یک داروی خوراکی برای هپاتیت سی در كرمانشاه در حال تولید است ۶ شهریور ۱۳۹۴

یک داروی خوراکی برای هپاتیت سی در كرمانشاه در حال تولید است

دكتر رسول ديناروند كه صبح امروز به منظور افتتاح خط توليد داروهاي خاص در شركت داروسازي عبيدي حضور يافته بودضمن اعلام این خبر افزود: برخي از اين داروها بسيار مهم و حياتي هستند كه مي‌توانند بيش از 100 ميليون دلار صرفه‌جويي ارزي براي كشور به همراه داشته باشند.

دکتر دیناروند هدف از بازديد خود را افتتاح خط توليد داروهاي خاص عنوان كرد و گفت:  برخي از داروها به شرايط GME ويژه نياز دارند و به دليل استفاده از آنها براي بيماري‌هاي صعب‌العلاج وخطرناك بودن محيط توليد، پرسنل توليد بايد شرايط ويژه‌اي را رعايت كنند.

وي با بيان اينكه تاكنون چندين شركت داروسازي در كشور اقدام به توليد داروهاي خاص كرده‌اند افزود: داروهاي خاص عمدتاً براي بيماران خاص توليد مي‌شوند و شاهديم كه اين گونه داروها در داخل كشور توليد مي‌شوند كه مي‌توانند از واردات دارو و خروج ارز از كشور كمك كنند.

دكتر ديناروند همچنین خبر از تولید دارویی به صورت خوراکی براي بيماران هپاتيت C مزمن در كرمانشاه ظرف يك هفته آينده خواهد شد.

رئيس سازمان غذا و دارو با اشاره به امضا تفاهم‌نامه بين اين سازمان و سازمان نظام پزشكي گفت: بخشي از كارهاي اجرايي را به سازمان نظام پزشكي و همچنين انجمن داروسازان واگذار خواهيم كرد اما حوزه نظارتي كماكان توسط بازرسين سازمان غذا و دارو انجام خواهد شد.

دكتر ديناروند همچنين درخصوص اظهارات برخي مسئولان مبني بر گم بودن پرونده توليد كننده واكسن مرفين و شيشه در سازمان غذا و دارو گفت: چنين واكسني با نام واكسن شيشه و مرفين وجود ندارد بلكه يك طرح تحقيقاتي بوده كه در آن درخصوص آنتي‌بادي كه برعليه مرفين عمل خواهد كرد تحقيق شده و توسط خود محقق براي آن نام واكسن انتخاب شده و زماني كه تزريق آن صورت مي‌گيرد در بدن برعليه مرفين، آنتي‌بادي توليد مي‌شود و باعث جلوگيري از جذب مرفين در بدن خواهد شد.

وي با اشاره به مطالعات محقق مربوطه بر روي اين واكسن افزود: سازمان غذا و دارو اين واكسن را تائيد نكرده چرا كه پرونده آن ابهامات زيادي دارد و تا جايي كه من اطلاع‌ دارم قابل تائيد نيست. بنابراين اطلاع‌رساني پيش از تائيد سازمان غذا و دارو اقدام درستي نخواهد بود.

رئيس سازمان غذا و دارو ادامه داد: انجام اين مطالعه يك كار پژوهشي ارزشمند است و محقق آن نيز زحمات زيادي كشيده و براي ما قابل احترام است اما اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو نياز به گذراندن مراحل خاصي دارد و طبق ارزيابي كارشناسان ما اين پرونده قابل تائيد نيست و ربطي به گم شدن پرونده ندارد و لازم به فشار رسانه‌اي و ايجاد انتظارات نابجا توسط برخي افراد نيست.

وي تاكيد كرد: با توجه به اينكه اعتياد يكي از مشكلات اصلي كشور است اگر در دنيا واكسني جهت جلوگيري و درمان اعتياد وجود داشته باشد وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اولين گروهي است كه براي تامين و حمايت از آن تلاش خواهد كرد.

دكتر ديناروند درخصوص آزمايش واكسن شيشه و مرفين بر روي 1500 نفر از مردم نيز گفت: كميته مطالعات باليني سازمان غذا و دارو تاكنون اين مطالعات پژوهشي را تائيد نكردند و براي اخذ تائيديه از اين كميته بايد مراحل خاصي را طي نمود و هر كار باليني براي انجام مراحل مطالعات، نيازي به مجوز سازمان غذا و دارو ندارد. بنابراين ممكن است صدور مجوز آزمايشات باليني توسط كميته اخلاقي كه در مركز حمايت كننده از اين طرح وجود دارد صورت گرفته باشد.


Tags: سازمان غذا و دارو, سازمان نظام پزشکی, وزارت بهداشت
منبع:  وب دا
مطالب مرتبط:  توافق هسته‌ای بر قیمت دارو و تجهیزات پزشکی تاثیر مثبت دارد
طرح «واردات موازی» باعث کاهش قیمت دارو شد
بازار دارويي کشور پس از هشت سال، در ۱۳۹۳ رنگ ثبات به خود گرفت
فروش دیکلوفناک در داروخانه‌ها تخلف محسوب می‌شود
ده دارو که بیشتر توسط پزشکان کشور تجویز شده است‎

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر