بیماران اورژانس دندانی در یافتن مرکز درمانی سرگردان می‌شوند ۱۵ شهریور ۱۳۹۴

بیماران اورژانس دندانی در یافتن مرکز درمانی سرگردان می‌شوند

 دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی صدمات دندانی با اشاره به هدف برگزاری این همایش، عنوان کرد: همایش صدمات دندانی جدیدترین دستاوردهای تروما را به دندان پزشکان ارایه می‌کند.

دکتر مهشید شیخ نظامی درباره برگزاری این همایش اظهار کرد: این همایش از 15 تا 17 مهر ماه با همت سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و انجمن اندودانتیست‌های ایران برگزار می‌شود. هدف این همایش این است که دستاوردهای حوزه صدمات دندانی در قالب یک همایش به دندان‌پزشکان ارائه شود.

وی ادامه داد: نخستین اقدامات جدی مربوط به برگزاری این همایش به سال 2010 در کشور ایتالیا باز می‌گردد که از همان سال با حمایت جهاددانشگاهی استان در کلینیک تخصصی صدمات دندانی فعالیت‌های خود را آغاز کردیم. در حال حاضر بیمارانی که به دلیل ضربه خوردن دچار آسیب‌های دندانی شده‌اند از استان‌های اطراف و حتی سایر کشورها به کلینیک دندانپزشکی سازمان مراجعه می‌کنند.

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی صدمات دندانی با بیان اینکه معمولا دندانپزشکان از درمان صدمات دندانی اورژانسی امتناع می‌کنند، گفت: این مساله به این جهت است که بیمار به صورت سرزده و ناگهانی به پزشک مراجعه می‌کند و نه پزشک و نه بیمار آمادگی درمان را ندارد. معمولا این بیماران برای پیدا کردن یک مرکز درمانی مناسب دچار سرگردانی می‌شوند و اکثرا به دانشکده‌های دندانپزشکی مراجعه می‌کنند.

شیخ نظامی تاکید کرد: با این حال به جهت اینکه در دانشکده‌های دندانپزشکی اولویت با آموزش است، تنها به بیمارانی که برای آموزش مناسب باشند، توجه خواهد شد.

وی افزود: این کلینیک به همین منظور راه‌اندازی شده و فعالیت خود را به صورت تیمی پیش می‌برد. در حال حاضر 10 پزشک دارای تخصص‌های مختلف و سه دندانپزشک عمومی در این مجموعه فعالیت دارند که علاوه بر درمان بیماران، فعالیت‌های پژوهشی نیز در این کلینیک دارند.

شیخ نظامی با بیان اینکه معمولا دندانپزشکان 50 درصد درمان بیماران دچار صدمه دندانی را می‌توانند بر عهده بگیرند، گفت: 50 درصد دیگر درمان این بیماران نیازمند کار تیمی است. در حال حاضر حدود هزار پرونده در کلینیک صدمات دندانی جهاددانشگاهی استان آرشیو شده که 70 تا 80 درصد این پرونده‌ها با پیگیری بعدی پزشکان به سرانجام رسیده است و در حال حاضر اطلاعات مفیدی در اختیار ماست.

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی صدمات دندانی ادامه داد: با توجه به تعداد پرونده‌ها ما دنبال ایجاد آرشیوی برای این مجموعه هستیم تا بتوان آن را در اختیار پزشکان علاقه‌مند قرار داد. هم‌اکنون نیز چندین مقاله و سخنرانی علمی بر مبنای همین پرونده‌ها تهیه و ارائه شده است. همچنین حدود 10 سخنرانی همایش صدمات دندانی نیز در قالب همین پرونده‌ها ارائه می‌شود.

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی صدمات دندانی تاکید کرد: کلینیک صدمات دندانی جهاددانشگاهی از نظر مالی نیز با بیماران همکاری مناسبی دارد، با این حال بهتر است که این گونه مراکز نیز تحت پوشش خدمات بیمه‌ای قرار گیرند. متاسفانه در حال حاضر برای پیگیری خدمات درمانی بیمه‌ای ناچار مراحل اداری طولانی را دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به مزایای برگزاری همایش صدمات دندانی گفت: خوشبختانه تعدادی از دانشمندان این رشته تخصصی برای شرکت و سخنرانی در این همایش حضور خواهند یافت. در مجموع 23 سخنران خارجی و داخلی به این همایش دعوت شده‌اند که همه از صاحب‌نظران حوزه تروما هستند.

شیخ نظامی با بیان اینکه مخاطب اصلی این همایش دندانپزشکان خواهند بود، عنوان کرد: رشته‌های تخصصی جراحی دندان اطفال و درمان ریشه دندان خط اول مخاطبین ما در این همایش را تشکیل می‌دهند. با این حال مخاطب ما بسیار گسترده‌تر است و پیش‌بینی می‌کنیم تا هزار شرکت‌کننده در این همایش داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص مقالات ارایه شده به دبیرخانه همایش تصریح کرد: فراخوان مقاله برای همایش تنها به صورت پوستر بوده و حدود 60 پوستر به عنوان مقاله برتر برگزیده شده است. این پوسترها نیز به هر دو زبان انگلیسی و فارسی تهیه شده است.

شیخ نظامی اظهار کرد: همچنین قرار است این پوسترها به صورت الکترونیکی آماده شود تا در سایت همایش نیز قابل نمایش باشد و علاقه‌مندان بتوانند از آن استفاده کنند.

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی صدمات دندانی همچنین از برگزاری کارگاه‌های آموزشی کلینیکی برای درمان تروما در حاشیه این همایش خبر داد و خاطرنشان کرد: هر کارگاه مرتبط با تروما توسط بهترین مدرسین برگزار می‌شود. در این کارگاه‌ها فیلم آموزشی در کلینیک نیز ارائه خواهد شد. این مساله به این دلیل است که بیشتر آموزش‌های مربوط به درمان تروما به صورت تئوری به دندانپزشکان ارائه شده است.

شیخ نظامی گفت: ما در کلینیک صدمات دندانی جهاددانشگاهی مشهد سعی کرده‌ایم از مدل‌های مختلف ضربه خوردگی دندان و بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند فیلم آموزشی تهیه کنیم. قرار است این فیلم‌ها در این کارگاه‌ها ارائه شوند.

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی صدمات دندانی افزود: این کارگاه‌ها شامل کارگاه آموزش تصویری جا انداختن دندان و تثبیت آن، کارگاه آموزشی تزریق پلاکت خون به دندان برای عصب‌سازی، ‌کارگاه آموزشی تزریق سلول به دندان‌های دارای ریشه باز و کارگاه آموزشی اینپلنت مهمترین کارگاه‌های ما در این همایش خواهد بود.

وی در خصوص امتیاز بازآموزی شرکت‌کنندگان در این همایش اظهار کرد: امتیاز بازآموزی برای دندانپزشکان دراین همایش 14.5 و برای پزشکان 10.5 است.

دبیر علمی اولین همایش بین‌المللی صدمات دندانی از برگزاری نمایشگاه تجهیزات دندانپزشکی در حاشیه این همایش خبر داد و تصریح کرد: تاکنون حدود 30 غرفه برای نمایشگاه در نظر گرفته شده است که پیش‌بینی می‌شود تعداد این غرفه‌ها افزایش یابد.

شیخ نظامی ادامه داد: روسای فعلی و قبلی انجمن جهانی دنتاترومالوژی و چندین چهره شاخص دیگر از مهم‌ترین میهمانان این همایش خواهند بود.


Tags: صدمات دندانی, اورژانس دندان پزشکی, دانشکده دندان پزشکی
منبع:  ایسنا

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر