت کرده است هیچ بیمه‌ای نمی‌تواند با آن قرار داد ببندد.

اسعدی در ادامه با اشاره به آنکه در حال حاضر رئیس سازمان بهزیستی فردیست که پیش از این مدیرعامل بیمه سلامت بود و نبت به اهمیت بیمه‌ها آگاهی‌های لازم را دارد، عنوان کرد: برخی از خانواده‌ها دارای بیمه‌های تکمیلی مانند بیمه ایران و غیره هستند و این دسته از مراجعین به علت آنکه به هر حال از طرفی حمایت می‌شوند مشکلات آن عده‌ای را که فاقد این حمایت‌ها هستند را ندارد و در شرایط فعلی امیدواریم رئیس سازمان بهزیستی نسبت به بیمه‌ی خدمات دندان پزشکی این دسته از افراد نیز توجه لازم را مبذول نماید.

وی در ادامه با تاکید و ابراز تاسف از آنکه در حال حاضر بهداشت دهان و دندان معلولین در کشور با مشکلات عدیده مواجه است و با اشاره به تجربه کاری خود با معلولین عنوان کرد: متاسفانه معلولین به علت مصرف انواع داروها و همچنین محدودیت‌های حرکتی قادر به رعایت بهداشت دهان و دندان خود نیستند و همچنین اینکه هیچ مرکز تخصصی به جز این مرکز برای پذیرش و ارائه خدمات دندان پزشکی به آنان در کشور فعالیت نمی‌کند.

اسعدی ادامه داد: همچنین هر دندان پزشکی قادر به برقراری ارتباط با این گروه از بیماران نبوده و باتوجه به اینکه در بسیاری از موارد این افراد همکاری‌های لازم را با پزشک خود ندارند‌ و همچنین به علت مشکلات شناختی و ناتوانی‌های جسمی مجبور به بیهوشی آنان می‌شویم.

در چنین شرایطی متاسفانه این افراد به علت تعدد مشکلات جسمی طولانی بودن خدمات توانبخشی ،‌ مصرف داروهای متعدد و غیره بهداشت دهان و دندان خود را به حاشیه برده و زمانی برای دریافت خدمات دندان پزشکی به مرکز مراجعه می‌کنند مساله آنان حاد شده و در جوانی گاهی مجبور به کشیدن تمامی دندان‌های آنها می‌شویم.

یکی از اهداف اصلی مرکز را اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در خصوص مراقبت‌های دهان و دندان این گروه خاص در کشور عنوان کرد و افزود: در این مرکز علاوه بر ارائه خدمات درمانی تلاش می‌کنیم تا آموزش‌های لازم را به خانواده‌های آنان ارائه داده تا با افزایش اطلاع رسانی و ارائه این آموزش‌ها بتوانیم از این پس شاهد بهبود وضعیت دهان و دندان معلولین باشیم.

وی در ادامه با تاکید بر آنکه با آموزش و مداخلات به هنگام می‌توان از بسیاری از مشکلات پیچیده دهان و دندان این گروه جلوگیری کرد ادامه داد:در حال حاضر خانواده‌های معلولین از وجود چنین مرکزی در کشور اطلاع کافی را ندارند به همین دلیل جذب حمایت‌های خیرین سلامت در این زمینه بیش از پیش احساس می‌شود.

وی در این خصوص تصریح کرد: بسیاری از خانواده‌های این معلولین به علت مشکلات مالی و هزینه‌های درمانی از ادامه درمان فرزند خود منصرف شده زیرا قادر به پرداخت هزینه‌ها نیستند به همین دلیل نیاز است دولتمردان و خیرین به مرکز و خانواده‌های معلولین در زمینه بهداشت دهان و دندان بیش از پیش توجه کنند.

وی در خصوص نحوه رفت و آمد معلولین به مرکز اظهار کرد: آن دسته از معلولینی که دارای مشکلات حرکتی هستند خوشبختانه با همکاری بسیار خوب پایانه‌های شهرداری ویژه معلولین و برخورداری از رانندگان خوب در این پایانه‌ها با هماهنگی‌های قبلی به طور مرتب می‌توانند به مرکز بدون مشکل رفت وآمد کنند اما در سایر موارد خود خانواده‌ها هزینه‌های رفت و آمد را متحمل می‌شوند.

وی در ادامه در خصوص ویزیت خانگی عنوان کرد: در حال حاضر ویزیت خانگی جز برنامه‌های آینده‌ی این مرکز است هرچند تا به حال نیز در مواردی خاص ویزیت در منزل را داشته‌ایم اما به طور منسجم نبوده است.

وی در پایان ضمن بیان آنکه این مرکز همواره در تهیه برخی لوازم و دستگاه‌های خاص با مشکلات مالی مواجه است گفت: تا کنون به تمامی دستگاه‌ها ونهادهای دولتی اعم از شهرداری ‌، هلال احمر و ... برای حمایت از مرکز و مراجعه کنندگان مراجعه کرده‌ایم اما متاسفانه هیچ جوابی را دریافت نکرده و نتوانستیم از لحاظ جذب حامی و حمایت‌های مالی نتوانسته‌ایم هیچ نهادی همکاری‌ لازم را داشته باشیم در حالی که این نهادها می‌توانند با تامین هزینه‌های درمانی چند نفر از مراجعه کنندگان به این مرکز در ماه بسیاری از مشکلات دهان و دندان معلولین را حل و ارائه خدمات به آنها را تسهیل کنند.


Tags: سازمان بهزیستی, دندان پزشکی معلولین, خدمات دندان پزشکی
منبع:  ایسنا
مطالب مرتبط:  سازمان بهزیستی از دندان‌پزشک معلولین حمایت می‌کند

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر